m m\\ OORD H\ OS RUST Buitenland Millioenenstaking in Frankrijk? KORT maar krachtig Binnenland Pessimisme te Batavia De Republiek klaar voor oorlog De KLM-vliegramp op Kastrup KORT maar krachtig 4e Jaargang No. 979 Ulteava N.V. NooróhoIlandM Per. 1945 l.o. Redactie Achterdam .>0 tel 2274. Adra. en Adv. Rid derstraat hoeSC oudegracht Ut 3971 Alkmaar. maartier DAGBLAD VOO» ALKMAAR KM OMGEVINQ Dinsdag 8 Juli 1947 Direoteurt TH. W. REYNDERS "oofdrRdactauri X2. XL DH WINTER Tsjechen komen naar Parijs, waar ook Bevin persoonlijk aanwezig zal zijn De Nationale Raad van de Franse socialistische party heeft Maan dagmorgen na een debat van achttien uur met 2576 tegen 2058 stem men besloten de handhaving van het kabinet van Ramadier te steu nend De Raad nam tevens een motie aan, waarin het plan-Marshall wordt ondersteund en waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat slechts deelneming van alle landen Europa uit de huidige chaos kan redden. Men sprak de hoop uit, dat Rusland alsnog aan de conferen tie zal willen deelnemen. Ten aanzien van het binnenlandse economi sche program zoekt Ramadier naar een weg tussen absolute staats controle en In het geheel niet gelelde economie, terwQl htf zal pogen de orde te handhaven, ondanks het streven van uiterst links, dat „stakingen en onrust verwekte, die naar revolutie zouden voeren" en het streven van uiterst rechts, dat „onder de mom van anti-commu nistische actie aanstuurde op omverwerping van het republikeinse regime". Ramadier heeft het overigens niet gemakkelijk. Twee mll- Uoen regeringsambtenaren, w.o. politie en telefonisten, hebben een ultimatum gesteld, dat Donderdag gestaakt zal worden, tenzy de eisen tot hogere salarissen en herziening van rangpositie ingewilligd worden Zweden, Zwitserland en Mijnwerkers tegen oorlogsophitsers Will Lawther, voorzitter van de Britss mljnwerkersbond, heeft tij dens een congres een felle rede ge houden, waarin h\j stevig van leer trok tegen anti-Russische „oorlogs ophitsers" en „voorstanders door vernietiging van atoomenergie", die ei1 rondweg voor uitkwamen, dat de volgende oorlog tegen de Sowjet- Unie zal gaan. Ook de Amerikanen kregen hun portie. „Die denken, dat zij de wereld met hun almachtige dollar kunnen betoveren", zei Law ther. Het plan-Marshall had wel zijn instemming, althans wanneer het niet gaat om imperialistische oog merken, doch om het bevorderen van de internationale goede verstandhou ding. De Parijse conferentie Als eerste van de landen binnen de Russische invloedssfeer heeft Tsjecho-Slowakfle de Brits-Franse uitnodiging om aan de conferentie te Parijs deel te nemen aanvaard. Reu ters diplomatieke correspondent bouwt een viertal theorieën op rond deze wat onverwachte acceptering van de uitnodiging: 1. De Tsjechen hebben zich onaf hankelijk weten te houden tegenover de afwijzing van het plan van Rus sische zijde; 2. Hebben toestemming verkregen van Rusland teneinde te Parijs precies aan de weet te komen wat de gevolgen zullen zijn van de Brits-Franse voorstellen op de na tlonale economie van Oost-Europa 3. Rusland heeft hen aangemoedigd naar Parijs te gaan in de rol van waakhond namens het „oostelijke blok" en 4. Moskou hoopt, doordat zijn economische satelieten mogen deelnemen, voordeel te verkrijgen *i de vorm van vergrote industriële ca paciteit op basis van Amerikaanse hulpverlening bij uitrusting met ka pitaalgoederen. Zoals bekend is voor af een Tsjechische delegatie naa Moskou geweest om overleg te ple gen. De Tsjechische regering ver klaarde, dat over haar verdere hou ding ten aanzien van het plan zal worden beslist op grond van het ver loop van de Parijse conferentie. Nederland, België en Luxemburg hebben gister medegedeeld naar Pa rijs te nullen komen, terwijl reeds eerder bekend was, dat Eire, Turkije. Griekenland, Italië en Portugal de uitnodiging hadden aanvaard. Een instemmend antwoord verwacht men voorts van Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, IJsland, de afwijzing van Hongarije. Joego-Slavië en Roemenië, terwijl Polen': komst nog een vraagteken blijft. In tegenstelling tot vroegere berichten schijnt Finland's afwijzing niet definitief. Bevin zal de Britse delegatie te Parijs persoonlijk leiden. Hierdoor is het karakter van de conferentie iets meer omlijnd geworden. Tot nog toe immers was het niet duidelijk, of de besprekingen door ministers of door technische instanties zouden worden gevoerd. Toch verwacht men niet, dat de besprekingen een poli tiek-karakter zullen dragen. Landen als Zwitserland, Zweden, Noorwe gen en Denemarken zullen zich wel strikt aan de economische punten houden. Franco won De stemming in Spanje over de opvolgingswet van Franco heeft van zelfsprekend een succes opgeleverd voor Europa's laatste dictator. Hoe kan het ook anders. Hij was in alle opzichten een goed leerling van wij len z'n voorgangers, Adolf en Beni to, die helaas dit fraaie succes niet konden meemaken. Officieel is be kend gemaakt, dat 1.6 millioen Span jaarden niet hebben gestemd. Zeven tig procent van de stem-„gerechtig- den" hebben „Ja" gestemd, waarme men aangetoond acht, dat het gehele land achter Franco staat In Madrid werd voorts verklaard, dat de grote steun, die Franco ten deel is geval len, het gevolg was van de enorme opkomst ter stembus van het vrou Het koolzaad in de Noord Oostpolder is rijp en met man en macht werkt men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om' de gehele oogst in enige dagen tijds binnen te hfclen. Een machinale zelfbindende maaimachine aan het werk in de uitgestrekte polder. weljjk deel vdn de bevolking. Veel monarchisten kwamen niet. Onge veer 321.000 stemmen waren blanco of van onwaarde, klein 650.000 gaven het „neen" aan en ruim 12,5 millioen „Ja". In Madrid stemde ongeveer 1 inwoner per 8 tegen Franco. Builenpest in Haifa Volgens een bericht van Reut,er heeft het hoofd van de medische dienst in Palestina medegedeeld, dat in de Palestijnse havenstad Haifa (met ruim 160.000 inwoners) builen pest is uitgebroken, waardoor tot dusverre 14 personen zijn aangetast. Men gelooft, dat de slachtoffers zijlY gebeten door besmette vlooien, die door een schip zijn aangevoerd. Men heeft de bevolking thans aangeraden dikke sokken te dragen en lange broeken, waarvan de pijpen aan de enkels moeten worden dichtgebon den. Andere reeds genorflen maatre* gelen zijn een ratten jacht op uitge breide schaal en het bespuiten 'an gevaarlijke plaatsen met inseêuh*- dodende vloeistoffen. BUITENLAND In Saksen zou volgens Reuter dat de wijsheid ontleend aan 'n „on langs uit d"é Sowjet-Unie ontsnapte Duitse ingenieur" uranium gevon den worden. De Duitsers zoude^ 2ijn gedwongen aan het delven deel te nemen en kregen een zwijgplicht op gelegd. In Roemenië zou men volgens te Londen ontvangen berichten bezig zijn een drastische zuivering door to voeren onder het personeel van de grote olie-maatschappijen. Ongeveer 2/3 van-de olie-industrie is in han den van Britten en Amerikanen, zo dat de mogelijkheid bestaat, dat er van deze zijde stappen zullen worden ondernomen. De Argentijnse regering heeft no ta's gezonden aan alle Amerikaanse landen, waarin deze uitgenodigd worden de. vredelievende beginselen, die Peron dezer dagen in een radio rede heeft bepleit, te steunen. Peron wil verder, dat de staten door mid del van het Vaticaan stappen zullen ondernemen de gehele wereld voor deze beginselen te winnen. Het ontwerp voor de Franse pers- wèt is ingediend. Hierdoor wordt 't onmogelijk, dat een particulier of 'n particuliere instelling meer dan 10% der aandelen van een krant bezit, terwijl personen, die. een overwegend aandeel bezitten in een industriële onderneming met meer dan 10 mil lioen francs kapitaal, geheel zijn uit geschakeld. Een uitzondering wordt gemaakt voor de politieke partijen, die wel als eigenaresse van een blad mogen optreden. De Griekse E.A.M. zou aan de regering een compromis-voorstel tot beëindiging van de ongeregeld heden hebben gedaan. De E.A.M. zou in de vertrouwelijke nota dienaan gaande hebben gewezen op de .nood zakelijkheid van het doen ophouden der Amerikaanse interventie in Grie kenland". Truman heeft het Amerikaanse congres gevraagd een „aanzienlijk aantal" verplaatste personen toe te laten. Hij legt er de nadruk op, dat het merendeel „niet-communistiscli" is en "een grote verscheidenheid" van beroepen vertegenwoordigt. Volgens officiële Nederlandse kringen in Batavi.. wordt het Zon dagmorgen van de republiek ontvangen antwoord onbevredigend ga- acht. Dr. van Mook beeft een onderhoud grhad roet de republikeinse delegatie onder leiding van vice-premier Setyadjlt, die gister met een Nederlands vliegtuig naar Djokja is teruggekeerd om verduidelijking te vragen ten aanzien van enkele punten uit het republikeinse ant woord. Vandaag reeds zal Setyadjlt in Batavia terugkeren, zodat er wel haast gemaakt wordt. Van Nederlandse zijde wordt zelfs het vliegtuig beschikbaar gesteld, nadat Dr. van Mook het Nederlandse standpunt had uiteengezet. Over de inhoud van de republikeinse nota Is nog niets bekend geworden, doch Nederlandse kringen bestempelen de nota als „vaag". Waren de eerste berichten van Zondag uiterst hoopvol, thans blijkt toch wel, dat van een nieuwe depressie sprake Is. Het Nederlandse blad „Nieuwsgier" schrijft naar aanleiding van het republikeinse antwoord: „Men zal ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat de moeizame weg van uitvoering van Llng- gadjati die van discussie en overleg onbegaanbaar geacht zal worden". Dc heer Schotman van de ffwemvcr snlging ,,'t Y" te Amsterdam, kwam als eerste binnen in de zwemwedstrijd Middelburg—Vlissingen. VAN oudsher is de Balkan een oord van onrust geweest Sedert de inschrompeling van de macht van het Turkse Rijk, dat eens zelfs Wenen bedreigde, werd de Balkan een speelbal voor allen, die de grote strategische betekenis van dit schier eiland, gelegen tussen twee werelddelen, beseften. De Balkan is de brug tussen West- en Centraal Europa en het Nabije Oosten: het is echter evenzeer een belangrijke schakel in de weg van Rusland naar de Middellandse Zee. En reeds de - tsaristische politiek was er vele eeuwen op gericht Rusland een uitweg te geven naar de Middellandse Zee. Er werden begerige blikken geworpen op Constantinopel, thans weer Stamboel dat het geestelijk leven van de Oosters-orthodoxe wereld beheerste ,een wereld waarvan Rusland het omvang rijkste stuk vormde. Weinig perspectief Onmiddellijk na aankomst van Se- tyadjit per Hollands vliegtuig in Djokja, werd het republikeinse ka binet door Sjahrifoeddin bijeengeroe- peji. Daarna is de vice-premier, zo als eerder gemeld, naar Batavia te ruggevlogen, om het republikeinse standpunt nader uiteen te zetten. De Nederlanders verwachten van deze reis van de vice-premier niets, maar zullen toch wanneer nodig een vliegtuig te zijner beschikking houden. Sjahrifoeddin, de premier van de republiek, heeft voor radio Djokja *n beroep gedaan op de bevolking van de republiek. Zij moest waakzaam blijven en ieder eventualiteit onder ogen zien. De toespraak bevatte geen nieuwe voorstellen om de crisis te boven te komen. Volgens Antara aal het republikeln- i kabinet weer bijeen komen, na dat de partijleiders en de generale stafvan de republiek zijn geraad pleegd. Russische expansiedrang ZO zien wy in vrijwel de gehele geschiedenis van Rusland na Peter de Grote een expansieve drang naar het Zuid-Oosten een Opdringen naar de Balkan. Er zijn twee factoren, die deze expansie begunstigen nl. het feit dat Rusland tamelijk geïsoleerd lag van de grote wereldzeeën, en daar naast, dat de Balkan een belangrijke Slavische bevolkingsgroep kende, die van nature vriendschap scheen te koesteren voor de grote broer in Mos kou. Vandaar dat deze drang naar expansie gepaard ging met een pan- slavistisch streven. Met een korte on derbreking tijdens de Russisch—Ja panse oorlog van 1905, toen de be langstelling voor het Verre Oosten overheerste, is Rusland deze politiek steeds trouw gebleven. Sedert heeft in Rusland het tsaren- bewind plaats moeten maken voor het boljewistische. De grote nationale doeleinden zijn echter dezelfde geble ven. Men is in Moskou ongetwijfeld niet vergeten, dat de geallieerden uit de eerste wereldoorlog Constantino pel aan de Russen hadden toegezegd. De omverwerping van het tsarenre- giem haalde een streep door deze re kening. En Lenin had de eerste jaren na de revolutie binnenlands teveel te doen om zich met deze kwestie bezig te houden. Nu. na dé tweede wereld oorlog, waarin Sowjet-Rusland zulk een belangrijke rol heetf gespeeld, staan de zaken evenwel anders. Het is duidelijk, dat Moskou thans een zeer actieve Balkanpolitiek nastreeft. In de hoofdsteden van Roemenië, Z: Slavië, Boelgarije en Albanië zetelen regeringen, die zich aan Moskou ver want weten. En men fluistert reeds van één grote Balkanfederatie onder leiding van de Zuidslavisce dictator Tito. Voeg daarbij de zeer sterke po sities van Rusland in Centraal Europa en men moet wel tot de conclusie komen, dat Rusland op dit tereln bezig is een groot deel Van zijn doel einden te verwezenlijken. Botsende belangen AAN de andere kant echter vindt Rusland in de Angelsaksische landen 'n niet ongevaarlijke tegenspeler Rus- lands invloed houd „officieel" op bij de Griekse grenzen in Mace donië. Wij zeggen met nadruk „ofti- cieel" omdat in de praktijk in dezo grensgebieden de belangen nogal door een schijnen te lopen, wat een einde loze reeks van botsingen en grens schendingen tot gevolg heeft. Nu is er weing reden om over het bewind in Athene te jubelen. Het steunt op een twijfelachtige monar chie, die reeds vele malen uit het land verdreven werd Reactionnair groepen hebben het heft in handen en zijn niet bijster zachtzinnig in de be handeling van hun meer vooruitstre vende tegenstanders. Daarom woedt er in Griekenland reeds sedert de be vrijding een burgeroorlog, die het toch reeds verarmde land nog verder uitput. Dat het Balkancommunisme hier mede invloecPdoet gelden,, is bui ten kijf, al zouden wij onverstandig doen de Griekse opstandelingen allen van communisme te beschuldigen. En zo staan in Macedonië in wezen niet alleen Balkanvolkeren tegenover elkaar, maar ontmoet hier de Sla vische wereld ook de Westerse. En wU geloven niet, dat het Westen er al te gemakkelijk toe geneigd zal zijn in dit deel van de wereld nog meer posities op te geven. Verwarde toestand Dat het beeld op de Balkan helder is. zal wel geen mens kunnen bewe ren. Wanneer bolsjewistische krin gen het bewind in Athene van dicta-\ tuur beschuldigden, dan haalt men toch even glimlachend de schouders op en informeert dan belangstel lend hoe het met de politieke de mocratie staat in de landen in de Russische sfeer, Moskou zelf inbegre pen. Men kan waardering hebben voor het aandeel van de communis tische partisanen op de Balkan in de strijd om de vrijheid; men kan alles behalve sympathie koesteren voor de huidige regeerders van Griekenland, die het met de politieke vrijheid van het volk op een accoordje gooien, dat mag toch niet verhinderen, dat wij allerminst gerust zijn op de democra tische ontwikkeling op de Balkan. Of duidelijker gezegd, dat wij niet zou den weten, dat hier een communisti sche dictatuur in volle scherpte heerst. De situatie op de Balkan blijve voor werp van voortdurende zorg. Bijna duizend hengelaars namen deel aan het grote nationale hengelcon- cours, dat bl) Leiden werd gehouden. Een groep hengelaars begeeft slch naar de aangewesen plekjes. Oorlogsdreiging In de afgelopen nacht zijn op Ja va in het republikeinse gebied voor zorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen. Dit werd medegedeeld door 'n Indonesische militaire woord voerder, die hier nog bij voegde, dat Java thans in staat van gevaar was en dat de tong-tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kon digen en de bevolking op te roepen voor het nemen van luchtbescher mingsmaatregelen. Bij eventueel oor logsgevaar voor de republiek, zullen de gucrlllatroepen zo spoedig mo gelijk in het republikeinse leger wor- den.opgenomen. Tegelijkertijd zal dan de verdediging van de dessa's wor den georganiseerd. De vliegramp op Kastrup Onze lezers zullen zich ongetwij feld nog de vreselijke vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen herinneren, waarbij alle Inzit' tenden w.o. Geyesendorffer en dc Zweedse prins om het leven kwa men. Reeds enkele malen is een on derzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Thans heeft de Raad voor Luchfva#»" dit onderzoek ter hand genomen c. - toch al tijd nog vermoedelijke ooreaak ge vonden. De Raad bouwde voort op een rapport van de Deense autori teiten. Deze waren tot de conclusie gekomen, dat bet niet wegnemen van de roerklamp de oorzaak moet zijn geweest. De heer van de Voort, em ployé bij de KLM op Kastrup werd als deskundige gehoord en deze ver- DEWI. klaarde, dat het daar "al eens eerder was voorgekomen, dat een kianip *as blijven zitten. Toen werd het echter nog op het laatste moment on» lekt. De vlieger Smirnoff hechtte geez. waarde aan de op het vliegveld Kastrup n& de ramp genomen proe ven met een vastgezet hoogteroer. De heer Backer, optredend nament de dir.-gen. voor de Luchtvaart, con cludeerde, dat het ongeval te wijten is aan het niet-v-rwi)»" ren van de roerklampen. Het onderzoek was daarmede afgelopen. De raad zal op een nader te bepalen dag in deze zaak uitspraak dóen. Nederland naar Parijs Van gezaghebbende zijde te Brus sel vernam Reuter, dat Nederland en België tezamen zijn overeengekomen in principe do Brits-Franse uitnodi ging om het plan-Marshall op 12 Juli te Parijs te bespreken, te aan vaarden. Ook Luxemburg zal deelnemen aan deze conferentie. 11 Den Haag hebben reeds besprekingen plaats gehad tussen Belgische en Neder landse ministers over de te volge» gedragslijn op de a.s. Parijse confe rentie. Het is reeds bijna zek la Dr. Hirschfeld de Nederlands. Ie gatie te Parijs zal leiden. De bespre kingen van het plan-Marshall, dat te Parijs zal worden behandeld, zal in verschillende bijeenkomsten van Bel gische en Nederlandse vertegen woordigers nog nfder worden b sproken. Te hoge prijzen De prijscontróle heeft een onder zoek Ingesteld bij de fabrieken van bakpoeders, eiervervangingsmiddelen voorbewerkte meelproducten en an dere bakkerijgrondstoffen. In acht gevallen moest proces-verbaal wor den opgemaakt tegen te hoog bere kende pryzen. Dat met deze artike len geweldige winsten worden ge maakt, blijkt wel uit het feit, dat ln één geval ruim 340.000 gulden over winst was gemaakt Vanzelfsprekend wordt het onderzoek in deze bran che nu krachtdadig voortgezet. De reeds achterhaalde prijsopdrijvers zullen zich ln de nabije toekomst voor de tuchtrechter hebben te ver antwoorden. - BINNENLAND Van J.l. Maandag af ia ook ln Zeeland een wegenwacht van de A.N.W.B. Ingesteld. Te Amsterdam is een 3-jarig meisje uit het raam van de eerete étage op straat gevallen. De kleine Is later overleden. Op 5 Februari j.L werd te A'dara een bankloper van f 26000 beroofd. Eén der daders vluchtte naar Indo* neaië, werd te Batavia gearresteerd en heden te Amsterdam ontvangen. De ander is een welbekend, maar nog voortvluchtig S.D.-er. Tussen Belfeld en Reuver (Lim burg) ls een motorrijder in volle vaart tegen een truc gereden. D# berijder was op slag dood. Het weer vandaag KOEL EN NOG BUIIG Aanhouden van het koele weer met vooral aan de kust een nu ea dan krachtige Zuidwestelijke -vind. Wisselende bewolking met uKela losse buien, voornamelijk in ae mid dag en vooravond in het midden ea Oosten van het land.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1