!T Amerika wil spoedig legermacht voor verenigde Naties Sobere Prinsjesdag in Den Haag Russisch veto zou onmogelijk zijn Sjarifoeddin spreekt tegen Rapport der 16 landen gereed Anke Servaes ie Alkmaar overleden „V.N. hebben zeer weinig kunnen doen" Volksverhuizing in Pensjaab duurt voort KRACHTIG He Jaargang No. 103b Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek. 116876 lo. Redactie: TeL 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht V/oensdag 17 September 1947 maande ..DAGBLAD VOOt ALKMAAR IM OMGEV1N0 Directeur TH. W. BKYNDER8 Hoofdredacteur O. E. DE WINTER Naar uit gezaghebbende bron te New York wordt vernomen heeft de Ame rikaanse delegatie ter algemene ver gadering der V.N. een plan opgesteld voor een verdrag van onmiddellijke wederzijdse verdediging tegen agressie ondersteund door gewapende troepen van de ondertekenende staten. Dit plan zal aan de algemene vergadering worden voorgelegd. Bestemd voor Balkan Nader wordt uiteengezet, dat 't voor gestelde verdrag, dat de vorming ten gevolge zou kunnen hebben van een internationale politiemacht om Grie kenland onmiddellijk te verdedigen tegen agressie van Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije, een aanvulling zou vormen op het handvest der V.N. en in overeenstemming zou zijn met arti kel 51 van het handvest, volgens het welk de staten het recht van indivi- duële of collectieve zelfverdediging erkennen, indien een gewapende aan val plaats heeft op een lid van de V.N., tot aan het moment, waarop de Veiligheidsraad de 'noodzakelijke maatregelen voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid heeft getroffen. Veto onmogelijk Het verdrag zou door elk lid der V.N., de Sovjet-Unie incluis, onderte kend kunnen worden, doch onmiddel lijk van kracht worden, ook al tekenen de S.U. of met haar verbonden sta- Sjarifoeddin heeft voor radio Djog- ja de berichten tegengesproken, dat hij zou hebben gezegd, dat de onaf hankelijke en vrij Indonesische re publiek binnen Nederlands staatsver band zou blijven. Hij verklaarde, dat hetgeen hij gezegd had was, dat „in dien de Nederlanders redelijk waren, de Indonesiërs bereid zijn om met hen samen te werken op basis van de jure erkenning van de republiek". Op de persconferentie, welke werd ge houden voor buitenlandse correspon denten. die sinds het uitbreken der vijandelijkheden 2 maanden geleden, de eersten waren, die Djogja bezoch ten, zou Sjarifoeddin n.i. gezegd heb ben, dat de moeilijkheden op Java zouden kunnen worden opgelost door een compromis, waarbij de republiek vrij eu onafhankelijk zou blijven bin nen het Nederlands gemenebest. Berlijns zelfmoord statistiek De afgelopen maand zijn in Berlijn 162 mensen door zelfmoord om het leven gekomen. In normale tijden be liep het aantal zelfmoorden bij een veel grotere bevolking maandelijks 25 tot 30 en het is voornamelijk de so ciale noodtoestand, waarin een bepaal de categorie leeft, die deze sterke stij ging veroorzaakt. De meest zelfmoor den geschieden door ophanging. In één maand kwam het 15 maal voor, dat mensen zich in de ondergrondse sta tions voor de trein wierpen. Ook dood door vergiftiging is een bijna dage lijkse verschijning en de politie ont dekt steeds weer opnieuw hoeveel heden cyaankali, veronal en morphi- ne, die tegen zeer hoge prijzen op de zwarte markt verkrijgbaar zijn. De slachtoffers komen uit alle leeftijds groepen en onlangs hebben zelfs twee zusters van 75 en 89 jaren de hand aan geslagen. ten niet. Een actie volgens het ver drag, waaronder van gewapende macht der ondertekenende mogendhe den, zou niet onderhevig zijn aan het veto van een ^ote mogendheid. Men hoopt met dit plan twee hin dernissen te overwinnen voor 't hand haven van de vrede in Griekenland. 1. Het voortdurend gebruik maken van het vetorecht door de S.U. tegen elke actie om Griekenland te bescher men tegen aanvallen der noordelijke buren. 2. Obstructie van de Sovjet-delega tie tegen het sluiten van militaire overeenkomsten tussen de V.N. en le- den-staten, waarmee men had gehoopt een internationale politiemacht op te richten ten einde besluiten van de V.N. met kracht van daden uit te voeren. Laguardia ernstig ziek Fiorello Laguardia, de vroegere bur gemeester van New York en directeur generaal van de Unrra, heeft gisteren in zijn huis een inzinking gehad en bevindt zich volgens zijn doktoren in een „critieke toestand". Hij Is te ziek om naar het ziekenhuis te ^vorden vervoerd. Laguardia, die 12 jaar burgemees ter van New York is geweest, moest in Juni een zware operatie ondergaan, waarvan hij nooit geheel hersteld was. Nederlands communiqué Het Ned. communiqué van gister meldt, dat republikeinse 'troepen ver scheidene aanvalleri op Nederlandse kampementen hebben ondernomen. De aanvallen werden afgeslagen. De Ned. ycriiezen bedragen: 2 gesneuvelden en 5 gewonden. Een vijandelijke formatie van 350 man viel een Nederlands kam pement bij Kawali (West-Java) aan. Bij Gombong op Midden-Java moesten opdringende T.N.I.-troepen worden verdreven. Een detachement aan de rivier Serajoe bij Rawalo sloeg een aanval af. Van benden ten Zuiden van Awembagoes op Oost-Java, welke dit gebied onveilig maakten, zijn 72 man gevangen genomen. Bij een intensie ve patrouille in het gebied van Medan zijn een aantal saboteurs gevangen genomen. Een detachement bij Tand jong Poera op Noord-Sumatra is met mortieren beschoten. PETKOFS DOODVONNIS VOOR tlKi nut1 VAN UA&SA11IL. Het hoge hof van cassatie van Bul garije heeft Dinsdag het beroep van Nicola Petkof behandeld. Petkof's raadsman verdedigde hem in een pleidooi van drie uren en trachtte te bewijzen, dat de „militaire liga" door middel waarvan Petkof zich van de macht zou hebben willen meester maken, noch in wezen, noch in schijn een militaire organisatie was. De uit spraak wordt over enkele dagen ver wacht.' De Prinsjesdag was gister voor de Hagenaars slechts een vaag begrip, nu Hare Majesteit de Koningin niet zelve de troonrede kon uitspreken. Slechts enkele honderden belangstel lenden sloegen het vertrek van minis ter-president Dr. Beel van het paleis Noordeinde gade. Voorafgegaan en ge volgd door een escorte van vier en twintig huzaren van Boreel met een commandant-officier op motorrijwie len reed de minister-president in zijn auto naar het Binnenhof, waar «zich enkele duizenden belangstellenden langs de kanten hadden opgesteld. Onder deze toeschouwers bevonden zich vele buitenlanders. De traditio nele erewacht en het muziekcorps ontbraken op het grote middenplein van het binnenhof. Wel lag de loper op de trappen van de Ridderzaal en ook de baldakijn stond uit. De minis ter-president arriveerde om zes mi nuten over een. Hij droeg een exem plaar van zijn rede in de hand. De belangstelling voor de plechtigheid in de Ridderzaal was zeer groot. Tussen twaalf en kwart voor één reden tal van wagens met autoritei ten en leden van het corps diplonaa- tique voor. De raad van state, ge kleed in Jaquet met hoge hoed, be halve luit.-admiraal Furstner, die in admiraals-uniform was, begaf zich om enige minuten voor één naar een der zij-ingangen, waardoor Kamerleden en genodigden reeds eerder waren bin nen gegaan. Alleen de minister-presi dent genoot het voorrecht om zich door de hoofdingang naar de Ridder zaal te begeven. Dc troonrede werd uitgesproken door dr. Beel daar H. M. de Koningin wegens ziekte verhinderd was. Dr. Beel tijdens het oplezen der troonrede Amerikaanse wensen ingewilligd Naar verwacht wordt, zal te Pa rijs binnenkort overeenstemming wor den bereikt over het uit te brengen rapport. Alle landen, met uitzondering van Zwitserland, namen de Ameri kaanse voorstellen aan, doch de Zwit serse afgevaardigde heeft de Ameri kaanse delegatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstemmigheid niet in de weg wil staan. Naar uit bevoegde bron wordt ver- n'onien is de Amerikaanse onderminis ter van economische zaken, Clayton, „zeer tevreden" over de op voorstel van Amerika in het rapport aange brachte wijzigingen. VOORLOPIG KARAKTER Er wordt met nadruk op gewezen, dat dit rapport, in verband met de korte tijd welke ter beschikking van de conferentie stond, 'n voorlopig ka rakter draagt, terwijl regelingen wor den getroffen voor een bijeenkomst Nieuwe Britse ambassadeur Officieel wordt medegedeeld, dat Sir Neville Bland, de Britse ambas sadeur, in verband met de leeftijds grens aan 't einde van dit jaar de diplomatieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ontheven wordt van z'n functie in Den Haag. Hij zal wor den opgevolgd door Sir Philip Nichols de tegenwoordige ambassadeur in Tsjecho-Slowakije. Schrijfster van tal van ontroerende romans De voormalige premier van België. Paul van Zeeland is benoemd tot ver tegenwoordiger van België in de com missie van drie voor onderzoek van de Indonesische kwestie. Ruzie over nieuwe grenzen van Triëst Dinsdagavond hebben de geallieer de troepen hun terugtocht voltooid van de nieuwe voorlopige Italiaans- Joego-Slavische grens. De Amerikanen en Joego-Slaven waren het er Dins dagavond laat echter niet over eens wat de juiste afscheiding zou zijn van het vrije gebied van Triëst.- Er heers te onenigheid over de grens aan de hoof weg van Triëst naar Ljubljana, in Noord-Joego-Slavië, waar de grens volgens de Joegoslaven ongeveer 180 meter achter de positie, welke de Amerikanen hebben ingenomen zou moeten lopen. Ook over de Italiaans-Joegoslavische grens in Venezia was men het oneens. Een millioen gestolen textielpunten achterhaald De Amsterdamse economische re cherche heeft in Amsterdam twee per sonen aangehouden, die betrokken ble ken te zijn bij een enorme zwendel in textielpunten. Op 'n 35-jarige koop man werden bij fouillering niet min der dan een millioen textielpunten, in coupures van 2000 punten, gevonden. De punten zijn vermoedelijk afkom stig van diefstal uit een textielfabriek. Eén millioen punten is gelijk aan 20000 herencostuums of 65.000 japonnen. Bij hc. onderzoek, dat nog wordt voort gezet, vond de recherche in een kuil op de Gooise heide nog 110 bonnen voor 1320 luiers. De helper van de koopman is ook gearresteerd. Anke Servaes de bekende schrijf ster is naar wij vernemen Dinsdag avond om ongeveer half acht in 't St. Elisabeth ziekenhuis van Alkmaar overleden. Anke Servaes die reeds ge ruime tijd ernstig ziek was, ontving op 22 Aug. van Dom. Beekman O.SJ3. de laatste H. Sacramenten. Anke Ser vaes, die in haar jongere jaren ver pleegster was schreef vele boeken, die tot achtergrond hadden doorgangs huizen, crèches en kindertehuizen. „Het Asyl" was een van haar eerste boeken; van de meest bekende, die daarna volgden noemen wij: „Kinder zaal". „Kinderen die over zijn", „Spreekuur" en „Moeder Liesbeth". Waarschijnlijk in October zal haar laatste roman „Koos" verschijnen, Rijksmuseum b'ijft trekken De trek naar het Rijksmuseum hand haaft zich op hetzelfde verbluffende peil. De belangstelling voor de Ween- se kunstschatten is daarbij voortdu rend iets groter dan die voor de nacht wacht in de drukkeruitbouw, waar se dert 13 Juli 1946 in totaal 165.067 per sonen hun opwachting maakten en van wie sinds 22 Juli 1947 (datum waarop de nachtwacht in verjongde gedaante wérd geëxposeerd) 108.504 de beroemde Rembrandt hebben aan schouwd. Op de Weense tentoohstel- ling, die op 26 Augustus haar 100.000 ste bezoeker noteerde, passeerde Maan dag de 150.000ste de ingang. Een iets beter beeld van de drukte krijgt men, als men bedenkt dat Zon dagmiddag tussen 1 en 5 uur beide exposities bezocht werden door 5693 personen. DEENS PROTEST TEGEN RUSLAND Volgens Radio-Hamburg heeft het Deense ministerie van buitenlandse zaken wederom bij de sowjet-bezet tingsautoriteiten in Duitsland gepro testeerd tegen het in zee werpen van Duitse ammunitie in de Oostzee bij het eiland Bornholm. Dit zou name lijk weer geschied zijn ondanks de be lofte van de Sow jet-bevelhebber der bezettingszone dit elders te laten doen. welke zij tezamen met haar echtge noot, Rein Valkhoff, schreef. Anke Servaes, welke naam het pseu doniem is van mevr. A. C. Valkhoff- WJjdom is in Tilburg geboren op 26 Nov. 1897. Tijdens de bezetting deed zij belangrijk illegaal werk. In 1945 werd zij benoemd tot lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Het stoffelijk overschot van de schrijfster ligt opgebaard in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Voor belangstel lenden, die hier prijs op stellen, be staat er gelegenheid om overdag af scheid van haar te nemen. BELGISCHE MILITAIRE MANOEUVRE OP DUITS GEBIED Het Belgische leger zal van 17 tot 20 September manoeuvres houden, de eerste sedert 1938, in Rijnland, om dat het eerste legercorps, dat het grootste deel van het Belgische leger uitmaakt, deelneemt aan de bezetting van de Britsche zone in West-Duits- land. De manoeuvres worden gehou den tussen A>en en Keulen. Het the ma is ontleend aan de Slag om de Ruhr in 1945 en het oversteken van deze rivier tussen Dühren en Jülich door gepantserde afdelingen. Ook het Belgische luchtleger is bij de ma noeuvres betrokken. van de coördinatie-commissie, indien dit tijdens de bespreking van het rap port door de leiders der conferentie en de Amerikaanse regering raad zaam mocht blijken. Verder is een semi-permanente organisatie in het leven geroepen, welke de 16 landen vertegenwoordigt en een onderzoek zal instellen naar de gemaakte vor deringen en de uitvoering van het programma, waartoe de landen zich hebben verplicht. Met dit laatste punt heeft Zwitserland zich nog niet for meel accoord verk'-ard, doch men verwacht, dat dit binnenkort zal ge schieden. Amerikaans voorschot aan Griekenland Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelt mee, dat 'n bedrag van tien millioen dollar ter be schikking van Griekenland is gesteld voor de aankoop van dringend geno digde importgoederen. Dit voorschot is verstrekt op verzoek van Griswold het hoofd van de Amerikaanse mis sie in Griekenland, boven de vijf mil lioen dollar die op 6 Augustus ter be schikking zijn gesteld. Deze bedragen die niet zonder toestemming van de Amerikaanse missie mogen worden besteed, maken deel uit van het tota le huiprogram van driehonderd mil lioen dollar. Het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken ver klaart voorts, dat het uitvoerige im portprogram voor de burgelijke be hoeften van Griekenland nog niet ge heel gereed is. Orkaan bedreigt Amerikaanse Oostkust Een hevige orkaan, die over de Bahamaeilanden- gaat met een wind sterkte van 256 km per uur, beweegt zich langzaam in de richting van de Zuid-Oostkust der VS. De Amerikaan se meteorlogische diensten hebben medegedeeld, dat de kuststreken van Florida weldra de uitwerking van de ze orkaan zullen ondergaan. Het is ook mogelijk dat deze cycloon een deel van de Atlantische kust, met in begrip van de stad New-York, In ge vaar brengt. Men is bezig met extra treinen de bewoners van de kust van Florida ten Noorden van het meer Okeechobee, te evacueren, aldus luidt een mededeling van het Rode Kruis. Reeds waait 'n wind van buitengewone kracht langs de kust De tweede regelmatige zitting va* de algemene vergadering der V.N. is Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van Oswaldo Aranha (Brazilië) te Flushing Mcadows (New York) ge opend. Aranha erkende In zyn openings rede, dat de organisatie der V.N. na haar laatste zitting zeer weinig heeft kunnen doen. Het grote aantal agen dapunten concentreert zich tot de vraag, of de gekozen weg zal leiden tot vrede of strijd, aldus de v.itier. „WU moeten niet alleen üet gebruik van alle soorten wapen, maar alleen al de gedachte aan oorlog veroordelen. De enige oplossing Is, dat alle volken en alle mensen In alle streken ver trouwen krUgen in de organir '»r V.N. Ik ken geen groter berr wijsheid en bet verstand van R en de goede wil van regeringen"»* volken. Maar aan deze oproep moet gehoor worden gegeven, opdat de we reld niet omkome", aldus Aranha Engeland krijgt do>-«t Het Engelse ministerie van 'inancl ën heeft medegedeeld, dat het inter nationale monetaire fonds er in heeft toegestemd Engeland binnen enkele dagen 60 millioen dollar te verschaf fen tegen ponden sterling. Pakistan beschuldigt India Naar te New-Delhi is bekend ge maakt, zUn thans 400.000 personen van de Westelijke Pendsjaab op weg naar India. Van 5 tot 13 September ztfn 1 mill personen door de militaire evacuatie organisatie naar elders overgebracht In antwoord op de bewering van Liakwat Ali Khan, de minister-pre sident van Pakistan, dat de Moham medanen in de Pendsjaab slechts döor de geregelde politietroepen werden uitgemoord, zeide de minster-presi dent van India, Pandit Nehroe. dat dit helaas enkele malen is voorgeval len, doch aan de andere zijde van de grens. Nehroe zeide tevens, dat de verkla ring van de Pakistaanse minister van gezondheid en landbouw, dat in de Oostelijke Pendsjaab (India) honderd duizend personen zijn gedood en in het aan Pakistan toegewezen weste lijk deel slechts 10.000, volgens de in lichtingen, waarover de regering van India beschikt, volkome- onjuist is Zafroe Liah Khan, dc leider der de legatie van Pakistan bU de V.N., hecr' Dinsdagavond in de algemene verga ring verklaard, dat Pakistan een for- mele klacht b(J de VN zal indienen, Indien de regering van India geen stappen onderneemt om het afslach ten van Mohammedanen te doen op houden. Inden geen bevredigende oplossing gevonden wordt, zal Pakistan zich ge dwongen zien zijn toevlucht tot „di recte maatregelen" te nemen. KORT MAAR Te Berlijn zijn Dinsdag weer 69 gevallen van kinderverlamming gcrap porteerd. Een verdere uitbreiding der epidemie wordt gevreesd. Kroonprinses Martha van Noorwe gen is Maandag te Boston (Amerika) geopereerd. Volgens de doctoren is haar toestand gunstig. Het Oostenrijkse kabinet zal zich tot de Sowjet-bezettingsautoriteiten wenden in verband met het feit, dat een niet geïdentificeerd vliegtuig i bommen geworpen heeft boven een bosrijk gebied, tengevolge waarvan een groot bos In vlammen opging. Sowjettroepen houden manoeuvres in die streek. Te Constantine (Algerië) hebben zich aardschokken voorgedaan. Er i& schade aangericht. Het Hongaarse parlement heeft Im- re Nagy. de communistische minis ter van binnenlandse zaken, in 1945 tot voorzitter gekozen. —Ex-koning Carol van Roemenië zal zich met zijn echtgenote naar Portu gal begeven, waar hij voor onbepaal de tijd zal blijven. Een fraai overzicht van de Maandag gehouden veetenfoor- stelling te Schagerbrug weerbericht KOELER. Wisselend bewolkt met plaatselijk een enkele regenbui. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Koeler. Vanavond: zon onder 18.58 uur. Morgen: zon op 8.18 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1