Wereldregering voor 1955 Compensatiecontract Buitenland j Zweden moet nog meer bezuinigen irgoen beschuldigd Truman Binnenland j Onrust onder de slagers Vader schiet zoon neer KORT maar krac'itig Buitenland KORT maar krachtig Binnenland 4e Jaaigang No 946 Uitgave N.V. Noordhollandse Pera 1945 i.o. Redactie Achterdaim 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel 3971 Alkmaar. mfflaftler DAGBLAD VOOB ALKMAAK IN OMGEVING Maandag^S j Juni 1947 Directeurt TH. W. RBYNDER» Hoofdredaoteur: O. E. DE WINTER Albanië neemt veiligheidsmaatregelen DE Zweedse minister van financiën Wigfross, heeft voor het Zweedse parlement verklaard, dat Zweden nog meer zal moet bezuinigen. De rantsoenering zal worden uitgebreid en beperkingen zullen worden in gevoerd inzake vacanties in het buitenland, importen en vreemde valuta. De Zweden zullen niet meer dan 1500 kronen per jaar voor vacantie in het buitenland mogen besteden. Aan zakenlieden zal een hoger bedrag worden toegestaan. De voorgenomen maatregelen, die door de Zweedse regering onder ogen worden gezien in aansluiting op reeds eerder aan het Zweedse volk opgelegde beperkingen, moeten diénen om de interende tegoeden aan vreemde valuta op peil te houden. DE vrouw die enkele dagen geleden aan de FransBelgische grens werd gearresteerd omdat zij in haar kof fer ontplofbare stoffen vervoerde, is thans te Brussel opgesloten. De kof fer had een dubbele bodem, waarin zich tien enveloppen met explosic- ven bevonden. Op de enveloppen wa ren reeds de namen van de geadres seerden geschreven, maar men ge looft niet, dat de juiste bestemming was aangegeven. De vrouw heeft toegegeven tot een geheime organi satie te behoren. Zij verklaarde dat de koffer haar te Parijs door een onbekende ter hand werd gesteld, die m zich door middel van een geheim te ken kenbaar maakte. Op dezelfde wijze moest de vrouw de koffer te Erussel afgeven. Engelse, Belgische en Franse politie zeten het onder zoek met kracht voort en hebben reeds verschillende schakels van de terreurorganisatie, die verantwoor delijk is voor de naar Engeland ge zonden brieven, ontdekt. De man, die tegelijk met de vrouw werd gevangen genomen, blijft bij zijn verklaring, dat hij niets mét de zaak heeft uit te staan en de vrouw toevallig te Parjjs heeft ontmoet De namen van de arrestanten worden om veiligheids redenéf^ nog niet bekend gemaakt. DE Irgoen Zwai Leoemi heeft zich via de geheime zender „De stem van het strijdend Zion" tot Truman ge richt en hem er van beschuldigd „zich te identificeren met het bloedig bewind van Engeland". De Irgoen zeide, dat zij trots is op de steun van millioenen Amerikanen, maar dat haar strijd niet afhankelijk is van hulp van buiten. „Wat de hou ding van de Amerikanen ook moge zijn, wij zullen onze strijd voort zet ten voor de bevrijding van ons va derland". DE Parijse spoorwegstaking gaat voort. De stations zijn verlaten en voor de hekken staan posters. Bij de Ingangen van de stations hebben zich rijen gevormd van gegadigden voor een rit per luxe- of vrachtauto, waarop met krijt de plaats van be stemming is aangetekend. Ondanks de staking zijn de vrachttreinen nor maal gebleven en is het vrachtver voer zelfs drukker geworden. Uit het Westen is een meer dan normale hóeveelheid boter, melk en eieren aangekomen, terwijl ook een partij aardappelen van 900 ton in Parjjs aankwam. De lege wagons zijn weer naar Ch&bourg vertrokken om ge ïmporteerd meel in te laden. De luchttransporten op de lijnen naar Marseille, Lyon, Belfort, Straatsburg enz. zijn geintensifeerd. Militaire ma- chines zijn ingeschakeld. GRIEKENLAND heeft reeds her haalde malen geklaagd dat Albanië steun verleend aan de guerillastrjj- ders. Nu heeft Albanië veiligheids maatregelen genomen tegen het schenden van grenzen door Griekse vliegtuigen. De Albanese minister van defensie heeft verklaard, dat ei vier zones zijn gemaakt, waarin on middellijk het vuur zal worden geo pend, op ieder buitenlands vliegtuig, dat zonder toestemming van het mi nisterie boven dat gebied vliegt. De zones liggen aan de Grieks-Albane- se grens en in de nabijheid van kaap Stilo, Sazan, Pogradets en Bilsht. Deze bepaling is uitgevaardigd in verband met de herhaalde „provoce rende vluchten" van Griekse vlieg tuigen. DE conferentie der Duitse ministers Js ten einde. Dr. H. Ehard, de Duit se minister-president van Beieren, heeft verklaard tevreden te zijn over de besprekingen, doch hij legde er de nadruk op dat dit slechts een begin is. Thans moeten de resoluties in de verschillende staten in practijk ge bracht worden. Ehard klaagt, zoals overigens alle Duitsers wat te kla gen hebben, dat Beieren in de nieu we economische raad, als dichtstbe volkte staat, met zijn geheel eigen problemen, slechts een stem kon la ten gelden, precies zoals de kleine enclaves Bremen en Hamburg. Ehard deelde, mede, dat binnenkort een co mité van vier man zal worden in gesteld, bestaande uit vertegenwoor digers van de Westelijke zones en Berlijn, om stappen bij de bestuurs raad te ondernemen om tot een be tere samenwerking der Oostelijke en Westelijke zones te komen. Ulif, la^en (De hoofdredactie van onze bla den zou gaarne adhaesiebetuigin- -gen ontvangen van hen, die met deze summier uitgewerkte ge dachten instemmen. Wellicht be staat er dan een mogelijkheid de ze gedachten gezamenlijk nader uit te werken. Brieven te richten aan de hoofdredactie, onder mot to: „waarheen gaat de wereld"). De Haagse medewerker van „De Linie" wijdt ook enige woorden aan de uitspraak in het proces De Geer. Hg ziet kans in zijn oerdeel over Dc Geer de anti-militarilten te be trekken. Ziehier het schitterend spe cimen van journalistiek gegoochel: Als do kersen rijp gaan worden. Niet alleen de meifèen, ook de vogels zjjn verzot op kersen en het kost heel wat moeite, om de gevleugelde rovertjes uit de boomgaarden te weren. Dit geschiedt op velerlei wijzen waarbij vooral flink lawaai makende voorwerpen een rol spelen. Op bo- venafgebeelde wijze worden de gevleugelde kersendieven veelal tot de af tocht gedwongen. In het algemeen vindt men de straf, welke aan Jhr. de Geer is opgelegd zwaar en onterend. De Geer stond hier in den Haag vóór de oorlog in hoor aanzien. Hautain, maar oprecht. Knap financier. Staatsman van for maat. Maar pacifist en géén held. Hij heeft ernstig gefaald. En wordt daarvoor zwaar gestraft. Voor hem ia de ontzetting uit het ere-ambt van Minister van Staat en zijn internering wel zéér onterend. Sic transit gloria mundi! Alleen maar: de lieden die vóór de oorlog met gebro ken geweertjes op hun revers lie pen en hevig ageerden voor ont wapening zijn niet de eerst-ge- roepenen om zich over dit von nis te verheugen! Deze uitval naar de „lieden van de gebroken geweertjes" is toch wel 'n f beetje vals. Er is geen zinnig meifs^ i die de Geer zijn pacifistische ge zindheid zal verwijten of heeft ver weten. Integendeel: een beetje meer pacifistische gezindheid bjj de lei ders der wereldpolitiek zou voor: lange eeuwen zegenrijke gevolgen kunnen hebben. Pacifisme, mijne He ren van de Linie, is trouwens een in hoge mate christelijke deugd. Wat wjj de Geer verwijten is dus niet zijn pacifisme, maar zijn falen op het critieke ogenblik om de geest van weerstand in onf volk te begrij pen. Hij had, juist omdat hij paci fist was, moeten begrijpen, dat er geen synthese met het heidense Duit se nazisme mogelijk was, ook tijdens een oorlog waarvan de overwinning de Duitsers schijnbaar niet kon ont gaan. Zijn houding heeft de Neder-' landse verzetsgeest geschaad en daarover werd in het proces geoor deeld. Wat overigens die „gebroken ge- weert jes"-dragers betreft: de mees ten van hen hebben in het verzet vooraan gestaan en zich allesbehalve ontbloot van heldenmoed betoond. 't Italiaans arbeldsverb., bestaan de uit 75 leden, hebben de com munisten een meerderheid van 38, terwijl voorts in dit bestuur zit ting hebben twintig socialisten, elf christen-democraten, twee vertegenwoordigers van de socia listische arbeiderspartij, twee re publikeinen, een anarchist en een lid van de actie-partij. De Volkenbond bleek niet In staat een tweede wereldoorlog te voorkomen. Of de nieuwe Volkenbond, de Verenigde Na ties, er in zal slagen een derde wereldconflict onmogelijk te maken is een vraag waarmee de gehele denkende mensheid zich momenteel bezig houdt. De V.N. is gebaseerd op het zelfde principe als de Volkenbond, n.1. de nationale souverei- niteit der aangesloten staten. Dat wil in eenvoudige woorden niets anders zeggen dan dat de leden van de V.N. zich ten allen tijde het recht voorbehouden om te doen en te laten wat 4 zij zelf in hun eigen belang het beste achten zonder met de belangen van anderen rekening te houden. In de V.N. evenals dat in de Volkenbond het geval was, komen de regerings vertegenwoordigers om voor hun respectievelijke landen zo veel mogelijk voordelen te plukken. Het algemeen belang, het belang van de wereld als een geheel, raakt op de achter grond en zal weldra geheel vergeten zijn. DAT het zo niet langer gaat, wordt reeds door velen ingezien. Millioenen mensen over de gehele wereld verspreidt, streven dan ook naar het tot stand komen van een internationale orde, gebaseerd op wet. Wet veronderstelt regering. Internationale wetten eisen een internationale regering, die deze wetten kan uitvaardigen en doen naleven. Wereldregering is dan ook het uiteindelijk doel waar naar gestreefd zal moeten wor den wil men een hëchte basis scheppen, waarop de vrede kan worden gebouwd. HOEWEL het aantal voorstan ders van wereldregering met de dag toeneemt blijven toch velen twijfelen aan de mogelijkheid om dit ideaal binnen afzienbare tijd te verwezenlijken. Dat het even wel verwezenlijkt kan worden blijkt wel uit een actie-plan dat door een aantal Engelse parle mentsleden in samenwerking met deskundigen uit andere landen werd opgesteld. In de loop van dit jaar nog zal in veertig landen en in veertig verschillende talen een boek verschijnen waarin dit plan om wereldregering tot wer kelijkheid te maken vóór 1955 tot in détails zal zijn beschreven. Het plan komt in het kort op het volgende neer: Aangezien de regeringen mach teloos staan om de UNO om te bouwen tot een wereldregering zullen de volken, de gewone men sen, zelf moeten zorgen dat er een wereldregering komt. Zij zul len aan hun regeringen kenbaar moeten maken, dat zij niet lan ger willen leven in internationale anarchie, maar dat zij in vrede en rust willen bouwen aan een bete re toekomst. In 1950 toch zuHen in alle landen waar dat mogelijk is verkiezingen worden gehouden voor een wereldparlement, dat ln Geneve of een andere stad bijeen zal komen om-een wereldgrondwet op te stellen. Deze wereldgrond wet zal ter ratificatie worden voorgelegd aan de respectievelij ke ^regeringen. In deze grondwet is/de wil van het volk tot uit- /ïrukking gebracht. Het parle ment, dat de wet opstelde was door het volk gekozen. Aan de verkiezingen moeten bijv. in Ne derland ruim twee millioen men sen deelnemen om negen Neder landers als vertegenwoordigers aan te wijzen. Eén per millioen inwoners. Het zal niet gemakkelijk zijn voor de respectievelijke regerin gen om geen gehoor te geven aan de wil en het verlangen van het volk, dat door zijn vertegen woordigers te -jennen gaf wereld regering te eisen in plaats van de UNO. De regeringen zullen dan ook ongetwijfeld de wereldgrond wet ratificeren. Wereldregering zal dan een feit zijn. HET spreekt wel vr.n kelf, dat aan deze onofficiële verkiezingen voor de leden van het wereld- parlement een enorme propaganda actie vooraf zal gaan. Niemand mag meer onwetend blijven om trent de mogelijkheid het grote probleem: oorlog of vrede, op te lossen door de vorming van een wereldregering. Er is een oplos sing, er is een weg uit de chaos waarin de wereld is vastgelopen. Die oplossing is: wereldregering. IN October 1946 werd ter gele genheid van een internationale bij eenkomst van federalisten een internationale vereniging opge richt. Beweging voor Federale Wereldregering genaamd. In ve le landen neemt het leden-aantal dezer organisatie snel toe. In Ita lië bijv. werd enkele weken gele den het millioenste lid ingeschre ven. Ook,in Amerika staan hon derdduizenden achter het streven der vereniging. In Nederland, waar de belangstelling voor het internationale politieke leven al tijd gering was, is, zelfs in dit tijdperk der losgebroken atoom energie, de publieke ophpe nog niet wakker geschud, -"foch zal ook ons land zijn bijdrage moeten leveren aan de opbouw van een wereld, waarin orde en rust iij de plaats zullen zijn gekomen van de chaos en de ellende waarin wij nu leven. WIJ twijfelen er niet aan of in dit land, waar Hugo de Groot ge- hóren werd, zal men tenslotte in zien, dat Internationale orde wereldregering de laatste kans Is die wij nog hebbery; het alter natief is wereldoorlog. W. voor groenten- en aardappelen export naar Duitsland OVER de export van groenten en aardappelen, naar Duitslaud, welke men binnenkort in aanmerkelijke hoeveelheden ter hand hoopt te kunnen nemen, vernemen wfl uit welingelichte kringen, dat men voornemens zou ztfn de met goedkeuring van de Engelse en Amerikaanse bezettingsauto riteiten, te sluiten overeenkomst het karakter te doen hebben van een zogenaamd compensatiecontract. Dit zou in houden, dat voor de Neder landse tuinbouwproducten door Duitse fabrikanten Industriële artikelen als kunstmest, rijwielonderdelen, pleetrische apparaten, houtwerk, poree- lein en aardewerk geleverd zouden borden. De te sluiten overeenkomst zon een gevolg zijn van een recl. :.treeks contact met Duitse leveranciers, die in staat blijken door Nederland ge wenste producten te leveren. Zo zijn er besprekingen gevoerd met producenten ln Thuringen en Beie ren. Daarbij zou zijn gebleken, dat er nog heel wat fabrieken in deze ste den vrijwel onbeschadigd zijn. Vooral ln Beleren, waar in verhouding min der zware gevechten plaats hadden heeft de productie-capaciteit re'atief w einig geleden. In overeenstemming met het Amerikaanse standpunt inzake vijjlu iiid hebben de Nederlandse onderhandelaars gewezen op het belang van vrfl handelsverkeer, waarop de chef van de afdeling „Trade and Commeree" der officiële Amerikaanse compensatieregeling gezegd moet hebben: „Tlils Is the most hopefully vray tot get the German machlnery running again". ER heerst onder de Nederlandse sla gers, zo deelt de vakgroep slage rijen te Utrecht mede, onrust. De vleespositie is uitermate' slecht. De slagers kunnen met hun geringe toe wijzing hun bedrijf niet gaande hou den. De vakgroep spreekt zelfs van een mogelijke verlaging van het vleesrantsoen van 250 gram per twee weken tot 250 per drie weken. Van officiële zijde heeft men echter reeds medegedeeld, dat van een verdere verlaging van dit rantsoen geen spra ke zal zijn. De moeilijkheden in de vleesvoorziening komen hoofdzakelijk voort uit de zeer geringe veevoe derimport, een gevolg van het devle- zentekort. Het zou, aldus de vak groep, misschien verstandig zijn om de vleestoewijzing enige maanden stop te zetten. De grote schaarste zal hopelijk over enige maanden, in Augustus of September voorbij zijn. PROF. SCHERMERHORN heeft ln het kader van de serie getiteld ,Tot het hart van het volk" een radio rede gehouden, waaraan wij de volgende passage ontlenen. De armoede van de wereld van vandaag ligt in het gebrek aan ge loof. De angst ls, of niet al te veel mensen bepaalde dingen nastreven, tot bepaalde partijen behoren, niet omdat zij er met hun hele ziel, met hun- hele menselijkheid in geloven, maar eenvoudig omdat zij Iedere an dere oplossing, Iedere andere weg alleen maar slechter vinden. De oorlog bracht verwildering, vernietiging en ondergang. De we reld ligt in krampen terneer en schijnt onmachtig zichzelf te gene zen. Is het wonder, dat de gedachten van millioenen Nederlanders en In donesiërs zich ook in deze dagen ang stig richten op de vraag „wat nu?" Het is iedereen duidelijk, dat de tweede wereldoorlog het facisme heeft neergeslagen, maar geen en kel probleem, dat de mensheid be roert, wezenlijk tot oplossing heeft gebracht. "Nieuwe problemen, nieuwe ellenden zijn >%>r de oude in de plaats gekomen en de vragen zijn gebleven. Laat dit effect van een oorlog voor Nederland en Indonesië een waarschuwing zijn. De diepste vragen worden slechts opgelost waar het menselijk geweten, waar het diepste Innerlijk van beiden het laatste woord ls. EEN vreselijk drama speelde zich gisteren omstreeks elf uur in de Jagerslaan op de hoek van Strevels- weg te Rotterdam af, toen H. F. zijn zoon, de 27 -jarige zeeman Jan Douwe Feberwee uit de Zeisstraat, tot tweemaal toe met een automa tisch pistool aanschoot, waardoor de jongeman vrijwel onmiddellijk dood neerviel. De vader, een politiek delinquent was, nadat hij in vrijheid was gesteld, naar zijn woning teruggegaan, waar zjjn zoon, die in de oorlog voor de geallieerden had gevaren, het huis in bezit had genomen. Tussen beiden was nu een verschil gerezen over het meubilair, hetgeen het karakter van een vete had aangenomen en welke gisterenmorgen op zulk een noojiot- tige wijze tot uitbarsting kwam. H. F, is gearresteerd. Op uitnodiging van het Belgisch Nationaal Verbond van Invaliden brengen Nederlandse militaire oor logsinvaliden van 7 tot 9 Juni cc» bezoek aan België. De ouders van ruim 1500 schoolkin deren in Zuid-Sleeswijk hebben ee» schoolstaking georganiseerd als pro test tegen het besluit van de Duit se provinciale regering, dat geen Duitse kinderen en Deense minder- heidsscholen mogen bezoeken. Ongeveer 300 Britse reizigers zijn vandaag in Calais, op weg naar Zwitserland, gestrand als gevoig van de Parijse spoorstaking. Zij zullen naar Engealnd moeten te rugkeren. Komende week zal een Belgische parlementaire delegatie een bezoek aan Engeland brengen. In het nieuw gekozen bestuur van Bij de Tweede Krmer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van een aantal Nederlanders, die in Spaanse krijgsdienst zijn ge weest. In Zaandam is het timmerbedrijf van de heer J. H. Roffel gisteren morgen volkomen platgebrand. Verzekering dekt de schade? R frel is verdacht van brandstichting ge arresteerd. De bond van gemeente-ambtenaren zal op 21 Juni te Ltrtcht een bui tengewone alge. iicr. e verf idering houden ter bespreking v: n het vraagstuk der sa'anëL-ing van het gemeentepersoneel. Te Arnhem wordt 19 .l .'li een ver- zetstentconstelling geopend. Een af deling zal gewijd zijn aan de slag om Arnhem. Van 12 tot 16 .Juni zullen twee Noorse ónderzeeboten een bezoek brengen aan Rotterdam. De bond van leraren in de licha melijke opvoeding protesteert tegen de maatregelen van minister Gie- len. De bewuste maatregelen hou den in, dat gymnastiekonderwijs op vele scholen door de klasseonder- wijzor en niet door gediplomeerde vakmensen zal worden gegeven. De sitdownstaking bij de werf Wil- ton-Feyenoord is opgeheven. Het weer vandaag NOG STEEDS "KOEL. Krachtige wind tussen west en zuid west, Koel weer, vooral in het westen en midden van het land enige regen. Verdere vooruitzichten, enige stijging in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1