De loopbaan van de heer Eriks Hij begon in Burgerbrug STADSNIEUWS Jongelieden EEN „KAASDOKTER" MET PENSIOEN Een simpel berichtje In de kranten meldde dezer dagen dat de heer P. Jz. Eriks te Hoorn, In verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd ine.t ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag Is verleend als Hoofdassistent le klasse bij de landbouwvoorlichtings- dlcnst van hot Rijks-zulvelconsulentschap voor Xoordhollaud. Een baast al te simpel berichtje voor «ie de vele verdiensten van de beer Erlks kennen. Zo gebeurde het dan. dat wij op een koele zomeravond aan het huis van de heer Erik» san het Kleine Noord te Hoorn aan klopten om eens Iets over zjjn bijna 43-jarige staat van dienst te ho ren. Het moet ons dadelijk van bet hart: een guller onthaal als deze rijzige en stoere man ons bereidde viel ons nog niet eerder te beurt. Nauwelijks nog «-aren w\j in een gezellige fauteuil weggezakt of reeds stond een doos met sigaren uitnodigend op tafel en spoedig was ook een kop geurige koffie ingeschonken, de beste voorwaarden dus voor een ongedwongen gesprek. Mussaa) stond in de boek van de kamer een schrijf bureau, waarop enerine stapels r"*Peras5('n> ordelijk gerangschikt, geflankeerd door 'n radio-toestel „uit de oude doos", een geschenk ter gelegenheid van het 85-jarig jubileum van de heer Eriks. En dan— een o. afseheidelijke pijp de kop „versierd" met een Ijzerdraadje. Immers, zoals tule schoenen het prettigst zitten, zc wordt ook en pijp lekkerder in het gebruik... LINGGADJATI EN AREN Schuin gleed de avondzon de ka mer binnen... wij baadden In een zachte rose gloed... Het eerste ge sprek deed in deze stemming dan ook wat prozaïsch aan... Linggadjati en natuurlek... de sigaren, twee pro blemen waarover de tongen los ko men! Maar de aard van een gesprek verandert snel; „handen wassen voor het melken"... De heer Eriks bereed zijn stokpaardje! Ja, het handen wassen vóór het melken is een be langrijke voorwaarde voor de kwali teit van de melk! Onlangs is dan ook besloten, dat de melk bg e afleve ring op de kwaliteit zal worden on derzocht, dus niet alleen op gewicht en vetgehalte. Een belangrijk deel van de kwaliteitsbeoordeling zal nu a 'hangen van dè zindelijkheid van de melk. Het wetenschappelijk onder zoek heeft dus een nieuwe stap ge daan op het gebied der volksge zondheid. Aan de hand van de kwa liteit zal in het vervolg de uitbeta ling plaats vinden. i soort pre miestelsel. Melk van goede kwaliteit wordt goed gehonoreerd, de minde re kwaliteiten al naar gelang min der VALSE SCHAAMTE. i Is een soort valse schaamte", zegt de heer Eriks, „als je de leer lingen. ondanks dat je ze op de school steeds hebt voorgehouden een emmer water en een doekje mee te nemen als ze gaan melken, in de Priictijk deze lessen ziet veronacht zamen. Buurman mocht er eens om fachen daarom doen ze het niet...' De beoordeling van de melk op kwaliteit krygt in dit licht beschouwd dus een paedagogisch karakter. En, dit is nog slechts eèn klein trekje van de pioniersarbeid welke de heer Eriks sedert bijna 43 jaar op zui velgebied heeft verricht. De weten schap is de praktgk ver vooruit. De praktgk moet door haar a.h.w. op sleeptouw genomen worden; vaak is het een zware sleep, maar, als zo veel in het leven, wat gisteren be lachelijk scheen, is vandaag een van zelfsprekendheid. Zo zal het ook in de zui vel wereld gaan! PRETTIGE HERINNERINGEN. Toch blykt de heer Eriks prettige herinneringen te hebben. Zijn blik krijgt iets onbestemds als hij terug- dwaalt in het voor hem zo rijke ver leden. De .essen op schooi, de adviezen welke hij in de loop der jaren heeft gegeven... bijna 43 jaren... Met ee.n korte ruk schuift hij zijn stoel war dichterbij £ls wij onze voelhorens uit steken vat hij in deze jaren zoal deed. Rijkszuivelconsuientschap.. Hoofd assistent le klasse... het klinkt alle- RECEPT1E Vele belangstellenden en belanghebbenden zullen gaarne persoonlijk van de heer Eriks afscheid willen nemen. Daartoe is gelegenheid tij dens een receptie, welke op Donderdag 31 Juli as. van 2—4 uur in het Parkhotel te Hoorn zal worden gehouden. Oord. Vier jaar was hg op de ze fabriek werkzaam, onderbroken door lessen aan de Rykslandbouw- winterschool te Schagen (waar hy 8 jaar later zelf les zou geven!) en militaire dienst in 1902 by de gre nadiers en iagers. Zyn kortste loop baan was wel die van chef-kaasma ker in de kaasfabriek te Groot Schermer in 1904 van 1 Januari tot 1 November. In zijn Heer Hugo Niet te veel gaten in de kaaa. Zoeken naar de oorzaken waardoor de kaas te los of ,e taai Is. veelal kwesties van zindelijkheid. waar over we het in verband met het melken reeds hadden'". Aardige staaltjes hiervan treffen we aan in een der jaarverslagen van het consulentschap: Op een boerderij waren de „rode' Commissiekazen wat los en sommi ge hadden z.g. witte koppen. By een controle van bereiding en gereed schap bleek alles in orde te zijn. De oorzaak van de „witte koppen" was dat de kazen na het persen te lang met de randzyde naar beneden In de zetters stonden. Dit euvel was dan ook spoedig verholpen. De oorzaak, dat de kaas „los" was, was gelegen in het stoffige melkhok; er groeide geen gras meer en er lag veel mest. Een drietal koeien had een vuile staart. Ook deze fouten werden af doende verbeterd en de kaas was onmiddellijk daarna goed. De betref fende veehouder moest dan ook er kennen, dat hij door het niet nako men van eenvoudige eisen omtrent de zindelijkheid bij het melken zich relf een beduidend financieel nadeel had berbkkend (valse schaamte?). De problemen bg de kaasbereiding doen zich in vele varianten voor. Veelal blijken kleine onzindelijke handelingen de oorzaken te zyn. Deze en andere praktische erva ringen waren de heer Eriks van groot nut bij het geven van onder was. HET ONDERWIJS. Zo heeft ook het geven van onder wijs een belangrijk deel van het le ven van de heer Eriks uitgemaakt. In 40 jaar tyd leidde hg ruim 13J30 mensen op tot gediplomeerde melk- controleurs. De cursussen gaf h\j hiervoor te Hoorn en aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen. Voorts gaf de heer Eriks lessen aan de Vakschool voor kaasmakers te Hoorn In de jaren tussen 19301940 gat hij cursussen voor Amsterdamse melkslgters. Dat dit nodig was blijkt eerst recht toen een gryze „melk boer" naar de heer Eriks toekwam 1 en hem zei pas nu te weten wal melk was! Belangrgk waren ook de lessen aan de Landbouwhuishoudscholen te Alkmaar, Schagen, Hoorn en Pur- merend en de talrgke melk cursus sen. Aan de in 1946 opgerichte R.K Landbouwwinterschool te Hoorn gaf hij lessen in zuivelbereiding. Een enorme „staat van dienst" dus. Het zal wel geen verwondering wekken als men weet dat de heer Eriks vele huidige directeuren van melkfabrie ken in de loop der jaren onder zijn leerlingen telde. NU MET PENSIOEN. 31 Juli a.s. zal de beer Eriks af scheid nemen van zyn werkkring. Maar het ljjdt geen twijfel of hg zal dé zuivel In het algemeen een warm hart bleven toedragen. De „kaasdokter" ziet niet tegen het pensioen op „er is nog genoeg te doen", zegt hij, als wij denken een onbescheiden vraag te stellen. En enthousiast vertelt hjj dan van zjjn ambities: het verenigingsleven, in het bijzonder het onderwijs. Hg Is sinds de oprichting in 1914 secretaris van de Handelsavondschool te Hoorn secretaris-penningmeester van Volks onderwijs afd. Hoorn, secr.-pennlng- meester Holl. Mij. van Landbouw afd. Hoorn, secretaris van de La gere Landbouwschool en tenslotte (hoe kan het anders) leraar bij het P.B.N.A. te Arnhem, schriftelijke cursussen op zuivelgebied. Het dui zelt ons even. „Maar" zegt hg „vis sen ga ik niet! Misschien wat bil jarten of lezen..." Het Is reeds laat geworden. Onze tekenaar, die de heer Eriks „onder het potlood" nam kan al byna thuis zyn en ook wy nemen afscheid. Op de trap kan onze gastheer niet na laten nog enige wenken te geven: „alles waar melk in geweest is, di rect omspoelen mgt water, dat ver gemakkelijkt het reinigen nader hand..." Dan slaat de deur achter ons maal zo officieel en het zegt de „bul tenwereld" zo weinig, zoals zoveel van die overheidstermen zo koud en inhoudloos aandoen... EEN DOOPGEEL. Het begon in Burgerbrug. het land an de familie Eriks. Daar werd P. Jz. Eriks op 23 Juli 1882 geboren op de boerderij „Welgelegen". De jonge Eriks voelde er, na de lagere school, weinig voor om boer te wor den Zoals zijn vader. Neen: onder wijzer! Toen ging hg lesséh halen bij et hoofd van de school Greidanis te Burgerbrug en het hoofd van de school Zwartwold te Petten, het dorpje waar hg later vele vacanties zou doorbrengen. Plotseling echter verdween P. Jz. in de richting Groningen waar hij te Garnwerd op de zuivelfabriek van zijn neef Jan de Vries de eerste schreden op het pad der zuivelbe reiding zette. In 1898 vinden we hem terug in de kaasfabriek „Vita Nova" te Heerhugowaard waar hij werkte onder toezicht van Arie van der waardse tyd had de heer Eriks te Schagen kennis gemaakt met dr. Scheij, zuivelconsulent te Hoorn. Dr. Scheij had een assistent nodig en zijn keuze viel toen op P. Jz. Huize Doorn, een der fraaiste landgoederen van Nederland, zal als vijandelijk vermogen geconfisceerd worden of met a!Ie bezittingen en kostbare inventaris aan de ex-kroonprins worden gegeven. Bij confis catie zou de regering van plan *ijn er een museum van te maken. Op de foto: een der Interieurs van Huize Doorn. We zien hier een der be diende» van ujjlen de ex-keizer bij de wastafel der ex-kéizerin. NAAR HOORN. 1 November 1904 zette de heer Eriks voor het eerst z$n voet op de drempel van het gebouw van het Rijkszuivelconsuientschap aan het Breed te Hoorn als assistent van dr. Schefl. Aanvankelijk resorteerde dit con sulentschap onder de Hollandse My. van Landbouw, wat in 1912 in han den van het Rijk overging: Rgka- zui vel consulentschai*. In 1919 werd de heer Eriks bevor derd tot hoofdassistent, tot 1 Janu ari 1946. Van die datum af was hij hoofdassistent le klasse. Tot 1 Mei 1938 werkte hij samen met dr. Schey. Daarna werd ir. Huisman «#n chef, die op zgn beurt in het najaar van 1946 Hoorn verliet en ir. Verschoor tot Rijkszuivelconsulent werd be noemd. Dr. Scheij had veel waardering voor zgn naaste medewerker, wat wij terugvinden in het jaarverslag 19S8 van het rijkszuivelconsuientschap. „Een belangrijke dag voor het zuivelconsulentschap was 1 Novem ber 1904, toen de heer Eriks zyn in tree deed in het gebouw op het Breed. En niet minder voor mg per soonlijk. Toen hij nog leerling was aan de Rykslandbouwwinterschool te Schagen leerde ik hem in zgn goedé eigenschappen kennen. Eriks Is myn trouwe, flinke medewerker geweest. In goede harmonie samenwerkende, vulden onze krachten elkaar aan, waardoor ons gemeenschappelijk doel het best werd benaderd. Als vanzelf ontstond er in de loop der jaren een doelmatige verdeling der werk zaamheden, waarop- wy, ieder voor zich, doch in goede, prettige samen werking onze krachten konden ont plooien. Dit heeft in hoge mate aan de groei der instelling medegewerkt" Distributie rijwielbanden Een nieuwe regeling voor de distri butie van rijwielbanden die morgen ingaat, bepaalt, dat iedereen, die in het bezit van een rijwiel is nu on geacht de af te leggen afstand of het uitgeoefende beroep een in- schryvingsbewy s kan aanvragen, welk bewys te zyner tyd recht geeft op een bon of bonnen voor rijwiel banden. Voorwaarde is echter, dat de aanvrage (ster) na 1 Januari 1945 nimmer bandenbonnen ontvangen heeft. Voor kinderrijwielen (bandenmaat 20 x 1% en kleiner) behoeft niet te worden aangevraagd, aar gezien deze banden zonder bon mogen worden verkocht. RECTIFICATIE In ons nummer van Maandag pu bliceerden wij een artikel over de T.B.C.-bestryding, waarin wy onder de werkzaamheden der Alkmaarse Vereniging voor T.B.C.-bestrijding 't huisbezoek noemden, dat in de regel plaats zou vinden door mevrouw Grutters, de officiële enquetrice van het consultatiebureau. Een en ander blijkt echter niet geheel juist te zrjn. Het huisbezoek wordt hier n.1. I voor het grootste deel gedaan door de zusters van de Vereniging van Gezinsverpleging. Mevrouw Grutters bekleedt in feite de functie van dis- trictshiiisbezoe''ster. DE „KAASDOKTER". „En, wat was nu eigenlek de aard van uw werkzaamheden" vroegen wij de heer Eriks, nadat wy de stort vloed van jaartallen en gegevens In ons opgenomen haddra. ••Tja, het hoofddoel was het be zoeken van boerderijen voor het op heffen van gebreken in Edammer kaas 40 plus en Goudse volvette. Afhalen en indienen der formulie ren kan alleen geschieden onder overlegging van de stamkaart Bg indiening van het formulier wordt het inschryyingsbewys onmiddellijk uitgereikt Per post gezonden for mulieren worden beslist niet in be handeling genomen. In een advertentie elders in dit blad is een volledig schema opgeno men van de dagen waarop afhalen en indienen der formulieren geschieden kan. Men gelieve van dit schema goe de nota te nemen. Ten gerieve van onze lezers zul len wy telkens een dag te voren pu bliceren, welke letters aan de beurt zijn voor het afhalen of indienen der formulieren. W(| zullen dit zowel voor Alkmaar als voor Bergen en Heilocs Akersloot, Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Koedijk, St Pan- cras, Oterleek, Stompetoren, Scher- merhorn, Schoor! en Ursem medede len. Voor Alkmaar geschiedt de eerste uitreikin; der formulieren op Don derdag 17 Juli en wel voor de let ters A. C. en D. Uitreiking ge schiedt in het Distributiekantoor aan de Ridderstraat van 9-12 en van 2-4 uur. Medegebracht dienen te worden de tweede distributiestamkaart van de betrokkenen. De buitengemeenten komen eerst la ter aan de beurt. REDDEND ZWEMMEN Gedurende de oorlog nam de deel name aan het reddend zwemmen, om begrypelijke redenen, af. Na de be vrijding kwam er nog niet direct schot in. De braqdstoffenschaarste in de afgelopen winter was oorzaak, dat door het tijdelijk sluiten van de oefeninrichting het werk enige tyd werd stopgezet. Ook toen dit euvel voorbij was nam de deelname aan het reddend zwemmen niet in die ma te toe, als wel gewenst en ook nood zakelijk was. Ten einde de gelederen weer op peil te brengen besloot de „Alkmaar- se Reddingsbrigade" een vergade ring te houden, waardoor een beken de persooniykheid uit de zwem we reld een causerie zal worden ge houden over het nut van het reddend zwemmen. Deze vergadering zal gehouden worden op Maandag 21 Juli 1947 te 8.uur n.m. In de koffiezaal van de „Overdekte" aan het Canadaplein te Alkmaar. Ieder die iets voelt voor het red dend zwemmen Is welkom, mits bo ven zestien jaar. Indien men zich wil bekwamen voor een diploma van de „Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen", worde men lid van de „Alk maarse Reddingsbrigade". De „Over- denkte" heeft de Donderdagavond ter' beoefening van het reddend zwem men beschikbaar gesteld, de duikpop- pen heeft de A.R.B. afgestaan. De kosten zgn uiterst laag ge steld. ZONDAGSSCHOOLVER. JÊOAF De Zondagsschoolver. Boaz, die al ruim 80 jaar bestaat, houdt iedere Zondag byeenkomsten in de Gerefor meerde Kerk aan het Kwerenpad. Voor de oorlcg had deze Zondags school bovendien een afdeling in de Snaarmanslaan, Nic. Beetsschool. De Duitse bezetter verdreef enige tyd na zyn komst de Zondagsschool echter uit dit gebouw. Thans heeft de vereniging weer van B. en W. toestemming verkre gen om gebruik te maken van bo vengenoemde school. Met ingang van 20 Juli a.s. begint daar weer een afdeling. Er wordt school gehouden iedere Zondagmorgen van 12 tot 1 uur. Kinderen van 5 tot 12 jaar zyn van harte welkom. Uit de Omgeving HEILOOER REVUEGEZELSCHAP WEER ACTIEF HEILOO Het Heilooër Revuegezel schap heeft besloten, binnenkort weer aan het werk te gaan en het Heilooër publiek deze winter een uit stekende revue voor te zetten. Dit maal is de revue in elkaar gezet en geschreven door onze plaatsgenoot de heer Nico Splinter, bygestaan door een commissie, bestaande uit de heren Jan Hoed, Klaas Komen, Otto de Ruyter en Henk Lamar. Verder hoopt men te kunnen be schikken over een koor en een ballet groep. De bekende „Groentjes" zul len eveneens hun werk hervatten, ho pelijk met evenveel succes als enige jaren geleden. In het bestuur werden ge- of her kezen de heren Jan Hoed, voorzitter. Klaas Komen, secretaris. Heereweg F. Blomberg, penningmeester, H. v. d. Vegt en Mw. N. Spaans-SchuyL Hopelijk zal het Revuegezclschap ons weer op een paar ouderwetse goede avonden vergasten. FORESTER—S.V.A. HEILOO Het heeft lang geduuid. Maar Zondag a.s. om 7 uur zullen de Foresters eindelijk weer eene achter het bruine monster aanjagen en wel tegen S.V.A. De Foresters hebben de beslissing nog in eigen hand. Dus nu alles op alles gezet, jongens! VERSCHEURENDE DIKKEN In de nacht van Zondag op Maan dag zijn in weilanden aan de Heiloo- ërdijk en aan het Zeglls enige scha pen aangevallen door honden. By een veehouder werd een schaap ge dood en gedeeltelyk verscheurd. Een schap van een andere veehouder werd gewond. NOODWET Ol'DERDOMS t <M,.C/.IENWG HEILOO De aanmelding Noodwet Ouderdomsvoorziening die met in gang van gisteren aan het gemeen tehuis plaats zou vinden is voorlopig voor onbepaalde tyd uitgesteld. KLEUTERSCHOOL HEILOO Per 1 September, de eer ste schooldag van het nieuwe school jaar, is mej. Rap tot hoofd der Kleu terschool benoemd en mej. v. d. Mo len tot ass. onderwyzeres. 50-JAIIIG HUWELIJKS* K.*._ HEILOO Dinsdag 15 Juli was 't 50 jaar geleden, dat het echtp&at Basstra In het Dokterslaantje In het huwelijk trad. „Eensgezindheid" bracht het jubilerende paar een se renade. Wy wensen de heer en r vrouw Basstra nog vele gelukl. jaren toe. „INTERMEZZO" HEILOO Deze keer draaide Ci nema Hollandia wel een zeer gord verzorgd filmprogramma. Naast het gebruikeiyke Journaal werden de ve- le aanwezigen vergast op een uit stekende kleurentekenfllm „Het Lu cifersmeisje" en de komische film „Was Ik maar nooit getrouwd". Als hoofdfilm werd vertoond „Intermez zo" met in de hoofdrollen Ingrid Bergmann en Leslie Howard. 'n Film met goed spel ra bovendien een muzikale omlijsting die door muziek liefhebbers zeer gewaardeerd werd. COMMISSIE SAMENGESTELD KOEDIJK De commissie voor do uitvoering Noodwet Ouden van da gen is thans vastgestc'I Aangewezen zyn de heren: F. Rick wel (voorz.), H. Boon, P. Dissel, A. Jongsma en A. Sloof. De commissie zal zeer binnenkort met haar werk zaamheden beginnen. HENGELWEDSTRÏJD KOEDIJK Zondag hield de vis club ,,'t Baarsje" een onderlinge wedstrijd in-het Noordhollande ka naal. Er werden 25 vissen verschalkt en de pryzen werden gewonnen door P. de Vet, le prys, grootste maat: 21% cm., 2e prys P. Kool. grootst® aantal, 3e prys Cor Hartog, 4e pr. P. Kossen, 5e pr. A. Hart. Ontsporing op Station Amsterdam Treinvertraging op lijn Alkmaar het gevolg Hedenmorgen I» om ongeveer 6.30 uur door tot nog toe onbe kende oorzaak een rangeer deel van een trein op hot Amsterdam se spoorwegemplacement gede railleerd. Het ongeluk gebeurde op het rangeerterrein, maar de omgevallen wagens versperden enige hoofdsimruo, waardoor het treinverkeer tussen Alkmaar en Amsterdam vertraging onder vond. Persooniyke ongelukken, kwamen, naar men ons vanmor gen vroeg meedeelde, niet Urenlang ondervond ht. keer tussen Alkmaar en Am sterdam vertraging. In de mor genuren werden de treinen over Haarlem geleid. Op het moment waarop wc dit schryven, bestaan er plannen om het verkeer van Zaandam naar Arasterdam t" doen plaats hebben vla Ui geest en Haarlem. INCASSO BANK N.V„ Spoorstraat 38 te Alkmaar, Tel. 3850, vraagt enige MANNELIJKE of VROUWELIJKE ter opleidir.f in .Bank vak". SolUcltat:ca per brief c»f door persoonlijk bezoek.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3