Wat IIII? Er heerst een tekort aan dollars in de gehele wereld" India steunt de eisen van de republiek Zelfs de niet door de oorlog Wereldbank leent Nederland Republiek verzoekt Amerika om iniernationale arbitragecommissie Australië biedt hulp 'V: u' 4e Jaargang No 1006 Uitg N V. NooidlioUandse Pers 1945 I 1.0 „cuoclie: Atlileiaam 20. Tel. 2274 Aam. en Adv. tudderstraat Doelt üuaegracnt Tel. 3971 Alkmaar Postrekening 116870 Vrijdag 8 Augustus 1947 kmnarder DAQBLAD VOOt AL1MAAI IN OMCIVlNa Directeur TH V* REYNDERS Hoofdredacteur; G E. DE WINTER DALTON IN HET LAGERHUIS getroffen landen in moeilijkheden Oppositie tegen de regeringsmaatregelen De Engelse minister van financiën, Hugh Dalton, opende gister de tweede dag van de debatten over de economi sche positie van Engeland in het La gerhuis met de verklaring, dat de Amerikaanse lening de moeilijkheden waartegenover Engeland zich thans geplaatst ziet, een jaar heeft uitge steld. Daar Engeland thans de solda ten demobiliseert, de industrie op vre- desproductie is overgeschakeld, de vooruitzichten op verhoging van de productiviteit beter zün en de kans op het verkrijgen van de voor de indus trie noodzakelijke steenkool groter is is de positie van Engeland thans ster ker dan een jaar geleden. Dalton ver klaarde, dat de omvang van de huidi ge moeilijkheden bepaald wordt door de mate waarin het Amerikaanse cre- diet vermindert. Chronische kwaal. Na gewezen te hebben op de stijging van de prijzen in Amerika, zeide Dal ton: „Er heerst een tekort aan dollars in de gehele wereld. Zelfs Canada, de Zuid-Amerikaanse landen en Zweden, welke landen in het geheel niet van de oorlog te lijden hebben gehad, heb ben hiermede te kampen". De exporten van Amerika zijn twee maal groter dan de importen en het verschil tussen beide is het totale on gunstige saldo op de balans van de overzeese handel van alle landen ter wereld, aldus Dalton. De reden hier van is, dat het herstel van Europa en Azië veel langzamer is gegaan dan men had gehoopt. Dalton gaf toe, dat de regering zeer verontrust is over het feit, dat in Juli een bedrag van 700 millioen dollar aan de Amerikaanse lening is onttrokken. Een van de redenen hiervan is, dat de Engelse regering op verzoek van de Amerikaanse regering de opneming van een bedrag van 150 millioen dol lar. dat zij in Tuni nodig had, tot Juli heeft uitgesteld. Dalton behandelde vervolgens punt voor punt de economische toestand in Engeland, sprak over de mogelijkhe den en zei, dat de reserves zoveel mo gelijk gespaard moeten worden. Inzake de vermindering van de sterkte van het leger, teneinde ar beidskrachten beschikbaar te krijgen voor de vitale industrieën, deelde Dal ton mede, dat de regering een studie maakt van de moeilijkheid om de overzeese troepenmacht te verminde ren, door een ruimer gebruik van de luchtmacht, waardoor de sterkte van de troepen op de grond zou kunnen worden verminderd. Hij deelde mede. dat het noodpro- gramma, dat door de eerste minister is uiteengezet, zal leiden tot een jaar lijkse besparing van 200.000.000 pond sterling. Het dollartekort op het wes telijk halfrond bedroeg dit jaar 600.000.000 pond sterling. Ook in Duitsland zal men gaan be- 195 millioen dollar voor herstel productiemiddelen Gisteravond om 8 uur Ned. tijd is een overeenkomst getekend, waarbij de Wereldbank aan Nederland een crediet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollar. Nader vernemen wij nog, dat de le ning van de Wereldbank aan Neder land een looptijd heeft van 25 jaar, terwijl de rentevoet 3%% bedraagt. In overeenstemming met de voorwaarden van de overeenkomst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1% 's jaars, voor het vormen van een spe ciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. VOOE VREEDZAME DOELEINDEN. Naar het AFP verneemt, heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening "iet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag wor den «el.ruikt. De Wereldbank heeft 't do.-l van de lening als volgt omschre ven: ,Zy mag uitsluitend worden ge bruikt voor het herstel van de Neder landse productiemiddelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bijdra gen tot het herstel van Europa.'' sparen. De minister verklaarde, dat bepaalde fiscale veranderingen nood zakelijk zouden kunnen zijn. Dalton maakte duidelijk, dat de door Attlee gedane aankondiging slechts de eerste stap is. Verdere stappen zullen waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Oppositie „teleurgesteld" De vorige minister van financiën, Sir John Anderson, zeide, dat Attlee's verklaring onvolledig en teleurstellend was. Hij verweet de regering, de toe stand verergerd te hebben. Hij criti- seerde de Amerikaanse lening, die hij een „geweldige werklozensteun" noemde, en de nationalisatie-maatre gelen. „Vroeg of laat moeten wij over gaan tot deflatie of devaluatie", aldus Anderson. Hij gaf tenslotte te kennen, dat de oppositie niet geloofde, dat de taak, waarvoor de regering zich ge plaatst zag, een onmogelijke was. Davies, leider der liberale partij, be schuldigde de regering van het gemis van een vooruitziende blik. Ook voor hem was de rede van premier Attlee een teleurstelling geweest. Eden, voormalig minister van bui tenlandse zaken, was de laatste spre ker voor de oppositie. Hij kenschetste de door de regering beoogde maatre gelen als „ondoordacht, haastig ge ïmproviseerd en onvoldoende". De re gering was volgens hem onvoorbereid en zonder een vastomlijnd plan, te rechtgekomen in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het geVoel, dat men slechts ten dele een beeld gekre gen had van de huidige economische positie. „Wij kunnen dit allegaartje van ze kere verminderingen en onzekere ver wachtingen niet beschouwen als een werkelijk geneesmiddel voor onze kwalen", aldus Eden. Eden eiste, dat de regering erin zou toestemmen, het zomerreces van het parlement over enkele weken te onderbreken om de situatie in ogenschouw te nemen. Bij de beëindiging van het twee daagse debat heeft de oppositie dan ook tegen de-regering gestemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikend heid van de Britse regeringsplannen moet heten. De oppositie werd met 318 tegen 170 stemmen verslagen, het geen een meerderheid van 148 stem men voor de regering betekende. De „Zeearend", een Nederlands jacht, heeft de zee-zeilwedstrijd IJmui- den-Solent gewonnen. Een 12-tal leiders der Duitse poli tieke part\jen in de Britsche zone van Duitsland vertoeven momenteel in Londen REPUBLIEK MELDT NIEUWE SCHENDINGEN VAN BESTAND Volgens een officieel Republikeins communiqué hebben de Nederlanders opnieuw het bestand geschonden, toen Nederlandse vliegtuigen Woens dag en Donderdag op verschillende punten over republikeins gebied vlo gen, met name boven het vliegveld van Soerakarta. Deze verkennings vluchten hadden volgens dit commu- neque eveneens plaats boven het ge bied van Malang en verschillende an dere streken van Midden-Java. Indonesië weer in de veiligheidsraad Phifippijnen niet bij besprekingen toegelaten Gisteravond liecft Australië in de vergadering van de Veiligheidsraad voorgesteld tezamen met de V S in Indonc'ë als bemiddelaar op te tre den. De Phiüppynen hebben officiëcl verzocht de bespreking van de Indo nesische kwestie te mogen bijwonen. Hiertegen hebben België en Groot- Brittannië zich verzet, doch de Aus tralische afgevaardigde, William Hodgson, bepleitte krachtig, dat de Philipprjnen een vitaal belang had den bij het Indonesisch geschil en de verwarring in het Pacific-gebied, welke daarvan het gevolg is. Het Philippijnse verzoek werd ech ter met. zes stemmen voor verwor pen, daar er vijf onthoudingen waren, zodat de nodige meerderheid van ze ven stemmen niet werd bereikt. INDIA EIST EN BESCHULDIGT De Voor-Indische gedelegeerde Sen deed een beroep op de Veiligheids raad om een bevel uit te vaardigen. dat zowel de Indonesische als Nederlandse st rijdkrachten "zich zon*, den terug trekken op de stellingen" welke zij voor het uitbreken der vij andelijkheden innamen, aangezien de Indonesiërs ernstig in het nadeel zouden zijn bjj de onderhandelingen. De heer Sen beschuldigde de Ne derlandse regering ervan het accoord van Linggadjati op eigen wjjze te interpreteren. De Indonesiërs waren bereid met de Nederlanders op alle punten accoord te gaan, behalve op dat betreffende het handhaven van de orde door een gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische politiemacht zo zeide hif. Hij verklaarde voorts, dat India, hoewel ooghebbend voor de goede in tenties der V.S. bij het voorstel tot bemiddeling er de voorkeur aan zou geven, dat de kwestie behandeld zon worden door een Internationale com missie van arbitrage. NEDERLANDSE ONT KENNING Mr. van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de ge meenschappelijke politiemacht het struikelblok was geweest. Hij herhaalde, dat de redenen voor de Nederlandse militaire actie waren: het vasthouden van gijzelaars, het staken van de levensmiddelentoevoër waardoor hongersnood ontstond: meer dan duizend" bestansschendin- gen; de onmacht van de Indonesische regering om ongeregelde elementen in bedwang te houden. Van Kleffens verklaarde vervolgens, dat als ge volg van de Indonesische blokkade 13% der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en dat 27% van honger ongen--slijk ziek was: „Wij konden dat niet langer tolere ren". De zitting van de Veiligheidsraad werd tot Maandag verdaagd. OOST-INDONESIE Mr. van Kleffens heeft aan de Vei ligheidsraad een dringende bood schap van de republiek Oost-Indo- nesië doorgegeven, welke republiek zich zoals bekend heeft opgeworpen als voorvechter in de verdediging van de Nederlandse opvattingen. De Oost- Indonesische republiek tracht in de verklaring aan de Veiligheidsraad het Ned. standpunt uiteraard op vrij wel dezelfde gronden als mr. van Kleffens als juist aan te tonen, verklaart, dat de politiële oplossing de enig mogelijke was en toont zich zeer „verbaast" over het verzoek van Australië en India om te inter veniëren. De Indonesische regering heeft, In antwoord op het Amerikaanse aan bod om bemiddeling te verlenen in het geschil met de Nederlanders, Amerika verzocht om zjjn invloed aan te wenden bjj Nederland en de Veiligheidsraad om te besluiten, on middellijk een internationale arbitra gecommissie naar Inonesië te zen den. In de republikeinse verklaring wordt de mening uitgesproken, dat de V.S., Engeland en Nederland het er over eens zullen zün, dat in arbi- Nederlands actie-communique Het Nederlands „actie-communi qué" van gisteren meldt: in de sec tor van Grissee bjj Soerabaja werd een Nederlandse vrachtauto bescho ten. Op enkele plaatsen ten W. van Soerabaja werden enkele patrouilles onder vuur genomen. In hetzelfde ge bied werd de post Randegankoelon met „brandflessen' 'bestookt en met mortieren en mitrailleurs beschoten. Midden Sumatra: ten Noorden van Padang werl een Nederlandse pa trouille beschoten met automatische wapens. Onze verliezen sedert 4 Augustus middernacht bedragen: vier gesneu veld, één vermist en 17 gewond. REPUBLIKEINSE REGERING NAAR SUMATRA Dr. Sjarifoeddin, minister-presi dent der Indonesische republiek, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de voorbereidingen gereed zün om de wettelijke autoriteit ven de repu bliek ten alle tgde ever te brengen naar Boekittinggi, 96 k.m. ten N.O. van Padank op Sumatra, waar vice- president dr. Mohamad Hatta zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Aan deze bekendmaking is een re publikeins bericht voorafgagaan over een Nederlandse opmars van Gom- bong, ongeveer 112 km. ten Westen van Djokja, naar Karanganjar, dat meer naar het Oosten op de weg naar Djokja ligt. s.s. „Lombok" in Bombay geboycot Tengevolge van de boycot tegen Ned. schepen in Bombay is het SS „Lombok", een Victory-schip, Woens dagmorgen zonder lading uit deze Brits-Indische haven vertrokken. Het schip werd in Bombay wel gelost, maar men weigerde de goederen, die het zou opnemen voor transport naar Indonesië en dc Pacific, te laden. Ook de loodsen weigerden aan boord te gaan om de „Lombok" buiten de haven te brengen. Volgens een tele grafisch ontvangen bericht hebben zij echter, na een oponthoud van 3 dagen, het schip naar buiten ge bracht, waarna het koers zette naar Colombo. MEM K.AN GELUKKIG constateren, dat de sinds enige dagen in Indonesië geldende wapenstilstand door beide partijen nauwkeurig in acht wordt genomen. Toen van Mook en Soekarno het bevel „staakt het vuren" lieten horen, zwegen inderdaad aan weers zijden van de frontlijn de kanonnen. Voor het overige kunnen wij hier spreken van een zeer merkwaardige wapenstilstand. Deze is namelijk niet tot stand gekomen door een overeenkomst tussen de strijdende partijen, maar door een door iedere partij onder druk van de Veiligheidsraad gegeven eenzijdig bevel. Mede hierom is een spoedig contact tussen Nederland en de Republiek dringend noodzakelijk. Zoals de toestand momenteel is, bergt zij nog vele gevaren in zich en kan de geringste aanleiding aan het verstarde front tot nieuwe verwikkelingen leiden. Belangrijker is echter, dat wij ons rea liseren ln welke fase de ontwikkeling van het Indonesisch probleem thans is gekomen. Onpopulair avontuur WIJ KUNNEN VEILIG zeggen, dat het „politio neel optreden" van onze troepen op Java en Su matra in ons land verwarring heeft gesticht en in het buitenland een pijnlijke indruk heeft ge maakt. Wat de verwarring in eigen land betreft, behoeven wij slechts naar het verzet in de Partij van de Arbeid te verwijzen, om te weten in welke précaire positie de regeringscoalitie ver keerde. Wij hebben sterk de indruk dat een zeer belangrijk deel van de leden van deze regerings partij allerminst de verantwoordelijkheid toe juichten, die de partijgenoot-ministers op zich hebben moeten nemen; hoewel zij van de andere kant natuurlijk niet blind waren voor het duivels dilemma, waarvoor deze ministers werden ge plaatst. Ook in andere kringen heerste allerminst enthousiasme over het militair avontuur. Maar ook de internationale positie van ons land werd door ons optreden tegen de Republiek aller minst versterkt. Dat bleek wel heel sterk in de vergadering van de Veiligheidsraad. Het was hier -,at de Sowjet-Unie zich zonder reserve achter de Republiek schaarde. Men kan de Russische houding willen zien, als een vissen in troebel koloniaal water, met het doel eigen positie te versterken. Niettemin zal m:n met het feit reke ning hebben te houden. Maar ook van andere zijde kwamen hevige verwijten aan het adres van Nederland. De toon van de redevoeringen van b.v. de Australische afgevaardigde was voor ons land allerminst plezierig. De Engelse- en Amerikaanse afgevaardigden waren stellig minder scherp in hun commentaar. VANDAAG maar de eerste .liet toch duidelijk blijken, dat hij de sympathie van India voor de Republiek wilde ontzien en Amerika bevestigde opnieuw de anti-koloniale politiek, waarvan Roosevelt zo'n groot voorvechter was. Men toonde begrip GELUKKIG TOONDE Nederland begrip te heb ben voor deze critische stemming in het buiten land en wilde het daaraan niet achteloos voorbij gaan. Hoewel het zich had kunnen verschuilen achter de de jure nog steeds van kracht zijnde souvereiniteit van Nederland over het gehele ge bied van Indonesië, heeft men toch niet voorbij willen zien, dat de Republiek Indonesia, ook in de ogen van het buitenland, de facto een realiteit is. En zó werd de aanbeveling van de Veilig heidsraad aanvaard en het bevel „staakt het vu ren" gegeven. Dat de Republiek deze steun van de U.N.O. aanvaardde, mag vanzelfsprekend wor den geacht, wanneer wij bedenken, dat het juist de wens van de Republiek was, dat haar zaak door de U.N.O. In behandeling zou worden ge nomen. En zo heerst er thans rust aan de fronten. Wij moeten verder HET IS ECHTER duidelijk, dat nu de wapens zwijgen, er opnieuw langs de weg van overleg een oplossing zal moeten worden gezocht. Daar voor staan verschillende wegen open. Het schoonst zou het zijn, wanneer van beide partijen man nen van goede wil en met voldoende gezag aan de conferentietafel plaats namen, de ipoeilijkhe- den van de laatste weken terzijde schoven en eerlijk en oprecht naar een voor beide partijen eervol vergelijk zochten, waardoor de door Ne derland en de Republiek aanvaardde overeen komst van Linggadjati alsnog tot uitvoering zou kunnen komen. Dat het echter zover zal komen, achten wij niet waarschijnlijk. Blijven twee an dere wegen open: nml. bemiddeling, waarvan Nederland een voorstander blijkt en arbitrage door onpartijdige derden, voor welke gedachte de Republiek is geporteerd. Ook wij voelen meer voor bemiddeling, waar door tenslotte de belde partijen tót elkander kun nen worden gebracht. Bij arbitrage wordt de be slissing geheel in handen van derden gelegd. En wij hopen nog steeds dat de Republiek en ons land deze moeilijke zaak zelf tot een oplossing kunnen brengen. Blijkt dit niet mogelijk, dan zullen wij in uiterste noodzaak arbitrage te aan vaarden hebben. Wij dienen ons er dan echter mede te verzoenen, dat de oplossing een andere zal kunnen zijn, dan wij hadden gehoopt en dat met name de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie voor altijd een schoon sprookje zouden kunnen blijver. Terwille van de vrede en de vrijheid van de mens zullen wij dan ook dit offer hebben te brengen. DEWI. -«V trage door een commissie der V.N. de enige en laatste hoop is gelegen op een vreedzame byiegging van het geschil. De republiek verzoekt de Ameri kaanse regering een vertegenwoor diger naar Djokja te zenden, zodat zij vollediger ingelicht kan worden over het officiële Indonesische stand punt, en vraagt per radio van zün vermoedelijke tijd van aankomst ver wittigd te worden. Australië biedt arbitra ge aan. De Australische regering heeft gis teren aangeboden samen met de V. S. arbitrage te verlenen In het Ne derlandsIndonesische geschil. Het aanbod werd in een officiële radio- ultzending van radio .v-stralie aan Djokja overgebracht. In deze uitzending werd gezegd, dat Australië aanneemt, dat de Vei ligheidsraad arbitrage, niet bemid deling, heeft voorgesteld, en dat de Australische regeri: geeft aan haar bereidheid zich, om op ba sis by U" V.S. aan te sluiten. Volgens radio Djokja heeft S foeödin verklaard, dat zün regering naar hü verwach' het r mbod gaar ne zal aanvaarden. Hü heeft de V.S. verzocht de V.N. te overreden óm een Internationale arbitragecinrn'^sie te benoemen voor de definitieve bülegging van het geschil. Hij hoopte, 1 de V.r pl-. geland, Australië. India. PhilippU- nen en Siam in deze commissie ver tegen wou-fT*""! zullen zün. EEN GOEDE DAA" ÏR- GENS DE MENSHT" Blükens nadere berichten -kt de republikeinse regering ln haar antwoordnota aan de regering van de Ver. Staten de eenstemmige over tuiging uit, dat, als de Amerikaanse regering in staat is om het republi keinse voorstel te ondersteunen dit een goede daad jegens de mensheid zou zün. Hiervoor worden dan de «i- gende redenen opgegeven: 1. De republiek en Nederland zouden accoord gaan om loyaal elke uit spraak van een arbitrage-commis sie op te volgen. 2. Ter is sterke reden om dnn te ne men, dat een internationale com missie een duurzame oplossing zou vinden. 3. P' Ver. Naties zullen zodoende 'n zeer noodzakelijk praecedent schcijpen om aan de wereld te be wijzen. dat haar organisatie in star' is oorlogen te doen beëind». g"n en -onflict^ o te loss*1 Einde van de World Friendship Association J. W. Niemann. de Ned. oprichter van de orgr-usatle thans direc teur-generaal van de wereldfedera tie van de WFA, heeft tegenover 'n correspondent van Reuter verklaard aldus de „Daily Herald", dat het per soneel van de WFA te Londen, be staande uit 140 personen, met een week opzegging is ontlsagen Het treedt morgen reeds uit fcmeti heer Niemann zeide A: de? t- regel is genomen ter ^epérkin^, van uitgaven. De WFA heeft nog een schuld van 15.000 pond sterling. Over de toekomst van de organisatie zal worden beslist op de dezer dagen te beleggen büeenkomst ven het inter nationale comité. Niemann 2elde het zeer te betreuren, da» zaak deze wending heeft genomen. Hü had alles gedaan om de Britse WFA te redden. Als de Britse orga nisatie zou verdwijnen, wat Niemann nog steeds niet kan geloven, zal het waarschijnlük met de gehele wereld organisatie afgelopen zün. Niemann was geroerd doiv de houdln" van het personeel, dal heeft aangeboden, zolang de buitenlandse bezoekers nog in Engeland vertoeven zonder salaris te werken. Een kleine kern blijft ln functie ter afdoening van de lopende zaken. Spanje weigert visa De Spaanse autoriteiten hebben geweigerd visa te verstrekken aan een groep jongelieden uit Engeland, Italië, Frankrük, Zweden en Zwitser land, die een bezoek aan Madrid wilden brengen om een onderzoek ln te stellen naar de beweerde ver volging van studenten onder het re giem van Franco. Slechts één 1M van de groep krügt een visum, til. Margaret Richards. secretaresse vat de Britse studentenbond. Zfl is In middels, vergezeld door een tolk, naaf Spanje vertrokken, volgens haaf zeggen vrü van vooroordelen en ver langend le .stand van zaken te leren kennen. HET WEER VANDAAG VRIJ ZONNIO Wisselend bewolkt met langer pe rioden van zonneechtJn. O"- ud droog. Matige wind tttsaen «a Noord, iets warmer dan

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1