Kerkconcert door Jaap Stotijn en Dick van Wilgenburg Kunst-Nijverheidstentoonstelling litat Li eA o-p. fcamAt? Er waien 20 bezoefcers Er werd een prachtig concert ge geven Donderdagavond in de kapel- kerk, waar Jaap Stotyn, hobo, en Dick van Wilgenburg, orgel, con- oerteerden. Daarom moet ons aller eerst een ding van het hart: de op komst van muziekminnend Alkmaar was ontstellend gering. Het valt steeds weer op, hoe men onder de bezoekers altyd weer dezelfde ge zichten ziet. Wij menen deze erva ring uit de na-oorlogse dagen wel te kunnen verklaren. Er komen n.1. hoe langer hoe meer zogenaamde mu ziekliefhebbers, die alleen dan ver schijnen wanneer een concert geor ganiseerd wordt door een standsor ganisatie" als bijv .de kamermuziek vereniging. Terwijl de ware liefheb ber zich van deze uiterlijkheden niets aantrekt Wy hebben het meermalen geconstateerd, dat op zogenaamde „vrije" concerten ook al was het hartje winter en dus volop concert- seizoen nog geen honderd bezoe kers kwamen. Het Sweelinck-kwar tet weet er van mee te praten... De cultuurbedrijvende midden- en betei- stand dient te bedenken, dat men een concert niet slechts bezoekt terwille van de kennissen! Natuurlijk zullen er velen zyn het is vacantietyd en prachtig weer die ditmaal verhinderd waren. Voor hen is dit sermoen dan ook niet bedoeld, lén dfng staat echter hoopvol: bij de werkelijk geinteres seerde concertbezoekers treft men altijd veel jongeren aan. Hierdooi kon men zich dan ook Donderdag avond getroost gevoelen. Het concert De twintig(!) belangstellenden hebben kunnen genieten van goed uitgevoerde muziek, waarbij en dit is geen discriminering van van Wilgenburg de geniale kunstenaar Jaap Stotyn met zijn verfijnde voor dracht, de boventoon voerde. De uitvoering van G. F. Telemann's sonate „Hobo en orgel" was perfect. De organist trof in de begeleiding de juiste toon. Twee heel mooie con certstukjes voor hobo en orgel, een pièce van César Franck, en een me lodie van Rachm&ninoff werken die elkaar goed verdragen gin gen vooraf aan een met juist begrip voor de intonaties van de componist gespeelde Pastorale voor orgel van Franck. Stotijn leidde vervolgens de toehoorders in het werk van de Hol landse componist B. van de Sigten- horst Meijer in. Drie romantische landelijke miniaturen, oerhollands werk, dat hier eigenlijk nog steeds te weinig bekendheid geniet. De organist, die begonnen was met een koraal van J. S. Badh „O Mensch bewein dein Sünde grosz", speelde van dezelfde grootmeester der orgelmuziek een Praeludium en de Trippelfuga in es groot. De fuga hadden wij gaarne, vooral in de bas- kant, meer gescandeerd en minder liefelijk gehoord. De uitvoering van het Praeludium daarentegen ver diende alle lof. Het concert werd besloten met Sonate n van de moderne compo nist Paul Hindemith, beredeneerde muzeik, die abstract, onwezenlijk en kil aandoet, en daarom geei* waardig besluit van deze mooie avond was. Th. K. V.V.V. is al te arm aan leden ALS DE MOTORRACES ER EENS NIET MEER ZOUDEN ZIJN.... Op een overigens slecht bezochte algemene ledenvergadering van VVV Alcmaria, gisteravond in Kinheim gehouden, kwam nogmaals op pijnlij ke wijze uit, hoe weinig de Alkmaar - ders beseffen welke waarde een ver eniging voor vreemdelingenverkeer heeft voor onze stad. Zeker 80 pro cent van alle opmerkingen die wij hoorden, van alle voorstellen en sug gesties die werden gedaan, raakte dat éne thema: de VW Alcmaria lydt aan bloedarmoede. Een bloed armoede die onze stad veel schade doet. De vereniging drijft thans nog op de baten van de motorraces. Wanneer die in de toekomst eens niet meer gehouden zouden kunnen worden en dit is een mogelijkheid die in rekening moet worden ge bracht dan zou de VVV, zoals de penningmeester het uitdrukte, wel „in kunnen pakken". Eerst dan zou Alkmaar aan den lijve ve ondervinden, welke een nadeel het zichzelf had berokkend. De vergadering werd met een kort woord geopend door de voorzitter, de heer D. G. G. Margadant Met het in acht nemen van enige ogenblik ken stilte herdacht men de heer N. P. Andriesma, die de vereniging kwam te ontvallen. Middenstand heeft wei nig interesse. Een wel zeer bedenkelijk teken is het falen van de contactcommissie uit de Middenstand. Deze commissie zou moeite doen om de Middenstand, de eerste belanghebbende toch bij een druk vreemdelingenverkeer, te mobi liseren. De pogingen mislukten vol komen. Men kwam er zelfs niet toe. om candidaten voor het bestuur uit de Middenstand te requireren. De heer Margadant las een schrijven voor, dat van dit treurig resultaat mededelingen deed. De motorraces bedreigd Wat de motorraces betreft, het bezoek is soms goed, soms laat het te wensen over. De gemeente eist een 6teeds groter aandeel in de baten op. Vroeger was dit 1015 procent, nu 1520 procent. Indien dit zo door gaat, clan zal het op de duur on mogelijk worden nog motorraces te houden. Magere cijfers Het jaarverslag over 1946 sprak van een opleving, die nog geenszins het peil van voor de oorlog had be reikt. De Waagtoren is een steun pilaar voor de vereniging. Op 9 Aug 1946 kwamen er 1329 bezoekers, een record: in totaal zijn er in 1946 12517 bcklimmers geweest Het le dental steeg van 2^8 tot 234 (na de wervingsactie in het voorjaar van 1947 zijn er nog zegge en schrijve 90 leden bijgekomen') Vergelijke men het bedrag van de contributie (f 465.met dat van het torenbezoek (f 1877.55) en de winst op de motorraces (f 3532.42) dan ziet men ook in cijfers uitge drukt, hoezeer het de VW aan le den ontbreekt. Er was in 1946 een batig saldo van f 6125,47. Velen volgden Woensdagmiddag de baar met het stoffelijk overschot van de heer W. A. van Houten, In leven voorzitter van de Postharmonle Bestuursverkiezingen De periodiek aftredenden, de he ren J. W. A. Heuseveldt en P. J. S. Joosten, werden herkozen. In de plaatsen van wijlen de heer N. P. Am driesma en de heren B. H. J. Schou ten en P. Cloeck werden de door het bestuur aangewezen candidaten, de heren E. Mak, P. Kokkes en G. van de Post gekozen, daar de leden geen tegencandidaten hadden voorgesteld. Rondvraag Bij de rondvraag werd het voor en tegen overwogen van een breken met de gewoonte, folders en brochures gratis aan te bieden. Een beslissing werd niet genomen. De suggesties, door enkele leden aan de hand ge daan, om iets nieuwp te organise ren, liepen dood tegen de nare er varingen uit het verleden. Het groot scheeps opgezette „Bezoek aan de 1000 eilanden" had geen succes; de rondvaarten geen sucees; de be zichtiging der kaasfabrieken geen succes; extra filmvoorstellingen op Vrijdagmiddag geen bezoek. Een campagne voor ledenwerving door jongere krachten was „hope loos mislukt"; de middenstand toon de zich lauw; een voorstel om met de besturen van culturele verenigin gen in zee te gaan, werd met een flinke dosis scepsis ontvangen. Het was, dunkt ons, een vergadering met een triest tintje. UITVOERING IN WESTERIJICHT Op Maandag 28 Juli a.s. des avonds om 8 uur geeft de muziekvereniging „Symphonia" een uitvoering in de grote concertzaal van Westerlicht voor de bewoners van dit tehuis. Internationaal Waterpolotoumooi A.s. Zondag zullen de liefhebbers van goede waterpolowedstrijden hun hart kunnen ophalen in het Zomer- bad a. d. Sportparklaan. Daar zullen n.1. internationale polowedstrijden worden gehouden, door DAW geor ganiseerd. De deelnemende buitenlan ders zyn de Gentse zwemvereniging uit België. Dit zevental komt met haar sterkste opstelling naar hier. Als men daarbij in ogenschouw neemt dat deze Belgen in de hoofdklasse in België de eerste plaats bezetten te zamen met het beroemde CNB uit Brussel, dan zal men er niet aan kunnen twijfelen of deze Belgen zul len iets bijzonders kunnen presteren. Onder hen bevindt zich Jan Bogaert, die onlangs tweede werd in de Schel- dewedstrijd te Vlissingen. Voorts zal er zijn de Belgische Internationaal Emiel d'Hooge. Vermeldenswaard is zeker nog dat liefst 5 spelers van dc ploeg de 200 meter borstcrawl zwemmen binnen 2 min. 40 sec! De verdere deelnemers zijn de zwem- club Haarlem een zeer sterke twee de klasser, Rotterdamse zwemclub, de club van Kees Hoving, die mo menteel in de eerste klasse een zeer goede plaats inneemt. Tenslotte speelt ook DAW mee. Het zal voor de Alkmaarders, die dit jaar niet zo succesrijk spelen als we dat de laat ste jaren van haar gewend zijn, ze ker niet meevallen. Doch gesteund door het prachtige resultaat in Er- melo behaald, zullen zij zich geheel geven, opdat een zo goed mogelijk resultaat zal worden behaald. Wij wensen hen good luck. Als afwisseling van de polo4ft^1 strijd zal een demonstratie sch&cft?' springen worden, gegeven, waarvoor Nederlands beste schoonspringsters uitgenodigd zijn. Zo zijn de uitnodi gingen verzonden aan de Nederland se kampioenen Cobi Floor en de op komende uitstekende kracht Lenl Keiler en de bekende Jopie van En gelen. Een drietal dat er mag zijn, en dat elkaar niet veel ontloopt. Tenslotte wensen wij dat het Zon dag mooi weer mag zijn, en dat het Alkma&rse publiek een dergelijk uit zonderlijk mooie wedstrijddag op de juiste wijze zal weten te waarderen. „De Tokkelaars" geven een concert A.s. Zondag, 27 Juli, zullen „De Tokkelaars", het bekende Alkmaarse Mandoline-orkest onder leiding van de heer Wim Haanraadts met een bijzonder aantrekkelijk programma van Hawaii-, dans- marsmuziek en zang In de Muziektuin optreden. Het stemt ons tot voldoening, dat de Tuin blijkbaar meer en meer ia het middelpunt van het muziek- en PARTIJ VAN DE ARBEID nl verband met het feit, dat Za terdag 26 Juli a.s. in „Krasnapolskj^' te Amsterdam een kader-vergade ring wordt gehouden van de gewes telijke federaties N.-holland Noord en -Zuid over het onderwerp: „Het tragisch gebeuren in Indonesië en onze partij", hééft het bestuur van de afd. Alkmaar van de P. v. d. A. besloten met het vaststellen van een ledenvergadering te wachten tot ge noemde vergadering is gehouden.. KERK Dl EN STEN ALKMAAR: Ned. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. v. d. Vel den van Hilversum; Grote kerk 5 uur ds. Wesseldijk; Kapelkerk 10 uur ds. van Wijk. Ev. Lutherse Gem: 10 uur ds. Roo- denburg. Doopsgezinde Gem.: 10 uur ds. de Groot van Workum. Rem. Ger. Gem.: 10.30 *uur ds. de Regt Ger. kerk art. 31 K.O.: 9.30 17.30 uur ds. van Rongen van Waardhuizen (N-Br.) in gebouw „Waakt en Bidt" Baptisten Gem. (Nieuwe Doelen): 10.15 uur Evang. Hofhuis. Jonge- liedensamenkomst 7.30 uur. Ned. Chr. Gem. Bond: 4 uur open luchtsamenkomst in de Hout, Don derdag 7.30 uur bijeenkomst in W. en B. BERGEN: Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Bierman. HEILOO: Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Bloemhoff. Ned. Herv. Evang. 10.15 uur ds. Hildering van A'dam. EGMOND AAN ZEE: Oud Kath. kerk 4J uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 19 uur vesper. Ned. Herv. kerk 10 uur ds. RooboL STOMPETOREN: Herv. Evang. 10 uur de heer Dekker. Ned. Herv. kerk: zie Oterleek. OUDORP: Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Bosch. LIMMEN: Ned. Herv. kerk 2 uur ds. Bierman. AKERSLOOT: Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Klein Wassink. ZUID SCHERMER: 2 uur de heer Albertz. BERGEN AAN ZEE: Ned. Herv. kerk ds. van Dyk te Bloemendaal Liturgische diepst. OTERLEEK: 7.30 uur de heer Al bertz. URSEM: geen dienst. EGMOND AAN DE HOEF: Ned. Herv. kerk 10 uur ds. Plug. ST. PANCRAS: 10 uur Leesdienst. 7 uur ds. Roobol van Egmond aan Zee. IJ3GER DES HEILS: Limmerhoek: 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossings- dienst. Leider majoor ter Telgte. EGMOND AAN ZEE In tegen woordigheid van vele genodigden opende de burgemeester van Egmond aan*Zee in zijn kwaliteit*van voor zitter der VVV de 2e Egmondse Kunst- en Nijverheidstentoonstelling. Allereerst merkte de burgemeester tot zijn spijt op, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht van verhindering had gezonden, in verband met een onver wacht te houden ministerraad. Thans rust op mij de taak, aldus spreker, om deze tentoonstelling te openen. Het bijzondere van deze ten toonstelling is, dat zij zich niet op een bepaald terrein beweegt, doch dat zij voorwerpen op verschillend gebied naar voren brengt. In de twee de plaats merkte spreker op, dat hier werken tentoongesteld zijn, van Egmondse Kunstenaars, die nog le ven. Spreker doelde hierbij op de werken van de beeldhouwer C. Wy- ker en de kunstschilder B. Denne- boom. Vervolgens zult u hier aan treffen een mooie verzameling pren ten, die een beeld geven van de dui zendjarige historie van de Egmon- den. Hiervoor hebben wy de mede werking gekregen van de heer Wor tel uit Alkmaar, waarvoor wy hem hier een hartelijk woord van dank zeggen. De directie van het PWN werd dank gezegd voor het in orde bren gen van het duindiorama. Vervplgens schetste spreker in het kort de geschiedenis van Egmond als vissersplaats en vestigde vooral de aandacht op de zaal waar de diver se voorwerpen zijn uitgesteld, die bi) deze tak van bedrijf worden ge bruikt. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan de directie van de tfisseryschool te Velsén, die vele gebruiksvoorwerpen voor dit doel heeft afgestaan. In dit verband noemde de burgemeester nog de me dewerking, die verkregen was van de wethouder van Onderwijs van het gemeentebestuur van Velsen. Tenslotte wat betreft de nyver- heidswerken, vervaardigd door de Egmonders, merkte spreker op dat Vanaf Maandag a.s. brengen wij voor alle abonné's iets bijzonders. Bewaart dus de kranten van de volgende week en let op de advertentiepaginall RIJKSPREMIE VERLEEND Aan de heer W. Prins te Alkmaar is ten behoeve van verbetering van zijn woning een premie van f 172.50 uit 's Rijks kas verleend. ZUIVERING Bij beschikking van de directie der N.V. Nederlandse Spoorwegen is op grond van het Zuiveringsbesluit, de beslissing cLd. 23 Juli 1946, waarbij H. C. Driessen, machinist te Alkmaar met ingang van 5 Mei 1945 ontsla gen werd, ingetrokken. Betrokkene is met ingang van bo vengenoemde datum teruggesteld tot leerling-machinist op het minimum van de aan die betrekking verbon den bezoldiging. cultureel leven van Alkmaar komt te staan. In de zomer is het wel een ideale plaats voor uitvoeringen, 't zy muziek, 't zy toneel. Wad dit laatste betreft, op dit punt is o.i. nog veel te weinig de aan dacht gevallen van de gezelschap pen die wij in Alkmaar bezitten. Misschien dit in de toekomst, naar mate het besef meer doordringt welk een waardevol bezit de Muziektuin voor onze stad betekenen kan, hier in verandering zal komen? Wy hopen het. Wat meer is: wij geloven het, want wy hebben de indruk dat men op de goede weg is. Op de 29e zal het Ned. Herv, kerk koor in de Muziektuin een uitvoe ring geven Uit de OMGEVING SCHOOLFEEST O.L. SCHOOL EGMOND a. ZEE Aanvankelijk lag het in de bedoeling om met de mid denklassen op Dinsdag 26 Augustus a.s. het schoolreisje naar Oud-Valken- veen te maken. Wegens omstandighe den, zal dit reisje een dag later, dus op Woensdag 27 Augustus worden ge houden. Daar enkele ouders het ver zoek hadden gericht om ook dit reisje mee te maken, heeft de heer P. C. de Graaff besloten een aparte bus vooi de ouders mee te laten rijden. Zij, die hiervan gebruik willen maken, kun nen zich opgeven bij de heer P. C. de Graaff, Prins Hendrikstraat. De reis kosten bedragen dan f 6.50 p. persoon. de zeer beschroomde Egmonders niet graag met hun werkstukken, die z$ in hun vrije avonduren maakten, voor de dag komen. Die schroom is gelukkig overwon nen en u zult straks van deze werk stukken kennis kunnen nemen. Doel \an de tentoonstel- Ung. Zoals ieder individu in de maat schappij een roep:ng heeft te ver vullen, zo heeft ook iedere plaats een roeping. Egmond, met zyn ryke historie, die wy al kennen uit de ge schiedenis van de Graven van Eg mond. heeft ook zo'n doelstelling. Dank zy onze democratische re gering, is een ieder in de gelegen heid enige tyd vacantie te nemen. Egmond is, dank zy haar ligging, aangewezen als recreatieoord en aan gewezen op het badbedryf. Het doel van deze tentoonstelling ia u te tonen, wat er in Egmond leeft en u een kyk te geven op het inner lijke leven van de bewoners van de Egmonden. Tot slot bracht spreker nog een woord van dank aan de NZHRM, die met wippertoestel en motorreddings boot „President Steijn" opgesteld stonden op het terrein naby de ten toonstelling. De gymnastiekvereni ging „Achilles" vormde ere wacht, opgesteld' voor de ingang van het hek. Hierna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend, en maakte men een rondgang door de verschillende zalen. Vooral de demonstratie van net mattenvlechten van helmgras trok zeer de aandacht van de dames, die jalours waren op de mooie matten, die zy al een plaatsje op de slaap kamer toedachten. Hierna gaf de NZHRM een demon stratie met het Wippertoestel, dat gebruikt wordt bij reddingen, waar bij niet van de boot gebruik ge maakt kan worden. Na afloop van het officiële gedeel te begaf het gezelschap zich naar *t Koloniehuis „Zwartendijk" waar de genodigden koffie w1"' n %boden. FILMSHOW EGMOND a. ZEE De afdeling Eg mond van de Stichting 19401945 or ganiseerde Maandagavond in de zaal van „De Vergulde Valk" een film show ten bate van de Herstellingsoor den voor Oud-Illegale Werkers. Ver toond werden de films over de in- vaisie, bestrijding van de V-wapens, Malta, Beaufighters (jachtvliegtuigen) en Sea Scouts (waterpadvinders). Deze films waren welwillend afge staan door het „British Ministry of Information". Bij de invasiefilm zagen we de grootste vloot ter wereld, de landingen en de doorbraak en slag om Caen. Alles, wat wij toen elkander zachtjes toefluisterden, trok nu aan ons oog voorbij. In de pauze werd nog het woord gevoerd door de heer van Konings bergen uit Amsterdam. Spreker, die zelf in Dachau had gezeten, schetste hoe daar de toestanden waren. Hier na werd een collecte gehouden, die een bedrag van f 115.51 opleverde. De zaal was goed bezet, en gezien de op brengst van de collecte kan de afde ling Egmond van de Stichting 1940 1945 op een welgeslaagde avond terug zien. GEMEENTELIJKE MIDDENSTANDS CURSUS EGMOND a. ZEE De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Gemeen telijke Middenstandscursus is weer opengesteld. Op de eerste Dinsdag in September zullen de lessen in de ol..s. aanvangen. Aangifte van nieuwe leer lingen kan geschieden bij A van der Steen, Trompstraat 15 te Egm. a. Zee. KORTEBAAN DRAVERIJEN EGMOND a. ZEE In de Donderdag te Egmond aan Zee gehouden korte- baan draveryen op de nieuwe Boule vard, zijn de volgende pryzen behaald: le pr. Dutch Hanover, berijder L. En- sin g, 2e pr. Gay Hanover, berijder W. H Geersen; 3c en 4e pr. werden ge deeld door Fille de Flandre, berij der L. Ensing en Klazina Axkit, be rijder W. H. Geersen. Geslaagde Verlichtingsavond Dank z(j het onvermoeide werken van buurtcommissies en VVV-be- s*uur, alsmede door de bij uitstek gunstige weersomstandigheden, is dc verlichtingsavond een volledig suc ces geworden. Tallozen brachten ge notvolle uren door, onder het feeë rieke schijnsel der lampionnetjes. Vooral de Kerkbrink, waar een 1000-tal dezer 1'chtjes als appeltjes van Oranjo in de lindebomen wa ren aangebracht, leverde een schil derachtige aanblik; voor kinderen, die dit sprookje nog nooit eerder be leefden, iets onvergetelijks. Tegen het schemerige kaarsen- licht stak bijzonder mooi af de fel beschenen oude gevel van 't Museum. Ook de Ruinelaan met zyn slingers van ontelbare electrische lampjes en een kleurig lampiongewelf bood een verrassend schouwspel. Aardig was hier de rood, groen en paars belicht fontein voor het Wit te Huis. In verband met de enorme drukte, welke de verlichtingsavond met zich mee pleegt te brengen, had men de afrit van de bussen verlegd naar de garage aan de Prins Hendrikstraat. Ook het overige verkeer werd zo veel mogelijk buitenom geleid. Bepaald betreurenswaardig was, dat de Spoorwegen zich zo weinig actief betoonden en in het geheel geen rekening hielden met de dui zenden mensen, die wel wat later dan half tien(!) naar Bergen aan Zee terugwilden of kwart voor elf naar Alkmaar. Vóór elf uur waren de lichten op het perron te Bergen al gedoofd. Het ware misschien niet onver standig. dat een volgende maal 't VW bestuur zich van te voren in ver binding stelt met de NS-autoriteiten in Alkmaar. PRACHTIG GESLAAGD SCHOOLREISJE HEILOO Dinsdag om 7 uur ver trokken 53 kinderen van de 6e klas van de O.L. school o.l.v. dhr. Köhne met 2 autobussen naar Oosterbeek. Via Hilversum met z'n mooie raad huis, ging het naar de pyramide van Austerlitz. Verder werd op deze le dag een bezoek gebracht aan het park Sonsbeek en het landgoed Roo sendaal waar de kinderen begrijpelij kerwijze genoten o.a. van de bedrie gertjes in de Kettingbrug. In Oosterbeek stonden de pleeg ouders te wachten om hun logeetjes voor één nacht te ontvangen. Lei ding en kinderep waren vol lof voor de hartelijke ontvangst cn verzor ging. Woensdag ging men verder via de Betuwe naar Nijmegen. Er werd een bezoek gebracht aan het Valkhof waar men een prachtig gezicht had op de Waal, Nijmegen en omgeving. Op de terugweg werd b(j Driel ge bruik gemaakt van de gierpont, voor velen nog 'n onbekend vervoersmid del. Na bezoek aan de Westerbou- wing ging men met de boot naar Arnhem, 'n ware attractie. Weer werd plaats genomen in de auto's en reed men over Ede naar Zeist waar naar hartelust werd genoten in het natuurbad. Te vroeg naar de zin van dc kinderen moest men huiswaarts keren. Een woord van dank is zeker op z'n plaats aan de leiding van dit reisje en de pleegouders in Ooster beek wiens kinderen Donderdag en Vrijdag een tegenbezoek brengen aan Heiloo.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3