HET PROGRAM Baantjesjagers voor de balie van samenwerking tussen KVP en PvdA De raadsfracties van de Katholieke Volksparty en van de Party van de Arbeid die in de gemeente Alkmaar hebben samengewerkt bij de verkiezing van de wethouders, hebben alvorens tot deze sa menwerking te besluiten, zich verbonden het volgende program tot richtsnoer van -beleid te nemen. i AUTONOMIE Er zal naar worden gestreefd de gcmeentelflltc autonomie te herstellen in haar vooroorlogse vorni, terwijl er tegen gewaakt zal worden, dat gebieden die tot de gemeentehui3houdinj beho ren, naar zuilen worden ontnomen. 4 FINANCIEN Getracht zal worden de financiële zelfstandigheid te herkrygen waarbij er op wordt gerekend, dat er een herziening komt van de wet op de financiële verhouding tu3sen Ryk en gemeenten. Voor een goed financieel beheer kan het noodzakelijk zijn, dat er enige nieuwe belastingbronnen worden aangeboord en eventuele bestaande belastingen worden herzien. Ofschoon gepaste zuinigheid zal zijn geboden, mag de huidige fi nanciële toestand niet verhinderen dal zowel op de gewone als op de kapitaaldienst strikt noodzakelijke uitgaven worden gevo teerd, daar het gemeentelijk leven niet stilgelegd mag worden. 3 SOC1AAL-ECONOfifiSCHE EISEN. De gemeente heeft tot taak zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor de opbióei van het piaatse'ijke bedrijfsleven. Contact zal worden opgenomen met het plaatselyk bedrijfsleven, het verkeerswezen en het gewestelijk arbeidsbureau, teneinde de daar heersende meningen te vernomen en de werkzaamheden op sociaal-economisch gebied zoveel mogelijk te stimuleren. 4 VOLRSHiJlSV^sii:. - »£a j l^DEBDUW. Gezien de grote woningnood, die in de gemeente heerst, dient al het mogelyke gedaan te worden om deze te lenigen. Het verkrygen van meerdere decentralisatie in het nationale bouw program wordt gewenst geacht. Daarbij moet zich aanpassen een actieve grondpoiitisk en tijdig bouwrijp maken van terreinen. Het bouwen van woningen zowel door woningbouwverenigingen als particulieren moet zoveel mogelijk worden bevorderd. 5 HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIËLE MIDDENSTAND De opleving van de middenstand in de naoorlogse tijd wordt van het grootste belang geacht. De genieerite bevordert deze dooi bij gelijkblijvende omstandighe den, aan de handeldrijvende" en industriële middenstand ter plaat, se bij leveringen de voorkeur te geven. ONDERWIJS Het is noodzakelijk de achterstand in de scholenbouw die in dc oorlogsjaren is ontstaan, zo spoedig mogelijk in te halen. Zulks geldt voor het voorbereidend, het lager en het buitengewoon lager onderwys, zowel het openbaar als het bijzonder. Volledige aandacht zal worden geschonken aan onderwijsvernieu wing. 7 JEUGDZORG De gemeente bevordere het werk van de vrije jèugd-organisaties en erkenne dat zij een taak heeft ten opzichte van de verwilderde en verwaarloosde jeugd en overwege op welke wyze hier de hel pende hand kan worden geboden. 8 CUT'UKEEL WERK De gemeente bevordere het culturele werk door het verlenen van financiële steun en medewerking in alle mogelijke vormen aan de organisaties die thans dit wélk verrichten en trede zo nodig co- ordinerend en stimulerend op. De mogelijkheid van het oprichten van een Aikmaarse gemeen schap worde onderzocht. 9 SOU 1.1 LE ZORG De gemeente lenige de materiele nood in de daarvoor in aanmer king komende gevallen zodanig, dat aan de noodzakelijkste le vensvoorwaarden wordt voldaan. In samenwerking met de bestaande instellingen worde het maat schappelijk werk zo veel mogelijk gecoördineerd. Uittreding van dc sociale lorg tot „moreel volksherstel" worde via de bestaande en eventueel nieuw op te richten organisaties Devoraerd. 10 V OI,KS(,t ZOMiHi;Hl De gemeente bevordere de volksgezondheid waar zulks mogelijk is en in sterke mate daar, waar dit tot directe verbetering kan lei den. 11 ARBEIDSVOORWAARDEN GEMEENTEPERSONEEL De gemeente zorge in aansluiting met de door de regering vast te stellen regelen voor behoorlijke arbeidsvoorwaarden voor ge- meentepersoneel. Jaarlijks worde onderzocht, welke arbeidscontractanten voor een tijdelijke gevolgd door een vaste aanstelling - in aanmerking kunnen komen. 12 SAMENVOEGING EN SAMENWERKING VAN GEMEENTEN Het vraagstuk van de uitbreiding van de gemeentelijke grenzen dient opnieuw bekeken te worden, daar de bestaande toestand onbevredigend is. Het electriciteitsconflict Een oude strijd in een nieuwe fase Mogelijkheid dat Regering zich alsnog achter gemeenten zal stellen, is niet uitgesloten De oude strijd om de electrlcitcits-distributie tussen de provincie en de zes Noordhollandse gemeenten, waaronder Alkmaar en Bergen, schijnt in een nieuwe fase te zijn getreden. Het is zeer wei mogelijk dat het laatste woord, door de Hoge Raad op 15 April gesproken, ten voordele van de provincie, nog niet het allerlaatste woord zal zijn. Juridisch, of civiel-rechterlyk, is de zaak afgedaan, maar er is nog een staatsrechterlijke en gemeeHterechtelljke kant aan de kwes tie. De tijdsomstandigheden zijn van die aard, dat dit laatste wel eens zwaarder zou kunnen wegen dan het eerste. Het mag niet uit gesloten worden geacht, dat de betrokken gemeenten alsnog door de regering in het gelijk zuilen worden gesteld. Gemeentelijke autonomie in het geding. Op 14 Mei wendden Ged. Staten zich tot de gemeenten in verband met het arrest van de Hoge Raad van 15 April. Zij zegden de gemeen ten aan, dat zij wensten over te gaan tot overneming van de gemeentelijke electriciteitsbedryven. In hun ant woord aan het college hebben de ge meenten duidelijk gemaakt, zich niet bij de uitspraak van Hoge Raad neer te zullen leggen. Ztj legden de nadruk op de beloften van de rege ring t.a.v. het herstel der gemeen telijke autonomie en noemden als eerste vereiste voor handhaving de zer zelfstandigheid het behoud van winstgevende nutsbfedrjjven. Zouden zy de inkomsten die zij thans heb ben, geheel of gedeeltelijk moeten derven, dan zou het gevolg zyn, dat in sterker mate noodlijdend zou den worden. De gemeentelijke auto nomie, welke naar het standpunt van de gemeenten trouwens insluit dat zij de electrlciteits-distributie in ei gen hand houden, zou door een der gelijke gang van zaken ten zeerste in het gedrang komen. Bovendien wordt het als een onbillijkheid ge voeld, dat Amsterdam en Haarlem wel hun eigen electriciteitsbedryven met de daaruit voortvloeiende wins ten mogen behouden. (Deze beidé ge meenten hebben niet alleen de dis tributie in handen, zij bezitten ook hun eigen stroomopwekkingscentra- ies. Red.) Bondgenoten in het gc- heleland De in de strijd gewikkelde gemeen ten worden krachtig ondersteund door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Oud-minister Oud, sprekende voor deze ver., is nadruk kelijk opgekomen voor de belangen der gemeenten. Op 24 Juni j.1. heeft de Ver. zich inzake deze kwestie met een uitvoerig request tot de mi nisters van Binnenlandse en Econo mische zaken gewend. In dit request wordt er aan her- inerd, dat reeds in 1938, bij de be handeling van de Electriciteitswet, door de regering is toegezegd een objectief onderzoek in te stellen naar de vraag, waar directe leverings en waar inschakeling van een distribu- tiebedryf het meest nuttig is. Bovendien wordt er op gewezen, dat de verbruiker er nadeel van zal ondervinden als hjj van een gecen traliseerd bedrijf zal moeten betrek ken. Het directe contact met de le verancier is hy kwyt., administra tieve stroefheid is het gevolg. Deze Noordhollandse kwestie, aldus het request, is ook van groot 'Gin- delijk belang, daar, om maar ë&ige van de grootste gemeenten te noe men, Nijmegen en Eindhoven in het zelfde geval verkeren als Alkmaar c.s. De ministers hebben op dit request geantwoord, dat zy hun standpunt nog nader uiteen zullen zetten. Men kan dus wel aannemen, dai het overleg achter de schermen tussen gemeenten, provincie en Rijk thans in volle gang is. Moeilijke situatie voor het PEN. Wat zal het PEN ondertussen Een nieuw offensief der gemeenten In de gemeenteraadsvergadering van Bergen is medegedeeld, dat de gemeenten Den Helder, Alkmaar, Ber gen, Egmond, Naarden en Hilversum zich „gerechtigd achtten" een beroep te doen. op de rogering „ofschoon door het proces, waarbij Alkmaar als proefkonijn diende, was uitge maakt. dat het PEN het recht had tot naasting" van het electriciteits distributiebedrijf. Aan deze mededeling werd toege voegd, dat ook bij de Ged. Staten de belangen van de gemeentent waren bepleit. De gemeenten hebben het hoofd dus nog niet in de schoot gelegd. Inte gendeel, men zou kunnen spreken van een nieuw offensief. En onge twyfeld is de situatie voor dit of •fensief niet ongunstig. doen? Zal het zich by een event. voor de gemeenten gunstige beslis sing door de regering genomen, neer leggen? Van beide zyden is deze stryd tot een strijd om het recht ge worden. In dergeiyke aangelegenhe den pleegt men hardnekkig te zyn dat is een menselijke eigenschap. Maar dat het PEN wederom zal dreigen met een staking van de stroomleverantie, zoals het indertyd deed toen Alkmaar weigerde een in principe door het Ryk voorgeschre ven overeenkomst te sluiten, is niet waarschijnlijk. Immers, het PEN heeft volgens het arrest van de Ho ge Raad van 15 April j.L de ver plichting tot stroomlevering aan de direct gegadigden en als het zou stoppen met de stroomleveringen en gros aan de gemeente, zouden 40.000 stroomverbruikers het PEN in kort geding kunnen dagvaarden het geen ongetwyfeld gebeuren zou ook. Want zonder electricitelt zy'n bete kent de ernstigste handicap voor 't maatschappelijk leven. Het PEN heeft natuurlijk het recht om tot het bouwen van een eigen net over te gaan in de gemeenten die weigeren hun bedrijf over te dra gen, maar iets dergeiyks is in deze tijd uitgesloten. Wie zal het betalen? De strategisch belangrijke factor tijd" staat dus voorlopig aan de zy- de der gemeenten. Hoewel, streng ju ridisch genomen, de zaak uitgevoch ten is, ligt de mogelykheid nog open om de regering tot een gunstige be slissing in staatsrechtelijk opzicht te inspireren. De sociaal-economische garantie van de betere service aan de gebruikers zal hierbij wel niet zo'n zwaarwegend argument zijn als de financieel economische kant van de zaak. Immers, Alkmaar heeft, zowel in 1938 als in 1947, een f 180.000 winst gemaakt op het electriciteits- bedrijf. Deze winst werd o.m. ge bruikt voor het in stand houden van andere nutsbedrijven als slachthuis, plantsoenendienst enz. Het is een on misbare post in het gemeentelijk bud get wie zou, als zij wegviel, deze geld:n moeten fourneren? Het Rijk. Dergelijke argumenten tellen. Bovendien kan de Provincie het financieel wel stellen zonder overne ming van de onderhavige distributie bedryven. De provincie voert als een van haar argumenten wel aan, dat zij het net zou kunnen moderniseren, maar de gemeente Alkmaar bijv. stelt er tegenover, dat ook zy wel kans ziet om voor de 6 4 7 ton die voor het ombouwen van het net nodig zyn crediet te krygen. Een ander punt waarmede de rege ring naar verwacht wordt, wel re kening zal houden, is de mogelijk felle oppositie van vele andere ge meenten In den lande bij een voor Alkmaar c.s. ongunstige beslissing. Immers de gemeentelijke autonomie welke reeds z ondermijnd is, zou gevaar lopen verder af te brokke len. Dat is een punt, waarvoor geen gemeente die zich zelf respecteert, onverschillig kan blijven! Verwacht mag worden, dat de re gering zich binnenkort over deze kwestie zal uitspreken. Gewestelijke landdag Ned. Chr. Vrouwenbond De Ned. Christen Vrouwenbond belegde Donderdag j.1. een gewes telijke landdag, waaraan enkele hon derden leden uit geheel Noord Hol land deelnamen. De oohtendbyeenkomst begon om 10.30 uur en werd gehouden in de Ger. Kerk te Alkmaar. De algehele leiding was in handen van de pre sidente van het gewest, mevrouw E. Fröhlich-Hoehderdos. Na het zingen van gezang 149, psalm 73, gebed en bybellezing uit Efeze 4, beklom de heer Ch. G. Dun, inspecteur by het L.O. het spreekgestoelte voor flet uitspreken van zyn rede over „Roe ping en taak van de Christenvrouw' Deze sympathieke vlotte spreker bracht voor de stampvolle kerk een boelende causerie, die van het begin tot het einde de volle aandacht der toehoorders had. De taak van de vrouw is vooral in deze tyd een byzonder moeilyke. De hedendaagse vrouw heeft moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Door de vele zorgen ontstaan er maar al te gauw conflicten tussen man en vrouw, die de huiseiyke vre de verstoren. Iedere vrouw heeft een algemene taak, maar er zyn vrouwen, die een byzondcre taak hebben gehad. Noe men we Mme Cury, H. Beecher- Stowe, Florence Nightingale. Juliana van Stolberg en in onze tjjd H. M. de Koningin. Dit zijn de sterren, die aan het menseiyke firmament schitteren. Maar elke vrouw heeft een taak te vervullen. Wat zou de wereld zyn zonder de vrouw? De vrouweiyke eigenschappen kunnen in onze sa menleving niet worden gemist. De vrouw geeft de charme aan het le ven. Ze is spontaner, minder logisch en religieuzer dan de man. Spreker lichtte zyn boeiende rede toe met talloze dichteriyke uitspra ken en persooniyke ervaringen. Ondanks de vele zorgen kan de vrouw de man doen zeggen: „Het le ven is goed", zoals Anton van Duin kerken het zo trefefnd uitdrukt in zyn gelyknamig gedicht. Ook Hen- riëtte Roland Holst beschryft de moederliefde in een harer gedich ten: „De moeder staat In het' hart van alle dingen". De vrouw Is de ziel van het gezin. De heide is de voornaamste factor in haar taak, welke het logische gevolg van de roeping is. Een egoïstische vrouw kan nooit waarachtig vrouw en moe der zijn. Een Engels predikant drukte het zJ*uit, dat de "I" (het eigen ik) doorgestreept moet worden, waar door het kruis ontstaat. 1 Korinthe 13 spreekt hier van. „Als ge zo uw taak vervult, zult ge uw kinderen in het moeilyke le ven een schat meegeven, dio niemand hen ontroven kan." Spreker besloot zyn lezing met een persooniyke her innering aan de woorden „Zy heeft veel lief gehad". „God geve, dat dit ook van u gezegd kan worden". Het koor van de afd. Alkmaar zong o.l.v. Mw. Hardyzer een twee tal liederen van Van Tetterode. Na gezamenlijk gebruik van een koffietafel in de muziektuin ving de middagsamenkomst aan, waaraan de heer J. Vreeken uit Amsterdam zyn medewerking verleende. De verdere middag werd gevuld met samenzang, zang van het Alk- maars koor en van een tweeta' da mes. De landdag werd gesloten met het zingen van „Myn schild ende be trouwen". HERVORMDE JEUGDDIENST De Hervormde Jeugdraad hier ler stede organiseert a.s. Zondag des avonds 7 uur in de Grote Kerk voor de jeugd en de jongeren tot 35 jaar weer een Jeugddienst. Ds. A. A. Wildschut van Amster dam zal daar spreken over het on derwerp: „Defaitisme?... Neen!" Zoals misschien niet algemeen be kend zal zyn, is ds. Wildschut door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk speciaal aangesteld als predi kant voor het werk onder de Ar beidersjeugd te Amsterdam. Onder verwyzing naar de adver tentie in dit blad doet de Herv. Jeugdraad een beroep op de ouders om hun daarvoor in aanmer king komende kinderen aan tc moe digen deze Jeugddienst by te wonen terwyi ze de jongeren uitnodigt niet alleen zelf te komen. ««r e* vrienden en vriendinnen mee te brengen. TRIBUNAAL ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Zondag 20 Juli: Mw. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 1. Deze apotheek neemt tevens in de week van 20—26 Juli de nachtdienst waar, welke morgenavond om 6 uur ingaat. De overige apotheken zijn van 's avonds 6 tot de volgende morgen 8 uur gesloten. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag 19 Juli zijn de letters P t.m. Z in de gelegenheid om inschrij- vingsbewijzen voor rijwielbanden af te balen. Uitreiking van 912 uur in het distributiekantoor, Ridderstraat KERKDIENSTEN ALKMAAR: Ned. Herv. Gemeente: Grote Kerk, 10 uur ds. Wesseldijk (H. Doop); Grote Kerk 5 uur, ds. Van der Neut varn Medemblik; Grote Kerk 7 uur, ds. Wildschuit. (Jeugddienst) Kapclkerk 10 uur ds. Dikboom (H. Doop). Ev. Lutherse Gem: 10 uur ds. Stegen- ga van Wildervank voor het Ned. Luth. Gen. Doopsgezinde Gemeente: 10 uur ds. v. d. Sluis. Rem. Ger. Gem.: geen dienst. Ger. Kerk art. 31 K.O.: v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Prof. dr. Schilder van Kampen. Baptisten Gem. (Nieuwe Doelen): 10.15 uur dienst: evang. Hofhuis; 7.30 uur Jongeliedensamenkomst, Vrijdagavond 8 uur bijbellezing. Ned. Chr. Gem. Bond: 4 uur openlucht samenkomst in De Hout; Donderdag 7.30 uur samenkomst in W. en B. Leger des Heils: Limmerhoek: 10 uur Heiligingsdienst; 12 uur Zondags school; 8 u. Verlossingsbijeenkomst, leider majoor Ter Telgte. BERGEN: Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Bierman, extra colL Kerkewerk in Noord Holland. HEILOO: Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Dijk van Alkmaar. Ned. Herv. Evang., Kerklaan 10.15 uur de heer Brugman van A'dam. Oud. Kath: Kerk 8 uur Vroegdienst. 10 uur Laatdienst, 19 uur Vesper. EGMOND AAN ZEE: Ned. HERV. Kerk 10 uur ds. Roobol. STOMPETOREN: Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur ds. De Jong. Herv. Evang. 10 u. de heer Dekker. OUDORP: 10 uur ds. Bosch. ST. PANCRAS 10 uur de heer Göebel van Amsterdam. 7 uur ds. Wiegers. LIMMEN: Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Ort. AKERSLOOT: Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. v. Santen. ZUID SCHARWOUDE: Zie Stompeto- ren. HENSBROEK: 9.30 uur de heer Ciere- mans. BERGEN AAN ZEE: 11 uur dr. van Royen te A'dam, Liturgische dienst. KOEDIJK: 2 uur ds. v. Santen van Akersloot. HEER HUGOWAARD: 9 uur ds. Roe- ders. OTERLEEK: zie Stompetoren. NOORD-SCHARWOUDE: 9 uur ds. Wiegers van St. Pancras. URSEM: 2.30 uur ds. v. d. Kreeke. Veenhuizen: 10.30 uur ds. Roeders. OUDKARSPEL: 10.33 uur ds. Wiegers OBDAM: 9.30 uur ds. Cieremans. MULO-EXAMENS 17 JULI Geslaagd voor diploma A: G. Slikker en F. Sleutel Zijpe. G. Muntjewerf, H. Zomer Schagen, A. de Leeuw, G. v. Wiltem, H< v. Veegen, A. N. Lecuwangh, W. J. Wantinc, en G. M. Spruit allen te Alkmaar, T. Mol Schagerbrug, G. Mul Wieringerwaard, P. Zwaan St. Maarten, T. v. d. Graaf, J. Harreveld C. Rem, R. D. de Jager. A. Groot allen te Heiloo; H. W. Sjouw C. A. Verhoeven Castricum, G. A. To ren Wieringen, G. v. d. Burg. C. C. Coeter, G. A. Ferwerda, allen Den Helder. P. Prins Egmond aan Zee. M. Groot Hoorn, T. Helmhout Sijbekars- pel, C. Bakker Venhuizen» T. Mulder Hippolytushoeve, E. J. v. Herwijnen St. Pancras. D. Keetman Hoorn. Er was ook een vreemde S.S.-er bij „Duitsland zal de oorlog winnen", zo schreef Pieter M. van Haneghem wonende te Peize, nog in Maart '45 ln een brief aan zyn vrouw en mr. A. Schenkeveld vroeg deze brief- schryver, toen hy Woensdag voor het tribunaal terecht stond, ongelovig: „Geloofde u nog zo lang in Hitier?" Pieter van Haneghem's „wasiyst" bestond uit werkzaamheden voor de Duitse Wehrmacht op een Frans vliegveld en in de Junkerfabrieken, voor de Landstorm als SS Grenadier en voor de de Germaanse SS, voor welke laatste instelling hy „slechts chauffeurswerk" deed. Van Hane ghem schoof een en ander op werk loosheid, bemiddeling van Arbeids beurs en beinvloeding van propa gandisten. Mr. Smal voerde een uit gebreide verdediging. Uitspraak 24 Juli. Een serie gewichtige baantjes die de bezetter In zijn glorietyd met handen vol om zich heen placht te strooien wist de Alkmaarder G. J. de Groot te bemachtigen en ze wer den - hem Woensdag door de secre taris van de tweede kamer van het tribunaal prompt stuk voor stuk medegedeeld. Daar was allereerst de NSB tot welker beweging G. in Oc- tober 1940 toetrad omdat „Neder land toen niet meer met Duitsland in oorlog was". By de W.A. werd beschuldigde op perwachtmeester en vendelcomman dant, het NAF zag hem als sociaal voorman en plaatselyk leider der dienst van openbare lichamen in haar gelederen optrekken; voorts was S. waarnemend buurtschaps- hoofd der NVD en als aanvulling op ai deze klinkende posities deed G. dienst by de Hulplandwaoht, waarby hy natuurlijk automatisch in April 1944 ingedeeld werd. Op de twee donkerste bladzyden van de Groot's „Germanischem Lebens- buch", n.L het verraad van dr. Leeu wenberg en het ophalen van de on derduiker de Rooy uit de Uitenboscn straat ging mr. Schenkeveld uitvoe rig ln. De uitspraak in de zaak van deze actieve „SS Postschutzmann" werd bepaald op 24 Juli a.8. Vreemde SS-man In de middag zitting werd de zaak tegen de 29-jarige Alkmaarder, D. Talens behandeld. Deze had zich ge meld voor de NSKK en de SS., doch werd voor belden afgekeurd wegen een op 12-jarlge leeftyd opgelopen schedelbasisfractuur. Ook had besch. zich aan willen sluiten by de NSB, maar omdat hy met de Econ. rech ter in aanraking was geweest, was er geen plaats voor hem. In 1942 werd hy via het G.A.B. naar Hamburg getransporteerd, waar hy in een Duitse fabriek moest wer ken. Toen Derk echter op het C.S. te Amsterdam aankwam was hy vol gens hem ver genoeg en hij ontvlucht te. Hy begaf zich vervolgens in de (zwarte) handel en in Tilburg werd hy als verdacht van diefstal gear resteerd. Toen kwam het uit, dat hy op het Amsterdamse station was ge vlucht en Derk werd in handen van de S.D. gesteld, die hem enige maanden vasthield. Na een paar we ken werd hy weer naar Duitsland gebracht en omdat hy geen kans zag om weer te ontsnappen meldde hij zich voor de SS. Na zyn melding bracht hy enige tyd in Alkmaar met verlof door, om daarna weer naar de heimat te trekken. Daar werd hy voor de tweede maal gekeurd en... afgekeurd. Hierop ging Derk weer terug naar Alkmaar. Ditzelfde had hy al eens met de NSKK aan de hand gehad. Van de vader van besch. was een brief binnengekomen, waarin Derk als niet normaal werd gekwalificeerd reden waarom de vader om clemen tie verzocht. Hierna ging het Tribunaal in raad kamer, waarna onmiddeliyk uit spraak werd gedaan. Derk kreeg 'n intemeringsstraf geiyk aan de in de tentie dflo-rr^irachta tyd en werd uit de beide kiesrechten ontzet. Die illegalen waren lè gladde vogels... De volgende zaak tegen G. v. d. Eng uit Uitgeest was reeds op 4 Ju ni j.1. bohandeld, doch voor de goede gang van zaken was de SD-er Vle- bahn opgeroepen om in deze zaak te getuigen. Deze vertelde, hoe besch. in Oct. 1944 by hem kwam met de medede ling, dat er rondom zyn huis licht signalen waren gezien. Viebahr sprak toen met hem af om een on derzoek in te stellen. Ook het geval Brasser werd behandeld. Van der Eng had n.1. aan Vlebahn gezegd, dat hy de door de SD gezochte Il legale werker Jan Brasser kende en bood Vlebahn zyn diensten aan, om tot arrestatie van Brasser over ta gaan. „Het is een loa plan geble ven", aldus Viebahn, „want Brasser was een gladde vogel, die we toch niet kor.den snappen". Besch. ontkende enige minder be- langryke punten, doch gaf in hoofd zaak toe. Ook in deze zaak zal JR't Tribunaal over 8 dagen ultspraa* doen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3