Belgie's In- en Uitvoer Russen zijn bewonderaars van Lenin en de techniek Godsdienstvrijheid zonder godsdienstonderwijs Is U.L.O. of H.B.S. altijd beter dan de ambachtsschool Het is tijd om Amerika opnieuw te ontdekken Het is mis met de sigaar Engels oordeel over Rusland Duizenda kerkgangers sidderen De diplomatieke medewerker van do Daily Telegraph, Herbert Ashley, ls kort geleden enige tijd in Rusland geweest en schrijft over de kerk in dat land het volgende: Duizenden studenten aan de staats universiteit van Moskou krijgen on derwijs In het communisme, terwijl millioetien mensen bjj het museum van Lcnln eveneens op de hoogte gesteld worden van do leer van het communisme. Ik had een lang ge sprek met de rector Van de universi teit, een man van middelbare lecftjjd die me zeer sympathiek aandeed. Hij antwoordde vrijelijk op al mijn vra gen, maar hjj toonde een zekere voor zlchtigheid, wanneer mijn vragen al te zeer op de dingen ingingen. Er zjjn 8000 studenten. Zjj betalen alle 400 roebel per jaar, maar kun nen steun van do staat krijgen. 55 procent van do studenten zjjn vrou wen. Twintig tot vjjf en twintig pro cent van allo professoren zjjn leden van de communistische party. BUna geen enkele van de profes soren Is buitenlands geweest, maar do rector vertelde me dat er Mn in Oxford en Cambridge was geweest. Toen ik later met deze gelukkige man sprak, bleek het, dat hjj geen woord Engels kende. De meeste studenten schijnen tech- nische vakken te studeren. Rechten ls ook algemeen. Hier komt het ge hate profijtmotief om de hoek kij ken. Het werk van de advocaat schjjnt goed betaald te worden. Er wordt geen onderwijs gegeven In de medicijnen aan de universiteit. La- tjjn en klassieke vakken worden als filosofie ondergebracht by marxisme en leninisme. In het Lenin-museum vindt men alles, wat op deze man betrekking heeft. Aan de bezoekers, wier aantal we kelijks 'n de duizenden loopt, wordt alles verklaard door mannelijke en vrouwelijke conferenciers. De lezin gen duren meestal twintig minuten. De hoorders luisteren als In trance. Onder de bewonderaars van het com munistische regiem !s er heel wat ge praat over het feit, dat Sovjet Rus land „de kerken weer heeft geopend" en dat Stalln met een toegefelijke glimlach de Christelijke godsdienst aanziet. Dit ls niet waar. Iedere concessie aan de kerk ls gedaan uit utiliteits overwegingen. en de fundamentele vijandelijke houding is vastgelegd in de constitutie van de Sovjet. Deze constitutie zegt, dat noch godsverering, noch anti-Christelijke propaganda zullen vertilnderd wor den. Zo is de toestand van het ogen blik. De orthodoxe kerken zijn open, en de godsdienstoefeningen worden door zeer velen bezocht, maar men mag geen godsdienstonderwijs geven. Dank zij een overeenkomst tussen Roosevelt en Litviniv is een Ameri kaan de leider van de Katholieke kerk St. Louis in Moskou. Bovendien is er een katholieke kerk met een priester in Leningrad. Zuiver katholieke godsdienstoefe ningen zjjn toegelaten, maar onder wijs in de geloofsleer is niet toege staan. De Russen zjjn een religieus volk; de religieusiteit van de oude Russen is buitengewoon groot. Er gaat een gestadige stroom van mensen naar de katholieke kerk. Mensen, die in geen dertig jaar gebiecht hebben, komen weer In de kerk. Maar wanneer de jonge mensen geen onderwjjs krjjgen in de funda mentele vragen van de Christelijke leer, welke kansen heeft het Chris tendom dan? Kerkgangers onder verdenking Over al de kerkgangers hangt de schaduw van de Lubianka-gevangenis waar duizenden politieke gevangenen heen zijn gezonden om nooit meer terug te keren. Dit grote gebouw, dat haast in het centrum van Moskou ligt, wordt dag en nacht door soldaten van de rode armee bewaakt. Niemand kan nala ten te sidderen, wanneer hij de Lu- bianka passeert. Spionnen van de Lubianka bevinden zich ook in de gemeenten van de katholieke kerk. Ik heb ze gezien, verscholen liggen de In de kelders, vanwaar ze de kerk konden overzien. Ze nemen fotogra fieën van de mensen, die naar de kerk gaan. Ze trachten de priester te be- splonneren. Maar de godsdienstoefe ningen in de St. Louis kerk zjjn over vol. De Franse minister van buiten landse zaken met zijn vrouw moesten letterljjk gesproken zich een weg banen naar de plaats, die voor de Franse ambassadeur in Moskou gere serveerd is. Alle preken worden ge houden in het Engels, Frans ogf Rus sisch. Zon er een verschil ontstaan, of de preek de constitutionele grens tus sen godsverering cn onderwijs had overschreden, dan moet het manus cript worden overgelegd. Het ls van de grootste betekenis, (lat vrjje mensen deze eenvoudige si tuatie inzien. Het fundamentele verschil tussen de ideologieën van de machten van het Westen en van Sovjet Rusland wordt duidelijk in het grauwe gezicht van de spion, die de kerkgangers be loert en In het fotografie-apparaat dat gericht ls op de kerktrappen. Als Uw kind de lagere school verlaat Groier aanial bureaux voor beroepskeuze dringend nodig u De meeste ouders zjjn gelukkig zo verstandig, dat ze beseffen, dat de lagere school niet voldoende ls: da! verder onderwijs, in welke vorm ook voor hun kinderen geen overbodige weelde betekent. Maar nu komt de /raag: welke school? Er ztjn er zo veel, de keus Is dikwijls moeiiyk. Er zjjn in de eerste plaats de scho- De /.-ihvedstrjjdcn op de Kaag. de agn. Kaagweek. Een draken jacht «net ballonfok bjj het ronden van een boel len welke een min- of meer directe vakopleiding geven: voor de jongens zjjn dat in hoofdzaak de ambachts school met haar talrijke mogelijk heden en de land- of tuinbouwschool. Voor de meisjes de huishoudschool of de landbouwhulshoudschool. Helaas houden vele mensen er wat deze soort scholen betreft eigenaar dige opvattingen op na. Ze worden maar al te dikwijls als minderwaar dig beschouwd t.o.v. ULO HBS of Gymnasium. Als de „standing" haar woordje meespreekt...... Vooral by de beter gesitueerden bespeurt men een afkeer of op zijn minst een zekere schroom om dit onderwjjs voor hun kinderen te kie zen. In theorie weten we zo langza merhand wel, dat handenarbeid in geljjke mate waardering verdient als hoofdarbeid; dat iemand met een overall even veel recht heeft op res pect als hjj die een wit boordje draagt. Maar in de practyk? Als de vader ds. of dr. of bankdirecteur ls, gaat het dan aan om zijn kind naar een ambachtsschool of huishoud school te sturen? Zo worden maar al te veel kinde ren die er krachtens hun aanleg niet thuis horen, naar een ULO of HBS gestuurd. Daar gaan zjj over een lij densweg, die naar een zee van ver driet en teleurstellingen voor henzelf en hun ouders voert. Gelukkig het kind, wiens ouders zo verstandig zijn een beroep voor hem te kiezen, dat strookt met zijn f inleg en capaciteiten. H. K. H. Prinses Juliana heeft te Arnhem het Moederhuis voor ka bouters, het Dr. Chr. Badertehuis officieel geopend. Bij haar rondgang bezoekt de prinses de in de tuin liggende patiëntjes. Op IS-jarige leeftijd: 'n keuze voor het leven. Maar een moeilijkheid waarvoor men komt te staan als men meent zjjn kind naar een ambachtsschool te moeten zenden, is, dat de keuze voor het beroep al op zeer jeugdige leef- tjjd valt. Een leerling van 12 jaar moet op dit punt beslissen, of hij voor de rest van zjjn leven de schil- derakwast of de voorhamer za! han teren. Een juiste keuze kan men van een zo jong kind moeilijk verwachten Wel zal het vaak een bepaalde voor keur voor 't een of andere vak heb ben, maar het ziet dan van dit vak alleen de mooie kanten. Van de be zwaren en moeilijkheden die het met zich meebrengt heeft het kind geen flauw idee. Hoe moeten wij de geschiktheid van een kind voor een bepaald be roep bepalen, hoe komen wij te we ten of het de lichamelijke, geeste lijke en karakter-eigenschappen voor dit of dat vak bezit? Zeker, de ouders kunnen zelf wel zo het een en ander zeggen en ook een onder wijzer, die het kind uit de aard der zaak meer objectief beschouwt, kan wel eens een waardevol advies ge ven. Maar toch de fundering van dit oordeel laat veel te wensen over, moet veel te wensen over laten, daar de onderwijze, dikwijls de tijd mist, bijv. in klassen van een 40 tot 50 kinderen, en helaas ook wel eens de psychologische bekwaamheid om zich voldoende in de omstandigheden te verdiepen, welke van belang zijn voor de toekomst van het kind. Daarom is het nodig, dat over het gehele land een voldoend aantal bu reaux voor beroepskeuze wordt inge steld. Er zijn er nog veel te weinig. Bovendien: moet wie zijn kind wil la ten testen, reiskosten, kosten voor het onderzoek en voor het uit te brengen advies betalen. In de toekomst moet het zó wor den, dat deze bureaux gratis kunnen worden geraadpleegd. Ieder kind zou onderzocht en getest moeten worden door specialisten als psychologen en medici. Daarnaast zou door deze bu reaux gebruik moeten worden ge maakt van do gegevens, verstrekt door de ouders, de hulsarts, de on derwijzer, de schoolarts, eventueel de Jeugdleider; kortom door allen, die het kind in de loop van zijn ontwik keling gedurende korter of langer tijd hebben kunnen gadeslaan. Waarom benut de Nederland se zakenman de good-will niet die hy in de Verenigde Staten heeft? Moet hy lydeiyk toe blijven zien, hoe een andei hem de kaas van de boterham eet? Het wordt tyd, dat de bo nafide zakenlieden de handen inéénslaan, Amerika opnieuw gaan ontdekken en stelling ne men tegen geknoei van beun hazen, die onze naam beder ven. Er zyn daarginds devie zen het Hollandse product kan een toekomst veroveren: „Er zijn groie mogelijkheden voor de Nederlandse export" zegt een deskundige (Van een eigen verslaggever) Mr. H. Zwarensteyn, secretaris van het in Nederland gevestigde bu reau van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York, is sedert een paar dagen weer uit New York terug. Wij waren zo gelukkig, een onderhoud met deze deskundige te mogen hebben; wat wjj uit zjjn mond hoorden, is voor de Nederland se zakenwereld alleszins de moeite waard om te weten en er naar te handelen! Het is n.1. tijd, om Amerika op nieuw te ontdekken. Er zyn daar grote mogelijkheden voor onze ex portartikelen. Wij zouden eigenlijk 'n voorsprong moeten hebben op andere landen, daarginds aan de andere kant van het wijde water, maar wij heb ben in feite een achterstand. En deze set-back kan nog ongedaan wor den gemaakt, mits... Onze export Is slechts gering. Wij importeren momenteel uit de V.S. voor 535 millioen gulden. Onze export bedraagt slechts een fractie van dit quantum: 38 millioen. Dat is nog geen 5 procent van de totale export naar de V.S., die het bedrag van 850 millioen gulden over schrijdt Maar hebben wy dan betere kansen? Mr. Zwanenstein meent van wel. „Wij hebben alles mee om onze export uit te breiden" zo zeide hy ons, „maar wy moeten onze kansen benutten en oppassen dat wy ons niet tot excessen laten verleiden. In de V.S. laat men er zich gaarne op voorstaan, als men van Nederland afkomstig is of meent te zijn. De naam Holland, het woord „Dutch" vertegenwoordigt een good-will, wel ker omvang en gewicht wy in Ne derland nog veel te weinig besef fen. Maar er zyn firma's en over het algemeen vindt men die onder de in de oorlogstij i geborenen die het er op aan schijnen te leggen, de goede Nederlandse naam in opspraak te brengen. Na de „kolenslag" is het probleem van de uitvoer voor België van het grootste gewicht. Als transformatie- land moet de export zo hoog moge lijk worden opgevoerd om de talrijke arbeidende bevolkirig in volledige te werkstelling te houden en tevens om aan het land de nodige vreemde de viezen te verschaffen ten einde de aankopen in het buitenland te finan cieren. Deze taak van het opvoeren van de uitvoer is zwaar. Tot vóór enkele tijd beschikte België over een ruime voorraad aan vreemde deviezen, voortkomende uit de diensten die aan de geallieerde legers waren bewe zen geworden, vooral valuta der V. St van Amerika, Canada en Enge land. Met deze valuta kon de Belgi sche invoer, die veelal uit deze lan den wordt betrokken, betaald wor den. Deze voorraad aan vreemde de viezen is echter practisch opgebruikt en nu moet de invoer door de uit voer worden betaald. De handelsbalans Begrijpelijkerwijze zou lange tijd de invoer veel groter zijn dan de uit voer en dit vooral ingevolge de aan vulling der benodigde stocks. Het jaar 1945 geeft dan ook een invoer die in waarde meer dan driemaal was van de uitvoer. Dit zou zich ech ter wijzigen tydens het jaar 1946. In dit jaar bereikte de uitvoer in waar de gerekend, 56 procent van de in voer. De invoer zou echter aan het eind van 1946 stabiliseren, terwijl de uit voer integendeel een snel opwaart se beweging zou nemen. In Januari 1947 beliep de invoer 6000 millioen Belgische francs en de uitvoer 2600 millioen. In Mei j.1. was de Invoer ongeveer stabiel gebleven (6243 mil lioen Belgische francs) terwijl de uit voer gestegen was tot 5492 millioen. In de maand Mei was alzo de ver houding van de uitvoer tot de in voer 88 procent. Voor de eerste vyf maanden van dit jaar was deze ver houding 75 procent. Wanneer we de ze percentages vergeiyken met de vooroorlogse dan mogen we zeggen dat stilaan de verhouding van in- en uitvoer van voor de oorlog zal wor den bereikt. Internationale concurrentie De vraag wordt wel eens gesteld of deze gunstige uitvoerontwikkeling zich zal biyven voordoen. Vandaar dat er meer en meer gewezen wordt op de noodzakeiykheid ener prtys- verminderlng ten einde de opkomen- Het eerste contingent met verlet naar Nederland terugkerende mil - talren van het K.N.IX. arriveerde met het s.s. „Volendam" In de Rot terdamse haven. BU het van boord gaan worden aan de Jongens namens de NIWIN bloemen aangeboden. Het is uit met de pret. De bon- loze sigaar is verdwenen. De pessi misten hebben geiyk gekregen, dc winkelier moet „nsen" verkopen, de klanten is ontevreden de huisvrouw heeft een reden meer om te zuchten en de krant heeft weer iets om over te schryven. De tabakswinkelier die wy inter pelleerden over deze aangelegenheid keek met een spytig gezicht naar zyn lege sigarenkistjes, die voor lopig leeg zullen biyven. Hy vertel de ons, dat in zyn woonplaats J.1. Vrydag een duizendtal sigaren ln to taal waren gearriveerd inplaats van een vradhtauto van van Gend en Loos vol, zoals andere weken het geval was. „Waar blyven ze?" „Ik vraag het me ook af. By de grossiers die ik ken, in elk geval niet". „By de fabrikant dus?" ,,'t Is natuurlyk wel zo, dat de fabrikant al 10 procent minder te verwerken krygt en dat de vraag minstens verdriedubbeld ls. Maar ik vraag me af, waar toch ineens de millioenenvoorraad is gebleven die er was. De kleine fabrikanten, die vroe ger by de grossiers kwamen bidden en smeken of zy wat af wilden ne men, hebben hen nu niet meer no dig. Grote en kleine fabrikanten mo gen aan particulieren verkopen en daar zal 'm de kneep wel zitten". „Is elke controle nu uitgesloten?" „Welja. Met dit systeem zyn alle overwegingen van biliykheid over boord gegooid. Het moest wel een fiasco worden. En wy zitten met de gebakken peren. Daar komt nog by, dat bedrijven als de HAKA, die in de oorlogsjaren geen sigaar produceerden, nu volop de internationale concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Wat de richting van Bèlgië's uit- voerbelangen betreft, daar is wyzi- ging opgetreden. Voor de oorlog wa ren Bèlgië's beste klanten, in volg orde van belangrykheidFrankryk, Engeland, Nederland, Duitsland, U. S.A. Op heden is de beste klant Ne derland met 15.10 procent van Bèl gië's uitvoer in 1946, gevolgd door Frankryk, Zwitserland, U.S.A., En geland en Zweden. De leveranciers van België zyn vooral de U.S.A., Engeland, Frank ryk en dan Nederland dat 5.60 pro cent van de Belgische invoer over 1946 leverde. Betrekkingen /net Ne derland. Wat speciaal Nederland betreft, de Belgische invoer uit Nederland be liep over 1946 ongeveer 3000 millioen Belgische francs terwyi de uitvoer naar Nederland 4480 millioen francs bedroeg. Ter financiering der Ne derlandse aankopen in België werden tussen beide landen betalingsaccoor- den afgesloten. Op grond daarvan werden door België aan Nederland voorschotten toegestaan tot een be drag van 4130 millioen Belgische francs. Op die wijze behoeft het on evenwicht in de Belgisch-Nederland se handelsbalans, onevenwibht dat zyn oorzaak vindt in de grote behoef ten van Nederland, geen oorzaak te worden van belemmeringen in de in dustriële bevoorrading van Neder land. Deze financiële accoorden, die nog wettelyk moeten worden bekrachtigd vinden in België een gunstig klimaat in de voorgenomen douane- en eco nomische unie, unie waarvoor vele industriële middens wel gunstig ge stemd zijn. Dr. A. Luwel Zaken do van een on deugdelijk gehalte. Er was dat geval van die Ameri kaanse firma, die via een Nederland- doet de Amerikaan in zo'n geval? Hy licht de pers in. 't Is zyn goed recht maar onze naam krygt een knauw. Welbegrepen eigenbelang is een waardevol ding voor de zakenman. Wat moet men denken van de fir ma's die aan de vraag naar afwas- baar behang niet wilden tegemoet komen omdat men genoeg aan an dere kwaliteiten kon verdienen? Samenwerking en: re clame. Een andere, grove fout is, dat men te veel importeurs aanstelt en hen niet tot elkander brengt De Ame rikaanse zakenwereld it. ingest.op reclame. Wil men in Amerika iets be reiken, dan moet men dit in de eer ste plaats via de almachtige pers doen. De importeur dient daartoe op drachten te krygen en de exporteur moet bereid zyn, een gedeelte van de kosten te dragen. Ook hier geldt nog het aloude: „de cost gaet voor de baet uit!" Droste is een voorbeeld voor de Nederlandse zakenwereld die deze stelregel toepast. De reclame is in tensief geWeest ieder Amerikaan weet nu dat „Droste" een Neder lands, een goed product is. „Drostie" is in Amerika synoniem met „kwa liteit". Zó moet meu te werk gaan: de importeurs byeenbrengen en een in tensieve reclame-campagne openen. Doet men dit, dan zal men s\ 'lig merken welk een ruim terrein voor het Nederlandse product daarginds braak ligt. Doet men het niet, wel, dan is onze kans verkeken. Ook voor'de kaxj is er toekomst De Verenigde Staten kunnen veel meer van ons gebruiken. Laten wy de kaas eens tot onderwerp nemen: in Amerika' wordt thans zeer veel „Goudse" en „Edammer" geprodu ceerd. De afnemers weten niet, nat dit geen Hollandse producten in. Laat de Nederlandse zakenman z'n kans grypen, op dit moment. De si tuatie is gunstig, want Amerika wil zyn import vergroten. De export van dit jaar bedraagt vermoedelyk 1 milliard dollar meer dan de Er is daar „cash"! En onze lx-i» >rt is nog slechts een fractie van de in- voer-capaciteit van de stad New York. Hier kunnen grote veroverin gen worden gemaakt en, als men het terdege aanpakt, kunnen zy gecon solideerd worden een belofte voor onze toekomst kunnen wy zelf in vervulling doen gaan! Mr. Zwarensteyn wees er ons by het einde van dit interessante onder houd op, dat de Kamer van Koophan del in New York binnenkort in Den Haag een kantoor zal vestigen. Een ieder, die zich voor de export naar de V.S. interesseert zal zich daar op de hoogte kunnen stellen van alle dingen die hy nodig heeft te weten. Onze deviezenpositie zal er mee ge baat zyn! aan het sigaren maken zyn. Het kruideniersbedryf - ook de Sparwin- kels kun je ze al kopen! krygt nu wel sigaren en wy niet". „Dat is wel een beetje gek, ja". ,,'t Zal nog wel gekker worden. Ik geloof, dat de hele boel spaak loopt. De kans lykt ons groot, dat over 'n week of twee alle tabak van de bon gaat". wy keken onze zegsman ongelovig aan. Ons hart sprong op, toen hy ons de vaktechnische gronden noem de waarop hy deze voorspelling waag de, maar daalde met een smak neer toen we zyn conclusie hoorden: „Ean dan gaat 't met alle tabak en sigaretten dezelfde kant op al» met de sigaar". Als dat waar is, dan z(jn we du» de sigaar. Maar een mens kan zich zelf niet roken

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 6