maarder het \umiit; womgteüort De Veiligheidsraad niet positief Na de besluiten van de Veiligheidsraad Nederland en Indonesië worden herinnerd aan de wapenstilstand Druk op de bevolking door Rep. leger Ajax naar Stockholm Staan wij voor een regeringscrisis? Arrestatiebevel voor „prol." Pootjes HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 1022 Woensdag 27 Augustus 1947 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 J>AG5LAD VOOR ALKMAAR W OMMViüO TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER I De Indonesische kwestie Voorlopig geen verdere behandeling De Veiligheidsraad heeft Dinsdag de debatten over de Belgische resolutie hervat. Deze resolutie die voorstelt de kwestie van de competentie van de Kaad aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen, werd door Frankrijk ondersteund. De Franse afgevaardigde betoogde, dat dit een Raad niet behoefde te vertragen of in de weg te staan verdere actie van de Raad niet behoefde Verworpen Het Belgische voorstel werd verwor pen met vier stemmen vóór t.w. Groot-Brittannië. Verenigde Staten, Frankrijk en België één stem tegen (Polen* en zes onthoudingen. De Australische gedelegeerde wees de Belgische resolutie van de hand en verklaarde: „De Raad heeft jurisdictie in deze aangelegenheid volgens hoofd stuk 7 van het Charter, omdat de bei de partijen er niet in geslaagd zijn om, gehoor gevend aan *ie resolutie van de Raad van 1 Aug. het geschil op vreed zame wijze op te lossen". Een herinnering Na de. verwerping van de Belgische resolutie ging de Raad over tot de be handeling van een Poolse resolutie. Hierin werd voorgesteld de Neder landse en republikeinse autoriteiten in landse en republikeinse autoriteiten in verband met berichten over her- herinneren aan het wapenstilstandsbe vel van 1 Augustus en beide- partijen te verzoeken zich daaraan strikt te houden. Het Poolse voorstel behaalde tien stemmen en werd dus aangenomen. Er was één onthouding, n.1. van Groot- Brittannië. Nederland bereid Mr. van Kleffens deelde mede, dat de resoluties van de Veiligheidsraad door rijn regering bestudeerd werden. Hij wgs er zeker van, dat Nederland alles in het werk zou stellen om een spoedige beslissing te bereiken. Ne derland zou een vréedzame oplossing toejuichen. De voorzitter verklaarde vervolgens, dat hiermede de eerste fase van de behandeling der Indonesische kwestie beëindigd was. De kwestie bleef op de agenda en ieder lid had het recht haar, indien noodzakelijk, wederom in behandeling te brengen. De heer Palar, die als adviseur van de Indonesische delegatie zal optreden, is inmiddels te Lake Succes gearri veerd. Sowjets bezetten een eiland Naar het onafhankelijke Chinese blad Hsin Min Pao meldt, hebben Sowjet- troepen het eiland Hahiatze aan de sa menvloeiing van twee rivieren in het uiterste Noord-Westen van Mandsjoe- rije bezet. De Sowjet-troepen zouden verdedigingswerken oprichten. Correspondentie met familie in de republiek Het is nog steeds mogelijk contact te hebben met familie in het onbezette gebied van Java en Sumatra, doch uit sluitend via Rode Kruisformulieren i alleen gesteld in de Engelse taal. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Vlamingstr. 2, 's-Gravenhage. Te Dalston in Engeland kwam het tot botsingen tussen communisten en aanhangers van de Engelse bond van oud-strijders tijdens een mee ting van de bond. Terwijl de communisten de „Internationale" zongen schreeuwden de oud-strijders-aanhang „Molsley" Nederlands legerbericht Opnieuw slechts" zuiveringsacties Meerrlerheidskabinet in Griekenland? Tsaldaris, die met de vorming van een nieuwe regering in Griekenland is belast, heeft geweigerd het minis ter-presidentschap en de portefeuille van oorlog, openbare orde en justitie aan Sophoelis, leider der liberale par tij toe te vertrouwen. Tijdens een onderhoud, dat Tsalda ris met Sophoelis had op de Ameri kaanse ambassade te Athene, bleef laatsgenoemde echter op zijn stand punt staan. Tsaldaris heeft voorge steld een technicus het minister-pre sidentschap toe te vertrouwen. Men verwacht thans de vorming van een beperkte coalitie-regering: Later heeft Tsaldaris meegedeeld, dat hij een kabinet zal vormen uit leden van de Populistische party, die de meerderheid in het parlement heeft, terwijl de deur open blijft voor elke andere partij, die het kabinet wil helpen bij de strijd tegen de com munisten. Tsjaldaris legde deze verklaring af na de vergadering op de Ameri kaanse ambassade. o— Weer extra vlees Nu de droogte blijft aanhouden stygt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de»volgende week voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra-rantsoen van 100 gram vlees worden beschikbaar gesteld. In de bonnenlijst van deze week zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag a.s. geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees gekocht worden. Vandaag regeringsverklaring? (Van onze Haagse correspondent) De ministerraad is Maandag we derom bijeen gekomen. Hoewel geen officieel rapport is uitgegeven kun nen wij toch melden, dat minister president dr. Beel Woensdag of Vrij dag een regeringsverklaring zal af leggen. Mocht de Veiligheidsraad niet tot een besluit komen, dan zal de rege ringsverklaring toch worden gege ven. Wat wil'en Dr. van Mook en Generaal Spoor? (Van onze Haagse correspondent) Op een vraag of het juist was, dat zowel dr. v. Mook als generaal Spoor te kennen zouden hebben ge geven niet langer mee- de verant woordelijkheid te willen dragen en ontslag zouden aanbieden, indien niet deze maand de actie kon worden voortgezet ter bescherming van have en goed, verklaarde men ons in goedingelichte kringen, dat er van een officieel schrijven met deze in houd geen sprake is. Op onze vraag of dr. v. Mook en generaal Spoor dit vertrouwelijk hadden meegedeeld ver klaarde men ons niet te kunnen in lichten. Men wenste dit eventuele ver trouwelijke schrijven evenmin te de menteren. Het Nederlandse militaire communi qué meldt, dat de TNI voortdurend druk uitoefent op de bevolking van de I randgebieden teneinde haar tot eva cuatie naar het Republikeinse gebied te dwingen. Wederom zijn Nederland se patrouilles en posten beschoten bij Adjibarang. Ten Westen van Poerwo- kerto is een Nederlandse post door de TNI met mortieren en geweren onder vuur genomen. Ten Westen van Sala- tiga in Midden-Java zetten Neder landse troepen een zuiveringsactie in tegen enige formaties van de TNI, die hun posities in het bevrijde gebied po gen vooruit te schuiven. De TNI leed gevoelige verliezen en werd verdre ven. Een groep van de TNI ten Zuid- Westen van Tegal werd door Neder landse troepen enige verliezen toege bracht. In Oost-Java bij Sitobondo werden twee Republikeinse agitatoren gedood en veertig gevangen genomen. Bij zuiveringsacties ten Zuid-Wester van Banjoewangi werd een aantal Re-, publikeinen gedood. Een Nederlandse patrouille in de omgeving van Tand jong Balai heeft vier Lasjkarleden neergeschoten en vier gevangen geno men. Volgens tot dusver ontvangen gegevens bedragen de verliezen van Maandag één gesneuvelde en twee ge wonden. Op vele plaatsen zijn in het bevrijde gebied onderdelen van de TNI door Nederlandse troepen verdreven. Deze onderdeler hadden zich weer verza meld in grotere en kleinere groepen en# gaan voort met het vernielen van bruggen en opwerpen van versperrin gen. Op 23 Augustus is te Garoet een lievige brand waargenomen in de rich ting Bajongbong achter de heuveltop pen ten Zuid-Westen van Garoef. In Tasikmalaja werden drie Japannezen gevangen genomen. Nederlandse troe pen vonden in een fabriek te Negla in West-Java veertig pakken .dyna miet. In een kampong van Pemama- rang bij K ajoeagoeng in Zuid-Sumatra werden op 22 Augustus twee Indone sische vrouwen, drie Indonesische mannen en vijf Indonesische kinderen vermoord. In een rivier werden de verminkte lichamen gevonden van drie Indonesiërs, aan handen en voeten ge bonden. Gelukkig geformuleerd,'' aldus van Kleffens Sharir handhaaft zijn standpunt De beslissing van de Veiligheidsraad inzake het conflict in Indonesië wordt door de betreffende partijen zonder enthousiasme beschouwd. Mr. v.Klef- fens noemde het voorstel van de Ver enigde Staten tot het aanbieden van goede diensten „gelukkig geformu leerd". Hij voegde er aan toe „het mo ge een uitstekend besluit zijn aan de Nederlandse regering is de beslis sing". Soetan Sjahrir verklaarde tegenover Reuter „Wij hebben Maandag aange geven, w'at onzes inziens de beste op lossing van het probleem is. Wij hand haven déze kijk." Sjahrir gaf toe, dat de Republiek een kleine overwinning behaald heeft door het feit, dat de Veiligheidsraad Indonesië op gelijke voet als Neder land heeft behandeld bij de benoe ming van een arbitragecommissie van drie man. De Republiek is nog steeds uitdrukkelijk van oordeel, dat de Vei ligheidsraad in zijn geheel de zaak had moeten behandelen. De vertegenwoordiger van India, dr P. P. Pillai deelde na de zitting aan Reuter mede, „Ik ben van mening, dat het besluit niet helemaal een goede oplossing voor de Republiek is. Het is te betreuren, dat door veto van het socialistische Frankrijk de stap tot de mocratische vooruitgang in Azië moest worden verhinderd". Het eerste elftal van Ajax is Maan dagmiddag per KLM-vliegtuig naar Stockholm vertrokken, om daar een wedstrijd te spelen tegen het sterke AIK. Verder zal Ajax te Kopenhagen uitkomen tegen Arlstad en in Oslo te gen Frigge. Met uitzondering van mid- voor Bruins is het elftal volledig. De mogelijkheid kan ieder ogenblik een feit worden (Van onze Haagse correspondent) Een hooggeplaatst autoriteit, die dagelijks persoonlijk contact heeft wet het kabinet, verklaarde ons Maandagmiddag dat de bar.s op r kabinetscrisis gToot ls, wanneer de Veiligheidsraad besluit dat Nederland zijn troepen moet terug trekken tot achter de oorspronke lijke demarcatielijnen. Eveneens achtte hjj een crisis tot de waar schijnlijkheden indien dc arbitrage-resolutie zou worden aangenomen. Het laatste ach^e onze zegsman eerder waarschijnlijk dan heJ eerste. scherpe reactie In P. v. d. A.-krin- „Piel Hein" naar Nederland vertrokken De torpedoboot jager „Piet Hein" is Maandag uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. „Ik heb alle respect voor het feit, dat het overgrotè deel van onze pers de eenheid in het kabinet naar buiten te bewaren", aldus onze zegsman, „doch we mogen onze ogen niet sluiten voor mogelijkhe den, die ieder ogenblik feiten kun nen worden." Onze woordvoerder wees er voorts op, dat de meerderheid van het hui dige kabinet op het standpunt staat, dat het niet van haar verantwoor delijkheid word ontheven door een besluit van een incompetent lichaam, aangezien een besluit door incompe tente partijen genomen, alle rechts geldigheid mist. Anderzijds zal het vrijwel onmoge lijk blijken een eventuele ongunstige beslissing van het „gekleurde college" in Lake Succes voor notificatie aan te nemen, enerzijds vanwege even tuele sancties, anderzijds van wege gen. Onze woordvoerder achtte het ten slotte zeer waarschijnlijk, dat even tuele sancties, anderzijds vanwege worden door de wereldbank. DE HAVEN VAN ZAANDAM VERBETERD B. en W. van Zaandam vragen de raad een crediet van f 570.000 voor de verbetering van de oude zeehaven. De grote houtschepen konden tot heden slechts in de nieuwe zeehaven gelost worden. Daar de oude zeehaven vele voordelen biedt boven de nieuwe, wil len B. en W. ertoe overgaan het zij- kanaal, dat de toegang vormt naar de oude zeehaven, tot een diepte van 9.50 meter beneden N.A.P. te doen uitbag geren en de vaargeul tot 26 meter te doen verbreden. DE BAKKERS BAKKEN OP 1 SEPT. De werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg besloten op Maandag 1 September as. te werken ah: op een gewone werkdag. Deze re geling geldt voor het gehele land. EéN VAN DE PROBLEMEN, die ons nationaal met de meeste zorg vervul len, is ongetwijfeld dat van het ontstellende woningtekort, dat in en door de jaren van oorlog en bezetting is ontstaan. Niet alleen, dat sedert 1940 de bouwnijverheid grotendeels heeft stil gestaan, maar daarnaast is er ten gevolge van de oorlogshandelingen een niet gering percentage van de totale woningvoorraad verloren gegaan. Er zijn daarom streken in ons land, waar het woningprobleem inderdaad catastrophaal kan worden genoemd. Wij denken aan het Westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen, aan de dorpen In de Maas-vallei, aan de Betuwe, aan Nijmegen, Arnhem, Wageningen, Rot terdam en den Haag. Er zijn ons eertijds welvarende dorpen bekend, die thans niet veel meer zijn dan een woestenij met kippenhokken, varkens kotten en primitieve bouwsels tot woonoord voor vaak grote gezinnen. Ook echter in de minder of in het geheel niet door het oorlogsgeweld getroffen gebieden, is de woningnood zeer groot. De Woningtelling TEGELIJK MET DE laatste volkstelling is er ook een woningtelling gehouden. Met grote voortva rendheid heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek deze gevens voorlopig verwerkt en zo ligt reeds thans een officieus resultaat voor ons. Ware het, dat wij niet zelf onze woonstee had den in een zeer zwaar geteisterde stad, wij zou den van de uitkomst van het C.B.S. danig zijn geschrokken. Het woningtekort kan namelijk op niet minder dan 340.000 woningen worden ggsteld. Dat is op een totale woningvoorraad in ons land van ongeveer 2 millioen niet minder dan zeven tien percent. Van iedere honderd gezinnen moe ten er dus zevenen door samenwoning onderdak zien te vinden. In dit cijfer is niet begrepen het aantal gezinnen, dat in een huis moet wonen, dat voor de gezinsomvang en de gezinsstaat fei telijk ongeschikt is. In wezen geeft derhalve dit ontstellende cijfer een nog te gunstig beeld. Naar onze mening kunnen wij veilig aannemen, dat ongeveer een kwart van onze bevolking naar eigen oordeel op onvoldoende mate is gehuis vest. In de Zuidoosthoek van ons land is het woningprobleem het nijpendst. De percentages voor Limburg, Gelderland en Noord-Brabant be dragen respectievelijk 21, 18 en 17. Noord-Holland staat er met een percentage van 10 nog betrekke lijk gunstig voor, terwijl Amsterdam slechts tot een percentage van 8 komt. Het minst erg is de toestand in Friesland, waar de woningnood slechts 5 percent bedraagt. Hel hersfel HET HERSTEL VAN de toestand, dat ieder Ne derlands gezin weer over een behoorlijke woning al is het dan slechts in huur zal kunnen beschikken, zal nog vele jaren vorderen. In het eerste volle jaar na de bevrijding 1946 zijn er in totaal slechts 1744 woningen in ons land gebouwd. Ongetwijfeld zal het cijfer over 1947 een gunstiger beeld vertonen, maar het zal stellig lang niet het aantal van 70.000 halen, dat reeds normaal per jaar nodig is om het groeiend aantal gezinnen te huisvesten en wrakke woningen te vervangen. Waarbij wij dan nog niet eens spre ken van een inlopen van de achterstand van meer dan 300.000 woningen. Integendeel, wij mo gen aannemen, dat aan het einde van dit jaar het woningtekort groter zal zijn, dan het op 1 Januari was. En wij zijn pessimistisch genoeg om te veronderstellen, dat deze ontwikkeling zich nog wel enige jaren zal voortzetten. Tenzij de wederopbouw nieuwe wegen zou weten te vinden om de woningbouw te versnellen. Wij denken in dit verbanc^ aan het doorvoeren van een utility- bouw. Een somber beeld HET BEELD VAN de wederopbouw van ons land, zover het de woonruimte betreft, is inderdaad somber. Dit treft ons Nederlanders des te ster ker, omdat wij op het gebied van de woningbouw in de wereld een zeer goede naam hadden. In niet vele landen in en buiten ons werelddeel waren de woningtoestanden zo gunstig als in ons land. Talloze buitenlanders kwamen naar ons land op excursie om nieuwe bouwkundige ideeën te vergaren en iets te leren van de wijze waarop wij het probleem van de volkshuisvesting hadden geregeld. Een schrale troost voor ons is, dat het wonifigprobleem op vrijwel de gehele wereld zeer ernstig is. De wederopbouw wordt door drie factoren be lemmerd, nmL door de "gebrekkige materialenpo- sitie, het gebrek aan arbeidskrachten en de zo zeer gestegen bouwkosten. De materialenpositie is, zoals op ieder gebied momenteel, zeer moei lijk. De steenfabrieken werken op hoogspanning, maar de vraag is te groot, dat er geheel aan zou kunnen worden voldaan. De houtpositie is slecht en ook ten aanzien van vele andere voor de we deropbouw noodzakelijke grondstoffen kan men niet optimistisch zijn. Dit belemmert de weder opbouw in niet geringe mate. Nog meer moeilijkheden baart de personeels voorziening. Het aantal valide geschoolde ar beidskrachten is door de lange jaren der bezet ting eer af-, dan toegenomen. Daarbij komt nog, dat uiteraard in de meest getroffen gebieden juist niet een naar verhouding evenredig aantal werk krachten woont. Deze moeten dus van elders wor den aangevoerd, waaraan vele moeilijkheden zijn verbonden. Tenslotte vinden nog vele bouwvak arbeiders een bestaan in reparatie- en ander werk. En bij dit alles moeten wij nog voegen, dat de verveelvoudigde bouwkosten het bouwen nu niet direct attractief maken. Het nijpende woning tekort zal ons land nog wel vele jaren teisteren. DEWL Wordt Leopold van België teruggeroepen De voormalige Belgische, minister van koloniën. Albert de Vleeschauwer, die zijn land zal vertegenwoordigen in de commissie voor de niet autono me gebieden, heeft bij het betreden van het vliegveld La Guardia bij New York verklaard, dat in de aanstaande weken koning Leopold naar België te ruggeroepen zou worden. „Zo 't nodig is, zal een plebisciet plaats hebben, maar wij denken niet, dat het noodza kelijk is hiertoe onze toevlucht te ne men." De Vleeschauwer meende, d%t de te rugkeer van de koning kon plaats heb ben door de wet van 1945 in te trek ken en door te verklaren, dat de re denen, die de koning in de onmogelijk heid plaatsten te regeren, niet langer bestaan. Naar zijn mening heeft Bel gië een koning „broodnodig". Beperking van het vethrecht? De Veiligheidsraad zal vermoede lijk Donderdag een speciale verga dering wijden aan de kwestie van het gebruik van het vetorecht. De vergadering zou zich voorna melijk bezig houden me' de door de algemene vergadering aangenomen resolutie, welke de grote vijf aan spoort, alles in het werk te stellen „om te verzekeren, dat het gebruik van het yetorecht de Veiligheidsraad niet zal beletten snelle beslissingen te nemen" De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doende tegen de 57-jarige Johannes Willem Pootjes uit Hilversum, een bevel uit gevaardigd tot onmiddellijke in hech tenisneming van de verdachte, die 14 dagen geleden bij de behandeling van zijn zaak niet was verschenen en nog steeds onvindbaar-is. Het college ver wees de zaak tegen deze hoofdredac teur van „De Vredestichter", die Ne derlandse militairen aanzette tot de sertie en zich uitgaf als professor in de hogere jurisdictie, terug naar de rechter-commissaris voor een onder zoek naar verdachte's geestvermogens. De eis luidde 4 jaar. Vergadering Zuivelbond Op 24 September a.s. des middags om" half twee zal in het gebouw „Bel- leveu" te Amsterdam de Algemene Ne derlandse Zuivelbond (F.N.Z.) zijn al gemene vergadering houden. O.m. zal prof, G. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen een inleiding houden over „de prijs- en loonpolitiek in het licht van onze toekomstige economi sche ontwikkeling". Hilitairen op Koninginnedag In verband met de verjaardag van de Koningin zullen de militaire re- tourkaarten (plaatsbewijzen enkele reis, voor militairen geldig voor Ijeen- en terugreis) van Vrijdag 29 Augustus tot en met Dinsdag 2 September gel dig zijn. TOK! TOK! WEER EEN EI! In de bonnenlijst, die op 28 Augustus bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor één el voor personen van 21 jaar en ouder.- Is Uw nummer er bij? 501e Staatsloterij, 5e klasse, 10e trek king. 15000.— 14908 5000.— 1838 1000.— 10329 17747 18334 400.— 1102 2304 10893 10971 200.— 1713 5351 6369 9742 19540 100.— 3732 5000 5008 7288 13230 13719 15845 15915 16084 18756 19221 21004 21902 ZONNIG WEER Zonnig weer met in het Zuld-OosteB van het land later tijdelijk wat be wolking. Vrijwel overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige, tijdelijk vrö krachti ge wind uit Noord-Oostelijke riebttn*»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1