kma&ïder Brits-lndië verkreeg nnafliankelijklieid Republiek verwacht spoedig aanval op Djogia Gaan Griekenland, Italië en Turkije defensief blok vormen? Ook Amsterdamse bakkers hervatten het werk! De oplossing KORT MAAP KRACHTIG HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 101b Uitg N.V. Noordholla"ndse Pers 1945 Lo Redactie: Tel. 2274. Adm en Adv, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - AlkmaaV - Postrek 116876 Vrijdag 22 Augustus 1947 DAGBLAD VOO* ALKMAAR EN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTI Radiorede van Dr. van Mook als inleiding beschouwd Aneta meldt uit Batavia, dat de ra diozender „De Stem van Vrij Indone sië" Donderdagavond heeft medege deeld. dat de Nederlanders zich op de vliegvelden van Gombong en Poerwo- kerto gereed maken voor de aanval op Djogja. Politieke kringen te Djogja zagen in de rede van dr. van Mook een voorbe reiding voor een grootscheepse aanval op de republiek met de bedoeling het gehele republikeinse gebied te bezet ten, aldus meldde de radiozender". Republikeinse voorzorgs maatregelen. De republikeinse regering heeft vol gens radio Djogja maatregelen getrof fen om de zetel der regering naar Boe- kittinggi op Sumatra te verplaatsen. Hatta zou vanuit Boekittinggi (Fort de Koek) namens de regering van Djogja optreden, waarbij hij zal wor den bijgestaan door commissarissen De verplaatsing zal echter alleen ge schieden, indien de Ned. troepen naar Tiogja zullen oprukken. Inmiddels is Hatta ook benoemd tot waarnemend opperbevelhebber van de republikein se strijdkrachten. Voor ieder republi keins ministerie op Sumatra zullen staatscommissarissen worden aangewe zen. Sjarifoeddin voor de radio Sjarifoeddin heeft in een voor de radio gehouden rede verklaard, dat de Ned. propaganda een weloverwogen poging inhoudt om de politiële maat regelen te rechtvaardigen, temeer daar de buitenwereld zich thans met Indo nesië bemoeit. Volgens Sjarifoeddin zijn de Neder landers na de order ..staakt het vu ren" op West-Java 140 km., op Mid- den-Java 77 km., op Oost-Java en Ma- doera 157 en op Sumatra 50 km. op getrokken. Verder heeft Sjarifoeddin zich ge- rioht tegen de mededeling van Dr. v. Mook. dat de republikeinse politiek door de Japanners wordt ingegeven en zijn bevel aan de republikeinse functionarissen om niet met de Ne derlanders samen te werken herhaald. ..Indien de beschuldiging van Van Mook juist was. dan zou het nog de schuld zijn van de Nederlanders, die de Indonesiërs onopgevoed lieten en de intellectuelen naar Bovon-Digoel verbanden", alaus Siarifoeddin. Volgens Sjarifoeddin is een docu ment gevonden over een vergadering te Soerabaja van Ned. ondernemers met de ministers Beel en Jonkman tii- dens hun bezoek aan Indonesië. Vol- Marshall sprak in Brazilië "Herstel van Eurooa en Azië vitaal belang voor Amerika" Od de inter-Amerikaanse verdedi- girfseonferentie in Brazilië heeft de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Marshall, verklaard, dat het herstel van Europa en Azië van vi taal belang is voor de economie van het westelijk halfrond. Marshall zeide, dat de Amerikaanse regering de economische problemen tezamen mef haar- zusterrepublieken zal blijven behandelen om een gezon de grondslag te vinden voor practischc samenwerking, waartoe elk Ameri kaans land zijn deel moet bijdragen. Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen de V.S. voor en door de oorlog getroffen gebieden hebben ge daan. verzekerde Marshall, dat zij door het aanvaarden van deze last geenszins de economische problemen van het Westelijk halfrond uit het oog hebben verloren. Marshall wees er vervolgens op. dat de Amerikaanse staten hun vrijheid in naam der de mocratie hebben gewonnen en heb ben gevochten voor de onvervreem- bare rechten van het individu, welke evêneens voor staat en volk moeten gelden. „Met de zelfde beslistheid, waarmee wij inbreuk op de funda mentele rechten van het individu ver werpen, verwerpen wij inbreuk op de fundamentele rechten van staten." „De resultaten van ons. werk zul len het aan de gehele wereld duide lijk maken, dat volken, die in vrede wensen te leven, dit kunnen in een atmosfeer van toenemende samenwer king en welwillendheid". NEDERLAND IN DE FINALE Het politietournooi werd voortge zet met de wedstrijden Zweden— Frankrijk en NederlandEngeland. De Zweden wisten de Fransen met 20 te kloppen na een harde strijd waarin de fanatieke Fransen meer malen tegen de regels zondigden. Nederland behaalde een verdiende 30 zege op de Engel.*© ploeg, die na de eerste helft met 0—1 achter stond. Vooral van Onselen speelde een goede partij. Zweden en Nederland komen tegen •iKa.-- !':t. in de finale gens Antara zou minister Beel tijdens dez vergadering gezegd hebben, dat Dr. van Mook hem bij zijn aankomst in Indonesië vertelde, dat er geen hoop meer was op een vredelievende oplossing en dat militaire actie de eni ge mogelijkheid was. Minister Jonkman zou gezegd heb ben. dat. indien de republiek niet loyaal Linggadjati naleefde, Neder land het defacto en deiure gezag in Indonesië terug zou krijgen. De on dernemers meenden, dat het voor In donesië van belang was om geheel Ja va en een deel van Sumatra te bezet ten. Amerikaanse gift aan Oostenrijk Naar verluidt, zullen de Amerikaanse goederen die voor September naar Oostenrijk worden verscheept, wor den beschouwd als een schenking. Het betreft voedsel, steenkool, me dicamenten, kleding, meststoffen en zaden ter waarde van 10.750.000 pd sterling. waarbH Inberrenen de kos ten van transport. All° Oostenrijkse burgers, onverschillig in welke zöne zh wonen, zullen van de schenking profiteren. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ. 501ste staatloterjj. 5e klasse, 8e trekking. 1000.—, 8407 400.—, 9337. 13867, 16663. 19397 200.—, 2104, 6098, 10328, 20301 100.—, 4296. 6718, 9427, 9407. 10715. 11629, 18126, 2009, 21329, 21604 „New-York Hera'd Tribune" over Indonesië De „New Yoidc Herald Tribune" van gistermorgen wij-dt opnieuw een hoofdartikel aan Indonesië. Het blad Is van oordeel dat de weigering vsn de republiek om h°t Amerikaanse aanbod van goede diensten te «ar- vaarden ©"n prestigeverlies voor de V.S. betekent. Dit is. zo meent h-1* blad. de schuld van het State deoart- ment, daa** dit zijn aanbod heeft ge daan op een ogenh'ik, wsaron de In donesiërs ko«den geloven, dat het aanbod ne«rk*wam op steun aan Ne derland. H°t blad is van mening, dat het Amerikaans Initiatief genomen I? op een wfjze. welke voet geeft aan d« verdenking, dat het idealisme van de V.S. alechts schijn is en dat de Amerikanen de blanken tegen de kleurlingen in bescherming nemen. Tenslotte acht het blad twee op lossingen morelfik In de huidige si tuatie en wel een Ingrhpen van de *fe'l?giuddf*'*and of het uitoefenen van druk on Nederland teneinde de Ne derlanders arbitrage te doen aan- !*s«rden. Amerikaanse koenen zotden voorlopig in Italië bliiven De Atheense correspondent van het liberale Engelse blad. News Chronl- cle scb lijft, dat de stappen, die ge daan worden om een defensief blok tussen Italië, Griekenland en Turkije te vormen ten nauwste verband houden met het hulpprogram van Trnman. Het blad schrijft, dat deze stappen te Athene beschouwd worden als het bflangrhkste resultaat van het be zoek van de CMekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldarls, aan de V.S. De correspondent van de News Cronicle, Stephen Barber, voegt er nog aan toe: ..Naar van vele zijden verluidt, zou deze Entente met goed keuring van bet Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken uitein- delHk kunnen worden uitgestrekt tot Perzië en de landen van de Arabisch» 'iga. waarmede reeds besprekingen hieromtrent zouden zijn begonnen. De eorresnondent van de „N°w Vork Times" te TJvomo schrijft ver nomen te hebben, dat de plannen van bet Amerikaanse leger om Ttnllë te ontruimen voor onbepaalde ti'd zlln on»*"«schort wegens bet uitstellen door de Sowjet Unie van de ratifica tie van het Italiaanse vredesver drag". Voorts zou Groot Rrlttann's volgens deze correspondent bet terug trekken van een groot aantal van zHn troerm uit Ita"x 1n overweging nemen, echter niet voorzover bet de Britse troepen in Julisch-Venetië be treft Wijziginaen in Brils kabinel De politieke corresnondeut van de conservatieve „Dailv Mail", d'e Woensdag schreef, dat Attlee ande re ministers van ztfn voornemen om af te treden in kennis had gesteld hopft later verklaard, dat in de eer ste week van Sentember een belang- riike kabinetswijziging zal nlaats vinden. De correspondent, Wilson Broadb»ut, heeft zulks van betrouw bare züde vernomen. Fr zouden on dit punt besprekingen tussen de re- «■cingslelders gaande zijn. In offi ciële kringen te Tanden is gister»n tegengesnrokpn. dat Attlee voorne mens zou zijn af te treden. Woensdag werd door de Haagse nolitle on het Sebeveningse strand 129 verdwaalde kinderen verzameld. Tn 27^ gevallen werd eerste hulp ver leend aan personen, die verwondln gen hadden opgelopen. Arair Sjarifoeddin, de premier van de Republiek Indonesia, die ter gele genheid van het tweejarig bestaan van de Republiek opnieuw een be roep deed op het volk zich achter de Republiek te scharen- Volgende week regeringsverklaring In de gistermorgen gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de re gering voornemens Is In verband met de ontwikkeling van de toestand ten aanzien van Indonesië op korte ter mijn aan de Kamer inlichtingen te verstrekken. Het Is niet onwaar schijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen geschieden. Een woordvoerder ln Den Haag verklaarde naar aanleiding van de vele geruchten, welke circuleren om trent belangrijke beslissingen, welke door het kabinet genomen zouden zijn, het volgende: Het is onmogelijk op alle geruch ten en speculaties commentaar te ge ven. Wel kan verklaard worden, dat de regering zich op het standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is t.a.v. het conflict in Indonesië beslissingen te nemen en dat de regering met bijzondere be langstelling uitziet naar het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van Vrijdag. Het kabinet zal onge twijfeld na deze zitting van de Veilig heidsraad alle aanleiding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de situatie. Of het kabinet dan belangrijke be slissingen zal nemen van welke aard ook. zal rustig moeten worden afge wacht. Generaal Peron, president van Ar gentinië. zal een serie radio-praat- 1es" houden, gericht tot de tegen standers van ztfn regering. „Plijzendictaiuur van ambtenaren tendentieus en onjuist" genoemd in scherpe motie In een Donderdag gehouden spoed vergadering hebben de Amsterdamse bakkers besloten Vrijdagochtend weer brood af te leveren. Verschillende bakkerijen hadden hun ovens gedu rende de staffing op temperatuur ge houden en tesamen met collega's, die over moderne outillage beschikken en die dus dadeljjk konden gaan bakken zouden zij de bakkers, die nog niet direct kunnen bakken met brood hel pen, zodat ook deze hun klanten het dagelijks brood zullen kunnen ver strekken. SCHERPE MOTIE De vergadering besloot tot het op heffen van de bedrijfssluiting, om dat zij meende, dat, nu het houden van een interpellatie door Dr. Ir. Hacke is toegestaan, het overleg eerder vrucht zal dragen, wanneer de partijen niet meer op voet van oorlog staan. De volgende motie werd door de vergadering aangenomen: „De samenwerkende bakkerspa troons e*» coöperatieve organisaties in Amsterdam, van oordeel, dat in hun strijd teg%n de door de regering getroffen maatregelen ten aanzien van de bloemprijs een zeer grote eensgezindheid geconstateerd kan worden: dat deze strf-' willens en wetens door tendentieuze en onjuiste voorlichting de minister geforceerd TIEN BOERDERIJEN IN BEERS AFGEBRAND In Beers (N.B.) ontstond Donder dagmiddag een enorme brand waar van een tiental boerderijen en verder talrijke hooimijten, kippenhokken etc. ten offer vielen. De brandweer uit Mill, Grave. Cuyk en Nijmegen ramen aan het blusslngswerk deel. maar konden het door de felle Oostenwind aangewak kerde vuur slechts moeilik bedwin gen. Socialisten en MRP boycotten De Gaulle De Franse socialistische party en de MRP hebben aangekondigd, dat elk hunner afgevaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde parlementsfractie van de Gaulle, au tomatisch buiten de party gesloten zal worden. Reuter tekent hierbij aan dat het moeilijk is na te gaan, welke afgevaardigden vooralsnog in het ge heim met de fractie van de Gaulle zullen sympath'seren en dat derge lijke sympathisanten zich misschien in October a.8., wanneer het parle ment na het zomerraces weer bijeen komt, als zodanig zullen laten ken nen. DE BRITTEN HEBBEN altijd een zekere flair gehad 1>m zich bij veranderde situaties aan te passen. Zij wisten, als het getij verliep, steeds tijdig de bakens te verzetten. Daardoor is het Britse wereldrijk in staat geweest vele en waarlijk niet geringe schokken te overwinnen, en staat het-nu practisch nog ongeschokt, al heeft het reeds menige gedaanteverwisseling ondergaan. Zo werd het oude koloniale rijk geleideliik omgebouwd tot een unie van dominions, die ieder een zeer grote mate van autonomie bezitten. Wij behoeven slechts naar Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland te kijken om te weten van welk een enorme betekenis deze dominionstatus is. Nog in dek jongste wereldoorlog hebben wij ervaren hoe alle dominions zich zonder voorbehoud naast het Engelse moederland schaarden om de gezamenlijke vijanden te verslaan. De hierbij betoonde vrijwillige coöperatie kan een voorbeeld voor de wereld worden genoemcf. versen in het oog houden, dan valt het licht te begrijpen, dat een ongedeeld Indisch dominion aan innerlijke verscheurdheid spoedig zou be zwijken. Men heeft dan ook andere wegen moeten zoeken om de zaak tot een aanvaardbare oplos sing te brengen. De vorstenstaten Hef nrnhloom inriia vo!kirlS' die voor het grootste deel utt Europa fj u eefii 'Uia js gekomen en ter plaatse een nieuw vaderland heeft gezocht en gevonden. Cultureel en politiek steunen deze dominions in overwegende mate op de Europese traditie. Qeze traditie bestaat in In dia. dat een eigen oeroude bevolking heeft, niet Ondanks het hoge cultuurpeil Van de Indische bevolking heeft het de Britten en de bewoners van de dominions enige moeite gekost om de In diër als gelijkwaardige partner in de Britse vol kerengemeenschap te aanvaarden. DE 56 ZOGENAAMDE vorstenstaten stonden ln een speciale verhouding van vazal tot de Britse kroon. Voor deze staten moest derhalve een af zonderlijke oplossing worden gezocht binnen het raam van de nieuwe Indische status. Dank zij de takt* van de onderkoning Lord Mountbatten schijnt ook deze zaak tot ieders bevrediging te zijn geregeld. ZEER VELE JAREN was het Indische probleem voor Groot-Brittannië een bijna onoplosbare kwestie. De nationale zelfstandigheidsbeweging was hier zeer sterk geworden, vooral tengevolge van de bezielende leiding van Gandhi, Nehroe en Jinnah. Wij allen herinneren ons nog de ja renlange burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging door Gandhi geleid, die met geweldloze middelen streefde naar de zelfstandigheid voor de volkeren van India. Hoeveel kracht is er van deze bewe ging uitgegaan om het resultaat te bereiken, dat de Indiërs thans hebben mogen boeken? Drie factoren maakten het Indische probleem zo bij uitstek ingewikkeld. In de eerste plaats het feit, dat anders dan in de reeds bestaande do minions de bevolking hier niet van overwe- gend-Europese afkomst is. Ten tweede had men rekening te houden met de eeuwencrtide veten tussen hindoes en mohammedanen en ten laatste moest men een oplossing zoeken voor het vraag stuk van de vele traditionele vorstenstaten, die vaak op de meest grillige wijze met de Engelse traditie zijn verweven. Geen Europese bevolking DE „OUDE" BRITSE dominions hebben een be- Hindoes en Mohammedanen EEN VAN DE grootste moeilijkheden die een op lossing in de weg stond waren de voortdurende godsdiensttwisten tussen de hindoes, die de meer derheid vormen, en de mohammedanen. Deze twisten hebben vaak geleid tot formele veldsla gen in de Indische steden, waarbij vele doden en gewonden vielen. En ook nu nog duren deze moeilijkheden onverminderd voort. Nog deze week werden er uit Calcutta weer een honderd doden gemeld. Wanneer wjj deze scherpe contro- MEN HEEFT TENSLOTTE besloten de Indische volkeren de dominionstatus te geven en op te nemen in het Britse gemenebest van volkeren. Daartoe heeft men India verdeeld in twee staten, n.1. Pakistan voor het mohammedaanse deel van de bevolking en India (Hindoestan) voor het hin doegedeelte. Van het eerste dominion wordt Ka- rachi de hoofdstad, van het tweede Dehli. De vorstenstaten mogen kiezen van welk dominion zij deel wensen uit te maken of zU mogen voor lopig als een zelfstandige grootheid binnen het Britse rijk blijven voortbestaan. Van de laatste gelegenheid heeft o.a. het vorstendom Haiderabad gebruik gemaakt. Pakistan krijgt de mohamme daanse leider Jinnah, als gouverneur-generaal; India, met toestemming van het Panindisch Con gres, de voormalige onderkoning Mountbatten. Zo heeft de wijsheid van de Britse, maar ook van de Indische leiders, tenslotte toch geleid tot een algemeen aanvaarde oplossing, die aan het zelfstandigheidsstreven van de Indische volkeren tegemoet komt en toch het Britse wereldrijk in tact laat Een voorbeeld, ook voor het Koninkrijk der Nederlanden. DEWL hebben tot beslissingen, welke in ho ge mate onredelijk worden geacht co welke voor de bakkery een rechts- streekse aantasting van haar be staansrecht betekenen; met instem* ihing vernomen hebbende, dat van verschillende zijden bi) de minister be middelingspogingen zijn ondernomen om aan het bestaande conflict zo spoedig mogelijk een einde te makevii in de wetenschap, dat het lid van de tweede Kamer, Dr. Ir. Hacke een in terpellatie, welke reeds is toegestaan zeer binnenkort zal houden; con staterende, dat hierdoor de strijd der bakkers wordt getrokken uit de sfeer van ambtelijke willekeur en in het volle licht der openbaarheid op democratische wijze kan worden be handeld; overtuigd zijnde en ln het volle vertrouwen, dat het recht In deze aan de zijde de Neder'*» nd- se bakkers staat; anderzijds zich ten volle bewust zijnde van de zeer zware verai 'woordelijkheid tegen over het publiek, welke op de bak kers rust bij een ongemotiveerde voortduring der bedrijfssluiting; besluiten, zij het onder protest egen het hun aangedane onrecht, de brood productie te hervatten". Ell boerderijen in de as gelegd Donderdagmiddag ontstond er brand in een heg nabij-een boerderij te Heusden. Door de wind aangewak kerd sloeg deze brand over op de na bij gelegen boerderij en van hieruit op tien andere boerderijen, zodat in het geheel elf boerderijen een prooi der vlammen werden. De brandweren v. Helmond en Venlo- alsmede de plaatslijke brandweer, bestreden het vuur. De brandweer kon slechts water betrekken uit één brandput en moest zich daarom beperken tot het vrij houden van enkele belendende pan den. De brandweren van Venlo en Hel mond kenden pas optreden, toen men over een kilometer lengte uit de ka steelgracht water had gepompt Veel huisraad, landbouw-werktul- gen en landbouwmachines, alle win tervoorraden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden eveneens. Verzekering dekt slechts tn dele de schade. Mosje Sjertok, hoofd van de poli tieke afdeling van het Jewish Ag en- cy, die te Belgrado is gearriveerd r«m te trachten de steun van Joego-Sla- vië te verkrijgen in de Assemblee der VN voor de zionistische zaak, zal voor zijn vertrek naar Geneve ecu onderhoud hebben met de Joegosla vische ministér van buitenlandse za ken en diens plaatsvervanger. De Tsjechslowaakse premier Gott- wald, heeft een telegram gezonden aan zijn Britse collega, Attlee, waar- In hij zijn medeleven betuigt met de- ramp ln de mijn „William" te Whlte- haven. In de afgelopen drie weken werd door de controleurs der CCD in het rayon Waalwijk een honderdtal var kens, voor het houden waarvoor geen vergunning aanwezig was in beslag genomen. De afgevaardigden op de confe rentie van de wereldfederatie van verenigingen, die de VN steunen, kregen Dinsdag vijf Tsjechische do cumentaires en een film over het handvest der VN te zien. THEE WORDT DUURDER Ingaande 12 Scpt a.s. zal de prijs van de thoe worden verhoogd. De oude maximumprijs stijgt dan van 38 tot 54 ct. in de laagste kwaliteits klasse, de maximumprijs voor de bcs- ste kwaliteie van 50 tot 74 ct. per ons. MEER BEWOLKING IN HET ZUIDEN In het Noorden van het land zon nig en ongeveer dezeh'de tempera tuur als gisteren. In het. Zuiden van het land meer bewolking en Iets la ger© temperatuur. Vrijwel overal droog weer. .Matige tijdelijk krachtige wind «rit Oostelij ke richting.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1