kmaaftbr nu en oe jeitj 11 Nederlandse troepen op Madoera RIJST VOOR DE BEVOLKING Indonesië weer in de veiligheidsraad KORT MAAR KRACHTIC VANDAAG... „Los van Linggadjati" Jaargang No. 1003 Üitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie: Achterdam 20. Tel. 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel 3971 Alkmaar Postrekening 116876 Dinsdag 5 Augustus 1947 DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGBVUIO Directeur TH W REYNDERS Hoofdredacteur; G E DE WINTER DE LEGERBERICHTEN Volgens republikeinse berichten zijn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vrachtwagens gisteren vroeg in de ochtend op Ma doera aan lan< gegaan. Hierbij werden zjj vanuit de lucht gesteund. Volgens deze berichten is een vliegtuig door de Indonesiërs neer geschoten. Het legerbericht der Nederlanders zegt het met wat minder woor den. maar uit het „nemen van beveiligingsmaatregelen op Madoera" aldus het Nederlandse legerbericht kan men duidelijk opmaken, dat de Nederlandse troepen inderdaad aan land z\jn gegaan. Java De zuiveringsacties in dit gebied worden met goed, rèsultaat voortge zet, o.a. Zuiden van Koeningan. Kroj;, 15 km ten Zuiden van Ban- joemas, en Soempioeh, 14 km ten Zuid-Oosten van Banjoemas, werden bezet. Gedurende de afgelopen dagen werd langs de Noordkust geleidelijk aan overland de verbinding tussen Te- gal en Semarang tot stand gebracht. Het civiel bestuur van Salatiga is reeds ingesteld. Te Ambarawa trad de nieuwe assistent Wedana in func tie. Bij Banjoebiroe ontstond een botsing met een gewapende republi keinse bende, die spoedig werd uiteen gedreven. De suikerfabriek Ketang- joengan West werd door de TNI ver nield: de suikerfabriek Kalibagar in -het Banjoemase werd onbeschadigd aangetroffen. Te Poerbalingga wer den hoegenaamd geen vernielingen gecontsateerd. Het station van Kroja werd door de TNT in brand gestoken. Madoera Op verzoek van vertegenwoordigers van de bevolking werden gedurende de afgelopen dagen beveiligingsmaat regelen op Madoera genomen. Ver schepingen van grote hoeveelheden rijst ten behoeve van de Madoeresc bevolking, die ten zeerste honger lijdt, zijn in voorbereiding. S u mat r a Op Noord-Sumatra staan onze troepen thans voor Tandjong Bah', dat ongeveer 80 km te*> Oosten van Pematang Siantar aan de kust is gelegen. Onze verliezen volgens de ontvangen gegevens bedragen: 60 do den, 17 vermisten en 131 gewonden. De eerste trein van Medan naar Tegingtinggi is vertrokken. De trein zal waarschijnlijk doorrijden naar Siantar. De bronnen te Sibornagit voor "e waterleiding van Medan zijn intact aangetroffen. De toestand waarin de 40 km lange pijpleiding verkeert is echter niet bekend. Russische resolutie in ve'ligheidsraad aangaande Griekenland verworpen De Sowjet-afgevaardigde in de Vei ligheidsrad, Andrej Gromyko, heeft verklaard, dat de economische hulp aan Griekenland neerkwam op een poging van „zekere machtige staten om de Grieken onder politieke en economische slavernij te brengen". Qromykr bracht daarom een resolu tie ter tafel, volgens welke een bij zondere commissie in het leven zou worden geroepen ter controle van de economische hulp aan Griekenland, terwijl tevens het Ésrugtrekken van alle vreemde troepen uit dat land ge ëist zou worden. De r solutie hield tevens in, dat Griekenland verant woordelijk zou zijn voor de grensin cidenten en dat de oorzaak dier in cidenten de binnenlandse toestand in Griekenland i wezen. Voorts zou den de „International moeilijkhe den" met betrekking tot Grieken land „ten dele veroorzaakt" zijn door „buitenlandse inmenging". D resoluth werd verwerpen met negen tegen twee stemmen. Polen steunde de Sowjet-Unie. Republikeins legerbericht Het republikeinse legercommuni qué meldt', dat in de omgeving van Soember Brantas, tussen Batoe en Toegoen, ten Noordwesten van Ma- lang, hevige gevechten zijn uitge broken. Banjoebiroe, bezuiden Am barawa is door de vgand aangevallen met een bataljon van vier pantser wagens en drie tank:.. De gevechten duren hier voort. De vq'and landde by Tjilatjap in een zee van vuur tengevolge van de toepassing van de verschroeide-aarde tactiek. In Maos zijn gevechten gaan de. De kampongwoningen in Bana- ran aan het zuidelijk front van Se marang zijn door de vijand in brand gestoken. Op West-Java werd Doe- ringan -aneevallec. ..'Sedert 30 Juli hebben wij Tjiom%s, ten Westen van Buitenzorg heroverd. Verklaring van Sjahrir te Bombay Sjahrir heeft, advorens per vlieg tuig naar Lakt Succes in de V. S. te vertrekken, in Bombay verklaard, dat het beëindigen der vijandelijkhe den, waartoe het bevel is gegeven voor "Nederland een groot voordeel zou zijn wanneer de Nederlanders in het reeds bezette gebied zouden mo gen blijven. Sjahrir voegde eraan toe, dat naar het oordeel van de re publikeinse autoriteiten, de toekom stige onderhandelingen begonnen moeten worden „op basis van de po sities. welke bereikt waren, voordat de Nederlanders de overeenkomst verbroken". Engeland maakt haast met demobilisatie De defensieraad van het Britse kabinet is, zonder te wachten op de terugkeer van veldmaarschalk Mont- gomery, begonnen met de bespreking van de plannen ter vermindering van de Britse strijdkrachten. Ais de nlannen vandaag door het voltallige kabinet worden goedgekeurd, zullen zij Woensdag door Attlee in het par lement worden bekendgemaakt als deel van de nieuwe crisispolitiek. Volgens schatting gaat het om demobilisatie van ongeveer 300.000 man, voornamelijk in Italië, Oosten rijk,- Griekenland en het Midden-Oos ten. Resolutie per vliegtuig Het telegram van de Veiligheids raad voor Djokjakarta is gisternacht na half twee door radio Batavia in dq Engelse taal naar Djokjakarta uit- gezonden. De uitzending werd gister morgen vroeg herhaald. De tekst der door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie betreffende Indonesië is door een Nederlandse jager boven Djokjakarta, de zetel der republikeinse regering, neergelaten.- Radio Batavia had Djokja gewaar, schuwd, dat een Nederlandse jager met dit doel boven de stad zou vlie*'. gen. gen. Een dergelijke suggestie is ook aan de republiek gedaan. Prinses Irene, die vandaag haar ver jaardag viert. Soekarno sprak y „Staakt het vuren „Zet de strijd voort Ir. Soekarno, president van de In donesische republiek, heeft gisteren In zijn functie van opperbevelheb ber der republikeinse strijdkrachter order gegeven het vuren te staken In de afgelopen nacht te twaalf uur. In een radiorede, te middernacht over radio-Djokja gehouden, heeft Soekarno o.m. het volgende gezegd: Op de 21ste dag van de vorige maand d.i. op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indonesische volk en onze strijdkrachten bevolen ge lijktijdig op te staan tegen de Neder landse agressie. De Veiligheidsraad heeft thans de suggestie aan de hand.; gedaan ,de vijandelijkheden, door de Nederlanders begonneu, te beëindi-ij door de drie belanghebbenden (De Er kunnen 30.000 Joden naar Suriname Het uitvoerend comité van dc Frecland League te New York heeft bekend gemaakt, dat het de officiële bevestiging heeft ontvangen van de aanvaarding van het project tot im migratie van 80.000 statenloze Euro pese Joden in Suriname. Er zal een commissie van deskundi gen naar Suriname gaan voor het zoeken van een geschikte streek voor de vestiging en voor het ontwerpen van een gedetailleerd plan, dat zal worden bestudeerd en beoordeeld Ned. regering, het gouvernement van Suriname en het uitvoerend comité) De wereld trekt de gerechtvaa- M n beschouwt het openen van de -j._v-.ji-—- -an Suriname voor de sta diën als een gebeurtenis historische betekenis en deelt nciciu ucm, uc gcicuuyau - y. digde houding van de republiek soorten a in twijfel. Thans propageert de v '.^«loze 3 reld de vredelievende weg door h Wstó: weg door doen beëindigen van de oorlog in In donesië. Daarom beveel ik thans, het voor stel van de Veiligheidsraad ter har te nemend en met vaste overtuiging onze strijd voortzettend aan alle Re publikeinse strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijan delijkheden te staken en op de pos ten te blijven. mede, dat een groot aantal jo- vi (ovorl. Vader 'ti!* de concentra- ekampen en inwoners der bevrijde 3gebieden) gevolg zal geven aan de oproep voor pionierswerk in Surl- lame. Amerikaan ontvoerd De Hongaarse regering heeft ver klaard, dat een Amerikaans staats burger uit handen van de Hongaar se politieke politie is ontvoerd. De persoon in kwestie zou zich in het openbaar beledigend over de Hongaarse republiek hebben uitge laten, waarom hij door de politieke politie werd gearresteerd. Op weg naar Boedapest, waar hij voor een Volksgerechtshof zou terechtstaan, werd de arrestant door drie onbe kende personen in een auto met Amerikaans nummerbord ontvoerd, aldus de officiële verklaring. Sjahrir te Caïro Soetan Sjahrir is op doorreis naar de Verenigde Staten te Caïro aange komen. Hij werd bij aankomst per .vliegtuig op het vliegveld van Caïro door de vertegenwoordiger van de In donesische republiek in Egypte ont vangen. Deze vertegenwoordiger zal hem naar New York vergezellen. ASUNCION OMSINGELD Volgens mededelingen van Para- guese vluchtelingen, die aan de Ar- gentjjnse grens zgn aangekomen, hebben de opstandelingen thans de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, omsingeld. Algevaardigde van de V.N. naar Indonesië 7 By de opening van de zitting deel de de voorzitter van de Veiligheids raad, Faris Al Choery, gistermid dag mede, dat hjj bericht had ont vangen van de „minister-president van de Indonesische Republiek", waarin de ontvangst van het tele gram van de Veiligheidsraad beves tigd werd, doch waarin geen mede deling werd gedaan van de voorne mens der republiek. Al Choery, blijk baar Sjarifoeddin met Gani verwar rend, zeide voorts, dat Sjarifoedjin uit gevangenschap ontslagen was. De Sobsi zegt DOORVECHTEN! Het centrale bureau van de Sobsi (Indonesische Vakbond) heeft naar aanleiding van het besluit van de Veiligheidsraad het volgende bekend gemaakt: de vrede in Indonesië is alleen te verwezenlijken, nadat het Nederlandse leger uit Indonesië ls verjaagd: Onze huidige taak is on ophoudelijk tegenstand te bicden, totdat het Nederlandse leger van In donesische bodem verdwenen is. Het bureau wekt alle arbeiders nogmaals op Nederland met "lle middelen te bestrijden. Vermoedelijk door „kofferbom- men" hebben zich ontploffingen voor gedaan in Hotel Sachers te Weenen, dat uitsluitend bewoond wordt door Britse onderofficieren. Er vielen geen doden. Het Canadese bureau voor de sta tistiek verwacht, dat de wereld- graansituatie in 1948 nog niet verbe terd zal zij- Met 298 tegen 102 stemmen heeft het Lagerhuis vertrouwen uitgespro ken in het beleid van de Britse re gering inzake Duitsland. Bevin zei- de o.m., dat naar zijn mening het Ruhrgebied niet onder een vier-mo- gendhedenbestuur moest komen en pogingen te zullen doen tydens de conferentie in November de economi sche eenheid te beerkstellingen van sche eenheid te bewerkstelligen van Churchill heeft dezer dagen een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat Engeland zich thans nog groter beperkingen moet opleggen dan ge durende de oorlogsjaren. Hij drong aan op een steeds nauwere samen werking met de V.S. en toonde zich verheugd, dat Marshalls plan gelij kenis vertoont met zijn eigen voor- s' illen ten aanzien van een vere nigd Europa. Het Ned. schip Elandsfontein is op weg van Danzig naar ons land. De Elandsfontein is een van de groot ste Nederlandse schepen en werd tydens de oorlog te Danzig gebouwd. De geallieerde opmars was er oor zaak van, dat het schip door de Duitsers tot zinken werd gebracht. Voorts deelde hjj mede van Van Kleffens bericht te hebben ontvangen dat de Nederlandse regering het te legram betreffende met bevel „staakt het vuren" ontvangen had. Al Choery zeide voorts, dat, aan gezien de tijd voor het uitgeven van het bevel reeds verstreken is. „W(j kunnen aannemen, dat de vijande lijkheden binnenkort zullen worden gestaakt". De Veiligheidsraad zou Je verdere ontwikkelingen in hot oog houden. Australië beschuldigt De Australische vertegenwoordi ger, kolonel Hodgson, wees op de „inefficiënte wijze", waarop de uit spraak van de Veiligheidsraad ter kennis van de republiek was ge bracht en stelde vast, dat de bood schap Batavia Zaterdag om 12 uur Javatijd bereikt had, vastgehouden was door de regering en eerst des Zondags om 8uur n.m. aan Gani overhandigd was. Toen Gani was vrijgelaten, had hij geen middelen om zij regering te verwittigen, zodat twijfel kon ontstaan omtrent de be reidheid van de Republikeinse rege ring om uitvoering te geven aan het besluit van de Veiligheidsraad. Vervolgens stelde Hodgson voor, dat dc Veiligheidsraad sta en zou doen teneinde zijn uitsprou te doen verwezenlijken door het v de?* van een verantwoordelijk af ge v; van het secretariaat der V.N., <lle zich ter plaats zou kunnen verge wissen van de daartoe strekkende maatregelen. Hierover zal nader beslist worden. Rede van Sjarifoeddin Chinees voetbalelftal speelt legen Blauw-Wit en Feyenoord Voor het -*rst na de Olympisene Spelen in 1928 e Amsterdam zal Nederland de volgende maand de kennismaking hernieuwen met het Chines voetbal. Het nationale Chinese elftal, lat binnenkomt in Engeland enkele wed strijden tegen beroepselftallen zal spelen, komt n.1. in September op uitnodiging van Blauw-Wit, alvorens terug te keren naar het vaderlanJ «aar Amsterdam, waar het op Woens dag 24 September de -.trgd zal aan binden met Blauw-Wit. Voor zover hier bekenJ, i. het pet] va.i voetbalsport in China In de afgelopen 19 jaar ten zeerste geste gen. Na de ontmoeting tegen Blauw-Wit tv., en de Chinezen op een nog nader vast te stellen datum in Rotterdam tegen Feyenoord uitkomen. IN ONb VORIG artikel keerden wij ons tegen hen, die niet af laten de verdorvenheid van de moderne jeugd te prediken; tegen hen, die van de hedendaagse jeugd geen goed kunnen horen. Wij tekenden verzet aan tegen de schijnheiligheid, waarmede maar al te velen zich gaarne omgeven; die de eigen jeugd vergetende afgeven op het opgroeiende geslacht van deze na-oorlogse jaren. Wat verwijten wij deze jonge mensen echter, die nog nooit een normale maatschappij hebben gekend? Toen in 1940 de jaren van werkloosheid en crisis overgingen in jaren van oorlog waren zij 10 tot 15 jaar. Nu aan het einde van deze alles vernielende oorlog, deze vreselijke moordpartij, zijn zij rond de twintig jaren en zien zij, dat wij ouderen eerst dp wereld tot een puinhoop maakten en thans de kracht en de mogelijkheid missen een weg uit de chaos te wijzen. Ons voorbeeld kan ook thans tot weinig grootheid inspireren. 2 Onze plicht WIJ OUDEREN DIENEN ons in bijzondere mate onze plicht bewust te zijn. Wij hebben te begrij pen, dat de jeugd uit ons materialisme en pessi misme geen idealisme zal puren. Wel zal zij in toenemende mate verachting voor ons gaan koes teren en ons met de vurigheid eigen aan de jeugd verwijten, dat wij deze wereld onbewoon baar hebben gemaakt. Dat wij in ieder opzicht zijn tekort geschoten en bij herhaling niet wa ren voor wie wij ons uitgaven. Ons idealisme liep uit op de aanbidding van de brandkast, het eigen ik, de bevrediging van eigen driften en verlangens. En deze spiegel hielden wij de jeugd voor. Maar het was niet meer dan de lachspiegel in de kermistent Een verwrongen beeld, een caricatuur van de wer kelijkheid. Het noodlot is echter, dat de jeugd in dit lach wekkende en verwrongen wereldbeeld is gaan geloven; dat zjj van de goddelijke werkelijkheid slechts de caricatuur kent en die als de ware werkelijkheid beschouwt. Zo werd de wereld en het leven voor een hele generatie een be goocheling; een hersenschimmig lustoord; één ge weldig gekkenhuis, waar de geneesheren al even zot van zinnen zifn als de patiënten; een dans zaal waar zieke hersenen worden gecureerd op de dreunende rhythmen van een jazz-deun. Deze wereld hebben wij onze jonge mensen aan geboden en willen wij ooit op deze oude aarde nog iets goeds verrichten, dan zullen wij hebben te verzaken aan de krankzinnigheid van oorlog, haat, rassenwaan, trouweloosheid, leugen en be drog. Kunnen wij dit niet dan kunnen wij ons idealisme, ons hopen en verlangen wel voor goed vaarwel zeggen en leven bij een „eten, drinken en vrolijk zijn". Maar dan zullen wij er tevens vrede mee verdienen te hebben, dat onze jeugd verzinkt in een stinkende poel van pessimisme, die slechts voorportaal kan zjjn van een vol komen nihilisme. Ons voorbeeld ONS VOORBEELD ZAL bepalend zijn voor de houding der jeugd. Als wij het militaire geweld niet afzweren als Gode- en mensonterend, zal de jeugd geloven, dat het niet zonder oorlog kan.4 Wanneer wij in film, toneel en litteratuur het mislukte huwelijk, de drie- erf vierhoeksverhou ding sterker doen leven, dan de schoonheid van de echtgemeenschap, die wèl is geslaagd, zullen wij van onze jongens en meisjes geen trouw in de liefde, geen gezond gezinsleven mogen ver wachten. Wanneer ons ja geen ja en ons neen geen neen meer is, wanneer wij afspraken interpreteren naar eigen onmiddellijk welbehagen en onbe trouwbaarheid langzaam misschien onbewust maken tot een vanzelfsprekend feit, dan zul len wij van de opgroeiende generatie geen eer lijkheid, geen diepe waarheidsliefde mogen ver wachten. Wanneer wij onze dagen in oppervlakkigheid ver slijten en onze arbeid door lusteloosheid laten beheersen, zullen wij ons niet hebben te ver bazen over de jongens en meisjes, die wij met een zwarte negotie in Amsterdam op de straat hoeken vinden staan. Hei causaal verband ALS DE HEDENDAAGSE Jeugd verdorven moet worden genoemd, dan kan zij dit toch slechts door ons voorbeeld. Wij hebben van de wereld en het leven zo bitter weinig terecht gebracht, dat wij reden hebben ons diep te schamen. Maar het is onbilljjk de last der verdoemenis voor ons falen op de schouders te stapelen van hen. die thans kloppen aan de poort van het grote leven. Er is reden tot schaamte. Maar dan voor ons, die feitelijk naar de strafhoek dienen te worden verwezen. In een laatste artikel vindt U een woord tot de jeugd zelf. DEWL Sjarifoeddin heeft in een raiorede, waarin hjj het staken vai het vuren afkondigde, o.m. verklaard: „Wij moeten ons thans echter houden aan de beslissing van de Veiligheids raad. W(j zqn niet meer gebonden aan de overeenkomst van Linggadjati. De Nederlanders handelden opnieuw bui ten Linggadjati door Banka. Billi- ton en Riouw onafhankeiykheid te geven. Wy wensen het conflict vre delievend op te lossen, doch op een geheel nieuwe basis. Wy wensen ar bitrage door een derde mogendheid, dat is een international- commissie. Wapenstilstand betekent vrijlating van onze Pemoeda's en terugtrekken tot de oorspronkeiyke demarcatielij nen". Daarna werd voor radio-Djokja 'n regeringsverklaring van Sjarifoeddin voorgelezen, welke door atmosferi sche storingen practisch onverstaan baar was. Er werd echt In Bata via opgevangen, dat Sjarifoeddin aankondigde, dat het bevel tot het staken van het vuren was ge n ingaande op hetzelfde tydstip is het Nederlandse bevel. In zijn ra diorede verklaarde Sjarifoeddin nog, dat de republiek herstel van alle re publikeinse ambtenaren in hun vroe gere functies eist. Vliegverbod voer India Door de KLM is bevestigd, dat de regering van India de Nederlandse luchtdienst over India heeft stopge zet. Naar officiëel wordt vernomer. heeft dr. Lamping een bezoek aan do regering van India gebracht, tenein de ingevolge de laatste ontwikkelin gen in Indonesië, het verbod te doen opheffen. Naar het ANP van de persdienst van de KLM verneemt, is de „Twentxie" gistermorgen in de normale dienst van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Voorlopig wordt tot Cairo gevlogen. Waarnemers naar Indonesië? De Nederlandse regering houdt *t plan om een aantal regeringen uit tc nodigen waarnemers naar Indonesië te zenden, In overweging, ongeacht het beroep, dat de Veiligheidsraad op belde partyen heeft gedaan om 't vuren te staken. Het aantal uit te nodigen waarnemers zou 8 tot 5 be dragen. WEER FELICITATIE TELEGRAMMEN Met ingang van t October a.s. zal het weer mogeiyk ztjn, telegrammen te verzenden, die gelukwensen of rouwbeklag inhouden. Ook telegrammen op luxe-formu lieren zullen weer met Ingang van die datum jébruikt kunnen worden. HET WEER VANDAAG WARM Wisselend bewolkt met plas'- uk enige regen of onweer. Zei We uo*- peratuur als giBteren. Meest zwak* ke wind uit uiteenlopend' richtingen

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1