maarder Communisten in het gedrang Socialisten eisen uiteindelijke zeggenschap Regeringscrisis in Griekenland De republiek vecht voort Reis zonder einde 4e Jaargang No 1020 U»tg- N V. NoordhoLlandse Pers 1945 uo iteuacue. lei. 2274 Aum «n Auv. ttJi- isi-Laai OueK ouuk-giacnt lei. 0971 AlXmaax Poslrek. 116876 Maandag 25 Augustus 1947 -DAGBLAD VOOR ALKMAAR 8N OMGEVING Hoofdredacteur G. E. DE WINTER TH. W. BEYNDERS Tegenstellingen in Spanje Franco-politie goed geïnformeerd De linkse partijgangers in Spanje tonen een vrij grote mate van reserve tegenover de ontwikkelingen in de ant:-Franco groepen in het buitenland aldus meldt de correspondent van Keuter uit Madrid. De pogingen van Prieto om „buiten de regering in ballingschap om, een „nationaal comité" te vormen, waarin alle anti-Franco groepen met inbegrip van de royalisten, doch met uitslui ting van de communisten opgenomen zullen worden, vinden over het alge meen weinig bijval. Men verwacht, dat de socialistische partij in Spanje, die de uiteindelijke zeggenschap over par tij-aangelegenheden opeist, een verkla ring van liaar houding tegenover de kabinetscrisis van de republikeinse re gering te Parijs zal uitgeven. De ver volgingen door de politie maken het echter moeilijk een landelijke beslis sing te nemen. Socialistische afkeuring Er is in de Spaanse socialistische partij een sterke fractie, die Prieto's houding tegenover de communisten af keurt, zo vervolgt Reuter's correspon dent. De communisten, zo redeneren de aanhangers* van deze groep, hebben gedurende acht jaar het grootste aan deel in het verzet gehad en het groot ste gedeelte der politieke gevangenen behoort tot de communistische partij. Verscherpte actie. Prieto'% aanhangers daarentegen be weren, dat hij de categorische belofte tot hulp,van Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, en eveneens van Frankrijk en de V.S. heeft, in het geval hij de communisten weet te eli mineren. Inmiddels worden de com munisten en de socialisten steeds meer in hun bewegingsvrijheid belemmerd door het optreden der politie. De actie richt zich het meeste tegen de com munisten. Steeds weer worden er jon ge lieden uit 't communistische hoofd kwartier te Toulouse nahr Spanje ge zonden om de gearresteerde, leiders te vervangen. Het komt echter dikwijls voor, dat zij nog dicht bij de grens door de Spaanse politie gearresteerd worden. Dit doet vermoeden, dat de politie van Franco goed geinformeerd is aangaande de gebeurtenissen in het kamp der ballingen Treinwagon ie Berlijn' in brand 26 personen gedood De brand in een treinwagen in de Sowjet Zóne van Berlijn, tengevolge waarvan 24 mensen om het leven kwamen, is vermoedelijk niet ont staan door vonken uit de locomotief, zoals eerder werd geopperd, doch doordat een weggeworpen brandende cigaret de inhoud van een lekkende kan met ontbrandbare vloeistof vlam deed vatten. Nog twee slachtoffers zijn overleden, waardoor het totaal aantal doden tot 26 is gestegen. Men verwacht nog een zestal sterfgeval len van de 47 als ernstig gewond ge noteerden. Behalve een lekkend ben- zineblik, dat door een weggeworpen cigaret in brand geraakte, schijnt ook een pakket spoelen met films tot het ontstaan van de felle brand te hebben bijgedragen. De passagier die deze bagage vervoerde, is gear resteerd. Voor Ce vrouw. Een fris, wit met rood gestreept jurkje als van deze foto is net iets voor deze warme dagen. Manifest van De Gaulle „Tot redding van het Franse voik" In een manifest heeft generaal De Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan om bij de gemeenteraadsver kiezingen in October de „Rassemblent du Peuple Francais" te steunen en zo de Franse republiek te hervormen en de staat dienstbaar te maken aan het gemeenschappelijk belang. Het manifest gewaagt van een „ern stige situatie" waarin de eenheid van het land wordt bedreigd door „sepa ratisme" en de „rivaliteit der partij en". De Gaulle verklaart, dat zijn „Ras- semblement in geheel Frankrijk can- didaten zal stellen. „Ieder - aftredend raadslid, onverschillig Voor welke par tij hij vroeger is gekozen, kan, zonder aan zijn overtuiging ontrouw te wor den, als candidaat voor de „Rassem- blement" optreden, mits hij zich ver plicht deze beweging te volgen." Met nadruk herhaalt de Gaulle, dat de Rassemblement geen partij is en dat de candidatenlijsten zullen wor den samengesteld uit mannen en vrou wen van verschillende overtuigingen, „die willen samenwerken in de red ding van het Franse volk". Duits socialist beschuldigt Sowjets Franz Neumann, de voorzitter van de Sociaal Democratische Unie van Groot-Berlijn, heeft verklaard, dat zijn partij in staat is honderden soci- aal-dëVnocraten te noemen, die te Berlijn en in de Sowjet-russische zó ne waren gearresteerd en van wie „sindsdien nooit meer iets is verno men" Neumann legde deze verklaring af naar aanleiding van een uitlating van Generaal Lucius Clay, de bevel hebber van de Amerikaanse zóne, die had verklaard, dat de berichten van politieke vervolging door de Sowjet- Russische autoriteiten moeilijk te verrifiëren zijn. Nieuwe resolutie inzake Indonesië Naar de „New-York times" ver neemt, zal de Belgische vertegen woordiger hedenavond een nieuwe re solutie in de Veiligheidsraad voor leggen, waarin wordt voorgesteld aan het Internationaal Hof van Ju stitie te verzoeken uit te maken of de Veiligheidsraad jurisdictie heeft inzake de Indonesische kwestie. BOVENSTAAND REPRODUCEREN WIJ EEN FOTO VAN T VOLTALLIG PRINSELIJK GEZIN. DEZE FOTO IS PERSOONLIJK DOOR H.M. DE KONINGIN GEMAAKT EN AAN DE PERS TER PUBLICATIE AFGESTAAN Pools anii-Russisch leger in Duitsland f Het blad van het Sowjet-leger „De Rode Ster" bericht, dat ongeveer 4.000 man uit het leger van Generaal Anders werden uitgerust en gedeta cheerd zijn bij Bamberg, in de Ame rikaanse zóne van Duitsland, waar zij in barakken zijn ondergebracht. Het blad noemt dit een voorbeeld van de wijze waarop de Amerikaanse- en Britse bezettingsautoriteiten bijdra gen tot de verspreiding der „Oorlogs psychose" onder de Duitsers. De regering heeft besloten Dinsdag a.8. nog geen verklaring over de In donesische kwestie in de Tweede Ka mer der Staten Generaal af te leg gen. Ministers vragen ontslag Het Griekse kabinet heeft beraad slaagd over het buiten de wet stellen van de Communistische Partij. Er wer den geen beslissingen genomen. Na afloop van de vergadering, waarop maatregelen besproken werden om de gevaarlijke binnenlandse toestand meester te worden, déden reeds dade lijk geruchten in Athene de ronde over een komende kabinetcrisis. Deze is dan ook gekomen. Drie Griekse mi nisters hebben heden hun ontslag in gediend. Het zijn de leiders van de drie centrum-partijen. Na hun ontslag aan Demetrios Maximos ,de minister president, te hebben aangeboden, ver lieten zij de kabinetsvergadering.. De minister-president heeft zich daarop naar koning Paul begeven, om het ontslag van het kabinet aan te bieden Koning Paul heeft Maximos ver zocht in functie te blijven totdat de crisis is opgelost. De koning zou ten spoedigste verschillende part ij-leiders ontvangen, te beginnen met Constan tin Tsaldaris, de leider van de volks partij en minister van buitenlandse zaken in het aftredende kabinet. Zaterdagavond heeft de koning met Tsaldaris overleg gepleegd. Hem is opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Vandaag hoopt hij reeds de namen der nieuwe ministers aan de koning te kunnen voorleggen. Tsal daris zoekt daarbij steun bij alle I^ktijen, inclusief de liberalen. Naar in officiële Britse kringen te Londen wordt vernomen, zou men het in Britse regeringskringen betreuren, als de Griekse coalitieregering door een andere zou worden vervangen. Amerikaanse kringen in Athene wa ren zeer terughoudend in hun com mentaar op de Griekse regeringscri sis, doch, naar gemeld wordt, vrezen zij een „dynamische politiek" van een mogelijke rechtse regering van de Po pulisten. Men gelooft, dat een derge lijke regering een extreme politiek in het onderdrukken vn de guerilla-op- stand zou volgen. Het hoofd van de Amerikaanse hulpverleningscommissie verklaarde, dat zij een zware last zou kunnen betekenen vt>* de geringe hulpbronnen, die het land heeft. Mijnontplofting In Engeland NEGENTIEN DODEN Eind vorige week deed zich in de mijn Morrison North een explosie voor, waardoor 24 mijnwerkers van de nachtploeg werden verrast; 19 hunner zijn om het leven gekomen. Dank zij de onvermoeide arbeid van reddings ploegen konden vijf mijnwerkers, die brandwonden hadden opgelopen, be vrijd worden. Zij werden in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. De mijn Morrison North is een van de oudste van een groep kolenmijnen in het graafschap Durham. In 1926 brak een hevige ondergrondse brand uit in deze mijn, welke in 1943 weer oplaaide. Enkele maanden geleden werd een groot deel van de mijn, die wegens de branden was afgesloten, weer opengesteld. Het plan van de Populistische partij voor 'n coalitie met de liberale, waar in beide partijen op gelijke voet «ou den zijn vertegenwoordigd, ls door de liberalen afgewezen. De koning heeft Zondagavond de af tredende minister-president Maximos, en de leider der populisten, Tsaldaris, bij zich ontvangen. Ter gelegenheid van de jaarbeurs te Utrecht, die van 9 tot 18 September gehouden wordt, zullen op initiatief van de buitenlandse dienst der jaar beurs extra KLM-vluchten gemaakt worden van Groningen, Leeuwarden en Maastricht naar Soesterberg. Van daar gullen de jaarbeursbezoekers per autobus naar Utrecht gebracht wor den. waar zij de gehele dag de tijd hebben om de jaarbeurs te bezoeken. Nederlands legerbericht Wapenstilstand een schijnmanoeuvre? Het-officiële Nederlandse communi qué meldt o.m.: Talloos zijn nog steeds door de T.N.L gepleegde inbreuken op het bevel tot stajring der vijandelijk heden. Klaarblijkelijk beschouwen de verantwoordelijke leiders te Djogja dit bevel niet anders dan een schijnma noeuvre, uitsluitend voor het buiten land bestemd, die door de Republi- Dr. Gani beweert.... Minister Gani heeft verklaard, dat de Republikeinse weerstand tegen de Nederlandse „agressie" in de bezette gebieden thans groter is dan geduren de de Nederlandse politionele actie. Hij gaf drie redenen aan, waarom volgens zijn mening, de situatie in de door Nederland bezette gebieden chao tisch zou worden: 1. Het Nederlandse leger heeft nog steeds vrijwel uitsluitend de grote ste den bezet, terwijl slechts kleine cul tuurgebieden zijn veroverd, om de te rugkeer van ondernemers mogelijk te maken. 2- De Republikeinse politiek van de verschroeide aarde heeft de Nederlan ders van de welvaartsbronnen in de bezette gebieden beroofd. 3. Slechts een kleine groep Indone siërs is bereid gevonden een rol te spelen „In marionnetten-regeringen van het „Quisling"-soort". Kanselboodschap in Indonesië Het bestuur der Protestantse Kerk in Indonesië heeft op 14 Augustus een kanselboodschap tot de gemeenten ge richt, waarin wordt gewezen op de verbondenheid van het menselijk ge slacht, welke verbondenheid dient uit te gaan boven vraagstukken van ras, nationalisme en verschil van politiek inzicht. De kerk wil de drang naar vrijheid erkennen en respecteren, maar er tevens van uit gaan, dat de volke ren op elkander zijn aangewezen. Zij komt op grond daarvan op voor de rechten der minderheden in Indonesië. De kerk veroordeelt elke vorm v^p onrechtmatig winstbejag en maat schappelijke uitbuiting, zij veroordeelt niet minder het opzwepen van politie ke hartstochten, de verwoesting, wraakneming en moord. De boodschap besluit met een „voorbede voor onze overheid, op wie zulk een bovenmen selijk zware taak rust, alsook voor de volkeren en de leden der christelijke kerk in Indonesië. keinse strijdkrachten niet ernstig moet worden genomen. Gisteren veroorzaak ten vijandelijkheden van de T.N.I. blij kens totdusver ontvangen berichten aan Nederlandse zijde 8 gesneuvelden en 30 gewonden. In de omgeving van Salatiga op Midden-Java moesten Nederlandse pa trouilles herhaaldelijk gebruik maken van automatische wapens en mortieren In de oosthoek* van Oost-Java maak ten zwervende T.N.I.-formaties inten sivering van Nederlandse patrouilles in dit gebied noodzakelijk. In de sector van Modjokerto werd een Nederlandse patrouille beschoten. Op Madoera ondernam de T.N.L een aanval op Bankalan. Op Noord-Sumatra werden enkele aanvallen op Aernaoeli door Neder landse troepen afgeslagen. Op Midden-Sumatra beschoot de T. N.I. een Nederlandse patrouille in het gebied ten noord-oosten van Padang. Bij Batoeradja op Êuid-Sumatra ont stond een hevig vuurgevecht met een T.N.I.-formatie, die met aanzienlijke verliezen werd verdreven. Hoe meer door Djogja openlijk en tersluiks hetze- en leugenberichten naar door ons bevrijd gebied worden geleid, hoe driester de T.N.I. wordt in zijn agressie. De „Times" constateert... De „Times" constateert, dat de „zo snelle verslechtering van de toestand op Java sinds het bevel tot staking van het vuren, grotendeels te wijten is aan het feit, dat de Indonesische guerilla- troepen menen, dat zij een verdere Ne derlandse militaire actie niet tg vrezen hebben". Er bestaat nu een dringen de behoefte aan interventie ter voor koming van repressaillemaatregelen tegen de Chinezen en Indonesiërs, die de Nederlandse troepen hebben ver welkomd. Het blad signaleert de ver bijsterende indruk, welke de handelin gen van de Veiligheidsraad op het Nederlandse volk hebben gemaakt en is van oordeel, dat de Nederlanders nog «teeds niet inzien, dat de militai re actie, die xU heilzaam en onver mijdelijk achten, onverenigbaar is «net de pogingen, door andere mogendhe den ondernomen, om recht te laten wedervaren aan de eensgezinde eisen van het nationalisme in Zuidoostazië. Exodus 1947" De Britse ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat de Britse regering dó Franse regering heeft verzocht, de 4500 Joodse emigranten van de „Exodus 1947". die door drie Britse schepen naar de Franse kust werden terugge bracht, daar weigerden nan land te gaan, en thans naar de Britse zone van Duitsland worden gebracht, weder op te nemen. De emigranten zouden uit de Britse zone per trein naar Frank rijk worden vervoerd. Een woordvoerder van de 4500 emigranten van de Exodus, die thans op weg naar Hamburg zijn, heeft ver klaard. dat de emigranten nergens anders dan in Palestina aan land wil len gaan. De-woordvoerder voegde er a<.n toe, dat de emigranten noch per boot, noch per trein naar Frankrijk willen gaan, daar zij van dat land uit niet legaal naar Palestina kunnen emigreren. Maandag zullen de Joden over de gehele wereld van zonsopgang tot zonsondergang vasten als protest te gen het overbrengen van de 4500 im migranten van de „Exodus 1947" naar Duitsland. Het bestuur van het Joods bureau heeft telegrafisch bij alle leden van de V.N., behalve de Arabische landen, geprotesteerd. Het Joods nationaal fonds is een in* zamelingsactie begonnen tot het in schrijven van de opvarenden van de „Exodus 1947" in zijn gouden boek, een te Jeruzalem bijgehouden album, waarin de namen voorkomen van hen, die zich voor de Zionistische zaak bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Aan boord van een der drie Britse schepen, die de illegale Joodse immi granten naar Hamburg brengen, heeft een der Joodse leiders gesproken over de „beslissende strijd te Hamburg". Alleen lafaards en verraders zullen aan land gaan, zo zei hij. Wij an deren. zullen echter aan boord blij ven en tot het einde toe weerstand bieden. TREINONGELUK IN FRANKRIJK Te Meze bij Montpelier in Zuid- Frankrijk z\jn twee tseinen op elk&ax gereden. Vier personen kwamen hier bij om het leven en er zijn 28 gewon den. In vaderlandse bodem Zij, die gevallen zijn Ingevolge een beslissing van de re gering zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op overheidskosten van het stoffelijk overschot van Nederlander» die in Duitsland tengevolge van oorlogshan delingen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die vrijwillig zich naar Duitsland begaven en onvader- landslievenden vallen hier niet onder Uit dë aard der zaak zal met de uit voering dezer werkzaamheden enige Jaren gemoeid zijn. Uitsluitend zullen worden overge bracht de overschotten diergenen, wier identiteit volkomen vaststaat, die af zonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naaste verwanten prijs stellen. Zij, wier overschot in massagraven liggen, zullen ter plaatse moeten blij ven rusten. Aangevangen wordt in de Russische zone, daarna volgen de an dere zones. De directie der Nederland se Spoorwegen heeft spontaan tot de tegenover de gevallen landgenoten bij zonder sympathieke daad besloten om de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren in daar toe eveneens kosteloos geschikt te ma ken wagons. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht over deze aangelegenheid geen correspondentie met de er bU betrokken bureaux te willen voeren. Alleen zij, die uitge nodigd worden nadere bijzonderheden op te geven, kunnen dit doen. Reeds voorheen bij de bureaux ont vangen aanvragen en opgaven zullen thans worden gebruikt. Republikeins* acties Het Republikeinse legercommuniqué meldt onder meer, dat in Midden-Java Timoeredjo wederom door Republi keinse troepen bezet is. Voor de kust bij Djepara zijn twee Nederlandse schepen gesignaleerd. Wonomertc ls wederom door Republikeinse troepen bezet Luchtverkenningen en gevech ten met Nederlandse patrouillee zijn gemeld. De Nederlandse troepen heb ben met behulp van vliegtuigen en tanks, het vliegveld bU Malang be zet. De aanval werd door een Neder lands bataljon, vier tanks en twee vliegtuigen, van twee kanten tegelijk uitgevoerd. HET WEER VANDAAG DROOG WEER Plaatselijk overdrijvende wolkenban ken, doch vrijwel overal droo* ««t met meest matige wind turnen noord en noord-oost Weinig verandering van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1