Di' Urcdilsi' iiiijiiiii'slii'iirs opent de poorten Wij Deelname uit buitenland groot ^Uruny, JSaoumi als voetballer Economische vraagstukken in België Rijksinzending landbouwmachines Dinsdag heelt de Utrechtse Jaarbeurs haar poorten weer geopend voor de gebruikelijke najaarsexpositie. Het aantal deelnemers Is zo overweldigend, dat elke vierkante meter ruimte mot st worden ge bruikt en desondanks toch nog meer dan 300 belangstellenden voor eea plaats moesten worden geweigerd. Het totaal aantal deelnemers bedraagt 2322, waaronder 924 buitenlanders. Dit is 265 deelnemers meer d*" gedurende de aajaarsbeurs van het vorig jaar. Belangrijk om een Juist inzicht te verkrijgen in de capaciteit van de Jaarbeurs zijn de cijfers met betrekking tot de verhuurde oppervlakte. Deze Is ten van het vorig jaar met 1128 vlerkante meter voor uitgegaan en bedraagt thans 33.248 M2. De omvang van de onover dekte expositieruimte ls teruggebracht vin 31 op 29 percent van de totale oppervlakte. Reeds uit deze cl|fcrs biykt voldoende van welk een betekenis deze jaarbeurs ls. En hoe 'belangrijk het is, dat de activiteit van dcce Instelling wordt gewaardeerd en gestimuleerd door voldoende medewerking van alle Instanties, die kunnen bijdra gen om het werk van de jaarbeurzen te doen slagen. Niet in de laat ste plaats la deze naoorlogse jaren is de Nederlandse Jaar beurs een manifestatie voor het buitenland van Nederlands kun nen. Aan de producten, die onze industrie op deze beurs tezamen brengt kan de buitenlandse bezoeker aflezen, over welke vitaliteit wl) als volk ondanks de vele slagen nog beschikken. De agrarische afdeling Wat speciaal opvalt op deze beurs zijn de vele Inzendingen op de agra rische afdeling. Wy zien er de nieuw st# snufjea van de meest moderne landbouwwerktuigen. Ons vièl in het byzonder op een automatische melk inrichting, waarmede tegelijk een twintigtal koelen kan worden gemol ken. Het gehele apparaat is op een jeep gemonterd. Speciaal voor land bouwcoöperaties en zuivelfabrieken een begerenswaardig product. Zeker Ls, dat onze landbouw in steeds sterker mate zal dienen te worden gemechaniseerd om onze af zei In het buitenland te behouden. Het valt te verwachten, dat de re gering by de a.s. begroting met een seejarenplan voor dc landbouw zal komen. In dit plan zal een belang rijke plaats worden ingeruimd voor de mechanisatie van onze landbouw Wij kunnen de betekenis daarvan moeilijk overschatten. Door deze me chanisatie zal een veel efficiënter be drijfsvoering kunnen worden bereikt •n zullen wy in staat worden gesteld ons kwaliteitsproduct nog meer te veredelen. Aan de andere kant ont veinzen wy ons niet, dat met deze agrarische mechanisatie grote som men gemoeid zullen zijn, zodat zonder nadere regeling alleen de meest kapitaalkrachtigen de mecha nisatie geheel zullen kunnen ultvoe- VRIJDAG 12 SEPTEMBER Hilversum I 391 m Nieuws om X, 8, 13. 19. 20 en 22,30 uur. NCRV 7.45 Ben woord voor de dag: 8.30 Symphonisch concert: 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Opgewekte klan ken: 10.30 Morgendienst: 11.00 Fluit- racital; 12.15 Cmnzonnettasextet; 13.15 OelestaenscmbJe; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Hobo en or- f,1: 15.00 Kamerorkest ..Ars No va"; 16.00 Declamatie; 16.20 Kamer muziek; 17.00 Licht klassiek con cert; 17.4.r> Glacondaensemble; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.15 Radlo- PhUharmoniach orkest; 20.35 Het kerkelijke leven op Curacao, lezing 21.33 VrU en Biy; 22.45 Avondover denking. Hilversum II 413 m. Nieuws om 7, 8. 13. 18, 29 en 23 uur. VARA 7.30 Muziek bij bot ontbyt; 8.15 Operaprogramma; 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Balakirev- programma; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 De Regenboog; 10.45 Mozari programma: 11.15 Voor do vrouw. AVRO 12.38 The Skymasters; 13,15 Ensemble I*jos Klss; 14.00 Kook- praatje; 15.10 Ons volk in zijn dich ters; VARA 16.30 Tusen twaalf en zestien; 17.30 Muzikaal babbeltje; 18.20 Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 19.00 Praat U rustig verder: VPRO 20.05 Haendelprogramma 20.30 Lezing: VARA 21.00 Men vraagt en wy draaien; 21.30 Buiten lands weekoverzicht; VPRO 22.45 Avondwyding; VARA 23.15 Repor tage van de Europeee zwemkampi oenschappen. ren. Daarom hopen wij, dat het ko mende zesjarenplan van minister Mansholt ook uitsluitsel geeft over de vraag van de financiering. Technische inzendingen Het aantal inzendingen van machi nes en technische apparaten is even eens zeer groot. De deskundige vindt hier het neusje van de zalm van de binnen- en buitenlandse industrie. Wat ons in de eerste plaats opviel, was het grote aantal ysbereidings- machines. Moeten wij hierin een weerspiegeling zien van de tropische aomer, die ons land heeft moeten doorstaan? Wy vragen ons af, of er werkeiyk een zo grote vraag naar deze verkoelingsmachines is. Liever zagen wy onze grondstoffen en ar beidskracht voor nuttiger zaken ge bruikt. Misschien echter is het bui tenland geneigd op grote schaal dol lars en ponden in Ijsmachines te be leggen. Wanneer dit zo zal blijken te zijn, dan kunnen wy vrede hebben met de schitterende dingen, die wfl op dit gebied zagen. De veelheid aan allerlei kleine en grote machines, motoren en wht niet al, gaf ons de indruk, dat men ge durende de bezettingsjaren niet stil heeft gezeten. Het aantal nieuwe ♦ar tikelen was waarlijk niet gering. De agrarische en technische afde lingen zyn ondergebracht op de nieu we jaarbeursterreinen aan de Croe- selaan."" Wy kregen de indruk, dat de organisatie en de outillage hier thans beter was dan op vorige beur zen, toen één en ander nog wel eens een beetje rammelde. Het geheel maakte nu een goede indruk. Het was overzichtelijk en de ruimte was zó, dat men het geëxposeerde ook be- hooriyk aan alle kanten kon bekij ken. Wy vragen ons echter af, waarom er geen ruimere expositie ls inge richt van producten van onze land en tuinbouw en van onze zuivelin dustrie. Ook de bollenteelt moesten wy node missen. Toch leveren juist deze bedrijfstakken een zeer belang rijke export op. Op hel Vredenburg Ondanks vele bijbouwsels bleken de Jaarbeursgebouwen aan het Utrechtse Vredeburg opnieuw te klein om alle deelnemers te herber gen. Niet alleen dat menige solli citant naar een plaatsje moest wor den geweigerd, maar ook de toege wezen ruimte was voor vele exposan ten wel heel erg aan de krappe kant. Toch is ook hier veel interes sants te zien. wy kunnen er niet aan denken een exposé te geven, van alles wat de stands bieden. Wy kim men zelfs geen overzicht geven van de firma's, die hier zijn vertegen woordigd. Wij maken slechts enkele losse aantekeningen. Byzonder fraai was de inzending van Marokko, ook die van de Bel gische glasindustrie. Voor de vrou wen was er een keur collectie glim mende stofzuigers, die naar men ons verzekerde ook inwendig van uitstekende makeiy zyn. De radio industrie liet ons een groot aantal fraaie toestellen zien. Het was om te watertanden, als je anderhalf jaar voor een klein toestelletje by je leverancier staat ingeschreven. Op vallend was overigens, dat op het gebied van de radio weinig „nieuwe" dingen waren. Wij meenden te weten, dat de ontwikkeling van de radio se dert 1940 toch belangrijker was ge weest, dan in Utrecht bleek. De speelgoedindustrie was zeer ruim vertegenwoordigd, o.a. mot een lopen de pop en een prachtige serie mec cano dozen van Nederlands fabrikaat Een juweeltje was verder het elec- trische dieseltreïntje, een zuiver mo del van een „echte" diesel. Wy zijn ons bewust maar een heel vluchtig verslag van de Jaarbeurs te hebben gegeven. De geïnteres seerde lezer echter, neme er een dag voor en ga zelf kijken. Speciaal voor onze plattelanders is deze beurs van grote betekenis. De verwachtingen omtrent de re sultaten van de beurs worden ten aanzien van het buitenland helaas getemperd door de deviezenbeperkin- gen, die men vrywel overal heeft moeten doorvoeren. Mogen beperkingen van deze soort spoedig tot het verleden behoren! Radiorede Prins Bernhard Op 14 September a.s. is het een jaar geleden, dat de Nationale In spanning Welzynsverzorging Indië (N1W1N) in 't leven werd geroepen. Ter gelegenheid hiervan zal Z.K.H. Prins Bernhard als eerste voorzitter van de NIWIN op Zaterdag 14 Sep tember een radiorede uitspreken, die zal worden uitgezonden over Hilver sum I en n om 20.05 uur. 2. Trouwens, geen der dieren aan boord van de Fauna was erg in zyn aas. Zy allen, van Loebas de olifant tot Pierewiet de prairiemuis waren zich maar al te goed bewust gevan gen te z\jn, en weggevoerd te worden naar een ver vijandig land. Ook wis ten zy heel goed dat zy dat koopje te danken hadden aan meneer Ba rend Bof, die daar lui als een Ooster se Pacha in zyn dekstoel hing te hangen, terwijl een kleine negerknaap hem met een kolossale waaier koelte toewuifde. In Frankryk ls het onrustig na de laatste regeringsmaatregelen. Over al vinden betogingen plaats en in Parys heeft men reeds enige uren gestaakt om de regering er op te wijzen dat het voedselrantsoen te klein is. Aan de ingang van de metro wacht het publiek rustig tot de arbei ders weer aan het werk zullen gaan, en de ondergrondse weer gaat rijden Gevolgen van de Engelse finantiële politiek (Van een Brusselse medewerker) rydeas de ontscheping van de Exodus-Joden moesten Britse soldaten enige Joden met dwang van de loopplank afhelpen. Over het algemeen Hop het debarkeren nogal vlot van stapel zonder ernstige strubbelingen Onder de specifieke economische feiten die in de laatste dagen in de economische en financiële kringen het meest zyn besproken geworden, be hoort wel de Engelse beslissing om de %bi wisselbaarheid van het Pond Sterling in Dollars op te schorten alsmede de door de Belgische rege- ringj ïhgevoerde uitvoertaks van 3%. jDe' vérdragende en eenzijdige be slissing door de Engelse regering genomen om voortaan het Engels Pond niet meer tegen Amerikaanse Dollars uit te wisselen, heeft natuur lyk de finantiële kringen van alle landen onthutst Vooral ook de han delskringen worden erdoor getroffen omdat daardoor het betalingsmc- chanisme wordt verbroken en de uit voer door invoer moet kunnen be taald worden. Deze beslissing is dan ook in de handels- en finantiële krin gen van België, voorwerp geweest van veel discussie. De discussie rond het zojuist ver melde probleem heeft de Gouverneur der Nationale Bank van België er toe aangezet op de vergadering der aandeelhouders dit probleem te be handelen en de weerslag ervan aan te duiden op België's finantiële en eco nomische positie. Uit de verklaring van de Gouver neur biykt dat de opschorting der omwisselbaarheid van het Engels Pond slechts een geringe invloed zal uitoefenen. Vooreerst is het bedrag aan Ponden dat de Nationale Bank bezit eerder klein te noemen. Trou wens in het Belgisch-Engels ak koord van 27 Februari 1947 is voor zien dat, wanneer het Belgisch be zit aan Ponden een zeker „plafond" te boven gaat, de Nationale Bank het bedrag aan Ponden boven dit „plafond' 'kan uitwisselen by de Bank van Engeland tegen goud. Anderzijds liet de Gouverneur ook opmerken dat de bevoorrading aan Amerikaanse Dollars voor België verzekerd is. De grootte ervan werd echter niet aangegeven. Uit diverse gegevens bljjkt echter dat het Dol lar-probleem geen economische en handelsmoeiiykheden in België moet oproepen. Dit wordt o.a. bevestigd door de gunstige betalingsbalans. Op heden blykt het dat België's be talingsbalans een netto creditsaldo vertoont van 5.900 miljoen Belgische frank. Daardoor zullen in de naaste toekomst goud en „sterke" deviezen naar België moeten toevloeien, waar door de normale handelswegingen, vooral import, zullen verzekerd zijn. Alhoewel men vooral kon afleiden, dat de opschorting van de omwissel baarheid van het Engels Pond geen grote invloed zou hebben op België's toestand, heeft de verklaring van de Gouverneur van de Nationale Bank toch een gunstige indruk gelaten. Een ander vraagstuk doet echter op dit ogenblik veel stof opjagen n.1. de uitvoertaks van 3% Ter financie ring der laatste toegekende sociale voordelen aan de werknemers o.a. de dubbele verlofbezoldiging, werd oen uitvoertaks van 3% geheven vanaf 1 September 1947 en dit totdat het be nodigde bedrag van 1.200 miljoen Belgische frank zal bereikt zyn. Het invoeren van deze taks heeft een al gemeen protest uitgelokt. De kamers van koophandel en zeer vele bedrijf s- groeperingen protesteren ertegen en wyzen erop hoe, terwyi de andere lan den hun export door alle middelen bevorderen, hier te lande, deze be lemmerd wordt door een ondenkbare uit voorbelasting. Hierby steunen zy zich op de verslagen der Belgische consulaire agenten, verslagen die erop wyzen dat de Belgische pry- zen reeds in het buitenland cbncur- rentiemoeilykheden ondervinden. Ook heeft het Groot-Hertogdom Luxem burg daartegen opwerpingen ge maakt daar zijn aankopen in België met 3% zijn verzwaard. Deze maatregel zoals het de Voor zitter der Brusselse Kamer van Koophandel zojuist verklaarde, vormt een nieuwe hindernis voor de voor genomen economische unie met Ne derland. Het protest dat van de kringen van handel en nyverheid tegen deze maatregel uitgaat, is dan ook alge meen zodat misschien een „aanpas sing" van deze maatregel zal over wogen worden. Dr. Anöré LUWEL. LAZEN IN: VIUJE MENINGSVORMEN In een uitvoerig hoofdartikel in „De Groene Amsterdammer" houdt prof. van Dantzig zich bezig met het probleem van de vrije menings vorming. Het blad schryft: Naar het mg voorkomt, is daarom het fundamentele volksrecht, dat aan de' persvrijheid ten grondslag ligt niet zozeer de vrijheid van meningsuiting, maar veeleer de vryheid van meningsvorming, en daarmede bedoel ik de vryheid om van alle opvattingen kennis te nemen, die voor de openbare of persoonlyke levensomstandigheden yan de betrokkene van belang zijn of wellicht zouden kunnen, zyn. Het komt mij voor, van net hoogste belang te zyn, dat by een eventuele herziening van art. 7 van de Grondwet uitdrukkelijk het recht van iedere ingezetene er kend wordt, van alle opvattingen als boven bedoeld, vrijelijk kennis te nemen. Ten aanzien van de houding van de dagbladen in dit probleem merkt de schryver op: Maar voorts moet men opmerken, dat de eenzydige politieke oriën tering van de dagbladpers voor de grote massa der bevolking een effectieve verhindering betekent, var. andere denkbeelden kennis te nemen dan door de leiders van de groep waartoe zy behoren wense lijk geacht wordt. Het is daarbij natuurlijk van weinig belang of deze vereniging met behulp van feitelijk onjuiste^dan wel van on volledige voorlichting plaats vindt Weliswaar heeft men de „vrijheid" ook bladen van andere richting te lezen, maar een arbeidersgezin kan als regel hóógstens één krant betalen, terwijl ook andere oor zaken maken, dat dit in de prak tijk weinig betekent. Tenslotte besluit prof. van Dant zig met de volgende conclusie: Het schryven van een rubriek in een „andersdenkend" blad zou een vrij hoge mate van intelligen tie en inzicht in de geheel anders gerichte gedachtengang van de tegenstander vereisen. Vermoede- ïyk zou men bemerken, het mees te succes te hebben door de ru briek zoveel mogelijk zuiver voor lichtend te houden, b.v. door op belangryke feiten te wyzen, die de eigen redactie onvermeld had ge laten. Anderzijds zou een „gast" zich niet kunnen veroorloven verzonnen be- rich als (schijnbare) omissies voor te stellen, daar dit direct door de eigen redactie weerlegd zou kun nen worden. Het algemene jour nalistieke peil zou daardoor on getwijfeld niet onaanzienlyk ver hoogd worden en de vrijheid van meningsvorming zou er wel Bij varen. Ik zou daarom haast willen vragen, welke bladen hiertoe het initiatief willen nemen, ware het niet, dat ik al lang begrepen heb ernstig gevaar te lopen, my in illusies te verliezen, want het ls haast te mooi om waar te wor den. Daarom moet ik het bij de ze suggestie laten en afwachten of wellicht meer belanghebbenden het denkbeeld opvatten en weten te verwerlcelyken. ONOPGEHELDERDE PUNTEN Waarom juffrouw Sinclair de af spraak in bet Piccadiüy Hotel maak te. Hoe het vergif werd toegediend. Hoe het buisje van majoor Sin- clair's vingerafdrukken werd voor- Kien. Hoe het buisje in dc hand van de vermoorde wrrxi gedrukt Waarom juffrouw Goole een ver momming draagt Hoofd «tuk XII OP ONDERZOEK DIT. Mynheer Chitterwick sliep dien nacht slecht, maar spyt van de sla peloze uren had hy niet Want als resultaat van al zyn gepeins kon hy tenslotte voldaan fluisteren: „Ja. dat moet de waarheid zyn, ongetwyfeld. De moeilijkheid is alleen nog, haar te bewyzen". Aan de ontbijttafel paste hy er echter wel voor op. Judlth en Mouse van de zo moeizaam verworven theo rie op de hoogte te brengen. Zyn voornaamste overweging daarbij was, dat hy niet te veel hoop wilde wek ken. omdat anders de- teleurstelling des te groter zou zyn, wanneer hy er niet in slaagde de majoor van elke verdenking te bevrijden. Hij vertelde slechts, dat hy niet met hen naar Dorsetshire zou terugkeren, omdat hy in Londen naar enige zaken van ondergeschikt belang een onderzoek moest instellen. Wel liet hy hun voor het vertrek nog zyn relaas lezen, waarby hij zich afvroeg, of zy daar uit dezelfde conclusies zouden trek ken. als hyzelf gedaan had. Beiden lazen het met belangstelling en ga ven toe, dat het document bij -het verdere onderzoek van de grootste be tekenis zou kunnen zijn; maar hoe wel verschillende punten nog in de brede besproken werden, vielen noch aan Judith noch aan Mouse de fei ten op, die mynheer Chitterwick juist zo getroffen hadden. De rest van de morgen besteedde deze schrandere detective aan rou tine-werk. Moresby moest bezochten voorzichtig ondervraagd worden, om trent de kwestie van het buisje, dat de dode vrouw in haar hand had ge houden. Het resultaat was bevredi gend. Moresby was in het geheel niet wantrouwend, het denkbeeld, dat mynheer Chitterwick op eigen houtje een onderzoek instelde, scheen hem zozeer te amuseren, dat hy bereid was heip iedere gewenste inlichting te geven, in de hoop ,dat hy er la ter nog eens extra om zou kunnen lachen. Moresby vertelde hem derhalve zon der enige terughouding, dat de po litic-arts bevestigd had. dat het buis je in de hand van juffrouw Cinclair moest zyn gedrukt, nadat zy het bewustzyn reeds had verloren en dat daarom zelfmoord uitgesloten kon worden geacht. Even gewillig deelde hy mynheer Chitterwick mede, dat de vier getuigen, die inmiddels tot zes waren aangegroeid, bereid waren te zweren, dat geen levend wezen het tafeltje van de vermoorde was genaderd tussen het vertrek van de roodharige man en mynheer Chitter- wick's terugkomst van de telefoon- cel. Een nadere kennismaking met ae misdaad schynt iemands horizon te verruimen. Voor dc eerste maal, sinds hy bij zijn tante woonde, had mijn heer Chitterwick geen permissie ge vraagd, om by de lunch verstek te mogen laten gaan. Eenvoudig en kalm zonder zich bewust te zijn van de grootheid van zyn stap, had hy aan gekondigd, dat hy niet aan het hui selijke middagmaal zou deelnemen. Juffrouw Chitterwick. sterk onder de indruk van haar neefs vriendschap met een hertog, had deze aankon diging zonder protest aan- W'.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2