kmaftfttar r Stormloop legen Labeur! Regering gaat over tot Kruideniers weigeren te verkopen vordering van bakkerijen bloem Steeds maar veto's in de Veiligheidsraad Indonesisch Congres P. v. d. A. Activiteit aan beide zijden Vitamine A kan kunstmatig bereid worden Indonesië reeds vandaag in Veiligheidsraad Op aandrang van de Sowjet-Unie VAK®AAG HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 1015 Uitg. N V. Noordhollandse Pers 1945 Lo. Redactie: Tel. 2274. Adm en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Dinsdag 19 19 <*7 DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEVINQ TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER „Een staking in de bakkerU van een omvang als die, welke thans in het bijzonder in de hoofdstad en enkele andere grote steden plaats i.eeft, ver stoort in ernstige mate de normale gang van zaken in onze samenleving. Degenen, die een dergelijke actie als wapen in een strijd om persoonlijke belangen hanteren, nemen daarmede een grote verantwoordelijkheid op zich Jegens hun medeburgers", aldus een officiële verklaring van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Er zijn dan ook maatre gelen genomen, welke in een dergelijk ernstige toestand passend zijn. In de eerste plaats zal worden over gegaan tot het vorderen van een aan tal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte voort zetting van de broodvoorziening te handhaven. Daarnaast zal 't aan com binaties van consumenten (groepen personeel van grote bedrijven enz.) mogelijk worden gemaakt op brood- bonnen gezameiijk bloem te betrekken Aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen zal wor den aanbevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem op enkele punten in de ge meente in te richten. DE HOUDING'DER KRUIDENIERS De burgemeester van Amsterdam, Mr. d'Ailly, heeft zich tegenover pers vertegenwoordigers met verontwaardi ging uitgelaten over het besluit van het werkcomité van 't landelijk actie comité der kruideniers om geen bloem op broodbonnen te verkopen. Hij deed een dringend beroep op de kruideniers het publiek, dat toch reeds het zwaarst door de staking der bakkers wordt ge dupeerd, zoveel mogelijk met het ver strekken van bloem ter wille te zijn en dus gebruik te maken van de ge legenheid voorschot-toewij zingen bij distributiedienst te halen. >E BLOEMVÉRKOOP De kruideniers hebben besloten zich solidair te verklaren en op de brood- bonnen geen bloem te verkopen. Het zelfde besluit namen de grote win kelbedrijven. Noch Albert Heyn noch Simon de Wit of Van Amerongen Met vier tegen vier stemmen en drié onthoudingen hééft de Veilig heidsraad Albanië's aanvrage voor 't lidmaatschap der V.N. afgewezen. De Britse afgevaardigde, Cadogan, verklaarde zich tegen toelating van Albanië, daar dit land volgens de meerderheid der Veiligheidsraad ken nis heeft gedragen van het leggen van mijnen in het Kanaal van Korfoe en door de meerderheid van de Com missie van onderzoek in de Balkan schuldig bevonden is aan inmenging in de Griekse burgeroorlog. De aanvrage van Trans-Jordanië verkreeg negen stemmen tegen één (de Sowjet-Unie) voor en een ont houding (Polen) Ook Eire verkreeg negen stemmen, dooh opnieuw sprak de Sowjet-Unie haar Veto uit, ter wijl Polen zich wederom van stem ming onthield. Voorts verwierp de raad met drie tegen drie stemmen en vijf onthou dingen de aanvrage van Buiten-Mon golië; de Sowjet-Unie, Polen -en Sy rië stemden voor, terwijl de V.S. en China tot de tegenstemmers behoor den. Bij de behandeling van de Portu gese ranvrage bracht de Sowjet-Rus- eische afgevaardigde zijn veto uit. De bosbranden op Duits gebied De branden in het Reichswald, tus sen Gogh, Siebengewald en Gennep hebben gister nog onverminderd voortgewoed. De brand in de omge ving van Kleef en Kranenburg is vrijwel bedongen. Hier en daar smeult het nog wel in de bossen, maar de ze brandjes leveren geen ernstige gevaren meer op. Juist in deze omge ving is het hout voor de Nederland se mijnen opgestapeld. Bjj de beatrij- ding van de vuurhaard hebben ook militairen geholpen, waaronder en kele Ned. soldaten. Men hoopte de brand spoedig totaal onder de knie te hebben. De brandweer van Verviers heeft medegedeeld, dat zjj machteloos staat tegenover bosbranden aan de Bel gisch-Duitse grens. De grootste brand woedt in het woud van Elsenborn. Daar in deze streken nog vele mij nenvelden liggen, gaan de branden van voortdurende ontploffingen ver gezeld. gaan gebruik maken van de gelegen heid bloem op broodbonnen te ver kopen. Resumerend staat dus wel vast, dat het publiek het gebrek aan brood niet door inkoop van b' em kunnen vervagen. ELDERS IX HET LAND Uit Enschede komt het bericht, dat de beide aldaar gevestigde bak- kerijbedrijven: de coöperatie „En- chede" en de R.K, coöperatie „De Voorhoede" Maandagmorgen beslo ten hebben andere wegen en midde len te beramen om het bestaande conflict op te lossen, zodat zij om 12 uur de broodproductie hebben herval Het hoofdstedelijk gemeentebestuur heeft besloten voor het gemeente- personeel de Centrale Keuken in te schakelen. Maandag nog z^u aan om streeks 7500 ambtenaren een „war me hap" worden verstrekt. Het actie comité der bakkers heeft -tenslotte bekend gemaakt, dat de bakkerspa troons Dinsdagmiddag on 3 uur in Hotel Krrsnapolsky te Amsterdam opnieuw in huishoudelijke vergade ring bijeen zullen komen, ter bespre king van de Woensdag en evt. Don derdag te volgen gedragslijn. Dan zal dus besloten worden of men ook Woensdag de staking nog zal voort zetten. dan een opzicht DE COÖPERATIES De Handelskamer deelt mede: „Nu in verschillende delen van het land dt broodbakkerij het middel van sta king in toepassing is gaan brengen, acht de Handelskamer als centrale der Nederlandse coöperaties het ndt tig, de houding der coöperaties in dit conflict nogmaals te verklaren. De Nederlandse verbruikscoöpera ties zijn het met de huidige prijs- en margepoltieik der regering in het algemeen op verscheidene punten niet eens en achten met namet de regeringsmaatregelen frizake de broodprijzen in meer onaa n va ardbaar. De ver) ruikscoöperaties verwerpen op dit ogenblik echter het middel van staking als zijnde niet in het boiantr der verbruikers. o— Amerikaans vliegtuig -in zee gestort Tien personen vermist Honderdtwintig km verwijderd van Sandwich-eil .nden is een Amerikaans vlietuig, met George Atcheson, de po litieke raadsman van generaal Mac- Arthur, aan boord,,in zee gestort. Ook enige Amerikaanse generaals bevon den zich aan boord van deze machine. Atcheson zou behoren tot de drie overlevenden, van wie tot dusver melding wordt gemaakt. Het is nog nietb ekend, wat gewor den is van de overige tien passagiers. De drie geredden zijn gevonden door een vaartuig van de Hawaise kust wacht. Handhaaf Commissie-Generaal! Het buitengewoon huishoudelijk congres van de Partij van de Arbeid heeft met overweldigende meerderh eid (slechts 22 afgevaardigden stem den tegen en 2 blanco) een resolutie aangenomen, waarin o.m. met vol doening wordt geconslatecxd^ dat de regering blijft vasthouden aan Ling - gadjati, bereid is .van de goéde diensten vrn derden gebruik te maken en militaire actie beperkt hee't naar omvang er d' Erkenning Republikeins territoir „Diep doordrongen van de ernst der situatie", zo luidt de resolutie verder, acht het congres noodzakelijk, dat. duidelij1- wordt uitgesproken, dat de eenmaal erkende territoriale omvang van de Rep. Indonesia en haar eigen politieke leven niet worden aangetast door de mili taire bezetting; gewaakt zal worden tegen mis bruik van de artikelen 3 en 4 van hec accoord van Linggadjati, waar door de vrije, onbeïnvloede wil van het volk niet tot uiting zou komen de interimregering zo spoedig mo gelijk worde gevormd, in samen werking met de Republiek Indo nesië en met de andere Indonesi sche staten d. de regering zal willen medeweri ken tot alle redelijke maatrege len die er toe kunnen leiden, dat inderdaad aan weerszoden da den van geweld achterwege blij ven en zo spoedig mogelijk de rust en veiligheid zullen worden verzekerd door burgelijke politie e. daardoor aldus de demobilisatie der wederzijdse troepenmachten worde bevorderd". „Het congr^ö meent ten slotte, dat een waarborg voo goede uitvoering van een progressief regeringsbeleid moet worden gezocht in collegiale leiding, weshalve het behoud en des- nodig de hervorming van de Commis sie-Generaal gewenst is". Een ons vlees extra Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan ook een toenemend aanbod van slachtvee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor Je vleesvoorziening, in de wintermaan den, wordt zoveeal mogelijk vlees In gevoerd. De vlees- en opslagcapaciteit is ech ter niet voldoende, om het gehele aanbod te verwerken. Daarom is be sloten deze week aan personen van de leeftijdsgroepen A B C (5 jaar en ouder) een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt het C. D. K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.m. 30 Augustus a.s. op bon K 03 vlees 100 gram vlees verkrijgbaar is. Hoe slaat het met de wapenstilstand? Er vallen nog doden Van officiële zijde wordt gemeld, dat Republikeinse troepen zich nog steeds riiet aan de order tot staking der vijandelijkheden houden. Men kan duidelijk waarnemen, dat de T.N I. haar posities vooruitschuift en de bevolking in de randgebieden dwingt tot een noncoöperatieve houding. Op Madoera deden talrijke Republikeinse groepen in de nacht van 17 op 18 Augustus een welberaamde aanval op Pamekassan, waarbij tot in de stad werd gevochten. Met enige verliezen onderzijds werden de indrin gers verdreven. In de sector van Malang werden onze posten bij Singosari en Blim- bing, gelegen aan de weg naar La- wang, beschoten. In Malang ontwik kelde zich enige activiteit van sluip schutters. Enkele patrouilles werden met geweren en automatische wa pens beschoten. Ten Zuiden van Mod- jokerto werd een Nederlandse post met geweren en mitrailleurs bescho ten. Ten. Zuidwesten van Ambarawa werd een Nederlandse patrouille door Succes voor Ned. chemici In de gehele wereld werd naar oplossing van het probleem gezocht Na eer vierjarig onderzoek is het aan de chemici dr. J. F. Arens en dr. D. A. van Dorp in de laboratoria der NV Organon te Oss gelukt kunstma tig vitamine A te bereiden, dat ge heel overeenstemt met het natuur lijke vitamine. Zowel voor geneeskundige doelein den, als voor het vitaminiseren van voedingsmiddelen (margarine b.v.) zijn hoog geconcentreerde vitamine A preparaten nodig. Tot nu toe kon den deze slechts bereid worden uit bepaalde vislever-olien, waaraan een groot tekort in de wereld bestaat. Onafhankelijk van de natuur Thans zijn nieuwe wegen geopend, waardoor men niet meer geheel af hankelijk zal zijn van de schaarse natuurlijke bronnen. Het in olie-oplosbare vitamine^ A werd reeds in 1913 ontdekt en de samenstelling is sedert 1931 bekend. Tot dusverre was het onmogelijk Vordering van wit-stro in Noordholland De provinciale voedselcommissa- ris voor Noordholland vordert tot nader order al het wit-stro in de pro vincie Noordholland. Handel in stro is alleen mogelijk op de blauwe aan koopvergunningen, welke uitgereikt zijn aan de veehouders. Deze aan koopvergunningen zijn geldig tot 15 September 1947. Hierdoor is het niet mogelijk stro naar andere provincies te vervoeren. gebleken dit vitamine kunstmatig te bereiden, hetwelk wel het geval is met alle andere vitamines. In vele laboz-atoria overal ter wereld werd dit probleem bestudeerd. Het stemt tot voldoening, dat het thans aan Nederlandse onderzoekers gelukt is het bijzonder moeilijke pro bleem van de kunstmatige bereiding van het vitamine A op te lossen. Men is nog niet zover, dat er met de fabricage begonnen kan worden. Daarvoor zullen nog nadere onder zoekingen moeten worden gedaan, want het woord is thans aan de technici» De voornaamste grondstof is een tropische grassoort, ^relke in Ned.-Indië en Austrilië Vooncomt en welke hier al voor de parfumerie- fabricage gebruikt wordt. „We hebben geluk gehad", zo zei dr. Arens heel bescheiden -toen men hem met de ontdekking geluk wenste Zowel dr. van Dorp. geboren op 27 April 1915 in Amsterdam als dr. Arens, geboren op 12 November 1914 in Malang (Ned. Indlë) zijn sinds 1941 verbonden aan de N V Organon te Oss. Z|j hebben altijd samenge werkt. een bende, bestaande uit ongeveer 50 man, aangevallen. De bende werd met verliezen teruggeslagen. Ten Zuidoosten van Sal-tiga werd een oa trouille beschoten. Kwaadwilliger werden verjaagd. Bij de zuiverings actie ten Westen van Poerwokerto werd vuur ontvangen van Karangle- was. Onze troepen leden enige ver liezen. In het Pekalonganse werden vele Chinese burgers bevrijd. Op Zuid-Sumatra kregen onze patrouil les contact met benden ten Zuiden van Batoeradja en ten Zuidwesten van Lahat. Sluipschutters waren ac tief bij Moeara Enim en Kakoeagoe- na. Op Noord-Sumatra werd Ka- bangjahe aangevallen door een bende welke met verliezen werd verdre ven. Onze verliezen op 17 Augustus zijn volgens ingekomen berichten 13 do den en 22 gewonden. De krijgsraad te Kror.the hec.'t ne gen Griekse leiders van de commu nistische partij en de EAM In 1e Peloponnesus, die beschuldigd wer den van het organiseren van sabotage en r ordaanslagen op officieren van het Griekse leger en de gendarmerie, ter dood veroordeeld. Gedurende de week van 3-lu aug. 1947 kwamen geen sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer voor. Evenals de Amerikaanse rege ring heeft ook Engeland bij de Bul gaarse autoriteiten formele stappan ondernomen in verband met het dood vonnis, dat over de Bulgaarse oppo sitieleider, Petkof is uitgesproken. Gister heeft de Sowjet Unie er b(j de eViligheidsraad op aangedrongen de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk in behandeling te nemen, omdat „het wapenstilstandsbevel wordt geschonden en op de Indone siërs druk wordt uitgeoefend om be middeling te aanvaarden" kort hierop kwam het bericht, dat de Veiligheids raad heeft besloten de Indonesische kwestie vandaag 19 Augustus, te 15.30 uur te behandelen In plaats van op Donderdag. HET PAD VAN HET Britse labourbewind is voorwaar niet met rozen geplaveid. Inter nationaal ondervindt de regering van Attlee van twee zijden tegenwerking. Van de ene kant willen de Verenigde Staten Engeland wel met hun dollars steunen, maar zij voelen er niets voor het socialisme in Engeland daarmedete helpen verwezenlijken. Van de andere kant tracht Moskou Engeland de voet zoveel mogelijk dwars te zetten. De heren Bevin en Molotow laten geen gelegenheid voorbij gaan elkander de waarheid te zeggen En dat gebeurt van beide kanten fris van de lever. Zo moest het Socialistisch' bewind in Engeland reeds menige aanval van buiten afslaan Tot op dit ogenblik betrekkelijk met succes. BINNENLANDSE MOEILIJKHED EN OOK VAN BINNEN uit werd het labourbewind menigmaal het vuur na aan de schenen gelegd. Daar was allereerst een conservatief liberale op positie, die bij monde van Churcill dikwijls hoog van de toren kan blazen. Doch ook binnen de rijen van labour was de critick op de regering menigmaal niet mals. Wij herinneren ons nog van recente datum de rebellie van de linker-partij- vleugel tegen Ernie Bevins buitenlandse politiek. Tenslotte moesten de rebellen wel volledig bak zeil halen, maar de voortdurende critiek op zijn bewind bezorgt Attlee toch menig onprettig ogen blik. Dit is temeer e betreuren, omdat wij het Tabourbewind in Engeland voor de toekomst van West-Europa van de grootste betekenis achten. Dit labourbewind bepaalt mede de vooruitstre vende koers, die in de regeringscentra in het Westen momenteel wordt gevoerd. Een instor ting van de labourinvloed in Engeland zou West Europa nog meer maken tot twistpunt tussen Washington en Moskou. ECONOMISCHE PERIKELEN DE BRITE ECONOMIE maakt een zeer moei lijke tijd door. De oorzaken daarvan zijn verlerlei maar hoofdzakelijk terug te brengen tot een na oorlogse reactie en een stormloop van zekere ele menten tegen de nationalisatie tendenzen bij labour. Ook in de labourkring zelf heersen spanningen. Niet ten aanzien van de na te streven doeleinden daaromtrent heerst grote eenstemmigheid. De controversen liggen veeleer op het gebeid van de methodiek. Da deze meningsverschillen tot een splitsing in de partij zouden kunnen leiden, wei geren wij aan te nemen, hoewel enkele conser vatieve organen een suggestie in deze richting deden. Of de moeilijkheden oorzaak zullen wor den van een reconstructie van het kabinet, zoals o.a. de „Daily Telegraph" meent te weten, zullen wij dienen af te wachten. Hoe het echter zij: de moeilijkheden voor la bour zijn er en het zal veel inspanning vergen de ze het hoofd te bieden. Merkwaardig in dit verband is een uitlating van de oud-liberale „Manchester Quardian". Het blad betuigt voor de zoveelste maal zijn critische sym pathie voor Attlee en de zijnen. Voor het geval echter, dat de prime-minister door de vele zor gen regeringsmoede zou mogen zijn, wordt de aandacht gevestigd op Stafford Cripps, als zijn s» 0 0 eventuele opvolger. Cripps toch is reeds lange jaren een overtuigd voorstander van een planma tige economie. Dat het liberale blad juist deze naam noemt, wijst er op, dat de doeleinden van de regering in wijder kring leven, dan die van labour. Slechts de conservatieve „die-hards" staan absoluut afwijzend tegenover het economisch streven van labour. TEMPO-VERSCHIL DE MENINGSVERCHILLEN in de labourpartij betreffen dus voornamelijk het tempo, waarin de geleide economie moet worden voltooid; de maat regelen, die met de meeste urgentie moeten wor den uitgevoerd en de wijze waarop de socialisatie van oe productiemiddelen moet worden tot stand gebracht. De linkervleugel wil, dat de regering haar bevoegdheden gebruikt om de planeconomie met voortvarendheid door te voeren. Zij wenst daarnaast een inniger-ook economisch-contact met de Sowjet-Unie en de lander van Oost-Euro pa en critiseert Bevin, als deze de Russen het mislukken van de Moskouse handelsbesprekingen verwijt. SOCIALISATIE NU HET PUNT VAN meningsverschil ligt echter op het gebied van de socialisatie, die de linkervleu gel juist in deze crisis fase noodzakelijk- en te verwezenlijken acht, in het bizonder t.o.v. de zware industri£ De regering acht in meerderheid deze maatregelen théns het gaat dus niet om het principe der zaak ongewenst, omdat zij zouden kunnen leiden tot een noodlottige ver traging in de productie. Daartegenover heeft 'Attlee zijn appèl tot de natie gericht om gezame iijk- als in de jaren '40-'45- slag te leveren en het land te leiden naar nieuwe welvaart. Het parlement is thans voor enige tijd met vacantie gegaan. De regering zal onverwijld haar hersel plannen gaan uitwerken en pogen te concreti seren. Zij kan daarbij naar onze mening op de actieve steun van de gehele natie - ook, bij alle critiek, van de conservatieven - kunnen rekenen Men zal bij dit alles wel dienen te beseffen, dat het slagen van Engelands herstel nauw verbon den is aan het lot van geheel West-Europa. Daar om zijn wij tevens benieuwd naar de Engelse bij drage aan de komende Parijse conferentie inzake het plan Marshall. DEWL Aneta meldt nog, dat bij de 'h. ,\t- tinig van de behandeling der a.i:1o- nesische kwestie door de Veiligh. s- raad gestemd zal worden over Je Australisohe motie tot het zanden van een commissie, welke aan de Vei ligheidsraad rapport zou uitbrengen over de toestand in Indonesië. De Britse bemiddeling Volgens officiële bron zou de me dedeling zijn ontvangen, dat Engeland geen stappen zou ondernemen om zijn bemiddeling te verlenen. Dit be sluit zou slechts woren herzien, in dien beide zijden op Engeland een beroep zouden doen om het aanbod te hernieuwen. De Nederlandse re gering, aldus werd vernomen, had be sloten liever het Amerikaanse aan bod te aanvaarden, daar de V.S. minder direct bij de Indonesische aan gelegenheden zijn betrokken. Officiële Britse kringen uitten hun verwondering over het bericht uit Den Haag, dat Engeland zijn aanbod, om in het geschil tussen Nederland en Indonesië te bemiddelen, zou hebben ingetrokken. Men verklaart, dat Engeland een dergelijk initiatief niet heeft genomen. Drie kinderen door ontploffend projectiel gedood In de buurtschap „De Liter" bij Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen zijn drie kinderen van de familie Gijs door ontploffing van een projectiel om het leven gekomen. Het waren de zesjarige Fonsje, de achtjarige Arthur en hun negen-ja- rig zusje Adrie, afkomstig uit Aar denburg, die waarschijnlijk bij het spelen aan een riviertje een projec tiel hebben gevonden. Volgens een jonger zusje, dat als door een won der bij de explosie gespaard is ge bleven, hadden de kinderen een busje gevonden, waarmede zij water wa ren gaan scheppen. Het tot dus verre nog niet gekwalificeerde pro jectiel is plotseling ontploft. De drie kinderen waren op slag dood. ZELFDE WEERTYPE. Enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere lagen, doch over «et al gemeen vrü zonnig, droog v. -r. Ma tige Noord-Oostelijke wind. leis min der hoge temperaturen dan g^iers»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1