DICTATUUR VAN DE DOLLAR r. Felle Russische aanval op Amerika en Engeland Oorlogspropaganda oorzaak van moeilijkheden Haagse bomaanslag voor krijgsraad V.S. in de drie-landen commissie VANDAAS KORT haar KRACHTIG 4e Jaargang No. 1040 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 1.0. TeL Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar Vrijdag 19 September 1947 VOO* AiSMAAS IN QMS1YUU) Directeur i TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER ALGEMENE VERGADERING V.N. Toen de vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, Wysjinsky, op de alge mene vergadering der V.N. het spreekgestoelte besteeg om „het thans verrichte werk der Verenigde Naties te analyseren", ging een krach tig applaus op. HU heeft in zUn rede een hevige aanval op Engeland en de V.S. gedaan, welke landen hy beschuldigde van afwijken der beginselen der V.N. en zelfs schending der resoluties. De politiek van misbruik maken der V.N. voor zelfzuchtige en bekrompen doeleinden, aldus Wysjinsky, betekent een verzwakking der V.N. HU ging vooral op twee punten in: het nemen van maatregelen bui ten de V.N. om (hiervan beschuldigde hij Groot-Britannië en de V.S.) en de onbevredigende gang van zaken bij de ontwapening. De V.S. en Engeland, zijn zo zei hij, niet bereid te ontwapenen en belemmeren de ontwapening in het algemeen. De atoomwapens moesten buiten de wet gesteld worden. De Sovjet-Unie, zo vervolgde hU, kon in geen geval inmenging van vreemde mogendheden in haar atoom krachtproductie toestaan, maar zU wa$ bereid zich te onderwerpen aan een strikt internationale controle. Naar zijn mening zijn de Truman- leer en het plan-Marshall inbreuken op de beginselen der V.N. en een po ging der V.S. om andere landen hun politiek voor te schrijven. De z.g. hulp van Amerika aan Griekenland en Turkije wordt gebruikt als een poli tiek wapen. Het plan-Marshall is een poging de Europese staten afhanke lijk te maken van Amerikaanse mo nopolies en om Europa in twee kam pen te verdelen en een blok te vor men, dat de Sovjet-Unie vijandig ge zind is. De westerse mogendheden, zo ging hij verder, willen Duitsland's zware industrie, vooral die in 't Ruhr gebied tot de voornaamste economi sche basis van Amerika in Europa maken. De algemene vergadering moet vol gens Wysjinsky maatregelen treffen n.a.v. de volgende „afwijkingen van de door haar gegeven richtlijnen": de aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in China en Transjordanië, de aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in China, Argentinië's reactie op de resolutie der V.N. aangaande Span je en tenslotte: het falen van Z.-Afri- ka bij het trachten naar een beheers overeenkomst voor Z.-W.-Afrika. INDONESIË Met nadruk verklaarde Wysjinsky: „de gebeurtenissen in Indonesië kun nen slechts als een daad van agressie worden beschouwd." Hy verlangde voorts, dat de Perzi sche kwestie van de agenda van de veiligheidsraad zou worden geschrapt en verweet Engeland en Amerika, dat zij dit met bepaalde bedoelingen in de weg zouden staan. De Sovjet-Unie, zo ging hij voort, wil blijven strijden voor de onvoorwaardelijke eensge zindheid der grote mogendheden. De klachten ten aanzien van Grieken- lands buren zijn ongegrond en wille keurig. Dat Marshall de kwestie van Korea in de algemene vergadering der VN ter sprake heeft gebracht, achtte Wys jinsky in strijd met de overeenkomst van Moskou en het voorstel tot vor ming van een interim-commissie voor vrede en veiligheid in strijd met het Handvest. OORLOGSOPHITSING IIU trok vervolgens hevig te velde tegen oorlogsophitsing, waarvan hU de Amerikaanse Pers en andere insti tuten beschuldigde, evenals acht pro minente Amerikanen, onder wie de afgevaardigde John Foster DuIIes. Te Hoorn wordt momenteel een Westfriese week gehouden. Heel Westfries land en duizenden uit andere provin-cies komen hier naar toe om deze feest week te zien. Grote tentoonstellingen en niet te vergeten een Oud- Wcstfriese Boerenbruiloft in prachtige klederdracht worden gehouden. Een heildronk op het bruidspaar tijdens de opvoering van de boerenbruiloft. H.M. de Koningin heeft op het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag de Oost- Indonesische delegatie in audiëntie ontvangen. De gasten met in het mid den H.M. Hierop kwam Wysjinsky met zijn ontwerp-resolutie. volgens welke de V.N. zouden verklaren, dat zij oor logspropaganda veroordelen, voorts dat zij ondersteuning van zodanige propaganda Oen schending achten der verplichtingen, welke leden der V.N. op zich hebben genomen en tenslotte dat zij er bij de regeringen van alle landen op aandringen oorlogspropa ganda strafbaar te stellen. Hierop sloot aan Wysjinsky's voor- stel om het besluit van 14 Dec. '46 (inzake ontwapening) zo spoedig mo gelijk effectief te doen zijn, evenals het besluit van 24 Jan. '46 ter afschaf fing van de atoomwapens. Ook deze punten waren in de ontwerp-resolutie opgenomen. AANVAL OP CHURCIIILL Daarop oefende Wysjinsky critiek op redevoeringen van Winston Chur- chill en diens zoon. Hij achtte deze een uiting van de pogingen van som mige Britse kringen om de zaak des vredes te benadelen en hij vroeg zich af, waarom twee jaar na de oorlog de stafchefs van het Engelse en Ame rikaanse leger nog gezamenlijk ln Washington zitten. Daarop gaf hij een opsomming van hetgeen hij" de strem mingen der oorlogspropaganda imrde V.S. noemde. Hiertoe behoren: vrees voor de Sov jet-Unie, welke vrees levendig wordt gehouden door laster-campagnes, ver der: openlijke propaganda voor toe neming der bewapening en verbete ring van het atoom-wapen en open lijke propaganda voor een aanval op de Sovjet-Unie, „zolang zij nog ge acht wordt zwak te zijn." Dinsdag regeringsverklaring In de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat tengevolge van de omstandigheid, dat Dr. van Mook later uit de V.S. is teruggekeerd, dan aanvankelijk beoogd werd, het be raad van het kabinet nog niet zover gevorderd is, dat deze week een ver klaring inzake Indonesië kan worden afgele-rd. De regering zal daartoe gaar ne a.s. Dinsdag in staat gesteld wor den. De voorzitter deelde verder mede, dat het zijn voornemen is de kamer daartoe a.s. Dinsdag om een uur bij een te roepen en de beraadslagingen over de regeringsverklaring nog die zelfde dag eventueel laat in de mid dag te doen aanvangen en ze daarna des avonds te doen voortzetten. Zij kom! wel, zij komi niet... (van onze Haagse correspondent) Diverse kamerleden van uiteenlo pende pluimage toonden zich heden ontstemd over het zij-komt-wel-zij- komt-niet-spelletje, dat de regering speelt met de regeringsverklaring. Werd Woensdag voor zeker aange nomen, dat Beel de verklaring Vrij dag zou afleggen, thans blijkt weer, dat het kabinet in zijn vergadering v. heden „niet is gereed gekomen met de juiste redactie" der regeringsverkla ring, waardoor zij wederom voor de hoeveelste maal is dat? is verscho ven naar Dinsdag. Als nu van Mook geen hoofdpijn krijgt en als met voor Dinsdag de „juiste redactie" heeft ge vonden, mogen we hopen Overigens, ook de journalisten ra ken er de kluts van kwijt. Een Ameri kaans collega in Den Haag seinde zijn blad Dinsdag j.L „Heden heeft dr. Beel dan de* wekenlang verwachte re geringsverklaring afgelegd. Er werd met geen woord gerept over de toe stand in Indonesië hetgeen wel een grote teleurstelling is". Ook de redactie van „De Tijd" is in de war. Gister kon men n.1. lezen on der het hoofd: Dinsdag regeringsver klaring. „Naar wordt verwacht zal de regering aanstaande Donderdag in de tweede kamer een verklaring afleg gen inzake Indonesië Nader vernemen wij nog van „door gaans goed geïnformeerde zijde, dat, mocht de regeringsverklaring a.s. Dins dag niet worden gehouden, zij wellicht „later" wordt gegeven - 40 km ten Zuiden van Lissabon zijn 2 koningsarenden door een jager omlaaggeschoten. De gigantische roof vogels hedden een vlucht van 2 mtr. en droegen ringen met da inscriptie: „Goteborg Sweden F 6285". Vermoe delijk zijn de dieren uit een dieren tuin ontsnapt. VOORLOPIG GEEN NEDERLANDSE DEELNEMING AAN DE BEZETTING VAN DUITSLAND AN.P. verneemt van bevóegde .zijde dat de passage in de troonrede, wel ke zegt dat de noodzakelijke beper king van de uitgaven voor de krijgs macht ertoe zal dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgs macht op ons te nemen, uitsluitend betekent, dat voor 1948 is afgezien van het deelnemen aan de bezetting van Duitsland. Voor de Krijgsraad Is Donderdag een aanvang gemaakt met de behan deling van do door militairen voorbe reide en gepleegde bomaanslag aan de Prinsengracht te Den Haag, waarbU zoals bekend drie personen, de heer F. S. J. Boer, diens echtgenote en de dienstbode, om het leven kwamen. De bom, een z.g. Molotof-cocktail, werd bij wijze van St. Nicolaasca- deautje door de 29-jarige korporaal Maatregelen tegen fascisten in Engeland De Britse minister va- binnenland se zaken heeft Donderdag aangekon digd, dat naar aanleiding van de an ti-joodse en fascistische ongeregeldhe den in twee gevallen tot strafrechte lijke vervolging zou worden overge gaan. De verklaring werd gedaan, na dat de Londense raad van vakvereni gingen, welke 650.000 leden vertegen woordigt, de uitbanning geëist had van alle fascistische en anti-joodse ac tiviteit in Groot-Britannië. Verder had de raad geëist, dat zU, die voor de provocaties verantwoordelijk wa ren, vervolgd zouden worden. Tegen over een deputatie uit de vakvereni gingen verklaarde de minister, clat de moeilijkheid bij „het uitbannen" der fascistische organisaties en vergade ringen gelegen was in de omschrijving der strafbaar te stellen beginselen, kenmerkend door het fascisme, zonder dat ook andere verenigingen onwet tig zouden worden. Hij verklaarde verder, dat het „netwerk van organi saties onder verschillende namen, werkzaam om de weg te banen voor openlijk fascistische partij, welke sterk genoeg zou zijn om de Labour- beweging aan te vallen", waarop de deputatie gedoeld had, nauwkeurig door de regering geobserveerd werd. Alle vergrijpen tegen de wet en illegale activiteit zouden vervolffd worden. Peterse uit Delft bij Boer bezorgd en was vervaardigd door sergeant A.T. de Boer uit Haarlem. Twee andere bommen wierp de korporaal in het water, terwijl een vierde tydens het vervoer door een zekere soldaat van Haastrecht ontplofte. Uitgebreid complot Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat men het met een complot van 9 militairen te doen had onder lei ding van de kapitein F. J. J. Baron v. Heemstra, commandant der beklaag den. Korporaal Peterse verscheen het eer ste voor de krijgsraad en vertelde, dat er een soort knokploeg was opgericht om via een organisatie, bestaande uit belangrijke personen en hoge militai ren, leden van het bureau nationale veiligheid en van het politiecorps, „mensen uit de weg te ruimen, die t wettig gezag ondermijnden". Zo moest o.a. op de Lt. Kol. Goedewagen te Am sterdam, de toenmalige kolonel van de gen. staf Drost en de woningexpert te Den Haag een aap«-'o«* gepleegd worden. Uit het verhoor van getuigen en verdachten kwam vast te staan, dat een uitgebreide serie maatregelen wa ren getroffen om de gestelde doelen te bereiken, Kapitein Baron van r*. leek met de meeste voorbereidingen op de hoogte te zijn geweest. De gehele Donderdag werd besteed aan een uitgebreid verhoor van de ver dachten en getuigen. Vrijdagmorgen heeft de auditeur-militair, Majoor Baak, requisitoir genomen en komen de verdedigers aan het woord. Hierop komen wij nog nader terug. Vijf wielrijders wierpen een hand granaat naar het Spaanse consulaat te Milaan en riepen: „Weg van de rege ring van Franco - Spanje's verderf'. De granaat veroorzaakte geen schade of ongelukken. Op Terschelling worden steeds grotere stukken land door de zee opgeslokt en als hiertegen geen maatregelen genomen worden, ziet het er naar uit dat na een paar eeuwen het eiland geheel ve/dwenen zal zUn. Men heeft thans regeringsinstanties op deze toestand opmerkzaam gemaakt. De Verenigde Staten hebben de uit nodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te ne men in de drie-landencommissie, wel ke zich zal bezig houden met het In donesische probleem aard. Reuter weet nog te melden, dat ls mogelijke Amerikaanse vertegenwoor diger, die naast Paul Henri Spaak en Her bert Evatt in de commissie zou zitting nemen. Prof. Francis B. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre is een speciale medewerker van Marshall en voorzitter van de beheersraad der VN. 100 briefjes van f 1000 verdwenen Toen men Dond"" iddag in het postkantoor te Leiden .en geldzen ding uit Alphen aan de Rijn van 100.000 gulden, bestaande uit 100 briefjes van 1000, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zijn met oud papi: De politie stelt een uitgebreid on derzoek DOODVONNIS PETKOF BEVESTIGD Het doodvonnis, dat werd uitgespro ken over Nicolaas Petkof, de leider van de Bulgaarse oppositie, is door bet Hof van Cassatie bevestigd. Klassieke economen worden nimmer moe ons te verzekeren, dat geld bijzaak is, maar terwijl ze dat beweren, blijkt het nog steeds een doel in zich zelf te zijn. De wereld is er niet in geslaagd het geld te beheersen, maar wordt erdoor overheerst, en mede daardoor vervalt de gehele mensheid in doffe neerslachtigheid, volgt de een moeilijk heid op de andere, ontstaan onontwarbare zogenaamd „economische" problemen, die feitelijk finacieel zijn, ontwikkeld zich opnieuw economische oorlog, als voor bereiding tot dat andere soort oorlog. De historie herhaalt zich De geschiedenis is bezig zich te herhalen, 't Ont breekt overal aan mannen van formaat, met durf en lef. en het lijkt er wel op dat geen regering, geen parlement moedig genoeg is zich niet door dat handjevol financiers van Walistreet te laten tyraniseren. Heel de wereld maakt een diepe bui ging voor de handelaars in schulden, en die hele wereld is volkomen bereid zich opnieuw en steeds verder te dompelen in een schuldenlast, die nim mer, hoe dan ook, kan worden afgelost. Er blijkt een voortdurende wisselwerking te zijn tussen hetgeen men nog steeds wil noemen „economi sche" problemen, die in wezen financiële pro blemen zijn, en politieke problemen. Door de slechte werking van het financiële stelsel, ont staan '*e politieke problemen, die dan echter worden afgeschoven op de houding van de Sowjet Unie, die dienaangaand nu eenmaal andere in zichten heeft. Inplaats van tegenover de Communistische inzich ten een concreet ander inzicht te stellen, inplaats van constructief te zijn, wil de Westerse wereld, nog steeds in de greep van de geldmacht, het Communisme bestrijdea op deielf wijze waar op zij het Nationaal-Socialisme meende te kun nen bestrijden, d.w.z. met negatieve daden en met leuzen. Tekortschietende democratie Van de democratie, of van hetgeen democratie zou kunnen en behoren te zijn, is.bitter weinig over gebleven. Een nieuwe definitie daarvan ls drin gend noodzakelijk geworden. De verondersteld democratische landen, die onder geen beding de Communistische dictatuur wensen, treden in ruime mate zelf dictatoriaal op en noemen dat „democratisch". Er is van het begrip democratie bijna uitsluitend overgebleven het mogen stem men op Kamerleden, die soms zodra zij kamer lid zijn ophouden persoonlijkheden of zelfs per sonen te zijn, doordat zij opgaan ln de party- machine. Ook na de oorlog biykt men veel ver geten en niets geleerd te hebben. Precies de zelfde oorzaken voor een nieuwe oorlog dienen zich aan als na de vorige oorlog, die niet de voorlaatste was om „de democratie te redden". Dollarmachi Er zijn mensen, die met overtuiging en hardnek kig streven naar een oplossing en die zich voor stellen dat door een federalisatie der Europese landen dat doel kan worden bereikt. Zonder twijfel zou dat een stap naar de oplossing bete kenen, indien Rusland wilde mee doen. Maar het wil kennelijk niet. Maar ook daarvoor moet een oorzaak bestaan. Zou het kunnen zUn dat de by die plannen behorende „wereldbank", een super- ba bovèh de centrale banken en daarmede de uitvoering van het befaamde Bretton Woods, de oorzaak is? Verwacht mag worden dat die wereldband feitelijk de executieve is, van de be staande geldmacht, welker bestaan door be langhebbenden wordt betwist, die tot fei telijk doel moet hebben de gehele wereld en de gehele mensheid ondergeschikt te houden aan die Macht. Centrale Banken zyn genationaliseerd of wor den genationaliseerd. De werking van hun sy steem blijft in wezen ongewyzigd, en zolang dat systeem niet ook gesocialiseerd wordt, waarmede ik bedoel dat geld nog slechts een functie, en on belemmerd, kan uitoefenen, moet gevreesd wor den dat ondanks alle propaganda tegen het Com munisme, de beloften van datzelfde communisme de tot wanhoop gebrachte bevol king van Europa althans, zal verleiden de sprong te nemen. Een '.oonrede als die van 17 September brengt zulk een ontwikkeling nader E.L. In welingelichte kringen der VN wordt de Zweedse minister van buiten landse zaken, Oesten Unden, als voor zitter van de speciale commissie der VN voor het Palestijnse probleem ge noemd. In de gasfabrieken van Barcelona is een „langzaam-aan-staking" uitge broken. De stakers, die door militai ren zijn vervangen, eisen salarisver hoging. Een te Barcelona verschynend blad meldt, dat Koning Abdoellah van Transjordanië Spanje deze herfst zal bezoeken op doorrreis naar Londen. Volgens de correspondent van hel blad zou Abdoellah verklaard heb ben: „Ik bewonder generaal Franco voor de diensten, die hy zyn land be wezen heeft door het communistische spook te verjagen en Spanje neutraal, te houden tydens de laatste oorlog, weerbericht Wisselend bewolkt met la de m dag kans op enkele verspreide gen of onweersbuien. Meei wind uit Oosteiyke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur. Vanavond: Zon Morgen: Zon op êJJ onder 18.41.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1