maaïdeï Denemarken, land van KajMunk I Buitenland j Voor-lndië aanvaart Britse voorstellen Anti-communistisch vierjaren plan Griekenland zendt klachten naar de V.N. Binnenland „Noodvoorziening Perswezen" in de tweede kamer Staking in houtverwerkende industrieën Kerk te Minnertsga uitgebrand KORT maar krachtig Buitenland 4e Jaargang No 950 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1915 l.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2?74. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. .DAGBLAD VOO» JW«V» EN OMCEVtNO oensdag 4 Juni 1947 TH. W. RHTYNDEIU Hoofdredacteur! O. S. DS WETTE» Gisteren heeft de Britse eerste minister Clement Attlee, in het La gerhuis medegedeeld, dat het Britse aanbod van de dominion-status gillisUg is ontvangen door alle drie VooMndlsche pftrtyen, die verte genwoordigd zijn op de conferentie met de onderkoning. Attlee's ver klaring werd met luid gejuich begroet. Het is niet»de bedoeling, aldus Attlee, om een uiteindelijke consti tutie op te stellen voor Voor-lndië. Dit is een aangelegenheid van het volk zelf. Een belangrijk punt in het Britse plan voor Voor-lndië Is, dat de huidige constituerende vergadering haar werk zal voortzetten, doch dat de door haar te vormen constitutie niet van toepassing kan zijn op die delen van het land, die niet bereid zyn deze te aanvaarden. Marshall zou, aldus een correspon dent van Reuter te Washington, zich bezig houden met de uitwerking van een vierjaren plan tegen het com munisme. De bedoeling hiervan is het totalitaire systeem en het commu nisme in Europa volledig uit te roeien en tegenlijkertyd een duurza me bijlegging van de Ssowjet-Ame- rikaanse geschillen mogelyk te ma ken. Het plan telt drie phasen. Het eerste bestaat uit het tegengaan van de uitbreiding van het communisme. Het tweeder dat positiever is, zal be staan uit het scheppen van ordelij ker, en betere economische omstam digheden in de door het communisme bedreigde gebieden. Het derde ge deelte van het vierjarenplan zou de oplossing moeten brengen van het grootste, probleem. In die periode zou een vredesregeling tussen Rusland en Amerika moeten getroffen worden, die het einde zou inluiden van de psychologische oorlogsvoering. Amerika is van plan militaire mis sies uit te zenden aan landen, die dit wensen. Marshall verklaarde voor het congres, dat indien Amerika hier niet toe overging een andere mo gendheid het zou doen. Marshall kon nog niet zeggen hoeveel van derge lijke missies zouden worden uitge zonden. Ondertussen gaat de atoomcom missie van de Verenigde Naties, waarvan we het bestaan zo langza merhand zouden vergeten, met haar werkzaamheden .voort. Andrei Gro- mykd gaf gisteren in deze commissie wederom de verzekering dat de Sow- jet Unie staat op afschaffen van de atoombom als eerste stap in welk schema dan ook voor een interna tionale controle op de atoomenergie Aangezien dit standpunt lijnrecht staat tegenover het Amerikaanse blijft «r op atoomgebied een inpas- se. waarde V.N. geen uitweg uit Ziet Chinese vredesmethoden De Chinezen, die enkele dagen gele den Zo hevig naar vrede in hun eigen land schenen te verlangen zijn begonnen op minder vreedzame wij ze hun problemen öp te lossen." Gis teren werden overal in het land per sonen gearresteerd, verdacht com munist te zijn. In Noord-China, waar de staat van beleg is afgekondigd, werd de censuur op het nieuws ver scherpt. De arrestatie van studenten die enkele weken geleden te Sjang hal plaats vond was aanleiding tót een studentenstaking. Deze stakers hebben verklaard dat zij niet aan de studie zullen ,gaan voordat alle ge- aresteerde studenten onvoorwaarde lijk in vrijheid zullen zyn gesteld. De studenten houden wel van een paar weken vacantie. In de nationale vergadering heeft Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, in een geheel onverwach te rede een felle aanval gedaan op de communistische partij. Hij ver klaarde dat deze de huidige epidemie van stakingen in Frankrijk fteeft uit gelokt. Ramadier sprak nadrukke lijk en hartstochtelyk en wees her haalde malen naar de communisti sche banken. Hij werd door alle ove rige partijen toegejuictyd, toen hij ver klaarde, dat de communisten de sta kingen bevorderen om de val van de regering te bewerkstelligen. „Een regeringscrisis op dit ogenblik", zo zeide Ramadier, „kan het parlemen taire stelsel in gevaar brengen. De regering zal toezien, dat "het niet ge- b^yrd." Griekenland houdt niet op met klach tente zenden aan de V.N. Dit maal betreft het beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië en Albanië. Een aanval van guerillastrijders op een dorpje aan de Grieks-Albanese grenS zou, aldus de Griekse klacht, van Albanië uit zijn geleid. Guerilla strijders aan de Joegoslavische grens trokken zich onlangs onder dekking van het vuur van een Joegoslavische grenspost op Joegoslavisch gebied te rug. De Griekse regering verzocht de klachten aan de Veiligheidsraad over te brengen. De geschiedenis vermeld er niet by aan wie de Veilig heidsraad de klachten weer zal over brengen.- Ongetwijfeld zal er een nieuwe commissie worden benoemd, om deze gevallen te onderzoeken. Deze commissie za.1 zich in enkele sub-commissies onderverdelen, die op hun beurt te rade zullen gaan bij experts. Wanneer hèt rapport van deze laatsten binnen zal komen zal het wel ongeveer te laat zijn. Nationale souvereiniteit Volgens het Griekse nieuwsbureau hebben de Bulgaarse grenswachten aan de leden van de subcommissie van onderzoek van de V. N. de toe gang tot Bulgaars grondgebied gewei gerd. De subcommissie wilde een on derzoek instellen met betrekking tot nieuw voorgevallen grensincidenten. Een der Bulgaarse officieren zeide, dat men het vuur zou openen, wan neer toch gepoogd zou worden de grens te overschrijden. Het, z.g.n. „Voorlezer's Huls" te Richmond, Staten Eiland, New York, een der eerste scholen, welke voor 1696 door de eerste Nederlandse ko lonisten In de Ver. Staten werdén opgericht Hoe warm het was! op de vuilnisbelt van de ge meente Bathmen zag een jon genpas-geboren kuikentjes lo pen, die afkomstig bleken te zyn uit eieren, die daar waar schijnlijk waren terecht geko men omdat -een boender-fok kerij ze als schouw-eieren had afgekeurd. Wat de broedma chine niet veroorloofd was, presteerde de zon met een dag temperatuur van circa 113 Ulij, £a$.m Af en toe dwarrelt er op ons bu reau een blaadje, dat de weidse ti tel van „Het laatste nieuws uifc.üiu dië" voert. Het vod voert een voort durende actie tegen de regeirngspo- litiek. Het doet dit op een dusdanige manier, dat het product verdient te worden gesignaleerd. In het nummer van 30 Mei schrijft het over de on kreukbare figuur van prof. Scher- merhorn het volgende schunnigs: „Onze verontschuldigingen aan Gani, die wy ervan beticht hebben, de openbare nutsbe drijven te willen roven. Niet Gani, maar Scliermerhorn is de schuldige. Prof. Posthuma onthult namelijk, dat Scher- merhorn accoord gaat met na tionalisatie van die bedryven. De redevoeringen van Gani waren op dit punt derhalve 'n doorgestoken kaart. Wij zijn inderdaad niet op de idee gekomen, dat de Ne derlandse onderhandelaar Scher merhorn, zonder enige be voegdheid, zou afwijken van artikel 14 van Linggadjati. waarin de teruggave van. Ne- derlandse eigendommen uit drukkelijk is vastgelegd. Schor merhorn heeft zich zo vastge beten in het waandenkbeeld, dat hij kan doen en laten wat hij wil, dat het onbehoorlijke van zijn gedrag aan hem ont gaat. Hij speelt de rol van ro mantische held, die de hydra der Indische ondernemers te lijf* moet. Met h' zwaard der „onteigening" is één kop der hydra: de nutsbedrijven, afge hakt. Het zou zielig van dwaasheid zijn, indien het niet zo treurig was, dat dergelijke v dingen in ons lartd mogelijk zijn, zonder dat de romanticus op onzacht wijze uit het land zijner dromen wordt uitge leid!" Kijk een dergelijke persuiting is zelfs te vies om er nog commen taar bij te leveren. Hier wordt de persvrijheid, sieraad der democratie, op wel heel ernstige manier mis bruikt. De lezer zij tegen dit blaad je gewaarschuwd! ZONDEït weerstand te bieden lieten de Denen in de eerste dagen van. April 1940 de Duitsers hun land binnentrekken. Weerstand zou trouwens zinloos geweest zijn. Het land bezat practisch geen defensie-apparaat. Wie echter zou menen, dat de Duitsers met gejuich werden ontvangen, heeft het wel heel erg mis. Als er één Europees land is geweest, waar een .verbeten strijd tegen de b*ezetter is gevoerd^ dan is dat wel in Denemarken. De film „Rode Aarde" heeft van dit verzet een sprekend getuigenis ge geven. Het verzet echter zal voornamelijk voortleven in. de fi guur van de dorpsdominee, dichter en toneelschrijver, Kaj Munk. Zijn vermoording door de Duitsers op 4 Januari 1944 was het sein aan het gehele Deense volk openlijk weerstand te bieden. Sedert dien was het in feite met de macht der Duitsers in Denemarken gedaan. Verbeten in de verzetsstrijd, zijn de Denen niet minder verbeten in hun strijd om het land weer zijn oude plaats ln de wereld te hergeven. Stannings ergenis LANGE jaren werd het politieke beeld van Denemarken beheerst door de magistrale figuur van de socialistische minister Stauning. Aan hem heeft dit kleine eiland- staatje onzegbaar veel te danken. Stauning trouwens was de ziel van de Scandinavische social- democratie. Zijn gezag was on betwistbaar. Toen hij in 1942 stierf, liet hy een lege plaats ach ter, die byna niet te vervullen bleek. Tenslotte werd Stauning opgevolgd door zyn partijgenoot Wilhelm Buhl. De verkiezingen van October 1945 hadden een voor de socialisten ongunstig verloop. Erkwam een niet-socialistische regering aan het bewind. Na vele jaren was de socialistische party weer oppositiepartij. Hei huidige bewind HET huidige bewind wordt door de agrariërs uitgeoefend en ge niet de voortdurende steun van de conservatieven en de radica len. Eerste minister is thans de boer Knud Christensen. Door ceri radicalisering van de arbeiders klasse verloor de sociaal-demo cratie 18 parlementszetels aan de communisten. Verder spreekt hier zeker het feit mee, dat de kabi netten tijdens de bezetting onder, socialistische leiding stonden. De regering van Christensen zet ze ker het werk van de vorige re geringen niet zonder meer voort; zij breekt dit werk echter ook niet af. Dat zou haar trouwens duur te staan kunnen komen. De economische ioesiand DE economische toestand levert vanzelfsprekend ook voor de De nen moeilijkheden op. De Duitsers hebben op grote schaal geplun derd. De vordering van Dene marken op Duitsland bedraagt niet minder dan 8 milliard kro nen. t)aarvan zal wel niet veel terecht komen. De Denen hebben dus ingrijpende maatregelen moe ten nemen om de moeilijkheden 't hoofd te bieden. Ook hier verd a'~ middel toegepast: een vermo gensheffing ineens. De collabora teurs kregen een zeer hoge boete te betalen. Het geld werd gedeel telijk geblokkeerd. Dat alles is echter nog niet voldoende om de valuta weer een vaste basis .te geven. Deze "bltjft dan ook de zwakke plek. Disiribuiie en prijzen DE prijzen zijn sedert 1940 met ongeveer 60 procent gestegen. Met alle macht wordt er aan ge werkt om devaluatie te voorko men. Momenteel noteert de Deen se kroon zelfs iets hoger als on middellijk voor de oorlog. Groot nadeel ondervinden de De nen ook doordat Engeland thans veel minder agrarische producten afneemt dan voor de oorlog. En het deel, dat nog wórdt betrok ken, 4can vaak niet voldoende lonende prijzen maken. Ondanks een zeer behoorlijke voedselpositie bestaat er in De nemarken toch distributie voor verschillende artikelen, zoals: brood, boter, koffie en thee. Nog kort geleden werd distributie voor vlees ingevoerd om het vlees-, verbruik te beperken en daar door meer vlees beschikbaar te krijgen voor de uitvoer. Zo is niettemin toch Denemar ken van alle door Duitsland be zette landen het meest onge schonden uit de stryd gekomen. DEWI Gisteren is in de tweede kanier een begin gemaakt niet de behan deling van het wetsontwerp nood voorziening perswezen". Reed* de eerste spreker de heer Bunger (Arb.) begon met te constateren, dat de perszuivering een grote teleurstelling is gebleken. Van pers\nj- heid kan, aldus deze spreker, geensprake zijn als bepaalde op mate rieel gewin gerichte groepen zich meester maken van de pers. Staats invloed kan evenzeer gevaarlijk /ijn- De behandeling van het wets ontwerp is zowel voor de regering als voor de kamer van onaan gename taak, het Is de legalisatie van de regering, die oorzaak van de mislukking van het persbeleid geweest Is. Ook de heer Korthals (Vryh.) uitte zijn misnoegen over het telt dat twee jaar na de bevrijding men het nog niet verder heeft k en brengen dan tot een spoèdbehandelhig bij do regeling'van een 7.0 be langrijke zaak alg de perskwestie. De heer Schoonenberg (CPN) verklaarde dat zUn fractie voor het wetsontwerp zal stemmen. Hy heeft er echter bezwaar tegen dat wel personen gezuiverd worden, doch dat de bedrijven onaangetast blijven. Er moet aldus dit lid der tweede kamer „de doodstraf" kuanen worden opgelegd, n.l. eer soluut verschijningsverbod. De regering heeft de beloften va Schermerhorn ten aanzien van de bonafide, d.i. de ex-illegale per» niet nagekomen. De enige oplossing zon zijn als aan de oud-illegale pers gezien haar verdiensten tijdens de bezetting en stennend op de Londense beloften, prioriteit zou worden verleend. E.V.C. in actie Niet alleen in Frankrijk en België tracht men door stakingen hoger lo nen te verkrygen en andere doelein den te bereiken. Ook Jn Nederland ls de E.V.C. begonnen zich te roeren. Gisteren werd een 24-uurs-staking geproclameerd in de houtverwerken de industrie. In verschillende Am sterdamse houtverwerkende indu strieën kwam een deel der arbei ders niet op het werk. Het percenta ge der stakers wórdt op 25% ge schat. In de Zaanstreek was het aantal nlet-opgekomen arbeiders groter. Sommige bedrijven lagen ge- heêl stil. In de Amsterdamse metaalbedrij ven1 werd Maandag een staking van korter duur gehouden. Gedurende twee uur legden een gedeelte van de arbeiders 't werk neer. Eisen: loons verhoging en vacantietoeriag. Tengevolge van" de hitte brak gis teren brand uit in een houtwarenfa- briek te Helmond. Een grote partij hout, die daar was opgeslagen vatte vlam. Tijdens de bluswerkzaamheden vielen twee leden der vrijwillige brandweer door het dak van een houtsloods. Zij werden vrij ernstig gewond en moesten In het ziekenhuis worden opgenomen. In het Noorden van ons land was het niet de hitte van de zon, die brand' deed ontstaan in de hervormde kerk te Minnertsga. Toen een leidek ker bezig was met het solderen op het dak van de kerk vatte dit dak plotseling vlam. De kerk, die dateert uit de 15e eeuw stond weldra in lich ter laaie. Brandweerlieden met ma teriaal uit Leeuwarden, Harlingen en Franeker verleenden assistentie. Het vuur sloeg over naar ln de omgeving liggende boerderyen, twee schuren brandden totaal uit .Ook de kerk is tot een ruïne geworden. Bunkers Het zal nog vele jaren duren, zo deelt men ons van officiële zflde me de, voordat alle door de Duhaers met Nieuwe schoenenbon Het Centraal distributiekantoor deelt mede, dat óp plaatselijk door de distributiediensten bekend te ma ken tijdstippen in het tydvak van 1 Jurtl tot 13 Juli 1947 een schoenen bon naar keuze zal worden verstrekt aan diegenen, wier stamkaartnum mer op het cijfer 3 eindigt en voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend Inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwflderd. dient te worden overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen geboren ln de maand Juni van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan de kinderen, geboren in de maand Augustus 1946, een schoenen bon worden verstrekt van, de soort en maat, welke overeenkomt met leeftjjd en geslacht van het kind Van het met de t.d. over te leggen inlegvel zal de bon 64 worden ver wijderd. behulp van Nederlander» geoouwde bunkers zullen zijn opgeruimd. O; het ogenblik worden slechts die oh jecten gesloopt, die In het openbaar belang moesten verwijderd worden. De anderen zullen ter besparing van geld en arbeidskrachten blijven staan Het strand van Hoek va- iana tot Den Helder is weer bega_.ibaar, zij het op eigen risico. Naar schat ting is tot dusver voor het slopen van verdedigingswerken In het ge hele land ongeveer tien millioen gul den uitgegeven. Van het materiaal wordt een gedeelte gebruikt voor andere bouwdoeleinden. Het puin wordt verwerkt in wegen en in ver harde stroken langs startbanen op de vliegvelden. Kurt Schumacher, de Duitse socialistische leider ln de weste lijke zóne gaat met een kleine de legatie naar het internationale socialistische congres te ZUrlc.t in Zwitserland. Josephine Baker is ln het huwe lijk getreden met de "bandleider Jo Bouillon. Het Japansfe kabinet heeft besla ten een departement var-. Arbeid in te stellen. Het besluit zal ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Voor de woning van de Franse minister-president Ramadier wer den demonstra"e8 gehouden var. mensen die meer brood eisten. In November zullen ln rtalië al gemene verkiezingen worden ge houden. De Palestijnse Arabieren hebben voorgesteld dat de Arabieren de commissie van onderzoek van de Verenigde Naties zullen boycot ten. Deze Palestinacommlssle vertrekt volgende week naar Jeruzalem* waar zjj haar hoofdkwartier zal vestigen. Binnenland Vermoedeiyk tengevolge van kunstmestbnoei is gisteren brand ontstaan ln een kapitale boerde rij aan de Molenweg in de Wie- rlngermeer. Dertig duizend gul den schade. Nederland tracht een lening te plaatsen op de Zwitserse markt in Zwitserse francs. - Het staat nog ulM vast dat voor. 2 millioen guiden aan groenten naar Duitsland rullen worden uit gevoerd. De onderhandelingen vttn nog gaande. Hel weer vandaag In het noorden van. het land Iets lagere temperatuur met tl!«Myic enige bewolking. In het Zuid*-, van het land opnieuw waim tmt ln de namiddag geringe kans op een enk»*!* onweerabul. Zwakke wind u»t uiteen lopende richtingen

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1