rmsnaÉni lil] Wij Dokie Durf in „Boris Baal duikt pp" RADIO Een stukje Nederlandse luchtvaart van het zuiverste gehalte lil El LAZEN IN Het weekblad „J.M." opent deze Week met een hoofdartikel over „Jeugd en film gevaar". Aan het slot schrijft de auteur van het artikel U. ran Wielele: In de bios kan de volwassene zich weer geheel en al overgeven aan de puberteitsvoorstellingen. De film belet de jeugd om ooit dit stadi um te verlaten. Maar Ja. ik moet Jantje overtuigen Waarvan? Van het gevaar der films? Neen neen Ik kan hem alleen proberen te overtuigen van de kwaliteit van enkele waar- lijke goede films. Ik moet hem er van overtuigen, dat „A matter of life and death" inderdaad boeiend en spannend is. of ,.De stenen bloem", of „Jericho" of „Dr. Ehr- lich". Helaas is dit rijtje spoedig uitgeput. En echte jeugdfilms be zitten we nog niet. Rolprenten van en voor de jeugd, zoals in Engeland en Rusland. Films vol avontuur en spanning, vol heldenmoed en groot heid (echte dapperheid en écht" le ven!». Jantje schijnt er niet afkerig van te zijn. Hij belooft me. van de week nog een der door mij genoemde films te gaan zien. Maar op het programma van deze week staat er niet èen van deze films. Eh op gewekt gaat Jantje dan maar naar „Tarzan in New Vork", en daarna hij kan het nog net halen naar .Jeugd op drift". Hij gaat weer een paar van die verlokkelijke films plukken. Wat zal hij er van overhouden? Een slechte smaak. Verwrongen voor stellingen. Leegte waarvan hij niet beseft dat het leegte is. *t Is te hopen dat hij er misselijk van wordt. Maar te verwachten is het niet. Hij is al te zeer verslaafd aan de rollende prenten. „J.M." houdt zich eveneens bezig met de journalistieke bedrijvigheid gedu rende de laatste gebeurtenissen In In donesië. Het oordeel van het blad over de pers is niet mals. Zie hier haar re quisitoir: De vereniging voor Actieve Demo cratie richtte een telegram tot Min. Beel. waarin hem verweten werd tot militaire maatregelen te zijn overgegaan zonder eerst het parle ment daar voldoende in te kennen Actieve Democratie had beter kun non weten. Na het laatste Indone- sië-debat in de Kamer plus de ver werping van de communistische t motie wist ieder Kamerlid dat daar mee de Regering was gemachtigd eventueel tot militaire maatregelen over te gaan De parlementaire tra ditie in Nederland kent niet de ver trouwensmotie. Hier geldt dus: wie zwijgt, stemt toe. Voor dengecn. die hiermee op de hoogte is. is dit even duidelijk als een uitspraak En wie heet te strijden voor de de- mocratie. mag toch wel beginnen met zich van dc parlementaire ge- t woon ten op de hoogte te stellen. Dergelijke misverstanden, en vaak nog erger pertinenten onwaarheden hebben een grote rol gespeeld in de berichtgeving over de laatste ge beurtenissen in Indonesië Men zou er hele kolommen mee kunnen vul lcn. Of men De flieuwe Eeuw leest Oost-Brabant, Trouw. Dc Groene Vrij Nederland. De Nederlander. Het Dagblad. De Vlam. om van De t Waarheid niet te spreken, overal hebben mededelingen in gestaan, of zijn suggesties geopperd, die fcite- lijk onjuist waren. Overal werd getracht de feiten te dringen in het keurslijf van een vooropgezette mening. Een eigen mening wordt daarbij niemand eu vel geduid, integendeel. Maar wan neer men daarbij de waarheid ge weld aandoet, dan is men over de grens heen. Dan faalt de journalis tiek. Dan ondermijnt men dc demo cratle. Dat dit in Nederland moet worden vastgesteld, moet ons met zorg vervullen. Ons anccdotisch slot voor vandaag von den wij in dc Antwerpse ..Volksgazet" jraar wij lezen van een dicvenspan, dat een brandkast feleciteert: De inbrekers die tevergeefs gedu rende uren en uren met hamer en beitel en breekijzer gewerkt had den om de brandkast te openen in het bureel van een bloemist, te Phi ladelphia. hadden toch nog 'n goe de zin voor sportiviteit, toen ze met ledige handen moesten vertrekken. f Toen de eigenaar naar zijn bu- roei kwam. vond hU aan de erg geschramde cn gedeukte, maar toch nog goed gesloten brandkast een met potiood geschreven nota, waar op hü las: „Een uitstekende brand kast". Zaterdag en ZoiTdag j.1. werden te Winkel, N.H., de Nationale kampioenschap pen Zwemmend Redden gehouden. De foto: een opname tijdens de wedstrij den. YPENBURG: De sporiviiegerij trekt veel gegadigden Ook de luchttaxi mag zich in grote belangstelling verheugen Door de welwillende medewerking van de heer Prinsen Gecrlins waren we in staat eens een .kijkje te nemen op het vliegveld van de Diepen-vlieg- tuigen N.V., Ypenburg, bij Den Haag. i Reeds van uit de verte wuifden de veelkleurige vlaggen ons toe en was het een bont geheel van fel-gele en rode sportkistjes, gegroepeerd om het helderwitte gebouwencomplex van het vliegveld. Zoals men weet .houït de Diepen N.V. zich bezig met de ver koop van de Fokker-producten, de Promotor b.v. en gebruikt ze Ypen burg als centrum voor haar lucht- taxibedrijf. Doch de luchttaxi's zijn niet de enige vogels, die er af en aan vliegen; daar zijn nog de N.L.S. en dc R.L.S. en de privé-vliegers, heus, die laatste categorie is weer goed ver tegenwoordigd. Nadat we de drukte eens van wat dlchterbi' had bekeken vana' h^t keurige restauran nam- we een kijkje in de verschillende gebouwen. Naast het restaurant ;s de zeer ruime en lichte hall, die èen verrassend uit zicht geeft op het vliegterrein door vele grote -amen; dit ime is ty perend voor heel Ypenburg, alles even open, fris en luchtig. Direct hieraflh grenst het Bureau voor Luchtvaar ttoerisme van de A.N. V/.B.K.N.V.vL. Dit is de grote cen trale inlichtingendienst voor de sport vlieger. Hier kan hij te weten komen op welke koers Beek ligt, hoe duur de benzine in Denemarken is en waar hij een kaart van Le Bourget kan krij- Dan komt de Vliegdienst met de Metereologische Dienst, korter de Meteo Dienst. Dit zijn beide ryksin- stellingen. Er wordt gelest" Het gebouw van de N.L.S., de Na tionale Luchtvaart School, volgt dan Bij de N.L.S. ka men opgeleid wor- 44. „Wü gaan jou nu eerst stevig vastbinden", zei Dokie tegen de mar conist terwjjl hij voor de zekerheid op diens mg ging staan. De ander scheen daar iets op tegen te hebben. Bovendien verloor Dokie een ogen blik het evenwicht. Het gevolg wa3 een hernieuwing van de vijandelijk heden. U ziet lezer, dat het bar en boos toegaat tussen de twee heren. Tenslotte bleek de marconist niet te gen de doordachte vechtmethoden van Dokie te zijn opgewassen. Dokie had nog juist kracht genoeg om de ander zijn revolver te ontnemen. Daarmee was het pleit beslecht. „Ik wou u juist vrijlaten omd. ik het niet met Baal meer eens ben", zei de marconist met zijn zoetsappigste ge zicht. „Dan is alles nu in orde, want ik ben vrij", zei Dokie. ,En als je mjj toch wilt helpen, kan je wel even een berichtje seinen aan de haven politie". den tot sportvlieger. Er wordt momen teel gevlogen met 20 Piper Cubs, ka narie-gele gesloten, twee-persoons hoogdekkers en met 4 Tiger Moths, twee-persoons open tweedekkers. Slechts een deel van de vloot staat op Ypenburg. Ook op Felde en Twente wordt gelest, maar men heeft nog lang geen toestellen genoeg om de grote stroom gegadigden op te kunnen vangen. Apart staat de vrij grote barak waar het internaat der R.L.S., de Rijks Luchtvaart School is gevestigd, met ongeveer 100 leerlingen. Ook de R.L.S. leidt op tot vlieger, echter voor verkeerspiloot, bij de K.L.M. dus bijv. Hier worden gele Moths gebruikt, doch men was juist met vacantie. In een hoek van een hangar stond ru een tiental gele tweedekkertjes op 'n hoop gepakt. In die hangar staan ver der nog wat Pipers van de NJL.S. en de P.H.A.A.A., een Biicker Best- mann. We gaan verder en komen bij de technische dienst, waar vleugels en propellers van Pipers worden gere pareerd, waar een Koolhoven lucht taxi danig onder handen wordt ge nomen, want na 10 vlieguren gaan de taxi's naar de inspectie .terwijl na 100 uur de algehele revisie plaats heeft. Selfsupporting Al dit werk vindt plaats op Ypen burg en wordt door de Diepen N.V. zélf uitgevoerd. Het bedrijf is werke lijk geheel self-supporting ,er behoeft niets van buiten af te komen, alles doet men zelf. Zo zagen wij er bijv. een zeer speciale brandweerwagen, welke apart volgens tekening van de heer Roelofsen, brandweerdeskundige op Ypenburg werd gebouwd. Luister wat d'Ypenburgpost, het per soneelsorgaan er van zegt. Ergens uit de motorkap loopt ge stadig een straaltje vocht, dat naar koffie zweemt, achter kunnen zij ijs produceren en hoewel de heer Roe lofsen beweert, dat er 1150 l^er wa ter meegenomen kan worden, pre fereert de brandweerploeg blijk baar bier, want daarop lijkt de daaruit komende substantie in ieder geval meer, dan op water. Voorts komt er aan alle kanten werkelijk water uit. Het is dood griezelig. Na de broederlijk naast elkaar staan de stations van Shell en Intava komen we in de motorwerkplaats, waar een geordende drukte heerst. Alle gede monteerde motoren, er staan er heel wat, worden angstvallig van elkaar gescheiden gehouden. Zo zagen we op een soort theetafeltje alle onderdelen liggen voor een motor van een Piper Cub, alle schroeven en boutjes bij el kaar. Als we weer binten staan wordt ons oog getroffen door een tweemotorig alluminium-kleurig toestel zonder banden ,waar men druk aan bezig is. Er wordt ons verteld, dat dit één van de drie nieuwe Cessna Bobcats is. Zij komen uit een Amerikaanse leger- dump (daar is geloof ik alles te koop; ik ga ook maar eens kijlten) en ze worden hier volledig opgeknapt, om in Augustus vliegklaar te zijn en daat,"\a in de luchttaxivloot te wor den opgenomen. Onder de rechtervleu gel heeft een groot Amerikaans ken teken gezeten, de witte ster in een blauw veld. Het enige wat hiervan over is, is de doffe plek op de glad de huid. Ook staat er nog steeds on der de cockpit Army Airforce U.C. 78 42093, doch straks zal dit toestel voor 5-6 passagiers ,als grote taxi, als familiebus naar alle plaatsen vliegen waar men hem maar bestelt. Ter gelegenheid van het a& 30-jarige bestaan van de Nederlandse Bond van Zwemmend Redden bood de Redtüngs- brigade Winkel deze bond op de te Winkel gehouden nationale kampioenschappen een fraai wisselbord aan. Dit bord zal ieder jaar door die brigade worden gewonnen, welke de meeste sociale arbeid heeft verricht. De beoor deling hiervan wordt overgelaten aan het Bondsbcstuur. Op de foto: mej. Ric Tgsen, secretaresse van dc Win- keler Brigade biedt de voorz. van de bond van Zwemmend Redden het fraaie geschenk aan. FEUILLETON door Anthony Berkeley 48) Er volgde een onaangename stilte. Deze werd onderbroken door ge- nies van juffrouw Gooie. En het was een flinke niesbui ook. zo he vig, dat haar bril met het hoornen montuur er door op de grond viel. Juffrouw Goole keek beschaamd en mgnheer Chitterwick meende zelfs te zien, dat zij bloosde. In ieder ge val zette zij de bril met grote haart weer op. Mijnheer Chitterwick spoel het vagelijk, dat zij dit nodig vond. In het korte ogenblik, dat hij haar zonder bril aanschouwde, had mijn heer Chitterwick namelijk opge merkt, dat zij er op dat moment in het geheel niet onaardig uitzag. Nog een andere indruk had deze episode op mijnheer Chitterwick ge maakt. Het scheen, dat juffrouw Goolc zonder bril hem enigszins be kend voorgekomen was. Hij had bij na kunnen zweren, dat hij haar ge zicht al eens eerder gezien had. Maar dat was natuurlijk onmogelijk. „Er was nog iets, dat U juffrouw Goole wilde vragen, niet?" vroeg Mouse, kennelijk om deze dame o- ver de voor haar ongewone verle genheid heen te helpen „Ja", zei mijnheer Chitterwick", dat is zo. Ik meen, dat ik u vroe ger al eens gevraagd heb, of U kon verklaren, waarom juffrouw Sin clair haar afspraak met de majoor in het Piccadilly Hotel maakte. U antwoordde mjj toen, dat U dit niet wist. Is dat nog steeds het geval"? „Bedoelt U, of ik nu weet, wat ik toen niet wist?" Juffrouw Goole hield van sche'rpe antwoorden. „Neen, neen, natuurlijk niet. Dat zou onmogelijk zijn. Ik bedoel, of" niet een of andere opmerking van juffrouw Sinclair misschien enig licht op deze kwestie kan werpen. Het lijkt me niet onwaarschijnlijk, dat ze iets ter verontschuldiging van deze eigenaardige l:cuze heeft aan gevoerd!" „U schijnt dit een zeer belang rijk punt te vinden", merkte juf frouw Goole op, terwijl zjj voor het eerst enige interesse in het gesprek toonde. „Het is ook t.langrijk', antwoord de mijnheer Chitterwick, bljj thans enige belangstelling te hebben ge wekt. „Het is het enige onverwachte (ik wil niet zeggen onverklaarbare, want een verklaring moet er zijn) punt in het gedrag van juffrouw Sinclair. Ten slotte is dc lounge van het Piccadilly Hotel de laatste plaats, waar men juffrouw Sinclair zou zoeken, niet?" „Ik herinner mc. dat ik zelf ver baasd was, toen zij de afspraak maakte", gaf juffrouw Goole toe. „Bent U er zeker van", vroeg mijnheer Chitterwick met nadruk, „dat zjj de afspraak maakte?" „Hoe bedoelt U dat"? ,Het zou majoor Sinclair geweest kunnen zijn, die haar vroeg in het Piccadilly Hotel te komen en zij, die daarin toestemde". „Maar de politie heeft de brief van de majoor gevonden, waarin^ hij de afspraak bevestigde". „Oh, ja, natuurlijk. Maar het plan kan in de eerste aanleg van hem uitgegaan zijn". „Voor zover ik weet is dat niet het geval. Juffrouw Sinclair dicteer de mrj de brief, waarin zij de majoor vroeg haar te ontmoeten. Een ver klaring gaf zij my niet". Dc zaak scheen juffrouw Goole te gaan ver velen. „In ieder geval schijnt het punt mrj van weinig belang te zijn". „Maar waarom liet zij hem niet in Aldridge's komen, waar zij op haar kamer geheel ongestoord over de toch zo belangrijke kwestie had den kunnen spreken?" (Wordt vcrvold). Vlug en voordelig Nu informeren we meteen eens naar de prijs. Dat valt betrekkelijk mee. Een rondvlucht van 15 min. kost f10 per persoon. Het tarief als taxi is f0.75 per km, retour tl.—. Retour Brussel komt dan op f120.—, terwijl de reis van Ypenburg af niet langer dan drie kwartier hoeft te duren. Er wordt dan ook door zakenlieden gre tig gebruik van gemaakt. (Wordt vervolgd) STROREGELING 1947 De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord Holland maakt bekend: Ten aanzien van de verwachtingen voor het seizoen 1947-1948 kan ge zegd worden, dat de vraag naar stro het aanbod zal overtreffen en wel in die mate, dat meerdere veehouders geen stro kunnen kopen tegen de vastgestelde prijzen. Om echter aan Iedere veehouder een gedeelte van hetgeen hij nodig heeft te kunnen ge ven, zijn de volgende maatregelen getroffen. Iedere veehouder zal va» ons bureau een aankoopvergunning ontvangen, die hem recht geeft op 240 kg. "stro per vrouwelijk rundvee boven 1 jaar. Tegen inlevering van deze aankoopvergunning kan de vee houder stro betrekken van een teler of van een erkende strohandelaar. Indien de veehouder rechtstreeks van een teler koopt, moet hg beta len voor A stro max. f 30 per 1000 kg., voor B stro f 27 per 1000 kg. en voor mindere soorten naar ver houding minder. Voor ongeperst stro wordt f 3 minder per 1000 kg be taald. Indien de veehouder van een erkend strohandelaar koopt, dan moet h\j bovenvermelde prijzen beta len plus marge plus eventuele ver voerskosten e.d. Aan iedere teler van granen zal een aanslag worden op gelegd Van 1500 kg stro per ha ver bouwde granen. Aangenomen wordt dat ieder aan deze aanslag kan vol doen. De teler zal de ontvangen aan koopvergunningen moeten inleveren bg zijn Plaatselijk Bureauhouder, waardoor zijn leveringsplicht wordt afgeschreven. Indien blijkt, dat een en ander niet naar wens verloopt, behoudt de Voedselcommissaris zich het recht voor een datum te stellen waarvoor iedere teler aan de hem op gelegde aanslag moet hebben vol daan UITZENDINGEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947. Hilversum L -,.301 m. Nieuws: 7, 8, 13. 19. 20 en 22.30 uur. NCRV 7.45 Een woord voor de dag; 8.30 Klassieke gram.platen; 9.00 Zie kenbezoek; 9,30 Lichte morgenklan ken: 10.30 Morgenwijding; 11.00 Vi oolvoordracht; 11.45 Klanken van Ha- "waiï; 12.00 Stafmuziekcorps der Am sterdamse politie; 13.15 Scala-sextet; 14.00 Pianorecital; 14.30 Bont allerlei; 15.30 Het Arnhems blaaskwartet; 16.00 Postzegelpraatje; 16.15 Knapenkoor; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.35 Zangplaatjes; 17.45 Metropole orkest; 18.30 Ned, Strijdkrachten; 19.15 CN V-kwartier; 19.30 Het actueel ge luid; 20.15 Omroepkoor en -orkest; 21.15 Toespraak; 21.35 Gram.platen; 21.50 Orgelconecrt; 22.45 Avondover denking; 23.00 Lichte Avondklankcn. Hilversum II - 415 m. Nieuws: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA 7.30 en 8.15 Gram-muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Operet teprogramma; 9.35 Klassiek program ma; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Moderne pianomuziek; li.00 Populair non-stop programma; 12.00 Accordeon orkest van Jan Vogel; 12.35 Johan Jong; 13.20 Dansorkest Peter Rasmus sen; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Om* roepkamerorkest; 15.00en 16.15 Voor de jeugd; 15.45 Op bezoek bij zieken; 17.15 Lichte plaatjes; 18.20 Ensemble Vincentino; 18.45 Lezing over rijksstu diebeurzen; 19.15 Het nieuws uit In- dië; VPRO - 19.30 Lezen in de bijbel; VARA - 20.15 Kurhausconcert; 21.15 „Meneer Sampson", hoorspel; 22.05 Or kest Malando; 22.45 De vinger in de pap. Lezing; 23.15 «Op vleugelen der muziek; 23.25 Gram.platen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2