y VOORLOPIG WISSELEND WEER maaïdei Harshall brengt nieuw „vredesplan" ter sprake Interim-commissie voor vrede en veiligheid en beperking van vetorecht Nieuw onderzoek in Griekenland John Cobb: 635 km. per uur! et) nu t/jg !f] ~k bac(^ Orkaan teistert Florida Oekraïns verzetsieaer naar Duitsland M\ ltlMG ZHND MU I MVT! VANDAAS De nieuwe bonnenlijst 4e Jaargang No 1039 Uit». N V. Noordhollandae Pers 1945 TeL 3971 - Alkmaar - Postrek 116876 t.o. Kedactie: lel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht Donderdag 18 September 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER nininn VOOR ALKMAAl SM OMGSYWQ ALGEMENE VERGADERING VN. Op de tweede dag van de zitting der algemene vergadering der VN heeft Marshall, de Amerikaahse minister van Buitenlandse Zaken, aan de 55 landen een nieuw Amerikaans „vredesplan" voorgelegd waarin het volgende wordt voorgesteld: 1. Oprichting van een interim-commissie voor vrede en veiligheid, bestaande uit alle leden der VN ter behandeling van iedere situatie, die de internationale vrede in gevaar zou kunnen brengen. Deze inte rim-commissie zou tot september 1948 haar werkzaamheden moeten vervullen en het recht hebben iedere bedreiging van de vrede te be spreken en aanbevelingen hierover te doen. Zonodig zou de algemene vergadering het volgend jaar kunnen besluiten er een permanent li chaam van te maken. 2. Beperking van het gebruik van het recht van veto tot gevallen, waarin de VN genoodzaakt zijn tot economische of militaire maatre gelen over te gaan. Hierdoor zou, zo verduidelijkte Marshall, de dreiging van het veto weggenomen worden voor kwesties, die onder hoofdstuk 6 van het hand- ve«* waren onder te brengen (dit h" tuk handelt over de vreedzame van geschillen). Marshall vervolgde, dat de algeme ne vergadering slechts als toeschou wer fungeerde, terwijl een lid van de VN door aanvallen van buitenaf werd bedreigd. Indien de VN er niet in ',-niden slagen de integriteit van een k ein land te beschermen, zou de vei- lieheid van alle kleine staten gevaar lopen. De VS zouden de assemblee 'n resolutie voorleggen, waarin de ver antwoordelijkheid voor de gebeurte nissen in Griekenland zou worden vastgesteld. Ook zou daarin een be- vo. p gedaan worden op Albanië, Bul- gal ijs en Joego-Slavië af te zien van verdere hulpverlening aan de guer rilla-strijders in Griekenland. Daar enboven zou zij de opric1- g van 'n nieuwe commissie voorste: ter on derzoeking van de feitelijk, situatie in Griekenland en het doen van ver dere aanbevelingen. Vervolgens verklaarde Marshall, dat de V S niet alleen veel belang hechten aan de aanbevelingen der spe ciale commissie voor Palestina, die eenstemmig werd goedgekeurd, maar ook aan die aanbevelingen, die door de meerderheid van de commissie warden bekrachtigd. toestand in Korea kon volgens Marshall niet voor onbepaalde tijd zo blijven. De onderhandelingen met de Sovjets waren mislukt, zodat de V S van plan waren do kwestie van de onafhankelijkheid van Korea aan de algemene vergadering voor te leggen. Veront-nstenrt en onheilspellend i TVkA'öhali f8jt, dat Polen en je owvjei-unic n.et van zins waren zien du cte meeroerneidsconciusies van de commissie der V N voor de controle over de atoomenergie aan te s'uiten. De internationale ontwape ning was afhankelijk van drie voor. waarden: internationaal vertrouwen, vredesvoorwaarden voor Duits- tunj en Japan en de formatie van een in crnationaal vredesleger en contro le cp de atoomenergie. Ofschoon de V S liever geen ziginged%agen aangebracht in het ve to-recht, waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het nisbruik", dat van gemaakt werd. POOLSE AANVAL. De Sovjet-delegatie nam geen deel ?.an het luide applaus, dat op Mars- f hal I's rede volgde. Later werd bekend I «- dat Wysjinski waarschijnlijk morgen zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse minister van bui tenlandse zaken, Zygmunt Modzelew- sky, die in ondubbelzinnige bewoor dingen het plan-Marshall veroordeel de, de Apierikaans-Britse politiek in Kathleen Nash, die beschuldigd werd van medeplichtigheid aan de diefstal van de Hessische kroonju welen en tot vijf jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is onder borg tocht vrijgelaten. Haar echtgenoot, de vroegere kolonel Jack Durant, kreeg voor hetzelfde vergrijp 15 jaar gevan genisstraf. Dinsdagavond werd een gedeelte van het spoorwegstation van Saintes (Frankrijk) door een explosie ver woest. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat een tijdbom ont plofte. De Belgische kamer heeft met 147 tegen 13 stemmen bij 7 onthoudingen het wetsontwerp betreffende het her stellen van de oorlogsschade aan par ticulier bezit goedgekeurd. De Libera len stemden tegen. 24 Estlandse vluchtelingen 14 mannen, 9 vrouwen en een jongen van 30 maanden zijn in de haven van Savannah (Georgia) aangekomen. Zij kwamen uit Zweden met een vissers boot en zullen naar New York wor den overgebracht, waar zij de beslis sing over hun eventuele toelating in de VS moeten afwacb' Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beperking van het veto recht verwierp. Met betrekking tot Duitsland zei Modzelewsky, dat een snel herstel van dit land slechts een herhaling zou betekenen van de fout die eens tussen twee wereldoorlogen gemaakt is. Hij betreurde bovendien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en „in strijd met internationale overeenkomsten". MOLOTOF NAAR NEW YORK? Het Britse blad „Daily Mail" meldt dat men in kringen der VN verwacht, dat de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, naar New York zal vliegen om de verde diging te leiden tegen het diploma tieke offensief van minister Marshall tegen de Sowjet-Unie". De Daily Mail voegde er aan toe, dat Wisjinsky in voortdurend telefonisch contact met Moskou staat sinds Marshall's eis, dat „het misbruik var. het recht van veto door de Sowjet-Unie" een einde moet nemen. Van Hook was goed geluimd (Van onze Haagse correspondent) Er waren op Schiphol heel wat meer journalisten dan in de Ridder zaal daags tevoren. Ze trapten elkaar op de tenen en de rollen waren weer „verdeeld". De hele Oost-Indonesische delegatie van en met Soekawati, Ba ron van Boetzelaer, dr. Banier na mens Overzeese Gebiedsdelen en na tuurlijk porf. Sermerhorn waren ter begroeting aanwezig. Toen kwam de Walcheren. Stipt op tijd. Van Mook lachte gul. De mil- lioenennota had schijnbaar geen in druk op hem gemaakt. Een zucht van verlichting voer door de journalistie ke gelederen,, toen hij zich bereid ver klaarde vragen te beantwoorden. Edoch, we werden weinig wijzer, zelfs ondanks de bekoorlijke glimlach van een vrouwelijke krantenschrijfster. Overigens schenen de hoge heren zich goed te vermaken. Bij tijd en wijle steeg er een uitbundig gelach op. „Ik geloof, dat van Mook moppen aan het tappen is", zei een Frans col lega. Toen ik navraag wilde doen was van Mook verdwenen. Voorafgegaan door ronkende motoren met M.P.-mannen trok de stoet naar Den Haag. Ik ook. Zonder M.P. SPITFIRE IN ZEE GESTOR1c, Tijdens de vliegdemonstraties in Engeland ter herdenking van de Slag om Engeland is een „Spitfire", be stuurd door de Canadese vlieger Green, in zee gestort. Ofschoon vier reddingsvaartuigen onmiddelijk te hulp snelden, kon de piloot niet meer worden gered. Hij is in zee verdwe nen Duizenden toeschouwers waren ge tuige van het ongeluk, dat gebeurde kort nadat de burgemeester van Bour- nemouth zich per radio met de piloot had onderhouden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de woonruimtewet 1947 29 September af te kondigen, zodat ixtf 1 October a s. in werking kan treden. Grootste snelheid, ooit te land behaald John Cobb heeft een nieuw wereld- snelheidsrecord gevestigd voor auto mobielen. Volgens een officiële mede deling bedraagt dit nieuwe record 394.196 mijl per uur over de geme ten mijl. Het vorig record stond even eens op naam van Cobb, met 368.9 mül en dateert van 1939. Cobb reed wederom in dezelfde ge stroomlijnde drietons railton-mobil- special waarin hü zijn record van Augustus 1939 maakte. De wagen had enkele wijzigingen ondergaan en werd voortbewogen door vliegtuigmotoren met compres sor. die samen 2500 pk ontwikkelden. Voorts wordt gemeld, dat Cobb in één van de twee reglementaire rit ten, en wel die in Noordelijke rich ting, een snelheid haalde van 403.135 mijl per uur, de grootste snelheid ooit te land bereikt. Voor de rit in Zuidelijke richting werd 385.645 geno teerd. Het internationale reglement schrijft voor twee ritten in verschil lende, richting, die binnen één uur. moeten plaats hebben, zulks om de in vloed van de wind te neutraliseren. Het officiëële cijfer van 394.196 mijl is het gemiddelde van de twee ritten over de gemeten mijl. Cobb vestigde ook een nieuw re cord van 393.825 mijl per uur over de gemeten kilometer, waarmee hij zijn eigen record van 369.7 mijl per uur verbeterde. Het parcours op de zoutvlakte is 11 mijl lang, vijf mijl om op gang te komen en vijf mijl om de wagen te laten uitlopen. Cobb was opgetogen over dit re sultaat en dacht erover om binnen enkele dagen ook een aanval te doen op zijn records over de vijf en tien mijl. Nadat zijn enorme wagen on derzocht was werd evenwel meege deeld dat zowel de baan als de race auto tijdens de talrijke ritten zwaar beproefd waren, en dat besloten was geen risico te nemen voor een moge lijke ernstige beschadiging van de wa gen. Cobb gaf toen opdracht de Rail- ton klaar te maken voor de versche ping naar Engeland. - HlOortwj)*! Onze bijzondere zomer Twaalf vliegtuigen van de dienst op de Pan-Amerikaanse landen wer- den vernield of ernstig beschadigd op het vliegveld Miami in Florida tenge volge van een geweldige stormwind, die zich met een snelheid van naar schatting 160 km per u voortbewoog Er deden zich hierbU geen persoonlij ke ongelukken voor. Alle verbindingen met Miami zijn verbroken. Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Amerikaanse kust wacht meldt, dat ongeveer 10.000 per sonen zijn gevlucht uit het laagge legen gebied bij het meer Okeechobe» dat door de zee dreigt te worden over stroomd. De legerautoriteiten op het vliegveld Macdill aan de Westkust van Florida hebber inderhaast een aant^r iw?r- wc-, ^ers in vei- lii'Ueid *<--•«• de laatste berichte.. -^oiojoater steeds nog en moet ae zwaarste aanval van de storm nog komen. De orkaan, die zich over Zuid-Flo- rida landinwaarts beweegt, heeft reeds de dood van een persoon tengevolge gehad, terwijl 9 personen worden ver mist. Ernstige verwoesting in aange richt in de luxueuze badplaatsen waar de 'daken van de gebouwen zijn gerukt en de straten en het strand vol puin liggen. Plantages, die op de weg van de orkaan liggen, hebben millioe- nen dollars schade. Te Miami werd een neger doodgeschoten en zes personen gearresteerd wegen- plunderen. LAWTON OP DE TRANM .KLIJST Het bestuur van Chelsea heeft me degedeeld dat het bereid is aanbie dingen voor een eventuele overdracht van Tommy Lawton in overweging te nemen. Verleden maand had Lawton gevraagd op de transfer lijst geplaatst te worden, maar dit verzoek was af gewezen. De mededeling van Chelsea 's bestuur heeft dan ook verwonde ring gewekt Evenals aan het einde van de afge lopen winter ons land in het over gangsgebied tussen de koude en war me lucht kwam te liggen, waardoor dooi en vorst elkaar afwisselden, zo Is ook nu aan het einde van het zo merseizoen ons land in 'n overgangs gebied gelegen. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zeer warm, doch over de oceaan treft men koelere lucht aan. die afkomstig is van Noord Canada. Tussen de warmere en koe lere lucht komt een scherp front voor, dat nu eens ten Oosten, dan Volgens een Roemeens blad is de Zwitserse baron von Steiger, vroeger directeur van het Internationale Ro de Kruis, wegens overtreding van de deviezenbepalingen gearresteerd. Von Steiger was reeds eerder gearresteerd doch weer vrijgelaten. Een vrachtauto met Duitse krijgs gevangenen botste tegen de spoorbo men van een overweg, nabij Brind- lington op, toen de trein van Huil naar Bridlington voorbijreed. 9 Duitsers verloren het leven, 11 an deren liepen verwondingen op, De Sowjef-Marineautoriteiten te Gdynia hebben na maanden beraadsla gingen besloten het wrak van de Gneisenau, die vlak voor de bevrij ding aan de ingang van de haven strande, niet te bergen. De romp zal met beton worden volgestort en de bovenbouw, die 12.000 ton staal zal opleveren, gesloopt. weer ten Westen van ons land is ge legen. Het weer heeft daardoor een een afwisselend karakter gekregen. De neerslaghoeveelheden, die in September zijn gevallen, vertonen ook een grillige verdeling. In Vhssin- gen, Eindhoven en Gilze Rüen werd 30-40, in Groningen 20 en op de ove- rige hoofdstations minder dan 20 mm afgetapt. In Beek bij Maastricht viel in totaal slechts 4 mm. Nadat Zater dagavond ons land in koelere oce- aanlucht was doorgedrongen, ontwik kelde zich ten Westen van ons land eert nieuwe depressie, die de warme lucht heeft terruggezogen. Dinsdag lie pen de temperaturen op sommige sta- tons tot recordwaarden voor Sept. op. Het waarnemingsstation in de stad Groningen meldde met 32,4 graden de hoogste temperatuur, die daar ooit in September sedert het begin der waar nemingen in 1851 is voorgekomen. Het aantal zomerse dagen in De Bilt is nu tot 61 gestegen, waaron der 17 tropische dagen. Gemiddeld is de temperatuur in de Bilt in deze maand tot nu toe gemid deld 4 graden boven normaal. Het aantal uren zonneschijn in Septem-' ber is tot 130 opgelopen. Het wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aan, waar bij men echter dient te bedenken, dat de koelere periode toch nog tempera turen zullen opleveren, die in het al gemeen boven de normale waarden zullen liggen, omdat de koele oceaan- lucht bovij het uitzonderlijke warme zeewater in West-Europa nog aan zienlijk wordt verwarmd. In Amerikaanse legerkringer. ver klaart men, dat 1000 a 2500 gewapen de leden van de anti Sowjet Rus sische Oekrainse verzetsbeweging zich door Tsjechoslowakije een weg naar Duitsland slaan, waar zij voor Zon dag aan de Beierse grens worden ver wacht. Naar men gelooft, is deze groep het overschot van het 15 a 20.000 man sterke Bendera-leger, daf door de Rus- si -che en Tsjechoslo waakse strijd krachten uiteengeslagen is. Een hoge Amerikaanse legerautori- teit verklaarde te geloven, dat de groep zich in de Amerikaanse zone van Duitsland zal overgeven met het doel zich te laten interneren. ZONDER ENIG VERTOON is dit jaar de nieuwe parlementaire periode weer inge luid. Wij kunnen ons voorstellen, dat sommigen enigszins pijlijk werden getroffen dat wederom Prinsjesdag zonder enige luister moest voorbijgaan. H.M. de Koningin was door ziekte verhinderd Haar taak persoonlijk te vervullen; het Prinselijk gezin brengt een vacantie in Schotland door. En zo bleef de gouden koets op stal en werd het regeriggsprogram voor het komende parlementaire jaar niet door H.M. de Koningin doch door de minister-president dr. Beel voorgelezen. Ook in dit geval gaat het echter niet om uiterlijke entourage, maar om de wezen lijke inhoud van de gebeurtenis. Nietszeggend EN WANNEER WIJ de troonrede op zijn wezen lijke inhoud beoordelen, kunnen wij niet anders dan teleurgesteld zijn. Het is stellig niet prettig, dit omonwonden vast te stellen. Maar men doet in het leven, zeker in het politieke leven, goed de dingen niet door een gekleurde, de dingen ver- vormen3e bril te zien. In het dorre staatsstuk ontbrak ieder spoor van ruimheid van visie, iede re gedurfdheid, iedere heenwijzing naar een po- sit'.ve en vastberaden politiek, die Nederland nationaal, zo-internationaal, nieuwe perspectie ven zou weten te bieden. Toen wij de rede voor de radio hoorden en haar later op ons gemak nalazen, moesten wij on willekeurig r mken aan de magistrale rede. die door Schermerhorn werd gehouden bij het op treden van het eerste kabinet op Nederlandse bodem na de bevrijding, het kabinet van her stel en v« mieuv ing. Die rede was een program, hij opr ide ons perspectieven van een vernieuwd Nederland, waarvoor het schoon was zich tot het uiterste te geven. Van het enthousiasme van toen is helaas zo helemaals niets overgebleven. De programrede van Dinsdag was mat en somber en stond in het teken van de „Zorg". Zorgen, waar voor de huidige regering geen uitweg weet te bieden, ondanks haar aankondiging van verschil lende maatregelen, waarvoor men op zichzelf waardering kan hebben. Somber perspectief WIJ ZIJN ONS zeer goed bewust hoe moeilijk Nederlands positie sn ieder opzicht is. Wij zijn ons evenzeer bewust hoe dit een weerslag' moet hebu~" oo de naoorlo0<se ontwikkeling op veler lei gebied. Maar het staat voor ons vast, dat het ^ïiettëtói^nögëïijiT^s aan het volk wat mee«^\ perspectief te bieden, dan in de huidige troon rede tot uiting kwam. Meer en meer moet de obs -tieve beoordelaar de indruk krijgen, dat van Schermerhorn's herstel en vernieuwing, het laatste element geheel op stal is gezet en het eerste ondanks veel zwoegen maar amper kan worden vervuld. Dat is alles triest en wei nig in staat ons volk enige interesse in het po litiek gebeuren bij te brengen. Politieke ver moeidheid, ja moedeloosheid bevangt steeds meer de geesten. En door dit alles krijgt de poli tieke reactie een ongekende kans haar lusten bot te vieren. Men moet waarlijk stekeblind zijn om deze be angstigende ontwikkeling van het politiek ge beuren niet te zien. Gebrek aan durf IN DE TROONREDE missen wij een wijd per spectief. Gebrek aan durf overheerst. Tnzake In donesië wordt geen enkele oplossing zelfs maar aangeduid. Nergens treffen wij de suggestie aan. dat het voor de toekomst eerste noodzaak is ons maatschappelijk gebouw geheel te vernieuwen. Men proeft uit alles de tegenstellingen, die in de regeringsploeg heersen en die de vernieuwing van ons volksleven verlammen. Slechts op agra risch terrein wordt een zesjarenplan aangekon digd. Op ander terrein zullen wij het blijkbaar zonder plan moeten stellen. Wij hadden gaarne wat meer resultaat van het planbureau gezien. Het enige lichtpunt is, dat de troonrede slechts vertelt van de plannen van de regering, waar tegenover men het recht heeft zeer critisch te staan. Wij hopen, dat het Parlement van deze critische zin een ruime getuigenis zal mogen af- DEWl. Men heeft vastgesteld, dat 4685 percent van de Chinese bevolking analphabeet is, de kinderen beneden 6 jaar niet meegerekend. Voor het tijdvak van 21 September t.m. 4 October a.s. geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van Bonkaart KA, KB, KC 709 (serie M) M-05 div. 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperin gen M-06 div. 250 gr. zachte- zeep M-03 vlees 100 gr. vlees Bonkaarten KD, KE 709 (serie M) M-13. M-14, M-15 div. 250 gr sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. Jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen M-16 d'v. 250 gr. zachte zeep M-17 res. 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (alle soor ten) of kinderbiscuits M-18 res. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten MA, MD 710 (bUz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie M) M-21 suiker 250 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperin gen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA. QB. QC 707 M-31. M-32 tabak 1 rants. sigaret ten en/of kerftabak M-35 tabak 2 rants sigaretten of kerftabak M-33 versnaperingen 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam stroop enz. M-36 versnaperingen 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. Jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 September worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van serie L kunnen worden vernietigd leggen weerbericht DROOG WEER Wisselende bewolking, droog, wei nig wind. Iets warmer dan gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1