Nieuwe punten waardering voor TEXTIEL Voorbereiding ronde -tafelconferentie Intervïew met Mr. Witteman Teleurstellend resultaat voor Nederland Jaargang No. 1037 Uitg- N V. Noordhollandse Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 l.o. Redactie: TeL 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Maandag 15 September 1947 maarden i: DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEVING TIL W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER I Minder punten voor herencostuums, lingerie en huishoudelijke artikelen (van onze Haagse correspondent). Het verheugt ons reeds thans in staat te zün de voornaamste wijzigin gen te geven in de herwaardering der textielpunten. In het algemeen zijn er belangrijke wijzigingen gekomen. Hoewel sommige artikelen met ingang van vandaag meer punten zullen kosten, kan men toch constateren dat men in het algemeen meer voor zijn textielbonnen zal kunnen kopen dan vroeger. Belangrijk is dat er in plaats van 2 nu drie leeftijdsgroepen zijn ingesteld, waardoor men het mogelijk heeft willen maken de baby met wat minder punten te kleden en droog te leggen. DE VOORNAAMSTE WIJZI GINGEN. Een herencostuum kost voortaan 50 punten. Wil men er een vest bij, dan heeft men er 10 meer nodig. De lange broek blijft 15 punten doen, maar een korte wordt duurder, n.1. 6 (5). Hoe wel de heren meer colbertjes nodig hebben dan de dames, doen de jasjes voor de Adams 35 punten, terwijl Eva er aan 25 voldoende heeft. Schorten met "mouwen kosten 20 punten en zonder 12. Wil men mouwen missen dan kan men voor die 8 punten een directoirtje kopen, een camisole, kor te onderbroek, interlock enz. en nog 2 punten overhouden. Vroeger deed ondergoed 8 punten. De japon komt op 15, het complet op 60 en de mantel 35 tot 40 punten. Plusfours worden duurder n.1. 17 punten (15). De win terjas wordt 10 punt goedkoper en komt op 50 en de demie wordt er 5 duurder en kost er nu 45. De heren overhemden blijven 15 punten kosten, maar de nacht-overalls (combination) worden 2 punten duurder en komen op 10, hetgeen jammer is voor hen, die een strenge winter verwachten Onze herensokken blijven 4 punten kosten, al zijn ze nog zo kort en be dekken ze niet eens de kuit, maar. De dames mogen zich gelukkig noe men, want de kousen, lang ook, worden gehalveerd, tenminste in waardering en gaan maar 2 punten kosten. Voor Eva's kousen moet Adam zijn sokken dus „boven de markt" be talen. Ook met de pyama's komen de dames er goed af. Ze worden 4 pun ten voordeliger en komen op 16, doch de heren-dito's blijven gehandhaafd >p 20. HUISHOUDELIJKE GOEDEREN De belangrijkste besparingen zijn er en terecht bij de huishoudelijke textieltjes. Zo betaalt men voortaan 1 punt voor 250 yards naaigaren, tegen aanvankelijk 1 punt per 100 yards. Stopgaren gaat per 90 meter 1 punt kosten. Baddoeken blijven 6 punten. Ook de kinderkleding daalt in waar dering, terwijl eveneens de meeste be drijfskleding goedkoper wordt, althans in punten. Voor de winkeliers is het belangrijk, dat de levering volgens de basisjaren gaat vervallen, terwijl daarvoor in de plaats voortaan iedereen wordt be voorraad volgens de puntencoupures, hetgeen ook de controle gemakkelijker maakt. DROEVIG ONGEVAL TE ALKMAAR Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is het 7-jarig jongetje Baten uit de Baan straat te Alkmaar spelenderwijs in het kanaal ter hoogte van de Baan straat geraakt. Enige tijd na de ontdekking van het ongeval werd het kind levenloos op gehaald. De waterstand in de rivieren is zo laag, dat scheepvaart op sommige plaat sen heel moeilijk is. Ook de pontovergangen over de Waal hebben hier door met moeilijkheden te kampen. Zft kunnen niet aan de kant komen en een tractor moet de zware vrachtauto's paardenwagens vanuit de diepte optrekken. Commissie van 6 aan het werk (Van onze Haagse correspondent) Zaterdag vonden nieuwe besprekin gen plaats op het departement van Overzeese Gebiedsdelen met vertegen woordigers van Curacao en Suriname, waarop besloten is een gemeenschap pelijke commissie in te stellen, be staande uit -.es'leden en wel twee voor Nederland, twee voor Curacao en twee voor Suriname. De taak van de commissie is het op stellen van plannen voor de te houden ronde-tafel-conferentie en deze in te leiden (de leden voor de ronde-tafel conferentie moeten uit de aard der zaak wat betreft Curacao en Surina me door de respectivelijke staten van die gebiedsdelen worden benoemd) De commissie, welke onder voorzit terschap van prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, staat, bestaat uit de heren F. H. R. Lima- po, oud-voorzitter der staten van Su riname en H. K. A. Kleine, gouver nementssecretaris van Suriname voor Suriname, dr. M .T. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curacao in Nederland en dr. A. W. J. M. Deser- [•tine, voorzitter van de staten van Curacao voor Curacao en de voor zitter en mr. W. H. van Helsedingen, oud-voorzitter van.de Volksraad van Nederlands-Indië voor Nederland. Als secretaris werd aangewezen mr. Th. H. Bot, ambtenaar ter beschikking van de minister van overzeese gebiedsde len. De commissie is terstond met haar werkzaamheden begonnen. De conferentie zal bestaan uit 23 leden, te weten 6 vertegenwoordigers van Suriname, 6 van de Nederlandse Antillen en 11 van Nederland, onder voorzitterschap van de minister, van overzeese gebiedsdelen, die een raad gevende stem zal hebben. We mogen deze maatregel zien als een belangrijke stap in de richting van gepaste autonomie voor Suriname en Curacao. Zodra thans de gebieds delen hun definitieve delegaties voor de ronde-tafel-conferentie hebben aan gewezen en het secretariaat met zijn voorbereidende werkzaamhden klaar is, zal de eigenlijke ronde-tafel-confe- Geldigheids duur banden bonnen verlengd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen A 01, A 06, A 16. A 21 (voor een buitenband) en B 01, B 06, B 16 en B 21 (voor een binnen band) van de inschrijvingsbewjjzen voor eerste verstrekking van rijwiel banden geldig zijn t.m. 31 October a.s. in plaats van t.m. 30 September, zoals aanvankelijk werd bekend ge maakt Dr. van Mook nog niet terug Het vertrek van dr. van Mook uit de Verenigde Staten is enige dagen uitgesteld. Waarschijnlijk zal hij eerst Dinsdag naar Nederland vertrekken. Binnenlandse Zaken Duitsland Italië in 1940 Uit een dóór de Engelse admirali teit gepubliceerd rapport over confe renties van Hitier tijdens de oorlog blijkt, dat het Duitse oppercommando reeds in November 1940 het vertrou wen in Italië begon te verliezen. 14 November van dat jaar verklaar de de marinestaf van Hitier, dat het onafhankelijke offensief van Italië te gen Griekenland niet in overeenstem- ling was met de belangen van de ge meenschappelijke oorlogvoering van Duitsland en Italië en dat de strate gische vlootpositie van Engeland hier door verbeterd was. Ook gaf de ma rinestaf uiting aan zijn mening, dat Italië het Egyptisch offensief, waar van de controle over het Suezkanaal afhing, niet zou kunnen voeren. Op 27 December 1940 verklaarde Hitier aan de opperbevelhebber van de vloot, dat er in Italië 'n volkomen gebrek aan leiderschap was. Hij be- schudigde het Itaiaanse koninkijke huis er van, dat het pro-Engels was en gaf het bevel het uit te schakelen, indien het tegen Mussolini inging. De rokken worden langer, maar zo'n vaart als sommige geruchten ons wil len doen geloven, zal het vooreerst nog wel niet lopen. Hierbij een grjjs- gestreept wollen jurkje voor het na jaar, dat een centimeter of tien over de knie valt. Winkeliersstaking in België De Belgische bond van levensmidde lenwinkeliers '">eft bes) en op 23 en 24 September de winkels te sluiten uit protest tegen de wijze, waarop de controle op de prijzen wordt uitge voerd tegen de winkelsluitingen door de overheid. De bond heeft de winkeliers van an dere branches uitgenodigd evenens te sluiten. Intussen heeft de minister van eco nomische zaken en middenstand cm radiorede gehouden, waarin hij mede deelde, dat alle in Augustus opge maakte procesen-verbaal herzien zul len worden. E r zijn reeds vele straf maatregelen tegen de winkeliers her zien en verzacht. II trok mij aan" In een 3 minuten interview zei de nieuwe minister van binnenlandse za ken, mr. dr. P. Witteman, tot dusverre advocaat en procureur te Amsterdam, dat hij zich uiteraard met de politiek van het kabinet in het algemeen zeer goed kan verenigen, omdat hij anders niet zou zijn toegetreden. Minister Witteman, die in verband met zijn benoeming behalve zijn ad- vocaten-practijk ook zijn functie van waarnemend voorzitter van partijbe stuur der Kath. Volkspartij neerlegt, legde een welhaast ongeëvenaarde ef- ficiëncy bij het bliksem-interview aan de dag: zijn opeengestapelde werkzaamheden even onderbrekend, beantwoordde hij de hem gestelde vra gen in sneltreintempo zonder enige aarzeling enzonder aan duidelijkheid iets te wensen: over te laten. Binnen 5 minuten was het gesprek geëindigd! „Zoals u weet, kan de minister-presi dent zich in verband met de ziekte van minister Jonkman niöt langer be lasten met het ministerie van bin nenlandse zaken," aldus minister Wit teman. „Het beheer van dit ministerie trok mij ten zeerste aan, omdat ik ook door mijn werkzaamheden als gede puteerde van Noordholland met vele zaken van dit departement vertrouwd ben geraakt". Grote plannen. Van de belangrijkste zaken, die hij na zijn installatie in het kabinet spoe dig in behandeling hoopt te nemen, noemde de nieuwe minister in de eer ste plaats de financiële verhouding tussen rijk, provincie en gemeente. „Het voortvarende werk van de com- missie Oud op dit gebied," zo ging hij voort, „heeft reeds tot voortreffelijke resultaten geleid, zodat ik deze zaken waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar ter behandeling in de Twee de Kamer kan brengen". In de tweede plaats hoopt de mi nister de wettelijke regeling van rijks- en gemeentepolitie ter hand te nemen. Ook deze regeling is reeds in een ver gevorderd stadium, zodat hij hoopt binnenkort reeds een ontwerp aan de Kamer voor te leggen. Mr. Witteman stelt zich voor een nauw contact te houden met provin cie- en gemeentebesturen, o.a. door 't afleggen van zo veel mogelijk be zoeken. Over de eveneens tot zijn-de partement behorende taak tot benbe- ming van hogere binnenlandse be- stuurs-ambtenaren uitte de nieuwe be windsman zich tenslotte als volgt: „De moeilijkheid ligt naar mijn mening niet zo zeer in het vinden van de daartoe geschikte functionarissen, dan wel in de hoofdzaak zovelen te moe ten teleurstellen". Europese zwemkampioenschappen Slechts Nel van Vliet Europees kampioene Het Europese kampioenschap toren- springen werd gewonnen door de deen Christiansson met 105,55 punten. Tweede en dorde werden resp. Brun- nahage (Zweden) met 95.85 en Mar- chant (Engeland) met 95.32 punten. Onze landgenoot Haasman sprong niet mee. De waterpolo-wedstrijden in de poule finale gaven het volgende re sultaat: ItaliëZweden 3—2, Italië België 41. Om de vijfde of zesde plahts: NederlandGroot Brittannië 61. Italië heeft dus het waterpolo- tournooi gewonnen, tweede werd'Zwe den, 3e België, 4e Hongarije, 5e Ne derland en 6e Groot Brittannië. De finale 4 X 100 meter borstcjrawl da mes werd gewonnen door Denemar ken in 4 min. 32.3 sec., terwijl Neder land de tweede plaats bezette met 4 m. 36 sec. De 4 X 200 meter borstcrawl heren werd gewonnen door Zweden in 9 min. 0.5 sec., hetgeen een nieuw Eu ropees record betekend. De tweede en de derde plaats werden resp. bezet door Frankrijk (9 min. 0.7 sec) en Hongarije (9 min. 1 sec.). De 400 meter borstcrawl dames, die direct op tijd werd gezwommen, lever de de volgende resultaten: 1 Karen Harup (Denemarken) 5 min. 18.2 sec. 2 Gilson (Groot Brittannië) 5 min. 19.8 sec., 3 Fejnande Caroen (België) 5 min. 20.9 sec., 4 Hannie Termeu- len (Nederland) 5 min. 21.8 sec. De finale 200 meter schoolslag bracht Nederland het enige kampioen» schap, door Nel van Vliet, die Euro pese kampioene werd met de tijd van 2 min. 56.6 -sec. Tweede werd Eva Szekely (Hongarije) in 2 min. 57.9 sec. en derde Jannie de Groot in 3 min. 0.5 sec. Het landenklassement voor de mes' luidt: 1 en winnaar van de coupe Brcdius: Denemarken 72 punten, 2 Nederland 55 punten, 3 Frankrijk 34 punten. 4 Groot Brittannië 32 punten. Het landenklassement voor de he ren: 1 en winnaar van de coupe ri'Euyopa: Hongarije 79 punten, 2 Frankrijk 74 punten. 3 Zweden 73 punten. 4 Groot Brittannië 33 punten, 5 Italië 30 pun ten. 10 Holland 4 punten. Het gerucht heeft de ronde gedaan als zou Degrelle Spanje hebben ver laten en dienst genomen heben in het Franse vreemdelingenlegioen. Volgens „La Nation Beige" is Degrellé ech ter nog steeds te San Sebastian. Strop voor Nederland Groenten: en fruit uitvoer naar Engeland stopgezet Het besluit van de Engelse regering om met ingang van 12 6eptember de invoer van groenten enfruit stop te zetten als gevolg van een algehele herziening van de exportregelingen in dat land, betekent zo deelt men ons van bevoegde zijde mede een on verwachte slag voor de toch reeds moeilijke afzet van onze tuinbouwpro ducten. Voor de groenten is hij betrekkelijk gering, daar sedert 1 Augustus alleen nog maar komkommers naar Engeland konden worden uitgevoerd. Ook voor meloenen, voor welke vruchten het seizoen bijna ten einde is, betekent de stopzetting niet zo'n grote terugslag In de uitvoer van druiven en perzi ken ligt de situatie echter geheel an ders. Het vorig jaar nam Engeland in totaal 5400 ton druiven van Neder land af. Nu zijn er dit Jaar weliswaar reeds 1200 ton verscheept, maar wij staan nog maar aan het begin van een goed oogstseizoen ende verwachtingen waren dit jaar aanzienlijk hoger. Van de grote perenoogst zijn tot nu toe 12000 ton naar Engeland vervoerd (in 1946 5600 ton). De overvloed van pe ren dit jaar maakt een ruimere export zeer gewenst. Voor een aantal landen, waaronder Nederland, is de mogelijkheid ^openge steld voor een individuële export van fruit na 3 October a.s. „Abnormale gebeurtenissen" aan Griekse grens Uit kringen te Athene, die in nauw contact staan met de Britse Intelligen- ce Service en de Griekse generale staf wordt gemeld, dat er de laatste dagen „abnormale geburtenissen" plaats vin den in d buurt van het Doiran-meer op de Jocgo-Slavisch grondgebied, dicht bij de grens van Griekenland Nadere inlichtingen over de aard de zer gebeurtenissen konden echter niet I worden gegeven. Volgens eerdere persberichten uit Saloniki hebben welingelichte mili taire kringen verklaard," dat er reeds gedurende veertien dagen hevige bot singen tussen het Joego-Slavische le ger ende „kruisvaarders", een onder grondse katholieke organisatie hebben plaats gevonden in de bergen van Grandina-Platina ten zuidwesten van Berof. Ook andere gevechten tus sen Joego-Slavische opstandelingen en het geregelde leger werden onlangs gemeld. Griekse posten hoorden Zatertiag- avond kanonschoten en zagen grote rookkolommen opstijgen. Rusland beschuldigt de V S. De Sowjet-Russische radiocommen tator Makarof heeft verklaard, dat de Amerikaanse vertegenwoordigers in Griekenland tijdens de Jongste actie om een nieuwe Griekse coalitie-rege ring tot stand te brengen opgetreden zijn met een onbeschaamdheid, welke haar weerga niet kent in een tijd van onbetwiste Engelse zeggenschap. Vol gens Makarof hebben deze vertegen woordigers Tsaldaris eenvoudig gebo den af te treden en een nieuwe rege ring gevormd, waarin de overheersing van monarchistische elementen geca moufleerd werd door een liberale ge- veL Makarof betrok de Amerikaanse ambassadeur Mac Veagh en de leider van de Amerikaanse missie Griswold in zijn beschuldiging. Henderson, chef van de afdeling voor het midden-oos ten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, zou volgens Makarof de Grieken opdracht heben gegeven vóór Zaterdag, de dag van zijn vertrek naar Washington, nieuwe regering te vormen. Zaterdagmorgen heeft de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, een operatie ondergaan Naar wij vernemen is de operatie goed geslaagd. HOUTEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN GOEDKOPER. Waar enigszins mogelijk zo deelt men ons van bevoegde zijde mede worden de prijzen van goederen, waaraan de bevolking onmiddellijk behoefte heeft, omlaag gebracht In overeenstemming hiermede is een nieuwe prijsregeling voor houten huis houdelijke goederen afgekondigd, waarin het aantal z.g. „utility"-artike len met 44 stuks ia uitgebreid. De prijzen van de reeds bestaande utility- artikelen op dit gebied zijn, mede in verband met het niet van toepassing zijn der omzetbelasting op deze arti kelen. gemiddeld met ruim 6 pCt ver laagd. 375 Mijl per uur in een auto Dc Engelse coureur John Cobb be reikte Zondag de grootste snelheid welke ooit te land behaald is. toen hij in zlin gestroomlijnde 2500 pk race wagen een op de zoutvlakte ui1-" 'et parcours van een kilometer afW«<» met een vaart van 375.32 mül per uur! De 3 ton „Railton-mobil-special" spoot wolken zout op terwijl hij over de 11 mijl lange baan voortijlde. Jammer genoeg voor Cobb kreeg de wagen een groot gat in de car&ss'rte zodat hij de rit terug niet maken kon, welke noodzakelijk is voor een offi ciële recordpoging. De talrijke proefritten hadden het allumuminium onhulsel blijkbaar aan getast. Cobb's record van 1939 staat op 369.7 mijl per uur. Ernstig onge'uk op Je Firth ol Clyde Op de Firth of Clyde (Schotland) is een plezierboot door de zware zee omgeslagen waarbij waarschijnlijk 20 personen zijn verdronken. Toen de boot kapseisde geraakten alle 23 opvarenden onder wie vrouwen en kinderen te water. Een motorschip van de marine d.1. de nabijheid kruis te, slaagde er ln 5 personen te red den, doch een van hen stierf voor het schip de kust bereikte en een ander op weg naar het siekenbuls. Andere schepen die uitvoeren op zoek naar overlevenden pikten ver schillende lijken op en de lichamen van twee meisjes spoelden aan land. De drie overlevenden zijn, lijdende aan een ernstige shock, in het zieken huis opgenomen. Auto's niet vrij van distributie Tijdens de persconferentie, welke door de afdeling „voorlichting" van het ministerie van verkeer op 21 Ju ni J.L werd gehouden, is o.a. sprake geweest van een beëindiging der dis tributie van automobielen, zodra de tijd daarvoor rijp geacht kon wor den. Hieruit zijn geruchten voortge sproten, die zoals dit gewoonlijk hèt geval is, veel verder gaan dan met de waarheid in overeenstemming is. Het gevolg is geweest, dat impor teur?, en handelaren met aanvragen worden overstelpt, die hun slechts onnodig werk bezorgen en voor hen, die een automobiel vaak dringend no dig hebben, slechts teleurstelling ge ven. Van de zijde der RVI verzoekt men ons derhalve er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het vrij komen van automobielen vooralsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto verlangt, moet zidh als tot nu inspecties wenden. Pandit Nehroe, gouverneur van In dia, heeft medegedeeld, dat ongeveer 45.000 Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in Oost en West-Pendjaab tengevolge van de onlusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting werden in de afgelo pen week te New Delhi duizend per sonen gedood- weerbericht VRIJ VEEL BKWOLRJNQ Matig*, tE(.M —II Krachtig, rrlnd tuaaaa autó mldwaal. Vri vaal bawolElng, n at alaa «li ga licht. rag». W.lnlg v«-aB4«lng van temperatuur. Vanavond: tos oodee li Wi Morgen* ere. ep >4 meest OV 8 Of e». cnder om iS-51

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1