Pan-Amerikaans isolationisme Buitenlandj Aanslagen in Spanje Nieuwe vliegramp in Amerika Dimitrof is beledigd KORT maar krachtig Buitenland Binnenland De E.V.C. over toestand in Indonesië Gaan de Hoogovens staken? Emigranten naar nieuwe wereld KORT distributie-nieuws 4e Jaargang No. 945 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. maarder DAGBLAD VCO» ALKMAAE IK OMGEVING Zaterdag 31 Mei 1947 Directeur: TH. W. RETNDERS Hoofdredacteur: G. E. DB WINTER Enkele dagen geleden heeft Franco wederom een van zjjn cliché-toespraken gehouden voor het Spaanse volk, waarin hij het nodig achtte nogmaals te vertellen hoe sterk zijn eigen positie In Spanje wel is en hoe flink de Spanjaarden zijn vergeleken bij de rest van de wereld. Ongetwijfeld heeft zyn rede weer een enorme indruk gemaakt op de Spanjaarden! Enkele uren nadat onze vriend was uitgepraat ontploften de bommen zowel in Madrid als In Barcelona. Aanslagen werden gepleegd op politiebureaux en gevangenissen. Vry Spanje gaf een antwoord, dat ook buiten Spanje duidelijk te ho ren was. Dagelijks wordt het verzet tegen het Franco bewind sterker en het ziet er op het ogenblik naar uit dat de Spanjaarden zelf een eind zullen maken aan de dictatuur. Z\j hebben reeds lang de hoop opgegeven dat de democratieën, die beweerden voor vrijheid en recht de oorlog tegen Hitier te strijden, hen te hulp zullen komen. Tetsu Katayama, leider van de so ciaal democraten in Japan, die kor te tijd geleden tot eerste minister werd gekozen, heeft een moeilijke taak. Zowel hij als Mac Arthur doen hun best het Japanse volk tot ware democraten op te voeden. Door mid del van radio en pers worden de Ja panners de vele voordelen van dit politieke systeem ingeprent Wat de Japanners er tot nu toe echter van aan de lijve ondervinden wekt niet direct hun vertrouwen op in de de mocratie. Honger en elelnde dreigen het land volko men uit te put ten. Reeds wor den uit sommi ge plaatsen kleine scher mutselingen ge meld tussen de bezetters stakende of de monstrerende Jappen, die oude leuzen meer eten en hoger lonen eisen. Mac Arthur heeft reeds aan gekondigd dat in het vervolg krach tig zal worden opgetreden tegen de ze rustverstoorders. Wil hij de de mocratie invoeren met dictatoriale Taethodes? TETSU KATAYAMA Bulgarije Dimitrof, de communistische mi nister-president van Bulgarije is op zijn teentjes getrapt. Een lid van de Amerikaanse sectie van de ge allieerde bestuursraad, kolonel John Foxhall Sturman, zou n.1. op 18 Mei zich lasterlijk hebben uitgelaten te gen de Burgaarsc regering en de Sowjet-Unie tijdens een dispuut met gasten in een hut in de bergen bQ Sofia. Ook zou Sturman een portret van Dimitrof van de wand hebben gerukt en op minder zachtaardige wijze op de grond hebben gedepo neerd. Nadat deze feiten, of wat er althans voor door gaat, ter ore kwa men van Dimitrof, heeft deze knaap zich onmiddellijk naar de Amerikaan se politieke vertegenwoordiger te Sofia begeven en deze doen weten dat Bulgarije niet langer prijs stelt op het verblijf van de portret-gooier Sturman. Onze speciale verslaggever meldt dat de fotografen van Sofia protest hebben aangetekend tegen dit protest van Dimitrof. Zfl juichen het initiatief van Sturman toe. Hoe meer portretten er worden vernield des te meer zal er weer gefotogra feerd moeten worden. Rusland—Amerika Het plan voor de economische her opbouw van West-DuitsJand, dat door de Brits-Amerikaanse commis- sij werd opgesteld, ondervindt zo als wel van zelf spreekt de nodige weer stand van Russische zflde. De Russen beweren dat een economische raad voor de gecombineerde Brits-Ameri kaanse zónes de kloof tussen de eco nomie van West -en Oost-Duitsland nog dieper zal maken, en daarenbo ven zal leiden tot stabilisatie van de Duitse economie op basis van mo nopolies. De Russen voelen niets voor een spelletje monopolie. Binnen 24 uur nadat een Skymas- ter bö het vliegveld van New York naar beneden stortte heeft zich een nieuwe ramp voorgedaan in de Ame rikaanse burgerluchtvaart Het Is wederom een Skymaster die op weg van Newark naar Miami in de lucht is geëxplodeerd. Het toestel had 53 personen aan boord, waaronder een baby. De politie heeft reeds ver klaard dat er geen overlevenden zijn Hiermede is het droevig record van de ramp van het vliegveld Laguar- dia, waarby 39 personen om het leven kwamen, gebroken. Het is nu ook bekend geworden dat het vliegtuig, dat in de omge ving van Tokio naar beneden stort te veertig personen vervoerde. Alle passagiers en leden der bemanning kwamen om het leven. De lijken waren onherkenbaar v rminkt De Dakota, die gisteren op IJsland werd vermist is gevonden. Men vreest dat alle inzittenden om het le ven zijn gekomen n.1. 21 passagiers en 4 leden der bemanning. In Argentinië deden zich gisteren drie vliegtuigongelukken voor. Vier personen werden hierbij gedood en een ernstig gewond. Nagy exit? De Hongaarse minister-president verblijft nog steeds in Zwitserland, ondanks de dringende uitnodiging van zijn regering om naar Hongarije terug te keren. Reeds doen geruch ten dt ronde dat de gehele Hongaar se regering zal aftreden. De Hon gaarse legatie te Bern heeft deze berichten reeds officiëel tegenge sproken. Nagy, de minister-president zou, aldus deze officiële bron, nog verscheidene dagen in Zwitserland blijven. De Hongaarse legatie heeft er echter vergeten er bij te vertellen of Nagy daarna terug zal keren naar Hongarije of eventueel zijn tenten el ders zal opslaan. Bij het uit elkaar springen van een op de grond staand Liberator- bombardementsvliegtuig der RAF in Staffordshire hebben gisteren vier burgers hevige brandwonden opgelopen. De brandende hitte van de zon is de meest waar schijnlijke oorzaak der explosie. Het aantal werklozen in de Brit se zóne van Duitsland is in April tot 323.000 gedaald. In de Citroën-fabrieken te Parijs is men een langzaamaan-actie be gonnen. De arbeiders vragen een verhoging van de premie voor hogere productie. Te New Delhi wordt medegedeeld, dat Voor-Indië en België besloten hebben ambassadeurs uit te wis selen. 500 Joegoslaven zijn uit Canada naar hun land vertrokken. Zjj vormen een deel der Joegoslaven, die de wens te kennen hebben ge geven onder Tito's regering mede te werken aan het herstel van Joegoslavië. Wfytafyui. In een artikel in de „Alkmaarse Courant" schrijft de hoofdredacteur van dit blad naar aanleiding van de jongste ontwikkeling in Indonesië o.a. de volgende regels: Want wanneer, na het sluiten van een overeenkomst tussen twee par tijen, door een der deelnemers twijfel wordt uitgesproken aan de goede trouw van de ander, verliest zulk 'n overeenkomst, welke toch op ver trouwen gebaseerd moet zijn, vrij wel haar betekenis. Tenzij van de zijde der Republiek alsnog stappen worden gedaan om dit vertrouwen te herstellen en de weg daartoe is door onze rege ring in bovengenoemde nota uitge stippeld zal men de overeenkomst van Linggadjati moeten beschou wen als een voortaan vrijwel waar deloos document. Nochtans, in één opzicht zal het zijn waarde behou den, nl. als overtuigend bewijs van de goede wil onzer regering om aan de aspiraties der Republiek tegemoet te komen zo ver als dit, met het handhaven van de Nederlandse sou- vereiniteit verenigbaar is. Dit gedeelte, zowel als het gehele artikel, ademt een toon, die maar nauwelijks de voldoening verbergt, dat de mannen van Linggadjati hun doel bedreigd zien. Bedreigd? Stel lig! Maar ons volk dient toch wel te bedenken welke de consequenties zullen zijn van het mislukken van de verzoeningspolitiek, waaraan Ling gadjati uitdrukking gaf. Het bete kent óf een gewapend conflict óf een algeheel slaken van de band die Indonesië en Nederland verbindt. En beide feiten kunnen slechts on heil betekenen voor ons volk en de volkeren van Indonesië. Wanneer de .Alkmaarse Courant" spreekt van Linggadjatie als een „overtuigend bewijs van de goede wil van onze regering", dan heeft zij zeker gelijk, maar ran verzoelt zy tegelijk de schuld die de reacti- onnaire oppositie in ons land aan het mislukken van Linggadjati heeft. ^4èe oppositie heeft er niet bijzon der toe bijgedragen het vertrouwen van de Indonesiërs in onze goede bedoelingen te vergroten. Daarover zwijgt de .Alkmaarse Courant" he laas in alle talen. Neen, er is geen reden verheugd te zijn over de huidige situatie! DE dagen van de wereldpolitiek vanRoosevelt liggen reeds ver achter ons. In Roosevelt verloor de wereld een man van ongekend formaat en gezag. Met straffe hand gaf hij voor een belangrijk deel leiding aan de enorme oorlogsinspan ning. Had de dood hem niet aan ons ontnomen, wellicht vertoonde de wereld dan thans een minder somber beeld, was de vrede in veiliger en rustiger bedding geleid. Ging er van Roosevelt, de lichamelijk zwakke, een ongekende kracht uit, in de figuur van Harry Truman ontdekken wij slechts zwakte, gebrek aan breedheid van visie en een steeds sneller terugval naar het gevaarlijk isolationisme van de tijd vóór Roosevelt. In weinige jaren is de hele erfenis van Rooseveld totaal gelikwideerd en heeft Truman zich laten vangen door het Amerikaanse groot-kapitaal, dat geen andere waarde erkendt dan 'n oppermachtige dollar. Die dollarpolitiek drijft Amerika de isolationistische weg op en kan straks een be dreiging vormen voor de toch reeds ze wankele wereldvrede Trumans jongste boodschap bestanddeel uitgemaakt van De president van de Verenigde de Amerikaanse politiek. De leer- Staten heeft aan het Huls van wa3 overiSena °P het wederkerig- Afgevaardigden een wetsontwerp heidsprincipe gegrondvest: geen doen toekomen, waarin hij voor- inmenelnK van Europa in de Ame- stelt te komen tot een volledige rikaailse zaken' maar omgekeerd militaire samenwerking met de ook bemoeienis van Amerika Zuid-Amerikaanse staten. Wordt met de intcrne aaagdeSeaheden dit voorstel inderdaad wet en daar- van Europa. Ndch In de 19e, ndch aan behoeven wij niet te twijfelen, dan krygt de traditionele isolatie- politiek van de Verenigde Staten ta groter verband, nml. dat van in „e twintigste eeuw echter heb- het gehele Westelijk Halfrond, ben de verenigde Staten de laat- nieuwe vonn- ste stelling in uiterste consequen- De AAonrop/ppr üe toegepast, afgezien nog van T t de afwijkende politiek van Roo- In het begin van de vorige 8eVelt. eeuw scheidden de Spaanse kolo niale gebieden in Zuid-Amerika Amerikaanse aaneensluiting zich van het moederland af en OP de Monroeleer is het streven werden een groot aantal nieuwe naar aaneensluiting van Noord- staten gesticht. Een ogenblik en Zuid-Amerika gebaseerd. Inde scheen het of verschillende Euro- laatste halve eeuw werden reeds pese staten zich solidair zouden verschillende conferenties gehou- verklaren met Spanje. den om dit streven kracht by te DIT Europese streven werd ech- zetten. Het vond in 1945 zjjn be ter doorkruist door een verklaring kroning in het verdrag van Cha- van de toenmalige president van puctepri. Doordat Groot-Brittan- de Verenigde Staten James Mon- nië niet langer de wereldzeeën on- roe, waarin deze iedere inmenging beperkt beheerst en daarmede ook van Europa in de Amerikaanse de Amerikaanse veiligheid van de zaken resoluut van de hand wees. zflden van de Atlantische- en Bij een Europese Interventie in Grote Oceaan verzekert, voelt Zuid-Amerika zouden de Verenig- Amerika zich meer dan ooit ge- de Staten ongetwijfeld tussenbei- noodzaakt eigen verdediging te den zijn gekomen. Deze z.g. Mon- de ene kant de deelname van de roeleer heeft sedert een wezen- organiseren. Dit verklaart van Verenigde Staten aan de beide laatste wereldoorlogen en onthult ons van de andere kant de ach tergrond van WaShingtons stre ven de beide Amerika's nader tot elkander te brengen. De bedoe ling is het gehele Westelijk Half rond in militair opzicht te ver enigen om de eventuele frontlijn zover mogelijk van de eigen na tuurlijke grenzen vooruit te schui ven. Als het kan, zouden de Ame rikanen van Noord en Zuid een toekomstige oorlog gaarne uit het eigen huis houden en zo ver mo gelijk weg uitvechten. Angst voor de Sowjet-Unie DUITSLAND moge verslagen zgn en voorgoed als grote mogend heid en dus als gevaar zijn uitge schakeld, voor het besef van de Amerikaanse wereld is er een gro ter gevaar voor in de plaats ge komen, n.1. dat -an de over veel rijker middelen beschikkende Sow- jet Unie. Wy laten voor ditmaal de controverse tussen Amerika en de Sowjet Unie als zodanig nis ten en constateren slechts het steeds groeiende gevoel van onbe hagen in Amerika. Daarom zoekt men kracht in de isolatie en het sterke oorlogspotentioneel, dat ongetwijfeld in de Zuid-Amerikaan se landen ligt. De Verenigde Sta ten nemen daarbij de weinig de mocratische gezindheid van de verschillende Zuidamerikaanse sta ten blijkbaar gaarne op de koop toe. Het doel heiligt nu eenmaal de middelen. En zo wordt de oude Monroeleer thans gebruikt als wapen tegen de Sowjet Unie. Het is maar het beste het kind ronduit bij zj}n naam te noemen. Voor de toe komst van de wereld kan een dergelijke blokvorming enkel nood lottig worden genoemd. De red ding van de wereld ligt niet in blokvormingen en isolatiepolitiek, maar in een federaal samengaan van alle landen der wereld, een uitbouw van de U.N.O. tot een werkelijke macht. Trumans poli tiek is er één van het allerbeden- kelijkste soort. Dat wy de moed mogen hebben het gevaar duidelijk te zien. DEWL De landelUke raad van de Eenheidsvakcentrale kwam in vergade ring: oueen om te Deraaosiagen over de Jongste ontwikkeling van de toestand in indonesie. Allereerst werd verslag uitgebracht door de afgevaardigden van de E.V.C. naar net congres van de Indonesische vakbeweging, de SOBSI, te Ma-lang. Ten aanzien van de ontwikkeling in Indonesië werd besloten, dat ernstige pogingen zouden worden gedaan om te geraken tot een ge meenschappelijk optreden van alle progresssieve krachten tegenover het steeds dreigender wordend oorlogsgevaar. e,r zaï een nauw contact met de Indonesische vakbeweging worden onderhouden. Arbeidsconflicten Het dreigende conflict bij het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden is in een nieuwe fase gekomen. De voorstellen zijn ter behandeling doorgezonden aan het college van rijksbemiddelaars, dat nog voor a.s. Woensdag een beslis sing zal nemen. In verband hiermede heeft de directie van de Hoogovens aan het personeel een dringende op roep gericht aan het werk te blijven, aangezien uitstel van de beslissing om te staken voor het personeel geen enkel risico met zich brengt. Onder leiding van de directeur van de Me- taalbond werden besprekingen ge voerd met de N.V. Industrie te Vaas- sen, waar een dezer dagen een wilde staking is uitgebroken. Aan de on geschoolde arbeiders is de loonsver hoging, die werd verlangd, nml. 50 ct per dag toegezegd. Daarmede is de oorzaak van het conflict weggeno men. Ook enige andere grieven kon den uit de weg worden geruimd. Baby gestikt Te Nijverdal viel een baby van ne gen maanden in een onbewaakt ogen blik uit de kinderwagen. Ongelukki gerwijs bleef het kind hangen aan een riem, waarmede het was vastge bonden. Het kind wurgde zichzelf. Toen de moeder verscheen waren de levensgeesten reeds geweken. Van Kleffens ambassadeur Reeds lange tijd werden er voor de minister-zon der - portefeuil le, van Kleffens, die, daar Neder land geen lid meer is van de Veiligheidsraad, feitelijk geen em plooi meer heeft, allerlei nieuwe functies genoemd Het schijnt thans wel vast te staan, dat Mr. van Kleffens, dr. Loudon zal opvolgen als ambassadeur te Washing ton. De Hollandse Schouwburg De Hollandse Schouwburg te Am sterdam, waar zoveel Joden werden gehuisvest, voor zij naar de gaska mers van Polen werden gestuurd, zal thans definitief geen bioscoop wor den. Indertijd hebben B. en W. van Am sterdam aan een bioscoopexploitant geweigerd toestemming te geven de schouwburg als bioscoop in te rich ten. De exploitant ging in beroep bq Geduputeerde Staten van Noord-Hol land, die thans het beroep heeft ver worpen. Wij hopen deze schouwburg, oord van leed, nu spoedig als een nationaal monument te zien inge richt Emigrantenschip naar Canada Dinsdag 17 Juni a.s. zal het eerste schip met 800 tot 1000 Nederlandse emigranten naar Canada vertrekken. Het zijn hoofdzakelijke zelfstandige landbouwers en boerenzoons, groten deels met vrouwen cn kinderen. Het schip neemt tevens een aantal met Canadezen verloofde Nederlandse meis jes en oorlogsbruidjes mede. Voor zover de emigranten niet naar reeds eerder geëmigreerde familie gaan, zullen zij worden geplaatst in Zuid- Ontario, het oudste en meest ontwik kelde landbouwgebied van Canada. In deze streek treft men overwegend gemengde bedrijven aan van 40 tot 50 HA De Volkstelling Overal kan men thans de tellers voor de twaalfde volkstelling van huis tot huis zien trekken. De meeste rijks- en gemeentebureaux werken slechts op zeer bescheiden wijze of hebben hun deur voorzien van het bordje „gesloten in verband met de volkstelling". Zaterdag moet de uit reiking van de formulieren voltooid zijn. Maandag 2 Juni begint men de formulieren weer op te halen. maar krachtig Binnenland De minister van Defensie heefteen condoleantiebezoek gebracht aan Gilze- Rijen. Hij betuigde zijn deelneming met de bij de vliegramp omgekomen militairen. De K.L.M. heeft een crediet van drie millioen dollar ontvangen voor de aankoop van nieuwe vliegtuigen. O.a. zullen een aantal Constellations worden aangekocht. Prins Bernhard is benoemd tot ere lid van het Studentencorps van de Vrije Universiteit Maandag 2 Juni zal hy als zodanig plechtig te Am sterdam worden geïnstalleerd. Franse landbouwers brengen mo menteel een bezoek aan Walcheren. Zq waren vol lof over de landbouw organisatie op dit eiland. VERLAGING VLEESRANTSOEN. Het vleesrantsoen zal gedurende de zomermaanden worden verlaagd tot drie ons in de veertien dagen. Het is een gelukkige omstandigheid, me nen de officiële voedselautoriteiten, dat de hoeveelheid eiwitten met ha ring op peil kan worden gehouden. Het devies wordt dus: in plaats van biefstuk Hollandse nieuwe. De verlaging van ons portie vlees zal op 6 Juni ingaan. MEAT EN VEGETABLES. Volgende week zal er voor eenmaal een bon worden aangewezen voor meat en vegetables, waarmede een restantje wordt opgeruimd. De blik ken van 450 gram per bon zullen niet onmiddellUk overal beschikbaar zyn, daarom heeft de bon een lange gel- digheidstijcL De kinderen beneden de vijf jaar zullen met de ouderen moe ten mede-eten, zij krygen zelf geen blikje. ONGELDIGE TEXTIELBONNEN. Met ingang van 21 Juni a.s. zullen de bonnen van de textiel-lederkaart VA 510 niet meer geldig zyn Wie er nog heeft schaffe zich spoedig een costuum of jurk aan. PETROLEUM. Gedurende de maand Juni zyn de onderstaande bonnen aangewezen voor petroleum voor kook- en verllchtings- doelelnden. Kaarten UA 611: bon A 29 tot en met A 32, 4 liter per bon. Kaarten U B 611: bon B 15 en B16, 4 liter per bon. Kaarten U C 611: bon C O, 4 liter per bon. Kaarten UD 611; bon D 13, 2 liter per bon. Het weer vandaag AANHOUDEND WARM. Meest matige wind tussen Oost en Zuid. Warm weer. Vrywel overal on bewolkt

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1