Griekse politie zoekt nog Opnieuw conferentie te Parijs naar 5000 verdachten Buitenland j Onprettig gevoel in Oostenrijk KORT maar krachtig Binnenland Debatten in Tweede Kamer begonnen Palar: „Wij moeten zoeken naar wat verbindt" Kwestie Celebes in onderzoek 4e Jaargang No. 983 Uitgave N.V. Noordhollandse Pen 1945 l.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. msaider DAGBLAD VOOS ALKMAAI £N OMGEVING Zaterdag 12 Juli 1947 Directeur! TH. W. REYNDERB Hoofdredacteur! XL ft. DB WINTER Ruzie om Berlijnse Burgemeester De Griekse politie doet nog steeds huiszoekingen te Athene. Men zoekt nog ongeveer 4.000 personen, die er van verdacht worden betrokken te ztfn by het communistische complot tegen de staat. Tot dusver zyn 2500 personen gearresteerd. Generaal Zervas, minister van openbare orde, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de regering door het centrale communistische comité uitgegeven geschriften in beslag heeft genomen, die betrekking hebben op de vorming van een commu nistisch revolutionair leger in Griekenland. Het complot Generaal Zervas, Grieks minister van openbare orde, heeft voor radio en pers gesproken over het beweerde communistische complot. Hij zei, dat te Saloniki „ondergrondse gangen' waren ontdekt, waarin zich munitie, ontplofbare stoffen, stencilmachines en drukpersen bevonden. Overigens herhaalde Zefvas een groot aantal bekende „feiten" en noemde een vijf tal punten, die de communisten als leidraad hadden voor hun actie. Hij beloofde, dat de journalisten over enkele dagen de gevonden documen ten zullen mogen inzien. Militaire goederen De leider van de Amerik. missie voor Griekenland, Griswold, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat militaire voorraden ter waarde van 35 millioen dollar gereed liggen voor spoedige verscheping naar Grie kenland. De verleende credieten zul len als volgt worden gebruikt (in millioenen dollars): opbouw industrie 48; landbouwwerktuigen 19.3; be langrijke verbruiksgoederen 75; tbc- bestrijding 3 en onderwijs 1. De helft van de fondsen zal aan leger en vloot ten goede komen, gedeeltelijk te ko pen in Engeland. Berlijns Burgemeester Er bestaat verschil van mening tus sen de Russon enerzijds en de Britten en Amerikanen anderzijds over de benoeming van een burgemeester van Berlijn. Voorgedragen was Prof. Reu ter, vroeger communist, nu sociaal democraat. De Russen kunnen de prof. niet zetten, noemen hem een anti- Sowjet agent en menen, dat de crisis rond de burgemeesterbenoeming was verwekt om de aandacht af te leiden van het feit. dat de soc.-democraten in „gebreke zijn gebleven hun bij de verkiezingen gedane beloften na te komen". De Britten op hun beurt noe men de Russische bezwaren onge grond. Egyptische klacht De Britten zullen op 't matje moe ten komen. Egypte heeft n.1. een klacht ingediend bij de Ver. Naties over de impasse in de onderhandelingen over de herziening van het verdrag van 1936. De tekst van de klacht is nog niet gepubliceerd, maar men ver wacht, dat over een week ongeveer de besprekingen zullen beginnen. 14 van de 22 Veertien van de 22 uitgenodigde lan den zullen vandaag te Parijs begin nen het plan-Marshall te bespreken. Finland heeft zich na lang aarzelen teruggetrokken en zo kon het gebeu ren, dat Oostenrijk alleen overgeble ven is van de Oost-Europesche lan den. De Oostenrijkers vinden dit lang niet prettig en vooral het bericht over het terugtrekken van Tsjecho Slowa kije kwam als een grote schok. Men vreest, dat de Sowjet-Unie thans de ondertekening van het vredesverdrag zal uitstellen. De Finnen hebben lang geweifeld. Zij motiveren hun afwij zing door te zeggen, dat „het plan- Marshall de oorzaak is geworden van een ernstig verschil van mening tussen de grote mogendheden" en dat Finland „buiten internationale con flicten wenst te blijven". Radio Mos kou is niet mals met commentaar: „Nu acht van de 22 landen geweigerd hebben deel te nemen, zal de confe rentie mislukken", aldus de commen tator en hij voegde er aan toe: „Groot Brittannie en Frankrijk zijn terugge keerd tot de gevaarlijke politiek van München". 't Is voorlopig uit met de vrijage tussen de Russische Beer en Marianne, zouden we zo zeggen BUITENLAND. Roemenië heeft een formeel ver zoek ingediend om toegelaten te wor den tot de Ver. Naties. De dreigende staking in Frank rijk is in een nieuwe fase gekomen. De ambtenaren hebben nieuwe voor stellen gedaan aan Ramadier en men gelooft, dat er een compromis tot stand zal komen. Een plan om de oorlog tegen de communisten te intensiferen is in China verworpen De Chinese minis ter van verdediging heeft verklaard, dat het moreel der regeringstroepen te wensen overlaat en dat het leger drin- Ecn overzicht van de ministerstafel tUdens het uitspreken van de rege ringsverklaring over het beleid in Indonesië. gend behoefte heeft aan wapens, mu nitie, vliegtuigen, olie en medicamen ten. De leiders van de vier politieke partijen in België zullen over onge veer 10 dagen overleg met Spaak ple gen ten aanzien van de konings kwestie. Een 10-jarige jongen te Swansea is tot 10 jaar veroordeeld wegens doodslag op een 4-jarig kind, dat hij aan handen en voeten gebonden in een rivier had geworpen. Niet minder dan 114 passagiers zal een Boeing-stratosfeervliegtuig met twee verdiepingen kunnen ver voeren. De eerste serie van deze toe stellen is dezer dagen gereed geko men. Drie handige knapen Drie avontuurlijke Zweedse jon gens verstopten zich vorige week in de bagageruimte van een Zweedse Skymaster, die van Stockholm naar New Tork vertrok. Niemand merkte hen op en zij slaagden er zelfs in on gemerkt van het vliegveld La Guaj- dia te verdwenen! Mogelijk zouden ze nog niet ontdekt zijn, wanneer maar niet één van hen heimwee had gekregen en naar het bureau van de Zweedse luchtlijn was gestapt om een gratis retourtje naar Zweden te vragen Vermoedelijk waren deze knapen de eerste verstekelingen, die door de lucht van Europa naar Amerika zijn gekomen. Een Russische vrouw pro beerde in Januari van dit jaar met een toestel van de Air France naar de Ver. Staten hetzelfde kunstje, maar bracht het niet verder dan Gander. De tijden veranderen! BINNENLAND Nabij Den Bosch is een zware autobus met militairen in botsing ge komen met een lijnbus. De linker- zyde van de laatste werd openge scheurd, terwijl de militaire wagen omsloeg. Van de militaire bus wer den vier inzittenden zwaar gewond en vijf lichter, van de andere bus waren twee personen zwaar en ver schillenden lichter gewond. Het Amerikaanse Jeugd-Rode Kruis treft voorbereidingen om 5 mil lioen vel papier naar Nederland te zenden. De jeugdafdeling van het Ne derlandse Rode Kruis zal met het mi nisterie van onderwijs zorgen voor de verdeling onder de Nederlandse scholen. v Binnenkort zal een gering percen tage soyabloem in het broodmeel wor den opgenomen, n.1. 3 met ingang van 14 Juli. Hierdoor stUgt de voe dingswaarde. De bijmenging van 10 maisbloem biyft gehandhaafd. Een tweede transport Duitsers, die in het tijdelijk kamp te Nijmegen verbleven, is over de grens gezet. Reeds eerder werd uit het kamp Ma- riëbosch een groep Duitsers naar de Engelse zone getransporteerd. Een smid te Bruinissc, de heer Kesteloo heeft een aardappelrooier (aardappelenlichter) vervaardigd, wel ke in de practijk goed blijkt te vol doen. Hij heeft op deze vinding oc trooi aangevraagd. Een passagiere van het M.S. Jo- han van Oldebarnevelt, miss Rice, is spoorloos verdweiien. Het schip was van Batavia op weg naar Nederland en zou juist in de Engelse haven Southampton passagiers debarkeren, toen de vermissing werd ontdekt. Met kustreddingboten en eigen materiaal werd de omgeving zonder resultaat afgezocht \V estfriesland is het centrum der blocmzaadkwcek. Een kijkje in een der grote warenhuizen, waar een prachtige colleetie violieren, bestemd Voor de zaadopbrengst, geteeld wordt MET voortvarendheid hebben Bidault en Bevin na de mis lukking van de driemogendhedenconferentie te Parijs hun pogingen voortgezet om eventueel op kleiner schaal toch te komen tot uitvoering van het plan-Marshall. Reeds onmiddellijk nadat de mislukking van de eerste conferentie kon worden vastgesteld, gingen er uitnodigingen naar alle Europese landen, behalve Franco-Spanje, om deel te nemen aan een conferentie, waarin opnieuw het plan-Marshall ter sprake zou moeten worde.n gebracht en maatregelen beraamd om tot uitvoering ervan te geraken. De Sowjet-Unie werd zeer nadrukkelijk niet van deelname uitgesloten. Zaterdag 12 Juli zal deze conferentie thans aanvangen. De deelnemers HET staat wel vast, dat de meerderheid van de Europese sta ten op de conferentie vertegen woordigd zal zijn. Aan de deelna me van de West-europese staten behoeft men niet te twijfelen. Benelux zal een gemeenschappe lijk standpunt naar voren brengen, waardoor ook naar buiten de nieuwe samenwerking tussen Ne derland, België en Luxemburg wordt gemanifesteerd. De Scandinaafse landen verke ren in een moeilijker parket, ge drongen als deze liggen tussen de invloedssfeer van de Westelijke grote mogendheden en de Sowjet- Unie. Niettemin kan men er wel op rekenen, dat zij aan de con ferentie zullen deelnemen. Zij zul len echter stellig met de nodige omzichtigheid optreden om de wrevel van Moskou te ontgaan. Eén van de Scandinaafse lan den zal echter niet aanwezig zijn. De Finnen hebben laten weten, dat zij om aardrijkskundige- en politieke redenen van deelname afzagen. De ware reden laat zich gemakkelijk gissen. Men kan slechts betreuren, dat het dappe re Finse volk in een zo afhan kelijke positie is gebracht. Centraal Europa MET belangstelling werd uit gezien naar de houding van de landen van Centraal Europa, die liggen in de Russische invloeds sfeer. Zouden zij de moed en de zelfstandigheid hebben tegen het standpunt van Moskou op te tor nen? Zouden zij de Amerikaanse dollars, die zij broodnodig hebben, afwijzen terwille van de „vriend schap" met Moskou, dat weinig economische steun zal vermogen te bieden? Het antwoord op deze vraag was in vele opzichten een verrassing. Inderdaad lieten enige landen, zoals Zuid-Slavië en Bul garije weten, dat zij niet in Parijs zouden verschijnen. Daartegen- o-er was vooral de houding van Tsjecho-Slowakije opmerkelijk. Hier Is een regering aan het bewind onder leiding van de com munist Gottwald. Deze regering neemt echter ten opzichte van Moskou ren meer zelfstandige po sitie in, wat grotendeels wel hier door zal moeten v. orden verklaard dat de regering Gottwald geen meerderheidsregering is en moet steunen op groepen, die zeer uit- drukkeiyk op het democratische Westen zijn georiënteerd. Geheel in deze lijn heeft Praag laten weten, dat het actief aan de con ferentie zal deelnemen. Wij ach ten dit een feit. dat wij niet die nen te verontachtzamen. Latere berichten melden echter, dat Praag toch niet zal komen om de vriendschap met Rusland niet te verstoren. Wij wachten dus af! lialii DE Italiaanse regering van de Gasperi heeft de uitnodiging eveneens aangenomen. Van deze christen-democratische regering was, naar wtj menen, niet anders te verwachten. Wel van belang is te zien welke houding de mach tige communistische partij van Italië aanneemt. De leider van deze party Togliatti verklaarde, dat zijn party zich niet tegen het pl.an van Marshall zou verzetten, indien de betrokken landen niet zouden worden aangetast in hun politieke souvereiniteit. Verder deelde hy mede te geloven in de waarachtige democratische geest van de Verenigde Staten. Wy hebben in de Pravda wel eens een ander lied horen zingen. Nog geen blokvorming ZOVEEL is wel duldeiyk, dat een absoluut uiteenvallen van Europa in twee tegenover elkaar staande bloks nog geen feit is. In verschillende landen blijken de communisten tóch nog een zekere zelfstandigheid tegenover Moskou te hebben bewaard. Steeds meer wordt het trouwens duideiyk, dat zich in de communistische par tyen twee stromingen aftekenen, een nationale- en een aan Moskou onderworpene. Wg hopen, dat de nationale stroming het zal win nen, niet omdat wg een nationa listisch streven zouden voorstaan, maar wel omdat daardoor de ver houdingen zuiverder zouden wor den en de toenadering tussen de naties gemakkeiyker zou verlo pen. Daarom zouden wy gaarne zien, dat de Sowjet-Unie te elf der ure nog aan de conferentie deelnam. Wy ontveinzen ons niet, dat de conferentie vele moeiiykheden zal moeten overwinnen. Gezien ech ter de ernst van de situatie me nen wy met enig optimisme te mogen rekenen op verstandige besluiten en tegelyk op een toe nadering tussen de volkeren. Zon der een dergeiyke toenadering komen wy niet meer uit de pro blemen. DEWI. NADAT minister-president Beel Donderdagmiddag in de Kamer de regeringsverklaring betreffende het beleid van de regering had afgelegd, aUn gister de debatten begonnen, waarvoor van de zydc der ministers en de kamerleden grote belangstelling bestond. Ook de publieke tribu nes waren geheel bezet, toen de heer De Groot (CPN) het woord nam om te verklaren, dat hy zUn interpellatie introk. De tweede spreker was de heer Vonk (Vrüh.), die uiteraard zeide, dat hy sceptisch ge stemd was. Hy vroeg zich af, wat met een spoedige regeling bedoeld wordt, want tenslotte zyn na de ultimatieve nota van 27 Mei reeds weer 6y2 weck verlopen. Hy stelde een aantal vragen en betoogde, dat in de 13 maanden, dat de huidige regering aan het bewind is, men geen stap verder Is gekomen. Achter het republikeinse streven zag hy het communisme, hoewel het Indisch nationalisme hier ïynrecht tegenover staat. Hy achtte het juist, dat de regering thans duideiyk en onom wonden haar eisen heeft gesteld. De heer Palar sprak - Een totaal ander geluid liet de heer Palar (Arb.) horen, die aller- eerst wenst te zoeken naar wat ver bindt. Indonesië is militair de min dere, zo merkte hy op, maar het land bezit potentiële mogeiykheden, die het sterker kunnen maken dan Ne derland. Spr. achtte het onjuist, dat er gedreigd wordt met militair ge weld, zolang als nog niet over arbi trage gesproken is. „Linggadjati wordt verschillend uitgelegd. Neder land ging uit van rechten en zo men wil van verplichtingen ten opzichte van Indonesië, waartegenover Indo nesië 't zelfbeschikkingsrecht plaatst uitleggingen, die elkander niet dek ken. Vervolgens ging spreker die per in op de verschilpunten. Na de ondertekening is het accoord in al lerlei kleine problemen gesneden, zo zei hy, en raakte men hoe langer hoe verder van elkander af, terwyl tydens de onderhandelingen troepen transporten plaats vonden. Dit voel den de Indonesiërs als een bedrei ging, zodat zij verbinding ging zoe ken met het buitenland. Tegenover de Ned. marineblokkade stelden zy de rystblokkade en spr. vroeg zich af of dit zo vreemd is. De hoofdzaak van het verdere betoog kwam voort durend neer op het tegen elkander afwegen van de wederzyds gemaakte fouten en terecht bracht spr. de vraag in het geding, waarom welbe wust de etappe der arbitrage Is overgeslagen. De heer Palar besloot zyn betoog met de opmerking, dat het vertrou wen der tegenparty gewonnen moet worden, waarvoor in de eerste plaats vermindering der troepen nodig zal zyn en bepaalde taken in handen van progressieve Nederlanders moeten worden gegeven. Prof. Romme Prof. Romme, die na de pauze aan het woord kwam, was van mening, dat z.i. niet ge sproken kon wor den van een op klaring. van een wezenlijke ontspan ning. Hy zeide, dat er in de ver klaring terecht was gesproken over onze verantwoordelijkheid en dat de toestand hoewel nog steeds ern stig minder gespannen is dan een maand geleden, toen de republiek ver van Linggadjati verwijderd was. Hij noemde het een feit, dat in wer- kelyheid de republiek tracht onder Linggadjati uit te komen. Voor de handhaving van Linggadjati als over eenkomst zyn twee party nodig, zo zeide de heer Romme, maar Ling gadjati als staatkundig beginselpro gramma laten wy ons niet afnemen en de volkeren van Indonesië kun nen er gerust op zijn, dat het katho lieke volksdeel van Nederland op de verwezenlijking van de koninkiyke rede blijft staan. Vervolgens ging spr. de stukken van de laatste dagen na en merkte op. dat wanneer er na de overgangstijd sprake zal zijn van de „volledig souvereine" Verenigde Sta ten van Indonesië, de katholieke frac tie dit niet aanvaardt. Het standpunt der regering kon spr. aanvaarden, wanneer wordt doorgevoerd, dat met de nota van 27 Mei de fase van on derhandelen wordt afgesloten, de in houd van deze nota onverkort wordt aanvaard en er in opgenomen wordt, dat de Nederlandse souvereine regering een deugdeiyk machtsmiddel tot haar beschikking moet hebben om haar verantwoordelijkheid te dragen. Daar mee moet het dan uit zijn: de lank moedigheid zou anders in het tegen deel verkeren. Tenslotte vroeg spr. of de rijksconferentie of althans de ronde-tafelconferentie spoedig kan worden tegemoet gezien. Militair optreden De heer Paul de Groot (CPN) vroeg inlichtingen over de gebeurtenisse» bü Modjokerto, welke zouden zUn ge schied zonder voorkennis van Dr. v;;n Mook, de opperbevelhebber der strijd krachten. De hèer De Groot vroeg zich af, wat, wanneer de wetgevende uitvoerende en militaire macht in Ne derlandse handen komt te rusten, cr dan overblijft van een gelijkwaardig deelgenootschap, terwijl hij vroeg of de regering kan verklaren of er - ke is van een bedreiging door inuu- nesië. gezien de defensie. Vervolgens betoogde spr., dat de arbeiders van Nederland zich zullen keren tegen een optreden, zoals de regering heeft over wogen, wat ook zwaarwegende inter nationale gevolgen kan hebben. Met enige wat bereikt is, aldus spr.. is, dat derden kans gezien hebben zich in onze zaken te mengen. HU bepleit te strenge bestraffing van degenen, die op Celebes gruweldaden bedre ven, vermindering van de troepen macht en aanstelling van progressie ve figuren in bestuursfunctie; De heer Tilanus (C.H.) sprak in vrijwel dezelfde geest als de heer Vonk en richtte een aanval op do heer Goedhart, die in Indonesië on vriendelijke dingen over Nederland had gezegd, terwijl hij voorts namens de P.v.d.A. boeken aan Soekamo aanbood. De heer Van der Goes van Naters merkte op, dat dit reeds te gengesproken was. De heer Tilanus wil een eind maken aan de werk zaamheden van de Com.-Generaal en was het met dhr. Romme eens. dat er lankmoedigheid was betracht. Wan neer er nu geen schot in komt. dan zal er politioneel moeten worden op getreden. zo meende deze spreker. In dezelfde geest sprak ook de heer Schouten (AR), die 'n aantal opmer kingen maakte over de onmacht van de republiek en bezwaren mankte tegen de gezamenlijke gendarmerie. Uiteraard drong hij er op aan. dat de regering zo spoedig mogelijk voor „rust, orde en veiligheid zorgt". Do heer Logeman (Arb.) acht het min der oirbaar nu de oplossing nabij is de weegschaal te gaan -hanteren om af te wegen wie het meest gezondigd heeft. Spr. zou willen, dat Nederland toont, dat het 't beste wil en vond het niet reëel te zeggen, dat het nu uit is met onderhandelen. Minister Jonkman Tijdens de avondvergadering kreeg eerst minister Jonkman het woord, die ontkende dat Nederland niet te kort geschoten was in de toepassing van Linggadjati. Troepenversterkin gen hebben niet plaats gevonden en uitvoerig ging hij in op het laatste ge schilpunt: de gendarmerie. Geheel Indië zal niet bezet worden door Ned. troepen, doch sleehls daar zal moe- ton worden opgetreden, waar de po litie zichtbaar tekort schiet. Een Rijksconferentie zal er komen, zodra de mist boven Indië 1b opgetrokken. De kwestie Celebes zal de volle aan dacht hebben: onder Prof. van Ent hoven is er een commissie van onder zoek en de Staten-Generaal zullen in gelicht worden over de bevindingen. Hierna dienden de heren Schouten Romme. Palar, Logemann en De Groot nog van repliek, die op hun beurt door de minister beantwoord worden. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal de kamer voorlopig niet bU- eenkomen. In West-Brabant zullen geen ge huwde vrouwen en kinderen meer aan de erwtenpluk deel mogen ne men. Ook zullen gemengde ploegen worden geweerd. Het weer vandaag IETS WARMER Geleidelijke opklaringen met meent matige wind uit Westelijke richtin gen In de kuststreken weinig vetru»» dei ing, iri het overige gede«it« van het land iets hogere temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1