Drenthe's Zuid-Oosthoek NUUWS Waar blijven de in beslag genomen goederen? GEOPEND! Een grossierderij in zv/ari goed Grote plannen van Alcmaria FLINKE HULP VERSE VIS Fa. D. Leeuwenkamp - Alkmaar STRO-TOEWIJZING Insiiiuut KUYPER f Dansinstituut HARMS W0NINGRUIL MOTOR- TERREINWEDSTRIJDEN De Zuid-Oos'.hoek van Drenthe komt tteeda meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. Verschil lende niet onbelangrijke fabrieken hebben dit deel van ons land uit gezocht. om er nieuwe filialen te ves tigen. Ook de bewoners zelf nemen het initiatief om de vestiging van in dustrie mogelijk te maken en zich aan te passen aan de-gewijzigde ver houdingenr- In de Zuid-Oosthoek van Drenthe ziet men naast vriendelijke dorpen, welvarende boerenstreken, terwijl op verschillende gebieden ook de veenarbeid druk wordt beoefend. De afgelopen winter heeft getoond, dat er voor deze turf een enorme aftrek bestond. Ook gedurende de zomermaanden zjjn de turven bij duizenden naar het Westen vervoerd. lïct is niet alleen de turf, die hier de aandacht trekt. Vlak bij de Duit se grens ,in de gemeente Schoone- beek, trekken tientallen boortorens van de B.P.M. de aandacht. 25 boor putten brengen waardevolle olie naar 'boven, die langs de speciale „olielijn" naar Nieuw Amsterdam wordt ge bracht, waarvan het transport naar de olieraffinaderijen te Pernis kan beginnen. De gemeente Emmen gezien naar oppervlakte een der grootste gemeenten van ons lanl die mo menteel ruim 54000 Inv-oners telt, neemt onder de gemeenten ln de Z O.-hoek de belangrijkste plaats ln. Nad^t Talens, Heemaf en Gero zich in de gemeente vestigden, heb ben thans ook de Philips en de AKU hun oog laten vallen op Emmen. Tijdig heeft men Ingezien, dat de capaciteit van het veen niet van die aard was, dat er voor de jongere arbeiders toekomstmogelijkheden wa ren. In de nieuwe f«*brieken zullen zij thans werk vinden. Uiteraard kan men in al deze werkplaatsen niet uitsluitend hulparbeiders gebruiken. Men is echter voornemens in Em men een rijksscholingswerkplaats te stichten, waar onder lei ing van be voegde krachten de veenarbeiders worden omgeschoold tot volwaardige vakarbeiders. Het dorp Emmen zelf komt de laatste jaren meer in trek bij de vreemdelingen. Tienduizenden vacantiegangers bezoeken elke week het Noorder dierenpark. Een der grootste moeilijkheden ln Zuid-Oost Drenthe is wel het enorme gebrek aan woningen. Want, hoewel niet behorend tot de geteisterde gebie den, zit de gemeente Emmen nog met de restanten van de tijd, dat uitsluitend in het veen werd gewerkt, en dat de armoede spreekwoordelijk was. Gezien de schaarste aan mate riaal is het nog niet mogelijk te vol doen aan het nijpende tekort, dat momenteel ruim 3600 woningen be draagt. In de verschillende dorpen bestaat een tekort aan onderwijzend personeel, terwijl ook de verbindin gen met het Noorden en ,het Wes ten volgens de bewoners te wensen overlaten. De diensten tussen de ver schillende dorpen onderling worden onderhouden door bussen. Bij ver schillende instanties wordt aange drongen op een betere spoorwegver binding en 'n ruimere toewijzing van rijdend materiaal. Er wordt ook aan dacht aan besteed de bevolking „in- dustrieminded" te maken. Het is be grijpelijk dat zij, die opgegroeid zijn in een omgeving van veen en turf, zich moeilijk kunnen aanpassen bij dit nieuwe milieu. Dat neemt echter niet weg, dat ook de bevolking de vestiging van, industrie toejuicht. „Nou' zoi qc barrebier met een lach op z'n gezicht, „kroige wai hier in de skeerwinkel nou geloik of niet? Ut is al een heel told leden, dat we ut er over had hewwe, maar nou beginne ze zelfs van de kant van de slagers er over te skreeuwen". „Ik heb ut ok lezen" zoi Klaas. „Er lolkt wel wat te veranderen. Ut la al een jaar leden, dat wai ut hier in de skeerwinkel over had hewwe. dat ut zo'n skandaal was met dhr hulsslachtingen en dat wai nagal te keer gaan hewwe over die zwarte alachtinge en ik weet niet of jullie ut je nag herinnere, dat wai nag er- us een open brief skreven hewwe namens de klanten van de skeerwin kel aan Menister Mansholt, dat ut met die vloiabeweging de spuigate uitliep". We zatte allegaar geistdriftig te knikken. We wiste ut nag donders goed. Maar steun krege we toe van gien mens. De menister heb ons stik- kle meskien wel nooit lezen, de boere doch te bal d'r oigen*: „Leit de boere maar darse". We vange een lekkere houge prois voor ons vee en de sla gers zoie ronduit, dat dat gedram» in de skeerwinkel of en toe heel ver- veulend werd. Maar nou lazze we in de krant, dat de slagers mopperig begonne te worren en dat ze die huis alachtinge ok een skandaal vonden en dat die zwarte slachtinge uit we ze ir.oste. Dat je begroipe, dat wai ln de skeerwinkel efkes ons drol hadde. En as de slagers ut mekaar nou wete wols te maken, dat ut met die zwarte slachtinge uit weze moet, dan benne we ai een heel end op streek Want we hewwe ut al derus meer aoid, as we hier zo bai mekaar waz- ze, de slagers dede ut hardst van al lemaal mee an die zwarte slachtinge en an de bonnezwendcl. En dat ut nou wat minder is, is allien omdat ut gilde bang worren is, dat ze teu- gen de lamp loupc rouwe. Dat zaten we allegaar te bepraten en we kwamme tot de conclusie, dat we d'r maar niet te veul meer van UIT DE SKEERWINKEL zegge moste, maar dat we ons ver- heuge moste over de bekeerde zon daars. Maar Kees, die nagal lastig is en overal wat achter zoekt, kon ut toch niet leite om deur te gaan. „Ik lees deer" begon ie, „dat de slagers bai een rantsoen van honder voiftig gram in de week net een kwart verdiene van wat ze in 1939 verdiende. Nou as we anneme, dat ut rantsoen nou al een jaar of zes deur mekaar niet houger weest is as twei honderd gram, der zelle die mense ut de leste jai i miserabel sleoht had hewwe. Want leite we den maar ruim rekene maar den hewwe de slagers nou al zes jaar lang de halft verdiend van wat ze in '39 hadde. Hoe hewweze ut in 's hemels naam volhouwe" We lag-ge zo wat in katzwoim van ut lachen, toe Kees deer zonuchter mee ankwam. Maar toe we weer een beetje baikomme wazze, zoi de bar rebier: „Zouwe zokke mense nou gieniens in de gate hewwee dat ze al weer te veul prate? Want ik zou zo zeg ge, deer vlieg* gien mens in. Zes jaar lang de halft verdiene van ln '39! Nou geve ze d'r oigen toch wel een beetje erg bloot. Want we hew we onze ouge toch zeker niet hille- maal ln ons zak. As dat zo is, den bewoize de deer allieen maar "mee, dat ze zes jaar lang niks aars dein hewwe as de boel een beetje belaze- re. Want as je nou om je heen koi- ke, den ken je bai de slagers, en trouwens bai de slagers niet allien oer, nag al wat luuks zien. Auto's en stoomfietse en bontmantels en huize as palolze en nuuwe koelcelle en gien zei kon ze te. houg. Nei mense, d'r loupt van Sint Anne onder!" „Wat zouwe jullie d'r van denke", grapte Klaas, „as we derus een sla ger menister van fenansieje maakte. Want Lieftinck ken d'r nag een puntje an zuige. Zes jaar lang ar- moed laie en toch nag van alles doen kenne. Ut rooit er op". FIGARO Om op bet riviertje De Unge in de Betuwe de scheepvaart te bevorde ren en de wat er afvloeiing beter te laten verlopen, werd elk Jaar bet riviertje ontdaan van alle waterplanten met behulp van een doodgewone zeis. Thans heeft men hiervoor echter een nieuwe machine vervaardigd, die alle waterplanten t*t aan de bodem afsnUdt. Men zou het een water- phuitenmaaimachine kunnen noemen. Keizer Hirohito van Japan is uit zijn isolement getreden. .Men ziet hem hier tijdens een Baseball-wedstrijd in Tokio. "...en verbeurdverklaring van het in beslag genomene". Veel leest men aan het slot van rechtszaken over prijs- en andere delicten, dat de in beslag genomen goederen verbeurd verklaard zijn. Dit heeft niet alleen plaats bij smokkelgevallen of bij overtreding van de dis tributiebepalingen; ook de controledienst van de prijsbeheersing, de onverschilligheid moede waarmee veelal zijn verbalisanten een boete tcgemoetzien, gaat sinds enige tijd geredelijk over tot in beslagname. Waar hier veelal artikelen mede gemoeid zijn, waar grote behoefte aan bestaat, ls het geen wonder, dat men gaarne weten wil, waar de goederet blijven en op welke wijze ze weer in de circulatie komen. Ook schemert in de talrijke vragen, welke ons op dit gebied gesteld worden, we| eens door, dat er een zeker scepticisme bestaat, om niet te sreken van wantrouwen, aangaande de vraag, of de goederen, waarbij er zyn die aan bederf onderhevig zijn, wel alle de legale weg volgen en niet in verkeerde handen terecht komen. Het is niet goed dergelijke gedachten onweersproken te laten en wjj achten het nuttig op dit gebied klaarheid te verschaffen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de eigenaar zijn vee niet terug krijgt, wanneer de rechterlijke uitspraak geen verbeurd verklaring tengevolge heeft. Hij kan voor zijn varken hoog stens een dergelijk varken terug krij- Is fraude mogelijk Direct kan worden vooropgesteld dat fraude, menselijkerwijze gespro ken, uitgesloten is. Alleen reedfe de allereerste hande-# ling slaat hiervoor borg: de ambte naar die de waren in beslag neemt, geeft aan de betrokkene een regu af, het „formulier van in beslag na me", waarop nauwkeurig aard, ge wicht en hoeveelheid der goederen vermeld staan en waarop dus con trole al heel gemakkelijk is; van dit formulier wordt een doorslag aai} het proces-verbaal gehecht. Ook de betrokken districtsgemachtigde en de opslaghouder krijgen doorslagen van het formulier, waarna de goederen, al naar hun aard, hun legale weg gaan. Waarlangs voert nu die weg? Dit hangt af van de aard van het goed. Betreft het consumptiegoederen, m.a.w., die van land- en tuinbouw of van veeteelt afkomstig zyn, dan worden ze door de Provinciale Voed- selcommissarissen behandeld. Deze krijgen te maken met levend en ge slacht vee, zuivelproducten, suiker waren, meel e-d., maar ook met wyi^ zier en spiritualiën. Bij de verdere verhandeling wordt wederom onderscheid gemaakt tus sen goederen, die zonder bezwaar bewaard kunnen worden en goederen die aan bederf o£ achterkuitgang on derhevig zijn. Consumptiegoederen, die niet te conserveren zijn, worden direct verkocht. Vlees bijvoorbeeld gaat naar de Plaatselijke Toewijzingscommissie, welke het aan de slagers afgeeft, die het als gedeelte van hun norma le toewijzing tegen inlevering van bonnen ontvangen. Dit geldt evenwel alleen voor vlees dat van alle keuringsmerken voor zien is, dus afkomstig is van levend gekeurde dieren. Uiteraard wordt veel meer vlees aangehaald van clandestien geslacht vee. Dit vlees wordt op zijn hoeda nigheid beschouwd en veelal dusda- nog inferieur bevonden, dat het als schadelijk voor de gezondheid moet worden vertnitigd. Is het voor de consumptie niet ongeschikt, dan kan het óf voor alle zekerheid gesterili seerd worden, óf „voorwaardelijk" goedgekeurd en via de „Vrijbank" d.w.z. onder toezicht van de Plaatse lijke Toewijzingscommissie, gedistri bueerd worden. By aanhaling van levend vee wordt onderscheid gemaakt tussen slacht rijp vee en gebruiksvee en stamboek vee. Slachtrijp vee gaat naar het „Bedrijfschap Vee en Vlees" wordt geslacht en normaal gedistribueerd. Koeien met gebruikswaarde, bijvoorb. in een periode van hoge melkglft, gaan naar de markt en worden ver kocht aan bedrijfsboeren. Tegen woordig worden hoofdzakelijk var kens aangehaald. Slachtrijpe varkens gaan naar de leveringsplaatsen voor varkens en komen in de vleesfabrie- ken en exportslagerijen terecht. De andere varkens gaan naar de kocht onder toezicht van een deskun dige van het Bedrijfsschap Vee en Vlees. gen en ziet zich anders de opbrengst in geld ter hand gesteld. Alleen voor stamboekdieren wordt een uitzondering gemaakt. Hiermede wordt de uitspraak afgewacht, zodat bij niet verb. verkaring de eigenaar zijn dieren terugkrijgt. Bij verkoop van zulk stamboekvee wordt alleen verkocht aan personen, die vergun ning hebben tot het kopen ervan. Gra nen en peulvruchten komen via het betrokken bedrijfschap langs de gewö ne kanal en in de markt; kaas, boter, suiker en andere distributieartikelen komen bij de winkelier terecht. Snoep goed wórdt als regel tegen betaling geleverd aan inrichtingen van charita tief karakter, wees- en kinderhuizen, buurtverenigingen, huizen voor ouden van dagen e.d. Industriegoederen Industriële goederen en rookwaren worden gedeponeerd bij de „Dienst van de Algemeen Gemachtigde voor de in beslag genomen Goederen', be kend als Abego. Alles wat door het Directoraat-Generaal Van de Prijzen, de politie, de C.C.D., de Dienst van de invoerrechten en Accijnzen en de Centrale Dienst voor de Economische Controle van het Ministerie van Han del en Nijvedheid in beslag genomen wordt, gaat naar de Abego, dat zorgt voor opslag en bewaring en dat aan de goederen de juiste bestemming geeft. De Abego heeft het land verdeeld in vieod districten, welke ieder een aan tal opslagplaats enondere enbeheerder omvatten. Aangezien het hier goederen b?- treft, die bewaard kunnen worden, heeft verkoop pas plaats wanneer de verbeurdverklaring is uitgesroken. Na taxatie worden de verbeurd verklaarde goederen langs bepaalde banen in de verkoop gebracht. Voor distributiegoederen leidt de weg langs de rijksbureaux. By voor keur worden de goederen verkocht in de plaats, waar ze in beslag ge nomen zgn. De tussenhandel wordt waar mogelijk ingeschakeld. De geteisterde gebieden genieten voor keur. Shagtabak wordt ter beschikking gesteld Jtegen betaling uiteraard) van de arbeiders in de wederopbouw; Ingezonde mededeling Ruitertjes voor kaartsysteem in zes kleuren P.O.A. N.V. PAYGLOP. radiotoestellen gaan als regel naar instellingen als zieken- en rusthui zen. Gfote partyen importsigaretten worden verkocht als volksherstel si garetten. De aard van de goederen omvat al les wat verhandelbaar is, speelgoed, zeep, fietsen, broedmachines, klom pen, te,veel om op te noemen. Voor al textiel en aardewerk komen veel voor en verder „galanteriën" als sniusternen, haarkammen e.d. Veel is afkomstig uit België. Miljoenenzaak Er zy.n soms aanhalingen, die een grote geldswaarde vertegenwoordi gen. Eens kwam een party bontvel len van f 112.000 binnen. Maar ook een paar liter jenever of enige on- den kersen volgen de hierachieke weg.. In totaal is voor een bedrag van enige millioenen guldens in be waring en dit alles wordt óf aan de eigenaars teruggeven óf aan het pu bliek verkocht. En hiervan moge men overtuigd zyn, alles kan het daglicht verdra gen. Over de roducten van deze gros- sierderjj wordt goed gewaakt. Alcmaria gaal niet acccoord met de plannen van B. en VV. om gezamciyk met Alkm. Boys 'n terrein te bespe len. Met algemene stemmen werd be sloten een eigen terrein te exploite ren, waarvoor een bedrag van f5000. als eerste bydrage uit de clubkas werd uitgetrokken. NET DAGMEISJE gevraagd Davelaar, Houttil 42. GEVRAAGD: BEKWAME 1ste KAPSTER Dirks Frieseweg 2 B. JONG ZAKENMAN wonende op een bovenhuis in Alkmaar, zoekt een vrij huis .Gen, goede huurprijs te betalen. Brieven onder no. 4608 bur. van dit blad. Te koop aangeboden: WRINGER MET BOK Rippingstraat 10 NET PENSION AANGEB. geen beroeps, zeer geschikt voor twee vrienden. Brieven onder no. 929 bur. van dit blad. Gevraagd: WERKSTER voor 1 dag per week, Mevr Storm van Leeuwen, Ken- nemerpark 26. Gevraagd: EEN FLINK HANDIG MEISJE voor de huishouding. C. Abrahams, Westerweg 34, Alkmaar. HEER 41 jr. z. kennismaking m. eenv. meisje of wed. 3540 jr. Brieven onder no. 4607 bur. v. d. blad. Ie en 2e KAPSTER gevraagd. Maison Grand Jean, Schermerweg 3. IN ALKMAAR, het centrum van Noordholland, wordt op 3 Sept. 1947 PAARDENMARKT gehouden. Te koop gevraagd: EEN DAMESBADPAK B. J .Geels, Kennemerstr. weg E 84, Alkmaar Biedt zich aan JONG ECHTPAAR voor thuiswerk, kantoor schoonhouden of iets der gelijks in de avonduren. Brieven onder no. 478 bur. van dit blad. Te koop: B.S.A. MOTORRIJWIEL 350 c.c. Verdronkenoord 61, Alkmaar. Van ouds bekend adres: Firma J. DENSLAGEN Stoelenfabriek. Vraagt offerte. Prinsengracht 210, Am sterdam C. Tel. 36184. medt zich aan: een gedurende de kermis Onverschillig wat. Br. on der nr. 4609 Bur. v. d. blad. KLEPPER's VISHANDEL Koningsweg 55, Alkmaar heeft alle soorten 4 pond bakschol f L strobokking, gestoomde makreel, gebakken bok king, gerookte paling f 2.25 per pond. In verband^ met de a.s. toewijzing van stro, 240 kg. per koe, geven wij onze afnemers in overweging d« ben door de PL Bureauhouders toegezonden blauwe toowij- zingskaarten ter verdere behandeling zo spoedig moge lijk aan ons toe te zenden. ALKMAAR Begin September nieuwe cursussen voor Staatspractykdiploma en M.O. Boekhouden Meldt U direct aan bij Drs. P. Gootjes. Westerweg 17 (na 7 uur des avonds) Tel. 2881 Huize „De Klomp" Loudelsweg 66, Bergen N.H. Th§ns weer gelegenheid voor privélessen op ieder gewenst uur. Clubs voor beginners, gevorderden en ver- gevorderden. Opleiding Medaltest en Wedstrijddansen. Inlichtingen en inschrijvingen dagelijks. een woonhuis, beneden 3 ka mers, boven 2 slaapkamers en zolder met achtertuin te Leeuwarden. Huurprijs f6.50 p.w. voor een woonhuis van ongeveer de zelfde inhoud, met tuin te Alkmaar of Hei- loo. Brieven onder nr. 2828 Bur. van dit blad. Dr. FREDERIKSEN Chirurg, Alkmaar WEER TE CONSULTEREN. INSTITUUT ROGGEVEEN EN GOOTJES Westerweg 17 Telefoon 2881 Alkmaar Nieuwe clubs voor: Practijk diploma Boekhouden, Middenstanddiploma. Deze zomer slaagde 80% onzer candidaten! BEZOEKT DE GROTE te Callantsoog (NH) op Zaterdag 23 Augustus 1947. Mooi overzichtelijk Circuit. Aanvang 3 uur. Entree f 1.25, bel. inbegrepen. Kin deren tot 14 jaar f 0.60. Extra bussen van station Schagen ADVERTENTIE-PRIJSVRAAG! DEZE WEEK Publiceren wij onze 2e advertentieprysvraag HONDERDEN OPLOSSINGEN kwamen reeds binnen na onze eerste opgave. OOK U hebt nog een kans om één der prachtige prijzen te winnen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 4