Vijftien ton goud maakt luchtreis Koningin Wil hel mi na 67 jaar Goudreserve uit Londen terug 42,5 millioen vindt de weg terug naar de Nederlandse Bank Rapportover Palestina Joden van „Exodus" worden geselecteerd De Pan-Amerikaanse- Conferentie Resolutie's van de Veiligheidsraad door de regering aanvaardbaar geacht HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No. 7025 Zaterdag 30 Augustus 1947 Uitg. N V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Kedactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3971 - Alkmaar - Postrek. 116376 mnnrder ■DAOSLAD VOOS AL KM AAK IN QMG1VJHS Directeur TH. W. RETNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Agence France Presse deelt mee, dat Tan het Londense vliegveld Croydon vüftien ton goud, in tweehonderd ze ven en zestig kratten verpakt, in vijf Nederlandse vliegtuigen naar Amster dam zijn verstuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 42.500.000. Het betreft een gedeelte van de goudreser ves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenmalige Ne derlandse regering zijn overgebracht naar Groot-Brittannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige om vang Groot-Brittannië verlaten. De vijf KLM-vliegtuigen, die ^e 15 ton goud uit Engeland naar Nederland over brachten, landden Vrijdagmiddag om vijf uur op een speciaal afgebaken de hoek van het platform van Schip hol. Direct werd een politie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid die met dit transport werd betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Zo wist men al spoedig te vertellen dat er een belangrijke staatsman was aangeko men. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de KLM, die de 267 kratten vervoerde, het terrein op weg naar de Nederlandse Bank te Am sterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Grote hoeveelheid tarwe verloren Volgens een verklaring van de di rectie der meelfabriek „Holland" te Amsterdam is In de 160 ton tarwe, die in de molens op verwerking ligt te wachten, thans het broeiingsproces begonnen, waardoor zfl ongeschikt is geworden voor menselijke consump tie. De onderhandeling jr met de des betreffende instanties, die de midde len voor afvoer van het graan moe ten regelen en alle medewerking heb ben toegezegd, hebben zoveel tijd ge vorderd, dat ingrijpen te laat komt. Men tracht nu te bereiken, dat de tarw« ir elk geval nog benut zal kunnen worden voor veevoeder. De directie deelde mede, dat de nieuwe werkkrachten zich uit alle delen van het land aanmelden, doch door de stakers niet in de gelegenheid wor den gesteld de arbeid te beginnen. Sedert hedenochtend zijn militairen met vijf vrachtauto's bezig met de distributie van het aanwezige meel ter bevoorrading van de Amsterdam- s° bakkers. y. d. Commissie der V.N. De speciale commissie der V.N. voor Palestina heeft haar definitie ve aanbevelingen voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk geba seerd op de beginselen, dat het Britse mandaat zo spoedig mogelijk zal worden beëindigd en de onafhanke lijkheid van het land zo spoedig mo gelijk verleend zal worden, aldus verluidt uit zeer betrouwbare bron. Anderv aanbevelingen van de com missie zyn: 1. De noodzakelijke overgangsperiode moet zo kort mogelijk zijn; 2 De organisatie der VN moet ver antwoordelijk zijn voor de handha ving van de orde In Palestina gedu rende de overgangsperiode; 3. De heilige plaatsen moeten be waard blijven; 4. De Algemene Vergadering moet internationale regelingen treffen en ten uitvoer leggen, waarbij over het lot van 250.000 Joden die zich mo menteel in verzamelcentra bevinden, ten spoedigste moet worden beslist; 5. Bij de verlening van onafhanke lijkheid moet in de eerste plaats ge dacht worden aan het ingang verle nen aan democratische beginselen en bescherming van minderheden; 6. De staat moet stappen doen om alle i.iternationale geschillen zodanig te regelen, dat de internationale vre de en veiligheid niet in gevaar ge bracht worden; 7. Geweldmethoden moeten achter wege blijven; 8. De V.N. moeten er op aandringen, dat tgdens de overgangsperiode geen geweld gebruikt wordt; 9. De economische eenheid is onont beerlijk voor het leven en de ontwik keling van het land. 10. De oploss'ng van het Joodse vraagstuk kar niet in Palestina ge vonden worden. Tegen deze laatste aanbeveling werd door Guatemala en Uruguay bezwaar gemaakt, terwijl de overige aan evelingen eenstemmig werden goedgekeurd. Egypte in de Veiligheidsraad Vrijdagavond is het debat in de Vei ligheidsraad over de Egyptische kwes tie, en in het bijzonder over de Don derdag onverwachts ingediende Colum biaanse resolutie, voortgezet. Nadat door verschillende afgevaardigden het woord was gevoerd, waarbij Gromyko zich tegen de resolutie verklaarde en sir Alexander Cadogan zich verzette tegen aparte stemming over de onder delen van de resolutie en zijn voor keur voor de oorspronkelijke Brazi liaanse resolutie uitsprak, terwijl ook de Franse, Belgische, Poolse en Austra lische afgevaardigden zich tegen de resolutie van Columbia uitspraken, werd tot stemming overgegaan. De preambule van de Columbiaanse reso lutie werd verworpen met vijf stem men voor, nul tegen en vijf onthoudin gen. Het gedeelte betreffende de Soe dan werd verworpen met vier stem men voor en zos onthoudingen. Het gedeelte betreffende het Suez-kanaal werd eveneens verworpen, bij tien onthoudingen. De gehele resolutie is aldus van de hand gewezen. De Veiligheidsraad zag zich met het verwerpen van de Columbiaanse reso lutie op een dood spoor geplaatst. De afgevaardigde van China bracht daar op m het midden dat het indienen van een nieuwe resolutie welke uitsluitend betrekking zou hebben op het terug trekken der Britse troepen, wellicht tot een oplossing zou kunnen leiden. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 9 September. Hieuw Grieks kabinet Nadat op het laatste ogenblik de pogingen om een 7 partijen-regering onder Maximos te vormen waren mis lukt, is thans door Tsaldaris een ka binet samengesteld bijna geheel be staande uit leden van de Volkspartij. Het kabinet is reeds door koning Paul de eed afgenomen. Het transito-verkeer via Rotterdam De president van de Amerikaans Duitse Kamor van Koophandel, Da niël PT Mc Donald, die op verzoek van de Amerikaanse militaire auto riteiten naar Duitsland is vertrok ken, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de han del tussen Amerika en Duitsland, zeide gisteren by vertrek van Laguar. dia, dat het mogelijk is, dat de tran sito-verschepingen via Rotterdam in de nabije toekomst zullen toenemen. Mc Donald die via Amsterdam naar Duitsland zal reizen, verklaarde, dat de —ogelijkheden van de handel tus sen Amerika en Duitsland uitstekend zijn. -y.In dit verband beschouw ik Ne derland als zeer belangrijk". „Ik zie geen reden waarom een groot deel van deze handel niet via Rotterdam zal gaan", aldus Mc Donald. —o Dr. van Mook naar Nederland Officieel wordt meegedeeld, datdr. van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal vertrekken voor persoonlijk contact met de Neder landse regering. Met hetzelfde toe stel zal ook minister Neher naar Ne derland terugkeren. Naar het ANP nader verneemt, vindt het bezoek van dr. van Mook plaats op uitnodiging van de Neder landse regering. Morgen, 31 Augustus, viert H. M. Koningin Wllhelmlna Haar €ïste verjaardag. Na de moeilijke jaren in Londen omgeven Haar thans deshSrgen om met parlement, regering en volk het herstel- en vernieowlngswerk uit te voeren. Deze moedige vrouw weet zich daarbij gedragen door de sympathie van het gehele volk. Op Haar uitdrukkelijke wens zullen dB feesten dit jaar een ingetogen karakter hebben. Op bovenstaande foto zien wü H. M. temidden van Haar kleinkinderen. De foto werd genomen door Prins Bernhard. Torpedojagers moeten ongeregeldheden voorkomen Generaal Bishop, plaatsvervangend leider van de Britse bestuurscommisie voor Duitsland, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat de Joodse Argentinië heeft verzocht in het verslag van de werkzaamheden van de Pan-Amerik. conferentie 'n verkla ring op te nemen, volgens welke 't weigert te erkennen ,,'t bestaan van Europese bezittingen of koloniën in de wateren grenzende aan het Ameri kaanse vasteland, in de veiligheids- zóne langs de kust van Argentinië". Chili heeft een soortgelijke verklaring afgelegd, terwijl Guatemala catego risch heeft verklaard, geen Britse sou- vereiniteit over Brits Honduras te er kennen". Vandenberg merkte in antwoord op deze verklaringen op, dat deze kwestie buiten het kader van de conferentie vielen. De Paus en president Truman hebben bg het uitwisselen van een boodschap alle kerken tot samen werking voor de morele en materiele wederopbouw van de wereld opge roepen. Als bew|js van dankbaarheid voor de bevrijding van ons vaderland zal na mens H.M. de Koningin en het gehele Ned. volk aan generaal Eisenhower een gouden herinneringszwaard worden aangeboden. Het is gemaakt door de edelsmeden Jan Eloy Brom en Leo Brom te Utrecht, terwijl bet staal- smeedwerk Is uitgevoerd op de Artillerie-Inrichting, Hembrug. landverhuizers van de „Exodus", die de volgende week in Hamburg ver wacht worden „geselecteerd" zullen worden. De „refugie's" onder hen zul len In de Duitse economie opgenomen worden en als Duitsers behandeld worden, terwijl de „verplaatste perso nen" naar kampen als Belsen gezon den en ingeschreven zullen worden voor officiële immigratie in Palestina. Voorts zullen transportmiddelen ter beschikking gesteld worden van de Jo den, die het aanbod der Franse rege ring voor huisvesting in Frankrijk ac cepteren. De „selectie" zal twee we ken in beslag nemen en verricht wor den door functionarissen van de inter nationale vluchtelingenorganisatie on der bescherming van Britse troepen. Na aankomst van de Joden in Ham burg zullen zij vervolgens per trein naar twee kampen in de buurt van Luebeck worden overgebracht. Reuters correspondent aan boord van een der drie schepen, die met de emi granten van de „Exodus" op weg zijn naar Hamburg, meldt, dat drie Britse torpedojagers zich bij de schepen ge voegd hebben om tegen eventuele on geregeldheden aan boord der schepen te kunnen optreden. Zij zullen de schepen tot het Kanaal vergezellen. Onder de emigranten deed hardnekkig het gerucht de ronde, dat de V.N. tus sen beide zou komen en zou verzoeken dat de schepen weer koers zouden zet ten naar Palestina. Koninginnedag In verband met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin op Maandag 1 September a.s. xal dit blad op die datum niet verschij nen. Hr. van KleHens en het plan-Harshall „Mijn land wil zich beperken tot het strikte minimum" Donderdag heeft de Nederlandse am bassadeur ln de V.S., mr. E. van Kleffens, op een persconferentie en kele verklaringen afgelegd over het onderhoud, dat hü Woensdag met de Amerikaanse onderminister van bul- tenlandse zaken Robert Lovett, heeft gehad. Mr. van Kleffens wilde niet in de tails treden en verklaarde, dat het onderhoud ln hoofdzaak betrekking had op het Plan-Marshall. Hij voeg de er aan toe: „Mijn land wil zich beperken tot het strikte minimum van wat het nodig heeft. Zo lang wij zelf kunnen lopen, zullen wij niet vragen, om gedragen te worden". Desgevraagd antwoordde mr. van Kleffens, dat er aan hst slot van het onderhoud even over Indonesië is ge sproken. De republiek moet echter elke vijandige actie staken Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft aan de hand van de berichtgeving van haar vertegenwoordiger bij «le Vei ligheidsraad ,de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische kwes tie aanvaardde resoluties ln studie genomen. Haar standpunt over de onbevoegdheid van de Veiligheidsraad on verkort handhavend, ls de regering van oordeel, dat nochtans de al gemene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar ls. Aan de bcroepsconsuialre ambtenaren van de betreffende mogend heden zullen door de Ned.-Indl*che regering alle mogelijke facilitei ten worden verleend voor de uitvoering hunner opdracht. De regering hoopt binnen zeer korte ttfd de Veiligheidsraad te kun nen mededelen, welk land *y bereid heeft gevonden, gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van <Je commissie, be doeld ln het tweede lid van de resolutie, voorgesteld door de Ame rikaanse delegatie. De Nederlandse regering gaat bU haar bereidverklaring er van uit, dat de Republiek elke vijandige actie ln woord en daad staakt. ZU handhaaft haar standpunt, du zij uiteindelijk verantwootdeJijk v blijft voor orde en rust ln Indonesië. Eigen opinie-onderzoek Wie is het meest te benijden? Tot één der gelukkigste mensen op onze aardbol mag zeker onze Puzzle-redacteur gerekend wor- den. Uit het brein van deze Puzzlekunstenaar komen achter eenvolgens NieuwjaarsPaas-, Pinkster-. St. Nicolaas- en Kerst- puztes voort. Hij is degene, die naast zijn normale salaris een vrij geregeld inkomen heeft door het oplossen van de puzzles in He mogelijke bladen en tijdschriften. Van allen, die bij ons werk zaam zijn. ontvangt hij de mees te post. Elke morgen brengt zijn hospita hem de vele brieven bij zijn ontbijt. Hiervoor wordt 0 1 aparte tafel aangeschikt. -tij krijgt dus zijn brieven bij ztjn bordje. Andere mannen worden meestal door hun vrouwen be lemmerd bij het lezen van brieven aan hun ontbijt. Misschien t ook wel beleefder om h t e doen. Onze puzzleredacieue stoort Zich echter aan niemand. En zolang hij zijn vrijgezellen belasting betaalt, heeft hij zcih ook aan niemand te, storen. "T!f hapt zijn brood p/ schaakoplossing en een enth*. aste brief van een bewonderaar van één zijner advertentiepuzzles in. Voortdurend sleept hij een koffer met oplossingen h' - zich aan, overal waar hij r Elk vrij moment leest hij brieven. En ats U de Inhoud van die brie ven kon zien. zoudt U niet meer aan des puzzleredacteurs levens- geluk twijfelen. Bij het uitloten van de prijzen voor onze laatste puzzle kwam het lot op mijnheer Tatmgraag. Even nagekeken of deze heer abonné was. En jatvel. mijnheer Tatmgraag kocht af en toe losse nummers van ons blad. Was ech ter nog geen abonné en had zijn geluk toch maar eens geprobeerd De prijs ging dus zijn neus voor bij hoewel het onze puzzleredac- teur zeer aan het hart ging. Het was ook sneu! Enfin, mijnheer Talmgraag is nu abonné. In het vervolg kan het bovenstaande hem niet meer overkomen. Maar misschien weet U nog iemand, die zoals mijnheer Talmgraag het abonneren op ons blad nog even uitstelde. Bewrkt U hem eens. Vertelt U hem eens van onze idealen, van onze plan nen en van onze grote culturele taak. Evenals U wordt hij dan met even grote ijver voorvechter van onze bladen. Uw moeite willen wij gaarne belonen. Als de door 11 aange brachte abonné gedurende drie maanden zijn abonnementsgeld heeft voldaan, ontvangt U een boekwerk naar keuze uit een door ons toegezonden boekenlijst. 11 kunt nieuwe abonné's opgeven aan alle agentenbezorgers en aan ons kantoor. Sla dus twee vliegen in één klap. Ontlast het geweten van onze puzzleredac- teur en vult Uw boekenkastl Weer extra vlees I Behalve de reeds in de bonnen'ijst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moei lijkheden, welke de veehouder ten* gevolge van de droogte ondervindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewezen worden. In deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die wor de volgende week ia aangekondigd. Ook deze ex tra rantsoenen ontvangen alleen personen, geboren in 1942 en vroeger, die dus voor de volgende twee weken een rantsoen van 600 gram vlee» zullen hebben. In verband met het bovenstaands maakt het Centraal Distributie-kan toor bekend, dat voor het tijdvak van 29 Augustus t.m. 13 Sepcmber op bon „L-03 vlees" een exra rant soen van 200 gram vlees of vleeswa ren verkrijgbaar is. ZELFDE WEERBEELD Enkele overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer. Wei nig verandering van temperatuur. Z<-ikke tot matige wind uit richtin gen tussen Noord en Noord-Oost

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1