Den Haag weer in afwachting Eerst na Dr. van Mooks terugkeer regeringsverklaring te wachten Scheveningen zorgde voor deviezen Over komende winter niets met zekerheid te zeggen! «Hollandse Dag» hoogtepunt van Plattelandsvrouwencongres KORT""» KRACHTIG DE TRAGEDIE YAH DAVIDS NAKROOST VANDAAS. 4e Jaargang No. 1034 üitg. N V. Noordhollandse Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 to. Redactie: Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Donderdag 11 September 1947 mttaftler JDAQILAD VOOi ALKMAAR EN OMCEVINO TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur O. E. DE WINTER In het algemeen tonen regeringskringen zich momenteel gereserveerd met betrekking tot de Indonesische kwestie. Men is ongaarne bereid commentaar te geven en verwijst hiervoor naar de op handen zijnde regeringsverklaring. Hoewel er berichten zijn opgedoken volgens welke de regeringsverklaring eerst gehouden zal worden na de terugkomst van dr. Van Mook, valt hierover nog niets met zekerheid te zeggen. We nemen het echter wel aan. Nog geen Amerikaans standpunt Blijkens binnengekomen rapporten Is het onderhoud van dr. Vjn Mook en mr. Kleffens met Marshall en Lo- vett inderdaad verhelderend geweest. Een nestor in de Haagse diplomaten- wereld wees ons er evenwel op, dat hieruit geen verregaande conclusies moeten worden getrokken. Er is nu eenmaal een groot verschil in opinie inzake de Indonesische kwestie. Ove- - niere autoriteit te vertellen, dat het uit hem ten dienste staande gegevens is gebleken, dat Marshall verklaard zou hebben, eerst de gegevens van Foote en de andere consulaire vertegenwoordigers af te wachten, alvorens zijn standpunt de finitief te bepalen. DE VETO-KWESTIE Onjuist is overigens te menen, dat dr. Van Mook naar Washington is ge gaan om in de toekomst een Ameri kaans veto los te maken. Immers we mogen aannemen, dat ook de Neder landse regering begrijpt, dat Amerika er nog steeds een andere politiek op na houdt" dan Rusland en niet tevoren voor zich en zijn vriendjes veto's kan uitdelpn. Bovendien heeft een Frans veto de zelfde waarde. Een hooggeplaatst consulair ambte naaf wees ons tn dit verband op hét "7TJR goed deed. Wij hébbon tién oui-> Franse standpunt, dat eerst de compe tentie-kwestie geregeld wil zien. HU meende hieruit te mogen concluderen. dat bU eventuele voortgezette behan deling van de Veiligheidsraad een on gunstige beslissing door een Frans ve- zou worden afgestemd. Hoogge plaatste autoriteiten, die dagelijks con tact met de regering hebben, wilden zich hierover evenwel niet uitlaten. Aangezien evenwel de zelfde consu laire bron ons op 19 Augustus reeds In de pen gaf, dat men bij ongunstige beslissing vermoedelijk op een veto konden rekenen, zijn we ook thans ge neigd aan deze uitlating geloof te hechten. HET WACHTEN IS OP DR. VAN MOOK In steeds breder wordende kring neemt men daarom aan, dat dr. Van Mooks reis meer een poging is de Ame rikaanse regering en de Amerikaanse publieke opinie te testen er< te bewer ken zonder evenwel op bepaalde nauw omschreven resultaten te rekenen. Uit betrouwbare ons ten dienste staande gegevens blijkt voorts dat de beslising van de regering slechts een voorlopige is. Een gunstige reactie op dr. Van Mook's voorlichtende taak i/i Amerika kan mede oorzaak zijn, dat bij hernieuwde besprekingen tussen Van Mook en de Nederlandse regering welke eind deze week worden ver wacht, nieuwe besliuten worden geno men, die aanmerkelijk verder gaan. Een opmars naar Djokja is nog steeds niet definitief van de baan. Exploitanten zijn dik tevreden (van onze Haagse correspondent) Scheveningen heeft een aardig duitje in onze nationale deviezenpot gèdkan, want het seizoen is uitstekend ge slaagd. Vanaf Mei tot heden was er een onafgebroken stroom van buitenlandse gasten, voornamelijk Belgen, Fransen, en Engelsen, doch in mindere mate ook Denen, Zwitsers, Amerikanen, Spanjaarden, Luxemburgers enz. Pro fiterende van het disagio van de gul den (de zwarte althans) hebben zij merendeels royale uitgaven gedaan, hetgeen onze deviezenpositie riatuur- tenlandse gasten ondervraagd. Over het algemeen waren zij zeer tevreden. Zes er van beweerden het volgende De Bi l zegi: De afdeling Klimatologie van het K.N.M.L deelt mede: In verschillende persartikelen wor den allerlei meningen over de komen de winter uitgesproken, die dreigen onder het publick verwarring te stich ten. Wij menen daarom goed te doen, onze opvatting over de komende win ter mede te delen. Grote afwijking. Wij beleven zonder enige twijfel een tijdvak met grote afwijking in de tem peratuur en men brengt dit in ver band met een wijziging in het klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands-klimaat, met warme zomers en koude winters. De zomers zijn sinds 1932 bijna zonder onderbreking warmer dan normaal geweest, maar van de winters waren er 7 ben. nor maal. 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 7c. Een duidelijke klimaatwijziging spreekt niet uit deze getallen.. Het kan echter pas na ver loop van jaren biy-ken, of er een ver andering in ons klimaat is ingetre den. omdat eerst dan kan worden vastgesteld, of inderdaad de normalen wijzigingen hebben ondergaan. Geen regelmaat. Gaan wij de historische gegevens na dan blijkt wel, dat een dergelijke te genstelling tussen winter en zomer als in dit jaar sinds het begin van de waarnemingen in 1706 niet is voorge komen. maar minder belangrijke te genstellingen zijn herhaaldelijk aan wezig. Er is echter geen enkele regel in te ontdekken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer koude winters gevolgd, die van 1733, 1788. 1834, 1868 en 1897 door zeer zachte. Tijdvakken met strenge winters, zo als wij nu meemaken, zijn ook eerder geconstateerd: 17551763, 17841805, 1820—1855. In zulke tijdvakken wis selen koude en warme winters el kander zo grillig af. dat er geen re gelmaat in valt te bespeuren en dat het onmogelijk is hierop een ver wachting te baseren. De conclusie. Er is geen betrouwbare regel te ge ven over de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk dat er een zeer zachte dan wel een zeer strenge win ter zal komen. In hoeverre het mo- gelük zal zijn volgens de methodes van de lange-afstands-verwachting iets over de komende wintermaanden me de te delen, valt nu nog niet te zeg gen. jaar weer terug te zullen komen. Drie maakten opmerkingen over strandex- cessen; vier was het opgevallen, dat in Scheveningen vele zaken, zoals o.a. fruit en ijs 100% durder waren dan in Den Haag. hetgeen onaangenaam had getroffen. Twee hadden geconstateerd dat de bediening soms veel te wen sen overliet. Negen waren enthousiast over de concerten in het Kurhaus en twee begrepen niet waarom wij Sche veningen nog niet helemaal hadden opgebouwd. In het algemeen namen zij een vrij goede indruk mede, behal ve een Zwitsers meisje dat steevast „Moffin" hoorde zeggen, als zij Dtms sprak. De exploitanten tonen .zich vrijw el zonder uitzondering tevreden. Wel waar werd in het algemeen weinig-ver teerd, doch vele kleintjes maken de beurs ook vol. Bij de Nederlandse va- cantiegangers kwam duidelijk de min dere koopkracht tot uitdrukking. Men vermoedt dan ook dat Scheveningen zich het volgende seizoen op een goed koper niveau zal moeten schoeien om in trek te biyven bij de Nederlandse vacantiegangers. In Miinchen heeft het ongeveer 40 minuten lang geregend. Deze regen werd kunstmatig verwekt door het uitstrooien per vliegtuig van een halve ton kool-dioxyde op stapelwol ken. Dit experiment is het vierde van een reeks experimenten, waarmede men enige dagen geleden begonnen is. Minister Jonkman herstellende Uit goede bron vernemen wy, dat er een gelukkige verbetering te bespeu ren is in de ziekte van minister Jonk man. Vermoedelijk zal hij nog wel enkele weken rust moeten houden, doeh de hoop is gewettigd, dat hU over enkele weken weer een deel van zjjn ministeriele werkzaamheden zal kun nen uitvoeren. Voorts kunnen wij berichten, dat het onjuist zou zijn te menen, dat mi nister Jonkman i.v.m. zijn ziekte zou aftreden. De berichten welke dit sug gereren zijn absoluut onjuist. Welverwacht - men binnenkort een splitsing van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Er zou n.1. een nieuw departement moeten ont staan voor reconstructie van het ko ninkrijk. Men acht het niet uitgeslo ten, dat minister Beel straks deze taak op zich zal nemen. o Huize Doorn wordt museum (Van onze Haagse correspondent) De autoriteiten hebben besloten aan de voormalige Duitse Kroonprins geen non-enemy-verklaring af te ge ven. Het gevolg hiervan is, dat hy zich niet in het bezit kan stellen van de Nederlandse erfenis van de ex- Keizer, n.1. Huize Doorn en de vele kostbaarheden, welke zich daarin bevinden. De waarde van Huize Doorn en de kostbaarheden worden geschat op enkele millioenen. Men overweegt thans om huize Doorn open te stellen als nationaal museum PRINSELIJK PAAR NAAR SCHOTLAND Prins Bemhard is gistermorgen per vliegtuig naar Schotland vertrok ken, waar hij enkele dagen de gast zal zijn van het Engelse koningspaar Prinses Juliana was helaas door een zware vérkoudheid genoodzaakt de reis uit te stellen, doch zy hoopt te gen het einde dezer week weer vol doende hersteld te zgn om de Prins te kunnen volgen. De derde dag van het Internatio naal congres voor plattelandsvrouwen wordt als het hoogtepunt van het congres beschouwd. Behalve de tal rijke buitenlandse deelneemsters, waarvan de meesten in hun kleurige nationale klederdrachten In de Apol- lohal te Amsterdam verschenen, wa ren er niet minder dan 4000 Ned. leden van de organisatie, die elk vol gens eigen provinciale traditie met hun fleurige of sombere, wjjd gesne den of eng aansluitende costumes het hunne bijdroegen om aan deze mas sale „modeshow" een bont aanzien te geven. Het koor van de afd. Venhuizen zong enkele liederen, waarna een be gin werd gemaakt met de uitwisse ling van de groeten. Elk op haar beurt kwamen de vertegenwoordig sters op 't podium om groeten van hun land over te brengen. Dit gaf een unieke gelegenheid de ruime va riatie in klederdrachten te bewonde ren. Zo zag men een boerin uit Wales Met 1400 militairen aan boord is Woensdagmiddag om half zes de „Sloterdyk" uit Rotterdam naar In donesië vertrokken. De opvarenden zyn voornamelijk mariniers, marine mannen en luchtstrijdkrachten. Door een ondergrondse ontplof fing in de Thornhill-myn te Dews- bury in Yorkshire zijn acht mijnwer kers om het leven gekomen, terwyi twee zwaar werden gewond. Er wor den nog vier mijnwerkers vermist. met wyde rokken en een hoge bruine cylinderhoed, die algemeen de aan dacht trok. Zweedse vrouwen met grote witte kappen of fel gekleurde capouchons, de afgevaardigde uit Ceylon in haar zwierige, kleurige ge waden en dan de meer dan 100 ver schillende Ned. klederdrachten, elk met hun eigen typische bijzonder heden. In de middag wer het door E. Jac. Westra ontworpen spel „Nederland ontvangt" opgevoerd. In 5 taferelen wordt de groei van de Ned. Bond van het begin van zyn oprichting af tot heden allegorisch wordt voorge steld. Thans bestaat de Ned. bond uit 353 afdelingen met tezamen meer dan 27000 leden (de internationale bond heeft ln het geheel 5 miUioen leden). De eerste Joodse immigranten van de. Exodus 1947 zyn in het kamp Poppendorf aangekomen. Een groepje is bezig zich te „installeren, ln de z.g. „Nissenhutten". De kweker L. Rhgnsburger te Valkenburg (ZH.) heeft dank zij de tropische zomer, voor de tweede maal in dit jaar aardbeien van de koude grond kunnen oogsten. Hel Nationaal Tehuis DE GROOTSTE MENSELIJKE tragedie is ongetwyfeld, die van de Joden. Door de gescheidenis heen zyn zij, verstrooid over de wereld na van huis te zrjn verdreven, het mikpunt ge weest van laster en terreur, van haat en wraak, van vervol ging en verguizing. Nooit erger echter zijn zij er aan toe geweest, dan tijdens de jaren, dat Hitier ons werelddeel ter roriseerde en met niets ontziende bruutheid een veldtocht begon tot uitroeiing van allen, die tot het „oude" volk gere kend konden worden. Met millioenen zijn zy, bijeengedreven uit alle landen van Europa .omgekomen in de concentratie kampen en de gaskamers van Polen. Al die millioenen ster venskreten vormen een aanklacht tegen een westerse civiliza- tie, die in Hitier een ontaarding bereikte, als voorheen nog geen enkele civilizatie te zien had geTeven. Sedert is in Europa de vrgheidsvlag weer geplant. Maar voor vele Joden, die aan de gaskamers wisten te ontkomen, is de vrijheid nog lang niet weergekeerd. Nog altijd ver blijven zij bij duizenden in de afgedankte kampen van de na zi's. En de wereld schijnt geen erbarmen 's kennen, geen oplossing >ten te geven voor hun ten hemelschreiende nood Mystiek Zionisme REEDS LANG VOOR DE tweede wereldoorlog werd het heimwee naar het „Beloofde Land" in Joodse kring vertolkt door het zionisme. Het was echter slechts een betrekkelijk kleine groep, die door dit ideaal, Palestina voor de Joden, 'werd gegrepen. De meerderheid van de Joden voelde zich té zeer verbonden met het geboorteland, té zeer ook vervreemd van de tradities der vaderen, dat zij bijster warm kon lopen voor dit altijd ietwat mystiek ideaal. Hitiers terreur in Europa heeft de Joden op één hoop gedreven, heeft hen sterker dan ooit als één lijdende familie tezaain gebracht. Daardoor werd de voedingsbodem bereid voor een snel om zich heen grijpend fel en fanatiek zionisme, dat tot in het onredelijke toe de Joodse geest gevan gen houdt Wy spraken van het zionisme, als van een mys tieke grootheid. Bij deze utispraak zullen vele van onze Joodse lezers meewarig hun schouders opha len of luide protesterend verkondigen, dat niets waarschijnlijk zo realistisch is, als juist het zio nisme. Het zionisme wil Palestina weer terug geven aan de Joden, die daar een nieuwe staat zullen kunnen bouwen en zo staatkundig de Joden weer een huis geven. Palestina moet worden, aldus de zionisten, het Joodse Nationaal Tehuis. Nu moet het ons van het hart, dat wy by alle sympathie voor onze getrapte Joodse mede burgers, dit ideaal allerminst als een realistisch gegeven kunnen zien, doch veeleer als een uit nood en Ujden geboren mystiek, een modern heil staat-verwachten ,een soort projectie van het Ko- ninkryk Gods ln deze aardse bedeling. Dit oor deel houdt geenszins een discriminatie in. Inte gendeel het mystiek verlangen erkennen wy als een zeer sterke stuwende kracht Wy zouden uit het levensgeheel de mystiek niet gaarne willen elimineren. Maar een juist inzicht in de wezens- grond der dingen, ook van het zionisme, kan ons behoeden voor een scheve visie op de werkeiyk- heid. HET ZIONISME STELT, dat Palestina moet worden tot het Nationaal Tehuis voor de Joden. Het fundeert deze aanspraak op een religieuse traditie. Eens twee duizend jaren fgeleden vond hier het Joodse volk zijn woonstee. Een vaak bedreigde woonstee overigens. Dc korte perioden van nationale onafhakelgkheid werden keer op keer afgewisseld door zeer lange ty- den van bezetting van het kleine land door een op een bepaald ogenblik sterke wereldmacht. Tot de Romeinse bezetting zo omstreeks het jaar 70 het Palestijnse Jodendom eilimineetde en over de wereld verspreidde. Sinds die tyd leef den de Joden in de diaspora. Nu eens werden zy gastvry ontvangen, andermaal echter was ver volging hun deel. Tot rust is het uiteengerukte" Jodendom feiteiyk nooit meer gekomen. Wy her inneren maar aan de pogroms in Rusland en Polen gehouden, aan de vervolgingen ln Spanje en Italië ,die allen hun bloedige sporen ln dit ge teisterde volk hebben nagelaten. Tot tenslotte onder het Hitlerbewind de maat der wanhoop volliep. Het is dan ook volkomen begrypeiyk, dat het Joodse Ik, wegen zoekt om aan deze eeuwige ïydens, schiedenis te ontkomen. Het is ook begry- pelijk, dat men daarbij als oplossing het eerst de blik richt naar het oude stamland, naar Palestina waar eens David en Salomo aan het hoofd ston den van een glorievol koninkrqk; hel land waar heen Mozes zyn volk uit de Egyptische verdruk king had geleid, het land waar de profeten hadden gesproken over Jahoe, de als een gestrenge va der heersende God, die zyn volk menigmaal kas tijdde, maar toch steeds weer liefdevol in genade aannam en „uitkomst" bracht. Er is waarschgniyk geen volk dat zozeer aan zyn tradities is gehecht, als het Joodse. Juist om dat hier de tradities van het volk zo zeer ver weven zyn met dit van zyn religie. Daarom, wy begrypen het zionisme maar al te goed. Niet echter als een realistisch gegeven, doch slechts als een mystiek verlangen om aan een pynigend noodlot te ontkomen. Daarin ligt tegeiyk de sterkte cn de zwakte van he* zionisme. Hierover echter in een tweede artikel. DEWI Volgende week regeringsverklaring In de gistermiddag gehouden open bare vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering in de loop van de volgen de week een verklaring inzake Indo nesië zal afleggen. Hiermede worden de verwachtingen van onze Haagse medewerker dus volkomen onderschreven. Dr. van Mook en Mr. van Kleffens hebben inmiddels Woensdagochtend nogmaals een bezoek gebracht aan de Amerikaanse onderminister Ro be rt Lovett. Dr. van Mook verklaarde, dat ge sproken was over „het vaststellen der feiten", die het Ned. standpunt ver- duideiykten. De nieuwe bonnen Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 Sep tember a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 708 (serie M) M-01 brood 800 gr. brood M-02 brood 400 gr. brood M-01 boter 250 gr. boter M-02 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet M-01 vlees 100 gr. vlees M-02 vlees 300 gr. vlees M-01 melk 4 1. melk M-03, M-05 melk 7 1. melk M-01 div. 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas M-02 div. 125 gr. koffie M-03 div. 50 gr. thee M-04 div. 250 gr. waspoeder (geen soda) M-03 res. 1600 gr. brood M-06 res. 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 709 (serie M) M-ll brood 800 gr. brood M-ll boter 250 gr. boter M-12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet M-ll„ M-12 vlees 100 gr. vlees M-13, M-15 melk 12 L melk M-ll div. 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas M-12 div. 250 gr. waspoeder (geen soda) M-13 res. 800 gr. brood M-16 res. 250 gr. waspoeder (geen soda) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF. MG. MH 710 bUz. arbeid, as. moeders en zieken) (serie M) M-21 brood 800 gr. brood M-21 boter 250 gr. boter M-22 boter 250 gr. margarine of 200 gram vet M-21 melk 5 1. melk M-21 vlees 300 gr. vlees M-22 vlees 100 gr. vlees M-21 kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas M-21 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Sept. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 Sept. mag worden gekocht. Op de vleesbonnen voor personen, geboren in 1942 en vroeger, is deze 14 dagen 400 gr. vlees beschikbaar, dus 100 gr. extra. weerbericht WEER TOENEMENDE WIND. In de loop van de dag weer toe nemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Wisselende bewolking. Bijna overal droog. Iets hogere temperatuur, overdag warmer. Vanavond: Zon onder 19.07 uur; Maan op 0.47 uur. Morgen: Zon op: 6.08 uur; Maan on der 18.41 uur. j

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1