Vluchtelingenvraagstuk Hij verlangen slechts vrede en veiligheid binnen 2 o(3 jaar opgelost? Op Britse immigrantenschepen Stad en land moeten elkaar vinden Ramadier vecht tegen economische moeilijkheden Heeft U een prijs? Communistische bladen verboden HET WEER VANDAAG 4e Jaargang No 102/ üitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 ï.o. Redactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116376 Woensdag 3 Sepiember 1947 kmaafder vJJAGBLAD VOO* ALKMAAR EN OMGSVINQ Directeur TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Gevolgen van de droogte In een der grootste opslagplaatsen van riet te Genemuiden brak brand uit. Dit droge en fel brandende mate riaal veranderde in een wilde vuur zee. De wind was gelukkig zeewaarts zodat de vonkenregen niet in het plaatsje Genemuiden zelf terecht kwan;. De schade bedraagt vele hon derd duizenden guldens. heersen onterende toestanden Reuters speciale correspondent aan boord van de Runnymede Park, één der drie naar Hamburg varende sche pen met illegale Joodse immigranten, deelt mede dat Peter Seaman, de scheepsadministrateur van de Runny mede Park ontslag heeft genomen „als moreel protest tegen de toestand, waarin de immigranten, die naar Ham burg worden overgebracht, zich aan boord bevinden." Seaman verklaarde: „Ik acht mij geenszins bevoegd de politiek van de Engelse regering te critiseren, maar wil niets meer te maken hebben met deze onterende behandeling van refu gïes zonder vaderland". Joego-Slavië gaat uit wijzen De Joego-Slavlsche regering zal een aantal verplaatste personen, die al naar Joego-Slavië teruggekeerd waren, tijdelijk terugsturen naar kampen voor verplaatste personen in de Britse zo nes van Duitsland en Oostenrijk, ten einde de daar nog verblijvende Joe- go-Slaven (enige tienduizenden) te be wegen naar hun vaderland terug te keren. Er zal echter, zo werd verze kerd, geen druk op hen worden uitge oefend. De maatregel is genomen in overeenstemming met de Britse auto riteiten, die alle medewerking willen verlenen. HIAS doet goed werk. Met de „Johan de Witt" van de Mij. Nederland vertrok een groep van 32 Joden via Curacao naar verschillende landen in Zuid- en Midden-Amerika. Consuls-generaal naar Djokja Volgens het Republikeinse persbu reau Antara heeft de Republikeinse regering thanr de consuls-generaals van Amerika, Engeland, Australië, China, Frankrijk en België te Bata via officieel uitgenodigd zo spoedig mogelijk een bezoek aan Djokjakarta te brengen om ingevolge hgt besluit van de Veiligheidsraad een onder zoek in t< stellen naar de toestand in Indonesië na de afkondiging van het besluit tot staken van het vuren. De republikeinse regering zegt voorts overtuigd te zijn, dat het bezoek van de consuls-generaal by zal dragen tot het di, jen van de waarheid en het recht, alsmede van het gewone fatsoen, dit in verband met de af braakcampagne, die tegen de repu bliek gevoerd wordt. Tenslotte vraagt de republikeinse regering aan de consuls-ger.eraal datum en tyd- stip van hui aankomst te Djokja te willen opgeven. Persvrijheid en stakingsrecht in Griekenland aan banden ge'egd Het Griekse persbureau maakt be kend, dat artikel 14 van de Griekse grondwet tijdelijk buiten werking is gesteld, waardoor de militaire cen suur op de pers in het leven is ge roepen. Het persbureau voegde er aan toe, dat deze maatregel uitslui tend was genomen om publicaties te voorkomen welke strijdig geacht moeten worden met 's lands belang, meer speciaal publicaties over mili taire aangelegenheden. Voorts is bij decreet aan Griekse ambtenaren het staken verboden. Zij zouden Donderdag in staking gegaan zyn om salarisverhoging. De Griek se eerste minister, Tsaldaris, erken de dat hun positie ongunstig is en voegde er aan toe, dat de regering alles in het werk stelt om tot een sab :sverhoging te kunnen geraken. Deze emigratie staat onder auspiciën van de HIAS, een organisatie, die reeds meer dan 60 jaren hulp verleent bij de emigratie van Joodse personen naar alle, landen der aarde. De HIAS heeft 53 kantoren in 22 Europese lan den en heeft als primaire doelstelling het herstellen van 't familieverband door gezinshereniging. In het eerste half jaar van 1947 emi greerden onder auspiciën van de HIAS 13.947 personen, waarvan naar de Ver- Staten 3527, naar Australië 1.000, naar Zuid-Amerika 3435, naar Afrika en naar Palestina 3.000, terwijl de overige 1630 naar de landen van herkomst werden gerepatrieerd. Felle bosbranden aan de grens tijdig tegengehouden De brandweercorpsen uit Venlo, Te- ge len en Belfeld zijn er in geslaagd om do woedende vuurzee, die voortge stuwd door de oostenwind, uit de brandende bossen op Duits gebied, op Ned. gebied aangolfde, een halt toe te roepen, ofschoon enkele dicht bij d grens slaand huizen en landgoederen tot op enkele meters door 't vuur ge naderd waren. Hel landgoed Schoenenborg moest woiden ontruimd, maar kon gespaard blijven. De prachtige, natuurschoon- njke cmgeving van de Maalbeek kon aan Nederlandse zijde geheel ongerept blvven. Op Duits gebied is ongeveer 500 morgen, merendeels prachtige kruisdennen, ter waarde van honderd duizenden guldens, vernield. In de bossen van Bracht op Duité gebied vocen verschillende Duitse brandwe ren nog steeds een verwoede strijd. Door het aanleggen van een zeer gro te en kundig uitgevoerde tegenbrand kon men aan Ned. zijde grote schade voorkomen en is thans alle gevaar ge- v eken. Bollenexport naar Amerika De „Lykes Bros Steamship Co" deelt mede, dat zij in de eerstkomen de 30 dagen een omvangrijke aanvoer van Nederlandse bollen verwacht. De maatschappij heeft 2 schepen aangewezen om de bollen uit Neder land naar de V. S. te vervoeren. De ze schepen zijn de „Dick Lykes" en de „Vella Lykes". De schepen zijn thans onderweg naar Europa en zul len over enkele dagen in Rotterdam lading innemen. Nederlands legerberichi De verlieslijst stijgt Het Nederlandse leger-communiqué van Dinsdag meldt, dat sedert het bevel tot staken van de vyandelykhe- den de Nederlandse verliezen bedra gen: 103 gesneuvelden, 283 gewon den en 6 vermisten. De hierbij inbe grepen verliezen van de laatste twee dagen bedragen 5 gesneuvelden en 11 gewonden. In het gebied van Medan werd Pematang Siantar tot tweemaal toe door Republikeinen aangevallen, ter- wyl een poging tot brandstichten werd geconstateerd. De vyand richt te mortier- en geweervuur op Poer- wokerto i:- Midden-Java. Verder meldt het communiqué, dat wederom Nederlandse patrouilles, posten en kampementen onder vuur genomen werden. Volgens een aanvullend commu niqué hebben Nederlandse troepen 47 Chinezen aan de Zuidkust van W. Java bfl Pasir Dalang bevryd. Uit Tjibeurcam bij Tasikmalaya werden drie Chinezen door Republikeinen ontvoerd. In een kampong ten Zui den van Garoet (West Java) werd een pamflet gevonden, waarin de be volking wordt meegedeeld, dat de geheime dienst van de Republiek reed een lijst bezit, waarop de na men van personen voorkomen, die zaken doen met Nederlanders. Minister Mansholt opent de Nationale landbouwtentoonstelling in den Haag Holl. Mij. van Landbouw bestaat 100 jaar Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw werd Dinsdag in den Haag een grote nationale land bouwtentoonstelling geopend. Uit de openingsrede van min. Mansholt te kenen wij het volgende aan: Sprekende over de afdelingen van de tentoonstelling, die meer specifiek tot het terrein van de boer behoren, doch voor de stedelingen «veneens be langwekkend zijn, prees de minister het vee, de paarden en de landbouw werktuigen die zeer overzichtelijk bij een zijn gebracht. De tendenz van in dustrialisatie en mechanisatie aldus spreker zet zich ook in de landbouw voort. Men onderzoekt de mogelijk heden met een koel hoofd en toetst alles aan bruikbaarheid, waardoor een te haastige industrialisatie voor komen wordt. Minister Mansholt ziet in dit alles tevens een weg naar de opheffing van de tegenstelling tussen stad en NIEUWE REGERING VAN ECUADOR WEER OMVERGEWORPEN De regering van Kolonel Carles Ma- cheno, die negen dagen geleden zon der bloedvergieten de regering van doctor Ibarra omver wierp is thans zelf weer verdreven. Steenkoolprijzen beheersen de situatie WjJ zyn thans bezig een zware strjjd te voeren. Wjj zullen deze ver liezen indien wy door de prijs van de steenkool omhoog te laten gaan de deur openen voor verho ging der industriële prijzen" aldus verklaarde Rama dier, de Franse minister president voor de nationale vergadering, die bijeen was geroe pen om zich uit te spreken over het door de rege ring geformuleer de verzoek om 'n buitengewoon ere diet van acht milliard francs voor de steenkool industrie. Ramadier constateerde een zeer ster ke tendens tot inflatie, vooral met betrekking tot de prijzen der land bouwproducten. Voorts deelde hij aan de nationale vergadering mede, dat de regering RAMADIER het plan om subsidie voor staal te vragen, heeft laten varen. MOTIE VAN VERTROUWEN Na een lange discussie met de parlementsfractie der socialistische partij heeft Ramadier tenslotte aan het eind der vergadering meedege- deeld, dat de regering de stemming over de voorgestelde steenkoolsubsi die als een motie van vertrouwen zal beschouwen. Overeenkomstig de Franse constitutie, die bepaalt ,dat 24 uur moeten verlopen tussen het stellen van de kwestie van vertrou wen en de stemming, werd de ver gadering tot Vrijdagmorgen ver daagd. Uit Ramadier's verklaring, dat de regering, indien het voorstel tot subsidie niet wordt aangenomen niet in staat zal zijn om haar eco nomische politiek ten uitvoer te bren gen, meent men te kunnen conclude ren, dat Ramadier zal aftreden, in dien het voorstel niet wordt aange nomen. In een huis te Tel Aviv heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het sousterrain bleek als geheime wa penfabriek gebruikt te worden. Een jongeman kwam om het leven, de Als militairen aan politiek gaan doen Het tweede kamerlid, de heer Ver meer, heeft de minister van oorlog ge vraagd: le. heeft de minister kennis genomen van het artikel van de hand van lui tenant-kolonel A. den Hertog in „Het Lichtspoor" van Woensdag 20 Augus tus 1947 onder het opschrift: „Opnieuw onhoudbaar. Beslissing niet meer te ontgaan". En waarin t.a.v. de opmars naar Djokja geconcludeerd wordt: „De beslissing wat ons te doen staat is zwaar, maar zij is niet tb ontgaan"? 2e. Acht de minister het juist, dat in een orgaan, bestemd voor de Ned. strijdkrachten, van de hand van een hoofdofficier een artikel verschijnt, dat in strekking en inhoud ingaat tegen de politiek, tot op het ogenblik van het verschijnen van bedoeld artikel ge voerd? PRIJS VAN STROOPWAFELS Voor stroopwafels zijn maximum prijzen vastgesteld. De prijzen zijn voor de consument per pakje van vijf stuks ten hoogste 33 cent en los per stuk 6% cent. land. Deze tegenstelling voor zover zij nog bestaat, is in strijd met d< werkelijkheid. Stad en land zyn aan een wisselwerking van eikaars in vloeden onderhevig, waarby men niet moet denken aan een algemene ver vlakking en nivellering. Juist de va riatie kan slechts de historische groei van de volksgemeenschap bevorde ren. Spreker besloot met het over brengen van de gelukwensen van de Nederlandse regering aan de 100-ja- rige Hollandse Maatschappy van Landbouw en wenste haar een groot succes met deze tentoonstelling, die naar zyn mening de gehele Neder landse bevolking ten goede kan ko men. Nadien maakten de honderden genodigden een rondgang door de hallen. Hier is in vyf stands de gang van zaken van het rund, het scliaap de suikerbiet, de aardappi.1 en het graan van producent tot consument geïllustreerd. Voorts vindt men een aantal inzend.ngen van het r> t'te- lands- en boerenverenigingsleven. Verder krygt ..ien ook een over zicht over de tuin, waarin bloemen, sierplanten en vruchten zijn opge steld. beCgisch vliegtuig NEERGESTORT Dinsdagmiddag is op het militaire vliegveld te Etterbeek een Spitfire van de Belgische luchtmacht neerge stort. De piloot werd hierby ern-tlg gewond. Waarschynlyk heeft hy ge-» tracht een noodlanding te maker -Is gevolg van een defect aan d~ STAATSLOTERIJ 501e Staaatslotery, 5e klas, IX f 1000.— 7615 13404 f 400.— 9830 14294 15220 20887 f 200.— 5450 14326 18936 21536 f 100.— 1529 2241 14920 15178 16051 16211 19047 19059 ijnt De Paus spreekt voor Nederland Paus Pius de Twaalfde z, >y- dag aanstaande, 5 September, ui; legenheid van het Maria-congre. :e' Maastricht een radio-toespraak rich ten tot de Nederlandse katholieken. De uitzending zal beginnen te 20.39 uur Italiaanse tyd. Door Amerikaanse bezettingsautoriteiien De uitgeversvergunning van de communistische uitgever Emil Carle- bach voor het blad de „Frankfurter Rundschau" is ingetrokken. Deze maatregel heeft der Duitse commu nistische zyde doen beweren, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten trachten de communistische party in hun bezettingszone uit te bannen. Van de 80 vergunninghouders be horen er hu slechts twee tot de OP DEZE PLAATS treft u meestentyds een politieke beschouwing aan. Wy moeten dan maar al te vaak constateren, hoe ingewikkeld het wereldgebeuren tegenwoordig is. Hoe machten en krachten overal ter wereld met grote hevigheid op elkander bot sen. Hoe allerwege spanningen het leven van de volkeren benauwen. Hoe duizenden op dit ogenblik twee jaar na het einde van een vreselyke wereldbrand reeds weer worden gekweld door een pynigende angst voor een nieuwe oorlog, die men dreigend naderbjj ziet komen en die men onvermydbaar aoht. Van vrede en veiligheid is in de wereld maar bitter weinig te bespeuren. Millioenen mannen nemen nog altyd hun plaats in de vele zwaarbewapende legers en vloten in, terwyi overal ter wereld men om arbeidskrachten zit te springen. Wy kunnen ons zo heel goed voorstellen, dat de vele mannen en vrouwen en waarlijk niet de slechtsten er geen raad meer mee weten en vervallen tot een mateloos pessimisme. Toch zal het ook voor hun dui- delyk moeten zyn, dat de wereld en het rad van de tyd verder draaien en dat er on getwijfeld op het bange „vandaag" weer een morgen volgt. Hoe kan dat morgen er uitzien? Vóór alles vertrouwen VOOR VANDAAG LATEN wij de politiek rus ten en gaan een ogenblik zitten op de stoel van de lezer, die van het huidige gebeuren in de we reld zo helemaal niets meer begrypt. En als wij dan in die stoel gezeten zyn, dan schemeren ook ons donkere wolken voor de ogen. Dan be stormen ook ons zeer sombere gedachten. Want het kan niet anders, dat de eenvoudigen van geest alleen maar angst kunnen koesteren, als zy de ontwikkeling van de zaken in de wereld gadeslaan. Er heerst tussen de volkeren een wantrouwen, zó diep, dat dit wel tot een catastrofe moet leiden, als niet spoedig andere wegen worden ingeslagen. In de Veiligheidsraad, die de grote en grootse taak is toebedeeld te waken over de internationale verhoudingen, heerst niet de goede wl, maar het veto. Het veto van de grootmachten van deze aarde, dat elk construc tief werk ter. gunste van de mensheid onmoge- lyk kan maken. Wie is in staat de man of de vrouw, niet bekend met de regels van het nieuwe politieke spel, tot optimisme te begees teren? Zij zullen hoogstens kunnen waarderen nu ook eens iets te bemerken van de dingen die vroeger in de binnenkamer van de geheime dip lomatie aan de orde werden gesteld. Maar ver trouwen vermag de gang van zaken in Lake Succes de massa niet te schenken. En toch is het eerst noodzakeiyke, dat in onze wereld het vertrouwen een ereplaats krygt. Zon der dat, zal al ons pogen dood lopen. Zal al on ze arbeid tengunste van de vrede mislukken. Zal veiligheid slechts een hersenschim zijn. Dodelijke iegenslellingen DE WERELD VALT althans voor ons hier in Europa steeds sterker in twee kampen uiteen, wy spreken niet voor niets van een y'ze- ren gordyn, dat door Europa is neergelaten en het deelt in twee stukken, die voor elkander ontoegankelyk zyn. Niemand zal ontkennen, dat tussen beide kampen zeer wezenlyke tegen stellingen bestaan. Onafhankeiyk echter*van de vraag naar welke van de beide kampen onze sympathie het meest uitgaat, zijn wy er naar onze mening toch wel van doordrongen, dat deze gespletenheid meer dan noodlottig is en dat hoe dan ook een weg moet worden gevonden om de tegenstellingen in een synthese te overbruggen. Die tegenstelling zien wy niet in de eerste plaats van politieke- en sociale aard maar als een culturele controverse tussen grote delen van deze aarde, die in hun ontwikkeling ieder een éigen weg zyn gegaan. De culturele verschillen lijken onc groter, dan de verschil len in politiek systeem. Toch zullen Oost en West elkander op de een of andere wyze heb ben te vinden. Maar wy begrypen maar al te zeer, dat de massa, zo hier als daar, in deze weinig verwachtingen heeft. Vrede en veiligheid ZOVEEL IS ZEKER dat wy in de historie leven in een kenteringsfase. Een punt in de geschie denis, waarachter zich een heel vat van duis terheden verbergt. Niemand kan zich een hel dere voorstelling maken, hoe de dingen zich zul len ontwi'dcelen. Het enige punt vc.n zekerheid is, dat er ook morgen mensen op deze wereld zullen pogen zich een drageiyk bestaan te schep pen. Dat onze kinderen zullen worden geroepen ons zwakke pogen voort te zetten. Daarom mogen wjj ondanks alles de moed en het pogen niet opgeven. Al zien wy het niet, wij moeten blyven geloven, dat tenslotte'de we reld vrede en veiligheid zal kunnen bieden. Meer dan een geloof kan dit stellig niet zyn. De wereld echter moet af van de angfit, waar in zy thans dreigt onder te gaan. wy willen leven en biyde zyn. Onze blyheid wordt al reeds genoeg verduisterd door de natuuriyke zorgen die ieder leven met zich brengt. Meer zorgen dan noodzakelijk, meer angsten dan nodig, slo pen onze gezondheid en maken de wereld tot één groot gekkenhuis, het leven tot een hel. Laten wy het eens een keer met vertrouwen proberen. Misschien verdwynen dan onze ang sten en zal de wereld tenslotte vrede en veilig heid kennen. DEWI communistische party. Carlebach zeide in een brief aan James Newman, hoofd van het mili taire bestuur van Hessen, waarin hy tegen de intrekking protesteerde, dat de Amerikaanse perscontrole-autori teiten de opheffing der licentie niet met redenen omkleed hadden. Te zelfder tyd zag de curnmimis- tische party van Bremen haar uit geversvergunning voor vier weken ingetrokken. Het militaire bestuur verklaarde in dit geval, dat door uit gifte van de „Tribuene der demo- kratie" de maatregelen van de ge allieerde bestuursraad overtreden waren. De licentie zou voor drie maanden geschorst hebben kunnen worden, doch men had zich beperkt tot vier weken om de bevolking van Bremen niet te beroven van be schouwingen van partyen die een rol spelen by de op handen zynde ver kiezingen in Bremen. De communisten in de Amerikaan se zone hebben erop gezinspeeld dat de maatregelen voorgeschreven zyn door Robert Murphy, hoofd-adviseur voor politieke aangelegenheden voor het Amerikaanse militaire bestuur van bezette gebieden. Zyn medewer kers ontkennen echter ten stelligste dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een actie begon nen is om de Duitse communisten wegens hun politieke overtuiging te vervolgen. Bijeenkomst- plaatsvervangers Grote Vier Een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-by- eenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Za ken van de grote Vier over het vre desverdrag met Duitsland op zes October aanstaande te Londen zal aanvangen. WEINIG BEWOLKING Vrij zonnig en droog weer. Gelei delijk iets oplopende temperatuur. Zwakke, tijdelijk matige wind uit Noordelijke rloli'ingc-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1