Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad Op grond van het Handvest Duidelijk Nederlands commentaar Terreur in Palestina Vakbonden eisen vrede Scherpe critiek van mr. v. Kleffens Voor-Indisch toestel neergeschoten 1500 Havenarbeiders legden hei werk neer Nederlanders vorderen snel 4e Jaargang No 999 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie: Achterdam 20. Tel. 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3971 Alkmaar Donderdeg 31 JWf 1947 kma&ïder DAGBLAD VOO* ALKMAAK IN OMOIV1NG Directeur TH W REYNDERS Hoofdredacteur: G E DE WINTER Formele Australische stap De Australi ehe premier, Joseph Chlfley, heeft verklaard, dat de Aus tralische regering het conflict tussen Nederland en de Indonesische re publiek in handen zal stellen van de Veiligheidsraad der V.N. Latere berichten meldden dat Australië zich formeel tot de Veilig heidsraad heeft gewend met het verzoek de vijandelijkheden in Indonesië als „inbreuk op de vrede" op grond van artikel 39 van het Charter in behandeling te nemen. De Indonesische kwestie zal ais eerste punt op de agenda voorkomen, wanneer de Veiligheidsraad hedenavond 20 uur Ne derlandse tjjd te Lake Succes (New York) bijeen komt. Op het departement van buitenlandse zaken heeft men reeds inlich tingen ontvangen, volgens welke Australië de Indische kwestie aanhan gig heeft gemaakt by de Veiligheidsraad op grond van hoofdstuk VII van liet Handvest. Dit Handvest, spreekt van aanval~dadcn, inbreuk op en bedreiging van de vrede. welke na de totstandkoming van de Ned.-Indonesische Unie dan evenals het koninkrijk souverein zou zijn. iets dat zich in Indonesië niet voor doet. Blijkbaar deelt de Australische regering de onjuiste opvatting van de repub"ielc, dat deze laatste reeds Het zou dan ook begrijpelijk zijn ge weest, als de Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad zou zijn ge- Nederlandse afkeuring Naar aanleiding hiervan gaf een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te^ kennen, dat het zeer te betreuren valt, dat een lid van het Britse gemenebest tot deze stap is overgegaan vooral wan neer men in aanmerking neemt de jongste verklaring, welke minister Bevin in het Engelse Lagerhuis heeft afgelegd. Het wordt duidelijk geacht dat deze stap van Australi sche zijdè niet bevorderlijk is voor verdere stappen, die de Britse rege ring zou kunnen doen, met betrek king tot de door haar aangeboden goede diensten. Australië voorbarig Zolang niet bekend is, hoe de Au stralische stap precies luidt, 'kan geeii commentaar gegeven worden. Wel echter aldus de woordvoer der kan reeds thans verwonde ring erover worden geuit, dat de Australische regering gemeend heeft de Indische kwestie te moeten bren ger. onder hoofdstuk VII van het Handvest, aangezien dit spreekt'van aanvalsdaden, inbreuk op en bedrei ging van de vrede. Dit hoofdstuk heeft derhalve alleen het oog op een niet-rechtmatig optreden van een staat tegenover een andere staat thans te beschouwen zou zijn als een souvereine staat. De woordvoer der herinnerde eraan, dat zelfs krachtens de overeenkomst van Ling gadjati ook, na de interim-periode de republiek deze status niet zou krijgen, aangezien de republiek slechts zou worden een deelstaat van de Verenigde Staten van Indonesië. Twee Britse sergeants door Joden opgehangen De Joodsé verdedigingsorganisatie Haganah is gistermorgen begonnen met het ..uitkammen" op grote schaal van het district Nathanya in Noord- Palestina. Honderden leden zijn ge mobiliseerd om de twee Britse ser geanten, die door de Irgoen Zwai Leoemi deze maand zijn ontvoerd, op te te sporep. De Irgoen. een Joodse verzetsorga nisatie, heeft Maandag gedreigd, dat de beide Engelsen op hetzelfde ogen blik als de drie Joodse verzetslieden, die gisteren zijn opgehangen, terecht gesteld zouden worden. In ons nummer van gisteren maak ten wij reeds gewag van de onge rustheid, die er over het lot van' de beide Britse sergeants bestond. Deze ongerustheid is ondertussen in een gruwelijke zekerheid veranderd. Zij zijn gisteren namelijk door de Irgoen opgehangen. De twee Britse sergeants, Mervyn Paice en Clifford Martin, die. volgens een bekendmaking te Tel Aviv van d;> Irgoen. vandaag zijn terecht ge steld. werden 18 dagen geleden ont voerd. De Irgoen had reeds eerder gedreigd, dë twee mannen ter dood t? brengen als represaille-voor de te rechtstelling van drie Joodse verzets lieden. die eergisteren in de gevan genis van Acre werden opgehangen. Conferentie te Sydney van boycot"-vakbonden De Australische radio heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Australische fe deratie van havenarbeiders alle vak bonden, die betrokken zijn bij de bovcot op Nederlandse schepen tegen 5 Augustus te Sydney zal bijeenroe pen ter bespreking van de toekom stige politiek in verband met de hui dig ontwikkelingen in Indonesië. Volgens het Australische bureau voor voorlichting heeft de secretaris van de Nieuw-Zeelandse federatie van havenarbeiders Dinsdag in Welling ton verklaard, dat de boycot op Ne derlandse schepen waarschijnlijk niet opgeheven zal worden. Engels boycot Stopzetting militaire hulp in het Verre Oosten De Britse regering heeft het ver strekken van alle militaire goederen en het verlenen van alle militaire fa ciliteiten aan de Nederlandse autori teiten in het verre Oosten stopgezet, aldus heeft Bevin, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken in het En gelse parlement meegedeeld. Bevin legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van het La bourlid majoor Bramall, of Bevin wil de verzekeren, dat aan de Nederland se regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vijande lijkheden in Indonesië voortduren. Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse man schappen van leger en vloot thans in Engeland worden opgeleid en of er stappen zullen worden ondernomen om, hangende het staken der vijande lijkheden in Indonesië, aan deze over eenkomst een einde te maken. Bevin antwoordde: „Neen, dat kan ik niet doen." Tenslotte werd Neder land door de Duitsers overrompeld. Wij hebben plechtig op ons genomen om het Nederlandse leger, dat uit el kaar geslagen werd. opnieuw uit te rusten en op te leiden. Ik kan echter de Nederlandse regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doel einden, die deze oorlog met Indone sië nastreeft". Bevin voegde er nog aan toe, dat die Britse regering de verstrekking van oorlogsmateriaal en de verle ning van opleidingsfaciliteiten in het. Verre Oosten aan de Nederlandse troepen van Singapore en van de Britse gebieden in het Verre Oosten uit, heeft verboden. bracht op de grondslag van hoofd stuk VI van het handvest. Dit spreekt van toestanden, welke de handhaving van de internationale vrede en veiligheid in gevaar kun nen brengen. Niet vriendschappelijk Nader meldt de correspondent van AFP te Canberra, dat, naar aldaar verluidt, de Nederlandse gezant in Australië, de heer Teppema, aan de Australische regering heeft medege deeld, dat elke inmenging in de In donesische aangelegenheid als een onvriendschappelijke geste ten op zichte van zijn regering zou worden beschouwd. Ook India De regering van India heeft On dertussen 't Indonesisch-Xederlands conflict aan de voorzitter van de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties voorgelegd. Zij verklaarde, dat zjj de toestand in Indonesië een gevaar acht voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid op grond van ar tikel 34 van het Charter en verzocht de Veiligheidsraad in overeenstem ming met het Charter de noodzakelij ke maatregelen te nemen om een einde te maken aan de huidige si tuatie. Telegram aan Nederlandse regering Nadat gisteravond een delegatie van het wereldvakverbond per auto uit Parijs in Amste- 'am was gearri veerd, werden in het hoofdkantoor van het N.V.V. besprekingen rsfgfc- opend over het conflict in Indonesië. Daaraan namen ook de hoofdbestu ren van de bij dit verbond aangeslo ten vakcentralen, het N.V.V. en de E.V.C,. deel. Na de toestand uitvoerig onder ogen te hebben gezien, is het volgende telegram aan de Nederlandse rege ring gezonden: „De besturen van Wereldvakver bond, N.V.V. en E.V.C., dringen er met grote klem btj de regering op aan: 1) direct militair optreden in Indo nesië te staken, 2) regering der Indonesische repu bliek voor te stellen, onverwijld besprekingen te openen tot het verkrijgen van overeenstemming over de punten, die partijen nog sche' 'en. 3) Indien een aanbod daartoe door republiek wordt afgewezen, bemid deling of arbitrage te aanvaarden". De besturen van vorengenoemde or ganisaties zullen, indien nodig, Don derdag 7 Augustus te Parijs opnieuw bijeen komen. Australische klachlen ongegrond" komst van Linggadjati respecteert." Hij was voorts van mening, dat „de huidige republikeinse regering niet de wil van het Indonesische volk verte genwoordigt". Zij is samengesteld uit „een groep bandieten, die een micro foon en veel geld tot hun beschikking hebben" en voegde er aan toe, dat „Borneo en Oost-Indonesië de Neder landers verzocht hebben een actie te gen de republiek te beginnen". Op een vraag omtrent de behandeling van de kwestie door de Veiligheidsraad ver klaarde Mr. van Kleffens: ..Wij wil len aan het Indonesische volk de vrij heid brengen, die het door deze on machtige Indonesische republiek ont houden is". Op een persconferentie heeft de Ne derlandse ambassadeur in de V. S., mr. van Kleffens, verklaard, dat Indle en Australië „buiten de grenzen van de jurisdictie van het Charter der V.N." gingen, door de Indonesische kwestie aan Veiligheidsraad voor te leggen. HU legde er de nadruk op, dat het hier geen geschil betrof tussen sou vereine staten en dat daarom de naar voren gebrachte klachten „onge grond" waren. Niettemin, aldus mr. van Kleffens, neemt Nederland een sterke positie In tegenover de Voor- indische en Australische klachten. Hij interpreteerde de Australische stap als volgt: „wat de Australiërs steeds voor ogen staat is hun precaire positie in 1942 en zij willen thans voorwaarden scheppen, die de nati onale veiligheid van hun land kun nen verzekeren. Zjj zullen dit echter later betreuren." Hij vervolgde met te zeggen, dat de bemiddeling van Groot-Brittannië noch van de V. S. enig nut zou heb ben. „Wij wensen onze troepen terug te trekken zodra wij kunnen, doch eerst moeten constructieve krachten de leiding hebben". Mr. Van Kleffens heeft o.m. nog het dat het Nederlandse leger de poli tionele actie over enkele dagen zal kunnen beindigen. Mr. van Klefefns heeft o.m. nog het volgende verklaard: „Nederland ver langt geen terugkeer van het oude koloniale systeem. Nederland wenst in Indonesië geen dienaren, maar deel genoten te vinden. De Nederlandse re gering is bereid de huidige republi keinse regering te erkennen, zodra zij van baar kant bewijzen zal leveren, dat zij de bepalingen van de overeen- De Koning van Zweden tijdens een bezoek aan Bastad, waar hij elk jaar een bezoek brengt. Hy Is nog steeds zeer geïnteresseerd In tenniswedstrij den en biykt nog vol geestdrift. Operaties op Madoera? Volgens betrouwbare, doch tot nu toe onbevestigde berichten treffen de Nederlandse troepen voorbereidingen om van Soerabaja uit naar Madoera over te steken en het eiland te be zetten. Waarnemers zyn van mening dat, na de bezetting van de haven van Tjilatjap aan de Zuidkust 1 Java, de bezetting van Madoera voor lopig de laatste grote miltiairc ope ratie op republikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog verdere ml litalrc acties zuilen ondernemen, zal, afhangen van „politieke overweging" en van de houding der republi keinse autoriteiten. Waarnemers me nen, dat de republikeinen niet ge neigd zyn de vijandelijkheden te sta ken, tenzy hen door de Veiligheids raad zulks verzocht ou worden of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mo gendheid. De Nederlandse troepen z$n thans bezig op verschillende plaatsen te consolideren. Het is mogelijk dat daarna nog enkele plaatsen bezet zullen worden. Wat de politiek van de verschroei de aarde betreft, dient men in het oog te houden, dat deze geen enkele militaire betekenis heeft, maar al leen een zinloze vernieling is, vooral gericht tegen buitenlandse eigen dommen. De ongebondenheid van dc gewapende Indonesische troepen neemt de vorm van verwording aan. Langzamerhand komt de macht in handen van de ongebonden strijdor ganisaties, die blijkbaar gestimu leerd worden door de militaire lei ders. Van een strijden voor idealen is by deze groepen geen sprake. Zij bestaan uit lieden, die zich niet aan een geregeld leven kunnen wennen. De bevolking is dan ook op deze troepen allerminst gesteld. De vrees is niet ongewettigd, dat het in de republiek naar een mili taire dictatuur gaat en dat deze dus een politiek apparaat wordt. Dit baart enige zorg, omdat het proces vat kan krijgen op het eventueel we der contact nemen me" de regering te Djokja. OPHEFFING MILITAIRE TARIEVEN Met ingang van 1 Augustus 1947 zullen de poststukken, gericht aan militair personeel in Engeland vol gens het normale tarief behoren te worden gefrankeerd. De verlaagde portregeling in dit postverkeer komt hiermede te vervallen. Tevens beho ren militairen hun poststukken, ge richt aan bestemmingen in Enge land met Ingang van dien datum normaal te frankeren. Had medicamenten voor de Republiek aan boord Dinsdag is een Voor-Indisch vlieg tuig, eigendom van dc ryke Indiër Patnaik, met medicamenten aan boord boven het vliegveld van Djok Jakarta door twee Nederlandse toe stellen neergeschoten. Het republi keinse radiostation Djokja meldde, dat de vergissing van de Nederlan ders heel begrijpelijk was, daar de machine geen onderscheidingsteke nen droeg. Het was n.1. gecamou fleerd. Het Voor-Indisch toestel, ver. Slaking Ie Amslerdam In een kort berichtje meldden wij gisteren dat 85 man van de samen werkende havenbedrijven te Amster dam in staking waxen gegaan in ver band met het feit, dat een hunner collega's was ontslagen, (volgens de directie van de S.H.B. wegens het weg lopen van zijn werk en het voeren van opruiende gesprekken). Dit ont slag werd na een nieuw onderzoek ingetx-okken. De stakers eisten daarop uitbetaling van de uren waarop was gestaakt, betgeen door de directie werd geweigerd, waarbij zij zich be riep op een bepaling in de arbeids contracten, dat bij ieder conflict ar bitrage zal worden aangevraagd. Aan gezien de directie weigerde te onder handelen met de E.V.C., afd. transport, die de leiding van de staking op zich heeft genomen ,nam het conflict schcr pere vormen aan met het gevolg, dat in de loop van Dinsdag alle arbeiders van de S.H.B., in totaal ongeveer 1500 man.Nhet werk neerlegden. Het werk in de Amsterdamse haven wordt door deze staking niet merk baar gestoord, daar de scheepvaart- beweging toevallig gering is en de vaste kern van de scheepvaartmaat schappijen, tellende eveneens om streeks 1500 man, aan de arbeid is ge bleven. moedeiyk een Dakota, kwam van Singapore en vervoerde twee ton ver band- en geneesmiddelen, waaronder penicillne. Negen personen bevonden zich aanboord, vier Britse onderdanen en vjjf Indonesiërs. Op één na Ueten zy allen het leven. Een Nederlands bericht, dat werd uitgegeven naar aanleiding van het neerschieten van de Dakota, zeide: De verantwoordelijke personen voor de vlucht van deze Dakota, hebben zich schuldig gemaakt aan een laak bare zorgeloosheid. Indien de Ne derlandse autoriteiten van te voren gewaarschuwd waren, dat medische goederen naar Djokja zouden worden gebracht, zou de Ned. legerleiding voor een geleide hebben gezorgd. Bovendien had de neergeschoten machine, zoals ook radio Djokja zei, geen Rode Kruis-tekenen en hier door werd de Dakota voor een vijan delijke machine bekeken. De regering van Voor-Indië heeft by de Ned. regering een officieel pro- tèst ingediend en schadevergoeding gevraagd voor de vernieling van het Indische vliegtuig, dat eigendom was van een Indisch staatsburger. De Nederlandse regering heeft de republiek doen weten, dat er niet het minste bezwaar is tegen de levering van meddcy.xen door Malakka aan de republiek. Wanneer de Nederland se regering vooraf gewaarschuwd wordt, dan zal zorg worden gedragen voor een geleide. MTZIKAL3 KANARIE ovERi.K-- De trouwste kanarie van de E lae koning en de eni ge in zy.j soort, die het gehe le'Engelse volkslied kon flui ten, is op ruim '5-jarige loef tijd gestorven. Het dier heef» grote bekendheid verworven toen het in '87 op een dleren- tentoonstelling in het Crystal Palace het „God save the king" 'en gehore hmcht. De legerberichlen Rijst en textiel voor de bevolking Het Nederlandse legercommuniqué maakfe bekend, dat in Oost-Java eni ge groepen republikeinen Neder landse posten, vooral in het gebied van Buitenzorg en Soemedang 'heb ben aangevallen. Deze aanvallen wer den zonder 'veel moeite afgeslagen. Tjiwidej, 20 km. ten Zuidoosten van Bandoeng werd bezet en Tjitja- lengka, 15 km. ten Zuidoosten van Bandoeng is hernomen. In Midden- Java is Kaliwoengoe, 20 km. ten westen van Semarang, bezet. Rijst en textiel Besloten is. om de gehele bevolking van Batavia, welke niet in het Ne derlandse di9tributie-apparaat is op genomen, vanwege de Lebaran per persoon een kg. rijst te verstrekken, terwgl zo spoedig mogelijk tot rui mere verstrekking zal worden over gegaan. Hiervoor echter is een bete re registratie dier bevolkingsgroep noodzakelijk. Tevens is een begin ge maakt met de aanvoer van textiel in de nieuw-bezette gebieden. Bin nen enkele dagen zal een millioen yards, voor Cherlbon bestemd, naar die stad worden gezonden. De verliezen De totale verliezen van Nederland se zijde bedragen thans: 51 gesneu velden, 9 vermisten en 110 gewon den. Op West-Java hebben verkennin gen in het Pekalenganse in de rich ting van Santoso uitgewezen, dat vele ondememingsemplacamenten in deze streek zyn verwoest. In de om geving van Poerwakarta zyn acht Indiërs in republikeinse dienst ge vangen genomen. Op een suikerfa briek bq Cheribon zyn enkele Ne- Frlts de Ruyter leverde tydens het internationaal athletiekconcours te Amsterdam een prachtige prestatie door de 1500 nieter internationaal te winnen in de tijd van 3 min. 51.7 sec., waarbij hl) slechts 1.3 sec. boven bet vorige Jaar door Slijkhuis gevestigde record bleef. V.S. in beraad over Indonesië De Verenigde Staten plegen over leg met een aantal regeringen over practische stappen ter oplossing van de Indonesische kwestie. Een woordvoerder zeide dat de V. S. „zeer ernstig" verlangden de In donesische kwestie zo spoedig moge lijk geregeld te zien. De Amerikaanse onderminister Lo- vetti weigerde echter te zeggen, wel ke houding de Verenigde Staten zou den aannemen, al- rens de protesten van Voor-Indië en Australië formeel aan de Veiligheidsraad zouden zijn voorgelegd. derlanders bevrijd. De Centrale Picn gan is goeddeels intact en ook de grol stu -dam van Tjideuntjanrw-k is onbeschadigd bezet. Te Tega) is veel dumdumammu litie aangetrof fen. De vernielingen in doze haven zijn meegevallen. De Electrisch. cen trale is vrywel intact. In de hu ven bleken enige tyd geleden 78 wagonla dingen Leverfield-geweren, mitrail leurs, enz. te zyn ontscheept om naar Djokja te worden vervoerd. Snelle opmars De bijzonder snelle opmars van de Nederlandse troepen va Palembang uit na - het binnenland is, naar mag v rden ïngei omen, de oorzaak van de geringe vernielingen door de te rugtrekkende republikeinse troen-»n, terwijl hier ook minder venr - van Chinees bezit en rreur de Chinese bevolking dan cider* heeft plaats gevonden. Volgens de bevolking hadden spe ciaal Japanners de hand in deze vernielingen. Republikeins legerbericht Het republikeinse legercommuniqué meldt gevechten ten westen van Soe rabaja in de omgeving van TJcrme. De republikeinse troepen bezetten een strategische plaats (ongenoemd) Een Nederlands vliegtuig heeft een auto met Nederlandse krygagevan- genen beschoten, waarbij enkele ver wondingen opliepen. Boemiaja werd door Nederlands# infanterie eenheden aangevallen. Ge heel vooraan liepen Japanse en Chi nese troepen. Een Nederlands oor logsschip heeft TjUitjap beschoten, ondersteund door twee Mitchell-bom menwerpera en drie jagers, die de haven bombardeerden en mitrail leerden. De republikeinen boden he vige tegenstand en schot-n ©en MJN chell neer. Tevens is Kroja uit de lucht aangevallen. De republikeinen bedreigen Ambarawa en de verbin dingen tussen Salatiga en Ambara wa big ven verbroken. De republikeinen beheersen de si tuatie. Salatiga wordt van verschil lende zijden bedreigd. BONNENLIJST PAG. 3 Het weer vandaag VRIJ WARM Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ekele overdrijvende wolken* velden, eebter vrijwel nergens buien vorming. Weinig verandering vaa temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1