De strijd gaat verder!! Acties op Java verlopen thans iets minder snel Tegal in samenwerking met de marine bezet De troepensterkte in Indonesië KORT 4e Jaargang No. 996 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie: Achterlaan 20. Tel 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3971 Alkmaar Maandag 28 Juli 1947 maarder .DAGBLAD VOO» AIKMAAK IN OMGEVINÖ Directeur: TH W REYNDERS Hoofdredacteur: G E. DE WINTER DE LEGERBERICHTEN West Java Palahoehanratoe aan de Wjjnkoops- baai en de centrale Lamadjang bij Pengalengan werden bezet. Alle brug gen°in de weg naar Palahoehanra- toe waren onbeschadigd. Bij de bezet ting van de centrale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijk on dervonden; de centrale was ogen schijnlijk in orde. De bezettingsdeta chementen van Tjitjalenka en Mad- jalaja werden, nadat verkenningen waren uitgevoerd, in verband met andere opdrachten teruggenomen. Er was geen tegenstand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poerwakarta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Midden Java In samenwerking met landingsdi visies van de Marine werd Tegal be zet. Republikeinse groepen voerden een aanval uit in het Oostelijk deel van het rond Semarang bezette ge bied bij Genoeksari. De aanvallers bezigden Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen ver dreven. Later werd in bedoeld gebied een zuiveringsactie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder van republikeins artillerievuur. Oost Java Nederlandse troepen van Lawang hebben een tocht gemaakt naar het 15 km. verder in de richting van Ma- lang gelegen Singosari teneinde een groot aantal van Lawang door de TNI afgevoerde en te Singosari ge- interneerde Chinezen te bevrijden. De herhaalde berichten omtrent het gebruik van Japanners aan Ned. zijde zijn volledig uit de lucht ge grepen. De totale verliezen tot en met 26 Juli bedragen: 41 doden, 75 gewonden en 8 vermisten. In deze cijfers zijn ook enkele nagekomen meldingen verwerkt. Legerbericht van Zaterdag Zaterdag is het volgende officiële legerbericht verstrekt: In West-Java bereikten onze troe pen de brug bij Losari, halverwege de weg CheribonTegal. Aan de Noordkust werd Indra- majoe bezet. Ten Z.O. van Bandoeng werden Bandjaran en Soreang, beide circa 15 km van Bandoeng, bezet. Midden Java (Semarang, Salatiga). Hier wordt gemeld, dat de bevolking in steeds stijgend getal terugkeert naar de dessa's, waaruit de TNI haar tevoren verdreven had. In Oost Java werd Lawang bezet, terwijl over land de verbinding van Soerabaja met de Oosthoek tot stand is gebracht via de weg PasoeroeanProbolinggo. Uit de sector Modjokerto wordt verhoogde republikeinse activiteit ge meld. Sumatfa In Palembang heeft het opruimen van de versperringen enige vertra ging in onze bewegingen gebracht. Weerstand van betekenis is nagepoeg nergens onde: vonden met uitzonde- Frankrijk werkt aan atoomvoorraden Joliot Curie, hoge commissaris in Frankrijk voor de atoomenergie, heeft op een persconferentie te Pa rijs verklaard, dat men zich als eer ste taak ziet gesteld om twee atoom- voorraden te vormen, een van ge ringe capaciteit (zwaar water en uranium) en een van grote capaci teit (graphiet en uranium) om een kunstmatig radio-element te kunnen verkrijgen. Dit wordt in geweldige hoeveelheden in de VS vervaardigd, doch de export er van is verboden. Terwijl in FrankrijJ. in April 1946 slechts 30 personen hieraan werk ten, aldus Curie, zijn thans meer dan 1000 personen voor dit werk inge schakeld, hetgeen de verwachting rechtvaardigt, dat eind 1948 de eer ste atoomvoorraad is gevormd. In Frankrijk is een derde uranium mijn ontdekt, welke geëxploiteerd kan worden. Verder Is een fabriek opgericht ,waar per dag 100 kg. zui ver uranium wordt gewonnen. Tenslotte verklaarde hij, dat Frank rijk vastbesloten is om deze werk zaamheden langs vreedzame wegen te leiden en samen te werken met alle landen, welke deze mening de Jen. ring van het gebied van de rivier de Kommering. Deze werd echter zon der moeite overwonnen. De genie her stelde binnen korte tijd een aantal vernielde bruggen. De houding van de bevolking was' overal bepaald vriendschappelijk te noemen. Ter veiligstelling van de vrijgeko men gebiedsdelen worden zuiverings acties voortgezet. Republikeinse berichten Reuter meldde Zaterdag uit Djok- ja, dat volgens het republikeinse le gerbericht Indonesische troepen na een hardnekkige strijd van zes uren in nachtelijke duisternis en onder stromende regen de Nederlandse troepen tot in Semarang hebben te ruggeslagen. De republikeinen vielen vanuit het Z.O. de stad aan. Tien km. ten N. van Malang maakten de Ned. tanks vorderingen, terwijl Nederland se vliegtuigen Pakisadji ten Zuiden van Malang aanvielen. Republikeins legerbericht Het republikeinse legerbericht van gister luidt als volgt: Oost Java De stad Malang werd gisteren van uit de lucht door een Nederlands vliegtuig aangevallen. De aanval duurde van 's morgens tot op de middag en er werden schoten gelost met dumdumkogels. Sedert 22 Juli is Loema^jang onderhevig aan lucht aanvallen, terwijl ook in de stad ge vechten plaats vinden. De Nederlanders treden hier zeer willekeurig op. Ieder, die groene, bruine of zwarte kleren draagt wordt gevangen genomen of zonder meer doodgeschoten. De Islam-groet is verboden en overtreders worden met de dood gestraft, terwijl jeugdige personen bij overtredingen gevangen worden genomen. Zaterdagmorgen werd Tawargandong van de landzij de aan; wallen door 800 manschap pen met pantserwagens in desector van Modjokerto hebben onze troepen Beloek, Bagiredjo, Karangi, Kedon- gong, Tosari, Bendo en Baloengerhi in handen. Franco regent van Spanje^ Volgens een bericht van de corres pondent van de „Daily Telegraph" te Madrid gaan er in de Spaanse hoofd stad hardnekkige geruchten, dat gene raal Franco in de herfst tot regent van Spanje zal worden uitgeroepen. Tevens wordt er een wijziging in het kabinet verwacht en zou er een nieu we eerste minster worden benoemd/-— een post, welke thans door Franco zelf wordt bekleed. 5934 MDJOEN DOLLAR.... De Amerikaanse senaat heeft ia stemming zijn goedkeuring gehecht aan de begroting van het ministerie van oorlog, die een bedrag van 59S4 millioen dollar beloopt. Dit is 166 millioen minder dan de door presi dent Truman voorgestelde begroting. Bovendien wordt er in voorgesteld 58.000 ambtenaren van het ministe rie van oorlog (niet 74.000, als voor gesteld) te ontslaan. Joego-Slavië heeft Zondag gewei gerd toegang te verlenen aan de subcommissie der V.N. voor onderzoek in de Balkan, welke naar aanleiding van Griekse klachten op Joegc-Sh» visch grondgebied een onderzoek wil de instellen. De laatste dag der vierdaagse afstands marsen te Nijmegen. Deelneemsters en deelnemers kregen voor de kranige prestaties een welverdiende bloemen hulde. Salim beschuldigt Britten Hadji Agoes Salim, die leider ge weest is van de Republikeinse de legatie naar het Midden-Oosten heeft de Britten verantwoordelijk gesteld voor de situatie in Indonesië, welke geleid heeft tot de vijandelijkheden. Hadji Agoes Salim is uit Damascus naar Cairo vertrokken, waar hij zich zal vestigen. Hij dankte de Moslem- staten en India voor hun morele steun aan de Indonesische zaak en verzocht om materiële hulp eerst genees- en verbandmiddelen, later wapens! Marshall heeft voor zijn plan tot «economisch herstel van Europa de Amerikaanse vrijheidsprijs voor 1947 gewonnen. r HOEVEEL MILLIOENEN hebben gedurende de jaren van oor log gehunkerd naar de vrede? Naar een oplossing van de ge schillen, die de wereld schenen te verscheuren? Ging ideëel gezien de bloedige strijd niet om democratie, geestelijke vrij heid en verdraagzaamheid? Edele za ken, die dienden de wor den beschermd tegen dictatuur, terreur en knechting van de menselijke vrijheid èn -persoonlijkheid! Nu zijn wij nog slechts twee jaren verder en reeds vragen on geteld velen zich af, wat er van die mooie leuzen uit de oor log is terecht gekomen. In Spanje heerst de trouwe knecht van de As-dictatoren Franco verder of hij nooit van de „Victorie van de democratie" heeft gehoord. In verschillende Zuid- en Middelamerikaanse staten treffen wij dictatoren aan van het slag Péron, die het durft be staan zijn charmante vrouw als handelsreizigster voor dicta- toriale zaken naar Europa te zenden. In Oost-Europa wordt de dictatoriale pas aangegeven door Stalin, waarvan Trotsky in zijn laatste onvoltooide boek getuigde, dat hij het volk minacht, zich er niet één mee voelt en zijn vele revolutionnaire leven streefde naar de volledige beheersing van de partij- en staatsmachine. Dit verklaart, dat van de 31 leden van het Cen trale Bolsjewistische comité van 1917 behalve Stalin nog slechts Alexandra Kollontay over is. De rest is gestorven of.ver bannen of gelikwideerd. De strijd duurt voort ZO IS DAN de situatie in wezen niet bijster veel veranderd. Het oorlogsgeweld is tot zwijgen ge bracht, als wij de krijgsverrichtin gen van geringer omvang iri ver schillende delen van de wereld voor het ogenblik buiten beschou wing laten. Verder is de dictatuur in Duitsland, Italië en Japan laten wij hop.:i voor goed uitge schakeld. Maar de oude tegenstel lingen zijn blijven bestaan; de kloof is misschien dieper dan ooit. De de mocratie is in deze wereld nog al lerminst veilig. Naast de strijd tus sen democratie en dictatuur zien wij gelijktijdig een spannende wed loop om de wereldheerschappij. Nu Duitsland uit het strijdperk is ver dwenen en de macht van Groot- Brittannië is verminderd liggen Rusland en Amerika in een nek aan nek-race. Sportief gezien een spannende strijd; het noodlottige is. dat deze strijd de toekomst van de wereld tot inzet heeft. Wee, de mensheid, als deze strijd zou lei den tot wapengeweld. Dan kun nen wij ons democratische idealen wel voor goed op stal zetten. Om het even of Amerika of Rusland deze oorlog zóu „winnen". Amerika en Rusland OP DIT OGENBLIK zijn het Ame rika en Rusland, die de loop van de wereldhistorie in de eerste plaats bepalen. Zij streven naar de verloting van eigen macht. Voor lopig nog ten koste van derden; maar toch reeds al te vaak ge richt op een zelfde doel. Zo treden spanningen op, daar waar beider invloedssferen elkander raken. Eén van de gevaarlijkste punten van de aarde is ongetwijfeld het gebied, dat wij gewoonlijk aanduiden als het Nabije Oosten. Dit gebied is mede zo belangrijk doordat het rijk is aan petroleum, een product waaraan zowel Amerika als Rus land grote behoefte hebben. Eertijds, na de ineenstorting van het Ottomaanse rijk, bezette En geland hier machtige posities. Doordat de moeilijkheden voor het Britse Imperium gedurende de laat ste decennia hand over hand toe namen is de Engelse invloed hier sterk afgenomen, hoewel nog steeds van betekenis, zoals wij in Pale stina moeten constateren. De hulp, die dr Truman aan Turkije en Griekenland werd toege zegd die overigens los staat van de door. Marshall geprojecteerde Europese hulpverlening moet voor Moskou een duidelijke aan wijzing zijn geweest, dat Amerika een verdere Russische machtsuit breiding in deze richting minder zou weten te waarderen. In dit licht moeten wij ook de Amerikaanse interesse voor Iran en de Arabische landen zien. Het Verre Oosten EEN ANDER TERREIN waar de Amerikaanse en Russische belan gen elkander de voorrang betwis ten ligt in het Verre Oosten. China plukt daarvan b.v. de wrange vruchten. Tegen alle overeenkom sten in gaf het optreden van de Russen in Mantsjoerije aan de Chi nezen veel reden tot critiek. Op grond "van de Russische deelname gedurende enkele dagen aan de oorlog tegen Japan meende Moskou het recht te hebben het grootste deel van het industriële apparaat in Mantsjoerije als oorlogsbuit weg te voeren. Daarnaast treuzelden de Russen zolang met de ontruiming van Mantsjoerije, dat niet de le gers van Tsjang-Kai-Chcck dit ge bied konden bezetten, maar de troepen van de Chinese communis ten, trouwe volgelingen van Stalins internationale politiek. Van de an dere kant wordt het officiële, niet- communistische China door Ameri ka gesteund, dat hier een machtig afzetgebied ziet In Korea botsen de Russische en Amerikaanse belangen rechtstreeks op elkaar. Dit land is, als Duits land, door een ijzeren scherm in twee stukken verdeeld. Zo staan deze wereldmachten op vele plaatsen tegenover elkaar. Beiden hebben een groot indu strieel apparaat; dat van Amerika is voor het ogenblik nog superieur. Dit kan echter een kwestie van tijd zijn. Het zijn niet enkel twee machten, die botsen; het zijn evenzeer twee geestelijke werelden, Er is, ook na de tweede wereldoorlog, niet veel In de wereld veranderd. De rust en het evenwicht zijn nog lang niet weergekeerd. Democratie en dictatuur strijden om de voorrang en daarmede tege lijk de vrije individualistische mens en de massa-mens van het Russi sche collectivisme. Het gaat er om of de bezielde mens over materie en materialisme zal zegevieren of zal ondergaan in een ontzielde staats-collectiviteit, waarin de dode materie ieder leven verlaagt tot een louter „bestaan". DEWI Trotzky Stalin, an appraisal of the man and his influence Harper New York Londen. Aflossing zal niet volgens vast schema kunnen geschieden Het Memorie van Antwoord op het eindverslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet (uitzendingen dienstplichtigen) spreekt o.m. over de aflossing van de troepen, welke zich momenteel ln Indonesië bevin den. We ontlenen hieraan het vol gende: „Het spreekt vanzelf, dat de volg orde, waarin de verschillende groe pen van militairen aan de beurt ko men, om afgelost te worden, in het algemeen wordt bepaald naar de tijd stippen, waarop zij hun dienst heb ben aangevangen. Allereerst nu waren in militaire dienst personen, behorende tot on derdelen van het KNIL, vervolgens de bataljons oorlogsvrijwilligers, aan vullende eenheden, de 7-December- divisie en de tweede divisie. In het najaar volgen weer jongere troepen. Te beginnen met de 7-Decembcr-di- visie, dient elke ploeg niet tot ver sterking van de aanwezige troepen macht, maar tot aflossing. De 7-De- cember-divisie heeft de Britse troe pen afgelost. Na aankomst van de tweede divisie wordt een begin met de aflossing van Nederlandse troe pen gemaakt en z\jn de militairen van het KNIL het eerst aan de beurt. Dan volgen de eerst uitgezonden ba taljons oorlogsvrijwilligers, die einde 1947 worden terug verwacht, daar na de overige van deze bataljons, de aanvullende eenheden, de 7-December divisie enz. Om dit mogelijk te ma ken, zal er telkens weer een nieuwe ploeg moeten vertrekken, zjj het dan ook, dat, naar gehoopt wordt, de Chinese regering overweegt maatregelen Volgens Ghinese rei ringskringen bestudeert de Chinese regering de maatregelen, welke tot een onmid dellijke beëindiging van de vijande lijkheden tussen de Nederlanders cn de Indonesiërs kunnen leiden, alhoe wel zij nog geen officieel verzoek tot bemiddeling heeft ontvangen. Hun sympathie met de Indonesische zaak betuigend, verklaren deze zelfde kringen met nadruk, dat China zijn verplichtingen moet eerbiedigen, wei ke voortvloeien uit de met de gealli eerden tijdens de Japanse oorlog ge sloten verdragen en uit het interna- -tionale recht. Ten slotte merkt men op, dat de Chinese regering zich be zig houdt met de veiligheid van haar onderdanen In Indonesië. Fijn krijgt tien jaar De 51-jarige vroegere commies en wnd. gemeentesecretaris te Bergen (N.H.), Geert J. H. Fijn, die als over tuigd nazi tijdens de bezetting ach tereenvolgens tot burgemeester van de gemeenten Egmond, Bergen en Hilversum werd benoemd, is Zater dag door het Bijz. Gerechtshof te A' dam tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de rechten voor het leven veroordeeld. Op 10 Juli was 12 jaar tegen hem geëist. Guerrillastrijders uit Bulgarije heb ben het Griekse spoorwegstation Ka- ragatsj aangevallen en de spoorweg beschadigd. De Griekse troepen dre ven de guerrillastrijders met achter lating van doden en gewonden over de grens, aldus het Griekse persbu reau. Zuid-Amerikaanse overdrijving De ambassadeur van San Domin go te Washington heeft verklaard, dat „een leger communistische re- volutionnairen" van 3000 man uit Cuba, Guatemala, Venezuela en Por to Rico op Cuba gereed staat voor een invasie in de republiek San Do mingo. Tegen een verslaggever zeide hij, dat een boot met 1000 man Za terdag volgens de plannen uit de Cubaanse haven Antilla zou vertrek ken. Het gehele leger van San Do mingo was volgens hem paraat om de aanvallers te ontvangen. De Venezolaase ambassadeur te Washington heeft nadrukkelijk de verklaring tegengesproken. HU zeide dat zijn regering ln het geheel niet betrokken was bU een gewapende ac tie tegen een of andere Amerikaan se regering. De zaakgelastigde van Guatemala noemde de verklaring „hoogst belachelijk en onzinnig". Minstens tien doden zijn te be treuren bU een trein-ongeluk in Zwitserland. Bij Elnsiedeln reden 2 treinen in volle vaart op elkaar in. Alle slachtoffers waren van Zwitser se nationaliteit. Er zijn minstens 30 gewonden. vertrekkende ploeg van gcrlngers sterkte zal kunnen zijn dan de te rugkerende". Op 14 October, de datum van het aanvaarden van het bestand, waren er 40.500 man Britse troepen op Ja va en Sumatra. De Ned. landmacht, het KNIL en de mariniers telden 55.650 man en aldus het rpemo- rie van antwoord op 30 November verlieten de laatste Britse onderde len Java en Sumatra, terwijl de Ne derlandse troepenmacht werd aange vuld met de 7-Decembcr-divisie. Op 1 Mei 1947 bedroeg de sterk te der Nederlandse troepen in totaal rond 89.000 man, 7000 man lager du* dan volgens het bestand was toege staan. De Tweede Divisie leverde 18.000 man, doch door de gebeu: te- nissen werd het niet toelaatbaar ge acht, dat de aflossing in volle om vang plaats vond. Voorts wordt verklaard, dat. zo dra dit mogelijk is, op grote s.u tot aflossing zal worden overgegaan Een vast schema hiervoor is echter niet te formuleren. maar krachtig BINNENLAND In vergelijking met vorig jaar heeft de aardbeienoogs1 dit jaar on geveer de helft opgeleverd van vo rig jaar. Minder dan 3000 ton was voor binnenlandse consumptie be schikbaar bij een opbrengst van 5U00 ton. Charlie Chaplins film „De Dicta tor" zal in 25 Nederlendse bioscopen tegelijk worden uitgebracht. De A' damse première is op 1 August n.,. 60.000 duiven stegen gisteren to Venlo op voor de traditionele wed- strijdvlucht ten bate van de t.b.c.- bestrijding. In N.O. Groningen staken momen- teel 2000 arbeiders. Het is een felle strUd, want de Stichting van de Land bouw is thans drnk doende om de po gingen aan te wenden de staking door inzetten van hulpkrachten te breken. De in Engeland tijdens de oorlog gedrukte Ned. postzegels verliezen 1 December a.s. hun geldigheid, doch zullen nog tot 1 September aan de postkantoren verkrijgbaar zUn. BUITENLAND Zes doodvonnissen en vier gevan genisstraffen van 30 jaar zijn in Spanje tegen communisten" ge ëist. Vijf van de tien „verdacht-n" zijn nog geen 21 jaar en drie hiervan tellen slechts 17 jaar... Een meisje is als gevolg van mishandelingen door de politie reeds krankzinnig geworden. Een soldaat trachtte bij een lu cifer de titel van een film te lezen. H(j was er oorzaak van, dat onlangs de brand in het Brusselse ministerie van onderwijs uitbrak, waarbU velen het leven lieten. De Franse nationale vergadering heeft een motie van vertrouwen aan genomen in de buitenlandse politiek van de regering. De sub-commissie der VN Voor de Balkan heeft Albanië, Joego-Slaviö en Bulgarije er van beschuldigd dat zij afbreuk doen aan het gezag van de VN door systematisch een on derzoek te weigeren naar de gebeur tenissen aan de Griekse grenzen. In Spanje i., officieel bekend ge maakt, dat 92 procent der stemmen tijdens het Spaanse referendum ten gunste van Franco's opvolgingswet zijn uitgebracht, terwijl uit geen en kel deel van Spanje protesten waren binnengekomen tegen e geldigheid van het referendum. Hoe bestaat dat nu? MEAT AND VEGETABLES Het CDK deelt mede, dat men de destijds voor meat and vegetables aangewezen bonnen „E 03 vlees", voor zo' er men daarop nog niets heefi kunnen krijgen, vóór 3 Augustus a.». bij een slager in moet leveren, des gewenst tegen ontvangstbewijs. Op doze bonnen zal men dan alsnog 1 1b (ca 450 gram) meat and vegetables of 4 oz. (ca 112 gram) blikvlees kun nen krijgen. Men dient genoegen te nemen met hetgeen waarmede de slager op deze bonnen wordt bevoor raad. Het doen van een keuze zal dus niet mogelijk zijn. Het weer vandaag WARM Over het algemeen zonnig weer, maar met wat grotero kans op vor ming van verspreide onweersbuien# Temperatuur opnieuw oplopend tot zeer hoge waarden, vooral in het Z. van het land. Zwakke tot matig* wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1