Drankzwendel op grote schaal? KALEIDOSCOOP Hoe „smart-jenever" op onrechtmatige wijze werd verhandeld Kaarons zojuist ter ore Htomt is in ons gewest een aanzienlijke drankzwendel aan het licht gebracht. Het ging hier om toewijzingen van zogenaamde „smart-jenever". Deze smart-jenever wordt verstrekt aan caféhouders, die door allerlei om standigheden een te klein rantsoen ontvangen ©n die op deze wijze kwantum kunnen betrekken, dat in een betere verhouding staat tot ze kere gerechtvaardigde aanspraken dan op grond van de normale dis tributievoorschriften het geval is. Deze smart-jenever nu opende Middenstandsexamens Op de zevende dag behaalden het Middenstandsdiploma: de dames C M Tuin-v. Gijsen en P A Verspaan- donk. Verder de heren G van TIL W F Tetterop, H Stikvoort, J G Voermans, F J Verberne, C H Ver ton, A v Vliet, H v d Vlugt, en J H Veltman .allen te Alkmaar; J M Verduin, Akersloot, de dames J A Sombroek en H J Verver en de he ren J J Thoolen en Th Velzeboer te Heiloo, mej. G M Valkering en S Veeken te Lammen; mej. J H M Veldt en mej. F M Steeman en de heren J Spil en P Spil te Castricum; N L de Waapd te Egmond aan de Hoef; A T-mbach Egmond Binnen en mej. A Stam, Egmond aan Zee; C v Staalduinen, P A Vendel, J Veldhuijs, A Veldhuis en J J Tuijn te Heemskerk; H A Twaalfhoven, C Waardijk en A Visbeen te Uitgeest; de dames A- Venneker en A Venne- ker te Oudorp; P Venneker, Oudorp; A v Tiel, Groot Schermer; A Vendel Schermerh.; de dames M A v Straa- ten en G Smit en de heer C J de Vries te De Rijp; J Stam, Obdam, A N Veldman, P T Tromp en J P Straaten te Heerhugowaard; J M Spaans, Noord Scharwoude, mej J C Stoop, Oudkarspel, W Tesselaar, St. Maarten; K Snip en J Th Stam te Schoorl; C P Vader en P A Smit te Warmenhuizen; A Timme, den Hel der; mej P de Vries en Tj Terpstra en D Veerdig te Wie ringen; R P Smit en KI Vlas Texel; de dames A M Stam en de heren T C v d Stroom J H Smit en I Trijbetz te Beverwijk; mej G H Starreveld en de heren C v Veelen en P Spanjaard te Velsen, Afgewezen 29. Voorts slaagden voor het midden standsdiploma: mej. J. van 't Veer, Assendelft; P H Baas, K Vrolijk en M A de Visser te Koog aan de Zaan: Wilha Brouwer-Boogaard en Vleeschhouwer te Krommenie, J do Vries te Oostzaan, M J Snijder, H Venema, J J Tanger en Sj Wal te Westzaan; mej. M C van Straaten en de heren C A van Vel- Ben en W Valk te Wormer; J Velt- huijs, C A Blok, P Tijsen en H Valke fce Wormerveer; mej. J A Vis- ïnan-Bredschneijder en de heren N Stoop, K Swart, E J Sybrandij, P J Boaijens te Zaandam, G v Steen en Ch Stam te Zaandijk. blijkbaar prachtige perspectieven oor knoeierij, waarbU als volgt werd te werk gegaan. De reiziger van een drankfirma, die, evenals zijn patroon in het com plot zat, bezocht zijn klanten en vroeg hen hoé het stond met hun je never-positie. In de regel werd door de klant dan een bedenkelijk gezicht getrokken, waarop de reiziger dan liet doorschemeren dat hjj, wanneer men zich een extra-opslag op de nor male prijs wilde getroosten, vermoe delijk nog wel wat kon leveren. Ging de klant daarop in en dat gebeurde maar al te dikwijls, dan werd met medewerking van een amb tenaar van de Bedrjjfs Horeca een hoeveelheid smart-jenever voor deze leverantie bestemd. Zekere Instanties kregen er de lucht van en zetten een valletje op. Toen de reiziger verscheen bij een klant ln de Schermer, waren enkele getuigen verdekt opgesteld, die dc onderhandelingen konden volgen er die de reiziger zodoende op heter daad konden betrappon. Men deelt ons mede, dat aanzien lijke partijen op deze wyze aan de man zonden zijn gebracht,, terw\jl dc leverende firma uit Hoorn zou ko men en de betreffende ambtenaar uit Alkmaar afkomstig is. Noodwet Ouderdomsvoorziening Over enkele dagen zullen de aan vraagformulieren voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening beschikbaai zijn. In verband met het beduidend aan tal op deze formulieren voorkomende vragen, die niet alle even gemakke lijk te beantwoorden zijn, zal de in vulling der formulieren, ter wille van een vlot verloop der inschrij ving en uitkering, jso weinig mogelijk aan betrokkenen' zelf worden overge laten. Met bedoelde invulling kunnen de Raden van Arbeid die de aan vragen op korte termijn moeten re gistreren en beoordelen geen be moeienis hebben. Hiervoor wordt zorg gedragen door de ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening door B. en W. van elke gemeente in te stellen Commissie van Onderzoek. Deze commissies van Onderzoek zullen dj betreffende 65-jarigen en ouderen bijtijds oproepen om inlich tingen te verstrekken en deskundige hulp te ontvangen bij de Invulling der aanvraagformulieren die by de Commissies verkrijgbaar zullen zyn De oproepingen zullen plaats heb ben door persoonlijke aanschrijving (kleinere gemeenten) of door publi calies in de plaatselijke pers. Maatregelen worden in iedere ge meente getroffen, dat geen enkele belanghebbende wordt overgeslagen. Zij, die wegens gezondheidsrede nen niet kunnen verschijnen zullen vanwege de Commissie van Onder zoek worden bezocht. STADSNIEUWS NEDERLANDS VERBOND VAN GEREPATRIEERDEN Eventuele nieuwe leden en dona teurs, die zich alsnog wensen op te geven voor het NWG kunnen voor de rest van 1947, de halve contribu tie betalen, resp. f 1.30 en f 1.25. Vraagt vrijblijvend inlichtingen omtrent werk en streven van dit Verbond aan het secretariaat van 't NWG: J. Deinum, le Landdwars- straat 23, Alkmaar. LASTIGE BEZOEKER Donderdagavond werd de assistentie van de politie Ingeroepen voor het verwijderen van een lastig „heer" uit een café hier ter stede. Over de be taling van een consumptie was een ruzie ontstaan die in een flinke vecht party ontaardde. De politie verwyder- de de oproerling. Op het 'bureau kwam men tot de ontdekking dat men met een rasechte zwarthande laar te doen had. De man had een pak by zich met pakjes shag, die hy juist ingeslagen had. De politie maak te proces-verbaal op en nam de voor raad shag in beslag. UIT DE OMGEVING REISVERENIGING T. EN O. BERGEN De reisvereniging van T. en O. te Bergen heeft Woensdag j.L haar jaarlijkse dagreis gemaakt. Drie autobussen van Koningsbrugge uit den Helder vertrokken 's mor gens om 7 uur met een honderdtal reislustigen naar Rhenen. Er werden bezoeken gebracht aan de graven der gevallen op de Grebbenberg; na de ze plechtigheid werd Ouwehands Die renpark bezichtigd. Jammer genoog was het weer triest. Tegen half vier werd de terugreis naar Amsterdam aanvaard, waar het diner gebruikt werd, gevolgd door een bezoek aan Carré, Het w?s reeds na midder nacht toen het gezelschap weer in Bergen arriveerde. Tennis Hei molenkrochi-iorncoi BERGEN De eerste twee dagen van het open A-B-tornool op de ten nisbanen aan de Kruisweg zijn, me de dank zy het ideale „tennisweer" vlot verlopen. Het aantal deelnemers was niet zo groot als verwacht kon worden. Van de cracks uit Alkmaar en omgeving bleken er verscheidene niet ingeschreven te hebben. Waar- schijn" ;k komt dit doordat nogal^ééi sterke spelers naar Friesland éff&ft- ken, waar in Leeuwarden, juist 'op dezelfde data, dc 4-provincie-wedstrij den van Groningen, Friesland, Dren te en Noordholland worden gehóu den. Intussen bleef er in Bergen dank zy de aanwezigheid van vele gasten toch een niet te klein select gezel schap over (C-spelers mochten al leen in beperkte mate inschrijven) De eerste twee dagen werden al ver scheidene interessante partijen ver speeld. De finales vinden Zaterdag en Zon dag plaats. Dit weekend zullen er dus wel vele sportliefhebbers naar de Kruisweg trekken om eens een kyk- je te nemen ln het Tennispark „De Molen krocht" De uitslagen tot en met Vrydag avond luiden als volgt: Heren enkelspel 1. L. Wu—J. Mobron 6-3; 6-4; G. LeenaersW. v. Kesteren 6-0; 6-2. De HaasN. v. d. Berg n.o. 2. J. Walhof—L. Wu 6-3, 6-1; Ph. v.d. MeerB. Boerrigter 6-1; 6-1; F. DijkstraE. Bunge 7-5; 7-5; v. Beers Haasbroek 9-7, 6-0; Dames enkelspel 1. A. LuyclcxH. Wittenaer 6-3, 6-1. 2. A. LuyckxW. Tasche 4-6, 6-4, 6-2; M. Koelmevr. Noorderbos 6-1, 7-5. Heren dubbelspel Dr. Lugten en Schmalback tegen H. Diesfeit en Immink 6-0, 6-0; Haas broek en Kersemakers tegen Mook en ten Bruggenate 6-2, 6-4. Gemengd dubbelspel 1. Mej. Gostling en E Bunge tegen mej. Krak en Immink 6-3, 6-3. mevr. Boerrigter B. Boerrigter tegen Hr en mevr. Kleiweg 6-4, 8-6; Mej. Noor derbos en Haasbroek tegen Hr en mevr. Schnalbach 6-2, 6-1. GESLAAGD KOEDIJK Mejuffrouw N. de Geus onderwijzeres aan de O.L. school al hier, die de vorige maand slaagde voor de hoofdakte, verwierf een de zer dagen te Utrecht de akte Frans L.O. GESLAAGD GR. SCHERMER Mej. A. van Tiel en de heer E. Piikes alhier, slaagden voor het middenstandsdiploma. PARTIJ VAN DE ARBEID LANGEDIJK De afdeling van de Party van de Arbeid hield Donder dagavond in Concordia een buitenge wone ledenvergadering, waarin naar aanleiding van het door de voorzit ter uitgebrachte verslag van de ge westelijke vergadering van 26 Juli j.1. de Indonesische kwestie werd be handeld. Men kon zich in het alge meen verenige* met het beleid van partybestuur en kamerfractie en sprak de wens uit, dat P B. en Ka merfractie hun uiterste krachten zul len Inspannen om het vinden van een vreedzame regeling te bevorderen. Het werd noodzakelijk geoordeeld, dat bij de uitzending van ambtena ren enz. gelet wordt op eigenschap pen. die een goede samenwerking tus sen Nederfanders en Indonesiërs kun nen bevorderen. Wanneer de aanvraagformulieren voor de noodvoorziening voor ouden van dagen straks verkrijgbaar zijn, zal de commissie uit de P. v. d. A. bestaande uit de heren G. Engel, Br. op Langendyk, M. Kuiper, Zuid Schar woude, K. van Dijk, Noord Schar woude en A. G. Visser te Oudkarspel de ouden van dagen, die deze hulp wensen te gebruiken, gaarne assiste ren by het invullen der formulieren. Inlichtingen over de bijzonderheden van de Noodvoorziening zullen zij reeds nu verstrekken. HARDDRAVERIJ KALVERDIJK De inschrijving voor de op Maandag 11 Augustus te houden dravery is reeds nu zeer goed. Niet minder dan 31 paarden zijn ingeschreven, o.m.: Kiti Zora, Al loueaz, Hollandia, Ju Ju, Gonni D, Dumas Hannover, Guy Hannover en anderen. HARMONIE THEATER ALOMA OF THE SOUTH SEAS De film die deze week in het Har monie Theater draait, munt beslist niet uit door de intrigue, noch door de vry rommelige mixtuur van hun- mor enerzijds en „romdram" ander- zljds. Het is de technicolor-techniek die de film toch nog de moeite van het bezien waard maakt. Evenals de hier en daar waarlijk sympathiek aandoende natuurtafreien en de op namen van de aardbeving aan het slot. In het voorprogramma twee inte ressante journaals en een aardig te kenfilmpje, hetgeen het geheel ge lukkig nog goed weet te maken. A. B. T. VAN DEZE WEEK HET RECHT VAN DE STERKSTE „Het recht van de sterkste" voert de toeschouwers terug naar de oer- tyden. toen er nog van die monster achtige wezens waren, die de mens toentertijd slechts met stokken en zelfgemaakte speren kon bestryden. De gevechten die zich op het witte doek afspelen, zyn vaardig nage bootst. Zelfs in de oertjyï zyn hier de sociale tegenstellingen al zeer scherp gesteld. Bovendien wordt door de film ook een soort liefdesidylle heen geweven. De spannnig wordt dan ook ten top gevoerd. Maar gelukkig is er een happy end. In het uitgebreid voorprogramma ziet men binnen- en buitenlands nieuws, en een oude en geestige Chaplin-film. Resumerende: een goed Vftcantie-programma. VICTORIA THEATER CARMEN De film „Carmen" is geen verfilm de opera, zoals men zou kunnen ver wachten, maar de roman Carmen die tot film is geworden. Een roman, ge laden van een hartstocht, zo diep en zo fel, als men zich maar met mo gelijkheid kan verbeelden in een land als Spanje te spelen. Maar de regisseur wist deze roman vlees en bloed te geven door de locale sfeer zo uit te buiten, als zyn filmische middelen dat toelieten. Zelfs het koele, blanke licht en de grijze en zwarte schaduwen, waar mee de niet gekleurde film het moet stellen, kunnen, dank zy het t over heersende dynamische accent der woelige, bonte tafrelen van het Spaanse stadsleven, dank zy de don kere, koppige wyn over George Bi- zet's muziek n het avontuur dat door de film jacht, de ban van de wilde Zuidelyke romance niet ver breken. Met vaardige kunstenaars hand is de stof kies bewerkt; zo werd „Carmen" tot een film, die in dit gerne als een der beste kan worden beschouwd. Ook in de slot scène, die een sterk toneelachtig, de tragedie ondermynend décor gekre gen heeft, moet men deze kunste naarshand, die het radicale weert, met bewondering erkennen. Viviane Romance geeft een volko men aanvaardbare creatie van Car men, de zigeunerin met het wolven- bloed. Jean Marais en Lucien Coëdel zyn pracht typen van een Don José en de dierlyke Eenoog. Geen van drieën behoren zy tot 'n mensensoort, dat men in ons nuch tere Noorden ooit tegen zou ko men. Misschien zelfs dat zy ln het warme Zuiden sporadisch zyn. Een des te groter verdienste voor de film, dat zy hen volkomen aan vaardbaar maakt in deze vurige ro mance. C'NEMA AMERICAIX NICE GIBL? Deanne Durbin laat ons deze week in de Cinema Americain weer eens duidelijk zien, dat zy van haar on weerstaanbare charme, die al van haar bakvistyd dateert, niets heeft ingeboet. Zy speelt en zingt op een hartverovcrende manier, ook in dit nieuwste Uuniversal-product „Nice*. Girl?" Als altyd munt haar film uit door eenvoud en fyne humor. Films van Deanne Durbin behoeven nu eenmaal niet spannend en adembe nemend te zijn. Zonder dat element, misschien juist door het ontbreken hiervan worden de films waarin zy de hoofdrol vervult, tot producten van een aparte klasse, die de wereld met een slag veroveren. Het verhaal is simpel en bekoor lijk. Deanne Durbin is hier een van de lieftallige dochters van een geleer de, en moet een keuze doen uit de stroom van huwelykscandidaten, die zich aanmelden. Tegen wil en dank, raakt ze ondertrouwd met 'n vriend van haar vader, wat tot de grappig ste situaties leidt. Listig weet zy zich altyd te redden. Natuuriyk ont breken ook haar zangnummers niet. Het meest geslaagde was zonder twyfel „Old folks at home". Een film die wij van harte aan kunnen bevelen. In het voorprogram •en grappig Popey-nummer „Popey ontmoet Wilhelm Teil". DE RUSTENDE JAGER „GEEF 'M DE SPOREN!" BERGEN In „de Rus" draait de ze week een lachfilm by uitnemend heid, waarin Bud Abboth en Lou Costello, twee van Amerika's beste komieken, de hoofdrol vervullen. Ter gelegenheid van een weldadigheids- rodeo op Long Island is er een zeer gemengd gezelschap byeen gekomen. Daar zyn Duke en Willoughby, twee gekke kerels, die warme worstjes aan de man brengen, Bronco Bob Mit- chell, specialist ln het componeren van Wild-West liederen, en Anne Shaw, een rodeo-specialiste, die als dochter van een rancher uit Arizona het rijden en schieten als kind ge leerd heeft. In de trein, waarmede Anne naar het Westen vertrekt, be vindt zich ook Bronco Bob, terwyi Duke en Willoughby, verborgen in een veewagen, eveneens de uitge strekte vlakten, knallende revolvers en cowboy-veten tegemoet snellen. Anne wordt afgehaald door haar vader Sam Shaw en diens voorman Alabam, die zich verbeeldt smoorver liefd te zyn op het meisje. Verder is daar o.m. Jake Rainwater, een In- dianenhoofdm&n van twyfelachtige reputatie. Het is natuuriyk weer Wil loughby, die zy het per onge luk een pijl door de wigwam van Rainwater's vette zuster schiet. Vol gens de Indiaanse erecode, is hy nu verplicht met het schepsel te trou wen. Vóór het echter zo ver is vinden nog enige spannende ontvoeringen en razende achtervolgingen plaats, maar tenslotte beseft de ongelukkige worat verkoper, dat het verlies van Zya scalp nóg beroerder zou zyn en lui den de huweiyksklokken. In het voorprogramma o.m. p komsich filmpje onder de titel Spoor weggenoegens. Toegang alle leeftij den. GULHEID Wy hebben deze week eens extra goed de kranten voor u gelezen. Daarby deden wy een ontdekking, die van groot politiek belang zal biyken te zyn. In de Waarheid lazen wy nameiyk een berichtje over de bouw van een nieuw station in den Helder met als op schrift de volgende kop erboven: „Ook den Helder krijgt een nieuw station", van onze ver- keerscorrespondent. Deze twee regeltjes vlak onder elkaar heb ben ons doen ontstel len: waar haalt de Waarheid al dat geld vandaan? Is die krant van de CPN plotseling geinfecteerd met kapi talistische ideeën, die zo groots zyn, dat zy een Amerikaans indus triemagnaat waard'g zyn' Of honoreert ool- lega Koejemans zyn medewerkers tegen woordig zo ruim, dat zy in staat zUn om de bouw van 'n nieuw sta tion te bekostigen en de Spoorwegen zodoen de grote kapitalen te besparen? Of en wy dorsten het slechts fluisterend tegen elkaar uit te spreken zou dit kapitaal uit Mos kou kcr."*n als een klein aanloopje van de Rus sische Staatsspoorwe gen om onze N.S. te annexeren Hoe het ook zy. wij menen, dat een der eerst merkbare gevol gen zal zyn dat de prys van de retourtjes een belangryke daling zal ondergaan. Reden genoeg om de Waar heid, resp. haar ver- keerscorrespondent op recht dankbaar te zyn! Uit zeer betrouwbare bron vernemen wy nog verder, dat het gerucht, als zou de obligatiele ning van de Waarheid geheel geïnvesteerd worden in aandelen ln de Nederlandse Spoor wegen naar het ryk der fantasie verwezen kan worden. LOGICA De sigaren- en sigaret- tenpositie heeft al heel wat gemoederen in be ging gebracht. Zo zelfs, dat het voor som migen een obsessie is geworden. Zo ook bij een der redacteuren van de Nieuwe Lange- dyker Courant, die wanneer men gaat spreken over het mi gevaar zynde rokertje, alle gevoel voor rede lijkheid uit 't oog ver liest en zomaar ln het wilde weg om zich heen praat. Dienten gevolge kyvani hy de zer dagen tot de vol gende min of meer on logische bewering (ove rigens ia het een gezel lige kerel, die al me nig bonvry sigaartje by ons is komen roken) die hy vetgedrukt in zyn blad opnam. Het bericht volgt hier: „Ten aanzien van de geruchten, omtrent 'n spoedig vrykomen van sigaretten en kerfta bak kan worden mede gedeeld, dat hiervan noch by het ministerie noch by het rijksbureau noch by het centraal distributiekantoor eni ge sprake is. Uit een en ander biykt, dat de slgarer bonvry blij ven!/" Wy vernemen verder, dat er een speciale com missie is gevormd ten einde te onderzoeken of de wetten van oor zaak en gevolg niet meer tot een volkomen verouderd stelsel beho ren. Deze staatscom missie zal met haar werk in La^ ge dijk be ginnen op een nog niet vastgestelde datum. Zeker is echter, dat men hiermede niet zal beginnen voor de siga ren weer op de bon ztjn. BODE. Binnenkort zal de bode- congierge van het Alk- maarse Gerechtsgeb., de heer Emmerich, de dienst gaan verlaten, daar hy de pensioenge rechtigde leeftyd ai reeds tong overschre den heeft. Deze sym pathieke en in de dienst vergrysde bode be kend by alle advoca ten en journalisten was de ongekroonde koning van het Alk* maarsj Paleis van Jus- titei. De rustig rond scharrelende oude heer die zó kwaad kon ky- ken wanneer je in de pauze op de gang een siga;t zat te roken, die echter iedereen hielp waar hy kon en die de jonge advocaten thuisgebracht in 't dool hof van het ryk der geblinddoekte godin Justitia, gaat nu met pensioen en wy zyn er ook van overtuigd, dat velen hem zullen /nis sen en dat hot nog dikwyis zal gebeuren, dat er vergeefs uitge keken wordt naar de grote snor waarachter de heer Emmerich al zo lange jaren aanloopt en dat er nog vele ma len gezegd zal worden: was Emmerich er nou maar, want die zou er wel raad op geweten hebben. Nieuwe bezems vegen schoon en de opvolger van de vertrekkende bode-con gier ge zal het waarschyniyk uitste kend doen. Maar zon der de oude heer Em merich is hét gerechts gebouw het gerechts gebouw niet meer! EVANGELISATIE In het Vrye Volk vin den wy week aan week en wel iedere Woens dag, een kleine adver tentie met een nogal vreemde inhoud, die zich meestal gedee!' lijk wyzigt. De advei- tentietjes bestaan u»t een bijbeltekst, een min of meer aantrekkelijk kopje dat biykbaar n* slogan moet dien <t doen en tot slot de op wekking om de annon ce te bewaren tot Woensdag (de volgen de dan maa- ea tussen haa.- de spreuk ..Leven is ge loven". Met stygende belang stelling verbeiden wy Iedere week de komst van het Vrye Volk. want de opschriften vinden wy waarlyk ge niaal. Deze week was het weer buitengewoon fraai, de „vrye tekst" luidde: „Welk lied is dwaas? Ik heb ge loofd en daarom zing ik. of Ik heb gerookt en daarom swing ik. Zoek maar uit, zoek je zelf ep uit". Het spyt ons te moeten constateren, maar uit deze vorm van evan gelisatie kunnen wy onszelf niet zoeken. Misschien hebben wy 't mis, maar het schynt ons toe, dat de oor sprong by de Ameri kaanse „Watchtower" ligt. Zyt gy bereid?? Wegenwacht verdubbeld Tien van de 25 nieuwe, uit Ame rika geïmporteerde, gele motorzy- span-enmbinaties van de wegenwacht der ANWB, stonden dezer dagen op het Rokin te Amsterdam opgesteld. Dit was de eerste maal dat de pech- lievrydcrs een bezoek aan Amster dam brachten. Zij znllen worden ge bruikt voor de verdubbeling van de patroullledlensten op de drukste ver keerswegen. Op de route Alkmaar de Kooi zal nu ook een patrouille- dienst worden ingevoerd, en het ligt in de bedoeling deze door te trek ken tot het monument op de Afslult- dyk. De wegenwacht, die 15 April 1945 werd opgericht, had op 15 April 1947 531236 km. afgelegd, ruim 13 maal de aardomtrek! 50 Zyspancomblnaties, het corps Is verdubbeld, zyn thans op de weg. Er zijn grote plannen voor de toekomst, o.a. uitrusting met radiozenders. Een en ander is echter afhankelijk van de materiaalpositie en van het aan tal leden der W.W., dat thans ruim 30.000 bedraagt. Toen de W.W. op de Afsluitdyk ging patrouilleren, nam de intensiteit van het auto-verkeer sterk toe. De heer O. J. Ryan van de Engelse wegenwacht van de Auto mobile Association, die 1500 zijspan- combinaties op de weg heeft, was ter gelegenheid van de uitbreiding van de Nederlandse wegenwacht even overgekomen. Voor de Zondag „Doorslaan" op een ander Hoewel geboren Rotterdammer, zou ik niet willen beweren de dieven taal van Klein Mokum te kennen. Ik weet wat dalven (schooieren) be tekent, wat „kapsones maken" zeg gen wil, wat je bedoelt met te zeg gen „hou em in de smiezen" (gaten) Wordt het parool gegeven „louw smoezen", dan beduidt dat: niet zeg gen, niets verklappen. Een winkel- la met geld noemt men ln het bar- goens: epn kattebak met molm. „Doorslaan" op een ander wil zeg gen: alle schuld op een ander werpen. En het is vreemd, maar hoe slecht donker Rotterdam ook ls. dat neemt men elkaar zeer kwaiyk. Op zo teta wordt in de onderwereld van de Maas stad met minachting neer geke ken en, ais zo'n verklikker uit de bajes (het gevang) komt, dan krygt hy een leiyke pyp te roken. Er moet een woord zyn dat luidt: ga tot de mieren en wordt wys. Maar er kon wel een spreekwoord komen: ga tot de onderwereld en wordt fat- 9oeniyk. Zie te midden van alle boosheid en viesheid en smeftgheid heerst ook zelfs d&Ar moraal: en wel deze: niet .doorslaan" op een ander. Niet de schuld werpen op een an der. Niet van je af schuiven. Niet doen als op school: „Meester, hy deed het, ik dee nlksj" Dit onderwereldse fatsoen schynt als oen lichtplek temidden van veel duisternis. Want donker Rotterdam is duister. Geiyk donker Amsterdam. Als donker Londen. Als donker New York. En... geiyk het donkere plat teland. Want al mogen door de sterretje» ln de nacht wat helderder schijnen, het is niet zo dat hot platteland kui ser Is, eeriyker, oprechter, in één woord beter dan de grote stad. Do onfatsoeniykheden zyn wel over stad en lande helaas geiykeiyk verdeeld. En geiyk het bovenstaande ons leerde: zouden de onfatsoenlijkheden eveneens niet geiykeiyk over onder en bovenwereld verdeeld zijn? In leder geval ls er voor boven- en onderwereld geiykeiyk uitkomst en verlossing. Want God heeft niet alleen de dorpeling noch alleen de bovengrondse Hef. E d a m Ds. van Muilen»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3