Duitsland en het plan Marshall Nieuwe landing op Oost-Sumatra Zuiveringen gaan voort Economisch herstel merkbaar Joodse immigranten in Frankrijk Twee steden gebombardeerd Brits kabinet niet stabiel? 4e Jaargang No. 998 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie: Achterdam 20. Tel. 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3971 Alkmaar lltinaarder DAGBLAD VOO» ALKMAAR CN OMGEVING Woensdag 30 Juli 1947 Directeur TH W. REYNDERS Hoofdredacteur; G, E. DE WINTER UIT INDONESIË Volgens een uit Djokja verminkt opgevangenen radiobericht van het republikeinse persbureau Antara zijn de Nederlanders met zeven schepen op de kust te Tjermin, ongeveer 70 k.m. van Tebingtinggi aan de oostkust van Sumatra, geland, waarbij gevechten zijn ontstaan, 's Middags, aldus genoemd bericht, was de vyand (de Ned„ troepen reeds 5 km. van Per- baoengan. De vijandelijke actie werd voorafgegaan door twee vliegtuigen. In de door de Nederlanders onder controle gebrachte gebieden vinden d. zuiveringsacties onverminderd voortgang. Nog rondtrekkende republi keinse groepen en groepjes werden hierbij Verdreven of verspreid. Ten westen van Soerabaja ontwikkelt de T.N.I. enige activiteit in de sector Tjermee. De aanval op Nederlandse posten aldaar werd afgeslagen. Van republikeinse activiteit op en!gszins grotere schaal is -gens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djokja, Solo en Magelang. Daarentegen werd de waterleiding naar Salatiga door de republikeinen afgesneden. Het totale aantal doden, ge wonden en vermisten aan Nederlandse zijde gedurende de gehele actie bedraagt thans resp. 50, 86 en 9. WEST JAVA In Tegal is vijtig procent van het dakencomplex, de electrische centrale en het excomptogebouw vernield. MiaJEN JAVA In Semarang en omgeving beginnen in belangrijke mate normale verhou dingen op economisch gebied merk baar te worden. Het herstel van de verbindingen tussen stad en omgeving heeft een aanmerkelijke daling van de prijzen voor voedingsmiddelen tot gevolg. De bevolking keert meer en meer naar de dessa's en sawahs terug ZUID SUMATRA. De brand op de olieterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee India verzoekt interventie bij V.N. Engeland remt! De correspondent van A.F.P. te New-Delhi verneemt, dat .de Indi sche regering gistermorgen de veilig heldsraad van de V.N. telegrafisch verzocht heeft ln Indonesië te inter veniëren .teneinde de vijandeiykhe- den aldaar te doen beëindigen. De Nederlandse regering heeft tot dusver gfen bevestiging gekregen van het door A.F.P. verspreide be richt als zou de regering van India telegrafisch aan de Veiligheidsraad hebben verzocht de Nederlandslndi- sche kwestie op de ïgenda te plaat sen. De Nederlandse regering, aldus een zegsman van het departement van buitenlandse zaken, staat niet afwijzend tegenover een behande ling van het conflict in de Veilig heidsraad. Nederland zal hierbij zel ve gehoord worden. Conlact met Sjahrir? De Ned. gezant in India ,de heer Lam- ping, is reeds te New-Delhi gearri veerd. Deze gezant heeft geen op dracht contact te >eken met Soetan Sjahri-, die te New-Delhi vertoeft. Een ontmoeting is echter niet uit- ges1 en. Indien Sjahrir, die ver klaard heeft gemachtigd te zijn om namens "de republiek alle onderhan delingen te voeren, contact wil zoe ken met de ?r Lamping, dan zal deze vermoedelijk wel bereid zijn de heer Sjahrir te ontvangen. Brits verzoek aan India Do Voor-Indische regering heeft een dringend verzoek van de Britse regering ontvangen om het telegram aai de Veiligheidsraad (dat waar schijnlijk reeds verzonden is) waarin om onmiddellijke interventie in het Indonesische geschil gevraagd wordt niet te verzenden. In de Britse nota zou aan Voor- Indië verzocht zyn de officiële hou- ng van de britse regering, welke zonder uitstel zal worden bekend ge maakt, af te wachten. In kringen van de Congrespartij wc d er op gewezen, dat dit afwach ten van de officile houding der Brit se regering r.iet betekent, dat het Foreign Office de leiding van de bui tenlandse politiek van India genomen heeft, doch dat het wellicht beter was de aankomst van de Nederland se ambassadeur, die, zoals gemeld, gearriveerd is, af te wachten. Luchtvaartverdrag be ëindigd. Het laatste Nederlandse vliegtuig dat verguning heeft tot landen op Hindoestaans gebied, is op het vlieg veld van Calcutta gearriveerd, van waar het naar Batavia zal vertrek ken. Hiermede is, als protest tegen de geb.urf --issen in Indonesië het lucht vaart, erd -ag tussen Nederland en To ooëindigd. daarvan zijn door saboteurs aangesto ken. De twee anderen geraakten in brand tengevolge van alang-alang- branden. Van de zijde van de Stan dard Oil wordt medegedeeld, dat de branden van minder belang zijn. SUMATRA's WESTKUST. In het noordelijk deel van de vlakte van Padan verleent de bevolkibg overal medewerking bij het zoeken naar landmijnen. Reeds kon een aan zienlijk deel van deze landmijnen on schadelijk worden gemaakt. De pas- sars zijn weer heropend. Diverse han delaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de huizen te verkopen. De toestanden onder de bevolking van Loeboek Boeaja ble ken droevig te zijn. Er werden zeer vele zieken aangetroffen. De .dienst voor dp volksgezondheid opende Za terdag een kliniek te Bandarboeat. SUMATRA"s OOSTKUST. In het pasbezette gebied ontwikkelt de toestand zich gunstig. De bevol king keert in aanzienlijke getale naar de kust terug om te werken. Ver scheidene diensten functioneren reeds regelmatig. Hier en daar heerst ech ter nog onrust, terwijl republikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de randgebieden. Montgomery niet naar Japan Naar verluidt heeft generaal Mac Arthur, opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in het Verre Oosten, van veldmaarschalk Mont gomery, chef van de Britse Genera le staf. telegrafisch bericht ontvan gen, dat Montgomery geen bezoek kan brengen aan Japan, daar hij re gelrecht naar Groot-Brittannië moet terugkeren. Het bezoek van Montgo mery aan T|kio was oorspronkelijk vastgesteld op 5 Augustus. Te Londen wordt gezegd, dat geen sprake van is, dat Montgomery naar Londen teruggeroepen is. Bü het binnenhalen van de graanoogst in de N.O. Polder wordt gebruik gemaakt van de nieuwste, uit Canada geïmporteerde, combine. Zij weigeren van boord te gaan Het eerste van de drie schepen, die de 4500 Joodse vluchtelingen naar Frankrijk terugbrengen, is de haven van Port de Bouc binnengelopen. Naast staatspolitie zorgden ongeveer duizend Franse soldaten voor de af zetting van het haventerrein. Tevo ren waren, naar men gelooft van Joodse zijde, pamfletten gestrooid, waarin de Fransen werden aange spoord zich actief tegen de ontsche ping te verzetten. Voor vervoer van Republikeinse legerberichten Verschroeide-aarde-tactiek een succes Radio Djokja meldt, dat de repu blikeinse luchtmacht Semarang heeft aangevallen en Tjandji-bom- men afgeworpen heeft. Boven de stad werden enige pamfletten uitge worpen. Tevens werd Salatiga ge bombardeerd. Twee opgestegen Ned. jagers hadden geen succes. De repu blikeinse toestellen keerden In goede orde op hun basis terug. Het 24e republikeinse lef erbericht meldt, dat op 27 Juli twee vijande lijke compagnieën bijgestaan door 5 tanks, hevige navallen op Soeroblto ten Westen van Modjokerto hebben voortgezet. Wij hebben de vijand te ruggeslagen, aldus het communiqué. Bij Mantoop zijn twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Wij hebben iedere avond vijande lijke nederzettingen aangevallen. Gister norgen is het vliegveld te Madioen door twee Ned. jager- met mitrailleurvuw drie minuten lang aangevallen, waarbij noch slachtof fers vielen noch schade werd aange richt In West-Java is Kc..ungan met alle krachten door onze strijdmacht L verdedigd. Op plaatsen, waar Neder-, 1 landers beletten onze tactiek der ver schroeide aarde .e passen ,is de ze volmaakt uitgevoerd. Het 25e republikeinse legerbericht meldt: „Een formatie van Nederlandse vliegtuigen, welke het vliegveld van Djokja heeft aangevallen, deed ook een aanval op Klatan. Hierbij vie len twee doden. Daarna werd door dezelfde vligtuigen Solo aangevallen met mitrailleurvuur. De toestellen vluchtten echter voor ons afweer geschut. Aan het Oostelijk front heeft de vijand pogingen aangewend Tjitjalenka te heroveren. In de mor gen braken in de stad gevechten uit, welke de gehele dag voortduur den. Het gebied tussen Tjikoneng en Soemedang wordt onafgebroken met kanonnen beschoten. In Pengalengan duren Ce gevechten voort. Het vlieg veld Talang Betoetóe nabij Palem- bang Viel in onze handen. Drie Ne derlandse vliegtuigen werden ver nield en twee beschadigd. TEXTIEL VOOR DE BEZETTE GEBIEDEN. Officieel is medegedeeld, dat een begin is gemaakt met het aanvoeren an textiel voor de nieuw-bezette ge bieden in Indonesië. Binnen enkele dagen zullen een millioen yards naar Cheribon worden verzonden. Demobilisatie -vergoeding Zij, die vrijwillig in militaire dienst gingen, ontvangen bij het beëindigen van hun verbintenis een z.g. demobi lisatiebonus van f 200. In het algemeen werd het als on rechtvaardig beschouwd, dat dienst plichtig en reservekader, hetwelk op geroepen was en dus dikwijls In min der prettige omstandigheden kwam te verkeren, bij het verlaten van de militaire dienst niets ontvingen. Naar wfl vernemen ligt het in de bedoeling van de betrokken afdeling van het ministerie van oorlog om ook voor het opgeroepen kader een demobilisatieregeling te treffen. demonstranten naar de haven zou. volgens de pamfletten, worden ge zorgd. Naar de Franse havenautoritieten verklaard hebben, zal de ontscheping van de 4500 vluchtelingen ten minste drie dagen in beslag nemen, daar men bezwaarlijk meer dan een schip per dag kan behandelen. De land verhuizers zullen na het aan land gaan worden gevaccinc 1 en zo no dig verder medisch worden verzorgd. Vijfhonderd jonge Joden uit Frank rijk waren aan de haven aanwezig. Zij zullen zich met d verzorging van de immigranten belasten, die zullen worden ondergebracht in het vroegere Amerikaanse repatriërings kamp te Casis bij Marseille. Volgens onbevestigde b richten wei geren deze naar Frankrijk terugge brachte Joodse immigranten aan land te gaan. Naar verluidt hebben zij de Fransen bedankt voor hun gastvrijheid, doch te kennen gege ven, dat zij er op staan naar Pales tina terug te gaan. Alleen hun doden zouden aan land worden gezet. Na een bezoek van enige uren aan een der schepen heeft de secretaris van 't departement, die de ontvangst van de vluchtelingen heeft georgani seerd, verklaard, dat hij zich ter stond met de eerste minister, Paul Ramadier, in verbinding zou stellen. Medicamenten voor de Republiek Per vliegtuig uit Singapore Gisteren is het eerste vliegtuig met medicamenten van het Rode Kruis voor Indonesië van het vliegveld Kallang bij Singapore vertrokken met een half ton verband- en genees middelen, waaronder penicilline. Volgens het republikeinse radiosta tion Djokjakarta hebben twee Ne derlandse gevechtsvliegtuigen een Dakota met medicamenten uit Sin gapore ttfdens de landing op het vliegveld van Djokjakarta neerge schoten. Het republikeinse persbu reau Antara meldt, dat het aantal doden negen bedraagt, w.o. vier Britten en een Indiër. De Nederlandse militaire woord voerder te Batavia heeft het volgen de over de militaire situatie gr „De republikeinse berichten 'Qc de beschieting van een vliegtuig ~t medicamenten uit Singapore door Nederlandse gevechtsvliegtuigen kun nen onmogeiyk juist zyn. Radio Semarang meldt, dat de eer ste trein weer reed van Ambnrawa naar Toengang. De TNT is nog in de buurt evenals ook te SalaLga, doch niet by dag. De Chinese wQk van Ambarawa is geplunderd en des nachts komen duistere figuren tus sen de Nederlandse posten om te ro ven en brand te stichten". AARDBEVING GEREGISTREERD De seismograaf van het KNMI te De Bilt registreerde gistermiddag te 14.54 uur een zeer sterke aardbeving waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 7500 km. in O. N.O. richting. C.-G. naar Nederland Naar het ANP verneemt zal de Commissie-Generaal vandaag uil Ba tavia naar Nederland ••trekken. Dit geschiedt op uitnodiging van de Nederlandse regering. Het ligt ln de bedoeling dat de Commissie-Gene raal overleg met de regering zal ple gen. Een 15-jarige jongen is bij het baden in de Waalhaven (R'dam) verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Economische situatie critiek De Britse Labour-partementsfrac- tie zal vanavond in een „crisis-zit ting" by'eenkomen. Dat veldmaar schalk Montgomery, stafchef der ge wapende macht van het Britse im perium, zijn bezoek aan Japan heeft afgelast en zich van zyn bezoek aan Nieuw-Zeeland naar huis haast, werd in Londen in verband gebracht met de berichten, dat Groot Brit- HET IS DE LAATSTE weken uiteriyk wat stil geworden rond het plan Marshall. Men doet echter goed zich niet te vergissen: door de deskundigen wordt te Parijs hard gewerkt om de voorstellen van de zestien Europese landen te formuleren. Naar alle hoofdsteden zyn reeds vorige week per speciale gelegenheid vragenlijsten verzon den. Deze lijsten moeten uiteriyk op 5 Augustus in Parijs terug zyn. Het binnengeko men materiaal zal dan worden verwerkt. Begin September zullen de officiële afge- vaardigden dan waarschynlyk weer byeen komen om het definitieve voorstel vast te JjÊ^ stellen. Inmiddels doen zich rond de uitwerking van het plan allerlei problemen voor. Er wordt een hevige discussie bijvoorbeeld gevoerd over de vraag in hoeverre Duits land by het plan moet worden betrokken. Communistische argwaan Dfc COMMUNISTEN verkondigen met grote halsstarrigheid, dat het de Amerikanen met het plan Marshall in de eerste plaats te doen is het herstel van Duitsland, voornamelyk dan de Wes telijke zone, te bevorderen, met het oogmerk er de eigen economie door te verstevigen. Men ver wijt dus Amerika zonder meer het nastreven van louter eigen baat. Een Frans blad wist zelfs te vertellen, dat Ame rika in drie jaren 360 milliard Franse francs aan Duitsland wil verstrekken ten behoeve van de opbouw van het industrieel apparaat; het verhogen van de Duitse uitvoer en de verstevi ging van de Duitse positie ten opzichte van Rus land. Omgekeerd zou Amerika de uitvoer naar Duitsland tot een maximum willen opvoeren. In dezelfde drie jaren zouden Engeland en Frank- ryk slechts een bedrag van 120 milliard Franse francs ieder ontvangen. Uit welke troebe' bron het Franse blad deze mededelingen put weten wy niet. De bedoeling is in ieder geval duidelijk. Er moet worden gesug gereerd, dat het plan Marshall tegen Rusland is gericht. Daarom zou Amerika aan de Duitse we- deropf" iuw voorrang verlenen boven het herstel van de door Duitsland zo zeer geteisterde Euro pese landen. Het Amerikaanse blad „Time" doet ten aanzien van deze vraag ook een duit in het zakje. Het vertelt, dat het herstel van Europa noodzakelyk Is om de dreigend;, communistische vloedgolf over het oude Europa, bakermat van de Wes terse beschaving, te keren. De Franse communis tisohe pers maakt zich gretig meester van dit argument om de twijfel te blyven voeden aan de oprechtheid van de Amerikaanse bedoelingen. Niet helemaal ongelijk NU HEBBEN DE communisten, wat dit betreft stellig niet geheel ongeiyk. Vrees voor het com munisme woekert in verschillende Amerikaan se kringen, en waariyk daar niet alleen, gre tig v ^rt. Deze vrees vindt steun bij uitlatingen van niemand minder dan Stalin, die verklaarde, dat Europa niet uit de chaos kan komen en der halve slechts het communisme nog redding kan brengen. Het uur heeft geslagen, aldus de Rus sische dictator, dat het communisme zich over geheel Europa dient uit te breiden. Andere opvattingen IN DEZE CONTROVERSE wordt weer het zwart-wit-dilemma van deze tijd gesteld, n.1., de keuze tussen de huidige kapitalistische maat schappelijke orde en die van het Russische com munisme. Op deze meer en meer gebruikelijke wyze wordt de zaak echter een beetje vals voor gesteld. Het lijkt ons, dat West-Europa een ei gen oplossing heeft te bieden. Het economische herstel van West-Europa behoeft een ingrypen- de wyziging in het maatschappeiyk stelsel niet uit te sluiten. Wij zien daarvan trouwens aller- wege reeds voorbeelden. Ik geloof, dat het bij de West-Europese massa niet gaat om de redding van een vermolmd kapitalistisch stelsel, maar om te ontkomen aan de economische ondergang en de armoede. West-Europa heeft daarvoor een weg aan te bieden, die aan de ene kant de vry- heid van de individuele mens garandeert en an- derszijds de maatschappelijke uitbuiting opheft en de eis van de sociale gerechtigheid doet ze gevieren. Dat is de weg van het Evangelie, de Humanitas en het socialisme, als een drie-een heid waarop een beter en rechtvaardiger wereld kan worden gebouwd. Het Duitse probleem HOE MOET HET Duitse probleem ln dit ge heel worden ingepast? De Franse socialistische leider Léon Blum schreef hierover: „Duitsland maakt een integraal deel uit van Europa en men kan er niet aan denken het er van af te scheiden. Het is onmogelijk zelfs een gedeeltelijke staat op te maken van de Europese hulpbronnen en behoeften en Duits land daarby weg te laten". Europa heeft er slechts voordeel by, dat de Duitse economie tot het hoogste peil wordt op gevoerd, mits hiermede geen nationaal en chau vinistisch belang wordt gediend, maar slechts het belang van Europa als geheel in het oog wordt gehouden. Daartegenover staat echter het recht van de door Duitsland geteisterde gebieden om van dit land herstelbetalingen te vorderen, aldus Blum. Maar ook ten aanzien daarvan, ls men slechts gebaat by een zo sterk mogelijke Duitse eco nomie. Het één hangt ongetwyfeld met het an der samen. Hèt probieem is echter, dat Rusland zich by het zoeken van een oplossing afzydlg houdt en daarmede een spaak in het wiel steekt van het Europese herstel. Waar is de bondge- nootschappelyke eendracht van de oorlogsjaren gebleven? Deze was wellicht nu harder dan ooit nodig. Er zit iets pynlyks in, maar het blyft waar zo als Anthony Eden het enige tyd geleden formu leerde, dat het Ruhrgebicd één van de industriële levensaders van West-Europa blyft. Slaagt men er niet in dit centrum opnieuw zo sterk moge lijk te maken, dan is ook het lot van West- Europa zeer twyfelachtig geworden. DEWI tannië gedwongen zou zyn op dras tische wyze zyn gewapende stryd- machten in te krimpen met het oog op de dreigende economische crisis. Hoewel -t ministerie van oorlog als reden van zyn plotselinge terug keer „dringende zakeiyke aangele genheden te Londen" opgaf, vestigt het besluit van Montgomery de aan dacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dwingender be hoefte aan ingrypende maat.cgelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te veroorzaken van de vorige wintercrisis, die de industriële pro ductie van dit jaar belemmerde. Tenvyi tussen At tl cc en de leiders der Labour Party voortgegaan word met het voeren van besprekingen over de critickc situatie deden by de volgelingen geruchten over hangen de verschuivingen in het kabinet de ronde, waarby do posities zowel van de premier Attlce, als van de minis ter van buitenlandse zaken, Ernest Bevln en van de minister van natio nale organisatie, Hcrbert Morrison betrokken waren. Volgens geruchten onder de meest links georiënteerden van de Labour Party zouden op de vergadering van hedenavond de mee3t rechts georlën teerden het voorstel willen doen, dat Attlee de leiding aan Bevin zou over dragen. Een ander gerucht wilde, dat de persooniyke aanval .n de Daily Mir- ror, op het leiderschap van Attlee, die de party opriep om Attlee te ver vangen, door Morrison geïnspireerd zou zyn. Achten al deze tegenstrijdi ge berichten staan echter twee fei ten. j Ten eerste, dat de regering met het oog op de dollarcrisis zo spoedig mogelijk een aantal beslissingen zal moeten nemen, die zy tot nu toe steeds uitgeeteld heeft. Ten tweede, dat onder de huidige critieke omstandigheden de verschil len in het kabinet, die tot nu toé het nemen van een beslissing ver hinderd hebben, het dageiykse on derwerp van gesprek geworden zyn van de parlementsleden die de rege ring steunen. Het weer vandaag LANGE PERIODE MET ZONNESCHIJN Wisselend* bewolking -..r met lange periode met «orinescMj.i ca vrywel nergens btdenroniiiu... Vrfl warm met zeewind lo «IV MU>t»lroolc

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1