1 gÜITENLAND Conferentie van Parijs zal geheim zijn Rumoer in Hongaarse parlement Eisler krijgt een jaar DE 1IIS ALS ÏLUCBTWEZEI Binnenland] Antwoordnota van Soelcarno Sjahrir opnieuw formateur? KORT 'Voor de ZONDAG De openbare mening 4e Jaargang No. 97* M.V. Per» I(MÏ i.«. ArtaoO» S« M. «T4. Ate. «o Adv. Wd- Jn»*»>< lw«k J»KU«v«dit til 3971 Alkmaar. Zaterdag 28 Juni 1947 DE conferentie van de Ministers Bevin, Molotov en Bidauld is Vrijdag dagmiddag om vier uur te* Berlijn begonnen. De drie Ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten om de inhoud Tan hun besprekingen over het plan van Marshall tot hulp aan Europa strikt geheim te houden. Als gevo^ van dit besluit werd er geen persconferentie gehouden. VAN betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Bidault naar verwachting er op aan zou dringen, dat alle Europese landen geallieerde, neutrale en voormalig vijandelijke met uitzondering van Spanje in het plan zul len worjïèn betrokken. Voorts verwachtte men, dat Bidault zijn beide collega's zou wijzen op de noodzakelijkheid om snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmidedlen verslag zouden kunnen uitbrengen. Betrouwbare kringen menen te weten, dat Bidault ook van plan was aan te dringen op de onmiddellijke vorming van vijf commissies, die de volgende onderwerpen moeten bestuderen: landbouw, brandstoffen, steen kool en eléctrische energie, vervoer, jrondstoffen en financiën. IN het Hongaarse parlement is het stormachtig toegegaan tijdens de stemming over de regeringsmotie om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stellen, waarop gestemd zal worden over het wetsont werp. dat het driejarenplan voor Hon garije goedkeurt. De aanhangers van de regering riepen: „fascisten" en „vrienden van grootkapitalisten". De regering verkreeg twee derde meer derheid. benodigd om het wetsont- .wern urgent te verklaren Men ver wacht ,dat d^ wet morgen zal wor den aangenomen. HET Hongaars telegraaf bureau te Boedapest heeft heden bekend ge maakt, dat het gemachtigd is te ver klaren, dat het wetsontwerp inzake kieshervormingen geen belangrijke wijzigingen in de Hongaarse kieswet meebrengt. Het aantal der personen, aan wie het kiesrecht zal worden ont nomen, zou klein zijn en meest Duit sers omvatten, die op hervestiging in Duitsland wachten. Geen enkele Hon gaarse politieke partij had de ge dachte van een gecombineerde can- didatenliist geopperd, aldus het tele graafbureau. GERHARD JSisler. die in het Con gres ..Sowjet-commissaris no. 1" in Amerika is genoemd, is tot het maxi mum van een jaar gevangenisstraf en duizend dollar boete wegens beledi ging van het Congres veroordeeld. Hij is onder borgtocht van 20:000 dol lar op vrije voeten gesteld, hangende het beroep, Eisler had, toen hij in Februari werd opgeroepen te verschijnen voor de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigde»^ geweigerd de eed af te leggen. DE geallieerde kommandantura voor Berlijn heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de verkiezing van Ernst Reuter (Soc. Dem) als burgemeestefOvan Bejlijn en heeft de kwestie naar de geallieerde bestuurs- raad verwezen. Reuter werd Dinsdag j.1. door het stadsbestuur met 89 tegen 17 (Soc. eenheidspartij) stemmen gekozen. Hij was de enige candidaat. De algemene raad van de Christelij ke Volkspartij heeft een communiqué uitgegeven, waarin met betrekking tot het rapport over de houding van de Belgische koning tijdens de be zetting wordt medegedeeld, dat dit rapport er toe zou kunnen bijdra gen de eendracht en de saamhorig heid onder de Belgen te herstellen. REFERENDUM RIJK SEENTIEID In onze provincie wordt op het ogenblik druk rondgegaan met ref eren dumlijs ten van ..Rijkseenheid". Op oirbare en soms ook op minder oirbare wijze worden mensen er toe bewogen op de ze lijsten te tekenen. Wij vestigen er uitdrukkelijk de aandacht op, dat men door het referendum van Rijkseen heid te tekenen zich plaatst tegenover de regeringspolitiek ten opzichte van Indonesië en de kans op oorlog in het Ver re Oosten vergroot. Men overwege zijn handte kening dus terdege en zij zijn verantwoordelijkheid bewust. De algemene raad doet dan ook een beroep op een ieder om zich boven de partijgeest te stellen en te stre ven naar gen oplossing die in over eenstemming is met de traditie en de nationale instelling De algemene raad verklaart tenslotte in te stem men met de conclusie van de com missie volgens welke de koning slechts een doel beoogde, het heil van België. Z. K.H. Prins Bernhard, die 29 Ju'1 zijn verjaardag viert. Te Parijs is het internationale congres betreffende het vervoer over de rivieren geopend. De Bulgaarse vice-premier, Kos- tof, en de onderminister van Bui tenlandse Handel, Petrofsky zijn te Warschau aangekomen, waar zij be sprekingen zullen voeren over poli tieke en economische problemen. Burggraaf Bennet, de vroegere Canadese premier, is op 76-jarige •leeftijd in zijn huis te Dorking (Engl.) overleden. Het Britse ministerie van voed selvoorziening maakt bekend, dat met ingang van 20 Juli het suiker» rantsoen in Engeland van 240* tot 300 gram verhoogd zal worden. EEN NIEUWE RUBRIEK Ongetwijfeld zullen onze le zers vaak voor vragen komen te staan, waarop zij niet ge makkelijk een antwoord kun nen verkrijgen. In dit geval willen wij u de behulpzame hand bieden. Niet, dat onze redactie alles weet. Integen deel, iedere dag ervaart zij, dat een mens altijd te weinig aan kennis bezit. Maar wjj be schikken wei over bronnen, die voor u misschien onbereikbaar zijn. Heeft u dus vragen, wendt u tot ons. Wij garanderen geen antwoord, doch zullen wel po gen een ieder te bevredigen. Vragen van algemeen- belang zullen in de krant worden be antwoord. Persoonlijke vragen per brief. Uw vragen dienen te worden gericht aan de redactie van dit blad per gesloten brief met in de linkerbovenhoek de aan duiding „Vraagrubriek". Wij rekenen dat door de le zers een ruim gebruik van de ze service zal worden gemaakt De Hoofdredactie. De wetgevende vergadering van China heeft besloten alle posttarie- ven met 400% te verhogen, tenein de het maandelijks verlies van 61 mllliard Chinese dollars, dat door 't ministerie van communicaties wordt geleden, te compenseren. HET aantal van hen, die gaarne ons land zouden willen ver laten om elders hun heil te zoeken, is niet gering. Misschien was het kort na de bevrijding groter, toen verre avonturen lokten, Ook nu echter zouden duizenden liever vandaag dan'morgen 4e Nederlandse stof van hun schoenen schudden en de haringvij- ver oversteken naar.... ja, waarheen eigenlijk? Ik geloof, dat dit, bij de gedachte om heen te gaan, maar een ondergeschikte rol speelt. Men wil weg en daarmee basta! Men kan dus met het volste recht zeggen, dat velen enkel op de vlucht zijn. Op de vlucht voor iets, dat zij zelf niet begrijpen Laten wij een ogenblik bij deze vluchtverschijnselen stil staan en zien wat de mensen toch mag bewegen. Verscheurde werkelijkheid MEN kan terecht vragenK wat wij momenteel in West-Europa, om ons slechts hiertoe te bepalen, de mens, en voornamelijk de jonge mens, nog hebben te bieden. Wie naar de door twee oorlogen ver pulverde steden ziet; wie de tra giek beseft van de vele ver woeste landstreken, waar in lan ge jaren geen gewas meer zal groeien, geen landman zijn be drijf meer zal uitoefenen, kan niet bijster optimistisch zijn en zal de vertwijfelde vraag van zo- velen verstaan. Er is echter zoyeel meer, wat de mens ontmoedigt en bij hem het geloof verstevigt, dat het overal beter is, dan hier. Wij zitten met een maatschap pij, waarin vele zedelijke en re delijke waarden hun zin schij nen te hebben verloren. Het geloof en vertrouwen in hoger macht, hoe ook gedacht, het is voor ve len verworden tot een bot mate rialisme en scepticisme, tot de levenshouding, die geen ruimer perspectief kent, dan „vandaag is het goed en morgen komt de rest". Wij zien het in de kapotte hu welijken, de ontaarde kinderen, de alles vaak overheersende hang naar ongeremde zinnelijkheid. Deze verscheurde werkelijk heid, waarvan men nog een lange lijst svmptomen zou kunnen aan wijzen, ontneemt de mens, en vooral de jeugd, ieder blij toe komstverlangen en versombert alles tot die éne grote en bange vraag: „hoe kom ik hier uit?" toch vlucht men voor een wereld waarin het niet meer uit te hou den is. In wezen echter vlucht men voor zichzelf. Voor eigen leegte. Voor eigen teleurstelling. Voor eigen reddeloosheid. En nu is het tragische, dat men het eigen ik niet ontvluchten kan. Waar men ook gaat, waarheen men ook vlucht, het is altijd bij ons. In de dancing en in Cana da. En het zal blijven knagen aan ons levensgeluk. Want die levensonvoldaanheid leidt tot vluchtverschijnselen, deze weer Hef vluchiverschijnsel NU openbaart het vluchtver- schijnsel zich waarlijk niet alleen door het hevig verlangen naar het verre en vreemde. Bij velen, die hier blijven, werkt het niet min der. De jongen en het meisje, die geen hoger ideacl kennen idan de dancing, met zijn zwoele sensuele muziek, zijn bloedverwarmend rhythme, doen in wezen niet an ders, dan zij die naar Canada of Zuid-Afrika trekken. Ook zij vluchten. En nu zit in deze vlucht een flink brok tragiek. Schijnbaar tot een vruchtloos zoeken naar het andere. En zoeken is roman tiek. Romantiek echter is onwer kelijk, want het brengt de mens in een benevelende roes. Ontwaakt de mens uit die roes, dan zal h(J sterker dan voorheen zijn levens onvoldaanheid voelen. Maar dan heeft tegelijk de vicieuse cirkel zich gesloten en begint de kring loop opnieuw. Tot er niets meer te beginnen valt en de mens sterft aan eigen hopeloosheid en ver bittering. De vicieuse cirkel doorbreken HET is natuurlijk onmogelijk in een dagbladartikel het gehele pro bleem van de mens als vluchtwe- zen te behandelen; daarvoor zou den zelfs bij een zeer summiere behandeling vele artikelen nodig zijn. Dat is trouwens ook geens zins onze bedoeling. Wij willen slechts één kreet doen horen en wel deze: mens, zie hoe dan ook deze vicieuse cirkel te doorbreken. Vergis U niet in de werkelijkheid. Inderdaad Europa stemt aller minst tot verheugenis, inspireert heel weinig tot een optimistisch toekomstgeloof. Het is hier stel lig alles wat klein en benepen geworden. En ginds is de ruimte, zijn de wijde verten, leven de mensen een moediger levensstijl. Het moge misschien waar zijn, al zouden wij gaarne enige vraagte kens plaatsen, maar aan U zal het ongetwijfeld moeilijk vallen die wijde horizonten te ontdek ken. Gij zult Uw l\ele verleden meeslepen. En iedere stap die gij doet, zal 't als een blok aan het beeti achter U aanslepen. Gij kunt avond na avond vluch ten in dancing of cocktail-bar, wanneer gij des nachts in de stilte van Uw slaapkamer toeft, zal de kater van de ontgooche ling U een migraine of minstens een onrustige jaacht bezorgen. Er zii iefs lafs in DE zaak heeft ook nog een an dere kant In de vlucht van de mens uit de voor hem gewone levenswerkelijheid - in „het ande re" zit ook een dosis lafheid. De moeilijkheden stapelen zich op en benauwen de mens en nu trekt hij er op een gegeven dag tussen uit, laat de wereld voor wat ze is, en vlucht. Dat is laf. Zo gezien kan zelfs de vlucht uit het leven laf-, held zijn. De mens heeft nu een maal een taak in het leven te vervullen. En deze taak legt hem 'n aantal verplichtingen op. En de eerste van die verplichtingen is, dat hij volhardt in de dingen, die iedere dag hem te doen geeft. Nieuw geloof WIJ zijn niet optimistisch ten aanzien van de toekomstperspec tieven voor West-Europa. Inte gendeel ons realisme heeft ons doen beseffen, dat West-Europa cultureel en als machtscentrum de gouden eeuw achter zich heeft. Maar dat zelfde West-Europa Is hoedster van onvergankelijke waarden. Waarden, die niet van geringer betekenis zullen zijn, als onze westerse cultuur door een andere zal zijn overspoeld. Want het werkelijk betekenis volle behoort de onvergankelijk heid. Daarom hebben wij trouw te zijn. En met nieuw geloof de toe- komst tegemoet te treden. Als wij willen, kunnen wij er nog Iets van maken. Maar dan zullen wij Interesse moeten hebben voor het leven. Dan zullen wij moeten breken met de laat-maar-waaien-mentaliteit Dan zullen wij politieke Interesse hebben te betonen, opdat niet t maatschappelijk schuim zich van de politiek meester maakt. Dan zullen wij ons leven weer een achtergrond moeten geven. Voor de geestelijke en politieke leiders van ons volk, speciaal van hen, die zijn geroepen de jeugd lei ding te geven, zal het uiterste aan moed en kracht worden gevraagd. Maar wij mogen niet versagen. En vooral... wij mogen niet tekort schieten, niet falen. Er valt een wereld te redden, als wij de mens weer weten te bezielen met een levenbezielend geloof, met een al lee doordringend idealisme. DEWI. Koopvaardijpersoneel krijgt vrijstelling van militaire dienst HET Republikeinse antwoord op de aide memolre van de Nederlandse Regering is ontvangen. Door het aftreden van het kabinet Sjahrir moest Soekarno zichzelf met de formulering van het antwoerd belasten. De Republikeinse regering is er van overtuigd, dat over het wezen interimregering, wil deze regering ten spoedigste benoemd zien en heeft er geen bezwaar tegen dat de vertegenwoordiger van de Kroon er zitting in neemt. De Nederlandse eis tot het instellen van een gemengde politiemacht - kunnen de Republikeinen evenwel niet aanvaarden. De ver*ek®Hnp van orde en rust behoort, aldus de antwoordnota tot de taak der Rcpubli k. De Republikeinse regerinng is er van overtuigd, dat over het wezen van de samenwerking, zoals bedoeld in de overeenkomst van IJnnggadJatl en zodanige overeenstemming is bereikt, dat met de practische uitvoering daarvan spoedig een aanvang kan worden gemaakt. De Republikeinse regering kan verklaren, dat haar inziens de praetl- schè uitvoering ten zeerste kan worden bespoedigd, indien de stanpr" die wederzijds gehomen worden, een terugkeer van wederzijds reT- wen tengevolge hebben. In dit geval is in do eerste plaats een vermin ring van de troepenmacht van beide partijen nodig. Onder verklaring* van haar bereidheid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtneming van wat daaromtrent in Linggadjat! is overeengekomen, dringt do Republikeinse regering nogmaals blf de Nederlandse regering aan op die vermindering van de legermacht. IR. Soekarno heeft de leiding: van de regering op zich genomen voor de tijd, dat het Republikeinse kabinet wordt gewijzigd na Sjahrirs plotse linge besluit tot aftreden, daar de laatste zich niet heeft kunnen ver zekeren van de steun der linkse par tijen inzake zijn concessies aan de Nederlai^lers. Daar deze concessies ook worden gedaan in het antwoord van Soekar no, wordt thans verwacht, dat Sja hrir het premierschap weer op zich zal nemen. De president deed deze concessies nadat de linkervleugel op zijn besluit was teruggekomen na de terugkeer van vice-minister Setia- djit, die Indonesisch afgevaardigde op de vakverenigingsconferentie te Praag was geweest. Naar verluidt heeft Setiadjit de linkervleugel over reed zijn oppos^ie op te geven. TEN einde tegemoet te komen aan het tekort aan personeel bij de koop vaardijvloot heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: Aan gediplomeerde koopvaardij personeel, leerlingen van zeevaart machinisten- en stuurliedenscholen, alsmede aan het z.g. ongediplomeerd bevaren personeel der koopvaardij, dat als vrijwilliger (niet beroepsvrij- williger) dient bij de Koninklijke landmacht ,zal op daartoe strekkend en langs de hiërarchieke weg tot de minister gericht verzoek, ontheffing uit de vrijwillige verbintenis worden verleend ,mits een dergelijk verzoek is vergezeld van een verklaring van de directeur-generaal van Scheep vaart, waaruit blijkt dat de verzoe ker, na zijn ontheffing uit vrijwil lig dienstverband, op de koopvaardij vloot zal worden geplaatst. Aan het in bedoelde koopvaardij personeel, dat door het vervullen van eerste oefening bij de koninklij ke landmacht onder de wapenen is, zal op daartoe strekkend verzoek, uitstel van het nog te vervullen ge deelte der eerste oefening worden verleend, zulks voor de duur dat zij varende zullen zijn bij de koopvaar dij, voorts zal aan het bedoelde koop vaardijpersoneel, dat ingevolge oor log, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden bij de ko ninklijke landmacht onder de wape nen is, op verzoek groot verlof wor den verleend. AMBTENAREN van de economische politie, afdeling prijscontrole, heb ben de boekhouding in beslag geno men van de N.V. manufacturenhan- del Vroom en Dreesman te 's-Her- togenbosch. Vier leden der directie werden gearresteerd en op last van de officier van Justitie in het Huls van Bewaring ingesloten. Bevoegde instanties te 's-Herto- genbosch weigeren elke inlichting. Alle warmterecords zijn Vrijdag gebroken. Het absolute temperatuur record voor de Bilt, dat op 35.6 gra den celsius stond, is gebroken met 1.3 graden. Er werd n.1. te de Bilt een maxi mum-temperatuur geregistreerd van 36.9 graden Celslus. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was ook de minimum-temperatuur, welke 21,1 graad bedroeg, een voor ons land tot op heden ongekende hoogte. Over beide zenders wordt heden avond van 20.05-20.15 een vraagge sprek uitgezonden dat Paul de Waan voert met Z.K.H. Prins Bernhard. E. de minister van Onderwf1s-Ktm« sten en Wetenschappen en enige be-s stuursleden van het Prins Bernhard Fonds over dit fonds en de Anjerdag 1947 van a^s. Maandag In het bfl- zond»»- maar krachtig Gisteravond heeft een groep per sonen gedemonstreerd voor de Ar gentijnse ambassade te Rome. waar mevrouw Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, momenteel verblijft. De politie heeft met. gum miknuppels de orde hersteld. De directeur van het Waidorf Astoria Hotel te New-York', Luc'.us Messenger Boomer, is tijdens een vacantiereis te Hamar in Noorwegen overleden. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft het wetsontwerp tot deelneming van de V.S. aan do internationale v1UOMr" -genorgani- satie aangenomen. De Tsjecho-Slowaakse nationale vergadering heeft een wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting goedgekeurd. houdt zich bezig met er m®akt zich druk over de Rijksfinanciën naar aanleiding van publicaties van de Algemene Rekenkamer. Het is niet zo eenvoudig, geld te beheren, dat aan anderen toebehoort. Het legt een grote verantwoording op de be-, heerders. Als er dan rekenschap moet worden afgelegd, vallen er wel eens harde woorden. Maar hoe staat het met ons eigen beheer? In de Evangeliën wordt ons ver teld van een Heer, die, voor hij een reis naar het buitenland ondernam zijn geld aan zijn dienaren toever trouwd©: de éën kreeg vüf talen ten, de ander twee en de derde één talent. De twee eeret ge noem den verdubbelden het hun toever trouwde, maar de laatste was be ledigd, omdat hy maar één talent ontvangen had en hij verborg het in de grond. Dan komt de Heer terug en hun wordt rekenschap gevraagd van hun rentmeesterschap. Ook ons zijn talenten tos vertrouwd. De een heeft meer ontvangen dan de ander. Maar alle" hebber V opdracht met de one loeveriiouwue talenten te weeóeemi. wy vr| te doen wat we willen: wty hunnen ons talent eok verwaastenna Maar eens wordt er idinÉif ge vraagd. Mogen w| van mm Op drachtgever *e -voorden horen: v\ U, gy goed* en getrouwe u knecht: over weinig waart gty getrouw, over veel nJ lk U seftten; Ga In tot de vreugde Uw» Heren. Het weer vandaag NOO WARM Meer bewolking. Nog wan., .ve hoewc lminder hoge temperatuur d gisteren. Veranderlijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1