Eerste luchtlijn per Helicoptère HET GEVANGENISWEZEN IN NEDERLAND Productieve arbeid voor gedetineerden Volledige vak opleiding OolkMsdlwq Italië heeft de primeur Hitler's evenbeeld wandelt nog door Rome rrid Zijn verschijning wekte paniek Duitsers verschoten hun kunstmeststoffen Vier hoefnagels voor een ei Auto der Koningin was van Amerikaanse AT AAR te verwachten is zal de arbeid in Nederlandse gevangenissen, die tot nog toe van weinig betekenis was, binnen afzienbare tijd be langrijk worden uitgebreid. Er zijn in deze grootse plannen, doch de prac- tische uitvoering daarvan is afhankelijk van verschillende factoren en problemen,-die momenteel door een vanwege de Minister van Justitie in gestelde Departementale Commissie worden bestudeerd en opgelost. Men beoogt hierbij niet alleen te komen tot een natuurlijker leefwijze der ge detineerden. doch wil hen zelfs inschakelen bij het algemeen productie proces zoals ook de zich vrij tn de maatschappij bewegende mens dit kent de toekomst alles weer genormali seerd zal zijn en de fabrieken volop kunnen leveren. De tegenwoordige, nog in de kinderschoenen staande gevangenis-arbeidsproductie kent dit probleem niet en werkt alleen voor staatsdoeleinden, hetgeen b'y een „echte" productie onmogelijk zal worden. Het grote voordeel van geestelijke opbouw der gedetineer den eist echter oplossing, ook van die moeilijkheid. Het gaat er hier om dat onze gevangenissen worden ingesteld op kennis van de per soonlijkheid der veroordeelden zon der in eenzijdige zorg voor deze personen te ontaarden doch op een wijze die, aldus aen ui gebreid arti kel van dr. Muller in het Maand blad voor Berechting en Reclasse ring in de eerste plaats ligt in de zorg voor de gemeenschap die een elk ter harte gaat. HOEWEL omschakeling van cel lulair steisel op productief sy steem een enorme omwenteling lijkt, zal-men bij verwezenlijking van de niouwe plaitoen toch min of meer aansluiten op wat men hier en daar in ons land al kent, want er >s 'n verschillende gevangenissen reeds jaren géëxperlmenteërd met vakop leiding en arbeid die ook in de vrije maatschappij pp lonende wjjze uit voerbaar is. Op de zolders van een onzer grootste inrichtingen staan zeventig breimachines opgesteld en elders bevindt zich drukkerij waar de machines op ongeveer drie meter afstand van elkaar zqn ge* plaatst om te voorkomen, dat onge wenst contact wordt gelegd. Het drukkersvak wordt daar aan som mige veroordeelden geleerd en het b zelfs mogelijk dat deze mensen deer nemen aan het typographen- oxaraen om eventueel in het bezit te ntken van het vakdipJcma, dat de bezittel' iaiei een behoorlijke werkkring garandeert. Natuurlijk kan niet ieder tot riworden opgeleid en dient de aanleg voor dit vak aanwezig te zijn. terwijl boven dien de straftijd minstens even lang moet zijn als de opleiding duurt. Waar het vonnis kortere jstraf wees staan echter weer andere scholingen open. In Haarlem leren daarvoor geschikte gedetineerden bijvoorbeeld bet. meubelmaken. zo dat aldaar lang niet ieder tot geest dodend celverblijf gedoemd is. On danks de goede uitzonderingen is men er echter van overtuigd, dat er voor de Nederlandse gevangenissen 15 grote en enige hulninrichtin- gen benevens de ópenluclitgevange- ais in Veenhuizen veel-meer ge daan kan worden en naar de Am sterdamse deskundige rar. dr. N. Muller ons mededeelde vraagt men Zich af, of het verkeerd zou zijn ge vangenen te laten medewerken in 't algemeen productie-proces. Hier toe zullen echter gevangenis-indus trieën niet te ontberen zijn en zal men het gróte verschil tussen cel «n fabriek móeten Verbruggen. Er zou zeer streng moeten worden ge waakt, opdat geen verkeerde con tacten tot'stand komen waarbij de ■lechten de goeden zouden schaden, doch de natuurlijke leefwijze en da veel grotere aanpassing aan het le ven der niet-gevangenen zijn van zulk *een overwegend belang, dat men wel. enig risico mag wagen. Bo- vendien kan men de gedetineerden des nachts ic cellen onderbrengen, waar niet alleen een rustige slaap, doch ook de „straf-gedachte" ver zekerd blijft. Gevangenis-industrie' MET dr. Muller over toekomst mogelijkheden sprekend stel den wij de vraag of eon gevangenis- Industrie als producerend lichaam wel verantwoord is, want behalve schade aan de andere bedrijven te doen, zou'het mogelijk zijn. dat de „deiinquente-arbeiders" zich uitge buit gaan voelen. Men stelt zich echter, wanneer het zover zal ko men dat Nederland aan gevangenis- Industrieën kan beginnen op bet standpunt, flat alle concurrentie voorkomen moet worden en er tegen loon moei worden gewerkt, waar van een bepaald bedrag voor logies wordt afgetrokken, terwijl de pro ducten voor normale fabrieksprijzen van de hand gedaan moeten worden, een niet eenvoudig vraagstuk als in AT AAM en voorletters? Pinok- kio, zonderJhr. of zo, AaniceS tig in de gemeente zijner inwoning Bqjigt af van het weer. Zijn we gen zijn overigens duister. Geboren? Neen, geschapen Stamboom tijdens hongerwinter ge kapt. Nederlander? Volvet. Via En gelse ziekte, Spaanse griepinterna tionaal gevormd. Geslacht? Tijdens de bezetting één koe en twee schapen. Gehuwd? Laten we over pret tiger dingen praten. Woont hij alleen? Ja huis pas gezuiverd Wap nodig. In dienst van het hoofd? Ja: vaatioasseUi hond uitlaten, tuin har- 'ken. spinnen vangen en diversen. Gepromoveerd? En hóe. Van soldaat tot gewoon mens Studierichting? Vólgens diver se leraren: het gevang-. Volgens la tere waarnemers: dienst der gemeen schap. Werkt, hij In een ambt? Ja, in tijn vrije tijd. De re: t is vrijetijd Hoe heel zijn banVraïtg het hem zelf. Maar voeten vegen en niet twee woorden spreken. Èn zeg gen. dat U van mij komt. - Is hij eigenaar van ren zaak? Ik? Roiuït U er buiten1 Leidende positie9 zéét liideud. Grootmoeder Amerika Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft zich bezig gehouden met een uiterst belang rijke staatsaan gelegenheid: de verkiezing van grootmoeder Ame rika 1947. Een der afgevaardigden hééft voorgesteld mevrouw Barbara Gilgenbacht Elchinger uit Holgate Ohio) als zodanig te benoemen. Hier volgt de staat tan dienst van deze 93-jarige dame. 11 kinderen (negen in leven). 66 kleinkinderen, 87 achterklein- 'klnderen, 8 achter-achter klein kinderen, en 7 achter-achter-ach ter kleinkinderen. 179 levende af stammelingen. Selectie Nederlandse toneelstukken De ernstige wil der toneeldirecties om stukken van Nederlandse auteurs te gaan brengen, heeft in schrijvers kringen belangstelling gewekt. Bjj de letterkundige afdeling Haagse Kunstkring heeft zich* een commissie van deskundigen gevormd, welke zich ten doel stelt de haar ter be oordeling voorgelegde stukken te selecteren en aan de toneeldirecties aan te bieden. Ook zal contact wor den gezocht met het dilettantento- neel om te trachten het zeer ver ouderde repertoire met Nederlandse stukkèn te vernieuwen. (Van onze luchtvaartmedeworker) Wij vernemen, dat binnen kort de eerste luchtlijn geo pend wordt voor de belicoptè re, het vliegtuig dat zowel een horizontale als een verticale tige wijze door de lucht met plkaar verbonden kunnen worden en b.v. de steden Ant werpen en yiissingen. In Washington is bekend gemaakt, dat captain John Sheldon Doud L'sen- hower, zoon van generaal Dwight D. Eisenhower, op 10 Juni a.spi het huwelijk zal treden met mej. Barbara Jane Thompson, een beroemde Society"-schoonheid T^-E Rome woont een man, die het sprekend evenbeeld is van wijlen Adolf Hitier. Als Carlo Bertone, zoo heet hij, op straat loopt, verkeert hij onophoudelijk in gevaar, in zijn kraag ge grepen en naar de politie gesleept te worden. Het zit 'm niet alleen in zijn gezicht,, maar ook in zijn lengte, zijn gewicht, zijn figuur, zijn haargroei, zijn snor en zelfs Zijn leeftijd. Al deze factoren maken hem tot de méést volstrekte" dubbelganger van Adolf Hitier. voor*%Hitler in een vermomming. In arrenmoede deed hij dus maar weer gewoon, zodat tenminste zjjn vrien den uit de buurt hem weer herken den en hem het vertrouwde: „Hallo, die Hitier. Hoe gaat het met de Gestapo?" toeriepen. ".Bertone vertelde, dat hij, toen de geallieerden Rome bezetten, onge veer alles verwachtte: Van in de ge vangenis geranseld te worden tot op het eerste gezicht aan een bajonet té worden gerégen. Maar dat viel mee. De eerste Amerikaanse solda ten kwamen naar zijn buurt.alleen om hem te bekijken en zij gooiden hem hele dozen sigaretten en repen chocolade naar het hoofd. Dit was beter dan de reactie van de Duit sers, die hem altijd met een fototoe stel achterna waren gelopen en-op namen van hem hadden gemaakt. Gefeliciteerd Hü gelooft, dat een van die foto's in handen van Hitier is gekomen, want op een goede dag ontving h|j per post een foto van de Führer, waarop deze geschreven had: „Gefe liciteerd", met zijn handtekening. Bertone deelde mede, dat hij die foto had vernietigd toen de Duitsers uit Rome waren weggetrokken. Tenslotte zjjn de Amerikanen de enigen geweest, die hem toch heb ben gearresteerd. Een man van de Amerikaanse militaire politie greep hem in Juli 1945 en nam hem een verhooraf, maar het dikke pak identiteitspapierén, officiële stuk ken, beëdigde verklaringen, lidmaat schapskaarten en andere stukken van overtuiging, dat hij altijd bij zich droeg, redde hem uit de peri kelen. Na een uur werd hij onder ver ontschuldigingen vry gelaten. Dayvero. Io non sono Adolfo Hitier, Signore. Carfo Bertone werd te Rome ge boren in 1889, hetzelfde jaar, waar in Hitier te Braunau het levenslicht zag. Zy'n leven verliep zonder schok kende gebeurtenissen tot 1933, het jaar, waarin Hitier in Duitsland aan de macht kwam en zijn portret in alle kranten ter-wereld begon te ver schijnen. Spoedig kwam toen de dag. waar op een kellner in een koffiehuis een steelse blik op zijn klant wierp, nog eens goed keek en toen een kleine paniek veroorzaakte door te roepen: „Hitier, dat is Hitier, daar, Hitier is in Rome!" Het was toen nog niet gevaarlijk op Hitier te lijken én Bertone voormalig krantenman en ambte naar der staatsspoorwegen onder vond dus geen verdere last, dan dat hij soms ten onrechte voor een van de groten der aarde werd gehouden. Niettemin had Bertone er reeds lang voor het uitbreken van Me oor log een gewoonte van gemaakt, al tijd en overal een karrevracht pa lieren mee te sjouwen om zijn ware identiteit te kunnen bewijzen. Zijn ervaringen .gijn dikwijls dezelfde ge weest als die van een publieke per soonlijkheid, die er op uit was zijn incognito te bewaren, maar die te veel op zichzelf lijkt oiri daarin te kunnen slagen. ,f Niet voor U!« Hij vertelde, dat hij in 1938 eens met zijn vrouw, naar Padua ging, toen Mussolini daar juist een rede voering kwam houden. Daar -hij slechts over bescheiden middelen be schikte, zochten zij een kamer in een logement, maar zij werden telkens afgewezen met de op eerbiedige toon uitgesproken verontschuldiging, dat er geen plaats was t- geen plaats ,voor u, eccellenza." Toen begreep BertoneHij moest er de politie "bij halen cm een logementhouder er van te .overtui gen, dat hij werkelijk Hitier niet was, die naar men meende voor een geheime bijeenkomst met de duce nadr de stad was gekomen. Na"het gebeurde te Padua, schoor hij zijn snorretje af èn droeg hij zijn scheiding rechts. Dit maakte naar zijn zeggen slechts weinig verschil en dan nog iri zijn nadeel. Want nu herkenden zyn vrienden hem niet meer en scherpziende vreemden hielden hem schroef heeft^ en daardoor loodrecht kan opstijgen en landen. Italië heeft de pri meur. En om nog nauwkeuri ger te zijn; het ie de stad Reg- gio, die het initiatief nam tótc dit merkwaardig experiment. Reggic heeft in de oorlog heel wat beleefd uit de lucht Eerst waren het de Duitse luchtdoel batterijen, die aan de rand van het stadje hun vuur tegen de Amerikaanse bommenwerpers uit braakten, later, toen de geallieer den reeds de „overstap" van Tu nis naar Sicilië gemaakt hadden, waren het de Duitse jagers, die een beschermende „paraplu" bo ven de stad vormden ter dekking van hun troepen, die over de Straat van Messina terugtrokken. Reggio wordt alleen door de nauwe zee-engte van de oude stad Messina gescheiden en met ont zetting zagen de Italianen, hoe de Amerikanen een luchtbrug bouw den over de Straat, zo stevig, dat bet wel een zonsverduistering leek. Dat was om de gedlllèerde troepen veilig over de' Straat te brengen, toen de landing op het Italiaanse vasteland werd uitge voerd. Nu is Reggio zo overtuigd ge raakt van de toekomst van het luchtverkeer dat het zelf het voor beeld geeft door een iuchtdienst met hellcoptères over de Straat naar Messina in te luiden. Voor een dergelijk verkeer is dit toestel ook ideaal. Beide stad jes liggen in bergland en hebben dus weinig mogelijkheid om een groot vliegveld aan te leggen. De zware viermotorige toestellen van dU ogenblik zullen er dan ook ^nimmer kunnen landen en dalen. Wel de helicoptère, die maar een paar vierkante meter grond no dig heeft. Met dit Italiaanse voorbeeld voor ogen zouden ook. de Zwitsers kunnen beginnen mot hun bergstadjes op het verkeer aan te eluiten. En in Nederland kan men kleine locale verbindingen over het water tot stand brongen mét dit vliegtuig; zo zouden de Zeeuwse eilanden op doelma- Jubilé Jhr. D. C. Roëll Jhr. D. C; Roëll, thans directeur van het Rijksmuseum, werd 25 jaar geledeb aangesteld als wetenschap pelijk as&'istent aan dit museum. In '36 werd hij directeur van het Sted. Museum te Amsterdam, maar keer de in 1945 naar het Rijksmuseum te rug, nu afs directeur. In een interview verklaarde hij. dat de gerestaureerde Nachtwacht waarschijnlijk over drie weken in de z.g. „Troostzaal" te zien zal zijn. Wjj wachten nog steeds op de verklaring van K.L.M.-zijde over haar Inzichten en plannen ton aanzien van de helicoptère. Een helicoptère, het wonderlijke vliegtuig, dat loodrecht stijgen en dalen kan. Met dergelijke toestellen zal een vaste luchtlijn van Reggio met Messina worden onderhouden Televisie en een geplukte kip Een per televisie uitgezonden demonstratie van het plukken van een kip, heeft grote veront waardiging gewekt onder de toe schouwers. die betoogden, dat het oeest met zijn vleugels had geklapt en dus tijdens de de monstratie nog had geleefd. Het stroomde Donderdag avond na de uitzending telefoon tje* binnen bjj de B.P.C tot de omroeper verplicht was mede te delen, dat de kip werkelijk dood geweest was. Een verontwaar digde liefhebber van kippen en televisie dacht er anders over, en waarschuwde de dierenbescher ming. X „De kip was heus dood, en de bewegin* was een gewone re flex", verklaarde een wanhopige woordvoerder van de B.B.C Ontredderd Nazirijk Lang nadat de geallieerde legers Duitsland zullen hebben verlaten zal er nog honger .zijn, voorspellen Amerikaanse des kundigen. Landbouwstatlstieken tonen aan, dat het landbouwkundig d lemma van liet'vooimalig nazirijk op dit ogenblik nog erger is, dan toen het land zich twee jaar geleden overgaf. Zelfs de' meest ambitieuze plannen op lange termijn van ie westelijke bezettingsmachten lopend tot 1950 zullen dé gemiddelde Duit ser geen „volle schalen" bezorgen. Een typisch Duitse staat,, het door de Amerikanen bestuurde Hessen, leverde na een nauwkeurige studie ENKELE maanden geledèn ging Mrs. Lilla von Saher, een Amerikaanse da me met een Duitse naam, in .New York naar de bioscoop, niet vermoedend dat het resultaat van dit filmbezoek zou zijn, dat z(j de auto zou te rugkrijgen, die zij ze- Ven jaar geleden in de steek had moeten laten. De heer en mevrouw Von Saher moesten bö de Duitse invasie in het voorjaar van 1940 overhaast Ne derland verlaten met achterlating van een luxueusc 12-cilinder limousine. De opval lend fraaie wagen werd gretig ,,be- 8chlagnhhmt" en voor do duur der Duitse bezetting werd hfi ge bruikt door dragers van dik gegalonneer de hakenkruispetten en flun dames. Een van Seyss-Inquart'a naaste handlangers was de fortuinlijke „bezitter" geworden en mot „herrcnvöl- kische" praalzucht zoefdo hij lang Hol lands wegen, die vijf eindeloze jaren Hol lands wegen, niet meer waren. Maar al die tijd waren er enkele Ne derlanders, die het wel en wee van de 12-cylinder nauwlet tend gadesloegen. Zodra de bevrijding kwam werd hij de Duitso dief ontnomen, die zich over dit ver lies bedroefder toon de dan over het ver-, lies van de oorlog. De wagen werd overge dragen aan de Geal lieerden en door hen in de garage van Ko ningin Wilhelmina's paleis ondergebracht. Teruggegeven DE limousine was nog steeds een vorstin waardig en ook generaal Ei senhower en Winston Churchill, toen zij Nederland bezochten. Op zekere dag, toen Koningin Wilhelmina een rijtoer door Am sterdam maakte, nam een filmcameraman een serie opnamen. Het was puur toeval, dat Mrs. Von Saher juist deze opname in het New Yorkse film- nieuws zag en haar eigen auto her kende! Toen kwam het probleem. Moesten z\j en haar man Konin gin Wilhelmina vra gen de limousine aan de rechtmatige eige naars te retourneren Na lang wikken eh wegen besloten zij het verzoek in zee te stu ren. Het werd aan Hare Majesteit voor gelegd en thans is de historische limousine aan boord van een Nederlands schip op weg. naar New York waar het echtpaar Von Saher vol span ning de aankomst verbeidt Nadruk verboden) DE AUTO WAARIN CHURCHILL bij zijn bezoek aan Amsterdam reed (zij waj hem door de Koningin ter beschikking gesteld), bleek door een toeval de auto van Mrs. Von Saher, New York, te zijn. Zij krijgt hem nu terug. materiaal op waaruit blijk- waarom het voeden van een verslagen volk een ontzettende verantwoordelijk heid zowel voor de overwinnaar als do overwonnene met zich brengt. San! M. Katz, voedselofficier van de Amerikaanse militaire regering, die met vier assistenten, het opper toezicht heeft over een gebied v«n 4vierkan e Mjl met vier miill- oer inwoners, geeft de volgende op somming: „Hessen, dat zelfs in de bcsto tijden voor de oorlog, zich zelf niet kon. voeden, moet thans nog zorgen voor honderdduizenden vluchtelingen. Zelfs een landbouw kundig tovenaar zou Hessen niet kunnen maken tot een land. dat zichzelf kan voeden. De kunptmpsi- stoffen, die bet land zo drinéenM nodisr'hccft. werden in de vorm van ammunitie door de wiermacht ver schoten. De stalen onderdelen voor de tractoren, die nu stil staan wer den gebruikt in de pantserwagens, die naar Stalingrad en El Alamein gingen. De mannen, die achter de ploeg hadder. kunnen staan, liggen nu op do soldatenkerkhoven. Do oorlog is de eerste oorzaak voor het tekort in de DtN'tso landbouw. Weinig vee Evenals andere staten .n de Ame rikaanse zone. staat Bessen in het midden van een revolutionnaire ver andering op landbouwgebied. De veeteelt is gezakt tot een voor West-Duitsland ongekend laag peil. De bezettingsautoriteitcn hebben al les aangewend tot uitbreiding van graan, en aardappelteelt, vooi^on- middellijko menselijke /oeding. Gedurende 1947 zullen er 460.000 varkens geslacht worden, waardoor er slechts 58.000 zeugen en' 5000 be ren In de ge* elc- staat znllen over blijven. De veestapel van Hessen zal mot 10 verlaagd oeten worden beneden het totaal va 1945. Dit be tekent, dat het rantsoen van de Duitsers in de komende jaren in de westelijke zone voor het grootste deel uit aardappelen en brood *.al bestaan met *eer weinig vet. De gestadige achteruitgang van de Duitso bodem door gebrek aan kunstmest wordt aangetoond door jaarlijkse oogstbericUten. De aard appeloogst' van nessen zakte met meer dan 20 (in 1946) van het peil van 1945 en hij zal in 1947 nog Itger zijn. De tarwe productie is met 19% achteruit gelopen en beweegt zich in dalende richting. Het land moet fosfaat hebben uit Npord-Afrika, maar er komt slechts zeer weinig binnen. Het sluiten van de fabrie ken ten gevolge van kolengebrek heeft *de opbrengst van potas doen ineenschrompelen. Kolen betekent potas, potas be tekent voedsel en meer voedsel be tekent meer kolen. Een onbeteke nend ding als een hoefnagel i» voor een boer niet te krijgen. On der de huidige omstandigheden op de zwarte markt krijgt men vier hoefnagels voor een vers ei. (A.P.)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3