De actie in alle sectoren gestaakt Toi dusver 14 doden, 16 vermisien en 178 gewonden Anti-Joodse demonstraties in Engeland duren voort HET WEER VANDAAG Mogen Nederlandse vliegtuigen niet meer in India landen? De competitie-indeling in het westen Dr. Gani en de SOBSI maken ernstig voorbehoud 4e Jaargang No. 1004 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 Lo. Redactie: Achterdam 20. M 2274 Adm. en Adv. Ridderstraat noek Oudegracht. Tel. 3971 Alkmaar Postrekening 116876 \Woensdag 6 Augustus 1947 kmnarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur TH W REYNDERS Hoofdredacteur; G E. DE WINTER HET LAATSTE LEGERBERiCHT Dagorder van generaal Spoor Lt.-Generaal Spoor heeft in een door de radio omgeroepen dagorder de troepen bedankt voor de voortref felijke wijze waarop zij als militair en als mens de gegeven opdrachten in de afgelopen twee weken hebben uitgevoerd. „Gelukkig heeft slechts een gering aantal van onze makkers bg de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wti deze mannen... Ook gedenk ik hen, die gedurende de operaties zgn ge wond alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder reide Spoor, dat de moge lijkheid bestaat, dat door onmacht ot door onwil van de zijde der republiek het nakomen van de order „staakt 't vuren" door de volgenlingen van de republiek niet wordt geëerbiedigd. „Dit mag echter onder geen voor waarde voor U aanleiding zgn om tot eigenmachtig optreden over te gaan Uw plicht en Uw opdracht luiden nog steeds, rust, orde recht en veiligheid te brengen. Het is echter nodig U er op te. wyzen, dat de uiterste waak zaamheid geboden blijft. Dat heeft het verleden ons geleerd." Nederlands legercom muniqué no. 31. Het Nederlandse legercommuniqué no 31 luidt als volgt: West- en Midden-Java De zuiveringsacties en afrondings acties zijn 4 Augustus voortgezet. In verband met berichten betreffende terreur tegen daar wonende Chine zen is Gombon, 30 kilometer ten Oos ten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java Grissee, 15 kilometer ten Noord westen van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de beveiligings maatregelen en zuiveringsacties Maandag heeft zich te Hansweert aan boord van een Belgisch jacht, waarmede zeven personen naar Ant werpèn zouden varen, een ernstige ontploffing voorgedaan. Twee opva renden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Goes overgebracht Een hunner verkeerde Maandag avond in levensgevaar. In een fabriek nabij Arnhem is men begonnen m de vervaart'.'gllng van vlscose-sponz' hetgeen voor de huis vrouwen en voor de glazenwassers een uitkomst betekent, daar de echte sponzen en de gummisponzen niet of bijna niet verkrijgbaar zijn. De „Sportkroniek" van deze week geeft de met spanning verbeide nieu we -ot 'petitie-indeling! Het was ons n: -*'-t r»ogelijk commentaar te le veren, zodat wij hieronder slechts de diverse afdelingen laten volgen. District L le klasse: Ajax, Neptunus, RFC, Hermes DVS, VSV, HBS. Zee- burgia, Xerxes, Volewijckers, Haarlem, 't Gooi. Tweede klas A: ZFC, KFC. Water graafsmeer, Alkm. Boys, Volendam, Hilversum. SDW, DWV, Vrienden schaar, Hercules, Elinkwijk. Tweede klas B: AFC, De Spartaan, West-Frisia, WFC, OSV, TOG, HVC, ZVV, UW. Velox. Alcm. Victrix. Derde klas A: Helder. DTS. Hollan- dia. De Germaan, APGS. GVO, Vitesse '22. DEM. IW. ADO '20. Derde klas B: HRC, Always For- voortgezet. Boven K mal is een „Fireflyss door het luchtafweerge schut neergeschoten. Xoord-Sumatra De maatregelen voor het herstel van recht en yeiligheid werden voort gezet. De afronding van het reeds bezette gebied heeft plaats gevonden. Kisaran, Tandjoengbalai en Oelak- Medan (resp. 150, 190 en 180 kilo meter ten Zuidoosten van Medan) en Aer Saoeli bij het Togomeer wer den bezet. Midden Sumatra De bezetting van Loeboek Aloen* bleek noozakelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zui veringsacties op Zuid-Sumatra gin gen gepaard met enige schermutse lingen, o.a. ten noorden van Batoe- radja. 4 Augustus 15.30 uur werd de offi ciële boodschap van de voorzitter van de Veiligheidsraad voor mi nister-president Sjarifoeddin in 'n berichtkoker boven het vliegveld D jog ja afgeworpen. De Nederlandse troepen hebben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatselijke tijd de opmars gestaakt, ingevolge opdracht van de legercommandant. Van dit tijd stip af zullen slechts maatregelen worden uitgevoerd voor het vesti gen en handhaven van recht en veiligheid in de thans bezette ge bieden. Uit nagekomen berichten blijkt, dat het totaal aantal gesneuvelden vol gens tot dusver ontvangen gegevens 74, hot aanbal vermisten 16 en het aantal gewonden !7& bedraagt. De Strijd in Griekenland Het Griekse ministerie van oorlog stelt een onderzoek in naar de juist heid van de berichten, dat een strijd macht van ongeveer 3.Ó00 man uit Joego-Slavië in kleine groepen de Griekse grens is overgetrokken. Oponthoud niet onmogelijk Het gouvernement van India zou blijkens informele berichten aan Nederland nu niet langer toe 6taan vluchten over India uit te voeren. De ambassadeur in India heeft ou- middellyk de besprekingen geopend om op grond van het op 31 Mei gesloten contract de KLM-vluch- ten over India voort te zetten. Deze besprekingen zyn nog gaan de. Zowel uit Amsterdam als uit Batavia zijn nog wel vliegtuigen vertrokken, doch het is niet uit gesloten, dat hangende deze be sprekingen gerekend moet worden op oponthoud in India en vertra ging in het overbrengen van pas sagiers en post. Naar het ANP in welingelichte kringen verneemt zou de Ned. regering het volkomen bevreem dend achten, indien de regering van India, vooruitlopend op een beslissing van de Veiligheidsraad het landen en overvliegen van KLKÏ-vliegtuigen zou verboden hebben. Van een dergelijke op heffing van de gesloten lucht vaartovereenkomst ten de- partemente geen bericht ontvan gen. ward, WE. HFC, QSC, Terrasvogels. Beverwijk, Kinheim, Ripperda, Zaan dijk. Derde klas C: Succes, WZ, De Me teoor, WA, DEC, Swift, BKC, KW, Zandvoortmeeuwen, DCG. Vierde klas A: Texel, Oudesluis, JVC, Schagen, Wieringerwaard, Wa tervogels, Sijbekarspel, Westfriezen, Schoorl, St. George, Berdos. Vierde klas B: Grashoppers, LSW, Nieuwe-Niedorp, Vrone, VVW, Andijk, Zouaven, De Rijp, De Randers, RKAFC, MFC. Vierde klas C: Purmerend, CSV, Zil vermeeuwen, OFC, WSV '30, USVU, Zeevogels, HSV, Assendelft. WB, IEV. District II. le klasse: DFC, DOS. Feijenoord. DWS, EDO. DHC, Sparta. Blauw Wit, Stormvogels, ADO. trder van vice-admrraal Pinke Nederlandse commandant van nacht in Indonesië, vice-admi- i'inke, heeft in een dagorder 't ^ende meegedeeld: „Zoals gij uit de rede van de landvoogd vernomen hebt, worden de militaire operaties thans beëindigd. Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te handhaven in de onder onze zorg staande gebieden. Tot het handhaven van rust en orde blijft vanzelfsprekend beho ren het tegengaan van infiltratie In deze gebieden, het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der on dernemingen in dit gebied, zodat de patrouillediensten gehandhaafd blij ven. „Gedurende de laatste twee weken is veel van U gevergd. Gij hebt Uw plicht vervuld met moed, ijver en toewijding. GQ hebt zware en ver moeiende dagen achter de rug. Gij hebt hierbij de eer van de vlag hoog gehouden. Hiervoor dank ik u allen zeer". Ook scheepvaart bedreigd Nu verschillende Nederlandse sche pen In de komende weken door het Suezkanaal moeten varen wordt in de Egyptische pers de ac*^ voort gezet om aan deze schepen de door vaart door het kanaal te verbieden. Volgens de pers vervoeren deze sche pen wapenen en munitie naar Indo nesië. Sjarifoeddin Geen bemiddeling, slechts ARBITRAGE Volgens het Indonesische persbu reau Antara heeft Sjarifoeddin tij dens een zitting van het werkcomité verklaard, dat de republikeinse re gering absoluut geen bemiddeling zal aanvaarden, doch slechts arbitra ge van een commissie, welke door de V.N. benoemd is. De republikeinse regering zal spoe dig bekend maken, tot welke landen zij zich voor arbitrage zal richten. Sjarifoeddin herhaalde, dat de repu bliek zich niet meer gebonden acht door Linggadjati als lid van de V S van Indonesië, doch dat zij de vol komen onafhankelijkheid wenst, zo dat de republikeinse regering haar eigen buitenlandse vertegenwoordi gers kan benoemen. Een republikeinse woordvoerder verklaarde, dat de republikeinse re gering scherp protesteerde tegen dc bezetting van Gombong, ten Oosten van Banjoemas, na de uitvaardiging van het bevel „staakt het vuren", alsmede tegen het aanhouden van het telegram van de Veiligheidsraad aan Sjarifoeddin. Volgens „Antara" heeft Amir Sjarifoeddin voorts verklaard, dat de republikeinse regering niet zal on derhandelen met de Nederlanders, voordat een commissie van de UNO in Indonesië zal zijn aangekomen. Sjarifoeddin beschuldigde eveneens de Nederlanders van de eerste schen ding van 't bestand door de bezetting van Gombong. Bulgarije heeft het lidmaatschap van de V.N. aangevraagd. Kupers en Blokzijl naar Parijs De voorzitters der hoofdbesturen van NVV en EVC de heren Kupers en Blokzijl hebben in onderling over leg en na het WW op de hoogte te hebben gesteld, besloten om Donder dag 7 Augustus a.s. te Parijs bijeen te komen, teneinde opnieuw de si tuatie, ontstaan na de jongste ge beurtenissen, aan een onderzoek te onderwerpen. Dwaze vakbonden Menzies, de leider der Australische oppositie, heeft de boycot van het vervoer van alle Nederlandse goe deren door de Australische vakver enigingen „een dwaze en gevaarlijke oorlogsdaad tegen de Nederlanders" genoemd. Daar deze boycot direct gevolgd is op de adhaesie, welke de vakvereniging betuigd heeft met de Australische stap om het Indonesi sche vraagstuk voor de Veiligheids raad te brengen, beschouwt Menzies de boycot als een voorbarige beoor deling van deze kwestie. Naar de Britse vertegenwoordi ger in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk heeft verklaard, zijn laatste 15 maanden grote hoe veelheden Oostenrijkse olie buiten medeweten van de Oostenrijkse re gering naar Tsjecho-Slowakije uit gevoerd. Indonesische artsen te Batavia in arrest Enkele uren, nadat het staken van het vuren was ingegaan heeft de Ne derlandse militaire politie een inval gedaan in het ziekenhuis van Bata via, het laatste openbare gebouw, dat zich In republikeinse handen be vond, en 50 Indonesische artsen tflde- lgk voor ondervraging gedetineerd. Volgens republikeinse kringen Is twee weken geleden aan deze artsen verzocht met de Nederlandse auto riteiten samen te werken, hetgeen zij toen geweigerd hebben. Naar verluidt staat de ondervra ging in verband met het feit, dat choleracultures vermist worden van het instituut Eykman, een van de hulplaboratoria van onderzoek, die aan het ziekenhuis zijn verbonden. Volgens het Franse persbureau AFP heeft dr. Gani aan Sjahrir „speciaal Indonisch afgevaardigde te Lake Succes", een telegram ge stuurd van de volgende inhoud: „Rond om de door de Nederlanders bezette steden handhaaft het repu blikeinse leger zijn strydmethoden. Het bevel tot 't staken der vyande- lykheden zoals het door dr. van Mook is gegeven, betekent, dat de Neder landers niet verder zullen optrekken maar wel voort zullen gaan met bun zuiveringsacties. Dit Impliceert de mogeiykheid, dat het bevel tot het staken d vyandciykheden illusoir is. Deze toestand moet duideiyk ter ken nis worden gebracht van de vreemde mogendheden en van de Veiligheids raad. Het bevel tot het staken van 't vuren, dat door de republikeinen Is gegeven, houdt geen enkele In perking in", aldus het telegram. Sobsl richt oproep tot WW In de zelfde geest heeft de Sobsl (Indonesische Vakbond) in een tele gram aan de wereldbond van Vak verenigingen verklaard, de Sobsi het staken van de vijandelijkheden, ofschoon dit het Nederlands-Indo nesisch probleem nkt oplost, met vreugde begroet. Arrestaties rond Nathania Reeds vier avonden achtereen wor den te Liverpool antisemietische de monstraties gehouden in verband met het ophangen der twee Britse ser geants In Palestina door de Irgoen Zwai Leoemi. Opnieuw word in de Joodse wyk Brownlow HUI brand gesticht, terwyi een menigte mensen straatstenen door de ruiten van Joodse zaken wierpen; 20 personen werden gearresteerd. Later op de avond begonnen Maandag ook de monstraties te Manchester, waarby vele winkelruiten werden vernield. De politie was aanzienlijk versterkt en arresteerde 35 personen. Britse pers veroordeelt De steeds voortdurende relletjes tegen Joden en Joodse eigendommen wordt alom In de Britse pers zonder voorbehoud afgekeurd. De „Daily Express" noemt deze anti-semietische demonstraties zon der omhaal onterend voor Groot- Brittannië. „Het terrorisme in Pa lestina tegemoet te treden met terro risme in Engeland is zuiver Hitler- dom". Het communistische blad „Dai ly Worker" eist een wetgeving die uitingen van anti-semietisme ver biedt. Arrestaties in Nathania Volgens semi-officiële mededeling zijn de burgemeester van Nathania. Oved Ben Ami, en een aantal ande re vooraanstaande leden van de rechts-georienteerde Joodse revisio nistische partij gearresteeerd In ver band met het ophangen door Jood se verzetslieden van de twee Britse sergeants. Hg had als burgemeester zijn volledige medewerking toege zegd by het opsporen van de serge ants, nadat zy ontvoerd waren. De dag voorafgaande aan die, waaron de lijken van beide Britten in de buurt van Nathania, hangend aan een boom, werden aangetroffen, had hy aan de politie medegedeeld, dat de Trgoeh hem had doen weten, dat de lfiken in de buurt van Nathania te vinden waren. Later zyn volgens AFP ook de burgemeesters van al le plaatsen rond Nathania gearres teerd, alsmede de burgemeester van dgrote havenstad Tel Avis. Het Palestijnse bestuur heeft alle joden verboden het land te verla ten, totdat de arrestaties der re- visionnistische leiders beëindigd zgn. Een woordvoerder van het Joods bu reau verklaarde naar aanleiding van de arrestaties: „Dit ondermynt het verenigde Joodse front tegen het terrorisme". Onder de gf arresteerden bevindt zich ook David Stern, jongere broer van .braham Stern, stichter van de Stern-groep, één der verzetsorgani saties. Departement van arbeid opgeblazen. Nog geen 24 uur na de vernietiging van een arsenaal van verzetslieden door Britse s&ppeurs te Jeruzalem, hebben Joodse verzetslieden het ge bouw van het Departement van Ar beid opgeblazen, waarby twee perso nen om het leven kwamen. Het ge bouw werd door een tydbom ver woest. Eén van de slachtoffers, een Britse politieagent, trachtte de bom olt het gebouw te verwyderen. Jeru- Vervolgens vraagt deze organisatie aan de arbeiders van de gehele we reld. le: Medicamenten te zenden tot ver lichting van het leed der slachtoffers van de Nederlandse agressie. 2e; Voort te gaan met de boycot van schepen, welke Nederlandse troepen naar Indonesië vervoeren. Se: Aan tc dringen op het zenden van een commissie, welke belast zal zyn met controle op de uitvoering van de order tot staken van het vu ren. Tenslotte vraagt de Sobsi te rugtrekking van het Nederlandse leger tot achter de demarcatielijnen, vastgesteld op 14 October 1946. Tegen een groep Amerikaanse geesteiyken, die hem te Belgrado be zochten, heeft maarschalk Tito ver klaard, dat Joego-Slavië van zyn geesteiyken slechts verlangt, dat zy loyaal zyn tegenover de staat. Het paard van oen koopman In groente cn fruit uit Goes stapte by Kattendykc op een landmyn. Het werd fct stukken gereten. De voer man werd ernstig aan het hoofd ge wond r.aar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Waarschyniyk zal hy bsids ogen moeten missen. zalem schudde door de explosie op zyn grondvesten. Volgons een politierapport gingen twee gewapende joden het gebouw voor sluitingstyd binnen en waar schuwden de hoofdambtenaar, dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde rende het gebouw uit en hield een politieauto aan. De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwijderen, waarop zy tot ontploffing kwam. Later is nog officieel medegedeeld dat twee Britse politieagenten onder het puin gevonden zyn, zodat In to taal drie personen het leven graten hebben. Arrestatels bevestigd. In het Britse Hogerhuis zyn de be richten over de arrestatie van een groot aantal Joodse leiders beves tigd. Men noemde deze leiders ..be kende aanhangers" vnn D^oen Zwai Leoemi. Alle mogelgke voorzorg? »*-rp :-c_ gelen voor de veiligheid cn vooral bescherming tegen ontvoering van Brits burgeriyk en militair personeel zijn genomen. Lord Salisbury, leider der oppositie in het Hogerhuis, zei- de. dat geen enkele gebeurtenis --.-er kwaad aan de Joodse zaak hee' daan dan de „in koelen bloede" bedre ven moord op de twee Britse ser geanten. Een liberaal afgevaardigde ver oordeelde de jongste anti-Joodse demonstraties te Liverpool en Man chester. „Het is geen gewoonf« in Engeland om „onschuldige of fers te laten boeten voor elders be dreven misdaden". o C.P.N. bepaalde haar slandpunl inzake de recenfe gebeurtenissen In een lange verklaring heeft de C. PN. haar standpunt bepaald inzake de recente gebeurtenissen in Indo nesië. Hierin wordt o.m. verklaard, dat het bestuur van de CPN zich met beslistheid keert tegen eenzydige be middeling door Amerika. Onderhan delingen, zo wordt verklaard, kunnen alleen tot vruchtbaar resultaat lei den op de volgende grondslagen: 1. Erkenning de facto var het ge zag der republikeinse regering over geheel Java. Sumatra en Madoera, 2 Terugtrekking van de Ned. troepen uit geheel Indonesië voor het einde van dit jaar. 3 In afwachting daarvan onmiddel- Igk overleg over de vaststelling van de demarcatieiynen, waardoor de nadelige positie van de republikeinse strydmacht ,als gevolg van de oor- logs-operaties, wordt opgeheven, on- middeliyke, ingrypende vermindering van de troepensterkte, onmiddeliyke opheffing van de blokkade der re publiek, 4 Volledige garantie voor de uit oefening van alle democratische rechten voor het Indonesische volk, strenge bestraffing van elke vorm van koloniale terreur, zoals die op Zuid-Celebes en elders wordt toege past. 5. Uitwerking van een nieuwe overeenkomst in welke de samenwer king tussen Nederland en de Repu bliek Indonesië als volkomen geiyk- waardige en zelfstandige staten in een gemeenschappeiyke Unie wordt vastgelegd. De politiek van de regering Beel wordt in deze verklaring fel ver oordeeld en aangedrongen wordt op vervanging van het bestuursapparaat in Indonesië, van boven tot onder, door vooruitstrevende krachten. Ten slotte wordt gezegd, dat de arbeiders klasse van Nederland en andere lan den het nog niet verantwoord kunnen achten de ingezette boycot van trans porten van oorlogsmateriaal en troe pen te beëindigen. PRO-REPUBLIKEINSE ACTIE OP DE PHn.TPPJJNEN Volgens berichten uit Manilla voe ren de Philippynse studenten een ac tie om een hulpbrigade op te rich ten te" «inde de Indonesische repu bliek met wapenen en troepen tc on dersteunen. Deze week zouden aan drie universiteiten pro-republikeinse byeenltomsten won'-n gehouden. Ook het congres der vakorganisaties heeft het Nederlandse optreden in Indonesië veroordeeld. TOENEMENDE WIND Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatseiyk nog een enkele regenbul. Matige, tydeiyk vry krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Nor male temperatuur voor de tyd van het jaar. Voor alle clubsnieuwe gezichten Telegrammen aan Sjahrir en W.V.V.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1