km&afder Griekenland heelt weer een regering Ontzettende brand in Parijse bioscoop Zal Palestina Felle heidebranden in Limburg ië in commissie van drie Belg Hongaarse verkiezingen Opstand in Ecuador verdeeld worden? verliepen vrij regelmatig Sociaal-democratische ministers afgetreden 4e Jaargang No 1026 üitg N V. Noordhollandse Pers 1945 1.0. Kcdactie: Tel. 2274. Adm en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracb' Tel. 32,71 - Alkmaar - Postrek. 116876 Dinsdag 2 September 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Reeds 92 slachtoffers Tijdens een ontzettende brand ln de Paryse bioscoop „Le Select" 7.yn zaterdagavond niet minder dan 92 personen om t t leven gekomen, ter wijl nog voor het leven van vn— H- dene zwaar gewonden word* g sd De brand, die bij het begin van de voorstelling uitbrak, veroorzaakte 'n vreselijke paniek, waardoor velen on der de voet werden gelopen en op de ze wijze de dood vonden. Volgens sommige berichten was kortsluiting de oorzaak van de brand. De meeste bezoekers op het tweede balcon wer den door de vlammen ingesloten en verstikt. Ontzettende tonelen speel den zich ook af op de lager gelegen balcons, waar ouders hun kinderen omlaag wierpen om hen voor de vlammen te vrijwaren. De bioscoop brandde echter geheel af. De direc teur van de bioscoop is door de po litie in hechtenis genomen op be schuldiging dat hg de aanwijzingen van de commissie voor de veiligheid in openbare gelegenheden niet heeft opgevolgd. Een bedrag van een millioen francs is door de minister van binnenland se zaken ter beschikking van de slachtoffers gesteld. De gemeente raad 'van Rueil-Malmaison heeft een millioen francs uitgetrokken voor 'n hulpactie. De uitgebrande bioscoop ligt in een Westelijke voorstad van Parijs. FRANKRIJK Rapport aan Alg. Vergadering UNO doet voorstel. Een speciale commissie van de Ver. Naties heeft Zondagavond haar rapport, en aanbevelingen inzake de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering van de Ver. Naties ge zonden. Hierin wordt voorgesteld Pa lestina te verdelen in ee:i Joodse en Arabische staat en de stad Jeruza lem welke delen echter pas na een overgangstijd van 2 jaar aanvan gende 1 September 1947 na het aanvaarden van een grondwet onaf hankelijk kunnen worden verklaard. Men wil tijdens dit overgangstijd perk het bestuur aan Engeland op dragen onder toezicht van de V.N.. terwijl gedurende de'ze twee jaar En geland 150.000 Joodse immigranten in het gebied van de toekomstige Joodse staat mag toelaten. Elf van de twaalf aanbevelingen zijn door de commissie met algeme ne stemmen aanvaard, doch het 12e punt bracht geen volkomen overeen stemming. Hierin drukt de commis sie als haar mening uit, dat, welke oplossing ook voor Palestina aan de hand wordt gedaan, deze niet kan worden beschouwd als een oplossing van het Joodse probleem in het alge meen. Arabieren niet accoord Joodse kringen hebben zich nog geen oordeel gevormd over dit uiterst belangrijke rapport, doch de Arabie ren zijn bitter verontwaardigd en zo verklaarde de vice-voorzitter van het Arabische comité brjv. dat „de Ara bieren nooit accoord zullen gaan met het rapport of elk ander rapport, waarin verdeling van Palestina wordt voorgesteld". De Arabische Liga noemde het rapport bij monde van de secr.-generaal „kennelyk onuit voerbaar en onrechtvaardig" omdat, wordt voorgesteld Haifa en Jaffa en practisch het gehele kustgebied aan de Joden te laten en dit „bela chelijk is". Hier moeten wel moeilijk heden van komen, zo zeggen de Ara bieren. Nieuwe stakingen In Frankrijk heerst wederom ar beidsonrust door een nieuwe stakings golf tengevolge van de vermindering van het broodrantsoen en de dreigen de beperkingen in andere voedings middelen. Er wordt aanzienlijke opschudding gemeld uit Reims, waar de arbeiders van de textiel- en ijzerfabrieken een proteststaking houden tegen de voed- selbeperkingen. Te Rouaan is een al gemene staking uitgeroepen als pro test tegen de voedseltoestand. Te Lille besloten de tram-employé's een staking te beginnen voor hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden. Op enkele andere plaatsen werd enige hren gestaakt bij de spoor wegen, eveneens wegens de voedsel toestand. Daarentegen werden deze week 2 stakingen beëindigd: één van de vis sers van Boulogne, die zes wekeu niet werkten, en een andere van de havenarbeiders van Br'st. Kort maar krachtig Terwijl een passagierstrein bij Vil- laroya de La Siërra in Spanje over een brug reed, zakte deze in elkaar. Hierbg werden vijftien personen ge dood en twintig gewond. - Mr. van Kleffens heeft tegenover Aneta het in Nederland verspreide bericht, als zou hij door de Neder landse regering voor belangrijke be sprekingen naar den Haag ontboden zijn, ontkend. Zaterdag werd te Cordova met groot vertoon van rouw de beroemde Spaanse stierenvechter Manolete be graven. Hij was Donderdag in de arena door een stier doorboord. Al le winkels en gelegenheden waren geslotèn en van de balkons hingen de zwarte draperiën. De gestolen diamanten terug! De door de Duitsers in 1944 in beslag ge nomen diamanten zjjn weer in Nederland, al is het nog niet alles. Onder zwaar escorte zijn zij vanuit Duitsland naar Amsterdam gebracht, waar zy in de kluizen van de Amsterdamse Bank zyn opgeborgen. De kistjes met kostbare inhoud worden In de kluis opgeborgen. De branden in vrywel alle delen van ons land duren nog steeds voort, maar speciaal het Zuiden moet een zeer zware tol betalen. Zo brak Za terdag op Duits gebied ten Zuiden van Tegelen een grote bosbrand uit, die nahy Maalbeek onder Belfeld op Nederlands gebied oversloeg en Te- gelen reeds spoedig bereikte. Brand weren uit Tegelen en dorpen in de wyde omgeving bestreden het vuur, dat i totaal reeds 's avonds een op pervlakte van 8 tot 10 km2 tot ver schroeide aarde had gemaakt. Op Nederlandse grond slaagde men er gelukkig in boerderijen en oogst Lu veiligheid te brengen. Zondagmorgen moest de jBrunsum- merheide er aan geloven. Met zeer grote snelheid greep het vuur Mer om zich heen, terwijl de haard acfc bevond nabij de Oranje Nassaumijn INDONESISCHE KWESTIE Van Royen in Nederland Officieel wordt medegedeeld: inge volge de uitnodiging van de Veilig heidsraad, om een land aan te wij zen, dat bereid is zitting te nenjen in de commissie van drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaanse resolutie, welke door de Veiligheids raad werd aangenomen, heeft de Ne derlandse regering zich tot de Belgi sche regering gewend. De Belgische regering heeft het verzoek van Nederland om in deze commissié zitting te nemen, aan vaard. Mr. J. H. van Royen, Nederlands ambassadeur in Canada wordt heden avond in Nederland verwacht. Het bezoek van mr. van Royen die de ge hele behandeling van de Indonesi sche kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de verdere besprekingen, welke de regering deze week in den Haag over het Indonesische vraagstuk met de luitenant-gouverneur dr. van Mook zal voeren. Het bezoek van mr. van Royen houdt mede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederlandse delega tie in de algemene vergadering der Verenigde Naties, welke midden Sep tember aanvangt. von Paulus niet in Berlijn? Wilhelm Pieck, één der voorzitters van de socialistische eenheidsparty in de Sowjet-Russische zone van Duits land, heeft verklaard, dat, von Pau lus „zeer zeker niet in Berlijn is" en dat de geruchten over hem „niets dan provocaties" en van alle grond ont bloot zijn. Pieck was een der voornaamste organisatoren van het „Nationale co mité voor een vrij Duitsland", dat na de slag om Leningrad door link se vluchtelingen en hoge Duitse krijgsgevangenen in de USSR was gevormd. Von Paulus was een der voornaamste militaire leden van het comité. IV. Hier was het, dat de brandwe ren uit vele plaatsen de vlammen die een hoogte bereikten van 2 tot 3 meter met behhlp van de be volking trachtten te keren. Hoewel de dennenbossen in de nabijheid ernstig bedreigd werden slaagde men er tenslotte in 's middags het ern stigste te voorkomen, doch om 6 uur brak er in een jong perceel toch weer brand uit. Vrijwilligers en brand weer wisten echter door snel en kor daat ingrgpen de situatie spoedig meester te worden. Zeven ha. heide verbrandde hier. Ook in het Reichswald brak Za terdag weer brand uit. Deze breide zich spoedig uit naar de omgeving van Mook, doch kon hier tot staan worden gebracht. Staking bij de „Holland" duurt voort De staking by de N.V. meelfabriek Holland te Amsterdam duurt nog al- tijd voort. De 160 ton regeringstarwe die reeds een bewerking hadden on dergaan en waren gaan broeien, zijn inmiddels uit de fabriek weggehaald en ter droging overgebracht naar de N.V. Nederlandse Silo-, Elevator- en Graanfactormy. Of deze tarwe nog voor consumptie geschikt is, zal moe ten worden afgewacht. Ook de productie van veevoeder in de Holland ligt stil, hetgeen bij de huidige droogte de veevoedervoorzie ning ernstig stagneert. Indien de sta king zou worden beëindigd, zouden toch minstens twee dagen verlopen, eer de fabriek weer in bedrijf kan gaan, daar op het ogenblik de zgn. meelijdt welig tiert in de machines, waarvan de vitale delen eerst uit el kaar moeten worden genomen en grondig gereinigd. De directie van de Holland deelde mede, dat meer dan de helft der ar beiders het werk wel wil hervatten, maar dit uit angst voor molestatie niet aandurft. De fabriek ligt thans een week stil. Hierdoor is anderhalf maal het wekelijks meelverbruik van de hoofdstad niet geproduceerd. In de oude wijk van Warschau is een niet gedemonteerde Duitse bom ontploft. Een honderdtal personen werd gewond. Communisten hebben de leiding Een cc.'respondent van het Engel se persbureau Reuter heeft een tocht van acht uur door Boedapest en door de streek ten N. en W. van de stad gemaakt. Hg verklaarde, dat hg zich vrg alleen had kunneü bewegen. De meeste stemlokalen waren in scholen gevestigd en enkele in bureaux van de communistische party. Tevens vond de correspondent enkele bueaux waar slechts vertegenwoordigers van drie regeringspartgen aanwezig wa ren en waar de andere partyen. naar werd verklaard, geen afgevaardigden hadden gezonden. In de gebieden, die hg buiten Boedapest bezocht, klaag den de sociaal democraten overal, dat de communisten zich van oneeriyke practyken bedienden. In het mgnstad- je Forog waren 1.200 van de in to taal 4.070 kiezers van ds lijsten ge schrapt en op straat hadden zich groepen mensen gevormd, die ver klaarden, dat hun ten onrechte het stemrecht ontnomen was. Een secre taris van de sociaal democratische partg zeide, dat in één district 15 tot 20 van de oude partyleden hun kiesrecht hadden verloren in een an der mgn- en fabrieksstadje, Tokod, kwam het bijna tot gevechten tus sen communisten en sociaal demo craten, die elkaar wederzgds van on geoorloofde praktgken beschuldigden De uitslagen De uitslag van de verkiezingen Is gistermiddag bekend gemaakt. De communisten hebben een vyfde van de 4.996.161 uitgebrachte stemmen behaald. Byna 93 procent van de kiezers heeft gestemd. De regerings coalitie van communisten, kleine boe ren, soc. democraten en nationale boerenpartg kreeg 8.007.022 stemmen of iets meer dan 60 procent. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat twee nieuwe partgen de democratische volks partij en die der onafhankeiyken ruim een millioen stemmen op zich hebben verenigd, hoewel zij geen or ganisatie en geen hoofdkwartier be zitten, hetgeen, naar zgn mening de eerlgkheid der verkiezingen in het licht stelt. De woordvoerder erken de, dat op kleine schaal bedriegeryen hadden plaats gehad, byv. meermalen stemmen door één persoon. Hy voeg de er aan toe, dat in het geheel 80 duizend blauwe kaarten (recht ge vende op stemmen buiten de eigen woonplaats) waren gebruikt en dat 60 duizend daarvan op legale wgze waren benut door hen, die mede werkten aan de organisatie der ver kiezingen en dientengevolge buiten hun woonplaats hun stem moesten uitbrengen, zodat ten hoogste 20 dui zend kaarten een mogelykheid tot zwendel kunnen hebben geschapen. Hierdoor kunnen, aldus de woord voerder, de eindresultaten niet beïn vloed zyn. Men neemt aan, dat er een com munistische premier zal worden aan gewezen, daar de communisten de meeste stemmen hebben gekregen, vergeleken met elk der andere par tyen. Soc.-dem. ministers afgetreden. Volgens berichten van gistermorgen zyn de sociaal-democratische minis ters in het Hongaarse coalitiekabinet afgetreden wegens onregelmatigheden tydens de verkiezingen. LEIDEN KRIJGT EEN LANDBOUWSCHOOL In Leiden zal een landbouwschool worden gevestigd, welke in beheer komt bg de Hollandse Maatschappg van Landbouw. Aanvragen in deze geest waren ingediend door Leiden en tevens Wassenaar en Voorschoten gc- zamenlyk. De minir'-r heeft thans In Genemuiden verbra dde 750.000 Kg. hooi Door onbekende oorzaak geraakte Zondagmorgen nabij Genemu:den aan het Zwolse Diep een klamp hooi in brand die onder een rieten dak was opgetrokken. Reedn enkele mi nuten later brandde dit dak als een fakkel en sloegen de vonken over naar andere hooischelven, zodat na een kwartier niet minder dan 20 schelven een laaiende vuurzee ver oorzaakten. De brandweer moest iy- delyk toezien hoe tenslotte naar schatting 750.000 kg hooi onbruik baar werd... Er was bij deze brand nog een geluk bg een ongeluk, want wanneer de wind in de richting Ge nemuiden was geweest zou het gehe le dorp ernstig gevaar hebben gelo pen. Nu verspreidden de vonkenregen zich naar de open weilanden en het IJsselmeer, doch niettemin zgn 25 boeren zwaar getroffen. Het hooi was laag of in het geheel niet verze kerd. Gevolgen van de droogte In het land van Hcusden en Altt-na doen zich de gevolgen van de droog te nypend gevoelen. Reeds is men er op sommige plaatsen toe moeten overgaan de bieten van het veld te halen, teneinde het ve voer te kun nen verschaffen. Gemechaniseerde strijdkrachten van het leger van Ecuador en het garni zoen van Quayaquil, de voornaamste haven van Equador, hebben zich aan gesloten bij de opstand, die gisteren te Riobamba tussen Quayaquil en de hoofdstad Quito is uitgebroken. De regering van kolonel Carlos Mencheno, die verleden week die van president Ibarra heeft omvergewor pen, heeft in geheel Equador de staat van beleg afgekondigd. Ook de mili taire basis San Antonia, waar geme- Weer fascistische provocatie te Londen Voor de derde opeenvolgende Zon dag hebben zich te Londen onlusten voorgedaan in verband met de Britse liga van oud-gedienden, die, naar men zegt, oud-leden van Mosley's „Britse unie van fascisten" onder haar leden telt. De politie die zich gereed had gehouden om onmiddel lijk in te grijpen, slaagde er na 15 minuten in de menigte te verdrgven. Een groot aantal jongeluimar cheerden arm in arm voorbg een an ti-fascistische vergadering en zong luid het Horst-Wessellied. Zy werden echter tlxir de politie opgevangen. Acht personen werden gearresteerd en drie, waaronder een politieagent, werden licht gewond. WAAR ZIJN DE tijden gebleven, dat Griekenland het middelpunt was van de toen maals bekende wereld? Dat de Griekse cultuur schitterde aan het Olympische goden firmament? Dat ettelijke filosofen hun wijsheid kwistig uitstrooiden, wijsheden, die de onvergankelijkheid bleken te behoren. Plato en Aristoteles, zij zijn nog even actu eel, als op het moment, dat zij hun leerlingen rond zich verzamelden. Griekenland is in ieder opzicht wel heel diep van de Olympus omlaag gestort. Van de oude glorie is niets in het nieuwe Griekenland terug te vinden, zij het anders dan de vele cultuurschatten, die aan het rijke verleden herinneren. Integendeel Griekenland is geworden tot een vervallen grootheid, waar nog slechts onttroonde Olympische goden een woonstee hebben. Een land overgeleverd aan een grenzenloze chaos. Machteloos om in heden en nabije toekomst iets groots te ver richten. De huidige silualie HET GRIEKENLAND VAIf onze dagen wordt verscheurd door een hevige broedertwist. Linkse en rechtse elementen staan in een hevige burger oorlog tegenover elkander. De rechtse elementen die sedert de bevrijding en de restauratie van de monarchie het regeerkasteel bezetten, genie ten de steun van Engeland en Amerika. De linkse groeperingen, die de opstand leiden, heb ben heel zacht gesproken de welwillende sympathie van Rusland en de Balkanèanden. Her haaldelijk wordt gesproken van Bulgaarse-, Al- baanse- en Zuidslavische steun aan de rebellen. Zo heeft de Griekse burgeroorlog niet enkel een nationaal, maar ook een internationaal aspect. De Veiligheidsraad hield zich reeds enige malen met de Griekse kwestie bezig. Hij kon niet anders dan onmacht demonstreren om wezenlijk orde ning te brengen in de verwarring en het land te verlossen van de gesel van een vreselijke burgeroorlog. Eii gelse troepen bezetten het land, Amerikaanse oorlogsbodems kruisen in de Griek se wateren. Kabinetscrisis DIT GEMARTELDE GRIEKENLAND heeft zo juist zich de weelde van een kabinetscrisis ver oorloofd. Deze werd veroorzaakt door een ern stig meningsverschil tussen de Volkspartij van Tsaldaris en de Liberalen van Venizelos. De partij van Tsaldaris bezit in het Griekse parle ment bijna de meerderheid. De overige zetels zijn over een zestal partijen verdeeld. Het con flict richtte zich vooral tegen de minister van openbare veiligheid, die als een communisten vreter bekend staat en die kort geleden nog duizenden „communisten" liet arresteren. De liberalen, hoewel een minderheid ln het par lement, eisten voor zich de macht op. Zoals viel te verwachten gelukte hun opzet niet. Daarna werd Tsaldaris formateur, die tenslotte een re gering uitsluitend van leden van de Volkspartij heeft samengesteld. In de naaste toekomst zal de koers in Griekenland nog meer rechts zijn. Wat slechts tot gevolg kan hebben, dat het verzet van de linkse opstandelingen zal toenemen. De rol van Amerika AMERIKA HEEFT ONDERTUSSEN groot belang bij de gang van zaken aan de Egeïsche Zee. Enige maanden geleden nam het 't besluit Griekenland officieel hulp te verlenen. Sindsdien zijn scheeps ladingen goederen, vooral oorlogstuig, naar Grie kenland verscheept. Sommige buitenlandse pers- bureaux spraken dan ook van buitenlandse druk bij het oplossen van de huidige kabinetscrisis. Inmiddels heeft de regering te Wash.ngton san Londen verzocht de Britse troepen, die eerlang zouden worden teruggetrokken, -n Griekenland te houden. Mocht dit niet gebeuren, dan zal Ame rika troepen uit Italië naar Griekenland over brengen. Neen bepaald verkwikkend is de Griekse zaak niet. En Tsaldarisach laten wij er maar niet teveel van zeggen. DEWI. chaniseerde troepen liggen, het gar nizoen van Toelcan, ten Noordoosten van Quito, en de burgerwacht heb ben zich bg de opstandelingen aan gesloten. Tengevolge van de censuur en het verbreken der verbindingen beschikt men niet over betrouwbaar nieuws uit de centra van de opstand. De voornaamste regeringsautoritei ten te Quayaquil hebben de wyk ge nomen. De opstandelingen weigeren de regering van kolonel Manchenos te erkennen en willen dr. Ibarra te rug. Nader wordt vernomen, dat het garnizoen tc Quayaquil zich neerlegt bij het aanbiyven van Mancheno, ter- wyl de wetgevende vergadering wordt byeengeroepeb. Op een terrein ln de nabyheid van Forli, dat toebehoord heeft aan Mus- solini, zyn door de politie opgravin gen begonnen. Men hoopt kisten te vinden met waardevolle voorwerpen, die door de vrouw van de ex-Duce zouden zyn verborgen. Van de te repatriëren Duitsers, die ln Kaapstad aan boord van de „Winchester Castle" gebracht zou den worden, worden er 51 vermist... Uit Moskou wordt gemeld, dat de collectieve boerderyen van Wit Rus land de voorgestelde graanleverantieg met byna twee procent overschreden hebben. HET WEER VANDAAG WISSELENDE BEWOLKING In de ochtend snel oplossende nevel- of mistbanken. Wisselend bewolkt met hier en daar een enkel licht bult je. Normale temperatuur voor de tyd van liet Jaar. Meest zwakke wind uit Noordeiyko richtingen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1