Zwitserse grendel zes maal van de deur! Fraaie doelpunten van uiterst bewegelijke Oranje-voorhoede Wai niemand verwachi had: Onze fraaie zege in flitsen Weloverwogen tactiek beukte de grendel stuk Möhring beste man van het veld Fraaie successen voor Hottelman Vier en dertig minuten na de hervatting had Amado met een felle, on verwachte kogel van zeker 20 meter Kraak gepasseerd en daarmee de Stand op 4-2 gebracht. Toen scheer voor Nederland een dramatisch ogen blik aan te breken op een moment, dat de overwinning reeds veilig ge acht werdArie de Vroet maakte hands en onverbiddelijk wees de hand van de Franse scheidsrechter naar de penaltystip. Een doodse stilte hing over het stadion, toen de lange Zwitserse rechtsbuiten Bickei z'n aanloop nam enkeihard tegen de onderkant van de lat knalde! Nog had den de Zwitsers de kans, maar Bickei maakte een onbegrijpelijke fout, door nogmaals de bal te willen spelen, wat door de scheidsrechter prompt werd afgestraft. Geen 4-3 maar 5-2 't Was of de Nederlanders voelden, dat het zo niet ging. Twee felle aan vallen volgden em ait de laatste brach ten Van Dijk en Drager na prachtig combineren de bal in de doelmond, waar Rijvers het leer oppikte en laag en hard Corroü voor de vijfde maal passeerde. Zo wm het dus plotseling 5-2 in plaats van 4-g en of het nog niet genoeg was slipte weinige ogenblik ken later Wilkas na een throughpass van Drager tussen de vier Zwitserse verdedigers door on gaf Corrodi voor de zesde en laatste maal geen schijn van kans! Zelfs leek het er op. of dit de Oran jemannen nog niet genoeg was. Len «tra pikte op de middenlijn de bal op en terwijl iedereen dacht, dat de ten gere Fries de bal door het midden naar Wilkes zou soelen, ging hij in a£n eentje slingerend tussen drie. vier Zwitserse verdedigers door recht op Corrodi af. Steffen maakt - zich klaar om Abe de pas af te snijdt.., maar hij kreeg niet de gelegenheid om twee stappen naar voren te doen. In moei lijke positie de bal voor zijn lin kerbeen suisde van 20 meter een enorm bard schot op he*. Zwitserse doel af. Corrodi kon niet anders doen dan v->Uon-t HVJ WP^-nmDen Sensationele tweede helft Weinigen van de 54 000 toeschou wers zullen, de tweede helft van de wedstrijd tegen Zwitserland op 21 September 194T vergeten! In schone shirts en broeken gestoken versche nen de ploegen oo het spekgladde veld en na een op- en neer gaand begin kreeg na vier minuten spelen Lenstra de bal toegespeeld. Eerst passeerde hij de teruggekomen Conrtat in een korte rush en met de bal aan z'" vertra naderde hij het Zw!t«erse doel. waar plotseling GÜ£er en '-'f effen zich als terriers voor zijn voeten wiorpe». Meesterlijk trok de Friese balkunsioaaar met twee van Europa's beste op z'n hielen vanaf de out-lija de bal hoog voor 'I doel terug, waar Wilkes niets anders had te doe t da* met een felle hoofd knik de hoog o»K»rineende Corrodi te passeren! Nederfaaid had opnieuw de leiding genomen. Wel reageerden de gasten fel met twee zeer gevaarlijke uitvallen, wel mo->st de strijd enkele minuten late» tijdens een pleusregen vier minuten gestaakt worden, maar onze voorhoe de kwam er steeds beter in en stelde de zware Zwitserse backs voor schier onoplosbare problemen. Een nieuwe waterhoos werd ingeluid met een fel schot van Rijvers langs de verkeerde kant van de paal, keer op keer flits ten onze aanvallers langs het bouw vallige Zwitserse muurtje en na 14 minuten was bet Lenstra, die van Dijk in hof bezit van de bal bracht. Samen met zijn clubgenoot Drager werd Gijger kansloos omgespeeld en toen dc bal uiteindelijk voor de doel mond kwam was het Rijvers, die als een torpedo toe kwam schieten oin Nederland met een fel, laag schot een 8-1 voorsprong te bezorgen! Steeds gevaarlijker en verrassen«iei Werden de Nederlandse aanvallen, maar ook voor ons doel waren er en kele momenten van dreigend gevaar Zo maakte De Vroet op de rand van het strafschopgebied free-kick, kogel de Flink ontzettend hard vlak naast en toonde Steffen zijn onmiskenbaar grote klasse door eenmaal vanaf d< backplaats de bal mee te nemen en gevaarlijk dicht het Nederlandse doel te naderen, waar tenslotte Möhring. Dc Vroet en Van der Linden er aan te pas moesten komen om de Zwitser het schieten te belette i. Stcffens' pogingen om de strijd te VOOR DE RUST 2.33 Aftrap Zwitserland 2.34 Corner van BickeJ 2.35 Corner van Fatton 2:42 Corner van Lenstra 2.44 Bal geploft 2.49 Corner vJfe Fatton 2.59 Corner van Drager 3.05 Lenstra scoort (10) 3.08 Corner van Bickei 3.14 Corner van Fatton 3.17-Corner van Bickei 3.17 Amado scoort (11) TWEEDE HELFT 3.32 Aftrap Nederland 3.34 Corner van Bickei 3.36 Wilkes scoort 21) 3 38 Plensbui, wedstrijd onderbroken 4,42 Het is weer droog 3.46 Corner van Lenstra 3.50 Rijvers scoort (31) 3.55 Drager scoort (41) 4.10 Amado scoort (42) 4.12 Bickei mist penalty! 4.14 Rijvers scoort (52) 4.15 Corner van Lenstra 4.16 Wilkes scoort (62) 4.21 Eindsignaal. Cornerverhouding: Nederland 4Zwitserland 7 forceren werden hardhandig afgestraft Weer was het in feite Lenstra, die het voorbereidende werk deed voordat Drager na 19 minuten spelen de bal vrij kreeg en de stand op 4-1 bracht '"eliswaar bleek even later, dal zelfs Abe Lenstra kan falen, toen hij twee maal achtereen de bal langs het doel joeg, maar de strijd zou pas weer een ander aspect krijgen na de Zwitserse pogingen om deze grote achterstand in te lopen. Hoe dit tenslotte door het missen van een penalty mislukte, vertelden we reeds hierboven. Van der Linden zwakke plek Zo sensationeel als de tweede helft verliep, zo lauw ging het eigenlijk toe voor de rust. Wel werd er vaak KRAAK ij had 't deze keer niet zo moeilijk uitstekend gecombineerd en gaf de stand 1-1 de verhouding juist weer: een enerverende wedstrijd was het niet. Een wat vlakke vertoning met vrijwel gelijke kansen en slechts en kele voor Nederland benauwde ogen blikken door gedeeltelijk falen van aanvoerder Van der Linden. Wanneer daar niet een Möhring en een Schij- venaar geweest waren om met stoer, vertrouwen gevend ingrijpen de fou ten te corrigeren en met verre lange trappen opruiming te houden, dan was KEESJE RIJVERS ..de grote, kleine man! het zeker niet onmogelijk geweest, dat we de rust hadden moeten ingaan met een achterstand! Reeds na 12 min kropen we door het bekende oog. Fat ton kwam alleen voor Kraak, doch kaalde rakelings naast en een kwar tier later was het nog hachelijker, want heel het Stadion telde reeds de enorme kogel van MaHlard, die ver buiten het bereik van Kraak tegen de paal dreundeDe regenbuien maakten het veld inmiddels zeer glad waar onze spelers ongetwijfeld min der handicap van ondervonden dan de zwaardere STwitsers, die het hard nekkig in weliswaar fraaie short-pas sing bleven zoeken, maar daarmee toch behoudens dan door fouten van Van der Linden niet gevaar lijk werden. Dertien minuten voor de rost kwam Nederland aan de leiding: zeldzaam fraai had Rijvers de bal tussen de backs door naar Guus Drager ge speeld, die wel de backs passeerde, maar niet tijdig kon schieten. De uit gelopen Corrodi wist de bal half weg te werken en na een schermutseling was het tenslotte Lenstra, die keihard en hoog inschoot, daarmee Nederland een 1-0 voorsprong bezorgend. De Zwitsers kwamen daarna iets in de meerderheid, doch het zou tot een minuut voor rust duren voor zij ein delijk succes hadden. Amado en Fatton gleden langs Van der Linden en voor Möhring zich had kunnen herstellen, had Fatton de bal vrij voor de voeten van Amado ge speeld, die zich geen ogenblik bedacht en Kraak volkomen kansloos passeer de. Spel en spelers „Een interessante ontmoeting tussen twee verschillende systcmen'^'^zo schreven we Zaterdag in ons .over zicht en aangezien vrijwel de gehele Nederlandse sportpers de dikke vijf tigduizend toeschouwers voorbereid had op een Zwitserse muur voor Cor- rodi's doel, hebben tallozen speciaal opgelet, of de bewoners van het land van Willem Teil Inderdaad met vier spelers in de aanval, vier spelers In dc verdediging en twee spelers daar zo'n beetje tussen in opereerden. En als we ons het spel nog eens goed voor ogen trachten te halen, moeten we inderdaad tot de ontdekking ko men, dat de Zwitsers dit systeem wat elastisch toepasten. Vijf tegen vier! Vooral na de rust kwam het diverse keren tot uiting. Steffen, Belli, Cour- tat en Gijger trachtten inderdaad het „grendelsysteem" toe te passen! Eggi- mann en veelal Fink fungeerden als schakel, hoewel dit zeker enkele ke ren wisselde en ook Maillard wel eens teruggetrokken speelde. „Het grendelsysteem heeft gefaald", zullen velen zeggen, wanneer de Hol landse voorhoede zes maal heeft kun nen scoren. Inderdaad, het heeft ge faald en dat nog wel tegen een ploeg, die het moderne voetbal en dus met drie man in de voorhoede speelt. Maar.wanneer men goed oplette, was het opvallend, hoe vreemd dat stopperspilsijsteem tegen de Zwitsers werd toegepast. We herinneren ons de laatste wedstrijden tegen de Belgen met Wilkes en Rijvers op de binnen plaatsen, ver teruggetrokken. Af en toe felle rushes van Wilkes. maar overigens: schakel tussen de driemans voorhoede en de verdediging! Nü was het totaal anders. Rijvers on Van Dijk opereerden vrijwel op één lijn met Lenstra, Wilkes en Dra ger, waren in ieder geval bij de hand wanneer de bal zich in de buurt van het Zwitserse doel bevond. Daardoor en o i. nergens anders door werden Steffen en z'n mannen verrast, was er plotseling steeds één man meer In de aanval dan de Zwitsers met hun vier verdedigers konden dekken! Het was dan ook opmerkelijk, dat b.v. een Rijvers diverse scoringskansen kreeg cn tweemaal Corrodi het nakijken gaf, terwijl hij toch anders vrijwel nooit tot doelpunten komt. Steeds nam de gehele voorhoede deel aan de aan vallen, terwijl de afwerking normaal overgelaten wordt aan de midvoor en de buitenspelers. We moeten ons sterk vergissen, wanneer dit spelletje niet tevoren zorgvuldig was ingestudeerd! Vier verdedigers konden het niet van vüf aanvallers winnen, waarbij nog kwam. dat onze lichte voorhoed* op het spekgladde terrein uiteraard be langrijk beter weg kon komen de zware Zwitsers Homogene ploeg Wanneer we de spelers «tuk voor stuk beoordelen, dan moet allereerst Möhring een pluim hebben. Hoe ver rassend goed er vaak in de voorhoede gecombineerd werd, de blonde En- schedeër vonden wij de beste. Zijn kranige ingrijpen, zijn resoluut oprui men stempelen hem tot een van de beste mid-halfs, die wij ooit gehad hebben! Van der Linden was zoals reeds gezegd in het wedstrijdverslag een wat zwakke plek. Na de rust herstelde hij zich weliswaar iets, maar hij was stukken minder dan Schijvenaar, die een keurige wedstrijd speelde en met Möhring de Zwitsers keer op keer doorzag en het te korte spel onder brak. Kraak was goed zonder meer, maar kreeg betrekkelijk weinig ge vaarlijk werk. Van Stoffelen behoor de niet tot de uitblinkers al dient hij toch opnieuw een kans te krijgen. Hij had wat hinder van het gladde veld, waarop Arie de Vroet zich best thuis voelde en een zeer behoorlijke wed strijd speelde. In de voorhoede was ongetwijfeld Rijvers de grote man. Hj sjouwde, dat het een lust was om te zien, dook op de meest onverwachte momenten op en maakte de achterhoede der Zwitsers radeloos door zijn onverbe terlijke schijnbewegingen en passes. Jammer was het. dat hij het nogal eens teveel In individueel werk zoekt, waardoor veel werk tenslotte nutte loos wordt En dan Abe Lenstra. De zwartge- lokte Fries mag zich voor het oog niet bijster druk maken: wat hij doet is zo welverzorgd en zo ontzettend ge vaarlijk voor een verdediging, dat hij een doorlopend gevaar betekent. Bo vendien bezit hij een benijdenswaar dige schotvaardigheid, hetgeen vooral ook bleek uit zijn soloren, enkele mi nuten voor tijd. Wilkes is geen rfiid- voor. al was hij zeker niet onvoldoen de en weet hij altijd fouten van de tegenpartij resoluut af te straffen. Zijn tweede doelpunt al was dit dan voor 90% het werk van Lenstra was er één om nooit te vergeten: zeldzaam beheerst vloog de bal over de dtfél- man hoog in het net! De Ajaxvleugel Van Dijk-Drager deed het heel goed. Van Dijk is een technicus, die weinig fouten maakt en in het type van onze huidige voor hoede heel goed past. Drager maakte een fraai doelpunt en was totaal niet geïmponeerd door de grote Gijger, die hij'dan samen met zijn clubmaat di verse malen wist te omspelen. Boven dien leek hij'ons minder „week" dan anders. We hebben een homogene ploeg, waaraan zeker nog wel iets bijge schaafd dient te worden, maar die voor de komende wedstrijden zeker geen grote veranderingen behoeft te ondergaan! TOCH EEN EERLIJKE VINDSTER Enige dagen geleden maakten wij melding van het feit dat een dame uit de Lindenlaan haar tas met inhoud had verloren. Enkele bescheiden en een gouden ring, benevens een ano niem briefje, werden haar terug be zorgd. Het achterhouden van de tex tielpunten, geld en de tas motiveerde vindster door te schrijven dat xij in armoede verkeerde en zelf eens wol had verloren waarvan zij nooit meer iets had gezien. Na het lezen van het krantenbericht waarin haar betrekke lijke „eerlijkheid" werd gehekeld, kreeg zij wroeging en heeft daarom de tas, geld en textielpunten ook te ruggebracht. Hier gaat zeker het ge zegde op: Bater ten hele gekeerd dari ten hele gedwaald. T HERENHUIS GEOPEND Een nieuwe herenmode-zaak Donderdagmiddag werd in het per ceel Langestraat 82 te Alkmaar, het pand waar voor de oorlog het heren kledingbedrijf van de heer Van der Lijn was gevestigd, een nieuwe heren modezaak geopend. De nieuwe zaak, die de toepasselijke naam van ,,'t He renhuis" heeft gekregen, wordt ge dreven door de heer B. Trijbetz. De inrichting is voortreffelijk, het is een grote en ruime winkel geworden, op moderne leest geschoeid en geheel in lichte en aangename kleuren gehou den. Op overzichtelijke wijze zijn de zo begeerde artikelen over de toon banken en vitrines verdeeld en vooral de smaakvolle etalage die door een meesterhand ontworpen is is een lust voor het oog. De heer Trijbetz, die een veeljarige ervaring heeft op het gebied van herenmodes (hij was gedurende ruim twaalf jaar chef bij de firma Her >ert Blom in Beve wijk) wensen wij veel succes in zijn nieuwe zaak, die een aanwinst voor Alkmaar zal zijn. VERDUISTERINGEN OPGEHELDERD Regelmatig werden er bij een be jaarde dame op de Geestersingel sie raden e.d. vermist. Daar zij vrijwel nooit iemand op bezoek kreeg viel de verdenking op de werkster. Woensdag middag werd deze, nadat zij van haar werk kwam. aangehouden en naar het politiebureau overgebracht waar zij werd gefouilleerd. Onder haar kleren had zij diverse kledingstukken ver borgen, spoedig viel zij door de mand en bekende ook de diefstallen van de overige sieraden. Middels zijn ree as verschillende van deze sieraden die hier en daar door haar werden ver kocht, opgespoord, terwijl naar de overigen nasporingen worden gedaan. Staats kreeg vijf jaren Johannes Everardus Staats kwam Vrijdagmorgen voor het Tribunaal om te horen, welke straf hem in tweede aanleg zoals men weet weigerde de hoge autoriteit de de fiat-executie op de vier jaren, die de 1ste kamer van het Tribunaal hem had toebedacht zou geworden. Mr. J. P. Windhausen las onder een nog vrij ruime belang stelling van de zijde van de publieke tribune het vonnis voor, waarvan in de considerans opviel, dat de oo goed politieman-schap en de bevelen zijner superieuren gebasseerde verde diging niet aanvaard werd. De conclu sie in de considerans vervat, was dat Staats „opzettelijk keuze gemaakt heeft vóór de vijand en tegen het ei gen volk" Het vonnis luidde vijf jaren met aftrek en voorgoed ontzetting uit de kiesrechten, zodat de beruchte po litieman, als de hoge autoriteit dit maal haar fiat-excecutie niet weigert, op 8 Mei 1950 weer op vrije voeten zal komen Commentaar van Staats: Dank U. De uitspraak tegen Willem Zuidschar- woude luidde: 3 jaar met aftrek: Sijp- ko Wagenaar, onmiddellijk uit d. ont slagen; Albert Wiegman: vrij op 1 Jan. 1948; Cornelis Trap: 2 jaar met aftr. voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, Gijs- bertus Mulder: 1 Jan. 1948 vrij mam Quiryn Bax: I jaar voorwpaftioagi* met een proeftijd van 3 jaar, zijn „neurotische storing van het gemoeds leven" hierbij in rekening gebracht. WEER DE FRIESE BRUG Nu waren het twee die last van de smalle Friese brug ondervonden. Deze wagens werden door een auto ^getrokken en kwamen in aanraking met het hekwprk van de Friese brug, dat enigszins werd geraakt Zodat het nu eigenlijk de Friesebrug was die last van haar eigon ..breedte" ondervond. iZZZmXfc. KINDERMEEL Draverijen en rennen ie Alkmaar Drie paarden, drie eerste prijzen! Wanneer het inderdaad waar is, dat wij de sluitingsdraverijen zagen, dan past hier een woord van waardering aan het comité voor de uitstekende programma's dit jaar geboden. Ook deze middag was het weer als van ouds: te veel paarden in een cour- se, geen nood, dan maar splitsen. Het begon al direct in het eerste nummer, er moest twee series worden gelopen. Kate Bonner liet een pracht verrichting zien, wist na weinig strijd vanJackie-""Boy te winnen in een km tijd van 1.31 9. De tweede sere werd gewonnen door de goed dravende Karei Diamant, ook hier viel weer de snelle tijd der jonge paarden op. Daarna kregen wij het „Amateurs nummer". Er wordt wel eens gezegd, dat dit soort nummers moeten ver dwijnen, maar wij geloven dat ieder die deze middag op het sportpark was er van zal hebben genoten. De wijze waarop o,a. Fleetness T en de De Gleaner T streden deed voor niets anders onder. Het was uiteindelijk Fleettness T. buitengewoon goed ge reden door de eigenaar T Leeuwen kamp, die het eerste over de eind streep ging. Voorzitter Blom sprak na afloop zeer waarderende woorden in welke lof de trainer Nottelman. die in korte tijd kans heeft gezien de ze negenjarige merrie als een rustig paard zonder zweep over de baan te brengen, mocht delen. De Klipfontein- prijs moest eveneens worden gesplitst In beide series waren het de achter geplaatste paarden die wisten te win nen t.w. H. Fozette-Nottelman en Jo hannes—'van Leeuwen. De heat werd gemakkelijk gewon nen door Kitty Zora, Deze vierjarige merrie had alleen maar strijd van K Friezin. Het grote nummer van dc middag was een waardig sluitstuk: 8 paar den boden de strijd aan over de plm 2300 m. Van start af was Juliana Lee de snelste, daarachter. Don Brewer Jugg- ler en op 2360 m. Gratie Hanover. Tussen deze paarden is het gebleven,! Guy Hannovejr kwam er niet bij. De stand bleef één ronde gelijk, daarna ging Gratie een plaats naar voren, het hoofd werd vrij gegeven en ook Don Brewer werd gepasseerd. In de laatste ronde moest de snelle Juliana Lee de meerdere kracht van Gratie erken nen. Nottelman reed met het hoofd koel, berekende de laatste meters en wist met Gratie, zonder zweep en zweet in een km tijd van 1.24 7 als eerste de eindstreep over te gaan. De beide rennen waren zeer span nend maar iets te kort bezet. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt; Oranje-prijs: prijzendravcrij over ren afstand van 2040 meter: Eerste afdeling: 1 Kate Bonner, ber. de Jong, km tijd 1 min. 31.9 sec. 2 Jackie Boy 3 Little Axkit Tweede afdeling: 1 Karei Diamant, ber. Vis km tijd 1 min. 34sec 2 Lord Quettcville 3 Lan- cier. Indrapoera-prijs: handicap-draverij over een afstand van 2Ö40 meter 1 Fleetness T ber. Nottelman, km t. I min. 26.4 sec. 2 De Gleaner 3 Hollar.d- Hanover. Klipfontein-prijs: prijzendravcrij over een afstand van 2040 meter: Eerste afdeling: 1 Johannes. ber. van Leeuwen km tijd I min. 28.5 sec. 2 Lee Axkit 3 King- ly Sister. Tweede afdeling: 1 Fozetti ber. Nottelman, km tijd 1 min. 27.3 sec. 2 Kitty Agville 3 Irene Gregor. Willem Barendsz-prijs: heat-prijzen- draverij over een afstand van 1640 m. In twee heats. 1 Kitty Zora, ber. Wagenaar km tijd 1 min 25.7 sec. en 1 min 25.6 sec. 2 K Friezin. Johan van Oldenbarneveldprijs: prU- zendraverU over een afstand van 2360 meter: Gratie Hanover, ber. Nottelman km tijd 1 min 24.7 sec 2 Don Brewer 3 Juggler Kundfonteinprüs: ren over een «rstand ^van 2000 meter: 1 Zeester, ber. Del- brassine, totaal tijd 2 min 13. 8 sec.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3