In Engeland versobering op elk gebied WIJ U DB JËIGD Regering kondigt moeilijke tijden aan Grote rede van Attlee Kort maar krachtig Beperkende bepalingen op Amerikaanse films opgeheven V Nieuwe tabaksbonnen HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 1005 Uitg. N.V. Noordhollandse t-eia »ih Lo. Redactie: Achterdam 20. Tel. t£t\ Adjp. en Adv. Ridderstraat boen Oudegracht. TeL 8971 - Alkmaai Postrekening 116876 Donderdag 7 Augustus 1941 mn&rder DAGBLAD VOO* ALKMAAI IN OMGEVING TH W REYNDERS Hoofdredacteur. G EDE WINTER Er hing een „geladen atmosfeer" in het Britse Lagerhuis, toen Woensdag middag de debatten over de binnenlandse economische toestand begonnen. Vrijwel alle banken waren bezet en ook de publieke tribune was £®hee» gevuld op het moment, dat de voormalige minister van koloniën. Oliver Stanley, het woord kreeg. Hij uitte een aantal ernstige beschuldigingen tegen de regering en zeide tot de minister van financien, Dalton, dat deze gedurende de laatste twee jaar inflatie in de hand had gewerkt. „Groot- Britannië kan niet rustig maar ecuwig van de bedeling leven en permanent een jaargeld van de V.S. trekken zo zeide hjj. De Amerikaanse lening zou volgens schatting voor vier jaar toereikend zijn geweest, doch is door de regering binnen een jaar uitgeput. Onder toejuichingen van de oppositie zeide hij voorts: „Wij zullen welke maatregelen ook. die de regering zich voorstelt te nemen voor de redding van Groot-Britanniè, ondersteunen. Wij zijn besloten niets tc doen om het socialisme te redden, doch wij zijn bereid alles te doen om Groot-Britannië te redden". mogelijke tijd op eigen benen kan staan en moet voortgegaan worden met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het Kei zerrijk. Dit zal, zo zeide Attlee, enige opoffering van individuele vrij heid met zich meebrengen voor werk gevers en werknemers. Wij zullen zekere controlemaatregelen moeten nemen t.a.v. het in dienstnemen van arbeiders. Vervolgens sprak Attlee over voor stellen tot beperking van uitgaven. Momenteel zijn ongeveer 500.000 mannen en vrouwen in dienst bij de strijdkrachten overzee. Tegen eind Maart 1948 zal het totaal aantal af- Met een storm van toejuichingen van de zijde der regeringsaanhan gers werd Attlee, de Britse premier verwelkomd, Att lee zeide, dat hij niet zou antwoor den op de „nogal uitbundige rede" van Maandag van Winston Chur- chill. Hij ontken de, dat de Britse regering de Ameri kaanse lening „verspild" zou hebben. De lening zou volgens Attlee voor het eind van dit jaar uitgeput zijn. In een algemeen overzicht zeide Attlee, dat tegen eind 1946 de Britse export het peil van 111% bereikt had boven dat van 1938. De productie? was opgevoerd en een ongekend aantal arbeidskrach ten te werk gesteld, doch er waren vele moeilijkheden en teleurstellingen geweest. Sommige arbeiders hadden niet begrepen, dat korte werkdagen en hogere lonen gepaard moesten gaan met grotere inspanning. Het totale na delige saldo van de betalingsbalans 400 millioen pond sterling in 1946 was in de eerste helft van dit jaar ge stegen tot iete-.rooor dan het jaarlijkse gemiddelde van 700 millioen pond. Het toenemende dollar-tekort was Iets, dat bij de laatste ontwikkelingen in het oog sprong. „Voor het jaar 194(> bedroeg ons totaal tekort aan dollars minder dan 350 millioen pond sterling, zelfs indien de Canadese dollars wor den meegerekend. Voor de eerste zes maanden van 1947 bedroeg ons tekort aan Amerikaanse dollars 405 millioen pond. Er is evenwel een verschil tus sen een ernstige stemming en een pa niekstemming. In de V.S. hebben wjj 250 millioen van ons credlet uitstaan en in Canada 125 millioen. terwijl wij nog een reserve van 600 millioen pond bezitten", aldus Attlee. Attlee deelde vervolgens mede, dat Marshall het Britse voorstel tot een bespreking over de Britse dollar-posi tie had goedgekeurd. gezwaaiden meer dan 200.000 moe ten bedragen. I' •."-IVende maatre Attlee kondigde verd maatrege len aan op buitenlandse films, de toewijzingen voor bepzine (vermin dering met 1/3!) reizen naar het bui tenland, invoer van luxé artikelen en invoer van hout. De invoer van le vensmiddelen zal met 12 millioen pond per maand beperkt worden, maar alles zal in het werk gesteld worden de huidige rantsoenen te te handhaven en voor zware arbeid hogere rantsoenen te geven. Op de arbeiders werd een dringend beroep gedaan geen hogere lonén te vragen en de handel werd gevraagd zich te onthouden van het declareren van hogere dividenten. Attlée besloot met de woorden: „De regering heeft zonder twijfel, evenals andere regeringen, enkele fouten gemaakt. Een conservatieve regering zou ook fouten gemaakt hebben. E" is geen sprake van een coalitie-regering. Vandaag zijn wij gewikkeld in een slag om Groot- Brittannië, die niet door enkelen kan worden gewonnen. Dit vereist de ge zamenlijke inspanning van de gehele natie. Ik ben vol vertrouwen, dat de natie dit zal willen doen, zodat wij nogmaals zullen overwinnen", zo besloot Attlee zijn rede. Het voor rekening van de Rotterdamse Schelde" in aanbouw z(Jnd vlaggeschip tooiing. Lloyd op de werf van „De „Willem Ruys" nadert z(Jn vol- Indonesië Nabij Soekaboemi is een Indisch voertuig op een landmijn gereden, die even te voren door Indonesiërs was neergelegd. Er vielen vijf doden, doch er wordt niet gemeld of dit Nederlan ders waren. De dader werd gegrepen. Wat zal de houding van de Ned. Bioscoopbond zijn? Maandag heeft de TJitvocrvereni- ging voor films uit de Verenigde Sta ten, de M.P.E.A., bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering beslo ten heeft het ministerieel besluit, waarbij besloten was, dat in Neder landse bioscopen ten hoogste 28 speel we ken per jaar films uit de Ver. Staten vertoond mogen worden, op te heffen. De Nederlandse ambas sadeur in de V.S. had de president van de M.P.E.A. waarvan de grootste filmondernemingen lid zyn telefonisch op de hoogte gebracht. Er is volgens het Amerikaanse be richt ook onderhandeld met een grote productiemaatschappij in de Ver. Sta ten aangaande tenminste één en mo gelijk twee semi-documentaire films over Nederland. Van bevoegde zijde vernam het A NP nog, dat het totaal-bedrag aan deviezen, dat voor films uit de Ver. Staten beschikbaar blijft, niet ver hoogd wordt. Een nieuwe schriftelij ke overeenkomst, zo werd voorts verzekerd, is niet gemaakt: het be perkende besluit is slechts opgeheven zodat thans in deze materie de de- viezenbepalingen gelden. Op de vraag, of er maatregelen beraamd zijn tegen een mogelijk verlagen der prijzen door de Ame rikanen met inbegrip van het z.g dumping of onder-de-prijs-"verkopen een methode, die naar beweerd wordt, door de Amerikanen. In Frankrijk is toegepast antwoord de de zegsman van het ANP, dat by gentleman agreement (onge schreven afspraak) was uitge maakt, dat zulke gestes van de zijde van de MPEA niet te wachten zouden zijn. Tegenstand van bioscoopbond? Met betrekking tot mogelijke te genstand van de Ned. Bioscoopbond heeft de M.P.E.A. verklaard, dat de beperking, die de Amerikanen door het vaststellen van 28 speelweken was opgelegd, in strijd was met de handelsovereenkomst tussen de VS en Nederland. Men hoopte, dat de Ned. Bioscoopbond niet door een af wijzende houding ongedaan zal ma ken, wat de Ned. regering tot stand bracht voor de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en de VS. Msn verneemt verder, dat onder de Ned. exploitanten het gerucht de ronde heeft gedaan, dat het in de be doeling zou hebben gelegen ter ver vanging van de toegestane achten twintig speelweken per theater per laar twee-en-dertig opgelegde speel weken te verkrijgen. Standpunt NBB nog onbekend Naar aanleiding van het Ameri kaanse communiqué heeft het ANP de heer J. C. J. Bosman, directeur van de Ned. Bioscoopbond om in lichtingen verzocht. De heer Bosman deelde mee, dat het besluit aangaan de de beperking van speelweken voor Amerikaanse films voor een jaar van krach' was en dat de minister de geldigheid niet verlengd heeft. Met betrekking tot nieuwe maatre gelen was officieel nog niets bekend. Volgens hem zou de meerderheid der exploitant n niet aarzelen maat regelen te sanctlonneren, welke er toe leiden, dat de ondernemingen In Ned. handen blijven, ook al zouden deze maatregelen in eerste Instantie wellicht een nadeel by de exploita tie betekenen. Mr. van Kleffens heeft in Amerika nogmaals het Ned. standpunt uiteen gezet. De Veiligheidsraad was nog steeds niet competent en Mr. van Klef fens wilde het Amerikaanse aanbod slechts zien als een van „goede dien sten", niet i*an bemiddeling. Zoals be kend gaat de republiek nog verder: geen bemiddeling, maar arbitrage De regering van Oost-Indonesië is bijzonder actief. Men wil uit Makassar een delegatie naar Amerika zenden om Mr. van Kleffens van advies te dienen. Vroegere berichten meldden, dat de Amerikaanse regering een uit nodiging had gezonden, maar dat schijnt toch onjuist te zijn. De republikeinse regering heeft medegedeeld geen ander bestuur op Java en Sumatra te erkennen dan dat wat door de republiek is ingesteld. De ministerraad heeft gister ver gaderd. De Commissie-Generaal was hierbij aanwezig en bracht rapport uit omtrent de ontwikkeling gedurende de laatste weken. s.s. „Lombok" in Bombay geboycot Tengevolge van de boycot tegen Ned. schepen in Bombay is het SS „Lombok", een Victory-schip, Woens dagmorgen zonder lading uit deze Brits-Indische haven vertrokken. Het schip werd in Bombay wel gelost, maar men weigerde de goederen, die het zou opnemen voor transport naar Indonesië en de Pacific, te laden. Ook de loodsen weigerden aan boord te gaan om de „Lombok" buiten de haven te brengen. Volgens een tele grafisch ontvangen bericht hebben zij echter, na een oponthoud van 3 dagen, het schip naar buiten ge bracht, waarna het koers zette naar Colombo. Gedeelte van Leusderheide wordt afgebrand Bewoners van de streek Amers foort, Soesterberg, Zeist en Wouden berg kunnen zich voorbereiden op een spectaculair schouwspel: onder lei ding van de mynen-opruimdienst uit Leiden en onder het wakend oog van een groot aantal uit Amersfoort ge- requireerde manschappen van 8 R.I. en grenadiers zal vandaag een ge deelte van de Leusderheide, n.1. een opp vlakte van nn.~e- <er 1200 ha. worden afgebrand. Dit terrein, dat langs de w Amersfoort-DOv,rn in de nabyheiu van hotel „Wateloo" ligt, heeft be- z—v'd gelegen met door de Duitsers achtergelaten munitie en heeft on danks de waarschuwingsbe-^n jn de afgelopen jaron enkele slachtoffers geëist. De M.O.D. heeft het terrein weliswaar voor een groot •Veelte gezuiverd, maar ziet geen net geheel munitievry te maken. Vast gesteld werd n.1., dat er zich ook on der de grond nog vele projectielen bevinden. Alvorens men deze onscha- deiyk kan makf- moet de h»i wor den afgebrand. Ten einde het gevu^r an hot ver slaan van het vuur naar and'- ge bieden te voorkomen, hebben de mi litairen uit Amersfoort van tevoren brede greppels rond het ongeveer 3 x 4 km. gfote terrein gegraven. Ze zullen paraat staan om onmiddellijk in te grypen zo dit nodig mocht ztfn. Malle gevallen m Hierna maakte Attlee de maatre gelen bekend, die de regering dacht te nemen. Eén van de belangrijkst* dingen was, de binnenlandse hulp bronnen verder te ontwikkelen. In de tweede plaats moet de totale pro ductie zodanig opgevoerd worden, dat Groot-Brittannië in de kortst Noo een leaerbericht Zuiveringsacties in bezet gebied duren voort Het Nederlandse legercommuniqué no. 32 luidt als volgt: „In de onder Ne derlandse controle gebrachte streken hadden zuiveringsacties plaats ter be veiliging van onze detachementen en om de levens en eigendommen van alle inwoners veilig tc stellen. Hierbij deden zich enige schermutselingen voor De eerste overtredingen van het staken der vijandelijkheden vonden plaats op het Westelijk front bij Soe- rabaja. waar 5 Augustus de Neder landse post Watoedakan met automa tische wapens werd beschoten. Even zo werden bij Gembolkereb en Modjo- kasri detachementen aangevallen door Republikeinse groepen van 200 k 303 man. Deze aanvallen werden afgesla gen en de benden verdreven. Voorts werd op Midden-Java op 5 Augustus een post ten Noordwesten V2n Ambarawa met mortieren bescho ten. Tenslotte werd 5 Augustus ten Zuiden van Tebingtinggi (Noord-Su- matra) een patrouiüe. welke het ter rein beveiligde, door 200 man aange vallen. Onze verliezen na de laatste opgave bedragen: 3 gesneuveld. 14 gewond, 1 vermist. De minister-President van de Indo nesische Republiek was verkeerd in gelicht, toen hij verklaarde, dat Gom- bong 5 Augustus om 22.30 uur werd bezet. Bedoelde bezetting was name lijk 4 Augustus te 23.30 uur voltooid. Het staat een ieder vrij dit ter plaatse te verifiëren". iii Nederlands journalist te Bandoeng gearresteerd op 21 Juli Naar eerst thans bekend wordt, Is te Bandoeng onmiddellijk l»ü het in zetten van de politiële actie op 21 Juli j.1. tegelijk met verschillende fl- - guren uit de Indonesische wereld in verzekerde bewaring gesteld de heer Koch, voorzitter van de progres sieve groep en een bekend journalist van vooruitstrevende richting. De heer Koch, die één der vertegen woordigers was van de progressieve groep op de conferentie van Pang- kalpinang, werd aangehouden op last van do militaire autoriteiten. Het bljjkt moeiiyk, omtrent de motieven tot deze aanhouding, die te Bandoeng en ook elders in progressieve krin gen veel opzien wekte, concreet uit- slui'-ri te verkrijgen, doch voor zo ver Aneta vernam, is zy geschied op grond van de omstandigheid, dat *le heer Koch te Bandoeng adviseur was van enkele Indonesische verenigin gen. Naar aanleiding van stappen, door het bestuur van de progressie ve groep by de regering ondernomen, heeft men zich van hogerhand met de zaak bemoeid, met het resultaat, dat onmiddellijk een onderzoek is ingesteld. Dit heeft inmu-iels to* v '!a- tlng van de heer Koch geleid. IN MIJN BEIDE voorgaande artikelen heb ik mij zeer beslist achter de jeugd gesteld. Heb ik uitgesproken, dat ik niet geloof, dat de jeugd van deze tyd slechter is, dan voorgaande generaties jonge mensen in hun tijd waren. Heb ik de ouderen er op ge wezen, dat zij aan de jeugd toch maar een schier onbewoonbare wereld aanbieden. Ik stelde vast, hoe zodoende de jeugd met idealisme aan de levenspoort aanklopt, maar tenslotte dit idealisme ziet doodlopen in materialisme, cynisme en nihilisme. Niet echter de jeugd treft hiervoor een verwijt, maar ons ouderen, die onnadenkend voorbyzien, dat wy door ons doen en laten, door ons handelen en spreken de geestelij ke moordenaars zyn van hen, die na ons komen; zoals wij in de oorlog ook nog de materiële moordenaars zyn. Wy willen in dit verband echter ook graag een paar woorden tot de jeugd zelf richten. Niet dat wij vermogen een oplossing te geven voor de vele problemen waarmede onze jonge mensen op het ogenblik worstelen, maar wel een paar woorden, die misschien kunnen sterken. Geloof in jezelf DE EERSTE JAREN van zijn leven wordt ie der mensenkind geleid door ouderen. Hij is nog te klein om zelfstandige handelingen te verrich ten, om te varen op het kompas van het eigen denken. Hy is nog geheel aangewezen op de hulp die anderen hem weten te bieden. Het is een groot ding, als hij in die jaren de zegen van een harmonieus en liefdevol gezin kent. Moet hij die zegen ontberen, dan zal dat een weer slag hebben op zyn hele toekomstige leven en hem de ontwikkeling naar zelfstandigheid zo veel moeilijker maken. Er ligt in deze uitspraak een contradictio besloten, maar toch z(jn wij er van overtuigd, dat de jonge mensen, die in hun kindsheid niet de milddadige invloed en leiding van een geordend gezinsverband hebben gekend, grote moeite zullen hebben tot zelfstandigheid in het leven te komen. Zy toch moesten op eigen wieken dryven voordat zy het vliegen voldoende hadden geleerd en zij zullen een goede kans hebben het gehele leven stuntels te blyven. Maar op een dag staat de jonge mens gecon fronteerd met het leven. Moet hy eigen ver antwoordelykheid dragen, moet hy zelf weten wat te doen en wat te laten, moet hy de teu gels in eigen handen nemen. Ook dan nog moet men de waarde van een goed gezinsleven niet te gering achten, de sfeer van harmonie en de goedbedoelde adviezen kunnen dan een on schatbare steun betekenen. Maar de jonge mens zal zélf moeten beslissen, waar hy gaan en staan zal. T \t eist in de eerste plaats verantwoorde lijkheidsbesef, dat vraagt roepingsbesef, dat eist tenslotte geloof. Om met het laatste te beginnen: de jonge mens zal moeten geloven in zich-zelf. In eigen kun nen, in eigen kracht. Maar dan zal hy de groot heid van het eigen kunnen en de reikwydte van de eigen kracht ook moeten kennen. Daarom niet enkel: geloof in je-zelf, maar ook: kèn Je zelf. Weet wie je bent. Weet wat je kan. Over schat jezelf niet, maar onderschat jezelf ook niet Maak een levensplan. Wy leven in de tyd van de planmatigheid. Daar wordt veel over ge praat. Er is voor en tegen. Maar toch: maak voor jezelf, voor je eigen leven, een plan. Dat vereist eerlykheid. En dat kan heel moeiiyk zyn. Maar maak een plan, dat je in je leven kunt volbi m. G *-':t te hoog. Onderzoek wel ke gaven en vermogens je hebt. E:i buit die uit! Als je wilt. zal je bereiken het doel, dat je Je hebt gesteld. Mits dat doel in ovei eenstemming is met alle facetten van je wezen. En je overigens VANDAAG... de y'ver en de vasthoudendheid bezit het ge stelde doel te bereiken. Wil iets! Maar nooit vandaag dit en morgen weer wat anders. Breng een lyn in je leven. Wanneer je dat doet, zal je slagen. Als je daarby tevens nimmer ver geet, dat je doel nooit mag worden bereikt ten koste van anderen. Want dat is één van de ergste vormen van oneerlykheid. En aan oneer- lykheid zyn al millioene. levens te gronde ge gaan. Dat mag jou niet gebeuren! Ken je roeping WANNEER WIJ VAN roeping spreken, hebben wy het.feitelyk over iets heel groots. De oud- te -ntische profeten, de nieuw-tcstamenti- sche apostelen, de grondleggers van onze wes terse cultuur, de stryders voor een socialistische maatschappeiyke orde, zy allen hebben gewe ten, wat roeping is. En zij hebben hun leven blindelings aan die roeping gewyd. Zy zyn daar door eer onuitsprekelyk geluk deelachtig ge worden, al zijn zij er vaak materieel aan te gronde gegaan. En nu behoeft stellig niet ieder onzer een profeet of een apostel te zyn. Maar zonder roeping komt toch niemand onzer er. Daarom moet je de taak waarvoor je in het leven wordt geplaatst, zien als een roeping. Dat de wereld van vandaag zo'n somber beeld te zien geeft, komt niet in de laatste plaats hier door, dat zo v:le mensen hun roeping in het leven verzaken en zich maar laten voortdob beren op een gemakzuchtige laat-maar-waalen golfslag. Maar wanneer je iets van je leven wilt maken, dan ga je ontdekken, wat je roeping is en volgt deze tegen alle moeiiykheden in. Dan wordt te vens je karakter gestaald en je daadkracht tot de grootste hoogte opgevoerd. Weef je verantwoordelijkheid TENSLOTTE MOET JE in jezelf verantwoorde- ïykheidsbesef aankweken. Je moet weten, dat je verantwoordeiyk bent voor de daden die je doet, of die je misschien nalaat. Ongetwijfeld zal je je wel eens een keer branden en op do blaren moeten zitten. Wanneer jc echter vol doende verantwoordelykheid voor jezelf weet te aanvaarden, zal je dit alleen maar sterken in de stryd, die je zult hebben te voeren. Je bent verantwoordeiyk voor jezelf! Deze ver antwoordelykheid kan geen mens van je over nemen. Of je leven zal slagen of mislukken hangt in de eerste en laatste plaats van jezelf af. Wy ouderen, ik heb het reeds in myn vorige artikelen gezegd, hebben je niet veel moois aan te bieden, wy hebben het er vaak lciyk by laten zitten, maar jy bent verantwoordelijk voor de toekomst. Wees je deze verantwoordelykheid bewust! Het waren maar een paar dingen, die ik je in dit artikel kon zeggen. Toch hoop ik, dat je my» woorden zult overdenken. En mocht je er be hoefte aan hebben, laat my dan eens horen hoe jezelf over deze dingen denkt. Ik wil graag naar je luisteren. DEWI Arie van Vliet won een int- wedstrjjd te Aarhuus. Scherens kwam ernstig te vallen en moest met een gebroken sleutelbeen en een heup- fractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. BROODJES MET VLEES MINDER DUUR/ Donderdag 7 Augustus treedt een nieuwe, verlaagde prysregeling In voor de cafeteria's en broodjeswin kels. De diverse belegde broodjes zyn vyf cent in prijs verlaagd. Met een wild-knakworstje is de verlaging 18 a 20 oent. De vleescroquettes kosten vyf a 10 cent minder en de gebak jes vyf a acht cent, al naar gelang de prysgroep voor de betreffende be- dryven. Het CDK deelt mede, dat geduren de het tydvak van 10 tot en met 23 Augustus 1947 de bonnen „Tabak J-31" van de tabakskaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten m kerftabak. Bon „Tabak J-35" van de gecom bineerde kaart is eveneens aangewe zen voor het kopen van 2 rantsoe nen sigaretten of kerftabak. Bon „tabak J-32" van de tabaks- kaart is niet aangewezen. KAAS NAAR KEUZE Met ingang van de volgende dis tributieperiode (17 t-m. 30 Augustus) kan de consument desgewenst op de aangewezen kaasbon lnplaats van per rantsoen van 100 gram natunrkaas, 125 gram gesmolten (korstloze en/ of smeerkaas, met uitzondering van bnltenlandse kaas) betrekken. OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met tydeiyk opkla ringen. Plaatseiyk nog een' enkelt regenbui. Matige, aan de kust tyde- ïyk nog vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets hogere temp»' raturen dan gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1