Loonconflict verlamt het Hoogovenbedrijf We krijgen weer koffie, thee... en spijsolie! Indonesië toi de veiligheidsraad toegelaten Tegen eind September Geen opheffing van de fieisendisiributie HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 1010 Uitg. N V, Noordhollanctse i'cib i* 1.0. Redactie: Acbteiuam ZO. lei. 22.1 Adm en Adv. Ridderstraat doen Uudegracht. iel 3911 Alkmaa. Postrekening 1168/6 Woensdag 13 Augustus 1941 mnni*dei DAGBLAD VOOB ALKMAAR IN OMGEVING Directeur TH V» REYNDERS Hoofdredacteur. G E DE WINTER De staking le IJmuiden Tengevolge van een nieuwe loontariefregeling is een gedeelte van het hoogovenpersoneel thans in staking. Het betreft hier in hoofdzaak arbeiders van de hoogovens 1 en III, die met de kort geleden ingevoerde voorlopige loonregeling geen genoegen wilden nemen. Na één stakingsdag is gebleken dat de bedrijfsunie voor de metaalnijverheid niet, de E.V.C. wel achter de staking staat, terwijl de zogenaamde bedrljfskern zich evenmin achter de staking wenste te stellen. Naar wij nader vernemen, zullen de lichtgas- leveranties voorlopig geen stagnatie ondervinden. beider met normale arbeid bereikt kunnen worden. Nu het systeem is ingevoerd, is ge bleken, dat de verhoging van 15% niet wordt gehaald. De directie ver klaarde, desgevraagd, dat de verho ging wel gehaald kon worden, in dien de ploegensterkte van 120 tot 107 man wordt verminderd, zoals de toestand voor de oorlog was. Geza menlijk zullen wij ons moeten ver zetten tegen invoering van een ta riefsysteem, dat ons terugvoert naar de ploegensterkte van voor de oor- top en ons dwingt harder te werken dan wij eigenlek kunnen, tegen een Icon, dat ontoereikend is". Standpunt directie Zodra het bericht van de staking bekend werd, hebben wij ons tot de beide partijen gewend, ten einde de zaak van twee zijden te kunnen be lichten. Van de directie van de N.V. K.M.H.S. kregen wij het volgende communiqué: „Sinds enige tijd heerste in de af deling hoogovens der K.M.H.S. enige enrust over de invoering van de door alle vakbonden en de daartoe be voegde autoriteiten goedgekeurde voorlopige regeling voor invoering van een tariefloon. Nadat de tarief- commissie uit de arbeiders en de vertegenwoordiging der arbeiders zich met deze voorlopige regeling accoord hadden verklaard, en in een vergadering met de tariefcommissie uit alle bedrijfsafdelingen met over grote meerderheid (65 voor, 8 tegen) besloten was volgens deze voorlopige regeling te gaan werken, heeft een groep arbeiders gemeend nieuwe eisen te moeten gaan stellen, welke uitgaan boven de door de autoritei ten gestelde mogelijkheden. Tenge volge daarvan heeft een deel van de arbeiders der afdeling hoogovens het werk gestaakt, zodat de twee in bedrijf zijnde hogovens stil gelegd moesten worden. Dit brengt mede, dat ook andere bedrijfsafdelingen, welke van de hoogovens afhankelijk zijn, haar productie hebben moeten beperken." Standpunt van de stakers De mening van het actiecommité der staking werd ongeveer aldus ge formuleerd: „Sedert 26 Mei werd reeds onder handeld met de directie van de hoogovens, over een door ons ge- eiste loonsverhoging van 15 procent. De directie gaf toen te kennen, dat deze loonsverhoging uitsluitend tot stand kon worden gebracht via een prestatiesysteem. Wij hebben hierte gen geen bezwaren. Doch dan moet deze loonsverhoging door iedere ar- Contact met vakverenigingen De staking, welke zonder vooraf gaande goedkeuring van de vakver enigingen is uitgebroken, bleef be perkt tot de arbeiders tfan cooks- branche en hoogovens. Ten einde de staking door de vakverenigingen te doen ondersteunen, werd Dinsdagmid dag contact met deze bonden opgeno men. De stakers kwamen onder voor- iitterschap van K. Mandemaker te V'eisen bijeen. De voorzitter opende met een exposé van de gerezen moei lijkheden, rondom het thans acuut ge worden loonconflict Na zijn betoog spiak de heer Lignian namens de be- drijltunie. Volgens spreker waren de ioonelsen gesteld, zonder acht te slaan op de loonvaststelling van het éoilege van rijksbemiddelaars, waar aan de werkgever zich te houden had. Hij vrees op het grote belang van de afdaling hoogovens binnen het,gehele bedrijf en op de gevolgen, die hieruit voor de nevëhbedrijven zouden voort vloeien. De bedrijfsunie wenste voor de staking geen verantwoordelijkheid te aanvaarden. Spreker besloot met de stakers aan te raden het werk weer te hervatten. De heer A. Verloop sprak namens de E.V.C. De staking is volgens spre ker geen „centenkwestie", doch een De nieuwe bonnenlijst Voorinleverin £itch \cc aangewezen bananen Voor het tijdvak van 17 t.m. 30 Aug 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARD KA, KB, KC 709 (Serie K) K 01 brood 800 gr. brood K 02 brood 400 gr. brood K 01 boter 125 gr. boter K 02 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet K 03 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet K 01 melk 4 liter melk K 03 K 05 melk 7 liter melk K 01 vlees 100 gr. vlees K 02 vlees 200 gr. vlees K 01 alg. 120 gr. spijsolie K 01 div. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas K 02 div. 1 ei K 03 div. 750 gr. suiker, boterham strooisel enz, of 1500 gr. jam stroop enz. of 750Lgr. choco lade of suikerwerk K 04 div. 125 gr. koffie K 05 div. 50 gr. thee K 06 div. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel, of kindermeel (niet uit r(jst bereid) K 07 div. 225 gr. huishouzeep of 180 gr. toiletzeep. X 08 div. 250 gr. zachte zeep K 03 res. 1600 gr. brood K 06 res. 800 gr. brood BONKAART KD, KE 709 (Serie K) K 11 brood 800 gr. brood Kil boter 250 gr. boter K 12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet X 18, K 15 melk 12 liter melk K 11, K 12 vlees 100 gr. vlees K 01 alg. 120 gr. spijsolie K 11 div. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas K 12 div. 1 ei K 13, K 14 div. 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk K 15 div. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep fK 16 div. 250 gr. zachte zeep K 17 div. 500 gr. bananen (voorin- levering) K 13 res. 800 gr. brood F 14 res. 100 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel (niet uit r\jst bereid) K 16 res. 600 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) K 17 res. 250 gr. zachte zeep BONKAART MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (Bjjz. Arb., a-s. moe ders en zieken) (Serie K) K 21 brood 800 gr. brood K 21 boter 250 gr. boter K 22 bó'.er 250 gr. margarine of 200 gr. vet K 21 melk 5 liter melk K 21 vlees 300 gr. vlees K 22 vlees 100 gr. vlees K 21 eieren 5 eieren K 21 kaas 200 gr. kaas K 21 suiker 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk VERSNAPERINGENKAART ENZ. QB, QC 707 K 33 versnaperingen 200 gr. cho colade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. K 36 versnaperingen 100 gr. choco lade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 14 Aug. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maandag 18 Aug. mag worden ge kocht. Dc bonnen voor spijsolie zijn geldig t.m.13 September a.s. De voorinleveringsbon voor bananen moet uiterlijk 23 Aug. bij een detail list v» orden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van se- ri» J en de niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 707 kunnen wor den vernietigd. tewoerstelling tegen verslechtering van arbeidsvoorwaarden. Hij was zich bewust, wat de gevolgen voor de ne-. venbedrijven waren en adviseerde daarom om met de kern in overleg te treden. De stakers moesten echter vasthouden aan hun eis tot herziening van het tarief systeem. De heer Mulder, sprekende namens de kern, zeide dat de kern voor de staking geen verantwoordelijkheid nam. Hij droeg de verantwoordelijk heid aan het stakingscomité over. De heer van Wallet deelde de stakers me de, dat de E.V.C. achter de staking zou staan. Besloten werd. de eisen van de stakers aan de directie kenbaar te ma ken en bij weigering van de directie om deze eisen in te willigen, de sta king te proclameren. Nogmaals de directie Terwijl wij doende waren de ver schillende strijdpunten te verifiëren, bereikte ons de mededeling, dat het sociaal economisch bureau der E.V.C., evenals de bedrijfsunie voor de me taalindustrie de voorlopige" tariefre geling oorspronkelijk heeft goedge keurd. Toen wij van dit bericht, dat ons namens de kern van het hoog-- oven personeel werd verstrekt, de be vestiging van de directie der hoog ovens verzochten, werd ons ter aan vulling van het bovenstaande door de directie nog het volgende medege deeld: „De bezetting der ovens is thans met 107 man reeds aanmerkelijk gro ter, dan voor de oorlog. Dat tijdelijk met meer arbeiders per ploeg gewerkt moest worden, vond zijn oorzaak in bijzondere omstandigheden van tijde lijke aard. De premie welke momen teel verdiend wordt, is 11 a 12 cent boven het tijdloon van iedere arbei der, waarvan thans 6 cent in voor schot wordt uitgekeerd. Het verschil tussen het verdiende, en het door de stakers geëiste loon, is l'/2 a 2 cent per uur bij de huidige bezetting". Volgens de directie is het belang rijkste verschilpunt bij deze* staki&&,- dus een toonverschil van V/2 i 2 cent f per uur. Krappe overwinning voor Labourregering Fraser Wighton, Reuters corres pondent, weet omtrent de Maandag gehouden bijeenkomst van de parle- mentsfractie der Labourpartij nader te melden, dat de regering haar voorstel tot het uitstellen van een beslissang over nationalisering van de ijzer- en staalindustrie met een zeer kleine meerderheid, namelijk met 81 tegen 77 stemmen, er door gekregen heeft. De ijzer- en staalindustrie zal thans onder regeringscontrole ge steld worden. De aandelen zullen ech ter in particuliere handen blijven, in afwachting van nationalisering in de toekomst. De voorzitter van de minis terraad, Herbert Morrison, zou krach -3g op uitstel van nationalisering hebben aangedrongen, omdat het nu ten uitvoer brengen ervan de door de regering verhoopte productie in ge vaar zou kunnen brengen. - De militaire politic te Calcutta heeft Maandag tijdens onlusten twee keer tot gewapend optreden moeten overgaan. Het aantal doden en ge wonden als gevolg van de ongere geldheden bedroeg resp. 6 en 17. Dr. Sjahrir (links) in gezelschap van C. Thamboe, hield in New York een persconferentie. Sjahrir zal zich hier in verbinding stellen met de Veilig heidsraad ter bespreking van de Indo nesische kwestie. De W.F.A.-kinderen in Engeland Volgens de Daily Herald werken functionarissen van het Britse de partement van buitenlandse zaken, de Nederlandse ambassade te Londen e» de Deense legatie aldaar thans samei. om er voor te zorgen, dat de 1500 Nederlandse en Deense kinde ren, die nog met vacantie in Enge land vertoeven, weer behouden thuis zullen komen. De eerste groepen van deze 1500 kinderen zullen in de loop van deze week de thuisreis maken Men denkt, dat alle jeugdige vacan- tiegasten, die in het kader van de uitwisseling door de WFA nog in Engeland vertoeven, binnen veertien dagen naar hun haardsteden terug gekeerd zullen zijn. PROCES TEGEN POOLSE SPIONNEN Naar het Sowjet-Russdsche pers bureau meldt, is te Krakau een pro ces begonnen tegen 17 leden van een Poolse organisatie, die zich volgens de tenlastelegging heeft schuldig ge maakt aan spionnage, waarbij zij zou zijn gesteund door de boerenpartij van Mikolajezyk en door onder grondse beweging „Vrijheid en onaf hankelijkheid". Verder werd de beschuldigden ten laste gelegd, dat zij een breuk be oogden tussen Polen en de Sowjet- Unie en heroriëntatie van Polen op het Westelijk blok. SOBSI DOET BEROEP OP ARBEIDERSORGANISATIE TE COLOMBO De Sobsi heeft door middel van dc radio een beroep gedaan op de arbei dersorganisaties te Colombo om de Indonesiërs te helpen bij hun strijd tegen de „Nederlandse fascisten". Tevens verzocht de Sobsi de Neder landse schepen en vliegtuigen te boy cotten. Nederlandse soldaten tjjdens een zuiveringsactie ln de stad Malaug op Oost-Java. Amerikaanse eisen aan China Volgens een bericht van Tass uit communistisch-Chinese bron, aange haald door radio Moskou, zou gene raal Wedemeyer, de bijzondere afge zant van president Truman In China, elf bases ln China voor de Ameri kaanse strijdkrachten gevraagd heb ben. Deze bases zouden over geheel China verspreid moeten liggen en o.a zou er sprake zijn van een basds op Formosa en een te Tsingtao aan de kust. Verder.een te Oeroemtsji, de hoofdstad van de provincie Sinkian, waar onlangs gevechten tussen Chi nese troepen en strijdkrachten uit Buiten-Mongolië hebbei. plaats ge vonden. Deze bases zouden, volgens het bericht van Tass. moeten wor den afgestaan in ruil voor een lening van anderhalf twee milliard dol lar. Australië wenst adviescommissie Hoewel Mr. van Kleffens op tal van gronden groot bezwaar maakte tegen de toelating van vertegenwoor digers van de republiek tot de be sprekingen in de Veiligheidsraad be sloot de Veiligheidsraad tenslotte met acht tegen drie stemmen de Indone sische afgevaardigden toe te laten. Tegen stemden Groot Brlttannlë, België en Frankrijk. Na het besluit tot toelating maak te Mr. van Kleffens bezwaren, dat Sjahrir ambassadeur zou worden ge noemd en meende, dat vertegen woordigers van Oost-Indonesië en W. Borneo het recht hebben eveneens gehoord te worden. Hierna werd de zitting tot Donderdagavond 20 uur verdaagd. Dan zullen ook de verte genwoordigers van de republiek aan het debat kunnen deelnemen. Het verloop van de zit ting. Sjahrir en zijn raadslieden waren in de zitting aanwezig. De verte genwoordigers van Rusland, Groot- Brittannië en Voor-Indië brachten hun mening naar voren, waarbij hoofdzakelijk de kwestie of Indone sië al dan niet een souvereine staat is, ter sprake kwam. Mr. van Klef fens stelde hier zijn bekende stand punt tegenover, doch toen afgevaar digden van de V.S. eenmaal hadden Verbreking van de Grieks- Russische beirekkingen Het welingelichte Griekse rege ringsblad .Estia" bevestigde, dat 'n breuk tussen Griekenland en de Sowjet-Unie waarschijnlijk is na de protesten, de vorige week door de Sowjet-zaakgelastigde bij de Griek se regering ingediend. De Griekse autoriteiten zouden volgens de zaak gelastigde „onvriendschappelijke da den" hebben verricht die „niet over eenstemden met de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen". Het blad voegt hieraan onder aan haling van gezaghebbende kringen, toe, dat eenzelfde daad van Joego slavië wordt verwacht. Politieke kringen te Athene z|jn van mening, dat de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en de naburige landen de eerste stap aar de vorming van een ,,vr|je Griekse regering" bete kent. Deze regering zou door de gu- erillastr|jders worden gevormd en naar men vermoedt onmiddellijk door Joego-Slavlë, Bulgarije, Albanië en do Sowjet-Unie worden erkend. KABINETSCRISIS IN TURKIJE? In Turkse oppositiekringen is men van mening, dat Peker, de minister president, spoedig zal aftreden om bin nenlandse politieke redenerv De Turk se president, Inonu, heeft plotseling zijn vacantie onderbroken en is naar Ankara teruggekeerd, terwijl Peker ook naar Ankara zal gaan. Het kabi net zal Vrijdag over „belangrijke aan gelegenheden" vergaderen. verklaard, dat de toelating van de republiek zou wordm ondersteund, v'ri reeds spoedig dc beslissing. Uitdrukkelijk zeide tie Amerikaan se vertegenwoordiger echter, dat de toelating niet beschouwd mag wor den als een indirecte erkenning van de souvereiniteit van republiek. Naar Aneta nader meldt. heeft Australië een motie ingediend, waar in wordt aangedrongen op de vor ming van een commissie, die na on derzoek ter plaatse aan de Veilig heidsraad verslag zal uitbrengen over de toestand ln Indonesië. ronde-tafel-conierentie mei Suriname en Ked. Antillen Ter nadere uitwerking van de be ginselen, aangekondigd in de Konink lijke rede van December 1942 en ln aansluiting op het staatkundig pro gramma als vervat in de overeen komst van LLnggadjati, heeft de Ne derlandse regering besloten om streeks de tweede helft van Septem ber van dit jaar, een rondetaf el-con ferentie b|jeen te roepen van verte genwoordigers van Suriname, do Ne derlandse Antillen en Nederland, ten einde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding ln het nieuwe s' latsbestel tussen deze staatsdelen ln Amerika en Nederland In het bij zonder. Ter voorbereiding wordt een g«r meenschappelijk secretariaat Inge steld. Republiek houdt vast aan arbitrage Volgens Antara hebben Indonesi sche republikeinen, in antwoord op het Amerikaanse aanbod tot bemid deling ln het geschil met de Neder landers, de regering der V. S. mede gedeeld, dat z|j niet van plan z|jn hun verzoel. aan de Veiligheidsraad voor internationale arbitrage te wij zigen. De republikeinen zeiden voorts nog, dat zij de aanvaarding van het aanbod van Australië om deel te ne men aan de bemiddeling van de Vei ligheidsraad, niet zouden annuleren, aldus Antara. Doodstraf tegen Petkof geëist Tegen Nikola Petkof ,de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een gewapende opstand de dood straf geëist. De openbare aanklager béschuldigde Petkof van het aanzetten van zijn vol gelingen tot misdaad en van pogingen om buitenlandse interventic uit te lokken. De misdaden, waartoe Petkof zijn volgelingen zou hebben aangezet waren volgens de aanklager o.m. bom aanslagen, brandstichting en sabotage van het economische tweejarenplan der regering. KALVERDRIELING GEBOREN Na de berichten over de melkge vende Zaanse 'jok en het wonderkalf te Zutphen komt uit N.-Weerdinge in Drente de melding dat b|j de land bouwer W. Brinks drie kalveren ter wereld z|jn gebracht door één koe, die reeds meermalen tweelingen had. Weest zuinig met suiker) Zoals men weet is gedurende de zo mermaanden eens per 14 dagen een bonnenlijst gepubliceerd, waarbij de bonaanwijzing van de artikelen, die anders in de tweede week van elke periode plaats had, een week werd vervroegd. Na 30 Augustus worden dc bonnen weer wekelijks aangewezen, waarbij dan o.m. de suikerbon in dc tweede week van elke veertien daag se periode uitkomt De eerstvolgende suikerbon na de aanwijzing van de ze week komt dus op 4 September In het distributieschema zou de suiker bon van deze week recht geven "*p 500 gram en die van 4 September op 750 gram voor personen van 5 jaar en ouder. Teneinde de suikervoorziening te vergemakkelijken (met de bon van 500 gr. zou men 3 -eken, met de bon van 750 gram twee weken moe ten uitkomen) wordt deze week een bon békend gemaakt, rechtgevende op 750 gram in plaats van 500 gram sui ker voor eerder genoemde groep van personen. Op 4 September zal een bon worden bekendgemaakt, rechtgevende op 500 gram in plaats van 750 gram suiker. Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar worden deze week en op 4 Sep tember bonnen geldig verklaard, recht gevend op 500 gram suiker. EXTRA BON VOOR VERSNAPERINGEN Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal voor alle leeftijdsgroepen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aan gewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gr. suiker of 200 gr. jam in plaats van versnaperingen. Overigens zullen voor de viering van deze dag geer bijzondere toewij zingen kunnen geschieden. DE EXTRA BONNEN VOOR KORSTLOZE KAAS Het C.D.K. deelt mede, dat men, in dien op de voor 50 gram kortsloze kaas aangewezen bonnen (J-02 diver sen" en „J-12 diversen" geen korstlo ze kaas verkregen kan worden, thans op deze bonnen 50 gram gewone kaas kan kopen. Deze bonnen zijn na Zater dag 16 Augustus a.s. niet meer geldig. In verband met de geruchten, dat opheffing van de flctsendistributle aanstaande zou z|jn, deelt het minis terie van économische zaken mede, dat besloten Is de bestaande regeling voorlopig ongewijzigd te handhaven. Wel z|jn, in nauw contact met het be drijfsleven, de mogelijkheden van vr|J geven van fietsen overwogen, maar het Is gebleken, dat de opheffing van de distributie van fietsen b|J hand having van de handendistributie gro te moeilijkheden met zich mee zou brengen, aldus het ministerie. HOGE PRIJZEN f 1000 5645, 14028, 16409, 21720; f 400 1 303, 5618, 7897, 11364, 14739 f 200 2912, 10280, 16377, 17339, f 100 8053, 8871,19529, 20805, 20990 HETZELFDE WEER Enkele overdrijvende wolkenvelden doch over het algemeen zonnig en droog. Weinig verandering van tem peratuur. Zwakke, t|jdel|jk matige wind tussen Noord en Oost.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1