kmaarder Spoedig banden Complot in Tsjecho-Slowakije DE TRAGEDIE VAN DAYIDS NAKROOST Kruidenier Amerika accepteert Europees „boodschappenlijstje" niet itino Werd Landsraads voorzitter slachtoffer van ernstige willekeur? II VANDAAS... 4e Jaargang No. 1035 Uitg. N V. Noordhollandse Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 i.o. Redactie; TeL 2274. Adm en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Vrijdag 12 September 1947 TH. W. EEYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Rapport plan - Marshall afgewezen De zestienmogendheden-conferentie voor economische samenwerking van Europa is op het laatste ogenblik gestuit op een moeilijkheid, die naar waarschijnlijk zal noodzaken haar eindrapport te herzien en de slotzit ting, welke op Maandag a.s. is vast gesteld, uit te stellen. De Amerikaanse onderminister van economische zaken, William Clayton, die tot taak heeft de werk zaamheden der conferentie te vol gen en door het verstrekken van „vriendschappelijke adviezen' 'te steu ncn, zou scherpe critlek uitgeoefend hebben op dit eindrapport, dat de voorstellen bevat voor economische samenwerking van Europa in 't plan Marshall. „Boodschappenlijst" Clayton heeft voorgesteld, dat dit rapport slechts als een voorlopig ont werp wordt beschouwd en dat de con ferentie de gehele situatie opnieuw in ogenschouw zal nemen in het licht van zijn bemerkingen. Naar hij zeide, zou het rapport in zijn huidige vorm onaanvaardbaar blijken te zijn en geen overtuigings kracht bezitten voor het Amerikaan- sg pi 'jliek en meer in het bijzonder hef congres, daar het meer weg heeft van een „boodschappenlgst" dan van een plan voor Europese sa menwerking. Clavton's critlek cp het rapport kan als volgt werden samengevat: 1 Het voorziet niet in voldoende mate in wederzijdse hulp tussen de zestien Europese landen; 2 De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm gegeven en maken geen on derscheid tussen de behoeften der afzonderlijke landen; 3 Het ontbreekt de voorstellen in zake het herstel van de inwissel baarheid der Europese geldeenhc- den als eerste stap in de richting naar inwisselbaarheid van alle geldeenheden over de gehele we reld aan nauwkeurigheid. Tgdens een onderhoud op het ont breken van enigerlei overeenstem ming ten aanzien van werkelgk po sitieve pogingen tot opheffing van .de handelsmuren tussen de landen van Europa, welke pogingen bijv. zouden kunnen bestaan uit het op richten van een tolunie. Voorts werd er van Amerikaanse zijde op gewezen dat het rapport geen voorzieningen bevat voor het aanwenden van over tollige arbeidskrachten of overtolli ge productie in het ene Europese land ten behoeve van een ander Eu ropees land, dat aan arbeidskrachten tekorten heeft. Een ander punt. waar op Claytoji's critiek zich richtte, was het feit, dat het rapport de invoer van Amerikaans fruit noemde als één der behoeften van Europa, ter wijl zowel Frankrijk als Italië grote fruitoverschotten bezitten. Wereldvoedselraad opgericht De conferentie van de organisatie voor voedsel en landbouw der V.N. (FAO* heeft te Genève met algeme ne stemmen besloten, een Wereld voedselraad op te richten. De officiële naam van de raad zal luiden: „Raad van de organisatie voor voedsel en landbouw der V.N." doch "de conferentie aanvaardde het Nederlandse voorstel om deze raad over het algemeen aan te duiden met de naam „Wereldvoedselraad". Totnogtoe zijn te Berlijn 640 ge vallen van kinderverlamming gecon stateerd; 57 hadden een dodelijke af loop. Het CDK deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op ^ader te bepalen dagen in het tijdvak van 14 t.m. 27 September a.s. een bewijs van inschrijving voor vervanging van rijwielbanden zullen uitreiken aan hen, die in één der maanden October 1946 t.m. Januari 1947 voor het laïtst één of twee bonnen voor een buitenband hebben ontvangen. Zeer spoedjg zullen ook van de genummerde bonnen, welke zgn uitge reikt aan diegenen, die sedert de be vrijding nog nimmer voor rijwielban den in aanmerking £wam, enkele nummers worden uitgeloot. Teneinde zo snel mogelijk deze lo terij te beëindigen en een zo groot mogelijk a&ntal gegadigden zij 't ten dele te helpen, is besloten dat de bonnen slechts recht zullen ge ven op de aankoop van 1 buitenband en 1 binnenband. In gezinsverband kunnen de ban- Drie ministers kregen helse machine toegestuurd Aan drie leden van de Tsjecho-Slo- waakse regering zijn postpakketten gezonden met een helse machine, welke bij opening van het pakket ontploffing zou zijn gekomen. D' litie heeft tgdig op deze postzendm- gen beslag kunnen leggen. De pak ketten, afgezonden onder de naam van een niet bestaand parfumerie magazijn, waren geadresseerd aan Prokop Drtina, minister van Justi tie en lid van de nationale socialis tische partij, Peter Zenkl, vice voor zitter van de ministerraad en leider van de internationale socialistische partij, en aao Masarijk, de partijloze minister van buitenlandse zaken. Zenkl en Drtina hebben sedert eni ge tijd heftige aanvallen van commu nistische zijde te verduren gehad. Zenkl is gedurende de oorlog ge ïnterneerd geweest in het kamp Bu- chenwald, Drtina vas chef van het politieke huis van president Benesj te loonden. Masarijk heeft voor kort stelling genomen tegen de commu nisten hun campagne tegen de nie. ....onistische leden van de regering in verband met het wets ontwerp tot heffing van een buiten gewone belasting op de onroerende goederen. Reuter meldt nader, dat het pak ket, geadresseerd aan Drtina, reeds op het departement van Justitie was aangekomen. Het pakket voor Jan Masarijk werd reeds op het postkan toor onderschept, terwijl gebleken is, dat de pakketten Dinsdagmiddag op het hoofdpostkantoor te Praag :'jn afgegeven door een onbekende man van ongeveer dertig jaar. Het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka meldde, dat de gevaarlijke pakketten tijdig in beslag genomen konden worden, doordat men op het bureau van de vice-minister-presi dent, Zenkl, argwaan had opgevat tegen de aldaar door de post bezorg de pakketten dit in handen van de Zonder enig ceremonieel passeer de gisteren de 100.000e bezoeker de ingang naar de tentoonstelling „Ei gen bezit" in het Rijksmuseum. In deze collectie is ook de gerestaureer de „Nachtwacht" opgenomen. In het machineruim van het ruim 17.000 ton ifietende v-achtschip „Rei- na del Pkcifio" te Belfast heeft zich Donderdagavond eer ontploffing voor gedaan, waarbij 20 personen om het leven kwamen en 50 anderen gewond politie gesteld had voor nader on derzoek. Dit pakket bleek een houten kistje te bevatten, waarin twee stukken TNT van honderd gram ie der. verbonden aan een o**stekings inrichting, welke op haar beurt met het deksel van het kistje in verbin ding stond. Het communistische orgaan „Rude Pravo" meent in deze poging tot aan slag een provocatie te moeten zien van revolutionnaire elementen. den worden beschikbaar gesteld aan hen die daaraan de grootste behoefte hebben, waardoor in de regel in de gezinnen op vrij korte termijn een bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden .terwijl in geval van nood altijd nog gebruik kan worden gemaakt van een massieve band. Ministers naar het buitenland De minister van Financiën, prof. Lieftinck, is Woensdagavond naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen. Hij wordt op 16 September in den Haag terugver wacht. Donderdagmorgen is minister Mans- holt van Schiphol naar Genève vew trokken. Hij zal daar de oprichtings vergadering bijwonen van de wereld voedselraad als afsluiting van de conferentie der FAO. Op deze ver gadering zullen- 18 landen vertegen woordigd zjjn en minister Mansholt zal slechts enkele dagen te Genève verblijven. Verkiezingssucces voor De Gaulle Generaal De Gaulle's Rassemble men t du Peuple Francais" (RPF) heeft zijn eerste overwinning bij ver kiezingen behaald: in de gemeente raadsverkiezingen He Apert (Alge- rie). verkregen de candidaten van de RPF de meeste stemmen. De vol gende r.^aand zgn leden van de RPF candidaat voor gemeenteraadsver kiezingen in geheel Frankrijk. De Gaulle heeft opnieuw verklaard, dat de RPF geen partij is en dat zijn candidaten, zowel mannen als vrou wen, verschillende politieke richtin gen vertegenwoordigen. NEDERLANDSE VERLIEZEN Het Nederlandse communiqué van gister meldt, dat de Nederlandse ver liezen van gisteren drie doden en 17 gewonden bedroegen. De verlieslost van de Koninklijke Marine bedraagt van 5 Augustus tot en met SI Augustus totaal 23 man. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 September j.1. 873413 tegen 858907 op 1 Augustus. Burgemeester van Jena verdwenen Naar het Duitse persbureau in de Amerikaanse zone uit betrouwbare bron verneemt, is Heinrich Mertens. de burgemeester van de stad Jena in Thüringen (Sowjetzone), enige dagen geleden verdwenen. Zoals bekend, ls de minister-presi dent van Thüringen, dr. Paul, reeds sedert het begin van deze maand verdwenen. Te Weimar gelooft men, dat Paul is gevlucht, omdat hij niet meer bij de Sowjet-Russische autori teiten in de gunst stond. Rosmann naar kamp Poppendorf Mordechai Rosmann, die het verzet aan boord van de Runnymede Park heeft georganiseerd en geleid is sa men met 61 andere leiders van het verzet van de gevangenis te Ham burg naar kamp Poppendorf overge bracht. Sommigen van hen verzetten zich toen zij door paratroopers naar de vrachtwagens werden' gebracht. Zij zullen afgezonderd van de an dere „Exodus"-Joden worden onder gebracht, doch zij zullen niet in staat van beschuldiging worden gesteld. Gromyko heeft haast Gromyko, de Russische gedelegeer de in de Veiligheidsraad en vanaf 1 September tevens voorzitter van dit ooilege, heeft verklaard, dat, indien de Veiligheidsraad niet binnenkort de rapporten over de Indonesische kwestie ontvangt, tot het opstellen waarvan zij de consuls der vreemde mogendheden tc Batavia opdracht heeft gegeven, de raad de Indonesi sche kwestie opnieuw aan de orde zal stellen. Inmiddels verneemt AFP, dat de consuls-generaal van België en Aus tralië besprekingen hébben geopend, welke moeten leiden tot de keuze van een derde lid in de commissie van drie. Naar men meent, maken de Ver enigde Staten, die reeds bij herha ling goede diensten hebben aange boden, een kans, maar ook het on partijdige Brazilië of het onpartijdi ge Columbia zouden sterk in aan merking komen. Ook met de mogelij ke keuze van Groot-Britt&nnië wordt ernstig rekening gehouden. Frans Goedhart stelt vragen over mysterieus rapport Door het Tweede Kamerlid Goed hart zijn aan de minister van over zeese Gebiedsdelen schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1 Is het juist, dat de Landraadvoor zitter en Residentierechter, mr. D. Duursma te Padang, sinds 24 September 1945 te Batavia in ar rest gehouden wordt op grond van een uiterst vage beschuldi ging? 2 Is het juist, dat mr. Duursma be gin 1942 bij het uitbreken van de vijandelijkheden tegen Japan, toen men in Batavia voorzag, dat Su- matra spoedig door de Japanners bezet zou worden, mamens de Ned. Indische regering opdracht kreeg om tijdens een eventuele bezet ting zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de gang van za ken ja p het eiland? 3 Is hét juist, dat het rapport, dat mr. Duursma in verband hier mede na de capitulatie van Japan uitbracht, vernietigend was voor een aantal hoge Ned.-Indische ge zagsdragers en dat daar o.m. uit bleek, dat een Resident, een Of ficier van Justitie en een com missaris van Politie zich o.a. schul dig hadden gemaakt aan leve ring van meisjes en vrouwen ten behoeve van Japanse soldatenbor- delen, achtervolging en uitleve ring van Engelse militairen aan de Japanse bezetting, deelneming aan door Japanse officieren op touw gezette festiviteiten e.d.? 4 Is het juist, dat het bedoelde rap- „Als een rugbyteam. Dr. Baron, de secretaris van het Joodse wereldcongres heeft de ont scheping van de Joodse immigranten te Hamburg „beestachtig, dom en ongeloofiyk" genoemd. HU had de deb&rkatie gadegeslagen en verklaar de, dat de Britse soldaten zich „als een rugby-team" aan boord van de schepen hadden begeven. Zijn voornaamste beschuldiging noemde dr. Barou het feit, dat de soldatende taal van de vluchtelin gen niet verstonden en niet zouden hebben begrepen, wat zy eigenlijk deden. Zy hadden geen politieke in structies gekregen, aldus Barou, en men had hun niet gezegd, dat zy te doen zouden krijgen met een massa mensen, die er ellendig aan toe wa ren. Barou verklaarde dat het kamp te Poppendorf, waar de Joden zyn on dergebracht, voor mensen onbewoon baar is en dat er zich epidemieën zul- lêh voordoen, indien de bewoners niet binnen drie weken naar andere kam pen zyn overgebracht. Vele Duitsers, die de ontscheping hebben gezien, verklaarden, dat men niets had kunnen zien, dat beter ge schikt was voor „hernazificatie" van het Duitse volk. IN ONS VORIG ARTIKEL stelden wij reeds uitdrukkelijk vast hoe zeer wij het'zio- nisme als mystieke grootheid erkennen en waarderen. Psychologisch is het eveneens heel erg verklaarbaar, dat een mensengroep in nood, zich vastbgt in een oplossing, die tegelijk verlossing zou betekenen. En dan wenkt daar in de verte Palestina, als het beloofde land; het land, dat aan al die duizenden, millioenen wellicht, ontheem den een nieuwe toekomst moet bieden. Een toekomst, stellig wel met zorgen daar van zijn ook de zionisten zich bewust maar toch een toekomst, waarin angst en lgden een minder centrale plaats zullen innemen. Een toekomst, waarin naar de opvatting van vele orthodoxe Joden, ook de profetieën in vervulling zullen gaan, dat de Joden eens weer naar het land der vaderen zullen terugkeren. Dit alles by elkan der maakt het zionisme sterk. Steik, omdat er zo'n enorm brok toekomstgeloof en toekomstverlangen in zit verwerkt. Wat zgn echter de reëele mogeiykheden, die het zionisme biedt? Is deze oplossing waariyk de juiste? Is het zionisme misschien toch méér dan mystiek? Of is het juist minder en niet anders dan een begoocheling van ten dode toe gepgnigde gemoederen? Laten wij de zaak eens een ogenblik nader bekyken. In de diaspora HET IS OP zich een merkwaardig feit, dat de Joden in de bgna twee duizend jaren van hun verspreiding over de wereld, zo weinig assi milatieneigingen hebben getoond. De volkeren der verschillende naties zgn vaak opgebouwd uit de meest heterogene elementen. Wg behoe ven maar een blik terug te werpen in de Ne derlandse historie om dit ogenblikkelgk te bea men. Uit hoeveel bestanddelen is het Neder landse >lk niet opgebouwd? En toch, hoewel resultanten van die oude stamonderscheidin- gen nog wel zijn aan te tonen, is het Neder landse volk, als volk, een ondeelbare eenheid geworden. -Er heeft op grote schaal vermenging plaats gevonden van de nazaten der oorspron- kelgke stammen, zodat een volkenkundige meer mengtypen zal aantreffen, dan bgv. zuivere Friezen, Franken of Saksers. Zoals de ontwik keling hier is geweest, was hg elders. Overal vinden wg een groot assimilatievermogen, vaak van zeer heterogene elementen. Wat dit laatste betreft, behoeven wg slechts naar Frankrgk te verwgzen, dat door zijn nauwe aanraking met de Noord af rikaanse volkeren symptomen van „vernegering" vertoont. Aan dit assimilatieproces hebben de Joden over al ter wereld maar ln zeer geringe mate deel- genor en. Met een al evenzeer mystieke vast houdendheid heeft men de afgeslotenheid van de eigen kring gehandhaafd. Waar de Joden burgerrechten bezaten, hebben zy zich stellig als goede burgers van de betreffende staat gedra gen. Maar zij hebben zich met even grote kramp achtigheid, als Joden, van de rest het volk ge ïsoleerd. En die isolatie moet men waariyk niet alleen in godsdienstige zin opvatten. Ook die Joden, die geheel van de godsdienst der vade ren zyn vervreemd, of zyn overgegaan tot een and?re religieuze overtuiging, hebben evenzeer sterk vastgehouden aan de isolatie. Het per centage huwelgken van Joden met niet-Joden is steeds betrekkeiyk gering geweest. Zo ston den zg na twee duizend jaar verbiyf in de dias pora in de verschillende staten nog als een streng onderscheiden groep, met eigen karakter, eigen m: italiteit, eigen levensopva' '!ng. Wy geloven, dat dit geringe assimilatievermogen mede oorzaak is van het vele leed de Joden aangedaan. Men zonderde zich af c moest aan vaarden, dat men omgekeerd door anderen af gezonderd werd. Op deze afzondering sloot de gedachte van een terugkeer naar Palestina ge- makkeiyk aan. Onwezelijk ideaal HET PROBLEEM PALESTINA zou geen pro bleem zyn, als dit land na de verspreiding van de Joden over de aarde voor hen als reservaat was b.waard gebleven. Fan hadden zy er thans weer zonder meer kunnen binnen trekken. Maar sedert het vertrek van de Joden zyn andere volkeren het land gaan bewonen. En zo wordt het t' ins overwegend door Arabieren bevolkt. Voor deze is Palestina evenzeer wie zou het willen itkennen? een vaderland. Daarin ligt een elangryk element van spanning. Aan vankelijk was het verzet van de Arabieren te gen een Joodse immigratie niet zo groot. In- t- -mdeel, zy wisten te profiteren van de vele kundigheden, die de immigranten met zich brachten. Langzamerhand is echteT de verhou ding tussen Joden en Arabieren verkoeld, al huldigt men in de kringen van de eenvoudige Arabieren stellig geen non-coöperatiestandpunt. Het groeiend Arabisch bewustzijn kan echter niet aanvaarden, dat dit Palestijnse land op een zeker ogenblik geheel aan de Joden zou moeten orden overgedragen. Buitendien is Pa lestina Engels mandaatgebied en zit Londen dus ongelukkigerwijze tussen twee vuren in. Waar bij wij er ook rekening mede te houden hebben, dat Palestina op één van de belangrijkste stra tegische punten van de aarde ligt. Dit alhs maakt vervulling van de concrete doel einden v:-> Y ~t zionisme wel heel moeiiyk. In een laatste artikel zullen wy nagaan of er voor dit probleem misschien een oplossing is te vinden. En wat veel belangrgker is of een oplossing inderdaad een oplóssing is. DEWI port van mr. Duursma ten gevol ge van een merkwaardig toeval in handen kwam van de resident, wiens misdrijven ln het document beschreven waren, en dat mr. Duursma daarop plotseling gear resteerd en in een gevangenis opgesloten is? 5 Is de ministet bereid om by de Lt. G. G. inlichtingen over deze zaak in te winnen en eventueel aanwyzingen te geven, die kun nen bewerkstelligen, dat op korte termyn uitgemaakt wordt of mr. Duursma al of niet ten onrechte gevangen gehouden wordt? Europese zwemkampioenschappen Donderdag werd de finale gezwom men van de 100 meter borstcrawl he ren. De uitslag luidde: 1. Jany (Frankryk), 56.9 sec.; 2. Olssen (Zweden) 58.8 sec.; Onze landgenoot Hoving werd 6e in de tgd van 1 min. 1.6 sec. In zgn serie van de 200 meter schoolslag werd Bonte (Ned.) vierde in 2 min. 52 sec., zodat hy is uit geschakeld. Het kampioenschap echoonsprin- gen viel ten deel aan de Fransman Heinkele met 126.71 punten. De Nederlander Haasman werd 13e met 89.91 punt. De finale dames rugslag 100 me ter gaf een voor Nederland teleur stellend resultaat: Karen Harup (Denemarken) (1 min. 15.9) werd Europees kampioene. 2. Cathie Gibson (Engeland) 1 min. 16JS; 3. Iet Koster-van Feggelen (Ned.) 1 min. 18 sec.; 4. Greetjc Gall- lard (Ned.) 1 min. 18.3 sec. Ingrijpende wijzigingen in Ned. elftal! Voor de wedstryd tegen Zwitser land op Zondag 21 September is het Nederlandse elftal als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: v. d. Linden (Ajax) en Schtfve- naar (EDO); Midden: v. StoffHen (Ajax), Möhring (Enschede), en de Vroedt (Feyenoord)Voor: Lenstra (Heerenveen), Ryvers (NAC)„ W1I- kes (Xerxes), van Dyk (Ajax), eii Drager (Ajax). Reserves: de Munck (Sitt. Boy*», v. Bun (MVV) en Hazeveld (G>.»V/ Nog twee reserves" zullen later aangewezen worden. We/come (o our Eng' sh sports guests We know of the cordial welco- me Bath has given to our girls and boys, as wcll as to our sportsmen in September last year. That is why Alk maar thinks it a privilege to receive a group of Bath sports people. We know that the directlons of the hockey clubs had to sur- mount many difficulties to or- ganise thls event, The Bath sports guests after all, have come to our city today, and we hope tliey will go home wlth many good impressions that will add to thé feeling of gra- titude and friendship for a long time to come. Only tiian the aims will be fuifllled whlch have led to this exchange, aims culminating in these words: To hold out the hand of bro- therhood and to lay the fun- dation for lasting peace. De wnd. geallieerde opperbevel hebber in Italië, luitenant-generaal Lee, heeft verklaard, dat de ontrui ming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen vandaag zal beginnen. weerbericht IETS MINDER WARM Zwakke tot matige wind, afgez.tca van kleine storingen overwegend tus sen Zuid-Oost en Zuid-Wost. Ty.:. >$k wat toenemende bewolking met blet en daar een bul. Iets minder wt%nm Vanavond: Zon onder 19.04 u., maan op 1.1 u. Morgen: Zon op 6.09 u., maan onder 19.04 u.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1