Thans drie resiiluties ter sprake: geen uitspraak Ilicliiliiiir in de Iciliflinidsniad Oosi-lndonesië en West-Borneo opnieuw niet toegelaten 0p Java en Sumaira voortdurend actie van rampokkers en saboteurs Wie is het meest te benijden HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 1019 Uitg N V. Noordhollandse Pers 1945 Lo Redactie Tel 2274 Adm en Adv Ridderstraat heek Oudegracht Tel 3971 Alkmaar - Postrek 1168". 8 Zaterdag 23 Augustus 1941 ■naarder DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEV1NQ TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Veiligheidsraad over Indonesië TyJcns de zitting van Vrijdagavond heeft mr. van Kleffens als eerste het woord gevoerd, waarby hy wees op de belangrykheid van de uitspraak die de raad tydens deze of de vol gende zitting zou doen. Hy besprak nogmaals de kwestie van de compe tentie van de raad en wees in dit verband op het feit, dat er geen en kele noodzaak is voor de raad om handelend op te trede. „Wy heb ben", aldus mr. van Kleffens, „reeds een internationaal onderzoek voorge steld, zodat de raad voldoende in lichtingen kan ontvangen". Voorts deelde mr. van Kleffens mede, dat de Nederlandse regering reeds in con tact is getreden met de consuls te Batavia en dat dit „zyn laatste 'woord" zou zyn. Evenuls by de vorige zittingen her haalde hij enkele beschuldigingen en zeide, aat de Nederlandse verliezen sinds de wapenstilstand het aantal verliezen gedurende de militaire ac- tn benaderen. „Ik vrees voor de toe komst van de Veiligheidsraad als zij op deze wijze doorgaat zich door de republiek te laten beïnvloeden, 't Is een illusie te menen" zo besloot mr. van Kleffens „dat de republikeinse regering iets anders vertegenwoor digt dan zich zelf" DE BEVOEGDHEID VAN DE RAAD. De vooratter, Faris Al Choery. bracht in herinnering, dat het Belgi sche voorstel tot het toelaten van Oost-Indonesië en West-Borngo door de raad werd verworpe Aangaande de door Nederland be twijfelde competentie verklaarde hy, dat de republiek volgens de overeen komst van Llnggadja verantwoor delijk is voor orde en rust op haar gebied. De Fionse afgevaardigde Parodi. vroeg, of de voorzitter bf zyn par- tykiezen in de kwestie van de juris dictie gesproken had als Syriër of als voorzitter en verklaarde zich eens met de mening van Amerika, dat de toJating van Oost-Indonesië en West-Bo mèo opnieuw moet worden overwogen. Al Choery antwoordde, dat hg uit sluitend gesproken had over de com petentie an de raad om de discus sie over de kwestie voort te zetten Nisot (België) ste'de daarna vooi de vertegenwoordigers van Oost In Jonesië en West-Borneo toe te laten doch Gromyko (S.U.) wees er op, dat de raad het oelr en van deze beide staten reeds had afgewezen. Ook de vertegenwoordiger van In dia verzette zich heftig tegen het toelaten van Oost-Indonesië en West- Borneo. Hij lanceerde een aanval op de Nederlanders, die hg er van be schuldigde een „koloniale oorlog" te /oeren en de Indonesiërs reeds eeu wen lang te nebben „uitgebuit". Hy vroeg een onpartydig ond zoek door een commissie va de Veiligheids raad en ondersteunde de Australische resolutie met het Poolse amende- men inhoudende dat de commissie van de raad een arbitragecommissie zal zijn. „De Veiligheidsraad heeft nog geen enkele vordering gemaakt op de weg. naar een vreedzame oplossing" aldus de Indische vertegenwoordiger. „De t -epen moeten teruggetrokken wor- ien op de demarcatielijnen van Oc- tober 1946, want de wereld heefi geer oorlog gevoerd tegen het fas cisme om toe te staan, dat de vry- heid aan sommige landen onthouden wordt". De vertegenwoordiger van Colum- bia verklaarde, dat de argumenten van mr. van Kleffens voor zyn dele gatie „Niet erg overtuigend" waren geweest. Hg betoogde verder de competen tie van de raad in deze aangelegen heid en stelde voor dat de raad Ne derland zou verplichten de troepen terug te trekken tot de demarcatie- ïynen van October 1946. Hy onder steunde vervolgens de oorspronkely- ke Australische resolutie. Na de heropening van de zitting betoogde de Belgische afgevaardigde -dat, indien Oost-Indonesië en West- Borneo niet zouden worden toegela ten de raad de schyn van partgdlg- heid zou wekken, waarna Gromyko zich nogmaals tegen le toelating ver zette. By stemmiii,, werd het voorstel om Oost Indonesië en West-Borneo alsnog toe te laten met 7 onthoudin gen en 4 stemmen vóór verworpen. DRIE RESOLUTIES De afgevaardigde der V.S. diende hierna een resolutie in waarbij de "eiligheidsraad zyn goede diensten tot een vreedzame onlosslng aan Ne derland en de republiek aanbiedt, ter wijl China en Australi" een gecom bineerde resolfitle indienden waarin werd aanbevolen, da. consulaire ver tegenwoordigers van de mogendheden welke lid z.yn van de Veiligheidsraad een gezamenlijk rapport over de si tuatie uitbrengen, ter voorlichting van de Veiligheidsraad. Australië bracht tevens een eigen resolutie ter tafel, volgens welke een arbitrage-commissie -/-ui worden ingesteld, bestaande uit drie leden: één gekozen door Nede-laod, één door de republiek en één "oor de Veilig heidsraad. De Australische gedelegeerde ont kende de bewering va i mr. van Kleffens, als zou de Veiligheidsraad de dupe zijn van de republiek, en noemde zy'n uitingen op dit punt „be treurenswaardig". Hg verklaarde verde- dat het Chinese amendement „ge rekening hield met het drin gende karakter van de aangelegen heid". deelde mede. dat Australië en China tenslotte een gezamenlgke re solutie hadden opgesteld en stelde tenslotte voor afzonderlijk te stom men over drie voorstellen: 1. De AustralischChinese resolu tie, voorstellende een gemengde com missie van de Veiligheidsraad om de situati" tn onderzoeker 2. De Poolse resolutie tot instel ling van een arbitragecommissie. 3. De Amerikaans" reoo'-it?". wel ke voorstelt dat de Ve"'gheidsraad het v—i dn* «merika heeft ingetrokken, zal.over nemen. Neg geen uitspraak Gromyko keerde zich onmiddeliyk te gen de Amerikaanse resolutie, aange zien deze een voorbijgaan van de Vei ligheidsraad en de VN zou betekenen Hij leverde óók critiek op het Austra lisch-Chineese voorstel en verklaarde verder, dat de Veiligheidsraad niet kon vertrouwen op meningen en ac ties van rie of vijr consuls die van Engeland, Frankrijk en üe 'VS thans in Batavia gestationeerd. Dp Britse, Franse en Amerikaanse positie tegenover Indonesië is ten voordele van Nederland, aldus Grora-ykp, en in wezen betekent de gemeenschappelij ke Australisch-Chinese resolutie, dat de Veiligheidsraad zich vry willig; t-" rug trekt en een voorstal aanvaardt, dat gedicteerd is door de Nederlandse afgevaardigde een voorstel dus, naar voren gebracht door de schuldige partij in dit geschil. Indien de raad zich verplicht acht zich met deze kwestie bezig te houden, dan moet zij twee commissies in 't leven roepen èèn om toe te zien op de naleving var. 't bestand en een andere om te ar bitreren, ofwel, èen commissie met de ze tweevoudige taak. De raad moet' snel handelen en de commissie of com missies moeten samengesteld worden uit leden van de raad. Alle elf leden van de Veiligheidsraad zouden kunnen benoemd worden in de commissie.-' doch ook een kleiner aantal is. indien dit* gewenst wordt, aanvaardbaar". Zonder verdere beslissing werd de behandeling van de Indonesische kwestie daarna tot Maandagavond ver daagd. Veldmaarschalk Montgomery, ofte wel „Monty" heeft zyn befaamde hoed met de vele kentekenen op de band cadeau gedaan aan de regering van Australië, waar hy onlangs een bezoek bracht. De hoed zal een goed plaatsje krygen in het Memorial Mu seum te Canberra. GROTE ZENDING WAPENEN NAAR GRIEKENLAND Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken beeft medegedeeld dat een zending van meer dan vUftig- duizend ton dringend benodigde mili taire voorraden op weg Is van Ameri ka naar Griekenland. Voor medio Augustus zyn 12 tran sportschepen naar Griekenland afge varen, geladen met vrachtauto's voed sel en andere voorraden tezamen meer dan 20.000 ton In de vorige week is nogmaals een 30-000 ton verscheept Nederlands aciiecommunique Het Ned. actiecommunique no. meldt het volgende: „Onze troepen traden op tegen rampokbenden en sa boteurs, die overeenkomstig de in structies van Radio Djogja het door onze troepen gecontroleerde gebied onveilig trachtten te maken. Ten O. van Garoet (West-Java) zijn deze benden bijzonder actief. Zij leden bij de ingestelde zuiveringsactie gevoeli ge verliezen. Bij Krawang werden de aanvallende republikeinen verdreven. Ook in het Tegalse bleken grondige zuiveringsacties noodzakelijk. Deze vonden plaats ten Z.W. van Brebes en Z.O. van Fegal. De alhier geïnfiltreer de republikeinse groepen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. N O van Salatiga werd een onzer patrouil les door sluipschutters beschoten. Het vuur werd door ons beantwoord. Ten Z.W. van Modjokerto werden Ned. pa trouilles beschoten. Ten Z. van Ma- lang werd onze post Pakisadji door een republikeinse groep aangevallen Tussen Malang en Batóe werden onze manschappen op verschillende plaat sen door sluipschutters 'onder vuur genomen. Een lijnploeg kreeg in de omgeving van Lawang mitraillleur- vuur. Ten Z. van Pematangsiantar (Nrd.- Sumatra) geraakte een Ned. patrouil le in een vuurgevecht met een groep republikeinen. Ten N.-O. van deze plaats werd een bende van 200 man met verliezen aan de andere zijde ver dreven. Ook in de omgeving va» Tandjoengpoera kwam het tot een samentreffen; de tegenpartij liet 4 doden achter. Enige wapenen werden buitgemaakt. Bij een zuiveringsactie in dit gebied stuitten onze troepen op een 200-tal republikeinen. Er ont stond een hevig vuurgevecht. De te genstander vluchtte met medeneming van vele doden *en gewonden. Aan onze zijde werden bij deze actie geen verliezen geleden. Benoorden Loeboe- kaloeng (Midden-Sumatra) kwam een patrouille onder het vuur van mortie ren der sluipschutters. Het vuur werd met mortieren beantwoordt, waarna de tegenstander op de vlucht sloeg. Volgens de binnengekomen berich ten bedragen onze verliezen van de actie van gisteren: 2 gesneuvelden, 6 gewonden Boodschapyan H.M. de Koningin aan hel Nederlandse Volk H. M. de Koningin richt de volgende boodschap tot haar volk: „Ten teerste begaan met de zorgen, waarin zoveel .landgenoten verkeren en het leed, dat in vele gezinnen zyn intrede heeft gedaan, zon ik U allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van mUn aanstaande ver jaardag alles te vermyden, wat deze zwaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. Wilhelmina". TURKSE TROEPENVERPLAATSINGEN? De Moskouse radio maakte bekend, dat volgens personen, die de laatste dagen uit Turkije in Parijs zijn gear riveerd, aanzienlijke Turkse troepen verplaatsingen in de richting van de Grieks- en Bulgaars- Turkse grenzen waren op te merken. Thans 8 boerderijen verbrand <e Linden bij Cuyk Door onbekende oorzaak brak brand uit in de boerderij van de heer Peters in Linden bij Cuyk. In een om mezien stond het gehele huis in lich terlaaie. Door de hevige wind kon niet worden belet, dat de vlammen over sloegen op de volgende boerderijen. Verschillende verder gelegen boer derijen liepen zeer ernstig gevaar. Diverse brandweren uit de onmidde- lijke nabijheid werden gealarmeerd. De woonhuizen werden zo vlug moge lijk ontruimd. In totaal brandden acht boerderijen af en ook gingen twee schuren in de vlammen op. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de scha de. ANKE SERVAAS STERVENDE De bekende schrijfster Anke Ser- vaas, echtgenote van de schrijver Rein Valkhof, die sedert enige tijd in het Si Elizabethsziekenhuis te Alkmaar wordt verpleegd, is gister van de laat ste H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Algemene loonsverhoging in Frankrijk De Franse minister van arbeid heeft meegedeeld, dat alle Franse salaris sen beneden de 150.000 francs per jaar met terugwerkende kracht van 1 Juli j.L af met 11 procent zullen worden verhoogd. Voor de salarissen boven deze grens geldt een andere regeling. Zowel de vakverenigingen als de werkgeversbond hebben tegen dit be sluit bezwaar gemaakt. De eersten wensen het probleem der lonen niet los te maken van dat der prgzen en hebben om een algemene bespreking van beide kwesties verzocht, terwyi de werkgevers van oordeel ztjn, dat de hogere salarissen te zeer worden achtergesteld by de lagere. Het Reichswald brandt opnieuw Volgens de laatste berichten brandt het Reichswald opnieuw. De vlammen zyn nu overgeslagen naar het Noorden en hebben aan dc Zuid-Oost kant van het Nederlandse dorp Groesbeek het z.g. Brandenbos bereikt. In dit bos van omstreeks 100 ha. heeft het vuur nieuw voedsel «revonden in de hoge dennen maar ook in de percelen kleinhout, waaruit de vlammen als tongen omboog lekken. De Brand was eerst zo goed als uit. Donderdagavond met het aangieren van de felle N.O.-wind heeft de smeu lende veengrond wederom vlam ge vat en is het vuur opnteuw aangewak kerd. Het brandt bijna weer overal in de reeds eerder gesignaleerde ter reinen. Nu er min of meer officiële gege vens over de schade binnen zijn, blijkt dat niet mmde'r dan 1400 ha. bos ver nietigd zijn, ongerekend de momen teel in brand staande gebieden. Het ging prompt mis I Het vetorecht ER IS EEN GROEIEND scepti-cisme merkbaar ten aanzien van de Organisatie van de Verenigde Volkeren en haar organen. Met veel enthousiasme en idealisme is dit werk na het einde van de Tweede wereldoorlog opgezet, nadat de fundamenten reeds gedurende de oorlog waren gelegd. De U.N.O. zou een verbeterde editie wor den van de oude Geneefse Volkenbond. De fouten daar gemaakt zouden worden vermeden. In het algemeen gezien is het statuut van de U.N.O. zeker van betekenis en het begin van een ontwikkeling in de goede richting. Aan de organisatie kleven ecflter nog vele onvolkomenheden, die het enthousiasme al spoedig deden verkoelen. Wij willen vandaag de UN.O. als zodanig niet onder de loupe nemen, doch enkel een paar woorden zeggen over een kwestie, die de gemoederen wel erg in beweging heeft gebracht, n.1. het vetorecht. van meer dan één zijde verzet tegen deze be paling. die men zeer terecht als een verzwakking van de U.N.O. zag. In feite wordt op deze wijze heel het apparaat van de Verenigde Naties krach teloos gemaakt. Men heeft het tenslotte geaccepteerd, dat het vetorecht van de permanente leden van de Veiligheidsraad in het Handvest werd opgeno men. omdat deze permanente leden juist de machtigste staten vertegenwoordigen en men heel realistisch tot de erkenning kwam. dat met de actieve tegenstand van één of meer dezer groten toch in de practijk weinig zou zijn te beginnen. Men hoopte slechts, dat ieder dezer vijf zijn verantwoordelijkheid zou kennen en het veto recht alleen zou toepassen in werkelijk zeer drin gende aangelegenheden. Het vetorecht mocht NAAR MEN weet bestaat de Veiligheidsraad uit Naar men weet, 'bestaat de Veiligheidsraad uit 11 leden, waarvan vijf een permanente zetel be zetten, te weten, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, de Sowjet-Unie, Frankrijk en China. De overige zes leden zullen worden gekozen uit de leden van de U.N.O. voor het tijdvak van twee jaren, leder jaar treden er drie van de gekozen leden af, die niet onmiddellijk herkies baar zyn. Hét tere punt in de zaak is het feit, dat een besluit slechts tot stand kan komen, als ieder der vijf permanente leden zich daarmede accoord verklaart. Stemmen in een bepaald geval tien leden voor en één van de permanente leden tegen, dan komt het besluit niet tot stand. Dit betekent dus, dat de permanente leden over een feitelijk recht varu veto beschikken. Een recht, dat onmogelijk ih overeenstemming kan zijn met de opvattingen van democratie, cue wij koesteren. Ontkrachting HEI IS VOORAL DE Sowjet-Unie geweest, die voor het optreden van deze vetobepaling in de Itatuten heeft geijverd Reeds bij het vaststellen van het Handvest in zijn huidige vorm, rees er niet worden tot een wapen om een kwade bui af te reageren. Men zal echter moeten toegeven, dat een orga nisatie die gebouwd is op een dergelijke „goede- trouw-basis" weinig kracht zal kunnen ontwik kelen. HET GING DAN OOK prompt mis! De oorzaak daarvan ligt in wezen niet bij de organisatie van de Verenigde Volkeren, maar bij de huidige constellatie van de machtsverhoudingen in de wereld. Hier toch zien wij een steeds dieper wordende klove optreden tussen aan de ene kant de Sowjet-Unie en aan de andere kant de wes telijke democratieën. Dit geeft allerwegen span ningen, die ons slechts met zorg kunnen ver vullen. Alle internationale conferenties laten ons zien, hoe sterk deze tegenstellingen wel* zijn. Zelden komt men tot een resultaat. Wij hebben het nog kortgeleden gezien op de eerste Parijser conferentie, waar Bevin, Bidault en Molotow het niet eens konden worden over het plan Mars hall. Men moest tenslotte tegen ieders zin in het besluit nemen, het maar zonder de Sowjet-Unie te doen. Wij beweren waarlijk niet, dat de Sowjet-Unie alleen voor deze noodlottige ontwikkeling de schuld draagt, maar constateren toch, dat wij op deze wijze met zevenmijlslaar zen in dc verkeerde richting hollen. In de Veiligheidsraad wordt van deze contro verse door de Russische vertegenwoordiger Gro myko echter een duivels spelletje gemaakt. Deze bekwame, maar grimmige heer. laat geen gele genheid voorbijgaan om eventuele besluiten van de Veiligheidsraad met zijn veto ongedaan te maken. In korte tijd heeft hij reeds 18 maal zijn virtuositeit op dit gebied gedemonstreerd. .Wij stellen onomwonden vast, dat dit feit allerbe- denkelijkst is. Hoe eerder hoe beter zal aan het vetorecht van de permanente leden van de Vei ligheidsraad een einde moeten worden gemaakt. Blijft dit vetorecht bestaan dan wordt de U.N.O. tot een aanfluiting. Waarschijnlijk zal op de na jaarszitting van de Algemene Vergadering van de U.N.O. door Argentinië en mogelijk ook door andere leden een voorstel worden ingediend om de betreffende paragraaf van het Handvest te herzien. Wij hopen, dat deze poging mag slagen. Anders is het misschien beter het hele geval maar als een mislukking in het museum van onze ge broken illusies te plaatsen. DEWI. Eigen opinie-onderzoek Onder de meest gelukkige ster- velingen dezer aarde moeten ze ker de meisjes van onze adver tentieafdeling gerekend worden. Hun taak om de inwoners onzer plaats op beleefde en prettige wij ze voor te lichtenbeschouwen zij als een roeping. Geen moeite is hen te veel als het er op aankomt iemand behulpzaam te zijn. Zijdie geregeld hun adverten tiesi bij ons kantoor komen afge ven, kennen de prettige sfeer, die hier heerst. Niemand wordt als nummer behandeld. Niemand krijgt de indruk, dat hij met de ge bruikelijke „toonbankroutirie" af gescheept wordtIntegendeel, aan ieder onderwerp woi it speciale aandacht besteed. En als men ten slotte de advertentie-afdeling ver laat, gaat men heen met het pret tige gevoel dat men zijn belangen in veilige handen achterlaat. Het is niet te verwonderen, dat onze meisjes zich in deze sfeer van vriendschap en hulpvaardigheid gelukkig gevoelen. Toch wordt ook dit geluk soms door kleine wolkjes overschaduwd. Eén van hun neventaken is de handelsver koop. dus ook de verkoop van losse nummers. Uit wier handen kan men een uitgave van ons be drijf beter ontvangen, dan uit die van één dezer lieftallige meis- kens? Vanzelfsprekend floreert deze verkoop dan ook goed. En hoe vreemd het ook mag klinken, hier beginnen de wolkjes. Want zij. die losse nnnmers kopen zijn VOG GEEN ABONNE VAN ONS BLAD. Zij zij nog geen lid van'ome grote lezersfamilie. En het doet onze meisies pijn te weten, dat deze mensen non met genieten van de vele voor die een abonnement op onze .t hun biedt. Misschien gelijke mensen r>^h" Wijst u hen r/a, eens de grote taak. die onze kram or> genomen heeft. Brengt u eens onder het oog. dat onze noy ,euq- dige onderneming zich geheel n dienst stelt van het culturele Ie- en van ome plaats en dat dan doet met een energie, die slechts in een jong bedrijf mogelijk is. En als u hen dan nog iets vertelt van de kleinkunst wedstrijden, die on der onze auspiciën ever al in N.- Holland worden gehouden en van het rusteloze zoeken van al ome medewerkers om u nog beter en nog sneller van dienst te kunnen zijn, dan.... twijfelen wij er <uet aan of deze mensen worden, evenals uvoorvechters van de idealen van onze krant. Idealen, geboren in een bange tijd, die ons gehele volk tezaambracht in haar strijd tegen het grote onrecht. Ide alen die er ook thans nog op ge richt zijn het onrecht in de we reld te bestrijden. Uw moeite willen wij belonen. Als de door u aangebrachte abon- né gedurende drie maanden zijn abonnementsgeld heeft voldaan ontvangt u een blekwerk naar keuze uit een door ons toegezon den boekenlijst. U kunt nieuwe abonné's opgeven aan alle agen ten, bezorgers en aan ons kan toor. Sla dus twee vliegen in één klap. Helpt onze meisjes de wol ken boven hun zonnige hemel te verdrijven en vult uw boekenkastl DE VERUESLUST De door de regering uitgegeven ver- liesljjst van deze week meldt, dat de afgelopen week 5 doden van de Kon. Marine en 19 doden van de Kon. Landmacht te betreuren waren. De lyst vermeldt geen gesneuvelden uit onze omgeving. DEZELFDE TEMPERATUUR Matige, tydeiyk krachtige wind tus sen Noord en Noord-Oost. Op dc mees te plaatsen, vooral in het Oosten van het land, tijdeiyk bewolking, doch v*H wel overal droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1