maarder i DISLMGS DE AFGROI gUITENLAND j Parijse conferentie wordt voortgezet Hongaars Driejaren-plan Engelse nota aan Bulgarije Bïnnénlanp 1 Indonesische formateurs geven hun opdracht terug Mobilisatie van motorvoertuigen op Java voorbereid Neerland* grootste autoweg in wording. Sedert enige ttJd is men weer aange&ngen met de voortzetting der werkzaamheden voor de aanlog van de weg Amsterdam-Wieringermeer-afsluitdyk-Lceuwarden. Ten be hoeve van deze weg worden nabtf Wognum enorme massa's afvalsteen, afkomstig van de Hoogovens, gestort. Deze stenen worden per schip naar naar Hoorn gebracht en vandaar per auto naar de stortplaats. uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 1.0. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoeh Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. Woensdag 2 Juli 1947 Dirtcteyri f TR. W. REYNDER8 Hoofdredacteur! U A DB WINTER .DAGBLAD VOO» ALXMAAK IN OMGEVING BE\1N en Bidault, de Engelse en de Franse minister van Buiten landse Zaken, hebben hun Sowjet-Russische ambtsgenoot Molotov 24 uur de tyd gegeven om hun uttelndeiyke voorstellen voor de uit werking van Marshali's plan tot hulp aan Europa te aanvaarden ©f te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bidault alle verzekeringen geeft, die Molotov verlangt. Volgens Molotov is het nieuwe Franse plan In hoofdzauk hetzelfde als het eerder naar vo ren gebrachte. Het fundamentele verschil tussen het Franse en het Sowjet-Russische voorstel is volgens Bidault het volgende: de Sow- jet-L'nle wil eenvoudig een Ijjst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V.S. geholpen kan worden. Frankrijk daarentegen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar tevens de balans op te maken van de productiecapaciteit van Europa en van de mogelijk heid tot wederzijdse hulp van het ene Europese land aan het andere In het nieuwe Franse plan wordt evenals In de vorige Engels-Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf moet helpen alvorens de V.S. om hulp te vragen. De concessie aan de Sowjet-Russische zienswijze is echter, dat Frankrijk verklaart ,dat het plan voor on derzoek naar de Europese productiviteit geen Inmenging in binnenland se aangelegenheden van ledenstaten mag Inhouden en geen inbreuk op hun souvereinlteit mag maken. Twintig jaar voor kampbewaarster DE politieke crisis in Indonesië is ernstig gecompliceerd doordat de leiders van de vier grote partijen, Sjarifoeddin, Oanl, Soekiman en Setiadjit er niet in zijn geslaagd een coalitie-regering te vormen volgens de hun door Soekarno verstrekte opdracht. Zjj hebben giste ren hun mandaat teruggegeven. De formateurs hebben geen eensge zindheid kunnen bereiken over de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. Inmiddels heeft de aanvoerder van het Republikeinse leger bevel gegeven tot concentratie van alle civiele en departementale motor voertuigen ter voorbereiding van hun mobilisatie. Het Engelse persbureau Reuter acht het niet onwaarschijnlijk dat Soekarno het zogenaamde „presidentiële kabinet" zal handhaven, om aldus een verdere verbreding van de diepe scheuring, die slnd* het aftreden van Sjahrlr is ontstaan, te voorkofnen. De Nederlandse autoriteiten verwachten uiterlijk Woensdag een ant woord op de nota van Dr. v. Mook waarin opheldering werd ver- zocht van- de nota d.d. 27 Juni aan Soekarno ter beantwoording van de Nederlandse Aide-memolre. Ook de Amerikaanse nota, waarin een beroep werd grda-n p Republikeinen om tot een spoedige regeling te kome»j, Ih m.*, ais- verre onbeantwoord gebleven. LEOI'. Blum, de Franse socialistische veteraan, schrijft Ir» zijn partyblad „Le Populaire": „Indien de conferen tie der Grote Drie wordt afgebroken, betekent <*t een catastrophe, die des te minder te rechtvaardigen is, daar er geen verklaring voor gevonden kan worden Blum wyst er op, dat niets er op wijst, dat de meningsverschil len zo groot zijn, dat zij niet door wederzijdse goede wil kunnen worden overbrugd. Volgens „rAurora" (radiacelen) gaat het om het a'ternatief: souve reinlteit van Europa onder de vleu gelen van Moskou of economisch her stel met hulp van de Angelsaksische democratiën. Volgens „l'Aube" (MRP) kan de Sowjet-Unie er zeker van zijn, dat zy het leeuwenaandeel van een even tuele Amerikaanse hulp zoü krijgen, en dat zij dit deel kan verdelen, zo als zy het goed acht binnen de gren zen van haar invloedssfeer. DE afgevaardigden van de Hongaar se party der kleine boeren, die zich dreigden te verzetten tegen het wetsontwerp, waarbij het Driejaren plan van kracht zal worden, hebben hedenmorgen, na lange discussies al len op 'en na de verzekering gege ven, de regering te zullen steunen en voor het wetsontwerp te zullen stem men. Voordat deze verzekering werd gegeven deed de eer-te minister twee belangry'ke concessies. In de eerste plaats zullen overtredingen van de wet door gewone gerechtshoven en niet by volksreclltbanker, die hoofd- zakeiyk onder communistische in vloed zmden staan, behandeld wor den. Ten tweede zal de regering voor alle overgenomen goederen, eigendommen of belangen compen satie verlenen. Dr. Kurt Schumacher is tydens het congres van de Duitse Sociaal- Democratische Party te Neurenberg met 340 van de 341 geldige stemmen tot voorzitter van de party herko zen. DE Britse regering verklaart in een nieuwe nota aan Bulgarye over de opheffing van de twee belangrykste dagbladen der Bulgaarse oppositie, dat de Bulgaarse perswet van 30 April 1946 in stryd is met de clausu le in het Bulgaarse vredesverdrag, die persvryheid garandeert, en dat herziening wenselyk is om deze wet in overeenstemming te brengen met het verdrag. Op 2€ Juni werd door de Britse politieke vertegenwoordiger aan de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken deze nota overhandigd, waarin het Bulgaarse antwoord op een eer der Brits protest over hetzelfde on derwerp als „volkomen onbevredigd en niet overtuigend" wordt verwor pen. Het betreft hier de bladen „Svobo- den Narod" van de sociaaldemocra tische party en de „Narodno Zeme- delsko" van de boerenpartij. De Jo •osiavische ambassadeur te L<> u i tt bij het Britse ministe rie vtui buitenlandse zaken protest aangetekend tegen „onbevoegde vluchten van enkele Britse vliegtui gen" over Joegoslavisch gebied. De bedoelde vliegtuigen zouden uit Oos- tenryk gekomen zyn. hUI\ I maar krachtig De Turkseregering zal by de In ternationale Bank een crediet van 400 millioen dollar aanvragen om met het economische en industriële vyf jarenplan zo spoedig mogeiyk 'n begin te maken. Turkye heeft met Denemarken en Irak luchtvaartovereenkomsten ge sloten. Het Britse Ministerie van Oorlog heeft het voorstel verworpen om leden van de Poolse strijdkrachten, die niet willen repatriëren, noch zich by ht Poolse „resettlement corps" in Engeland willen voegen, ter vervanging van Britse militairen naar Palestina te zenden voor poli tiediensten. Op het hoofd van de Griekse pa- tisanencommandant „kapitein Mar- co" is een prys van 20 millioen drachmen gesteld. By een Britse razzia in een dorp naby Jaffa zyn 10 Arabieren voor een nader verhoor gearresteerd. In 1946 legden de Britse lucht- vaartmaatschappyen 34 millioen myi af en vervoerden zy 535.000 passa giers. De geregelde diensten be slaan een route van totaal 83.000 myi Herman Borms, een beruchte Bel gische verrader die een week geleden uit de gevangenis te Antwerpen ont snapte, is weer gearresteerd. Hy is wegens verstandhouding met de vyand tot 20 jaar veroordeeld. POLITIEKE waarnemers nemen aan dat de Indonesische republiek in een Impasse is terecht gekomen tenge volge van de aanspraken van de Mohammedaanse party onder leiding van Dr. Soekiman op het premier schap en de portefeuille van defen- sle. De minister van Financiën van de staat Oost-Indoneslë, mr. M. Hame link, die gistermiddag om half vyf per KLM-vliegtulg op Schiphol ar riveerde voor een verbiyf van enkele weken in ons land, sprak er zyn leedwezen over uit dat Sjahrlr bi deze moeliyke tyden niet langer met de leiding van de regering is belast. Uiteraard zal deze minister bespre kingen met de Nederlandse regering voeren. DE voorzitter van de Tweede Kamer heeft tydens de zitting van gisteren een mededeling van de minister-pre sident voorgelezen, waarin staat dat het de bedoeling van de regering is om zodra haar dit mogeiyk ls, een verklaring af te leggen nopens haar beleid ten opzichte van Indonesië. In deze verklaring zal de regering te vens betrekken de onderwerpen, waarover de aangevraagde interpel latie zich zal verstrekken. De rege ring acht het bij de huidige ontwik keling van zaken om redenen van landsbelang niet mogeiyk reeds thans de voorgekomen verklaring af te leggen. Wel heeft hedenmorgen een be spreking plaats gevonden met de voorzitters van de kamerfracties, te zamen vormend het zogenaamde Se nioren-convent, tydens welke byeen- komst de minister-president en de minister van Overzeese gebiedsdelen inlichtingen zullen verschaffen over het standpunt van de Regering inza ke de Indonesische kwestie. In de Tweede Kamer ls gistermiddag een wetsontwerp aan de orde gesteld tot wyziging van de bedragen van de schadeloosstelling en van het pen sioen van de leden en de gewezen leden. In dit wetsontwerp wordt de schadeloosstelling gebracht van f 5000.— op f 6000.— en het pensioen van f 150.op f 187.50 voor elk jaar gedurende hetwelk aftredende leden lid van <je Tweede Kamer zyn geweest, tot een maximum van f 3500 Het communistische kamerlid Hoog- carspel meende dat de vertegenwoor digers van het Nederlandse volk eerst dan voor een verhoging der schade loosstelling in aanmerking mogen komen, als ook anderen arbeiders, ambtenaren en onderwyzers^.— in de gelegenheid zjjn hun inkomsten te verhogen. De stemming over dit wets ontwerp wordt gehouden op Dinsdag 8 Juli'. Een voorstel van het communis tische lid Hoogcarspel om de ge vraagde interpellatie over de rege ringsverklaring van 2 Juni en de no ta van de Commissie-generaal van 27 Mei reeds morgen te doen plaats vinden, werd verworpen met 58 te gen 9 stemmen. De voorzitter zeide er rekening mee te bullen houden dat wellicht in de loop van de volgende weck een debat oveV de situatie in Indonesië plaats vindt. Mr. E. N. van Kleffens ls by K.B van 27 Juni, met ingang ,van 1 Juli op zyn verzoek, op de meest eervol le wyze ontslag verleend, als minis ter zonder portefeuille, onder ds1 betuiging voor de uitnemende sten, onder uiterst moeiiyke omstan digheden door hem aan de Koningin en den lande bewezen. Naar wij ver nemen heeft de minister-president In de ministerraad van gistermiddag, namens het kabinet zeer harteiyke woorden geriaht tot de scheidende minister. De heer Van Kleffens zal over enkele dagen naar zyn diploma tieke post te Washington vertrekken. DE Centrale Dienst voor de economi sche controle heeft een onderzoek in gesteld naar de handelingen van de grossier in textielproducten Ph. K. te Amsterdam, ten opzichte van de distributiebepalingen. Het bleek, dat Ph. K. tezamen met zyn neef S. K. een groot'aantal goederen „zwart" had verkocht waardoor het tekort aan textielpunten aanzienlijk is. Hy beschikte over twee grossiersver gunningen, alsmede over een ver gunning van de sectie confectie, en kon hierdoor naar hartelust knoeien De controlerende ambtenaren namen de gehele goederen voorraad, verte genwoordigende een puntenwnai van c.a. 210.000 punten, in beslag, terwyi Ph. K. en S. K. in verzekerde bewaring werden genomen. DE kokkin van Vught, Jenneke van Rynsbergen, die als kahipbewaak- ster gevangenen heeft mishandeld, en hulp yerleende aan de vyand, werd door het Byz. Gerechtshof In Den Bosch veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit ae kiesrechten voor het leven. De bedryfsunie "In het oouwbedryf ontving van het college van ryksbe- middelaars, de mededeling, dat het gevolg heeft gegeven aan het verzoek der bedryfsunie, met ingang van 1 Juli 1947 enige belangryke wijzigin gen te brengen in de thans bestaan de loonregeling. De belangrykste dezer wyzlglngea zyn: 1 De zesde loonklasse wordt met Ingang van 1 Juli 1947 opgeheven en alle in deze loonklasse opgenomen gemeenten, ongeveer 500, zullen In de 5e loonklasse worden geplaatst. Het uurloon van de bouwarbeiders in deze gemeenten gevestigd ,zal daar door met 3 cent stygen. 2 De grondwerkers by water-, spoor- en wegenbouw zullen van de 3de naar de 2de loongroep worden gebracht, hetgeen voor de meesten hunner betekent een verhoging van 4 tot 6 cent per uurlonen. De bedryfsunie ontving tevens de mededeling, dat het college van rijksbemlddelaars de nieuwe vacan- tiercgeling heeft goedgekeurd. Het weer vandaag GEDEELTELIJK BEWOLKT In de vroege ochtend plaatseiyk* mist- of nevelbanken, die «nel op lossen. Overdag gedeeltelijk be wolkt, met ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren Zwakke tot matige wind, aanvankeiyk tussen Noord en West, later tussen West en Zuid. WIJ mogen gerust vaststellen, dat wy gedurende de voor- bye dagen in Indonesië langs de rand van de afgrond hebben gewandeld. De lont lag reeds heel dicht by het kruit en er was nog maar een klein windje van den Haag uit nodig geweest om de grote explosie te veroorzaken. Toen. trad in dat onzalige uur de bezadigde minister-president Sjahrir met zyn regering af, omdat de meerderheid van het voorlopige parlenjent zich niet kon verenigen met zy'n politiek om te pogen, tot grote prys, langs vreedzame weg tot een vergehjk te komen. Op dat ogenblik van uiterste spanning kwamen de Amerikanen met hun nota, die dollars beloofde, als de Indonesiërs zich handzamer zouden betonen. Het aftreden van Sjahrir HET aftreden van Soetan Sjah rir als minister-president van de Indonesische Republiek moest wel overal ter wereld waar men in de ontwikkeling van de Indonesische zaak is geinteresseerd een pjjn- lyke indruk maken. Met onver woestbaar optimisme, staatsmans wysheid en geduld heeft Sjahrir de Republikeinse delegatie ge leid. Hij heeft gevochten om voor zyn volk het beste te bereiken, wat mogelijk was. Hy moest daar voor stry'd voeren met de Neder landers, doch evenzeer met vele lastige broeders in eigen kamp. De laatsten vooral hebben het hem niet gemakkelijk gemaakt. Een deel heeft er zelfs éénmaal niet voor teruggedeinsd de minister president te kid-nappen en enige tyd vast te houden. Latere historieschryvere zul len stellig-de-figuur van Sjahrir naar waarde weten te schatten. Toen hij uitviel, verlaten door de meerderheid van de volksver tegenwoordiging, zelfs door zyn eigen socialistische partygeno ten, hebben wy ons hart vastge houden. Wy hadden het gevoel, dat na de koortsachtige ont wikkeling van de laatste weken dit aftreden een sein zou zyn. Stonden onze troepen klaar? HEIT had er ook alle schyn van, dat een gewapend conflict onver- mijdelyk wac Radio Djokjakarta wist zelfs het sensationele be richt de aether in te zenden, dat er door generaal Spoor een leger order zou zijn uitgevaardigd, vol- gens welke j.1. Maandag met een grootscheepse militaire actie te gen de Republiek een aanvang zou worden gemaak'. Van deze dagorder zouden de Republikeinen een afschrift in hun bezit heb ben gehad. Uiteraard kwam er prompt uit Batavia en Den Haag een ont kenning. Spoor zelf sprak van een provocerende daad van de Indo nesiërs. Hoe het zij, of er inderdaad een dagorder is geweest om onge dateerd eventueel te worden uitgevaardigd als de noodzaak zich mocht voordoen, zoals an dere berichten ons weten te ver tellen, zeker is, dat wij op het einde van de vorige week heel dicht by een militair optreden in Indonesië stonden. Ook nu weer moeten wy onze gegevens grotendeels putten uit buitenlandse bronnen. Ook nu weer^ zwy'gen de Nederlandse au toriteiten en geven daardoor voedsel aan allerlei geruchten. Het begint zo langzamerhand met dé voorlichting over Indonesië op een pathologisch geval te lyken. Men schynt niet te beseffen, dat in Nederland aller ogen op Indo nesië zfn gevestigd. En zover men mannen, -zonen en verloof den in Indonesië heeft, ook nog vele tienduizenden harten. Ons volk heeft er recht op te w-ten, wat er gebeurt. De nota der Ver. Staten? TOEN kwam plotseling Zaterdag de mededeling, dat de Amerika nen een nota aan de Republiek hadden doen overhandigen, die kennelyk bedoelde ontspanning te brengen in de situatie. In de ze nota wordt aan de Republiek een dollar crediet toegezegd, als deze medewerkt aan de onmid dellijke vorming van een interim- regering. De inhoud van de nota werd ook ter kennis van de Ne derlandse regering gebracht. Het directe gevolg was een verhoogde politieke activiteit in Den Haag Er werden enige zittingen van het kabinet gehouden, waarvan één zelfs in de nacht. Het gevolg was, dat korte tijd later, Den Haag, Batavia en Djokja konden melden, dat er een duideiyk merkbare ontspanning was ingetreden. Die ontspanning is ongetwyfeld mede bewerkt door de verklaring van Soekarno, die zich onvoor- waardeiyk plaatste achter de moedige radiorede van Sjahrir, die diens aftreden tengevolge had. Later liet Soekarno nog aan van Mook weten, dat hy ook de po sitie van de Nederlandse verte genwoordiger van de Kroon in de overgangsregering de jure had aanvaard. De nieuwe Rep. regering INMIDDELS is men in Djokja karta begonnen met pogingen om te komen tot de vorming van een nieuwe regering. Nadat de link se oppositie, die de val van Sjah rir op haar geweten heeft, de ver klaring aflegde, dat zy in feite spyt had van- haar houding, liet Sjahrir mededelen, dat hy bereid was opnieuw een regering te vormen. Hy zou dan echter vol machten' moeten ontvangen om de onderhandelingen zelfstandig tot een goed einde te brengen, zonder voortdurend consult van Djokja. De gevoerde besprekingen tus sen de leiders van de vier linkse partyen hebben inmiddels niet tot een positief resultaat geleid, zy hebben Soekarno medegedeeld geen kans te zien een nieuwe re gering samen te stellen. Ook hier door zyn ongetwyfeld de papleren van Sjahrir gestegen. Nog veel duister EN zo zyn dan de hevigste span ningen voor het ogenblik gewe ken. Er biyft echter ln de situa tie nog veel duister. Zeker is, dat nieuw vreedzaam contact nog een oplossing zou kunnen brengen. Dat de zaak echter niet veel spanningen meer kan verdragen, zal een leder duideiyk zyn. Aan al teveel koortsaanvallen kan de patiënt bezwyken. Het komt er dus op aan nu eïndeiyk op korte termijn tot een definitief resultaat te geraken. Daarvoor kan het van betekenis zyn, al» de leiding van de Republikeinse regering weer in handen van Sjahrir zou komen. Het vertrouwen in hem ïykt ons ongeschokt. Te betreu ren valt slechts, dat wij door Ame rika, als een klein kind, van een dwaasheid moesten worden terug gehouden. En dat daartoe een zakje snoepjes, in de vorm van dollars, dienst moest doen. DEWI

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1