DE HELD EK DE ROKERS II I Buitenland] Gromyko over het wereldleger Italiaanse president afgetreden In Frankrijk staken 180.000 mijnwerkers KORT maar krachtig Binnenland Rijkspersoneel krijgt gratificatie Herziening dienstweigeringswef gevraagd Jonker en Mayer ter dood veroordeeld 4e Jaargang No 9*69 Uitgavo N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel 3971 Alkmaar. ■naarder Donderdag 26 Juni 1947 Direoteurt TH. W. REYNDERft Hoofdredacteur! CL E. DB WINTER REYNDERS I DB WINTER I OAOJLAO VOOS ALKMAAR EN OMGEYINO ANDREI Gromyko. de Sowjet afgevaardigde, heeft zich in de Veiligheidsraad gekant tegne voorstellen, volgens welke de bijdragen van de Grote Vijf tot de strijdmacht aan de V.N. moeten zijn gebasseerd op het principe van evenredige sterkte in plaats ^van op dat van gelijkheid. Gromyko verklaarde, dat het onmogelijk is vorderingen te maken met het organiseren van het leger der V. N. tenzij men accoord zou gaan met het principe van ge lijkheid, dat in overeenstemming Is met het Handvest der V. N. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, stel de voor, dat men, voordat men deze kwestie theoretisch besprak, beter eerst dé militaire stafcommissie kon vra gen de juiste details over de voorgestelde legermacht te verstrekken. De raad ging met deze procedure accoord. TRYGVE Lie, secrelaris-gefteraal der V. N. heeft in een boodschap ter ge legenheid van de tweede verjaardag van het tekenen van het Handvest der V. N. verklaard: ..op grond van onze korte ervaring gedurende de moeilijk ste periode in de internationale ver houdingen geloof ik, dat wij kunnen zeggen, dat de volkeren in staat zijn effectief te werken voor het gemeen schappelijke welzijn volgens het prin cipe van individuele souvereiniteit". Hij zeide, dat de machinerie der V. N. op sommige plaatsen nog wel wat stroef draait, maar de organisatie is in elk geval geheel gereed. Lie vraagt tenslotte het vertrouwen te be waren, dat de V. N. haar plicht zul len kunnen dojen. OOK de Raad van de Franse Repu bliek (Senaat) heeft het.bezuinigings plan van'de regering, dat reeds door de nationale vergadering was aan vaard, goedgekeurd. OP een van de kaden van Jesey-City, *n voorstad van New-York, woedt een hevige brand, die grote omvang be gint aan te nemen. De brand is be gonnen op het Amerikaanse schip „Marine Flyer". Het vuur laait hoog op en ontploffingen klinken, waar door de kade eveneens bedreigd wordt Het is nog niet bekend of er slacht offers te betreuren zijn. PRESIDENT de Nicola van Italië is Woensdagavond om gezondheids redenen afgetreden, aldus meldt Ra dio Rome. De Nicola zou oorspron kelijk op 24 Juni zijn afgetreden, op welke datum -de constituerende ver gadering zou zijn ontbonden. Toen de ze vergadering echter besloot nog zes maanden aan te blijven stemde de Nicola er in toe in functie te blij ven totdat er een opvolger zou zijn gekozen, daar er volgens de consti tutie geen voorziening voor de tus senperiode bestaat. De Nicola deelde zijn aftreden me de in een boodschap aan de consti tuerende vergadering. Hij is bijna een jaar president van Italië ge weest. DE bedrijvigheid in de Franse steen koolmijnen van de departementen Nord en Pas de Calais is practisch tot stilstand gekomen, daar 25.000 mijnwerkers te Valanciennes de mij nen verlaten hebben. Men schat, dat 180.000 mijnwerkers thans staken. Enkele duizenden, die niet tot het onder communistische leiding staan de vakverbond behoren, zijn aan het werk gebeven. Nagenoeg alle Duitse mijnwerkers hebben de zijde der sta kers gekozen. 4.000 man personeel van grote schoenmagazijnen staakt eveneens. Verder staken nog: alle bankbedienden, behalve degenen, die in dienst zijn van de Franse Bank personeel van drie der Grootste Pa- rijse warenhuizen, personeel van de groentenwinkels van Felix Potin en bedienden van filiaal-bedrijven van goedkope artikelen. Daarentegen Is het personeel van de Parijse filmver huurkantoren weer aan het werk nadat looneisen waren ingewilligd. DE Britse autoriteiten zjjn ernstig verontrust over een herleving van de ongeregeldheden aan de Oostenrijks- Joegoslaafse grens, waar Sloween- se „witte-garde troepen", die het wa pen van ex-koning Peter van Joego- TSlav'voeren, naar verluidt de omge ving hebben geterroriseerd. De Oostenrijkse gendarmes zijn te licht gewapend om er een einde aan te maken en de Engelsen zgn niet bereid troepen in te zetten In een ge bied, waar gemakkelijk een interna tionaal incident kan ontstaan. Er aouden verscheidene personen door de2e witte-garde troepen gedood zijn. Volgens brieven, die op het graf van een wit-gardist waren achtergelaten, vechten deze troepen tegen het com munisme. HET Amerikaanse departement van Handel verklaarde, dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voordoen. Tot dusver re hadden zowel de regering als de deskundigen voorspeld, dat een acuut tekort aan de middelen om de aan koop van Amerikaanse voedingsmid delen en andere goederen te betalen zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948. UIT semi-officiële bron te Parijs wórdt vernomen, dat alleen de Gro te Drie en hpn on- middellijke advi seurs aan de con ferentie zullen deelnemen. Er zijn geen vertegenwoor digers van andere staten of inter nationale organisaties uitgenodigd om de besprekingen bij te wonen, In welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat Ernest Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, te Parijs met Molotov wellicht ook informele besprekingen over de jong ste crisis in Hongarije zal voeren. WELINGELICHTE Berljjnse krin gen melden, dat Hjalmar Schacht. Hitiers minister van financiën, thans onder huisarrest te Frankfort werkt aan een plan voor het herstel van Duitsland. Naar verluidt beweert Schacht, dat Duitsland volgens zijn plan geen verdere hdlp van Engeland of de V.S. meer nodig heeft. Intussén is Schachts verdediger in hoger beroep gegaan tegen het von nis, dat tegen hem is uitgesproken. BEVIN De Britse zonale controlecommis sie maakt bekend, ^dat de steenkool productie van het Ruhrgebied tot 223.000 ton per dag is gestegen. Aan deze recordproductie is een geleide lijke stgging sinds het begin van de maand Juni voorafgegaan. Eind Mei was de productie 210.000 ton per dag In Straatsburg is het 11de con gres van de Franse communistische partij, dat vier dagen zal duren, be gonnen. Het Italiaanse Verbond van vak verenigingen heeft Donderdag" 25 Juni een algemene staking van een half uur uitgeroepen als protest te gen de „oorlogsverklaring" tegen de communisten op Sicilië door de ben deleider Salvatora Giuliano. De sta king gold niet voor spoorwegarbei ders en arbeiders in openbare dienst. Uit semi-officiele bron te Ruenos Aires wordt vernomen, dat de Ar- g intense regering medio September de Britse spoorwegen in Argentinië in bezit zal nemen. De overeenkomst, waarbij deze spoorwegen aan de Ar gentijnse regering worden verkocht, werd op 14 Februari te Buenos Aires getekend. De Coördinatiecommissie van de geallieerde bestuursraad heeft beslo ten de thans in Duitsland bestaande z.g. „dubbele zomer-tijd" met ingang van 29 Juni a.s. in alle vier de zones van Duitsland te wijzigen. De klok wordt in Duitsland dan weer een uur teruggezet. Voor het tijdvak van 29 Juni t.m. 12 Juli 1947, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 767 (Serie F) F 05 algemeen 750 gram suiker, boterbamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk F 06 algemeen 50 gram cacao F 07 algemeen 1 ei F 08 algemeen 2 liter petroleum F 05. F 08 reserve 100 gram ge droogde zuidvruchten BONKAARTEN KD. KE 707 (serie F) F 13, F 14, F 15 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 500 gram Jam, stroop, enz. of 250 gram chocojade of suikerwerken F 16 algettieen 50 gram cacao F 17 algemeen 2 liter petroleum F 15 reserve 100 gram ge droogde zuidvruchten BONKAARTEN MA. MD 707 (btfz. arbeid, a.s. moeders) (serie F) F 21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram ohocolade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN enz. QA. QB, QC 707 F 31 tabak 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak F 32, F 35 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak F 33 versnaperingen 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram Jam, stroop, enz. F 36 versnaperingen 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun-nen reeds op Vrijdag 27 Juni worden gebruikt. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augustus. OF het voetspoor van de voor het particulier bedrijfsleven getroffen rege ling heeft de ministerraad besloten de Kroon een besluit voor te leggen, krachtens hetwelk aan burgerlijk rijkspersoneel in 1947 een gratificatie zal worden verleend ten bedrage van twee procent der grondsalarisseu, zoals die vanaf 1 Juli tus. zullen gelden, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie Is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervullen, tenminste zes maanden In overheidsdienst zijn en een grond bezoldiging ontvangen, welke per jaar niet meer dan f 4380.— (gehuwd) of f 4152.— (ongehuwd) bedraagt in een le klasse standplaats. De besturen der lagere publiekrechtelijke lichamen zullen overeenkom stige maatregelen mogen nemen voor het provinciaal, gemeentelijk en wa* terschapspersoneel. Het bestuur der stichting „Alge mene Nederlandse Vredes Actie" heeft aari de ministers van Oorlog, Marine en Justitie een request gezon den, waarin op een grondige herzie ning en „modernisering" van de Dienstweigeringswet wordt aange drongen, met dien verstande, dat ge lijk in Engeland, bij veroordeling van de dienstweigeraar appél op een in te stellen instantie of hoger beroep 1N ons artikel van gisteren citeerden wfl een rijmpje van de Heer Clinge Doorenbos, waarin deze beroepspoëet ons wil wUs maken, dat je „De Telegraaf"-in-oorlogstyd niet moet waar deren, naar wat er óp de regels staat, doch naar wat men tussen de regels kan lezen. Men moet dus een zekere mate vVan leesmystiek toepqssen. Vanzelfsprekend mag men dan echter ook de vraag op werpen, of de redactie van dit „helden"-blad op dit mystiek terrein inderdaad iets gepresteerd heeft. En zo waar, dan valt het volgende feit te vermelden: Op 2 Januari van het jaar 1941 had de redactie van „De Telegraaf" een opposante bul. Zij dook daarom ^tussen de regels en pleegde op haar manier verzet met een recensie over de „Gijsbrechf-opvoering In de Amsterdamse Stad- schouwburg. Vestigt met Clinge Doorenbos Uw ogen óp en Uw hart tussen de regels en verwerk het volgende fraais: „met alle voorzienigheid en kalmte en niet zonder de strijd bare woede der Hollander, hy (dat ls Ggsbrecht) is nooit ver blind door die woede, hy weet van wijken, hij waagt niet, waar hy te weinig kansen ziet". Zwelt ook Uw hart niet van trots voor kerels, die tussen- de-regels-door zulk een „vermetel" verzet wisten te bieden? Daar waren al die mannen en vrouwen van de illegaliteit, die uit pure roofzucht voor het vuurpeloton kwamen, toch maar broekjes bij! Nog een beef je mest IN ons nummer van gisteren put ten wij reeds een beetje uit de mestput van „De "jCelegraaf". Van daag bieden wij nog een paar stuitjes mest aan. Een zekere Heer Huygen was: secretaris-ge neraal van Musserts N.S.B. De man wilde geen* salaris ontvan gen, zoals de „bonzen" van de vakbeweging. Hij vervulde zjjn 'functie om niets. Maar tenslotte moesten hij en zijn gezin ook le ven, is-'t-niet? En zo bracht de nationale „held" Holdert uitkomst en benoemde Huygens In het ere baantje van „adviseur" op een salaris van duizend gulden in de maand. Daarmede verzekerde hij zich tevens van de steun van de N.S.B. voor zijn drukkerijbedrijf. Zaken zijn zaken, niet waar? In het rapport van de Commis sie voor de Perszuivering lezen wij ook enkeledingen over de „Telegraaf'-mensen. die ons geen hoge indruk verschaffen over de vaderlandse gezindheid van deze lieden. Zeker niet op de wijze, zo als wij die vaderlandse gezind heid verstaan. Wij doen slechts een greep. Hakkie Holdert .een der zoons van Holdert Sr. werd1 reeds in 1933 lid van de N.S.B. Ongetwij feld uit pure vaderlandsliefde! In de dagen der Duitse bezetting trok hij het S.S.-pak aan en vertrok naar het Oostfront.Door bemid deling van bovengenoemde Huygen kon Holdert zijq zoon van het Oostfront terugkrijgen om hem directeur van de N.V. Elsevier te maken. Hij werd speciaal belast met het directoraat van „De Te legraaf". En zo pleegde de redactie van „De Telegraaf" verzet onder su per-visie van de S.S.-er Hakkie Holdert. Zouden wij voor deze Hakkie ook maar niet eep, stand beeld oprichten? Besie propagandamiddel IN een brief van 8 November '42 noemt Hakkie Holdert „de Tele graaf" de grootste krant voor de nationaal-socialistische propagan da. Hy nodigt daarom prominente N.S.B.-ers uit om artikelen voor zijn blad te schrijven. In Mei 1943 geeft dezelfde Hak kie Holdert instructies aan zjjn redactie, omdat naar zijn mening, die van zijn hoofdredecteur nog niet voldoende'waren. Deze richt lijnen laten aan het doel van het blad verder geen twijfel meer. Er mag niets tegen de „nieuwe tijd" worden ondernomen; een goede verstandhouding tussen Duitsers en N.S.B.-ers moet worden bevor derd; de politiek van de as-mo- gendheden moet voortdurend be wierookt worden; en uiteraard het bolsjewisme en Amerikanisme be streden. En ondertussen schreven de helden van de redactie tussen de regels door! De geschiedenis ver meldt niet of de N.S.B. redacteu ren ook gerekend moeten worden tot het legioen der „Telegraaf"- helden. „Die Deutsche Zeitung" was ge vestigd. Ziehier, wat de „Tele- graaf'-helden over hun gasten weten te vertellen: „h^t doet he lemaal niet zo vreemd aan de Telegraafmensen waren al sinds jaar en dag gewend aan terreur- journalisten op de trappen en in de liften en zij bezaten een perfec te routine in het negeren van on aangename lieden, die kwalijke Hetze schreven". Snapt U?, die redacteuren van „Die Deutsche Zeitung" en de mannen van het oud-illegale „Pa rool" het is in feite één ras: ter reur journalisten! Je moet maar lef hebben! De voornaamste helden van „De Telegraaf" hebben een voor lopig onderkomen gevonden bij „Elseviers Weekblad". Daar zit ten o.a.'de Heren Lunshof, Hilter- mann, Weremeus Buning, Arnt- zenius, en de tekenaar Jo Spier. De mentaliteit van dit weekblad is dan ook geen andere dan van de voormalige „Telegraaf". De hoofdredacteur van het Hol- dert-blad ls thans commissaris van „Elsevier" de sportredacteur Klautz fungeert als directeur. „Elseviers Weekblad" is zonder meer een verkapt Telegraaf"- product. Conclusies HET leven Is het sterven van on ze illusies, heeft eens een schrij ver gezegd. De oud-illegaliteit heeft niet te klagen: zij heeft de ene Illusie na de ander in rook zien vervliegen. Zo moesten wij het nog kort geleden beleven, dat door Mr. Kortemhorst, de verde diger in de „Telegraaf"-zaak, In ons Parlement een gloeiend be toog werd gehouden ten gunste van de „oude" pers. WD mogen ons werkeiyk afvra gen of men in Nederland nog enig besef heeft van de rechteloos heid, de terreur en het verraad, die vyf jaren in ons'land heersten en de besten van ons volk den. Het heeft er maar al te vaak de achHn van, of alles vergeefs is geweest. De oud illegale pers is een doorn in het vlees van de voormalige collaboratiedagbliden. die nu „ge zuiverd" en met veel lawaai hun roemrucht bestaan pogen voort te zetten. Het boek van „De Telegraaf mensen heeft ons ln ieder geval veel duideiyk gemaakt. Het heeft ons geleerd, dat men een stin kend riool niet met een zyden doek moet bedekken, dan biyft de zaak kwaiyk rieken. Er is maar één remedie: uitmesten! DEWI Waar zitten de Heren nu? IN het gebouw van „De Tele graaf" zitten nu de dagbladen „Het Parool" ls ondergebracht Volkskrant". „Het Parool" ls onderbgebracht op de verdieping, waar voorheen (Het boekje van H.M. van Rand- wyk ls verachenen by „Vry Ne derland" Ds administratie van ons blad wil gaarne bemiddelen by de verkaop ervan aan onze lezers). by het Hoog Militair Gerechtshof mogelijk wordt gemaakt Daardoor, aldus requestrant, zal de grove on rechtvaardigheid kunnen worden weg genomen, dat de ergste landverra ders een betere rechtspositie hebben dan de militairen krachtens de bepa lingen van het militair strafrecht. VEERTIEN dagen geleden stonden voor het Amsterdams Byzonder Ge rechtshof, zitting houdende te Alk maar, terecht 3 landwachters: D. Jonker uit Oudkarspel, P. Mayer uit Medemblik, en G. J. Alders uit Am sterdam. Het byzonder Gerechtshof onder presidium van Mr. A. C. Nr P. Ruyd veroordeelde, D. Jonker, die in de laat ste maanden van de bezetting, on danks zyn 18-jarige leeftyd, een vyf- tal landgenoten van het leven be roofde, tweemaal tot de doodstraf. Het tweede doodvonnis betreft de moord de hy tezamen begaan heeft met de 37-jarige P. Mayer, die even eens twee maal ter dood werd ver oordeeld. Zyn tweede doodstraf be treft een moord, die hy op 17 April 1945 gepleegd heeft tezame.i met de derde veroordeelde de 47-Jarige G. J. Alders Het hof veroordeelde de ze laatste tot levenslange gevange nisstraf met ontzetting uit de poli tieke rechten voor het leven. Aan elk der veroordeelden werd het recht op beroep fn cassatie t ver leend. WOENSDAGMIDDAG omstreeks half drie ls de 70-jarige J. P. op de N.Z. Voorburgwal hoek Paleisstraat te Amsterdam door een zware vracht auto omver gereden. Fy heeft daar- by zulke zware verwondingen opge lopen, dat hij tydens het transport naar het ziekenhuis ls overleden. IN de afgelopen jaren heeft het ge regeld contact tussen geesteiyke ver zorgers in politieke detentie-kampen en gedetineerden tot contact tussen vertegenwoordigers van het Tnter- Kerkeiyke Overleg (IKO) en voor malige NSB-leiders geleid. Enige Ie den van het IKO, onder leiding van Dr. C. P. Gunning uit Amsterdam, hebben in een der kampen herhaal- deiyk-gesproken met pl^. 25 kopstuk ken uit de vroegere NSB. Nadien 'hebben deze oudleiders een gezamen- ïyk schryven in de vorm van een schuldh^Jdenls tot het IKO ge richt. Zij nemen in dit schryven o.m. de schuld voor het zenden van Ne derlandse jongens naar het Ooste- ïyk front op zich. Het IKO biedt afschriften dezer schuldbeiydenis voorzien van een preambula, aan de aangesloten ker ken aan. Deze kerken zullen dan zelf beslissen of zy deze schuldbe- ïydenis aan dc gemeenten bekend zullen maken en zo ja, op welke wy- ze deze bekendmaking zal geschie den. Laten wy hopen, dat heren-N. SB-leiders het eeriyk menen. Overi gens mag een schuldbeiydenis de ter mijn der boete niet verminderen. DE Hilversumse recherche heeft een 26-jarige vrouw gearresteerd, die gescheiden van haar man leeft en zich niets van haar moederiyke plich ten jegens haar 3 kinderen aantrok. Zy bleek alle distributiebescheiden te hebben verkocht voor f 140.— aan een militair en met dit geld was zij aan de zwier gegaan, de kinderen aan hun lot overlatend. Ook de militair werd opgespoord. Het weer vandaag MEER BEWOLKING Weinig wind. Minder warm dan gi»* teren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1