VAN K.L.M.-STEWARDESS TOT PILOTE ONTSTEMMING IN DEURNE „LUISTER, MENEER..." j ZOMERJASJE VOOR DE KINDEREN Van het Wereldwijde Kerkewerk Ida Veltbuyzen van Zanten maakte met zeven passagiers en zonder radio, een retour vlucht EngelandZuid-Afrika W,E in 1939 wel eens een rondlei ding op Schiphol heeft meege maakt, kon hier of daar in een han gar een« meisje aantreffen in een blauwe overall, ingespannen kakend by reparaties aan de machines. Dit meisje was do stewardess Ida Velt buyzen van Zanten, die het 't pret tigst vond, op deze wijze haar vrije tyd door te brengen. Sedert die tyd heeft datzelfde meisje 40.000 km. als pilote op haar naam staan en maakte ze met pas sagiers een retourvlucht naar Zuid- Afrika in een twee-motorige Ae- rovan, 13-000 km. zonder radio aan boord; een prestatie, die niet alleen in het aan vrouweiyke piloten arme Holland, maar ook in het buiten land opgang maakte! Het is opmerkelijk, hoe weinig zij voldoet aan de voorstelling, die men zich maakt van een vrouw met sta len zenuwen, die vrijwel alle ge vechtsvliegtuigen heeft gevlogen en voor 'n tochtje naar een ander we relddeel als enige „bemarfning" haar band niet omdraait!. In tiet buiten huis in Bennebroek, waar ze sedert haar terugkomst uit Engeland met haar broer en schoonzuster woont, is ze een wellevende, prettige gast vrouw, uiterst kalm, maar het is niet gemakkelijk, haar over zich zelf aan het praten te krijgen, want ze is zeer bbscheiden. „Vroeger heb ik niet aan vliegen gedacht", zegt ze, en het is alsof ze zich dat nu pas realiseert. „Dat kwam, toen ik een paar jaar vóór de oorlog mijn broer inAmerika girrg bezoeken. De reislust kreeg mij te pakken en ik trok in mijn eentje verder naar China, Japan, Indo- China en Siam, alles zo goedkoop mogelijk; waar het kon, ging ik het binnenland in". Onderweg solliciteerde ze bij de K.L.M. maar vóór ze daar in 1939 stewardess werd, leerde ze in En geland zweefvliegen en -haaldfc er het brevet motorvliegen. Stewar dess was ze fnaar kort want de oor log brak uit. Met de K.L-M.-piloten volgde ze de opleiding voor navi gator. Inmiddels beraamde ze met Trix Ter windt - de tegenwoordige hoofd- •tewardess, die in de oorlog als pa- rachutiste boven ons land werd neergelaten en door de S.D. gearres teerd - plannen om naar Engeland uit te wijken. Tweemaal trachtte ze met een marinesloep van Kijkduin uit, weg te komen, maar dit* mis lukte. De boot werd in beslag ge nomen doch allen kpnden ontkomen. Toch gelukt Toen trok ze in 1942 de stoute •choenen maar aan en wandelde, zonder papieren en met weinig geld Weer terug Zo, ik ben weer terug. Ver kwikt naar lichaam en geest. Veertien dagen vacantie gehad. Eigenlijk wel w&t van het goede te weinig. De eerste week heb je de smoor in omdat je zo lang en zo hard hebt gewerkt en gedu rende de tweede week is je hu meur beneden pari vanwege hel feit, dat je weer zo gauw moet bèginnen. Laat ik echter niet al te hard klagen. Ik heb per slot van rekening m'n snipperweken achter elkaar kunnen nemen. Weet U waar ik m'n vacantie heb doorgebracht? In het kamp. Een kampeer-kamp wel te verstaan. Ik heb voorheen altijd tegen het kamperen geageerd, als zijnde stomvervelend, ongezond en hoogst oncomfortabel. De afge lopen dagen hebben-mijn ziens wijze grondig veranderd. Als men het kampeervak verstaat, dan is het heerlijk. Om te beginnen: vol afwisseling. Vooral het menu. De ene dag stamppot met fijn zand en een volgende keer met grof. Ongezond is het zeker ook niet. Men begint hoogstens een beetje te kuchen, krijgt wat scheuten in beide armen en benen en enige volkomen ongevaarlijke zweren, ontstaan door zonnebrand. Waar nog bij komt, dat je geest ook ge zond blijft door het verlangen naar huis. En oncomfortabel? Hel mocht wat. Men ligt in eivorm te Slapen en eet in een achtbocht. Men moet natuurlijk het klap pen van de zweep een beetje ken nen. U moet er voor zorgen een lekkere tent te hebben, ofschoon TJ aan de kant er voor moet op passen geen lékkere tent te heb ben dan Uw buren. Ik heb natuurlijk veel schoons beleefd. Mag ik U daar de ko mende weken wat van vertellen? Graag! Criticaster Ida Velthuyzen van Zanten houdt veel van dieren, llit Rhodesia bracht ze Pcgasus mee. Hier zien we haar met haar Siamese poes* de Belgische grens over. Per trein via Frankrijk bereikte ze Zwitser land, waar ze onmiddellijk in een klooster werd geïnterneerd! Een half jaar moest ze wachten op haar vergunning om verder te reizen, maar „je ontmoette er telkens weer kennissen, veel uit de vliegerij, die weggkomen waren en op 'n goede dag arriveerde Trix, die kort na mij op dezelfde manier uit Holland was gegaan". Eindelijk kreeg ze haar Spaanse visum, en, na een oponthoud van zes weken in Madrid, kon ze doorreizen naar Lissabon, waar ze een oude bekende terugzag: de K.L-M.-vlieger Topas in de oorlog omgekomen die haar naar Londen vloog. „De eerste, die ik daar in de politie ke quarantaine mocht spreken was Parmentier, en ik kon hem bedan ken voor de prachtige wijze, waarop hij Trix en mij heeft geholpen om uit Zwitserland verder te komen qn die ons voortdurend in brieven moed toesprak. WALVISVLEES IN ZAANDAM Bij Albert Heijn te Zaandam wordt momenteel het walvisvlees, dat de „Willem Barendsz" in be vroren toestand naar ons land heeft gebracht, ingeblikt. Het zal te zijner tijd bonvrij worden ver kocht. Hoewel de vezel van het vlees wat grover is dan wij ge wend zijn, is de traansmaak ge. heel afwezig. Dit werd tijdens een lezing te Rotterdam meegedeeld door ir L. de Waal, procuratie houder van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart. Eindelijk zelf vliegen „Trix arriveerde iets later in En geland en ging in opleiding voor pa- rachutiste, ik kwam bij een rege ringsbureau, waar ik foto-copieën moest maken". Het bloed kruipt waar het niet gaan kanIda wilde vliegen. In haar vrije tijd werkte ze reeds als instructrice bij het A.T.C. (Air Training Corps), dat jonge vliegers opleidde en in 1943 werd ze pilote bij de A.T-A. (Air Transport Aux- liary). Ze moest alle Soorten militaire toe stellen behalve de zwaarste bom menwerpers! overvliegen van de fabriéken naar de Engelse vliegvel den, of terughalen, wanneer ze moesten worden voorzien van een nieuwe uitvinding, b.v. radar. Bij de A.T.A. waren, naast een groot aantal vliegers, een honderdtal vrouwelijke piloten in dienst, .waar onder Poolse, Amerikaanse en zelfs een Chileense. „Wij vonden het werk heerlijk. Het schijnt dat de mannelijke col lega's de vrouwen eerst niet voor „vol" aanzagen, maar in mijn tijd was dat "*al niet meer zo. We deden dan ook minstens evenveel, zo niet meer werk dan de mannen". Na de bevrijding werd ze piloot bij een luchttaxi-ónderneming, waarvan er in Engeland vele be staan. Voor dit bedrijf maakte ze ook de vlucht naar Zuid-Afrika met zeven passagiers, en ze vloog er nog een half jaar met passagiers tussen Rhodesia en Kaapstad- Maar ze verlangde naar Holland. Op 18 Mei maakte ze op het vlieg- feest op Ypenburg, deel uit van het winnend team van de N.L.S. „En nu?" *Ik blijf vliegen. Misschien bij het taxi-bedrijf van Frits Diepen op Ypenburg". Succes Ida, we zullen zeker nog wel eens van je horen! "**A NA EEN CONCOURS...! Eb de Belgen: „Meneer, dat is geen tegenslag, versta me goed, dat is een kaakslag...." Wbeziel(le de iury d'e de prestaties moest beoordelen van de korpsen, die deelnamen aan het internationaal muziekconcours te Koog aan de Zaan?" vraagt de heer P. Mulders, hoofdredacteur van het weekblad voor Deurne en Omstreken „Het Licht", zich af. Zoals men weet kende de jury aan de twee korpsen, die van verre kwa men, n.1. aan Deurne en aan de Belgische vereniging, slechts derde prij zen toe. Ook volgens onze muziekcriticus, de heer B. P. Peters,. liet de muziek van deze verenigingen veel te wensen. Deurne voelt zich echter ver. ongelijkt. En hevig ook. Het blad „Het Licht" geeft de jury de schuld en zoekt troost bij de Belgen, die hetzelfde leed moesten ondergaan. Kostelijk is het „Gesprek in Koog aan de Zaan", dat wij hieronder onverkort uit het Deurnsc weekblad overnemen. „Wij zaten iit botel „De Waak zaamheid" in Koog en zagen daar de dirigent van de fanfare uit Dendermonde in België die even eens bekroond was met een derde prijs", begint de verslag gever. „Hij was omgeven door zijn muzi kanten eii men las verslagenheid en desillusie in zijn blik. Er heerste een verkillende stilte die slechts verbroken werd door enkele korte, krachtige zinnen, die bits en scherp klonken* Wij waagden het hem aan te spreken: „Mijnheer, wat een tegenslag na zulk een lange, moeilijke reis". Hij keek me even aan en beraadde zich of hij ons niet of wel zou ant woorden, doch plots kwam er een woordenvloed op ons af, een lawine brak los van ingehouden deceptie en diepe verontwaardiging. In sappig Vlaams begon hij, heftig gebarend: „Meneer, .dat is geen tegenslag, ver sta me goed, dat is een kaakslag We zijn gisteren naar Olland gekomen om beoordeeld te worden door musici, maar niet door Koekebakkers. Luister meneer, ik heb de eerste prijs van het conservatoire van Brussel voor contra bas, waldhoorn en compositie en durf daarom gerust zeggen, zonder te stof fen, dat ik wel wat van muziek weet, maar waf hier in Koog gebeurd is, gaat alle begrippen te boven. Zie eens, hier meneer (hij toonde me de punten- lijst) de jury geeft ons een 9 voor klankgehalte in de mars wedstrijd, maar in de concert wedstrijd krijgen we voor datzelfde onderdeel een 5 'toegewezen. Hoe kan dat nu rijmen? Voor stemming staat hier een 4 ge noteerd. Dat is een- schandaal: een belediging aan mijn .adres, een aanflui ting van de Muziek, die ik niet en nooit zal accepteren". Het rolde eruit, steeds feller^neftiger, steeds drukker gesticulerend. Plots brak hij abrupt af, hij wendde zich tot zijn muzikanten en het klonk ,bijna gebiedend: „Mannen, we gaan opstappen en wel onmiddellijk". Hij was ineens vertrokken, vergat ons 'n hand te geven. Wij zagen ze naar de bussen hollen, zonder veel leven, doch men kon het hun aanzien, van binnen kolkte en kookte het. Ze zijn vertrok ken, teleurgesteld, verbitterd, omdat daar in Koog hun hoog gespannen ver. wachtingen zo volkomen onrechtvaar dig de bodem waren ingeslagen"...... Bij de woilenstoffenfabriek van de firma Blomjous te Tilburg is een wilde staking uitgebroken. Ongeveer 30 man heeft het werk neergelegd. Vijftig Schotse jon gens en meisjes zullen in Juli een bezoek aan Den "Bosch brengen. Later zullen de kinderen uit Bra bants hoofdstad naar Schotland gaan. De World Friendship Asso- ciation verzorgt een en ander. Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem heeft de doodstraf uitgespro ken tegen H. G. Loone uit Del den, die een aantal joden heeft aange bracht. Almelo heeft zijn 40.000 ste inwoner geboekt. Bij enige inwoners van Vught heeft de po litie na diepgaand onderzoek een clandestiene jeneverstokerij ont dekt Een der aangehoudenen werd enige tijd geleden gearresteerd, verdacht van smokkelhandel op Zwitserland. Hij werd toen later vrijgelaten. Ten Westen van het plaatsje Loomie in Nebraska (V.S.) heeft een tornado gewoed, die, naar men verwacht, 50'personen het le ven zal hebben gekost. De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna l'/i meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zijn verdronken. In het za kenkwartier van de stad staan hon derden huizen onder water. Na 24 uur lang uit veiligheidsoverwe gingen te hebben gezwegen, heeft het Britse militaire hoofdkwartier te Jeruzalem toegegeven, dat veld maarschalk Montgommery Zater dagavond in Palestina was aange komen en Zondagochtend vroeg per vliegtuig weer is vertrokken. Het wrak van het voormalige Duitse slagschip „Tirpitz", dat in een fjord bij Tromsoe ligt, is aan een slo persfirma te Oslo verkocht. De afdeling Leiden van de vakgroep tabak en tabaksproducten heeft ta bak van de chaotische toestanden, die door het vrij geven van de si garen zijn ontstaan. Zij heeft ge protesteerd. Een Bredase aanne mersfirma heeft in dertig dagen vijf huizen gebouwd. Een voorbeeld ter navolging. Ambtenaren van- de prijzencontrdie hebben in het Zuiden van ons land vele proces sen-verbaal opgemaakt, in verband met te hoge prijzen voor de religi- euse beelden. Enige duizenden beelden zijn in beslag genomen. Tengevolge van het graantekort kan te Parijs slechts voor een derde aan de vraag naar bier worden voldaan- Bovendien bevat het thans slechts l,5*/s alcohol tegen 3,5 voor de oor log. 'Te Marseille zijn Zaterdag de dagblad-employé's in staking gegaan. Zij eisen 17°/o loonsverho ging. In Noord-Oost-Engeland zijn Zaterdag meer dan 4000 chauf feurs en conductrices der autobus sen in staking gegaan. Zij willen meer concessies dan de reeds ver leende 44-urige werkweek. Een geweldige brand heeft een pakhuis te Le Havre, waar 25.000 balen ka toen waren opgeslagen, verwoest. De schade wordt op 100 millioen francs geschat. Over de oorzaek van de brand is nog niets bekend. Ja, we weten het: de kleding van de spruiten, zy in de leeftijd van 6 lot 12 jaar, baart zorgen aan dc moeders, die hun kinde ren graag knap voor de dag la ten komen. Er moet heel wat werk verzet worden alvorens het lukt om nog iets goeds te prak- klzeren. En er is heel wat aarze ling alvorens besloten kan wor den over te gaan tot dc aankoop van een lap stof^om een zomer- manteitje 4e maken. Punten, geld en dan nogde stof! De vele moeders, die zich hierover zor gen maken, zijn heus niet te be nijden. Het is vaak onbegrijpelijk hoe zij er steeds weer in slagen nog iets te verzinnen dat de pro blemen voor enige tijd naar de achtergrond schuift. Elke stof is geschikt om het bijgaande, luchtige zomerjasje voor het schoolgaande kind te maken. De aparte wijze, waarop de ceintuur verwerkt Is, geeft aan het geheel een bijzonder ca chet. De lijnen zijn heel een voudig, zodat men zelfs al is men geen volleerd costuumnaai- ster toch tot een goed resul taat kan komen. Van het model P.A. 2112 kan men voor de leeftijden 6, 8, 10 en 12 jaar het „Péa"-knippatroon bestellen aan onze kantoren en bij de bekende boekwinkels, aan gesloten bij deze knippatronen- dienst. Men geve duidelijk naam, adres en gewenste leeftijd op en betale het bedrag van f 1,35 con tant Q-anAuAtkUk. Voor gevorderden In een vroeger gespeelde partij om het kampioenschap van Neder land tussen de meesters B. Dukel (wit) en A. K. W. Damme (zwart) kwam het tot de volgende stand: 47 48 49 50 Zwart 15 schijven op: 2, 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 18, 19, 23 en 24. Wit 15 schijven op: 25, 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 47, 48 en 50. ^Zwart is in deze stand aan zet en mag nu niet op veld 17 spelen. Er Het elftal van „Westzaan" dat Za terdag door een 40 overwinning op P.S.C.K, het kampioenschap van de le kl. afd. Noordholland van de KN.V.U. behaalde. CaHfoxnCa alle rassen wonen er J7R is slechts één land ter wereld, waar alle volken, rassen en typen aanwezig zijn en werken. Dat is Cahfornië, het land waarover wij enige artikelen schreven. In Californië vindt men (de film heeft sterk meegeholpen!) mensen uit alle uithoeken der wereld, jdus niet alleen Volendammers of Brabanders, maar ook Russen uit alle zestien Sowjet- Republieken, Fransen, Grieken, Italianen, Chinezen en Chilenen, Vene- zolanen,., Sikhs, Kuwi's, Aymara's, Kikocjoe's, Basoeto's, Pygmeën en Eskimo's. Elk land der aarde is er vertegenwoordigd en elke taal der vijf contingenten wordt er gesproken. De Verenigde Stater^, van Amerika hebben over een oppervlakte, groter dan Europa, geen oorlog, geen tolgrenzen, geen persoonsbewijzen, geen Rijksbureaux. Over honderd jaar zal in Californië waarschijnlijk één mensenras zijn gekweekt, evengoed en even practisch als de daar gekweekte vruchten: sinaasappelen zonder steen, cactus zonder stekels, pruimen zo groot als de appels bij ons. En dat het geestelijke leven niet tekort komt, daarvoor zorgen de universiteiten, die over fantastische gelden beschikken en over de allerbeste leerkrachten. Want die komen er uit heel de wereld, zoals altijd, wanneer beter betaald wordt, en waar het materiaal en de outillage uitstekend zijn. Pseudo.reiziger De Amsterdammer Thijs V. had één week bij Verkade N.V. te Zaandam gewerkt, was in deze enkele dagen enigszins op de hoogte geraakt van ipterne aan gelegenheden en had zich op een of andere manier enige order boekjes toegeëigend. Toen vond V., dat zijn toekomst vast stond en ging hij er op uit als „verte genwoordiger" van Verkade N.V. Zijn papieren waren dus tamelijk goed, zijn bedoelingen niet! Hij ging naar verschillende winkels in Amsterdam-Noord en wist vele snoep- en suikerbonnen machtig te worden. De man reist nu niet meer, want de Amsterdamse poli tie greep hem in z'n kraag. Nu kan hy voorlopig uitrusten van zijn vermoeiende bezigheden. Het patroon is voor de genoem de leeftijden in de volgende ma ten verkrijgbaar: 6 jaar (bovenwijdte 70 cm, tail lewijdte 62 cm); 8 jaar (boven wijdte 74 cm, taillewijdte 64 cm);. 10 jaar (bovenwijdte 78 cm, tail lewijdte 66 cm); 12 jaar (boven wijdte 82 cm, taillewijdte 68 cm). volgt dan 35—30, 24x35; 25—20, 14x25; 33—29, 23 x 34 39x30, 35x24; 28—22, 17—28; 32x5. Het spel ontwikkelde zich nu als volgt: 4—9; 50—45. 10—15; 47—41, 11—17; 41—36, 1721* 44—40, 2—7; 4034. Zwart is nu verplicht 14--20 te spelen, daar bij iedere andere zet wit later op veld 20 komt cn zwart krijgt nadeel. Na 14—20 komt dus nu 25x 14, 9x20; 34—30, 3—9 30— 25, 9—14; 37—31, 21—26; (Wit mag nu niet 39—34 spelen wegens 26 x 37; 42x31,16—*21; 27x16 18—22; 28x17, 12x21; 16 x 27, 24—30; 35x24, 19x26). Wit sluit nu met 42—37, zwart 711; Wit staat nu zeer ongunstig en speelt 4540. Hij verzuimt hiermede zijn kans om er uit te komen. Wit had 4842 moeten spelen. Zwart heeft nu niets anders dan 11—17. Wit moet nu 27—21 spelen zw. 16x27; 31x11, 6x17; 28—22 (zwart mag nu niet .17x28 staan, omdat dan volgt 33 x 22, 18x27; 32x21. 26x 17: 35—30, 24x35; 45—40, 35x33; 38x7). Zwart slaat dus 18 x 27; 32 x 21, 28—23 33x 11, 26x6. De stand is nu ongeveer weer gelijk. Dat Dukel (een speler van formaat) dit niet heeft gespeeld, bewijst wel dat het voor het bord zeer moeilijk was te zien. Na 4540 verloor hij in het verdere verloop der partij. Te Batavia is een conferentie ge. houden van afgevaardigden van do ze- ven Protestantse Kerken, die in het gebied van de Republiek op Java ge vonden worden en afgevaardigden vnn de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Ne derland, uit Nederland overgekomen. De ontmoeting geschiedde op de basis vaq volkomen gelijkwaardigheid van de beide groepen derk erken. De be doeling der conferentie was ton eerste officieel contact te leggen na vyf jaar gescheiden te zijn geweest en bespre kingen te openen over de mogelijkheid en de vorm van een toekomstige sa menwerking. Het bleek inderdaad mo gelijk, de grondslag voor zulk een sal menwerking te vinden. De basis is de gemeenschappelijke belijdenis en de eerbiediging van elkanders vrijheid. Voorgesteld wcfrdt, in de toekomst een lichaam te vormen van vertegenwoor digers der beide kerkgroepon, onder verantwoordelijkheid der Indonesische Kerken en in nauw contact staande met de Hollandse kerken. Voorgesteld wordt tevens ,een poging te doen om zo spoedig mogelijk deze vorm van sa menwerking effectief to maken. Z.Em. Kardinaal Saliège, aarts bisschop van Toulouse, is van mening, dat, indien de kerk haar zielzorg ef fectief wil maken, de verouderde ma nier van preken moet worden opge geven. „Onze preken", aldus Z.Em., „hebben geen vat meer op de mensen. Wij houden er een verouderde, onbe grijpelijke manier van spreken op na. Onze gelovige tijdgenoten houden van rechtstreekse taal, niet van betogende verhandelingen. Ze willen een woord op de mnn af en een woord wat hun iets zegt, geen nietszeggende woorden, stroom."

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3