Bergens Kerkruïne in het middel punt der belangstelling POLITIEK IN DE GEMEENTERAAD Krijgt de ruïne een klokkenspel? Bergen's kerkruïne, van ouds cen trum van het dorpsleven, staat deze week, nu de met zorg ontworpen plannen ter restauratie aan de open baarheid zyn prijs gegeven, in het middelpunt der belangstelling. Zaterdagmiddag vond in het „Huif, met de Pilaren" de opening plaats van een tentoonstelling welke betrek king heeft op deze restauratieplan- Fantastische verhalen over het ontstaan van de ruïne. Het is, zoals de voorzitter van het tffcB, de heer J. Schekkerman, in zyn openingswoord zei, dat voor de geschiedenis en het ontstaan van Bergen's Kerkruïne de meest fantas tische verhalen de ronde doen. De een veronderstelt, dat het ge bouw er al stond in 1100 en tijden3 Het valt toe te juichen, dat alle historische gegevens benut zullen worden, waardoor veel oude schoon heid weer tot zijn recht kan komen. Het interieur zal groter worden. De restauratie van het voormalige koorgedeelte houdt ook in, een uit breiding van het interieur der kerk; een inwendige vergroting, welke nut tig is en nodig. Nuttig omdat het interieur veel lelijks heeft en nodig omdat er meer zitplaatsen moeten komen, iets wat slechts mogelyk is, door de meergenoemde Noorderkapei in de kerkruimte te betrekken. Dit gedeelte van de kerk zal weer zyn oude luister krijgen o.m. door het herstel van een paar spitsboog- ramen. Door het betrekken in de kerkruim te van de Noorderkapel is het nood- Alkmaar Foresterl - SVAI 0-0 SVA PROMOVEERT HEILOO Het -.vas Zondagavond 'n uiterst spannende wedstrijd die door Foresters en SVA gespeeld werd en de belangstelling was groot. In deze wedstrijd immers zou beslist worden of SVA al dan niet zou promoveren. De spelers van beide elftallen heb ben het er niet bij laten zitten. Er werd vlug en goed spel gegeven en elke speler spande zich tot het uiter ste in. Na een kwartier blijkt duide- lijk, dat SVA overwicht krijgt. Steeds weer komen de SVA man nen voor het Forestersdoel en een doelpunt hangt dan ook in de lucht, maar Keuris is deze avond in goede vorm en vuurt menig moeilijk schot op zijn veste af. Zo verstrakt de eerste speelhelft met een meerderheid van SVA doch zonder doelpunten. Na de rust wordt het tempo nog meer opgevoerd, maar nu is het de thuisclub die de toon aangeeft. Tel kens weer vuurt de Foresters voor hoede op het SVA doel, maar de SVA doelman behoedt zijn party voor een nederlaag. Onder grote spanning verloopt de wedstrijd zonder een en kel doelpunt. Met deze uitslag 0-0 hebben de Foresters hun promotie kans verloren, maar hun spel geeft toch alle moed voor de toekomst Inmiddels aan SVA onze felicitatie met het bereikte le klasserschap. FORESTERS VETERANEN— WESTZAAN VETERANEN HEILOO Zaterdagavond speelde» de veteranen van Foresters en West zaan op het Foresters-terrein een wedstrijd met als einduitslag 41 voor Foresters. Wij zagen weer ver scheidene oud-gedienden uit het vroegere WH het terrein betreden Spelers als Bood, Greeuw, Schoen, v. Steeg en Vennik. Het werd een aar dige wedstrijd; alle spelers deden hun uiterste best om hun oude glo rie weer te doen herleven. Schoen, de aloude 3pil van WH was onge twijfeld de beste man van het hele Veld. De overwinning, door Foresters behaald was volkomen verdiend. HEROPENING „RUSTENDE JAGER". HEILOO Voor de heropening van „de Rus" was Zaterdagmiddag grote belangstelling, vooral van de zijde van het gemeentebestuur; het gehele college van B. en W. met hun da mes gaven blijk van medeleven. Onder leiding van de firma Nierop te Amsterdam is de restauratiezaal tot een aardig, stemmig geheel ge maakt. Hieraan hebben medegewerkt onze plaatsgenoten Jansen, verlich ting; D. Oord, schilderwerk; Kor- Stanje, stoffering en de fa. Roos zorgde voor het timmer- en metsel werk. Het glas in lood is van de fa. Pater; aardig is het werk voorstel lende 'n rustende jager, aangeboden door de sociëteit. Vele bloemstukken maakten „de Rus" tot een bloementuin. Zo is het centrum van Heiioo weer een mooie zaak rijker geworden. Wij wensen de eigenaar, de heer C. Brouwer, veel succes toe. ON VERANTWOORDELIJKE OUDERS. HEILOO De laatste tyd wordt de spoorbaan in Heiioo en dan voor al aan de Hondsbosselaan als speel plaats gebruikt voor en door kinde ren. Regelmatig ziet men peuters van 3 tot en met 5 jaar op de spoorlijn spelen als of het een peelluin is. Het zeer drukke en aelle treinverkeer en de wis- :els, die daar liggen, welke lutomatïsch van het station leiloo uit worden bediend, vor men een groot gevaar. v Van de zyde van het wegpersonee! van de N.S. is er reeds meerdere ma- len gewezen op deze gevaren, echter, tot nog toe zonder veel succes. Of moeten er eerst ernstige ongelukken jébeuren?! BERGEN HEEFT WEER EEN VTERDE-KLASSER BERGEN In een wedstryd van gemiste kansen en weinig fraai spel aan beide zijden, lukte het geen der beide elftallen, welke Zaterdagavond elkaar op het voettoalterrein aan de Lytweg bevochten, ook maar één doelpunt te maken. Noch de Berger Doel Schutters, noch het Alkmaarse Go-Ahead bleek een voorhoede van enige betekenis te bezitten. Ze zullen het wel beter kunnen de heren, maar of ze nu te moe waren, dan wel dat hen de zenuwen parten speelden we weter het niet. In ieder geval, Berdos had aan een gelijk spel genoeg, en waar het protest van de concurrent H.E.D.W. uit Amsterdam is afgewezen, kon den de jongens feest vieren, te meer «Jaar hun club Bergen nog niet eer der vertegenwoordigde in de KNVB. Zoals bekend is de andere Berger voetbalvereniging het vorig jaar ge degradeerdWij hopen dat de Ker- kedij kbewoners de Groen-Witten gauw achterna zullen gaan. Terug naar de K.N.V.B.' de vrijheidsoorlog tegen de Spanjaar den in een ruïne werd veranderd. Anderen beweren, dat de verwoes tingen dateren uit de Engels-Russische invasie in 1799. Ja zelfs is er een categorie men sen, die stellig menen, dat een bom bardement in de achter ons liggen de oorlogsjaren er een ruïne van heeft gemaakt. Een woord naar het hart van de kunstenaars Architect Royaards, aan wie de restauratie is toevertrouwd, vroeg In een korte inleiding naar aanleiding van het tentoongestelde werk niet de aandacht voor het historische ge deelte. Hij wees erop, dat in deze tyd, waarin de machtige machine der techniek al het schone en mooie oe- dreigt, de restauratie van monumen ten ten .-olie de aandacht der kun stenaars verdient, Vroeger ontstonden de grootste wonderen onder de handen van de arbeiders. Zy bleken kunstenaars in de ware zin des woords. Hoe staat het met de huidige ar chitecten? De spreker kon zich in hun opvattingen niet erg thuis ge voelen. Hij vro g zich af, of zij wel de meest en eerst aangewezenen zijn tot het behoud der monumenten. De kunstenaars, die in de loop der eeuwen in een moeilyke positie zyn gekomen, moeten de „ivoren toren" van hun isolement verlaten, tot red ding en heil van henzelf en de monu mentale kunst. De heer Schekkerman kon hierop antwoorden, dat deze woorden de kunstenaars uit het hart zijn gegre pen. Het KCB wil verandering bren gen in hun geïsoleerde positie. De restauratieplannen. De restauratie van de „Koorkerk der Ned. Herv. Gemeente", zoals de Ruïne officieel heet, wacht nog op de goedkeuring en de financiële steun van „Monumentenzorg". Zo spoedig mogelijk zullen dan de plannen van de heer Royaards worden ten uitvoer gebracht. De archief gegevens, afkomstig uit Alkmaar, welke deze week mede zijn tentoongesteld in het „Huis met de Pilaren", waren althans voor de uitwendige wyzigingen, die de archi tect wil aanbrengen van groot belang. Achttiende eeuwse prenten wezen bijv. uit, dat de in 1595 gebouwde consistorie-kamer een spitsboogven ster heeft gehad. Voorts bleek de gevel van de zgn. Noorderkapel toentertyd twee beeld nissen te bezitten, waarvan er nu nog één aanwezig is. Het aanbouwtje tegen de vlakke Westmuur bestond nog niet. Een ge wone boogdeur verleende toegang tot het kerkinterieur. De lelijke spleetraampjes in deze muur, welke bij de al te gelijkma tige restauratie in 1935 zyn aange bracht, horen hier niet thuis. zakelijk, dat de preekstoel een an dere plaats krygt. De katheder komt te staan aan de Zuidmuur bij de consistoriekamer, zodat de predikant zichtbaar is van uit beide delen van de kerk. Om de preekstoel zal weer een doophek komen. Aan de ingang van de Noorderka pel staat thans een prachtig .^ge beeldhouwd, laat 17e eeuws hek^al in de huidige toestand, onder kei balcon verborgen, niet tot zijn recht komt. Het zal geplaatst worden aan de ingang binnen de kerk. Het balcon met het orgel zal naar de overzijde verhuizen en tegen de dichtgemetselde ramen worden aangebracht. Krügt de Ruïne een klokkenspel Tenslotte zal de Ruïne ook weer Sprookjesachtige verlichting te Bergen BERGEN Onder de seizoenfees ten, die de VVV te Bergen voor de oorlog altijd organsieerde, nam de verlichtingsavond een eerste plaats in. Wanneer het weer niet tegenwerkte, was dit de grote dag voor Bergen. Uit de wijde omtrek kwamen de belangstellenden om te genieten van het waarlijk sprookjesachtige schouw spel, dat het door ongeveer 10.000 lampionnetjes verlichte dorpscentrum opleverde. „VRIENDENKRING" VOER UIT KOEDIJK Begunstigd door prach tig zomerweer, maakte de bootver eniging „Vriendenkring" Donderdag haar traditionele reis, voor het eerst na de oorlog, naar Nieuwesluis. On der de opgewekte tonen van de Edo- band voer men 's morgens om half zes uit en hoogst voldaan over het prettige reisje keerde de boot om half negen in het dorp terug onder grote belangstelling van de burgers. Nu maar weer sparen voor het vol gend jam-. OPENLUCIITLTT VOERING. KOEDIJK De besturen van de gymnastiekverenigin-; „Voorwaarts", harmonie „Aurora" en de voetbal vereniging KSV, besloten in een de zer dagen gehouden vergadering op 27 Juli een openluchtuitvoering te geven op het sportveld Oostwyk. K.S.V. zal een gelijkwaardig elftal voor deze middag uitnodigen. Na dc uitvoeringen is er bal by Butter. Het belooft een gezellige middag te wor den voor de Koedykers. KORTEBAANDRAVERIJ EGMOND a. ZEE Voor de Korte- baan-Dravery welke Donderdag 24 Juli a.s. op de Boulevard te Egmond aan Zee zal worden gehouden, wer den 30 paarden ingeschreven, w.o. de meermalen kampioen van Neder land Allouez; Dutch Hanover, Ab- dullah Scot, e.a. De aanvang is 2 uur. Nam. kwart over tien zal een een behooriyke klok krijgen, zodra de toren wat opgekna;: t is. Deze ver toont n.L bedenkelijke sporen van verval. En als het mooie plan van enkele vooraanstaande Bergenaren doorgang vindt, zullen eerlang over de stem mingsvolle omgeving van de kerk brink de tonen weerklinken van een bescheiden klokkenspel. Maar de totstandkoming van zo'n speel werk je zal wel niet mogelijk zyn zonder de financiële steun van Ber genaren, oud-Bergenaren en belang stellenden. De omgeving van de Ruïne eigenlyk de hele kom van het dorp was dan één golvende mensenmas sa. De laagste keer, da het grote lichtfestyn plaats vónd, was op 26 Juli 1939. 1000 lampionnen rond om de Ruïne. Voor het eerst na 8 jaar zal Ber gen nu Woensdagavond weer de enorme drukte beleven, wanneer de lanen om en by het historische lcerk- V gebouw zyn herschapen in een sprook jestuin. En het zal de moeite waard zyn! In de bomen rondom de Ruïne ko men alleen al 1000 lampionnetjes te hangen. Op soortgelijke wijze zullen geïllu mineerd worden: de Breêlaan tot en met de Russenweg, de Kerkstraat, de Dorpstraat, de oude Linde, de Ruï nelaan en de Jan Oldenburgerlaan, terwyl de Stationsstraat een electri- sche verlichting met gekleurde bollen zal krygen. De buurtcommissies alsmede het WV-bestuur tonen zich dus actief genoeg en wanneer zij hun illumina tie-materiaal van voor de oorlog (vooral kaarsen!) niet zo nauwgezet hadden bewaard, zou waarschyniyk het 'hele plan geen doorgang hebben kunnen vinden. groot vuurwerk worden ontstoken. Na afloop ryden extra autobussen naar Alkmaar. „DE HENGELAAR" OUDORP Door het viscollege „De Hengelaar" werd dezer dagen een hengeiwedstrijd gehouden. Men ving in totaal 138 stuks baars, hetgeen een mooi succes is en dus alle lof verdient. 25% ONGESCHIKT. HEERHUGOWAARD Het aantal totaal voor de dienst ongeschikt ver klaarde personen voor de lichting 1944 bedraagt in deze plaats 14, het geen ongeveer 25 van het totaal der dienstichtigen over dat jaar uit maakt. NOODWET OUDERDOMSVOOR ZIENING. HEERHUGOWAARD De commissie voor de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning in deze gemeenet is als volgt samengesteld: voorzitter B. J. F. Sut- man Meijer, burgemeester; secreta ris J. Geusebroek; leden H. Bruin, S. Koning, P. v. Langen Jbz. en P. Smit Jbz. Voor speciaal onderzoek zijn toegevoegd A. v. Tooren en mej. C. van Langen. 20-JARIG BESTAAN. HEERHUGOWAARD Zondag vier de in het lokaal van de heer Veenboer de R.K. Voetbalclub S.V.W. haar 20- jarig bestaan. Vnl. in de avond heWs- te er een gezellige en prettige stem ming. PREDIKANTENNOOD. HEERHUGOWAARD Door de pre dikantennood gedwonge is er beslo ten, dat meerdere gecombineerde ge meenten, w.o. ook Heerhugowaard Veenhuizen een zodanige verdeling der preekbeurten krijgen, dat vaneen gecombineerde gemeente de ene ge meente een vroege dienst krijgt, aan vangende om 9 uur en de andere een late dienst om elf uur. Hierdoor wordt bereikt dat een predikanten op één morgen twee gemeenten bereikt. Heerhugowaard had Zondag voor het eerst een vroege dienst. Nabeschouwing over HOEWEL een zeer groot gedeelte der burgerij de raadsverslagen trouw leest, zyn er toch velen onder hen, die niet begrijpen, waarom het nodig is, dat over een begroting twee hele dagen wordt gedebatteerd. Mensen, die blijk gaven nauwkeurig kennis te hebben genomen van het lange relaas, dat we er over brachten, stelden ons de vraag openlijk en wanneer we he den nog eens terugblikken op de ge beurtenis, die zo dikwijls wordt ver geleken met een politiek steekspel, dan willen we dat doen in verband met deze kwestie. Een goed raadslid wil enerzijds de belangen zijner gemeente dienen, an derzijds heeft hij zijn eigen inzicht omtrent de wijze, waarop dit behoort te geschieden, een inzicht, dat wisselt met de politieke groep, waartoe hjj behoort. Het streven om nuttig werkzaam te zijn komt tot uitdrukking in een stroom van op- en aanmerkingen, raadgevingen en aanwijzingen, betrek king hebbende op een bont velerlei van onderwerpen, die alle verband houden met de gemeentelijke zorg. Meestal heeft het raadslid iets opge merkt, waarvan hij meent, dat het be ter kan en voor een goed deel liggen deze dingen op de terreinen, waar mee hij door zijn werk in de com missie nader in aanraking is gekomea Dat zijn politieke inzichten daarbij naar voren komen, vooral wannéér hij zich bezig houdt met onderwerpen van aigemene aard als sociale zorg. onder wijs. culturele zorg en andere, is van zelfsprekend en dit voert af en toe tot schermutselingen met andere groe pen, die heviger zijn, naax-mate de we gen. welke geacht worden te moeten worden bewandeld, verder uitéén lig gen. Zo is de ondergrond van alles dus: een eerlijk streven om het gemeente belang te dienen en een strijd om de methoden, welke moeten worden aan gewend. DAT eens pr jaar ieder gemeente raadslid de gelegenheid heeft zijn hart te luchten, al die onderwerpen aan te snijden, welke hij van belang acht. de leden van het college tot meerdere spoed aan té zetten en de lijn uit te stippelen, waarlangs zijns inziens de vooruitgang zich moet vol trekken, kan alleen maar van nut zyn. 't Doet daarbij prettig aan te kunnen constateren, dat ten aanzien van on derwerpen. welke met politiek niets te maken hebben, vrijwel altijd de grootst mogelijke eenstemmigheid heerst. Geen enkele partij van uiterst links tot uiterst rechts valt in dit op zicht buiten de toon. Anders wordt het echter, wanneer, zoals bij de jeugdzorg, de godsdien stige overtuiging om de deur komt kijken en het hek is helemaal van de dam. wanneer zich een discussie ont spint als tussen de heren Hoytink en Kirpenstein. Dc laatste, in een pret tig aandoend streven om te zoeken naar datgene, wat geesten en gemoe deren kan verenigen, heeft zich afge wend van de Prot. Chr. partijgroepe ring en zich gevoegd in de P.v.d.A. Hij deed dit in de verwachting, dat de P.v.d.A. zijn godsdienstige overtui ging zou respecteren en hij kon uit ervaring spreken toen hij de heer Hoytink toevoegde, dat tot dusverre niemand uit de P.v.d.A. hem daarbij ooit een strobreed fn de weg had gelegd. Woorden uit ervaring gesproken zijn gevaarlijker dan waarschuwin gen. gelijk die. welke de heer Hoy tink met zoveel aplomb lanceerde. Want deze laatste berusten alleen op vermoedens. Daarom was het niet verstandig van de heer Hoytink deze discussie uit te lokken. Het was de fout van een oude rot, die een grote vrijheid van spre ken heeft verworven, doch die de waarheid had vergeten van het gezeg de: spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Dc .heer Kirpenstein was hoogst verwonderd, dat het vuur hem zo na aan de schenen werd gelegd en zou stellig de aangelegenheid niet heb ben aangeroerd. Nu echter ligt zijn verklaring daar *en ieder die wil kan er kennis van nemen. Zijn woorden waren daarom zo ge vaarlijk. omdat, naarmate duidelijker blijkt, dat het de P.v.d.A werkelijk ernst is met haar toezeggingen om de godsdienstige gezindheid harer leden volkomen te respecteren, de Prot. Chr. fractie ernstig mag vrezen, dat dc heer Kirpenstein proselieten zou kunnen maken. Het blijkbare vertrouwen, dat juist in dit opzicht af en toe tot uitdruk king kwam in de woorden van enkele leden van de K.V.P. was overigens veelzeggend. Eventuele proselieten zouden ver- nYoedelijk in de eerste plaats komen uit de kringen der C.H. en het is voor de Prot. Chr. fractie in dit opzicht weinig bemoedigend, dat de heer v. d. Borden, de vertegenwoordiger van de C.H., eigenlijk een zeer onserieuze indruk maakte. De ernst was bij hem vrijwel doorlopend zoek. hij ging zich I de begrotingsdebatten al te graag te buiten aan grapjes en geintjes, zonder dat hij daarnaast ook maar een ogenblik de grootheid ver mocht te plaatsen, die zulke grapjas serij aanvaardbaar maakt. De ernst, waarmee de P.v.d.A.-leden voor hun idealen streden, stak daarbij gunstig af en. al ontkende de heer Hoytink dit ook. geheel zonder vrees is hij vermoedelijk niet geweest. Want er was redei^tot vrees. DAT er tussen de samenwerkende politieke groepen geen felle woorden werden gewisseld, was verheugend. Bij een goede harmonie was dit na tuurlijk te verwachten, we weten ech ter. dat ook in de politiek zeggen en doen twee is. De hartelijke sfeer ech ter, om met de heer Venneker te spre ken, bewees, dat de samenwerking op meer berustte dan op woorden alleen. En hoewel de heer de Zeeuw meende te. mogen constateren, dat de door braak gelukkig was mislukt, was hij toch von oordeel dat daarvoor in de plaats kon worden gesteld een innige samenwerking op cultureel gebied bin nen het kader van een Alkmaarse ge meenschap. DE felste slagen kreeg de C.P.N. te verduren. Van alle kanten werden die haar toegediend: ze kwamen van de zijde van de Prot. Chr. fractie, van de P.v.d.A. en van de K.VP De partij heette ongoddelijk en goddeloos. on Nederlands. bedreef demagogie, kort om. men vond er weinig goeds aan. De reden? De C.P.N. is iets nieuws, waarvan .de andere groepen nog niet precies weten, wat ze er aan hebben We hebben wel eens horen zeggen, dat. wanneer de C.P.N. zou kunnen aantonen niet afhankelijk te zijn van Moskou, de partij voor menigeen veel aanvaardbaarder zou worden. Welnu, bij de replieken heeft de heer Asjes zijn uiterste best gedaan zijn groep van iedere Russische smet vrij te wis sen. Dit streven op zichzelf is van be tekenis en de heer Asjes zou. toen hij het lange artikel uit het blad van het Instituut voor Oorlogsdocumenta tie voorlas, betèr hebben gedaan zich te beperken tot de conclusies om deze in volle scherpte naar voren te laten treden. Nu gingen dezce verloren in de veelheid. Hoewel we overigens *niet geloven, dat op grond van dit docu ment alleen het wantrouwen zou kun nen worden weggenomen, mag het streven van de heer Asjes worden ge waardeerd. Er zal nog veel moeten worden gesproken en gedaan alvorens de C.P.N. unaniem wordt erkend als oprecht Nederlands. En wanneer het zover mocht komen. wel. dan menen we dat de afstand tot alle andere poli tieke groepen belangrijk zal zijn ver kleind. Alles vloeit in deze wereld. Dit geldt ook voor de C.P.N. Op het ogenblik is het nog verrt van dien. Nog ligt op haar het odium van te zijn on-Nederlands en ondemo cratisch. Daarom kreeg ze de slagen op te vangen en dat zal voorlopig wel zo blijven. In de weg. die deze partij wil volgen, hebben de anderen voor alsnog geen vertrouwen. De leden zelf mogen zijn wie ze zijn, het persoon lijke treedt daarbij op de achtergrond; men ziet in hen de partij. ALLES bijeen genomen kwamen bij de debatten dus allerlei zuiver men selijke eigenschappen naar voren: vrees en wantrouwen, maar ook de wens om zich te rechtvaardigen, te gemoetkomendheid. Door alles heen liep echter het streven om de Alk maarse samenleving te dienen. Dat niettegenstaande de soms heftige woorden de kloven niet onoverbrug baar zijn, bleek uit het aannemen van de begroting met algemene stemmen en we zijn van oordeel, dat debatten als die, welke we de vorige week hebben meegemaakt op de lange duur allen nader tot elkander brengen. Dit is een voordeel, dat niet mag worden onderschat Pootaardappeloogst dreigt te mislukken Beroep op Nederlandse bevolking. De pootaardappeloogst welke voor eeen groot gedeelte voor onze export bestemd is, wordt ondanks de reeds ingeschakelde hip van twee duizend jeugdigen, 2800 militairen, strafgevan- genen en gedetineerden, bedreigd door een ernstig te kort aan arbeidskrach ten. Vooral In Noord-Holland is het tekort zeer nijpend, terwijl ook reeds in andere delen van ohs land onge rustheid bestaat over de voorziening der arbeidskrarchten. Het bureau oogstvoorzicning doet thans een dringend beroep op dc hulp van het gehele Nederlandse volk om gedurende één twee weken bij de pootaardappeloogst behulpzaam te zijn. Het bureau oogstvoorziéning roept mensen op, die beschikken over een goed humeur en werklust en er zich van bewust zijn, dat hier een lands belang gediend moet worden. Bij behoorlijke prestatie kan ec* flink loon worden verdler'J

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3