MS MOET WAT (ïEBElREV rs Amsterdamse bakkers staan vrijwel alleen Amerika wenst volledige verdeling van steun in Oostenrijk Gaullistische groep in het Franse parlement V Nieuwe tabaksbonnen HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 101 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o Redactie: Tel. 2274 Adm en Adv. Ridderstraat heek Oudegiacht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 Donderdag 21 Augustus 1941 kmanrder DAGBLAD VOOB ALKMAAR KN OMGEVING TH. W. RE YNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Terreinwinst voor de regering Elders in hei land zijn de ovens weer gaan branden De aspecten van de eerste Neder landse bakkersstaking veranderen zo ongeveer ieder uur van de dag. Ver gaderingen en acti-comité's hebben Sn vele plaatsen van ons land de be slissing genomen weer aan het werk i te gaan. Zo is b.v. in de Haarlemmer meer besloten niet te staken, Haar lem zal slechts bakken vooi Haarlem om de actie elders niet te schaden. Enschede krggt na bemiddeling door het gemeentebestuur weer brood en in Zeeland is besloten, dat in deze provincie niet gestaakt zal worden. In 't Gooi staan de bakkers weer achter de ovens, maar uit Wa geningen komt het bericht, dat de bakkers Woensdag in staking zijn ge gaan met uitzondering van twee coöperaties. Het is thans zo, dat het landelijk comité voor Brabant, Utrcht en het Gooi, waar de hurgem esters hun tussenkomst hebben verleend, op dracht heeft gegeven het werk te hervatten. Het is echter niet in sta^t geweest de provinciën Groningen en Friesland rustig te honden, waar he vige verontwaardiging heerst over de aangekondigde bedrijfsvordering en de tewerkstelling van politieke delin quenten. Het coir" 3 verwacht in die provincies binnenkort een protest- sluiting. Den Haag heeft unaniem be sloten de Amsterdamse bakkers fi nanciële steun te verlenen, hetgeen ook elders In het li^ weerklank heeïi. gevonden. Amsterdam bakkers staken verder. Ondanks het feit, dat de Amster dams bakkers thans practisch allen staan in hun strijd *egen de beslis singen van Minister Mansholt, hou den zfl hun bedrijven nog gesloten. Vijftien procent der hoofdstedelijke bakkers neemt niet aan de actie deel, doch ook in de kringen der sta kende patroons is de opinie over het al of niet bakken verdeeld. Dit bleek In een vergadering, die zij Woensdag middag in Krasnapolsky te Amster dam belegt! hadden. Verscheidene bakkers voerden hier het woord en zetten hun standpunt OVERSTROMINGEN OP CEYLON VERTRAGEN* Als gevolg van de herhaalde over stromingen, die het eiland Ceylon gedurende de laatste dagen teister den, is de benzine-toevo-r van het vliegveld bg Colombo - dat thans ook door KLM-vliegtuigen op de Indie- route wordt aangedaa'n - bemoeilijkt Hierdoor is het mogelijk dat niet de hand kan worden gehouden aan het schema, waarbij om de andere dag een vliegtuig naar Batavia en terug zou vliegen en vertraging ontstaat in het vervoer van passagiers en post. Nederlands aciiecommunique Sinds „staking der vijandelijkheden" reeds 55 doden en 158 gewonden Het officieel communiqué no. 55 meldt: de beschieting van onze troe pen door republikeinse groepen gaan voort. Tengevolge hiervan hadden wij aan onze zijde op 19 Aug. 3 gesneu velden en 16 gewonden. Onze verlie zen na de staking der vijandelijkhe den zijn thans opgelopen tot 55 ga- sneuvelden, 1 vermiste en 158 gewon den. In de omgeving van Leuwili- mang op Westjava vonden herhaal delijk beschietingen van onze posten r- patrouilles plaats. Bezuiden Ga- roet wa»-en de irrigatiewerken voor de bevolkingsaanplant door sabo teurs buiten werking gesteld. Een uitgezonden patrouille kreeg daarbij contact m.: republikeinse troepen, waaronder met zekerheid 5 Japanne- zen ktmden worden geteld. Bg Silati- ga en Ambarawa zijn onze posten Bedono en Djoeboeng beschoten. Het vuur werd beantwoord met mortieren. In dit gebied vonden even eens enige beschietingen van onze patrohtttes plaats. Naar aanleiding van de veelvulaige eschietingen door rondzwervende TNI-groepén werden in de omgeving van Gobong zuiveringsacties ingezet. Bezuiden Gobong werd met deze benden con tact verkregen. De tegenstanders le den hierbij gevoelige verliezen. Twc. Nederlandse trucks werden in de omgeving van Malang onder mi- traillcurvuur en geweervuur geno men. Onzerzijds werden hierbg enige verliezen geleden. Onze posten ten Zuid Westen en ten Noord Oosten van Malang wer den door de republikeinen beschoten op Zuid Sumatra vonden enige be schietingen plaats van onze patrouil les. Ter hoogte van Lahat en Kajoe Agoeng ln Oost- Bali werden drie terroristen gevangen genomen. over de actie uiteen. Tegenover bak kers, die onder alle omstandigheden de actie willen voortzetten, brachten anderen hun stem uit om zo soedig mogelijk het werk te hervatten. Men was het er in het algemeen over eens dat de bakkersaotie bij het publiek zee: onpopulair is. Een bakker zeid? nog nimmer zoveel beledigingen te hebben moeten slikk .1 'Is in de af gelopen drie dagen. Hg was van me ning. dat de Amsterdamse bakkers door hun eensgezinde houding een krachtig protest hebben doen horen. ..Men dient" zo zeide hij „thans de consument te doen beseffen, .dat de bakkers ook hun veran twoord e lij k heid jegens het publiek kennen". Hij stelde voor het werk ten spoedigste te hervatten. Over de vordering ge zegd: „De regering heeft hiermede een Duitse maatregel ter hand ge nomen. De bakkers hebber hun za ken niet voor hun plezier gesloten: elke dag kost het hun veel geld. Wanneer zij echter de tie niet wa ren begonnen, zouden Zxj een noodlij dend bedrflf krggen". De voorzitter van ce Christelijke Bakkersbond was van mening, dat in feite niet Minister Mansholt de man is, die aan de touwtjes trekt, fn 'werkelijkheid is het volgens spreker Prof. Brouwer, die deze maatregel dicteert. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Zevende trekking van 5e klasse Prijzen van f 1000.—: 1846, 10921, 20613, 21994. f 400.— 5128, 8593, 11986 f 200.— 11148, 16434 f 100.— 1898, 3327. 9698. 10959. 14538. 14615, 16573, 1S281, 19168, 19208, 20166. Arkenproces Ie Neurenberg fen einde Httlers liifartsen krijgen de strop Karl Brandt, Hitler's vroegere lijfarts, thans hoofdbeschuldigde 'n het proces tegen de SS-artsen is door het Amerikaanse tribunaal te Nou- renberg tot de stron veroordeeld „we- gens 't doen van sadistische en over het algemeen nutteloze expïrimenten en menselijke wezens". Karl Gebhardt, Hitler's lijfarts en voorzitter van het TVuito Rode Kruis en Rudolnh P^andt. Hitler's adju dant. werden beiden ter dood ver oordeeld. Met deze vonnissen is het proces tegen 23 dokters, dat negen maan den geduurd heeft, ten einde. Vijf tien artsen hebben zich allen schul dig gemaakt aap misdaden tegen de mnnsheid. Zij voerden hun practijken uit op gevangenen in concentratiekampen rn krijgsgevangenen. Duizenden man nen en vrouwen zijn, gesterliseerd, aan hoge druk en lage temperaturen blootgesteld, met mosterdgas bespo ten en opzettelijk met verschillende ziekten geïnfecteerd. Zeven artsen zijn vrijgesproken. Eén beklaagde, die alleen is schuldig be vonden wegens lidmaatschap van de SS, is tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Pandlt Nehroe, de eerste minister president van de nieuwe regering van Hindoestan kflkt gedurende de viering van de Onafhankeiykheidsdag vanuit een regeringsgebouw te New Dellil neer op de feestvierende menigte. VELDBRAND DEED MIJN EXPLODEREN Ten Zuiden van de spoorwegover gang in Gennep is gistermiddag brand uitgebroken in laag struikge was op de heide. Op deze plaats zat nog een mijn geborgen en deze ex plodeerde door het vuur, Twee poli tiemannen, die bij de brand aanwezig waren werden hierdoor zwaar ge wond. Prinses Margaret Rose van Engeland viert vandaag haar zeventiende ver jaardag. Een woordvoerder van het" Ameri kaanse Departement van Buitenland* se Zaken verklaarde, dat de regering van Amerika hoopt, dat de geheld bevolking van Oostenr""- met inbe grip van degenen, die in hot door de Sowjet Unie bezette gebied woon achtig zijn, ten volle zullen kunnen delen in het Amerikaanse steunpro gramma voor Oostenryk. Hieronder volgt de tekst van de verklaring van de woordvoerder: Er wordt beweerd, dat het Ame rikaanse steun-programma voor Oostenrijk alleen rerkt zal blijven tot de Amerikaanse, Britse en Fran se zónes in Oostenrgk. Ofschoon de Sowje'-afgevaardigde bg de Gealli eerde Controleraad voor Oostenrijk bezwaren heeft geopperd tegen de voorwaarden voor de Amerikaans- Oostenrijkse steun-overeenkomst, heb ben wij nog geen zekerheid of het ln feite al dan niet mogelijk zal zijn om in het kader van de voorwaarden van deze overeenkomst in geheel Oostenrgk reliëf-goederen te verde len. Wij hopen echter van harte, ciat er maatregelen zullen worden getrof fen, opdat de Oostenrijkse bevolking als geheel van onze steun kan pro fiteren. Het toegestane bedrag voor het Amerikaanse steun-programma vnr Oostenrgk wordt voor de eerste drie maanden van het fiscale jaar 1948, beginnende Juli, geraamd op 44,000, 000,dollar en de toez-gging hier voor is onderweg, doch er is nog geen aanvang gemaakt met de feite lijke distributie van de goederen. De correspondent van Belga te Rome meldt, dat Vaticaanstad be sloten heeft haar radiozender te ver nieuwen en te verbeteren. In de loop van het najaar zullen de uitzen dingen worden uitgebreid. Generaal Peron, president van Ar gentinië, zal een serie „radio-praat jes" houden, gericht tot de tegen standers van zijn regering. Reeds 55 parlementsleden sloien zich aan Woensdag ls er een Gaullistische groep binnen liet Franse parlement gevormd, waardoor de campagne van-generaal de Gaulie voor bet op nieuw aan de nacht komen ais leider van een flinke anti-communistische meerderheid in het land, ln een nieuw stadium is gekomen. 55 Afgevaardigden, behorend tot de centrum- en rechtse partijen, heb ben zich aangesloten bij een „Inter- partijen-groep van actie", welke zich voorneemt de principes, die zij es sentieel acht voor werkelijke demo cratie en het verzekeren van een snel herstd in Frankrijk, te bevorderen, aldus werd Woensdagavond officieel medegedeeld. De nieuwe ..actie-groen" noemt zich niet ooenlflk Gaullistisch, maar haa* "'Of'am en leiders laten ge«»n twij fel bestaan over de werkelijke aard en betekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij var „nationaal belang" acht, een eens gezinde stem uit te brengen. Eén der doelstellingen is herziening van de grondwet, welke „in de practflk een der voornaamste oorzaken voor onze huidige moeilijkheden is gebleken" (Dit laatste is het centrale punt Jn het Dolitieke program van generaal de Gaulle.) MRP in moeilijkheden De officieele adhesiebetuiging aan Op 1 September een nieuwe overbruggingsregelfng De overbruggingsregeling, die na de bevrijding tot stand kwam en krachtens welke werklozen een uil- kering kunnen ontvangen gelflk aan een vastgesteld percentage van het 1 en, is, zoals uit de naam blijkt, van het begin af bedoeld geweest als een overgangsmaatregel. Zjj zal t.z.t be horen te worden vervangen door een wachtgeldregeling en werkloosheids verzekering. Daarbij zal uiteraard slechts ovei een bepaalde tijd uitkering worden verstrekt, na afloop waarvan finan ciële bijstand eerst na gebleken nood zaak zal kunnen plaats hebben. Nu door de grote vraag naar arbeids- kraohten valide arbeiders, die al het mogelijke doen om arbeid te vinden en te behouden, daarin in het alge meen spoedig slagen is ook voor overbruggingsregeling een dergelijke grens gesteld. Met ingang van 1 September a.a wanrtëer de gewijzigde overbrug gingsregeling in werking treden, zal een werkloze derhalve niet langer dan 3 maanden overbruggingsuitke ring kunnen ontvangen. Daarna kan h'j> bjj gebleken noodzaak, nog in de sociale hflstandsregeling worden op genomen, waarbij met zijn financiële omstandigheden rekening wordt ge- honden. RUIM TWEE WEKEN zijn thans voorbijgegaan sedert van Nederlandse en Republi keinse zijde aan de troepen bevel werd gegeven het vuren te staaen. Het is zo lang zamerhand tot de publieke opinie doorgedrongen, dat de Nederlandse regering het stakingsbevel ook zonder het ingrijpen van de Veiligheidsraad zou hebben uitgevaar digd. Speciaal van de zijde van de P. v. d. A. zou met grote nadruk zijn vastgehouden aan de beperkte doelstelling van het politioneel optreden. Deze partij zou zich voor vóór het politioneel optreden ervan hebben verzekerd, dat de regering geen mars naar Djokja in de zin had. Om zuiver practische redenen zou daarna de regering haar eigen besluit om het vuren te staken hebben doen samenvallen met dat van de Veiligheidsraad. Zijn wij goed ingelicht, dan zou in deze zaak van de zijde van de P. v. d. A. zelfs de portefeuillekwestie zijn gesteld. Bestandsschending MET HET NU REEDS twee weken oude militaire bestand is het in wezen een lijdensgeschiedenis. Dag na dag bereiken ons de berichten van vele schermutselingen; onverhoedse aanvallen van de troepen der Republiek; activiteit van ongeregel de benden; en naar wij mogen aannemen ook bestandsschendingen van de kant van de troepen van generaal Spoor. Vele tientallen do den en gewonden zijn er, sedert het bevel „staakt het vuren" klonk, aan Nederlandse zijde reeds gcvalen. Daarbij kunnen wij stellig een even groot aantal slachtoffers aan Republikeinse zijde tellen. In het door de Republiek gecontro leerde gebied toeven nog altijd mannen, vrou wen en kinderen in concentratiekampen, worden bij herhaling progroms tegen de Chinezen geor ganiseerd en heerst op menige plaats hongers nood. Wij constateren deze feiten op grond van betrouwbare gegevens, zonder er overigens een ander commentaar aan te verbinden, dan dat van de wapenstilstand niet zo bijster veel terecht is gekomen en dat het hoog tijd wordt, dat er iets gebeuren gaat. avontuur nu «ook maar officieel moet worden hervat. Wij hebben van het begin af stelling ge nomen tegen dit militair avontuur, dat wij door niets gerechtvaardigd achtten. Terwijl het slechts hoogst noodlottig kon zijn voor de toekomstige samenwerking, die op grond van het blijkens de verklaring van de regering nog steeds gel dende Linggadjati, toch weer tot stand zou moe ten worden gebracht. Wat er dus moet gebeuren is in de eerste plaats een definitieve beëindiging van de vijandelijkheden. Daarna zal het ge sprek met de Republiek moeten worden hervat. Men kan zich voorstellen hoe moeilijk dit in de practijk zal zijn, nu men door de weg van het militair geweld in te slaan de haatgevoelens tot een maximum heeft opgevoerd. Zonder objectieve hulp van derden, zal er wel geen samenspraak mogelijk zijn. Daarom is het dwingende eis, dat een onpartijdige instantie de partijen opnieuw om de conferentietafel bijeen brengt. Er zal dan op Er gebeure wat! NU MOET MEI ONS goed verstaan, wanneer wij zeggen, dat er wat gebeuren moet. Want wij bedoelen daar geenszins mee, dat het militair korte termijn een volledige overeenstemming moeten worden bereikt. Dit is tegelijk het be lang van de Republiek als van het Koninkrijk. Het is echter niet in de laatste plaats noodzake lijk om de Verenigde Staten van Indonesië, die wel over souvereiniteit zullen beschikken, een feit te doen worden. Dan kan eindelijk ook het Koninkrijk zijn nieuwe gestalte krijgen. Dit klemt temeer omdat eerlang ook de besprekingen met de gebieden op het Westelijk Halfrond in een definitief stadium zullen komen en mag wor den verwacht, dat de zaken hier een vlotter ver loop zullen nemen. In de Veiligheidsraad INMIDDELS HEEFT OOK de Veiligheidsraad zich opnieuw met de Indonesische zaak bezig gehouden. De voorzitter staat er op, dat a.s. Vrijdag een besluit wordt genomen. Het ging in de vergadering weer warm toe. Wij zouden bijna zeggen; uiteraard! Gromyko hield een vinnig be toog, waarin hij de Republiek „het slachtoffer van een niet uitgelokte aanval noemde". Hij eiste de onmiddellijke instelling van een commissie om op de wapenstilstand toe te zien, want „elk uit stel zal door de Nederlanders worden gebruikt om hun militaire acties voor* te zetten". Neder land is, aldus de Russische afgevaardigde „de schuldige partij." De Nederlandse troepen moe ten terug achter de demarcatielijn van October 1946 en er moet zo spoedig mogelijk een com missie voor arbitrage komen. „De Veiligheids raad moet ingrijpen", aldus Gromyko. Van meer begrip voor het Nederlandse stand punt getuigden de afgevaardigden van Amerika en China. Zij waren tegen arbitrage en wilden slechts een onpartijdig rapport over de zaak en toezicht, dat het bestand zal worden nagekomen. De Amerikaanse vertegenwoordiger was in het bijzonder verstoord op de regering van de Re publiek, dat zij taal nocfi teken had gegeven op het Amerikaanse aanbod van goede diensten. Dit aanbod heeft Amerika daarom ingetrokken. Als wij de zaak goed zien, dan zal de Veilig heidsraad slechts tot een zeer vage conclusie ko men, die door een eventueel Russisch veto nog tot niete kan worden gereduceerd. Het is nodig, dat den Haag en Djokja op korte termijn zelfstandig hun houding bepalen. Dat zij zelf zoeken naar wegen om het verbroken con tact te herstellen. De tijd dringt. DEW1. dit program door 55 afgevaardiad-v. terwgl 20 anderen zich naar rei wachting in de naaste toekomst by hen zullen voegen betekent belangrflke politieke ontwikkeling «n Frankrijk. De MRP, waarvan naar verluid- twintig leden zich bfl de nieuwe groep hebben aangesloten, is ir. het bijzon der in moeilijkheden gebracht door het vooruitzicht von een eventuele slitsing ln Gaullistische andere le den, terwijl tevens het gevaar be staat van een doorsnyden der be- staande partygrenzen. Dr. van Mook kondigt spoe-Ve vorming van infer'mre«erng aan In een Woensdagavond ex honoen radioreden heeft Dr. van Mook aan- "•"kondlgd, dat het in de broeiing ligt zo soedlg mogelijk de ontwor pen «terlmregering in te steile „De resolutie van de Veiligheids raad". aldus dr. van Mook, „geeft de republiek een laatste kans haar standpunt te herzien en een samen werking met Nederland opnieuw te ondernemen. Nederland is hiertoe nog steeds bereid, maar dan moet er ook een jlnde komen aan de verwoes tingen ln het republikeins gebir de terreur en intimidatie tegenovci de Nederlanders en door Nederland in bescherming genomen bevolkings groepen". Dr. van Mook had tevoren een nv r zioht gegeven van de ontwikkeling van de toestand vanaf iet ogenblik, dat in Augustus 1945 de rennhllek werd uitgeroepen. Hij zeide, dat de Nederlands re gering de verantwoordelijkheid voor de huidige geng van zak-n in het door Nederlandse troepen bezette gebied niet langer kan dra gen en dat bevelen van het repu blikeinse gezag te Djokja binnen het bezette gebied niet langer mo gen worden opgevolgd. Buitengewone Ministerraad De Ministerraad is, in verband met de Indonesische kwestie, Woens dagmorgen om 12 uur in buitenge wone zitting bgeengekomen. O.a. werd gesproken over de jong ste vergadering van de Veiligheids raad en de instructies, welke even tueel aan Mr. van Kleffens zullen ge geven worden. INTERNATIONAAL POLITIE- VOETBA L-TOURNOOI Van de eerste dag van het Inter nationaal voetbaltournooi, dat dez» week te Leiden wordt gehouden, lul den de uitslagen: Frankrijk—België 2-1 NederlandLuxemburg 6 0 Zwedenzwitcori«»n/> i -o He' Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor hst tQdvak van 24 Aug. t.m. 6 Sept,. a.s. de bonnen K SI tabak en K 82 tabak der ta- bakskaart QA 707 reeht geven op één rantsoen slgarette- of ker'f"- bak. Bon K 35 tabak der gecombineerde kaart geeft gedurende bovengenoemd tydvak recht op twee rantsoenen si garetten of kerftabak Pas op roken In de duinen is gevaarlijk I Ondanks de vele dringende waar schuwingen zfln er nog altyd wande laars ir de vrijgegeven duinen, die roekeloos omgaan met lucifers en rookmaterlaal. Dientengevolge zfln reeds kilometers fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" veran derd. De brandweer van Bloem en- daal moest bflvoorbeeld op een dag tweemaal uitrukken om branden ie blussen In de prachtige natuur langs de Zeeweg, waar het vuur gretig voedsel vond in de droge duinbeplan tingen. Met a?n'drang wordt het pu bliek, dat een wandeling in vrfl duin terrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het gevaar, dat tweeledig is: ten eerste wordt de verwoesting van natuurschoon geris keerd en ten tweede is de kans. dat duinterreinen voor het publiek we gens brandgevaar worden gesloten niet gering. ZONNIG EN DROOG Zonnig en droog, met weer iets hogere temperaturen. Matige wiuê tussen Noord en Oost.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1