OVERWEST-FRIESLAMD en de Wesi-Friezen STATENVERGADERING N.-HOLLAND 4000 arbeidskrachten Als Uw kind de lagere school verlaat Welke weg zuli gij hei laten inslaan Bezint u op de keuzezijn levensgeluk hangt er van al! (i). „Een hel op aarde is het lot van de beklagenswaardigen, wier aanleg niet samenvalt met hun beroep. Elke nieuwe levensdag is een bron van nieuw leed en nieuwe wrevel". De juistheid van deze uitspraak van dr. P. H. Ritter kan een ieder die om zich heen ziet. constateren. Zij wordt ook geïllustreerd door het geval van dat jongetje, dat. als men hem vroeg wat hij later wilde worden, fier ant woordde: Bovenmeester. Bovenmees ter niet. met wat meer bescheiden heid: onderwijzer of iets dergelijks, maar meteen: gezagvoerder van een grote school. 't Was geen-bedenksel van het kind zelf, maar van zijn onverstandige ouders, die heel wat in hem zagen en de toekom al netjes voor hem Uitgestm^'d hadden. Gezagvoerder is de jongen gewor den, maar hij werd tevens de beman ning van zijn schip. Hij heeft zijn le ven gesleten in een pontje op een van de p*—«Men van de stad waar hij woonde. Sommige ouders begirmen al vroeg met plannen te maken voor de toe komst van het kind. Ze willen graag dat het vooruit komt in de wereld dat het méér wordt dan zij zelf zijn. Zelf hebben zij vaak alles voor dit doel over en zijn zij bereid zich daar voor dn grootste opofferingen te ge troosten. DaA is heel prijzenswaard, wanneer voor het kind een beroep wordt ge kozen waarvoor het aanleg heeft, maar hoe dikwijls is niet het tegen deel het geval. Hoe vaak is het niet de ijdelheid van de ouders, die zich verschuilt achter het mom van voor uitstrevendheid, die de doorslag geeft bij de beroepskeuze? Als gevolg van deze fout hebben l een massa mensen maatschappelijk en geestelijk schipbreuk geleden. Er zijn tallozen, die niet geschikt zijn vooi hun bev^-p en die hun hele leven gebukt gaan onder deze kwelling. En is de schade, die onze gemeen schap wordt toegebracht door het grote aantal 'ergenen die niet voor hun dagelijkse taak berekend zijn of deze zonder enige toewijding uitvoe ren. wel bij benadering te schatten? Alleen al om deze reden is het noodzakelijk dat de staat zich meer dan tot nu toe het geval was, zich bezig gaat houden met de Vu -lich ting en raadgeving bij de beroepske" ze. Het geld dat hiermee gemoeid zou zijn, zou door de vermeerdering van de volkswelvaart weer met rente te rug verkregen worden. Maar wij zijr. nog niet zo ver. Voor lopig Wijven onze kinderen in de meeste gevallen op genade of ongena de overgeleverd aan de meer of min der verstandige opvattingen, die hun ouders er in dit opzicht op nahouden. Ouders, die hun opgroeiend kroost gadeslaan, plegen uit allerlei gedra gingen en eigenschappen af te leiden. Ook steden uit ons gewest aanwezig Heden, Zaterdag 19 Juli, vieren wjj in Nederland de 375ste gedenkdag van „de eerste, vrije Statenvergadering te Dordrecht", zoals ons schoolboek het noemde. Natuurlijk ligt in de oule Merwcdfstad het hoofdtoneel van deze zinvolle herdenking, daar is ons Prin selijk paar vandaag als eregast, daar komen, behalve dc Ministers, ook de Burgemeesters van de lange reeks Hollandse steden, die in de zomer van 1572. na korter of langer aarzeling, openlijk partij gekozen hadden voor hei ver; et. Maar ik ben ervan over tuigd, dat de gedachten van alle be wust-levende Nederlanders vandaag- cven in Dordrecht verwijlen en dat zij inniger deelnemen aan deze nationale herdenking dan door het tonen van enige obligate belangstelling voor een aardige anecdote en een kleurig his torisch tafreeL Eigen geschiedenis. Juist in het laatste tiental jaren heeft men in ruime kring besef we ten te wekken voor de samenhang, ja de wisselwerking, die er in onze geest bestaat t'^cen het begrip van histo- risci -• yeb. ui t.ee sse» en het beleven van eigen lija. in die mate zelfs, dat Een der vooraanstaande figuren op het gebied van de onderwijshervorming, het hoofd van de Openbare Lagere School te Bergen NH de heer Nydam, heeft on langs voor een geboeid ge hoor op een ouderavond een lezing gehouden over de pro blemen die het kind zijn ouders stelt, wanneer het de lagere school doorlopen heeft. De tijd is weer aangebro ken, dat de deuren van de lagere scholen zich voorgoed sluiten achter de rug van tienduizenden kinderen. De grote vraag is dan voor de ouders en opvoeders: Wat nu? Het antwoord op deze vraag raakt de belangen van he< kind en de belangen van onze g^iele samenleving. De opmerkingen, die de heer Nijdam maakte over de fou ten, welke ons onderwijs stelsel aankleven, achten wij van zo veel belang, dat wij in een serie korte artikelen in grote lijnen zijn betoog wensen weer te geven. waarvoor hun zoon of dochter in de wieg is gelegd. Het jongetje van drie jaar, dat met z'n vuistjes op de muur heukt, zal vast wel een timmerman worden en als hij wat ouder is en zo intelligei-t dat hij er zich bij elke benarde situatie weet uit te praten, wel, dan heet het: hij moet maar ad vocaat worden. Maar met de volle ernst van het probleem komen we in aanraking wanneer ons kind op ongeveer 12- jarige leeftijd de zes klassen van de lagere school doorlopen heeft en we voor de keus komen te staan: Wat nu? Niet voor alle ouders is het pro bleem moeilijk. Voor sommigen geldt hoe gauwer hij of zij wat kan gaan verdienen, hoe liever het ons is. He laas spreken de maatschappelijke om standigheden hier ook nog wel eens een woordje mee bij het bepalen van de keuze. De jongen moet een baas. het meisje een dienst zoeken. Dit laat ste is meestal niet zo erg .omdat het meisje in de huishouding wordt opge leid en zich voor haar verdere leven een onontbeerlijke bekwaamheid ver werft. Anders staat het met het meis je, dat nahr de fabriek gestuurd wordt en met de jongen, die nu eens hier, dan weer daar als loopjongen een paar stuivers moet verdienen. De beste jaren, waarin ze zo veel konden leren wat voor hun later leven van belang zou kunnen zijn. worden zo in de ^egel verprutst. Gelukkig wordt het aantal ouders, dat uit kortzichtigheid of wel om fi nanciële redenen geen verder onder wijs voor zijn kinderen verlangt, steeds geringer. (Wordt vervolgd) men met diepe zin kon zeggen, dat elke ware geschiedenis tegelijk ge schiedenis van eigen tijd is! Prof. Ro mein heeft ons het woord „objectief" zó leren zien, dat élke tijd opnieuw zijn eigen historie van een bepaald bTok verleden moet schrijven en te vens dat dit historiebeeld steeds ver andert, nooit geheel óf is! Zo wordt alle geschiedenis, en elke eerlijke his torische herdenking tot een functie van het heden. Vergis ik mij, wanneer ik meen, dat de 375ste herdenking van de gebeurtenis in ons bevrijdingsjaar 1572, thans, in het Nederland, dat pas de periode 1940'45 achter de rug heeft, een stoerder karakter heeft en een duidelijker taal spreekt? Juist omdat dit stuk verleden thans belicht wordt vanuit zulk een diepbe wogen heden! Het gaat er thans niet om de, nogal ingewikkelde, reeks van gebeurtenissen in 1572 nog eens „de revue te laten passeren", nog minder om een schoolse „vergelijking" te con strueren met de recente tafrelen van onderdrukking en bevrijding. Een herinnering. Een goed Nederlander bepaalt op een dag als heden zijn gedachten en kele momenten bij die „Vrije Staten vergadering" te Dordrecht, waar het geboorteuur van onze onafhankelijke Republiek sloeg, en in piëteit het ver leden herdenkend zal hij zichzelf en eigen tijd beter leren zien. Hoe dicht voelen wij ons thans staan bij die groep mannen, wier namen óf lang vergeten zijn, óf in vaak verminkt uit gesproken en slecht begrepen straat namen voortleven, die daar in men selijke onvolkomenheid de grondsla gen legde voor ons onafhankelijk volksbestaan. Hoe spreekt het thans tot ons, dat de deelnemers aan deze historische vergadering de mann- van het verzet waren en dat zij, soms vastbeiaden. soms weifelend en half meegesleept door het bandjir-geweld der gebeurtenissen, het ook toen lang niet malse risico van dit verzet durf den aanvaarden. Hoeveel gemakkelij ker valt ons thans het begrip van het revolutionnaire karakter van deze bijeenkomst. Eigenlijk be hoorde zulk eenn Statenvergadering n oproep af te wachten van de hoge regeringsambtenaar, die Landsadvo- kaat van Holland heette. Maar deze zat al sinds 1568 gevangen, Alva wan trouwde zijn „gezindheid"! Dan kon ook de „stadhouder" het initiatief ne men, dit was de d' Alva aangestelde Bossu. Deze gang van zaken zouden wij thans de legale manier noe men. Maar op een 1ergelyke, legaal- biieengeroepen ?rgadering verscheen in deze veelbewogen zomer alleen de deputatie van het Spaansgezinde Am sterdam! Voor de Prins! Op eigen houtje een vergadering be schrijven was onwettig, illegaal en toeh ondernamen de „geus" geworden steden deze stoute stap: ondergronds voorbereid kwam op 19 Juli deze illegale vergadering van Hollands ridderschap (tegelijk het platteland!) en opgestane steden bijeen. Reeds Bakhuizen van den Brink herkendein 1856 het revolutionnaire karakter van deze daad. Men trotseerde Alva's ver tegenwoordiger. men koos voor de Vrijheid en de Prins. Het werd ernst! In deze dagen verlieten niet minder dan 4000 burgers, hoge ambtenaren en velen, die wat te verliezen hadden, op 700 wagens het gewest Holland! Zeker, dieper borende studie voert bier ook spoedig weer tot het besef. HELPT MEE! om aanvullende krachten goed te verdelen Voor de a.s oogst werkzaamheden is er een tekort aan landarbeiders dat voor Noordholl. ia getaxeerd op 4000 man. Met het inzetten van de totale reserves van de Gewes telijke arbeitlsbureaux, politieke gevangenen en strafgevangenen, zelfs met de hulp van militairen en jeugdhulpacties wordt het uiterste gedaan om met de werk zaamheden op tijd klaar te komen De voedselvoorziening is helaas nog zodanig, dat er niets verloren mag gaan en bij de export zijn de landbouwproducten even belangrijk als de industriële producten. Van de export in 1946 van ruim 800 mil- lioen werd ruim 400 millioen gele verd door de landbouw! De opgave is nu om met de beschikbare ar beidskrachten klaar te komen, zon der dat door te hoge lonen de ar beiders van het ene bedrijf worden weggekocht naar het andere, waar door wel meer geld wordt gegeven, maar niet meer werk wordt ver richt. De contractlonen zijn door de overheid vastgeételd en op de hand having van deze lonen zal streng worden toegezien. Overzicht noodzakelijk. Het is daarom nodig, dat een goed overzicht wordt verkregen van de te verrichten werkzaamheden, de be schikbare arbeidskrachten en de daarbij benodigde aanvulling. De aanvullende werkzaam'eden worden dat alles niet in. de ideale vormen en met de in de legende zo luister rijk pralende heldenmoed verliep. Als goede „legisten" zocht men naar een „legaal tintje", men probeert elkaar de verantwoording voor het compromit terende initiatief toe te schuiven: Dordrecht, als eerste en oudste stad van Holland had ook wel eens een Statenvergadering beschreven, indien deze stad de oproep deed, was alles nog „legaal". Na lang heen-en-weer gepraat dééd Dordt de oproeping, maarniet als eerste stad! Bij de ondergrondse voorbereiding had de Prins alle draden in handen, zelf te genwoordig was hij niet, hij lag met het leger te velde. Zijn vertegenwoor diger was Maraix. Van de steden ont braken, behalve Amsterdam, aanvan kelijk nog Rotterdam, Delft en Schie dam. Ook Alkmaar verscheen, ver tegenwoordigd o.a. door één zijner 3 burgemeesteren. Jacob Reyersz. Booncooper, beter bekend als Waerdendel. De hoofdzaak. Een uiteenzetting over het werk der vergadering, hoe belangrijk ook, zou in een krantenartikel anno 1947. te veel plaats eisen. Natuurlijk kleefden ook aan dit mensenwerk fouten! Men bedenke b.v. dat onder de aanwezigen ook een deputatie was van de waar dige Lumey, die nog geen 14 dagen vroeger zijn handen had bezoedeld met het bloed der Gorcumse martela ren! Ook maakt het besluit om het goud en zilver der „Kerken" in de smeltkroes te werpen een pijnlijke in druk, ook de kerkschatten van de Alk- maarse Sint Laurens gingen dezé weg. Maar de hoofdzaak is dat in de Juli dagen van 1572, ondanks alle „strijk ages in de richting van Filips II", een eigen Hollands bestuur ontstond, een tegenregering bereid om de tyrannie van Alva de spits af te bijten! De toekomstwaarde van dit politieke, scheppende werk is groter gebleken dan de fouten en de halfheden. In het algemeen door oogstcolonnes verricht, waarvan de kosten over eenkomen met de tarieven, die op grond van de collectieve contracten zijn vastgesteld. De werkzaamheden oor de oogstvoorziening en de be waking van de hoogte van de lo nen is opgedragen aan de Stichting van de Landbouw, die daartoe in elk district een verplegingscommis- sie heeft ingesteld, die verant woordelijk is voor de goede gang van zaken en desgewenst de te be talen vergoeding van de oogstwerk- zaamheden vaststelt. Aan déze com missie is nu alssecretaris in elk district toegevoegd de P.B.H., waar toe men zich met zijn aanvragen kan wenden. Deze pleegt met zijn dis- trictsbestuur overleg met de verte genwoordigers van arbeidsbemidde ling en oogstvoorzie 1 g en geeft de gegevens door aan de Centrale Stichting te Haarlem, waardoor men een goed overzicht verkrijgt van de totale behoefte in de provincie. Het is van groot belang, dat men tijdig met aanvragen en moeilijkheden komt en niet wacht tot de laatste dag, waardoor ook de moeilijkheden door de Stichting niet zijn op te los sen. Het laat zich aanzien, dat het tekort aan arbeiders nog wel enige jaren zal duren en dat ook In de toekomst een beroep op de arbeids reserve zal moeten worden gedaan om met de oogstwerkzaamheden klaar te komen. Ook industr.e, wederop bouw wegenbouw enz. doen een be roep op deze reserve, Z.j, die tijdig komen met goede gegevens hebben de beste kansen te worden geholpen. Hiermede bereikt men, dat het loon peil kan worden gehandhaafd en de werkzaamheden op tijd kunnen klaar komen! We spraken de vorige maal over kruid en ot.kruid. Als de voornaam ste weideonkruiden noemden we de butterbloeme, de rooie zuring, de atekele, de peerdebloemedissele, de unjer en de skaartel. Verder kende de landman, zeiden we, nog wel en kele andere kruiden, al waren het er niet veel. Laten we echter eerst een kort gesprek afluisteren, b.v. uit de bus of skeerwinkel. A. Nag al gnap vandaag! B. Ja, 't begint aardig ép te voor jaren! A. Moet j'al gauw jage? B. 'k Heb nag gien gras! A. Ik heb al best gras! B. Nou-nou, best gras. Da's wel van Gróotebroek! A. Nei, gerust, ik heb al een houp gras! n En zo voort. Er is gras in alle va riëteiten. Slecht, goed, best, veul, wainig, oud, jóng gras! Er is ook ondergras en zelfs bij sommigen bo- vengras. Er is ook een gras of n gras, als we zeggen: wat het die boer een gras ('n gras)Nog ge sproken van een arme taal in West- friesland? We konden dit artikeltje wel alleen met gras volmaken. Over grasse en grasdodde tot graasde but- ter. Maar we zouden een praatje nouden over onkruiden. Als al meer gezegdhet woord onkruid zelf wordt in W.fr. niet ge bruikt De boer heeft geen verza melnaam voor de hem lastige of schadelijke gewassen. De „bouwer spreekt van vuil of, als in Andyk, van kwaad. In beide gevallen komen z. tot de onderscheiding in wortel- vuil of wortelkwaad «r. zeidvull ot zeidkwaad. De bouwer spreekt va) /elders en soms ook heel genoegeiyk van sjouwers, want ze sjouwe het onkruidzaad wjjd om zich heen. (Daarom is een sjouwerman nog geen man die sjouwers zoekt en ook is een sjouwtje of een sjouw (3 be tekenissen) nog geen sjouwertje) De niet bouwende boer heeft natuur lijk met deze bouw -svaktermen weinig van doen, en wel zullen eerst zjjn zaken afmaken. Welke kruiden kende de boer nog (behalve de reeds genoemde, die een speciaal Wfr. naam gaf? Hy kende het hoefblad, maar dit woord is A.B. Voorts: 't lepelblad, de grootbladige weegbree (Plantago major) 't lepelediefie, het herderstas je (Capsella Bufsa pastoris) de ke- mille (Chrysantheum Leucantheum) de Koekoeksbloeme (Coronaria Flos cuculi) (ook A.B.) verder enkele an dere, als de pinksterbloem, die geen Wfr. naam ontvingen. Maar dan verder is er veel zwe vende. Ik heb de agrimonie (Agrimo- nia Eurpatoria) wel eens rottesteerte horen noemen, doch betwijfel of de ze naam algemeen Wfr. is. De bies look heb ik, om zijn ui-achtlg ge was, wel eens wilde uien horen aan geduid, maar ook hier kan sprake zijn geweest van plaatselijke na men. Zo de zere-ouge-bloeme, waar mee wij als kinderen bedoelden de rode ogentroost (Euphrasia Odonti- des), maar waar andere weer de hondsdraf mee op het oog hadden of nog een andere lipbloemige. We zoch- Woekerwinsten Een dezer dagen werd in midden- Limburg een elftal stroopstokerrjen gecontroleerd door de opsporings dienst van de prijsbeheersing. Alle stokerijen bleken schromelijke win sten te maken. Op cakemeel, dat op een stokerij werd gefabriceerd, werd een ontoelaatbare winst van f 11.000 gemaakt. Op stroop bedroeg dit bedrag f 78.000. De ambtenaren na men voor f 15.000 aan stróopvoorra- den in beslag. Het onderzoek wordt nog voortgezet en de prijsopdrijvers zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Ook by andere be drijven zal nu een onderzoek worden ingesteld. De Nieuwsgier pessimistisch De .Nieuwsgier" schreef gisteren over de toestand, dat „zelfs de groot ste optimist niet meer kan hopen, dat alsnog een weg gevonden zal kunnen worden om de partyen tot elkander te brengen". Het blad meent, dat Sjarifoeddin na zyn terugkomst uit Batavia te Djokja gezwicht ls voor militaire leiders, lieden die onver zoenlijk zyn en er belang by hebben, dat de huidige toestand gehandhaafd biyft. De Indonesische socialistische party heeft een beroep gedaan op de Engel se Labour-party, de wereldbond van vakverenigingen en op twee Neder landse arbeidersorganisaties om ,,'n tweede MUnchen in het Verre Oosten te voorkomen". INBRAAK. Tydens de afwezigheid van mw. de wed. Oudeman uit de Reekerstraat is dezer dagen (of nachten) een in braak gepleegd in haar woning. Toen haar dochter zich gisteravond naar de woning begaf, bemerkte z^j tot haar sohrik, dat de achterdeur ge opend was. Met behulp van twee po- litie-agenten werd de woning door ten in ons jeugd ook yverig naar pe- prementbloeme, de pepreinentplant (Mentha Piperita), die door zyn ster ke geur ook gemakkelijk de aan* dacht trok. Langs dyken en wegen spraken wy (en ook de boer) van walbosse, waarmee wy beiden dan waarsehijniyk en wit en geel walstro en lieve-vrouwe-bedstro gemoedeiyk door elkaar heen „husselden". Dat waren wel de belangrykste. Zyn er geen andere geweest? Waar sehynlyk! Willen belangstellenden, als die er onder de lezers zijn, my eens een lystje zenden van ter hun ner plaatse bekende West' na men van bepaalde krulden ver meldt Heukels' Flora voor het zil verschoon de naam Berkhouter kla«" ver en toch kan ik me niet herinne ren, dat dit bekende bouwlandvuil met deze naam ten mynent zou zijn genoemd Wat de water- cn haif-waterge- wassen betreft, ook hier blonk de plantkundige kennis niet uit. Wat op hp* water dreef, was kroos en wat onder het wateroppervlak groeide flap. Buiten het veen, aldus in het kleigebied, is de vegetatie in het wa ter niet overweldigend, behalve het riet groeit er niet veel in. Het veen achtig gebied staat er in dit opzicht anders voor, toch geloof ik niet, dat ook hier veel namen in zwang wa ren. De ryke plantengroei in het wa ter daar, de watereppe' de ongelyk- bladige waterranonkel, t jeukkruid, de lidsteng, de blaartrekkende boter bloem, 't pylkruid, de- egelskop (grote en kleine) zo ze al genoemd werden, geloof ik niet de namen een speciaal Wfr. klank hadden. Toch vallen er nog wel een paar te noemen. Het betreft hier de kal moes (Acorus Calamus), welke naam alleen de bekende rekking kreeg, waardocr ze kallemoes werd, en een plant, die we mede aan de waterkant zochten en die we met de naam bit- terzoethort bestempelden, waarschyn- lyk was hier sprake van de bit'or- plant of waterpeper. (Polygonum Hydropiper). Nu de akkeronkruiden. We zoeken geen volledigheid. Eerst een paar An dijker namen, die van elders In Wfr. gebruikte afweken. Het zyn 'n twee tal, papekwaad (elders in Wfr. de korenschenkel en waarschynlyk te- geiyk ook het perzikkruid) en de spruut, dat wat wy elders kweik noemden. Elders ln Drechterland (over het verdere deel van Westfries land kan ik geen juist oordeel uit spreken) kenden we de blauwe en de witte dlsselle, naast ook de voor noemde korenschenkel (veenwortel, Polygonum Amphibium) en de rood- poot, roodblcn, ook roodtoog' toog van togel, let op de rlettogel) de plant met de „Jezusvlek" om haar perzikrode bloemtrosjes ook perzik- kruid genoemd (Polygonum Persica- ria). Algemeen verspreid was ook de murik, die door de landbouwers werd onderscheiden in drie soorten: de witte murik, (moerasmuur, Stel- larla uliginosa): de rooie murik, (het guichelheil, Anagallis arvensis), en de blauwe murik, (de Veld-erepry«, Veronlca arvensis) J. ROSELAAR zocht, waarbij men tot de ontdek king kwam, dat het radiotoestel ver dwenen was. Wanneer mw. Oudeman zelf weer aanwezig Is, zal men de balans verder kunnen opmaken. Onder de havenarbeiders van Antwerpen is opnieuw een staking uitgebroken. Het gaat deze keer om te hoge belastingen en huur- pryzen. Tot nog toe zfn 150 opvarenden van het s.s. „Rambad", dat Don derdag ln de Arabische Zee door een storm werd overvallen en zonk, gg» red. In totaal bevonden zich 740 kinderen. A. C. G. Groeneveldt uit Haarlem, gedurende de bezetting bestuursraad van Noordholland, hoorde voor het Bijz. Gerechtshof een gevangenisstraf van 10 Jaar met aftrek tegen zich eisen. Teneinde blik te besparen zullen zuivelproducten niet méér verpakt mogen worden in dit verpakkingsma teriaal. Zoals men weet is onlangs eenzelfde maatregel genomen voor be paalde akkerbouwproducten. Met de „Westerdam" zijn drie auto bussen van een nieuw type op Ned. bodem aangekomen. Ze zijn geheel uit alluminium vervaardigd en bevatten 45 zitplaatsen. Het zal in de komende winter niet meer uitmaken of men met olie, dan wel met vaste brandstoffen stookt. Was olie voorheen voordeliger (gro tere toewijzing), nu zullen de toewij zingen van olie voor particuliere centr. verwarmingen geheel gelijk ge schakeld worden met die van vaste brandstoffen. In Breda is het gemengd zwem men verbodenMet 23 tegen 10 stemmen heeft dc gemc<" raad be sloten een onlangs gen"" besluit, dat gemengd zwemme- »- beperkt toestond, weer ongedaan te maken. Het had tOL tot vele protesten en acües gevoerd. De Amerikaanse ambassadeur ln ons land. dr. Herman Barueh, hield te Den Haag zyn eerste receptie, sva arby de Nederlandse autoriteiten gelegcnhridLkregen kennis te maken V.l.n.r.: C lonel Frank M. S. John son, militair attaché van Amerika; mevr. He' h; luit. admiraal C. E. L. Helfrich en dr. Herman Barueh, /aar geleden EERSTE VRIJE TE DORDRECHT

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3