LAND M HOUT EN LUCIFERS Buitenland j Paus spoort aan tot opbouw van de vrede Stakingen in Belgie en Frankrijk De Chinesen willen vrede KORT maar krachtig Buitenland Binnenland] Regeringsverklaring over de „nota" Aanvaarding betekent ver mindering troepen Actie in Amsterdamse metaalnijverheid KORT 4e Jaargang No. 947 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 l.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Dinsdag 3 Juni 1947 Directeur; flfL W. REfNDERS Hoofdrede® teurJ O. El DB WINTER In een radiorede, die drie kwartier duurde heeft de paus zich tot de gehele wereld gericht en de mensen aangespoord mee te werken aan de opbouw van de vrede. De wonden door de oorlog geslagen, aldus de paus, zyn nog niet geheeld maar integendeel dieper geworden. Het jaar 1947 is reeds half voorbij en nog steeds ztfn er overweldigende proble men ter oplossing overgebleven. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Het opbouwen van de algemene veiligheid moet geschieden op morele zowel als materiële basis. Het is nog niet te laat om door gezamenlijke krachtsinspanning een dragelijke wereld te scheppen. De verlaging van het broodrant soen van 250 tot 150 gram per dag ls voor de bakkersbedienden te Pa rijs aanleiding geweest om het werk neer te leggen. Zij hebben zich voor genomen gedurende de eerst volgende 48 uur geen brood by de klanten af te leveren. De bakkersbedienden staan niet alleen om te staken, ook op de Renaultfabrieken gaat de slow- down staking, die reeds een week aan de gang is, rustig verder. In het Noorden van Frankrijk beginnen de bankbedienden weer onrustig te wor den. Verder hebben ook vele arbei ders ln de petroleumindustrie van daag het werk neergelegd. Als de ministers nu ook nog willen staken kan het in Frankryk een gezellige boel worden. Brood België volgt het voorbeeld van zyn Zuiderburen. Stakingen beginnen ook daar tot de meest gewone dingen te behoren. Vandaag zagen duizenden Brusselaars zich genoodzaakt zich te voet naar hun werk te begeven. Vol gens de plannen had het personeel van tram en busdiensten het werk neergelegd. Ook in enkele andere grote plaatsen stonden de tram en bussen werkloos. Het personeel van deze diensten eisthoger loon. In dien zij voor het einde van de week geen voldoening krygen zal de sta king in alle provincies worden voort gezet. Alleen de taxi's maken van de gelegenheid gebruik om goede za ken te doen. Vrede in China? De politieke Volksraad, het hoogste vertegenwoordigend lichaam van het Chinese volk, heeft een voorstel om vredesonderhandelingen met de Chi nese communisten te hervatten, aan vaard. Er werd by de regering op aangedrongen ernstige pogingen in het werk te stellen het probleem met politieke middelen op te lossen. De raad heeft de communisten verzocht onmiddeliyk afgevaardigden naar Nanking te zenden opdat de vredes onderhandelingen ten spoedigste zou den hervat kunnen worden. De raad heeft er tevens by hen op aange drongen hun vroegere voorwaarden voor de hervatting te laten varen. Het Britse militaire bestuur heeft de tekst gepubliceerd van de Brits Amerikaanse overeenkomst betref fende Duitsland. De economische raad zal uit ongeveer 54 leden be staan en worden samengesteld op basis van de laatste verkiezingen in beide zones. De leden worden geko zen door de provinciale regeringen en wel voor elke 75000 inwoners een lid. De economische raad staat onder toe zicht van een twee partyencommissie èn zal boven alle geldende Duitse wetsbepalingen staan. Zyn uitspraak is voor alle rechtbanken bindend. De raad is bevoegd verordeningen uit te vaardigen Inzake productie, toewij zing en distributie van goederen en grondstoffen enz. De Griekse regering is opnieuw bg- eengekomen om de vorderingen te bestuderen die gemaakt zijn sedert 't grote offensief tegen de guerillatroe- pen begon. De regering zit in zak en as. De vooruitzichten zyn dan ook somber. Aan de Noordelijke grenzen concentreren de troepen zich en naar het officiële regeringscommuniqué meldt is er sprake van een openlgke agressie der buurstaten. Vrywilligers uit Joegoslavië en Bulgarye zyn in grote getale samengestroomd om de guerillatroepen te versterken. Slechts het stationneren van Engels-Ameri kaanse troepen langs de Griekse Noora^rens '-*n verhinderen, dat de guerilla's steeds van verse troepen en materiaal worden voorzien, aldus de Griekse regering. Te New Delhi is de conferentie begonnen tussen Lord Moundbatten en de Voorindisohe leiders. De ex-Hongaarse president, Nagy heeft geweigerd voor een rechtbank te verschynen. De leider der Hon gaarse communisten had hem telefo nisch verzocht hiervoor naar Honga- rye terug te keren. Marshall heeft verklaard, dat Amerika zal voortgaan hulp te ver lenen aan Italië. Hy wenste de nieu we regering veel succes. Het proces tegen maarschalk Grazianl, Mussolini's vroegere opper bevelhebber, is wegens ziekte van de beschuldigde uitgesteld. 25 Duitsers zullen uit Zuid-Afri- ka worden gezet op advies van de deportatie commissie. Te Praag is de conferentie van het wereldverbond van vakvereni gingen begonnen met een byeen- komst van het presidium. Van officiële zgde wordt tegen- Drukte in de scheepsbouw. B(j de Nederlandse Scheeps- en Dok Mg. te Amsterdam zjjn alle werven bezet met ln aanbouw zynde schepen. gesproken dat Attlee binnenkort naar Amerika zou gaan om bespre kingen met Truman te voeren. Rusland heeft critiek geleverd op de militaire plannen van Zweden. Bidault heeft een scherp protest gezonden aan de Egyptische regering tegen de „medeplichtigheid dezer re gering" by de ontsnapping van Abd el Krim. Sanstroem, de Zweedse rechter, ls tot voorzitter gekozen van de Pa lestina commissie der V.N. Men verwacht dat Amerika ook aan Perzië dollars zal verstrekken. De onderhandelingen hierover duren nog voort. U/dj, Capen Het weekblad „De Linie" is het nieuwe Polen niet byzonder gunstig gezind. Het geeft daarvan week na week blijk. Zover het blad zakel^e argumenten naar voren weet eite brengen, kan geen mens daar be zwaar tegen hebben. Het wordt ech ter bedenkeiyk, als het met verhalen komt, die nogal fabuleus klinken. In het ladtste nummer dist „De Linie" het volgende schoons op: „Onlangs hebben de Poolse Bis schoppen een herderlgke brief het licht doen zien, waarin het verder- feiyke alcoholisme scherp wordt veroordeeld. De Poolse correspon dent van de Engelse Catholic Times meldt, dat statistische gegevens aantoonden dat deze brief noch overbodig, noch overdreven was. Het Socialistische dagblad Robotnik bericht, naar aanleiding van een enquête, dat in de provincie Lublin meer dan 80% der kinderen tussen 7 en 15 jaar gebruik maakt van alcohol en ongeveer 30% er werke- hjk aan verslaafd is. In een kliniek te Warschau zyn achttienjarige jongens en meisjes onder behande ling die aan delirium ïyden. Vele scholen zyn gesloten en de leer krachten, die mede dit euvel had den kunnen voorkomen en bestry- den, zyn gedlvongen hun beroep vaarwel te zeggen." Het is werkelyk griezelig dat al coholisme onder de kinderen. Acht van de tien kinderen, die regelmatig alcohol nutligen, waarvan 30% tot de verslaafden behoort. Polen echter ligt ver en wat meer zegt achter het befaamde z.g. stalen gordyn. En het zou teveel verlangd zyn van „De Linie" als het blad ten opzichte van de Oost-Europese lan den objectiviteit zou nastreven. Laat men een volgend maal met zakelyker argumenten werken! ZWEDEN leverancier van hout en lucifers werd in de laatste decennia getypeerd in twee figuren: de oude sympathieke en sportieve koning Gustaaf en de socialistische minister president Per Albin Hansson.Vorige jaar is de laatste ,ter- wyi hy op een Zondagmorgen op de tram stond te wachten, plotseling te Stockholm overleden. In alle geledingen van het Zweedse volk heerste rouw en verslagenheid. Maar het door hem en Brauting begonnen werk ging verder. Politiek evenwicht IN Zweden treffen wy dezelfde merkwaardige situatie aan ,als in Noorwegen. Ook hier beschikken de sociaal-democraten juist over de helft van het aantal zetels in het parlement, n.1. 115 van de 230. De oppositie bestaat uit 4 partyen, waaronder 15 communisten. Tydens de tweede wereldoorlog had Zwe den een nationale regering, uit alle partyen behalve de communisten samengesteld. In 1945 werd deze coalitie regering afgelost door een zuiver socialistisch kabinet, dat ging werken op de basis van een welomschreven program. De laat ste verkiezingen brachten de socia listen slechts een gering verlies, doch de kleine parlementsmeerder- heid ging verloren. Er bleef echter een geheel socialistische regerings ploeg, die het uiteraard niet ge makkelijk heeft bij het tot stand brengen van principieel-structurele hervormingen. Ondanks vele tegen slagen werkt het kabinet dapper en consequent verder. De defensie ALS alle Scandinavische landen ls ook Zweden zeer pacifistisch Aan leger en vloot werd voor 1940 slechts een betrekkehjk klein deel van de staatsuitgaven besteed. De wereldoorlog dwong tot een andere koers. De defensie-begroting liep op tot een jaariyks bedrag van 950 millioen kronen. Onmiddeliyk na de oorlog werd begonnen deze post omlaag te brengen. Thans be draagt deze nog 800 millioen kro nen en er zal ook verder nog dras tisch worden bezuinigd. De vryko- mende credieten zullen geheel voor sociale doeleinden worden besteed. Belastingperikelen IN Zweden beschikt de staat over inkomsten uit verschillende monopolies, zoals die van tabak, alcoholica, bier en limonades. Men overweegt een dergeiyk monopolie voor benzine. Deze monopolies le veren de Zweedse staat belangryke baten op. Daarnaast is er een belangryke vermogensheffing ingesteld om mede de sociale maatregelen te fi nancieren. Tegen deze fiscale ont werpen bestaat veel weerstand. Het liedje, dat overal wordt gezongen. Wie veel heeft, heeft weinig te mis sen. Men wentelt de lasten 't liefst af op de minst draagkrachtigen. Recente gebeurtenissen in ons ei gen land spreken in deze een dui- deiyke taal. De Zweedse regering laat zich echter niet uit het veld slaan. On danks het geschreeuw der kapitaal bezitters natuuriyke zowel als rechtspersonen zet zy haar politiek rustig door. Tevens stelt zy belangryke groepen van mlnst- draagkrachtigen vry van inkom stenbelasting. Ook hiertegen wordt van burgeriyke zyde hevig lawaai gemaakt. De economische situatie DE Zwëedse regering streeft sterk in de richting van een orde ning van het economische leven. Zy is daarby in een hevig debat ge wikkeld met de oppositie over de aanwending van de buitenlandse fondsen en de invoermaatregelen. Tot voor kort was de invoer in Zweden geheel vry. Het gevolg was, dat vele onnutte dingen het land binnenkwamen en de deviezen voorraad angstwekkend slonk. Toen greep de regering in en nam een aantal maatregelen, die niet bizonder populair waren. De invoer wordt thans geheel gecon troleerd en gebeurt op basis van een urgentieprogram. Er werd een stortvloed van ver- wyten op de regering afgevuurd. Deze echter antwoordde: „wy hebben eens willen nagaan hoe het op economisch gebied verloopt, als men de ongebreidelde vryheid laat heersen. Men ziet nu wel, dat het dan mislukt... dus gaan wy aan plan-economie doen en wy hopen, dat iedereen de les zal hebben be grepen!" Lonen en prijzen HOE is in Zweden de verhouding tussen pryzen en lonen? Dreigt er inderdaad inflatie, zoals sommigen willen doen geloven? Wy geloven het niet! Zweden kent, ook al is het niet in oorlog geweest, distributie van vele artikelen. De rantsoenen ech ter zyn vrij hoog, zodat de distri butie niet knellend is. Schoenen en textiel zyn niet gedistribueerd en voldoende verkrijgbaar. Er bestaat in dit land een straffe loon- en prysbeheersing. Dank zy de activi teit van de vakverenigingen wer den niettemin de lonen verhoogd en de sociale positie van de arbei ders verbeterd. Zo kent Zweden vele moeilijkhe den. Voor ons, die de economische ontwrichting van West-Europa da gelijks aan den ïyve ondergaan is dit schone land echter een paradys op aarde. Tevens bewyst Zweden, dat er een eigen economische- en sociale politiek mogeiyk is tussen Moskou en Washington. DEWL De raad van ministers heeft zich in zyn vergadering van 2 Juni be raden over de situatie ln Indonesië, zo deelt do regeringsvoorlichtings dienst mede: Instemmend met de op 27 Mei j.L aan de Republikeinse delegatie overhandigde nota van de commissie-generaal, is de raad van oordeel, dat de daarin vervatte denkbeelden ca voorstellen een loyale altvoering van de overeenkomst van LJnggadjati inhouden en op die grond ook voor de Republikeinse regering aanvaardbaar zyn. Wordt de nota, geiyk in redeiykheid verwacht mag worden, door de Republikeinse regering aanvaard, en vervolgens in gezameniyk overleg met alle partyen uitgevoerd, dan ls naar het oordeel van de raad do grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederland se krijgsmacht ln Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht het antwoord van de Republikeinse regering onverhoopt onbe vredigend zyn dan ziet de Nederlandse regering, in overeenstemming van het gevoelen van de commissie-generaal, in voortzetting der tot ver gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zy overeenkomstig haar ver- antwoordeiykheid op andere wyze naar een oplossing van de thans ln Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjatl onverkort richtsnoer biyven van het regeringsbeleid. Actie van metaalarbeiders In Amsterdam is het onder de me taalarbeiders tot een actie gekomen. Maandagmiddag kwamen zy in grote getale op twee plaatsen byeen. Aan het einde van beide vergaderingen werd een nota aangenomen, welke inmiddels aan de minister van So ciale Zaken is verzonden. De verga derde metaalarbeiders verklaren, dat zy de actie van de E.V.C. steunen, die deze organisatie voert voor: verhoging van het minimumloon met 10% en een evenredige verhoging van het maximumloon; vacantietoeslag van 50% van het uurinkomen over de gehele duur der vacantie, nog dit jaar ingaande; verhoogde uitkering by ziekte en ongeval, zy dringen er by de minister op aan, dat deze eisen binnen de kortst mogeiyke tyd worden ingewilligd. De vergaderde metaalarbeiders stellen zich op het standpunt, dat „wil het huidige peil van de produc tie gehandhaafd biyven en zo mo- geiyk nog worden opgevoerd, als een der eerste voorwaarden moet worden beschouwd, dat met de ar beiders ernstig rekening wordt ge houden". Overval op bakkerij Zaterdagnacht hebben drie gemas kerde personen, die met een revolver waren gewapend een overval ge pleegd op een bakkery te Delft. De bakkersknecht werd met een vuur wapen bedreigd. Toen deze knecht echter luidkeels begon te schreeuwen maakten de indringers toch geen ge bruik van hun wapen, maar sloegen hem met een eind hout neer. Daar na sloeg het edele drietal, zonder iets mede te nemen op de vlucht. Nog de zelfde nacht werden de drie mannen echter op aanwyzing van een nacht waker door de Delftse politie inge rekend. Man doodgebleven In het passagebureau van de KLM te Amsterdam is plotseling een ze ven en zestig jarige heer uit Brus sel doodgebleven. Hy bleek een hart verlamming te hebben gekregen. Een geiyk lot trof een ongeveer zeventigjarige vrouw, die in de Lin- naeusstraat plotseling in elkaar zak te en dood naar een der ziekenhuizen moest worden vervoerd. Haar Identi teit kon nog niet worden vastgesteld. Electrisch naar Eindhoven De her-electrificatle van het baan vak Rotterdam naar Eindhoven is thans gereed gekomen. Dinsdag zal er een proefrit worden gehouden. Slaagt deze, dan zal het reizigers verkeer voortaan rechtstreeks zon der overstappen te Utrecht kunnen plaats vinden. Er zal een twee uur- dienst worden gereden. Verplichte vrije dag musici Het na de bevrydlng geschorste besluit, regelende de wekehjkse vrye dag voor musici is weer van kracht geworden. Er zal een scherpe con trole worden uitgeoefend op de na leving ervan. Als regel zal de Maan dag voor vrye dag zyn bestemd. On dernemers, die hiertegen ernstige be zwaren menen te kunnen inbrengen, kunnen zich wenden tot de directeur- generaal van de Arbeid. Torpedobootjager naar Indonesië De torpedobootjager „Tjerk Hld- des" is van Amsterdam naar Indo nesië vertrokken. De „Tjerk Hiddëk" is een zusterschip van de „Jan van Galen" en werd in 1942 in Engeland gebouwd. Uit Indonesië De sterkte ve de Nederlandse troepen op Java en Sumatra be draagt thans naar Aneta verneemt 89.178 man. Over de neergestorte Mustang by Medan kan nog worden gemeld, dat het vliegtuig in een vrille is geraakt en daardoor afgegleden. De o*n 'co. men piloot is reeds ter aarde bc. :ld. Generaal Spoor op inspectiereis door Sumatra heeft een bezoek ge bracht aan Palembang. Hy verbleef o.a. enige tyd in het militair hospi taal. Aan de Un> ^rsiteit van Indonesië zqn herbenoen.a de hoogleraren prof, dr. A. Siegenbeek en prof. Mr. E. M. Uhlenbeck. Het Philips concern heeft te Soe- rabaja een fabriek voor kleine ra diotoestellen geopend. maar krachtig Binnenland Gisteren zyn vier Nederlanders in een jeep van Apeldoorn vertrokken voor een reis rond de wereld. Prins Bernhard is erelid geworden van 't studentencorps der Vrye Uni versiteit te Amsterdam. Het Byzonder Gerechtshof te Gro ningen heeft de doodstraf geëist te gen de 27-jarige opperwachtmeester der staatspolitie, Faber. De Delftse fecstweek ter gelegen heid van het 700 jarig bestaan van Delft is in volle gang. Zaterdag slui ting. De K&the Kollwitz tentoonstelling in de Lakenhal te Leiden is wegens de grote belangstelling verlengd tot Zondag 8 Juni. Ook het derde kindje van de drie ling, die in de nacht van Zaterdag 24 op Zondag 25 Mei te Groningen werd geboren, is overleden. De toe stand van de moeder is bevredigend te noemen. Het weer vandaag Tot zeer hoge waarden oplopende temperatuur. Zonnig weer. In het zuiden en oosten van het land in do namiddag kans op enkele verspreid® onweersbuien. Meest zwakke wind tussen oost en zuid. Langs de kust invallen van koelere zeewind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1