ASTWOORD UIT DJOKJfr Buitenland j Franse spoorwegstaking ten einde Mongolen vallen China binnen Russisch voorstel inzake atoomenergie B'NNENLAND j Arnold Meijer opnieuw vóór Bevestiging van vonnis gevraagd Kampbewoners kregen zwarte sigaretten en voedsel KORT maar krachtig Binnenland 4e Jaargang No 957 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1915 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid- derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. maarder DAGBLAD VOOB ALKMAAB IN OMOEVINO Donderdag 12 Juni 1947 Directeur r TH. W. REYNDERfc Hoof dredac t cur Q. E. DB WINTBR lint bureau van de Franse premier, Kaniadier, heeft medegedeeld, dat hedenmorgen te 4.30 uur een overeenkomst Is bcreiktT waardoor de Franse spoorwegstaking beëindigd wordt. De overeenkomst Is door de regering ondertekend. Het Franse vakverbom] heeft bekend gemaakt, dat de voorstellen, die de directie der spoorwegen aan de bond had voor gelegd, zijn aanvadrd. Het vakverbond van d£ spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast heden te 9 uur wéér aan het werk te gaan. De besprekingen tussen de leiders - vanhet vakverbond en de regering had den. 1' uur geduurd en waren eerst hedenmorgen om 2 uur geëindigd. |*|e spoorwegstaking is ten einde, een nieuwe staking is üitgebro-^ ken, ditmaal van minder gevaarlijke aard. In het plaatsje Urrugne, ln het Baskenland, heeft de dorpsomroeper het Volgende bericht ter kennis van de inwoners gebracht: „De bevolking wordt ervan in kennis gesteld, dat gezien de huidige omstandigheden'de smokkelaars vandaag en morgen in staking zullen gaan." Deze staking heeftuitsluitend betrekking. 6p die personen, die clandestien de grens overschreden voor aankopen van wrjir, chocolade en andere zaken voor huishoudelijk gebruik. De smokke laars van groter allure, di .zich be zig houden met de export en impórt van auto's, banden of vèe hebben, een dergelijke mededeling niet ge daan. Uet Amerikaanse miiysterie van buitenlandse zaken- 'heeft naar aanleiding van Nikolai Petkof, leider van de oppositie in Bulgarije,ver klaard, dat, indien Petkof voor de rechterstoel verschijnt, het huidige Bulgaarse regiem naar dè Idee van vele Bulgaren en zeker van alle vrij heidslievende volkeren buiten Bulga rije voor de rechterstoel zal verschij nen. V.S. gevoelen »een diepe sym pathie voor Petkof, omdat hij open lijk gestreden heeft voor het invoe ren- en voortbestaan van de burger lijke vrijheden !n eigen land. Het mi nisterie herinnert in dit verband aan de verklaring van Jalta over het be- - vrijde Europa van het Bulgaarse wa penstilstands- en vredesverdrag, dat vrjjheid van de mens in Bulgarije waarborgde. Ook de Hongaarse gezant te We nen, Baszlo Bartok, voelt meer voor de vrijheid dan voor de dictatuur die sedert het aftreden van Nagy in zijn land is gevestigd., Dé gezant is afge treden, maar heeft zich wel gewacht om naar Budapest terug te keren. Rartok is naar Zwitserland vertrok- ken. In een telegram, waarin hij ken - 'nis gaf van zijn aftreden, zeide hij o.a.: „Achttien maanden geleden werd ik, tezamenmet vier andere' diplomaten, door de Hongaarse re gering uit de ballingschap terugge roepen.. Ik aanvaardde de uitnodiging met /reugde, in' de hoop een vrij en waarlijk democratisch Hongarijg te kunnen dienen. Thans zie ik mij in deze verwachting teleurgesteld en ik moet handelen in overeenstemming met mijn geweten. Ik ga opnieuw in ballingschap zoals ik voor 1943 deed". RJiet alleen in de Balkan is-Rusland" bezig onrust te zaaien. Ook in China begint de Sowjet-Unie een offenfeicf. De Russen zijn bezig, zoals de Nazi's dat deden, te proberen hoe ver ze wel gaan kunnen. Soldaten der Republiek Buiten-Mongolië hebben met behylp van Russische vliegtuigen een inval gedaan in'de Chinese pro- vincie Sinkian. De Chinese regering heeft haar ambassadeur te Moskou opd-acht gegeven bjj de'Sowjet-Unie te protesteren tegen deze „invasie van het Chinese grondgebied". Chi nese kringen te Londen wijzen er op dat dit niet de eerste berichten zijn van aanvallen van troepen uit Bui ten-Mongolië met behulp van Rus sische vliegtuigen. Reeds in Februari van dit jaar werden incidenten in de provincie Sinkian gemeld. Militaire 'deskundigen zijn van mening; dat het meer in de bedoeling van de Mongo len ligt om Sinkian los te maken van de rest van China dan zich te mengen in de Chinese burgeroorlog. De laatste berichten omtrent dit jongste incident maken er melding van dat Russische vliegtuigen steun Verlenen aan cavalèrietroepen, die tot 220 km diep in. Chinees gebied zijn doorgedrongen. dowjet-Rusland heeft gisteren een nieuw voorstel ingediend bij de V.N. inzake contróle' op de atoom energie. Het nieuwe voorstel gaat verder dan Rusland in het verleden gegaan is, doch bevat nog steeds een afwgzing van de Amerikaanse eis, dat de atoomenergie onder inter nationaal beheer gesteld zal worden. Volgensdif- nieuwe Russische voor stel -zou er een^ internationale con trole-commissie in leven moeten wor den geroepen, die als een van haar voornaamste taken zou hebben het verzekeren varf een brede uitwisseling van inlichtingen over atoomenergie onder de volkeren. Voor liet talvak van 15 t.m. 28 Juni 19Ï7 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: v Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie E) E-03 algemeen 750 gr. suiker, boterhaimtrooi- sel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerw., E-04 algemeen 250 gr. v.aspoeder en 250 'gr. soda E-05 algemeen 1 ei. Bonkaarten KD, KE 707 (serie E) E-1S, E-14 algemeen E-15 algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerw. 250 gr. waspoeder en 250 gr. soda 1 el. E-16 algemeen Bonkaarten MA, MD 707 (bljz. arbeid, a.s. moeders) (serie E) E-21 suiker 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerw. Tabakskaar ten enz. GA, GB, G£ 707 E-Sl tabak E-S2, E-35.tabak E-33 versnaperingen - E-S6 versnaperingen 1 ra nis. sigaretten of kerf tabak (geen sigaren) 2 rants. sigaretten of kerf tabak (geen sigaren) 200 gr. chocolade of suikerw. of 200 gr. suiker, boterh.str. enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 100 gr. chocolade of suikerw. of 100 gr. suiker, boterh.str. enz. of 200 gr. jam, stropp, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Juni worden gebruikt. Do bonnen È-04 en E-15 algemeen, geven recht op 250 gram \yaspoedcr benevens 250 gram soda. Op de bonnen E-31, E-82 en E-35 tabak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mo gen -geen sigaren worden afgeleverd. ZO is dan het antwoord van de Republiek op de Nota van de Commissie-Generaal verschenen. Men moet erkennen, dat de Republikeinen hiermede een knap stuk werk hebben geleverd. Men komt onder de indruk van de wijze waarop men in Djok?-' ja de vraagstukken blijkt te beheersen. Toch gelóven wij, dat het antwoord,, hoe, voortreffelijk het juridisch'ook is, als spe cimen van staatsmanswijsheid tekort schiet. Het begeeft zich teveel op de weg der detailcritiek en verliest daardoor dé grote lijn uit het oog. Dit is te meer te betreuren, omdat de Nota' van Nederlandse zijde in bijna ultimatieve woorden zeer -concrete eisen aan de Hepublikéinen stelde. Het had onge twijfeld de zaak méyc verduidelijkt, als, meri een krachtiger ja, of neen, had laten horen. Niettemin is het van belang, het stuk van de Republikeinse regering aan een nadere be schouwing te onderwerpen en te overwegen hoe de situatie thans is. Teleurstelling in Den Haag DB eerste indruk in den Haag, zo werd ons medegedeeld, was er een van teleurstelling. Maar men zou het antwoord bestuderen „met al le zorg, die de toestand vereist". Men kan zich echter afvragen, of er werkelijk reden was, zich te leurgesteld te gevoelen, Zeker! de Republikeihen hebben de Nota niet onvoorwaardelijk aanvaard. Integendeel, op sommige punten heeft men een -afwijkende opvat ting uitdrukkelijk staande gehou den. Gezien de geest van vrijheid, die door .de Republiek waait, kon men echter van tevoren weten, dat een dergelijk ultimatum ver zet zou uitlokken. Daarmede ont kennen wij overigens geenszins, dat. de onderhandelingen in een impasse waren geraakt. Maar wij menen nog altijd,- dat met de ul timatieve nota van de Commissie Generaal, die in haar geheel mpest' worden aanvaard, de zaak geen goed is gedaan. Daarmede gooide men van Nederlandse zijde dé deur practisch dicht. Wij kun nen daarom opk des te meer be wondering hebben voor de waar dige toon waarin het antwoord uit Djokja is gesteld. De militaire tegenstellingen OOK thans blijkt weer, hoe de aanwezigheid van een steeds toe nemend aantal Nederlandse troe pen in Indonesië het wantrouwen ••"n de Republikeinen blijft voe den. Vooral omdat deze aanwezig»- heid leidde tot een voortduren van de vijandelijkheden en een economische-blokkade van het ge bied van de Republiek. wy zouden niet gaarne beweren, dat door de al dan niet geregelde troepen dér Republikeinen nooit een actie van de Nederlandse troepen zou zijn uitgelokt. Zeker is echter, dat juist de aanwezigheid van Neder landse troepenmacht de leiders der Republiek minder tot onderhande len bereid heeft gemaakt. En dit des te minder omdat men af en toe uit leger- en ook andere krin gen een geluid" kon vernemen, dat deed twijfelen aan de vredelieven de bedoelingen vanallen, die meenden in. de Indonesische zaak hun woord te moeten mede-spre ken. Daarom kunnen wij de eis van de Republiek begrijpen, wanneer de ze uitspreekt, dat de handhaving van de orde een zaak moet zijn, van de Republikeinse politie en niet van het Nederlandse leger. En dat het Nederlandse ieger ge- leideiyk zal moeten worden terug getrokken. Trouwens ook de nota van de Commissie Generaal deed een suggestie in deze richting. Verschil van mening bestaat in de eerste plaats ten aanzien van het tijdstip waarop dit terugtrek ken moet plaats vinden. De Re publiek stelt hier de eis: onmid dellijk! De interimregering DE gedachte van 'n interimrege ring wordt door de leiders v. d. Re publiek overgenomen. Alleen stelt men daarby de eis, dat minstens 50 procent der zetels in deze re gering aan de Republiek zal moe ten komen. Wy kunnen het rede lijke van deze eis inzien. De Re publiek toch oefent de facto ge zag uit over het grootste deel van Java en Sumatra. Hier woont ver reweg het grootste gedeelte van de bevolking van Indonesië en stellig verhoudingsgewys ook het intellectueel meest ontwikkelde deel. Wy geloven dan ook niet, dat ten aanzien van deze vraag moei lijkheden zullen blgken te bestaan, die niet uit^ de weg zouden kun nen worden geruimd. De buitenlandse ondernemingen NOGMAALS heeft men van de zyde der Republiek royaal bereid heid te kennen gegeven, <Te buiten landse ondernemingen aan de oor spronkelijke eigenaren terug te geven en er voor te zorgen, dat ook verder deze bedrqven normaal kunnen werken. Men erkent on omwonden de economische bete kenis die hieraan, ook voor de Republiek verbonden is. Alleen zullen de ondernemers zich bij de nieuwe situatie hebben aan te passen. Dit zal daarom bepaalde eisen stellen aan de sociale op vattingen van hen, die aan deze ondernemingen straks leiding zul* len moeten geven. Vooroorlogse uitbuiting zal wel niet meer kun nen voorkomen. Daaryoor is trou wens de Indonesische vakbeweging ook te zeer een factor van bete kenis géworden. Bedrijven van openbaar nut zullen evenwel, zo ver de Republiek dit noodzakeiyk acht, worden genationaliseerd. De eigenaren zullen een biliyke scha devergoeding ontvangen. Ook hier tegen kan men moeiiyk bezwaren maken, stellig niet als men in na tionalisatie van bepaalde sleutel- bedrijven een economische* nood- zakeiykheld riet Conclusie OP onderdelen wykt het antwoord van de Republiek ongetwyfeld in -belangrijke mate van de stellingen van de „Nota" af. Wanneer .deze nota Inderdaad het laatste woord was, dat Nederland in deze zaak had te spreken, dan kunnen wy twèe jaren van moeilijke onder handelingen als verloren beschou wen en staan wij voor een afgrond waarvan wy de diepte nu nog niet kunnen peilen. Dan is een gewa pend conflict, waarop bepaalde kringen met zoveel virtuositeit hebben aangestuurd, schier on- yermydeiyk. Daaraan zou echter geiyktydlg Indonesië en Neder land ten onder gaan. Wy geloven nog imriler, dat een oplossiT\g mogelijk is. Het ant woord van de Republiek verschaft daartoe stellig nieuwe hoop. Moge allerwege het gezonde ver atand het winnen van een troebel machtsbegeren. De deur voor on derhandelingen biyve open. DEWI Voor het Bijzonder Hof van Cassatie werd opnieuw zaak tegen de fascistenleider Arnold Meyer behandeld. De zaak tegen deze leider van „Nationaal Front" diende reeds in November van hét vorig Jaar voor het Hof van Cassatie, maar werd toen voor een nader onderzoek van ver schillende feiten uitgesteld. Meyer'was indcctyd door het Bijzonder Ge rechtshof te Den Bosch veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Naar men weet, verwekte de meer dan coulante -behan deling van de heer Meyer bij het Nederlandse publiek en ln de pers nogal enige ergenis. Er is intussen een nader onderzoek ingesteld naar de vraag of.de Duitsers Meyer financieel hebben gesteund. Er is alleen vastgesteld kunnen wor den: dat de Duitsers een schuld aan de Residentiebode van twaalfduizend gulden voor Meyer hebben betaald. Of dit «p verzoek van deze is gebeurd. kon evenmin worden vastgesteld. Deze concurrent van Mussert zou meer uit eerzncht 'n eerste rol te spelen, dan uit geldeiyk gewin hebben gehan deld. Volgens verd.'s verdediger is trouwens de enige vraag, die a. d. orde ls. deze: of Meyer op vaderlands gebied te goeder trouw is geweest. Zijn politieke overtuiging zou daar buiten staan. De verdediger «doet daarom een beroep op de menselijke kant van de zaak. HU verzocht de onmiddel lijke vrijlating van Meyer. „Vorig jaar," aldus pleiter, „zou dit een sensatie zijn geweest,thans echter zou het een sensatie i|jn als Meyer niet werd vrijgelaten." De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer. persisteert ondertussen bU zijn eis van November jl., nml. bevestiging van het -vonnis van vUf jaren en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Uitspraak 25 Juni aj. Van Mook blijff Reeds meerdere malen is er door dr. van Mook op aangedrongen hem tfan zijn taak te ontheffen. Hij zou hiertoe 'echter pas willen overgaan wanneer de politieke ontwikkeling dit mogelijk maakt. Het overleg te Batavia met de ministers Beel en Jonkman heeft er toegeleid, dat men tot 'de conclusie kwam, dat de politieke situatie zeker niet van dien aard is, dat aftreden van van Mook ernstig kan worden, over wogen. De lnitenant-gótiverneur-gene- raal is daarom door de regering .ver zocht zijn functie te willen blijven uit oefenen.^ Transitoverkeer met Zwitserland Naar het persagentschap Belga weet te melden zou er een overeenkomst tot stand gekoben zyn, waarbg' is beslo ten het transitoverkeer naar Zwitser land te dqpn plaats vinden via de Ne derlandse havens Rotterdam en Am sterdam. Beide havens zullen een ge lijke tonnage te verwerken krijgen. De Nederlandse, Belgische en Franse spoorwegen worden by deze transpor ten ingeschakeld. In verband met de staking bij de Franse spoorwegen zal de uitvoering van de overeenkomst misschien enige dagen worden ver traagd. Vreemde geschiedenis in Laren Er is aan het licht gekomen, dat in verschillende bewaringskampen voor politieke delinquenten eigenaardige toestanden heersen. Een voorbeeld daarvan is het kamp te Laren. Ook in het kamp Rhijnauwen blijkt één en ander niet in orde te zijn. Het is komen 'vast te staan, dat ten behceve van deze politieke gevangenen als extra verstrekking reéds maanden lang vrij grote hoeveelheden brood, melk, vleeswaren, tabak en sigaretten zwart werden aangekocht'Dit gebeur de door een firma waarvoor de ge vangenen werkten. Er is nog niet vast gesteld kunnen worden of de kamp leiding van deze zaken op de hoogte was. Drama aan de grens Aan de Duitse grens bij Siebenge- wald in de buurt van Venlo heeft zich een bloedig drama afgespeeld. In de nacht werd tijdens een patrouille door twee douanebeambten een man aange houden en naar zijn papieren ge vraagd. Plots trok de man echter een revolver en vuurde op de beambten. Een der douanen kreeg een schot door de longen en overleed spoedig. De andere kwam er met een schampschot af, hoéwei zijn kleren verschillende kogelgaten vertoonden. Men vermoedt met een S.S.-ér te doen te hebben ge had. Het slachtoffer was pas drie maanden gehuwd. Uit Indonesië De Nieuwsgier te Batavia schrijft naar aanleiding van het verschijnen van de Republikeinse antwoordnota, „dat de situatie nog nimmer zo cri- tiek is geweest en zich in nog ongun stiger richting schijnt te ontwikkelen". Er zullen door de Republiek rnontre gelen worden genomen ^pm de "toe-' stand op Madoera te verbeteren Er is een grote hoeveelheid ryst voor de bevolking van het eiland gereserveerd. De berechting van oorlogsmi-b- gers gaat ook in Indonesië nog steeds verder. Reeds zijn 219 zaken .tx-ban- deld. Er vielen 53 doodvonnissen In Ocïober zal in ons land en wel te Amsterdam, een groot tcxtiel- congres worden gehouden. Ir. Amsterdam werd een nationaal concours voor herenkappers gehou den, Ei zijn in ons land momenteel 812 836 bezitters van een radiotoe stel: 479.121 gezinnen maken ge bruik van radiodistributie. In Den Bosch werd een tentoon stelling voor het Nederlandse Trek paard geopend. Er waren vele autoriteiten aanwezig. In de kunstharsindustrie is een conflict uitgebroken. Er is een in-, bjeuk gemaakt op bestaande oc- tt ooien. Dr Hirschfeld en jbr. van Vrcden- burch zyn van hun reis naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Zij veeiden politieke en economische besprekingen. Te Laren brandde de villa „Bloe- nier.heuvel" af. Buitenland Panayotla Plpïnelis, voormalig Grioka vertegenwoordiger b(J de uit- geweken Poolse en Luxemburgse re geringen te Londen, ls benoqrad lot onderminister van buitenlandse zaken Door een explosie aan boord van het 37.000 ton metende Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Valley Forte" te Philadelphia zyn negen tot vijftien leden der bemanning gewond. Twee snelle gevechtsvliegtuigen van de Britse marine zyn boven de zee naby Cornwall niet elkaar in botsing gekomen, waardoor een der piloten om het leven kwam. Men zoekt „naar de andere piloot, die waa^rschyniyk ook is om'gekomen. 1Kolonel James Carnes is door de V.S. benoemd tot hoofd van "het bur- geriyk bestuur in de geallieerde zóne van Veneria Giulia. De voorma'ige Duitse veldmaar schalken en generaals, die te Neu renberg onder beschuldiging van oor logsmisdaden op hun berechting wachten, hebben geprotesteerd tegen een voorstel om hun nieuwe unifor men zonder enige decoratie of dis tinctieven te verschaffen. Het weer vandaag IETS WARMER. In het Noorden des lands matige, aan de -kust tydeiyk vry krachtige wind uit Noordeiyke richtingen. In het Zuiden des lands zwakke of ma tige wind tussen Noord en Oost. In het gehele land iets minder bewol king en let£ hóger temperatuur dan gisteren. Droog.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1