£),e ifiee/i iurn, de planden- if- De jeugddroom, die verwerkelijkt werd De aard verloochent zich niet J^IDDERIXHOFF Ziedaar een naam, welke voor iedereen uit West-Frieslands wyde dreven, die wel eens op de planken heeft gestaan en voor velen ver daarbuiten een bijzondere, we zouden haast zeggen gewijde klank beeft. Ridderikhoff is de naam van de firma uit Hoorn, die de costuums levert. Ridderikhoff doet zijn intree op de „generale" repetitie en hy is het, die ten slotte na een somsmaandenlange periode van instuderen uit doodgewone twintigste-eeuwers graven en gravinnetjes maakt uit de pruikentijd, hellebaardiers van Don Frederik, Venetiaanse gonde liers, Zouaven van de Paus of gardisten van Napoleon. Wanneer Ridderikhoff komt. dan wordt het echt. Dan gaan de col bertjes en moderne japonnetjes uit en dan komt daarvoor in de'plaats de romantische kleding, welke het stuk voorschrijft. Met onze alle daagse garderobe leggen we echter ook onze alledaagse stemming af. We betreden een soort sprookjesland met een eigen sfeer: de sfeer van de planken. En deze sfeer ook is het, welke de naam Ridderikhoff omstraalt Toneelkapper - Regisseur Costumier BEHALVE costumier is de heer Rid derikhoff ook regisseur en toneelkap per en ten slotte heeft hij, dat spreekt wel vanzelf, ook mc .igmaal op de planken gestaan. Hij is een aartstone list; de toneelwereld, zo mysterieus voor de buitenstaander, bezit voor hem nauwelijks meer geheimen. Het zilveren regisseurs-jubileum, dat hij aanstonds gaat vieren, is eigenlijk een van de vele. die voor henv zijn weggelegd. Want als toneelkapper Is hij veel langer dan 25 jaar werkzaam geweest en costumier is hij eerst later geworden. ..Maar mijn loopbaan heb ik voor een goed deel te danken aan de een maal zeer bekende D. H. Michels, met wie mijn familie heel erg bevriend was In het bureau van de Costumier Inmiddels was zijn zilveren feest als regisseur, dat hij in September hoopt te herdenken, voor ons aanleiding ge noeg om hem eens te gaan opzoeken in zijn eigen milieu, dat op zichzelf het zonderlingste is, wat men zich kan denken. f Op zijn bureau troonde, hij voor een aantal kolossale wapenrustingen, te midden van talloze sabels en zwaar den. Uit nagenoeg alle tijden van de menselijke geschiedenis. Hier prijkte de steek van een tweede kamerlid: t bleek die te zijn, welke eens werd ge dragen door Henri ter HalL Tussen de harnassen uit lang vervlogen eeuwen hing het vaatje van een marketen- ster, dat in de vorige eeuw nog was gedragen door een Hoornse schone. In deze bonte omgeving vertelde ons de heer Ridderikhoff de roman van zijn leven, die een boek zou kun nen vullen en die waard zou zijn nog eens in toneelvorm te worden ge bracht Een eeuwige illusie? Zijn vader was toneelkapper ge weest en hij was het ook geworden. Maar het vak trok hem niet. Costumier! Dat was iets geweldigs! Daarnaar ging heel zijn hart uit. Maar dat zou wel een eeuwige illusie blij ven, daarvoor waren kapitalen nodig. Hij vertelde ons, hoe zijn vader agent was geweest van de firma Serné in Amsterdam, costumiers. „Wanneer die kwam, dan was ik er gek van", luidde de verzuchting, waarmee hij terugdacht aan die dagen. Deze rasechte costumier was ,de le zer bemerkt het, met zijn gedachten, veel meer bij het vak, dat hü met zo veel liefde uitoefent, dan bij zijn 25- jarig regisseurschap. Ook de regie mo- ee een "mrm plekje hebben in zijn hart, Ridderikhoff is eerst en voor al les costumier. En dus kregen we een lang relaas over een enorme verkoping van de costumes van de firma Helmhout uit Amsterdam in 1912, die vijf en een halve week duurde. De Wilsons had den daar d- laatste dagen, toen alles voor een appel en een ei van de hand ging. het een en ander gekocht en dit goed, eigenlijk „een zoodje rommel", was omstreeks 1924 beland bij hem en zijn zwager, de heer J. van Schoten, van het begin af de zakelijke leider van de firma, en aan wie. aldus de h"er Ridderikhoff. evenveel eer be hoort te worden toegezwaaid als aan mij. Henri ter Hall In 1929 zag de heer Ridderikhoff zijn dromen langzamerhand werkelijk heid worden: de hele voorraad van Henri ter Hall werd aangekocht En toen op 11 November van dat jaar Henri ter Hall voor het laatst had gespeeld in Leiden, kwamen wij aldus de heer Ridderikhoff om de boel in te pakken. Langzamerhand werd het pand te klein. Er kwam een verdieping op. in 1936 werd er een pand bijgekocht En al deze royale koopmanshuizen hangen thans van onder tot boven vol met costumes. Waar men gaat en waar men staat: costumes in enorme rijen, uit alle tijden, hoofddeksels uit de tijd der Egyptenaren. Perzen. Grieken, Romeinen, uit de Middel eeuwen en uit de allerjongste dagen van het verleden. Want, lezer, denk niet dat de jas van de N.SB.-er met de nog r.0 bekende driehoek op de mouw ontbreekt of die van de jeugd stormleider. Op het toneel is immers alles moge lijk. En de taak van Ridderikhoff is om al die mogelijkheden te verwezen lijken. ..Je zoudt niet zeggen, dat er meer dan duizend costuums uit zijn," ap- perde onze gastheer. „Wij zien dat wel, maar u niet". Waar die costuums zitten? Overal. Op de openluchtspelen te Valken burg, Heeswijk, Oistefwijk, bij toneel- en revuegezelschappen, verspreid over het hele land. De bevrijdingsfeesten veroorzaakten een kolossale opleving na een malaise, die de hele oorlog door had geduurd. Maar de moeilijkhëdcW zijn groot vandaag aan de dag: &ju^ sen en tricots slijten, gerepareerd krijgt men ze niet en nieuwe zijn niet te krijgen. „U moet een historicus zijn van gé- weM." veronderstellen we. Geschiedenis, ja, die hoort er bij. Van geschiedenis heeft hij altijd ge houden. Op school had hij geregeld een tien. Merkwaardig! denken we. Iemands aard verloochent zich nooit En intussen toont de heer Ridderik hoff ons nieuwe zolders, vol met cos tuums. Hij beweegt zich er doorheen als een koning door zijn rijk, kent elk costuum. geeft er elke bijzonderheid over, die men wenst De droom van zijn jeugd heeft zich verwezenlijkt' hij is costumier. En wat een grote! De Regisseur Evenwel: regisseur is hy ook. Hoe hij daartoe gekomen was? Als jongen, als toneelkapper bewoog hy zich steeds op het toneel. Bewust zag hij de fouten, die gemaakt werden en daarmee kwam de lust die te verbe teren. Zijn werk in dit opzicht werd echter eerst van betekenis, toen hij de re- M A£ KETENSTER.VAATJE VAM VR.ÖÜW STOUrBR vtT hooRIV. gie kreeg van de revues, die hy heeft geschreven samen met de heer J. J. C. Dell. Niet minder dan 16 zijn dat er geweest. Herinneren onze lezers zich wellicht de namen nog? De eerste heette „Heb je óók tuk?" En de tiende „Tien is troef". Eenmaal waren ze be kend genoeg. Later volgden toneelstukken en openluchtspelen, na de oorlog een be- vrijdingsrevue. En ziet, eenmaal aan geland op dit terrein raakte hij even min uitgepraat als over het costu- miersvak. Regiecursussen van de Bond van Westfriese toneelverenigingen, het 300- jarig bestaan van de Schermer, het 450-jarig bestaan van de marktrech- ten met 700 man. het openluchtspel te Beverwijk met 900 man ,de J. P. Cocn- feesten, alles passeerde de revue. Toneel, toneel, toneel, dat is alles wat bij de firma Ridderikhoff de klok slaat. Maai- in toneelzaken is de heer Rid derikhoff geslaagd: hij heeft zijn doel bereikt, hij zag zijn stoutste jeugddro men verwezenlijkt. Hallucinatie Midden in de nacht werd het gezin opgeschrikt door het doordringend en aanhoudend gerinkel van de beL Verschrikt schoot de familie over eind, knipte het licht aan en keek elkaar met grote vraagogen aan. Wat mocht er te doen zijn? Brand? Inbraak? Allerlei angst visioenen doemden op. En maar steeds ratelde de bei. Tot ik me eindelek vermande en voorzien van enkele kledingstukken naar de deur ging en die op een kier tje opende. Met de kracht der wanhoop werd de deur verder opengeduwd en onze buurman Jan Fantasie drong naar binnen. In een oogwenk stonden de huisgenoten om hem heen. Het was zichtbaar dat hij ten prooi was aan een sterke gemoedsbeweging en hy stootte allerlei onsamenhan gende klanken uit, waaruit wij ten slotte met veel moeite het woordje „Vlieg... vlieg..." distilleerden. Tezelfder tyd zag ik een grot# zwarte vlieg op zijn schedel zitten. „Aha", dacht ik by mezelf. „Heeft die je geplaagd. Wacht we zullen je helpen". Meteen nam ik een liniaal en met een flinke pets hielp ik de boosdoe ner de eeuwigheid in. „-Ziezo, -die is er geweest hoor", stelde ik hem gerust. „Ga nou maar weer slapen". Jan scheen tot bezinning te komen. In ieder geval brak er een woorden vloed los, die ons te verstaan gaf, dat het geen vlieg was, die hem naar ons had gedreven. „Een vliegende schotel", fluisterde hy hees. „Ik heb hem gezien. Kom mee. Misschien is het wat voor de krant Mijn auto staat buiten te wachten". •n-ssev Ki.6PiNS oee. eeuwen.. „Je ziet ze vliegen" sneerde m'n vrouw, die nuchter Is aangelegd. Jan Fantasie glimlachte welwil lend. „Dat zal wel blyken" riep hy triomfantelijk uit En geheimzinnig vervolgde hy: „Weqt je wat die vlie gende schotels zijn? Het zijn ontzag lijke gouden munten, die van Mars afkomstig zyn. Daar is een pluto craat aan de rol geweest en nu dwar relen de gouden munten naar beneden en sommige komen in het bereik van de aantrekkingskracht van de aarde. Als we er een vinden is ons fortuin gemaakt". Het rammelende Fordje van Jan bracht ons al heel spoedig buiten het dorp. En daar wees Jan my met een verrukt gezicht op de maan, die aan de heldere hemel stond te glanzen. „Daar heb je hem", riep. hy en thousiast' „Stel je voor zo'n brok goud". Terwyl ik zekerheidshalve het rad van hem overnam, om erger te voor komen, openbaarde zich by Jan een mate' van welsprekendheid, die my met de grootste zorg vervulde en me onbewust de richting van Castricum deed opzoeken. We reden langs de Ryd, waarvan het water rimpelloos lag in de maanheide re nacht De maan weerspiegelde er in als een grote gouden schyf. Resoluut trok Jan de rem aan en sprong uit de auto. Voor het tot me doordrong, wat hy ging doen, had hy zich de kleren van het ïyf gerukt en sprong in het water. „Ik ga hem halen", riep hy me toe, „alles goud". ,Denk maar om het monster van Loch Ness", schreeuwde ik, in do hoop dat hy daardoor zou terugke ren. Te laat. De wateren van de Ryd schenen zich te openen. De gou den maneschyf brak in duizend stuk ken uiteen. Jan Fantasie verdween om nooit meer te verschynen. En zo verloor de Ryd z'a gouden schotel, maar er is een voorwereld lijk monster voor in de plaats ge komen. NIEUWE BONNEN Voor hel tijdvak van S t.m. 16 Aug. a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAART KA, KB, KC 709 (serie J) J-01 brood 800 gr. brood J-02 brood 400 gr. brood J-01 boter 125 gr. boter J-02 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet J-03 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet J-01 vlees 100 gr. vlees J-02 vlees 200 gr. vlees J-01 melk 4 liter melk J-0S, J-05 melk 7 liter melk J-01 diversen 200 gr. kaas J-02 diversen 50 gr. korst loze kaas J-0S diversen 750 gr. suiker, boter- hainstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 7.50 gr. versnaperingen J-04 diversen 250 gr. uasp plus 250 gr. soda J-03 reserve 1600 gr. brood J-04 reserve 200 gr. kaas J-06 reserve 800 gr. brood BONKAART KD, KE709 (serie J) Jil brood 800 gr. brood J-ll boter 250 gr. boter J-12 boter 125 gr. margarine of lOt gr. vet J-ll, J-12 vlees 100 gr. vlees J-1S, J-15 melk 12 liter melk J-ll diversen 100 gr. kaas J-12 diversen 50 gr- korstloze kaas J-1S, J-14, J-15 diversen 250 gr. sui ker, botcrhamstrooiscl enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen J-16 diversen 250 gr. waspoeder plus 250 gr. soda J-13 reserve 800 gr. brood J-16 reserve 500 gr. ryst oi kinder meel (uit ryst bereid) of kinderbiscuits BONKAART MA, MB, MC, MD, ME, MF, MO 709 (Bye. arbeid, a.*. moe ders en zieken) (serie J) J-21 brood 800 gr. brood J-tl boter 250 gr. boter J-22 boter 250 gr. margarine oï 200 gr. vet J-21 melk 5 liter melk J-21 vlees 300 gr. vlees J-22 vlees 100 gr. vlees J-21 kaas 200 gr. kaas J-21 eieren 5 eieren J-21 suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen VERSNAPERING SK AARTEN enz. QB, QC 707 J-33 versnaperingen 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. J-36 versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, boterhamstroolsel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Augustus worden ge bruikt met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op .Maandag 4 Augustus ™ag worden gekocht.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3