Bidault: Het isgevaarlijk de ernst van de crisis te verbergen De Prawda over Marshalls pl, an Somber rapport over Duitsland Amerikaanse regeringsafgevaardigden bezochten IJmuiden Vol lof over de Hoogovens Laguardia Zaterdag overleden Europa moei nog even wachten Fascistische relletjes in Engeland duren voort 4e Jaargang No 1042 Uitg. N.V. Noordhollandse Pers '45 i.o. Tel. Redactie 2274. Administratie en adv. 3971. Postgiro 116876. Ridder straat hoek Oudegracht, Alkmaar maaide Maandag 22 Sepfember 1941 I DAGBLAD VOO» ALKMAAR IN OMQEV1NÖ Directeur TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Algemene vergadering V.N. De Franse minister van buitenland se lanen, Georges Bidault, heeft in d algemene vergadering van de VN ve klaard, dat het bestaan van de or- g nisatie op het spel staat en dat het gevaarlijk is de ernst van de crisis te verbergen. Het lijkt onmogelijk de standpunten van de Sowjet-Unie en de VS met elkaar te verzoenen. - VEILIGHEIDSRAAD IN GEDRANG Frankrijk gaat er mee accoord, dat de voorstellen tot wijziging van het gebruik van het veto worden bespro ken. doch tekent daarbij aan, dat amen dementen óp het Handvest niet vol doende zijn om de moeilijkheden op te lossen. Het voorstel van Marshall inzake oprichting van een commissie voor vrede en veiligheid eist diepgaan - de bestudering. De moeilijkheid daar bij is. hoe een dergelijk lichaam te verenigen is met de constitutionele rechten van de Veiligheidsraad. De Griekse kwestie achtte Bidault juist een zaak ten aanzien waarvan de VN verplicht zijn handeRnd op te tre den. Hij staat handhaving van 'de com missie van onderzoek voor. Wat Pale- s' ina betreft deed spreker een be roep op Joden en Arabieren zich te vet zoenen. Hij betreurde het, dat de commissie inzake Palestina geen aan bevelingen heeft te formuleren, die voor beide partijen aanvaardbaar zijn. Frankrijk zal het nieuwe Italië gaar ne als lid van de VN zien opgeno men Wat Duitsland aangaat moeten maatregelen genomen 'Worden, die waarborgen, dat bij de wederopbouw van het land niet tevens de militaire macht weer Wordt ongeböUWd'. Deze Het Sowjet Russische blad. „Praw da"' heeft Marshall's voorstellen in de Algemene vergadering der VN. be treffende misbruik van het veto-recht en stichting van een veiligheidscom- msse der VN „de lijkzang der begin selen van de democratische sam,en- king" te genoemd. ..De rede van Marshall was practisch een openlijke bevestiging der politiek van pressie en overheersing op het ge- b ed van de internationale betrekkin gen" aldus het blad De Prawda noemde Wysjinsky's re de een ..aanklacht tegen oorlogophit sers". De Gaulle's buiten'andse po'itiek Generaal de Gaulle heeft Frankrijk er heden in een verkiezingsrede voor gewaarschuwd, dat het geen hulp van het buitenland kan verwachten, zo lang de wereld weet dat er in het land voortdurende, politieke onzeker heid heerst Ons herstel, aldus de ge neraal zal veel tijd vergen en pijn lijk zijn. maar hoe langer wij met het herstel wachten, des te groter zullen de offers moeten zijn. Als wij geen nog:ng doen. zal het land in anarchie vervallen en de prooi worden van buitenlandse overheersing Als punten van v'taal belang voor Frankrijk noemde de Gaulle het voorkomen van een herleving van het centrale Duitse rijk, het toezicht op en de verdeling van de steenkool uit het Ruhrgebied en tenslotte de organisatie van West Europa. waarbii Frankrijk een leiden- rol moet spelen Britse 'roepen we'licht terug uit Palestina Naar een politieke correspondent van Reuter meldt, heeft het Britse kabinet, dat in speciale vergadering bijeen was gekomen, besloten het man daat in Palestina ter beschikking ta stellen en de 100.000 man tellende strijdmacht terug te -trekken, als de V.N. niet spoedig met een uitvoerbaar plan komen. Maar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is deze beslis sing in principe genomen, daarbij re kening houdend met de mogelijkheid, van nieuwe voorstellen door de V.N wanneer een dezer dagen de kwestie Palestina ter sprake komt. De Britse vertegenwoordigers in de Assembleé der V.N., zo wordt vernomen, zullen elke nieuwe oplossing van het pro bleem op haar merites beoordelen. Het wordt echter onwaarschijnlijk geacht, dat de VN. een oplossing zullen bren gen, die Engeland alleen of met hulp van andere landen kan uitvoeren. maatregelen zijn langdurige bezetting, rtauwgëzette controle o.d. ontwapening en demilitarisatie en tenslotte inter nationaal toezicht in de ruimste zin v. het woord op het hart van de Duitse economie (het Ruhrgebied). In antwoord op de beschuldiging van Wisjinsky, dat Frankrijk en En geland oogluikend toelaten dat Ame rika inbreuk maakt op de onafhanke lijkheid van Europese landen, zeide Bidault dat hij voor de zoveelste maal moest verklaren, dat die cri- tiek niet in overeenstemming met de waarheid is. Winiermellcprijs veehouders gaai 28 September in Omdat de omstandigheden, waarop in andere jaren de wintermelkprljs van kracht wordt dit is eind Oc- tober, begin November als gevolg van de droogte reeds thans aanwezig kunnen worden geacht, heeft de mi nister besloten de winterprUs op 28 September a.s. te doen ingaan en de ze vast te stellen op 17 cent. Deze prijs is gebaseerd op dezelfde gegevens als die welke de grondslag hebben gevormd voor de vaststelling van de thans geldende zomermelkprys van 14 cent. De op 28 September in gaande prijs van 17 cent staat der halve los van de winterprijs, welke zal gelden van eind October 1947 tot eind April 1948 en welke zal zijn ge baseerd op de nieuwe kostprijsbere keningen van het Landbouw Econo misch Instituut voor de vaststelling van een gemiddelde jaarprijs, gesplitst in een winter- en zomermelkprijs, voor bet tijdvak van eind October '47 tot eind October 1948. De nieuwe melk prijs voor de boer brengt geen wijzi ging in de melkprijs voor de consu ment. De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Herschel Johnson, heeft verzocht Italië's aanvrage voor het lidmaatschap van de VN op de volgende vergadering van de Raad te hespreken. Hier een opname van het ruiter-defile voor het Prinselijk Gezin te Soe. tijdens de jaarlijkse rijdag, waaraan 1000 ruiters deelnamen. 't Staat er slecht voor, zegt generaal Clay Tengevolge van de ernstige droog te sinds honderd jaar zullen de rant soenen voor Duitse burgers in de brit se en Amerikaanse zone in de volgen de distnbutleperióde met meer dan 100 calorieën per dag worden verlaagd aldus heeft Generaal Clay, de mili taire gouveneur van de Amerikaan se zone, in zijn jongste tweewekelijk se rapport medegedeeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar schatiing 20 tot 40 minder op brengen dan werd verwacht en er zal slechts 2/3 van het aardappel- en vleesrantsoen kunnen worden ver strekt, terwijl het vetrantsoen met 1/4 zal worden verlaagd. Clay verklaarde, da de electridt^Jts winning door de droogte met 22%/ls gedaald, waardoor verschillende be langrijke fabrieken moesten worden gesloten. Door de lage waterstand van de ri vieren heeft men ook het vervoer van steenkool en voedsel over de water weggen drostisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay be kend. dat de Sowjet Russische auto riteiten vorige maand geweigerd had den, om duizenden personen, die ille- Dr. Ingen Housz gaf toelichting op de perspectieven Een tiental Amerik. Congresleden heeft een vierdaagse reis door ons land gemaakt om zich er van te overtuigen hoe Nederland als deel van West- Europa, dat voor dollarsteun, zoals deze in het Marshallplan ligt opgesloten, in aanmerking komt zich van de oorlog aan het herstellen is. Deze commissie, die tal van aspecten zijn getoond zoals landbouw, indus trie. handel, bankwezen, herbouw, visserij bezochten als enige Neder landse industrie de Hoogovens in IJmuiden. De ontvangst Vrijdagmiddag arriveerden zij voor afgegaan door de IJmuider motorpo litie en geëscorteerd door een jeep van de marechaussee, in een zestal wagens op het hoogoventerrein. In hun gezelschap bevonden zich: Mr. Wilkinson, Amerikaans attaché, mr. J. Visser, Directeur Protocol Buitenl. Zaken; dr. A. Treeps, Thesaurier-Ge neraal van het ministerie van Fi nanciën; mr. J. J. Ooijevaar, Directeur Generaal voor de scheepvaart; mr. P. Blaisse, Hoofd v. d. Directie van Han del en Industrie H. W. Mouton, Secre taris-Generaal van het min. Weder opbouw, dr. A. B. Specherbrink, Di recteur Generaal voor de Buitenl Econ. betrekkingen en Prof. Posthu- ma, Directeur van de Nederlandse Bank. De directeur der Hoogovens ,Ir. A. H. Ingen Housz, P. R. Bentz van den Berg en Prof. dr. J. F. ten Doesschate en de leden van de directie staf Ir. F. W. E. Spies (bedrijfsdirecteur), Ir. A. Drijver, Ir. A. Woeterbeek en dr. L. J Justman Jacob verwelkomden het ge zelschap. Waf werd verricht Dc voorzitter der directie. Ir. Ingen Housz hield vervolgens een rede. waar in hij een beeld gaf van de toestand van de fabriek in Mei 1945 en wat tot herstel intussen was gedaan.-Aan de hand van foto's liet hij zien, wat de Duitsers ten kwade hadden gepres teerd ten opzichte van de walserij voor zware platen en de installatie van de Mekog. Hij releveerde de beschadigingen door bombardementen (o.a., de oude watertoren die reeds door een nieuwe is vervangen) en verklaarde met cij fers en gegevens de groei der maat schappij. Vervolgens werden de bijproducten gaal de zonegrens waren overgesto ken, weer in de Sowjet zone op te nemen. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan doordat de Sow jetzone 'n schuld van ongeveer 12.000 spoarwa- gons aan de Amerikaanse zone heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sowjet zone niet volgens de be lofte geleverd, aldus het rapport. De wereld verloor een man mei een warmvoelend hart Fiorello Laguardia, oud-burgemees- ster van New York en voormalig di recteur-generaal van de L'NKRA, is Zaterdag overleden. Een onkreukbaar man Fiorello Laguardia werd op 11 Dec. 1882 te New York geboren als zoon van een Italiaans bandleider. Hij be gon zijn carrière als oorlogscorrespon dent van de „Saint Louis post" op Cu ba in 1898. In 1917 maakte hij deel uit van het congres. Hij vocht in Italië als commandant van een afdeling der Amerikaanse luchtmacht. Na zijn te rugkeer in Amerika in 1919 trad hij op als aanvoerder in de strijd tegen de drooglegging (hy zou bij wijze van uitdaging bier gebrouwen hebben in zyn bureau in het congresgebouw) en ontwierp de wet, waardoor stakings breking door gerechtelijk bevel ter zijde gesteld werd. Als vertegenwoor diger van New York in het Huis van Afgevaardigden zag hij met lede ogen aan, hoe zijn geboortestad steeds ver der ten prooi viel aan corruptie en Te Belgrado is de dageditie van 20 September van het satiristsche blad „Jez" (Eekhoorn) v.erboden we gens beledigende caricaturen over Turkije Premier van Oost- Indonesië ontslagen Een officiële bekendmaking van de Oost Indonesische regering te Makas- sar zegt, dat aan het licht is gekomen, dat de premier Nadjamoeddin betrok ken is bfj onregelmatigheden. Derhal ve heeft de waarnemende president aan Nadjamoeddin ontslag verleend als minister van economische zaken en premier. Amerikaanse hulpverlening Frankrijk en Italië zitten op zwart zaad Enkele dagen geleden heeft Bidault de Franse minister van Buitenlandse Zaken, in Amerika een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenl-. zaken, generaal Mars hall. Na te Parijs verluidt, heeft Marshall openhartig verklaard, dat t Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bijeengeroepen kon wor den om het ontwerp voor de hulp aan Europa goed te keuren. De besprekingen zouden dan min stens twee maanden duren, zodat de hulpverlening niet eerder zou kunnen beginnen dan in het voorjaar. Inmid dels stellen de gedelegeerden op de Parijse conferentie zich de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toe stand in de belangrijkste landen van Europa en voornamelijk Frankrijk en Italië heeft namelijk het stadium van een crisis bereikt. Frankrijk zal tegen de helft van October geen dollarte goed meer hebben, van welke aard ook, waarmee het zijn import van ko len, vetten en tarwe uit Amerika zal kunnen betalen. De Europese staaslieden zouden dan ook meer vervuld zijn van het vraag stuk om overbruggingssteun te ver krijgen dan van de Parijsche confe rentie, hoewel men haar werk niet onderschat. Marhall zou verklaard hebben, dat Volgens het Atheense nieuwsbu reau hebben de laatste guerillastrij- ders in Oost-Kreta zich overgegeven. Bij gevechten in West-Macedonië wer- den 33 guerillastrijders gedood. Een fabriek, cokesfabriek, hoogovens, staal andere groep verloor 24 man aan do- fabriek (waarl thans een nieuwe oven den, 50 aan gewonden en een gevan- in aanbouw was en een uitbreiding in de spanten staat) walserij-west en MEKOG door het gezelschap bezich tigd. Amerikaanse lof Amerikaanse lof Het gezlschap was zeer voldaan en de „Chaerman" der Amerikanen kon dan ook een enthousiast en oprecht dank- en afscheidswoord spreken. O.a. zeide hij daarin, dat het hem in het gehele land was opgevallen, hoe Ne derland zich energiek hersteld en hij weet dit aan onze wil tot vrede en aan onze werkkracht, die zich in de herwonnen vrijheid hadden geaccen tueerd. En deze eigenschappen vond hij in het bijzonder terug in het bezichtigde staalbedrijf, waar ook een geest van staal heerst, die reeds tot practische resultaten had geleid en een belofte inhield voor de toekomst. gene bij gevechten met regeringstroe pen in Zuid-Macedonjfi. 76 guerilla strijders zouden zich overgegeven heb ben om de door de regering afgekon digde amnestie te verkrijgen. De aartsbisschop van Milaan, kar dinaal Schuster, heeft tegenover 50.000 arbeiders verklaard, dat een overeen stemming tussen de r.k. kerk en het gelovige deel van Rusland geen moei lijkheden behoefde op te leveren. Op de racebaan te Lyon is een racewagen door de beschermende om heining gebroken. Van de toeschou wers werden twee personen gedood en 14 gewond. Gandhi heeft in zijn weekblad er op aangedrongen, dat de regeringen van Voor-Indië maatregelen treffen om de Engelse taal in Voor-Indië uit te bannen. De vliegvelden van New-Orleans zijn tengevolge van de regens, die de stórm in de Golf van Mexico verge zeld hebben, onbruikbaar geworden. Het internationale vliegveld moest door het personeel worden verlaten. hjj de noodzakelykhed inziet van on middellijke hulp teneinde een onder breking van de import van noodzake lijke goederen te voorkomen. Hij zag echter buiten het congres om geen wegen om tot onmiddellijke hulpver lening over te gaan. Bidault heeft nogmaals op import van Duitse kolen in Frankrijk aangedrongen en gewe zen op het belang voor Frankrijk van de staalproductie. Dat Bidault niet op de slotzitting van de Parijse confe rentie van 16 landen aanwezig is en naar Amerika is gegaan om de alge mene vergadering der V.N. bij te wo nen. wordt algemeen beschouwd als een poging de genoemde overbrug gingssteun te verkrijgen. misdaad. In 1933 werd hij met over weldigende meerderheid tot burge meester van New York gekozen. Hij drong de machtige organisatie van de „Tammany Hall" uit haar overheer sende positie, saneerde de financiën van dc stad en hield opruiming onder de gansters. Hjj werd bekend om zijn onkreukbaarheid. Veel verbeteringen bracht hij aan in het schoolwezen en de ontspanningsgelegenheden van de stad. In 1937 werd hij herkozen, als de eerste ..reorganisatie-burgemeester" wie deze eer te beurt viel. In het .eude Jaar deed htf .rna- tionalc deining ontstaan door Ilitler te betitelen als „wereldschrik numme ro een" en de fanaticus met het bruine hemd, die de wereldvrede be dreigt lieriyn protesteerde hertig. docht Laguardia kwam niet op zUn woorden terug. Het daaropvolgend- jaar, toen een getei*">oraan- staande nazi's een bezoek brachten aan New York. zorgde hU er' voor, dat zjj een erewacht kregen, wel*"' uitsluitend uit Joden bestond In Augustus 1940 werd hij benoemd tot voorzitter van de afdeling der VS van de Amerikaans-Canadese verdedi- gingsraad Tijdens de oorlog sprak hij des Zondags voor de rajjio In 1945 stelde hij zich niet opnieuw voor het bu'-cermeestersschap beschikbaar Zijn gezondheid ging achteruit In 1946 werd hij voorzitter van de .TJNR RA. Na maanden lang geijverd te heb ben voor voedselinzameling voor de hongerende volkeren legde hi| deze functie weer neer.. President Truman verleend»» u"~» de medaille van verdienste Laguardia werd door zyn medebur gers vergeleken mét een vulkan, be halve dan. aldus voegden ril er ann toe dat een vulcaan niet - »»Wd ->»n het uitbarsten is. Het Imn"»*- rf*-agrn van een grote zwarte hoed hem de bijnaam „de hoed" Hij hield veel van muziek v en speelde zelfs trombone. Het echtpaar Laguardia had reen kinderen, doch adopteerde een mHsie Van 29 September tot 5 October zal te Libourne een filmtournool gehou den worden, bedoeld om buitenlandse filmproducenten kennis te laten ma ken met de beste wijnsoorten van het gebied van Bordeaux! De prijzen zul len uit wijn bestaan. Op een congres van wijnproevers zal uitgemaakt wor den welke de de beste wijnen zijn. Jeffrey Hamm. de leider van de Brit se Liga van Oud-gedienden, waarvan beweerd wordt, dat leden van sir Os- wald Mosley's Britse facisten-unie er bij zijn aangeloten, is in staat van be schuldiging gesteld wegens „gebruik van beledigende termen". Hij werd vrijgelaten tegen borgstelling van vijf pond sterling en moet voor de politie rechter verschijnen. Hamm. die gedurende zyn speech op een legcr-auto stond, de Unlon- Jack om zijn schouders gehangen en zes luidsprekers om zich heen, heeft o.m. gezegd: „Binnen vijf jaar zullen vijfenveertig millioen Brite burgers de Liga steunen in haar strijd tegen het Mongoolse en Aziatische communisme en de bedreiging door het internatio nale Joodse kapitaal." HU se voorts: „Als ik de gevangenis in ga, zal ik uit mijn cel de vlam brandende houden. WU lachen om de openbare aanklager. Laat hem zijn best maar doen op de slechtste manier". Bij de volgende verkiezingen zou de Liga candidaten stellen in verschillen de districten van het East End, waar de communisten sterk zijn en vele ar me Joden wonen, aldus Hamm. Er waren tweeduizend mensen op de bijeenkomst tegenwoordig. Reuter spreekt van „tonelen van massahyste- RAMADIER HEEFT HET GEDAAN. De uitvoerende commissie van de Franse socialistische partij in het de partement Beneden-Loire heeft te Nantes op een vergadering eenstem mig een resolutie aangenomen, die er op aandrong, dat Paul Ramadier, de Franse eerste minister, uit de par ty gestoten zou worden wegens „aan houdend gebrek aan dicipline en het nastreven van persoonlijke politieke doelen" rie", die zich afspeelden, toen Hamm het woord voerde. Jonge kinderen schreeuwden „weg met de Joden" en volwassenen Juichten Mosley (de Brit se fascistenleider) toe als „de grootste levende Engelman". Joodse vrouwen, zo gaat Reuter voort, zaten „stil te huilen" bij de antisemitsche redevoeringen, maar één vrouw rep: „Hiervoor heeft mijn zoon zijn leven in Frankrijk gelaten". AFLEVERING-TRANSPORTRI J- WÏELEN Het CDK deelt mede, dat voortaan transportrijwlelen compleet met ban den zullen worden afgeleverd. Ze kunnen bij de distributiediensten worden aangevraagd onder overleg ging van een bereidverklaring van een fabrikant of grossier, waaruit blijkt, dat deze in staat ls door be middeling van een met name te noe men kleinhandelaar, een transportrij wiel met banden te leveren. Uiteraard moet de aanvrager voldoen aan de normen, welke voor de verstrekking van een trsnsportrijwJel zijn gesteld. RANTSOENBONNFN SERIE De rautsoenbvpnon an dc serie E zijn na 27 Soptember a.s. niet meer geldig. Na die datum zijn voor voe dingsmiddelen. tabak en zeepartikelen uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. weerbericht FRIS Van vrij krachtig tot matig afne mende wind tussen Noord-W—t en West Vrijwel overal droog met i>cri- oden van zonneschijn. Temperatuur ongeveer dezelfde als gistere*»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1