Ikmaafdet' n.-hollandse pers ms Het Joodse siandpuni Verdeling van Palestina wordt onder voorbehoud aanvaard Voortaan 2x per week naar Curacao Auto met 5 personen te water Alkmaarse PRA-textielaffaire voor de politierechter Ze konden zo mooi verdienen... Acht jaar geëist tegen Hooyman KORT maar KRACHTIG 4e Jaargang No 1053 Vrijdag 3 Ociober 1947 Wnd. hoofdred.: A. Eriks - Gedurende de thans moedwillig geschapen chaoti sche pers-situatie alle copy en adver tenties aan n.v. Sprekend Papier, Schagen, tel. K. 2240 - 543 en 352 Telefoon A. Eriks, Alkmaar 3300 Rabbijn Abba Hillel Silver, lid van de Zionistische uitvoerende raad heeft het standpunt van het joodse agentschap inzake Palestina voor de commissie der V. N. voor Palestina uiteengezet HU waarschuwde, dat de wereld thans „een van de belangrijkste kruispunten in de ge schiedenis" bereikt had en hij vroeg zich af, waarom het Arabische Ho ge Comité, „dat herhaaldelijk geweigerd had zijn za^k voor te leggen billijkheid" eiste van de V.N., wier gezag het beschimpt en nu „recht en I wier competentie om over ue betwist had". Rabbijn Silver zeide vervolgens naar aanleiding van A- rabische beweringen over de afstamming van het joodse volk, dat de geschiedenis niet moest worden opgevat als „een verhaal uit duizend- en-een-nacht". Hij legde de nadruk op de historische band, die de joden met Palestina verbond en weerlegde de door de Arabieren aangevoerde economische bezwaren, die „totaal ongegrond" waren. bische staat zouden blijven en geen DE REDE VAN JONES Uitvoerig ging de rabbijn in op de rede van de Britse minister van kolo niën, Jones, die volgens hem scheen te impliceren, dat de Britten het recht voorbehielden iedere medewerking te weigeren aan de uitvoering van het rapport inzake Palestina. Hij vroeg zich af, waarom Groot Brittannië niet aarzelde om met 100.000 man een po litiek door te zetten .die door geen enkel internationaal lichaam werd goedgekeurd, terwijl verklaard was dat men niet graag geweld zou ge bruiken. Hij uitte beschuldigingen aan het adres van Groot Brittannië, welk land de V.N. niet geadviseerd en gesteund had bij de opstelling van het rap port over Palestina. De aangekondigde ontruiming juichte hij toe, maar stap pen van de algemene vergadering der V.N. waren niettemin dringender dan ooit DE VERDELING De minderheidsaanbeveling betref fende een verdeling van Palestina tus sen twee volleen achtte hy volkomen onaanvaardbaar, daar de joden dan voorgoed een minderheid in een Ara controle meer op de immigratie zou den kunnen uitoefenen. Het meerder- heidsvoorstel voor een verdeling van Palestina was ook niet bevredigend Indien een verdeling werd overwogen, zouden de Joden er bezwaar tegen hebben, dat West-Galilea niet bij de Joodse staat werd gevoegd en het zou ook een geweldige teleurstelling zijn als Jeruzalem geen deel van deze staat zou uitmaken. Ofschoon de jo den voorbehoud maakten t.a.v. de ver deling, waren zij bereid haar te ac cepteren, aldus rabbijn Silver, die ver volgde met te zeggen, dat de joden bereid waren voorstellen voor een economische unie aan te nemen. „De joodse staat moet echter de economi sche en financiële instrumenten in Dokier in S'eeswijk-Ho'siein ontdekt middel tegen kinde verlamming Naar de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zone meldt heeft dr. Oldshau- sen van Sleeswij kHolstein een middel tegen kinderverlamming gc vonden, dat, wanneer het op het juis te ogenblik door middel van een in jectie wordt toegediend zeer snel werkt. Het middel bestaat uit een op- tossing van druivensuiker, waarin zich een aantal andere elementen bevindt, o.a. zilver. Tot dusver zijn slechts kleine hoeveelheden van het middel beschikbaar. Wanneer toestemming zal zyn verkregen voor het gebruik van de benodigde grondstoffen, kan tot productie op grote schaal worden over gegaan. Fraude bij Brits minisierie Verscheidene ambtenaren van het Britse ministerie van bevoorrading staan op het punt te worden gearres teerd wegens frauduleuze handelin gen. De Britse politie heeft n.L in een dorp nabij Oxford, evenals in andere plaatsen, grote hoeveelheden kantoor behoeften en keukenmateriaal ontdekt ter waarde van ruim 70.000 pond ster ling, toebehorende aan de Britse re gering. Een deel van het materiaal zou reeds tegen lage prijs zijn ver kocht naar Frankrijk en Nederland en naar men gelooft ook aan Engelse boeren. Leden van de directie van gro te fabrieken te Huil, Glasgow, Liver- pool en Londen zijn ook bij de zaak betrokken en inspecteurs van Scot- land Yard hebben reeds talrijke ver zamelplaatsen ontdekt, waar de goe deren door deskundigen van de her kenningstekens zijn ontdaan. Het on derzoek duurt nog voort. handen houden welke hem In staat zullen stellen immigratie op grote j schaal uit te voeren". De hoofdzaak van het economische plan zou bete kenen, dat de joden grote subsidies aan de Arabische staat zouden moeten geven. De joden zijn echter bereid deze last op zich te nemen. Wjj bieden cle Arabieren zonder voorbehoud vriendschap en vrede aan en indien men hieraan in dezelfde geest tegemoet treedt, zullen wjj allen gezegend worden .Zo niet, dan zullen wjj doen wat ieder volk onder der gelijke omstandigheden moet doen, n.1. tot het uiterste vechten.' Hij betoogde verder, dat de Joden de supervisie van de V.N. tijdens het overgangstijdperk voorstónden en dat bij het handhaven van orde en rust gebruik dient te worden gemaakt van de in Palestina aanwezigemannen. „Het Joodse volk wordt niet geïm poneerd door lage dreigementen" mochten de Engelsen uit Palestina trekken, dan staan de Joden gereed om zonder dralen een macht bijeen te brengen om de veiligheid te hand haven. VREEMDELINGENVERKEER Het zal niet algemeen bekend zijn dat gedurende de zomermaanden van het jaar 1940 ruim 28.000 gasten in Valkenburg (L.) verbleven, bijna 7000 in Bergen (N.H.) en Schoorl en 10500 op de Waddeneilanden, dat deze va- cantiegangers tezamen 470.000 nachten in deze plaatsen doorbrachten, dat on geveer 40 procent van alle gasten in Valkenburg uit Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage kwam en bijna 40 procent van de gasten in Bergen en Schoorl en op Texel Amsterdammers Winlerdienst K.L.H. brengt yerbeteringen Voor het eerst in de geschiedenis vande KLM betekent het invoeren van de winterdienst niet een inkrim ping van de bestaande lijnen, maar een uitbreiding want niet alleen blijven alle bestaande diensten gehandhaaft, er worden nieuwe lijnen geopend. Dit is mogelijk door stijgende vraag naar luchtpassage, daarnaast echter ook door verbeterde technische outil lage der vliegvelden en uitbreiding der luchtvloot. Zo zijn er verschillende nieuwe luchtlijnen gecrëeerd en wordt b v. weer driemaal per week rechtstreeks op Frankfort gevlogen. De verbinding iaar het Zuiden (Rome, Lydda, Mar- seille) is belangrijk verbeterd en 1 maal per week wordt een bijzondere vlucht gemaakt naar Berlijn. Met ingang van 6 October wordt er niet éénmaal doch twee maal per week een vlucht gemaakt naar Cura- ?ao. Aangezien de route over New York leidt Is 's werelds grootste stad thans zes maal per week met onze hoofdstad verbonden. Was voor de oorlog de burgerlucht vaart vooral gericht op de „korte lij nen", thans is het zwaartepunt komen liggen bij het intercontinentale luchtverkeer. Dit is een gevolg van de voortschrijdende techniek waar door het mogelijk werd .toesteilen als de „Constellation", de DC-6, de DC-4 en dc „Skymaster" te bouwen. Het Europese luchtnet der KLM vormt thans een stelsel van „aan- en afvoerlijnen" voor het intercontinenta- luchtverkeer. Daarnaast is echter de locale bete kenis van het Europese net blijven be staan en zelfs belangrijk groter ge worden. TWEE DODEN Gistermorgen omstreeks 6 uur heeft langs de West~Kanaa!weg, onder de gemeente Ter Aar, een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij twee mensen om het leven zijn ge komen. Omstreeks 6 uur reed en zogenaam de bellenwagen van de teerfabriek Uit hoorn, waarmede personeel van dit bedrijf uit Alphen aan de Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd, langs het Aarkanaal. Uit tegenovergestelde richting naderde 'n melkauto van de -.ïivelfabriek Aar- dam. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de bellenwagen, J. Bijleven, bij het ontwaren van de melkauto te schielijk geremd, waardoor de wagen op het gladde wegdek is gaan slin geren. Bij het passeren is de bellen wagen met de melkauto in botsing ge komen. De bestuurder van de bellen wagen geraakte daarbij waarschijnlijk de macht over het stuur geheel kwijt met het gevolg, dat de wagen regel recht het diepe kanaal inreed. Van de vijf inzittenden konden drie door de Friese stier voor veertig mille Reeds enige tijd geleden werd medegedeeld dat een stier van de Friese fokstier Aukje's Eduard, niet minder dan f 40.000 heeft opge bracht. Dit dier, dat reeds zes malen bekroond werd, zal thans met twee andere stieren negen koeien en drie pinken, op 11 October per s.s. „Oldebaran" naar Zuid- Afrika worden verscheept. Een inkoopcombinatie van 't rundveestamboek aldaat heeft dit vee aangekocht bij een vijftal fokkers in Fries land. Voor de Alkmaarse byz. politierech ter stond terecht het voormalig hoofd van de Alkmaarse PRA, Mr. G. H. S. wegens het in ontvangst nemen van textielgoederen (onderkleding) en een coupon herenstof, alsook een paar nieuwe schoenen zonder daarvoor de nodige bonnen of punten te hebben gegeven. Als hoofd van de PRA had hij toe gestaan, dat ondergeschikten met dienstauto's tochten naar Twenthe en Tilburg maakten om textielgoederen zonder punten te kopen voor het PRA personeel, waarvoor zelfs gelden uit de PRA kas werden voorgeschoten. Verdachte verontschuldigde zich door te wijzen op zijn drukke bezigheden, doch de officier, Mr. Vellinga aan vaardde dit excuus niet en wees hem op zijn morele plicht als hoofd van de PRA om deze instantie voor elke verdenking te vrijwaren, door zelf op deze wijze goederen te betrekken, ver loor hij het prestige bij het personeel aldus de officier, die f 500 of 50 dagen eiste. De politierechter veroordeelde Mr. S. tot f 400 of 40 dagen. C. R. uit Amsterdam, de voormalige PRA-functionaris, die destijds de tex- tielreizen voor het personeel maakte, werd tot f 100 of 20 dagen veroor deeld. bestuurder van de melkauto tijdig op het droge worden gebracht. Twee hunner echter, de arbeiders J. Kau- wenhoven uit Alphen aan de Rijn en G L .Morsing uit Zwammerdam, zijn naar men aanneemt, door de val be wusteloos geraakt en verdronken. Hun lijken zijn later door dCpolitie gehaald. Geen verband tussen kinderverlamming en zwem wedstrijden In de laatste tijd hebben tal van gemeenteraden zwemwedstrijden ver boden, en in sommige gevallen zelfs de openbare badinrichtingen voor on bepaalde tijd gesloten, dit in verband met het veronderstelde gevaar voor besmetting met kinderverlamming. Een verklaring van de Britse Zwem- bond dienaangaande zal ongetwijfeld opluchting brengen. Deze verklaring bevat namelijk het volgend uittreksel uit een brief van dr. Conybeare van het departement van volksgezondheid: „Er zijn ons geen gevallen bekend waarin een uitbreken van kinderver lamming ondubbelzinnig kon worden toegeschreven aan het gebruik van een zwembad. Een gewongen sluiting van zwembaden ,of een verbod voor kinderen om daarvan gebruik te ma ken, wordt niet gerechtvaardigd ge acht". Nog pas een weck geleden had de gemeenteraad van Westminster aan de verschillende clubs gevraagd geen deelnemers van onder de 20 jaar toe te laten tot de wedstrijden in de Marshal Street Baths, de grootste overdekte zweminrichting van Londen Blijkens het schrijven van dr. Cony beare is voor dergelijke maatregelen geen grond. GOLF VAN ARRESTATIES IN SLOWAKIJE De Slowaakse correspondenten van de Praagse bladen maken melding van een „verschrikkelijke golf van ar restaties" in Slowakije. Van officieele zijde is geen mededeling gedaan. Het Tsechoslowaakse persbureau Ce teka meldt .dat in verband met het pas ontdekte complot nieuwe arres taties in Slowakije hebben plaats ge had. Onder gegearresteerden bevin den zich enige regeringsfunctionaris sen. Nog steeds strijd om de Martin Behrman" De Amerikaanse sc> ^epvaartmaat- schappij Isbrandtsen doet nog steeds verwoede pogingen om een schade vergoeding te krijgen in verband met de inbeslagneming van de lading van de „Martin Behrmann", om welk schip indertijd zoveel te doen is ge weest. De Nederlandse regering had de tegen haar oorspronkelijk mge stelde eis afgeschoven naar de Ned. Indische regering, die voor deze zaak geheel en al verantwoordelijk was Een eis tegen de Néd. Indische rege ring volgde, maar de maatschappij deed een juridische sprong en stelde het voor of de Ned.-Indische regering geen souvereiniteit bezat. Dit leidde tot een dagvaarding van dr. van Mook persoonlijk als„leider van een groep gewapende terroristen". Hier tegen protesteerde Mr .van Kleffens bij de Amerikaanse regering, die het Ned. standpunt deelde. De maatschap pij op haar beurt bestrijdt de souve reiniteit van de Ned.-Indische rege ring nog steeds en beweert bij hoog en bij laag voor de arrondissements-recht bank dat de Ned.-Indische regering op deze gronden niet is vrijgesteld van gerechtelijke vervolging in de Ver Staten. Oost - Indonesische kabinet afgetreden De Oost-Indonesische regering heeft gister een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt verklaard: „In ver band met de situatie ontstaan door het besluit van de waarnemend presi dent, waarbij aan de minister-presi dent en minister van economische za ken, de heer Nadjamoeddln ontslag werd gegeven hebben de overige leden van het kabinet besloten hun porte feuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volledig ka binet te geraken. Bijen pleegden suikerdiefstal De C.C.D. werd dezer da gen betrokken ln een zeer ongewoon onderzoek. Een grossier in levensmiddelen te Groesbeek, een oorlogs slachtoffer, was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in 'n noodpakhuis. In de buurt biervan stonden vete bijer- korven, welker bewoners plotseling de lucht kregen van de suiker, die in dit pakhuis lag opgeslagen. Met duizenden kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suiker- *zakken, die weldra overdekt waren door een wriemelen de hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf- Ondanks de vele slachtof fers moest hij tot zijn ver driet vaststellen, dat hij 350 kg. suiker armer was gewor den De imkers waren over de slachting vertoornd en zoch ten steun bij de rijksbijen consulent, die slechts kon ad viseren de korven minstens 6 k.m. van het pakhuis te verwijderen. „Wat hebben die kranten er aan, elkaar zo in de haren te zitten. Ze Konden zo mooi verdienen, maar ze maken elkaar morsdood". Ziedaar een woord, dat we giste ren te horen kregen en waarin op het oog stellig waarheid schuilt. Maar het gaat niet op, eenvoudig omdat er in de wereld meer waarden zijn dan al leen geld. Men zou zich zonder het minste be zwaar in plaats van de vechtende kranten andere tegenstanders kunnen denken: Nederland en de Indonesische republiek, de joden en dc Arabieren in Palestina of zo men wil de beide reuzen uit onze samenleving: De Ver enigde Staten en Rusland. Het is alles koekoek één zang: elk van hen zou het veel beter hebben, wanneer hy de ander naast zich duldde en in vre de met hem wilde leven. Maar iedere lezer is wereldwijs ge noeg om te weten, dat er allerlei men selijke trekken zijn. die zelfs de bij de mcesten onzer toch behoorlijk ont wikkelde zucht naar rijkdom in be langrijke mate overtreffen. Zo worden sommigen het doet er niet toe of men daarbij denkt aan mensen dan wel aan volkeren beheerst door eerzucht of zucht naar macht. Ze willen anderen kunnen behandelen als hun minderen anderen bun on derdanige dienaren zijn. En ziet, daar rijst het verzet van ons, het verzet van de Indonesiër. Want er leeft geen redelijk denkend mens of hij heeft meegekregen zijn zin voor vrijheid. De strijd ontbrandt, niet om geld of goed, maar om vrijheid van geest, vrijheid van meningsuiting, vrijheid van persoon of staat. Het is met velen onzer werkelijk niet zo gesteld als ze het willen doen voorkomen, wanneer ze. sprekende over de bezettingstijd, met veel aplomb verkondigen: „Had ik alles gïweten, ik was ook zwarthandelaar geworden". Indien er ooit weer tijden komen, als we kort geleden hebben doorge maakt de hemel moge het verhoe den! dan zullen de zwarthandelaren en de bunkerbouwers van gisteren in doorsnee weer zwarthandelaar en bun kerbouwer zijn. Ze zijn bezeten door het geld. daarmee basta. Zij echter, die stonden in de rijen van het verzet, zullen zich daarin op nieuw verenigen. De onderdrukking voor hen ondragelijk, ze weegt zwaarder dan materieel bezit. Zo is het ook in onze strijd. Het gaat bij ons niet om geld. we streven naar zekere idealen, waarvan de tegenpartij, die droomt van rifk- dom. eer en macht geen begrio heeft. We vrezen, dat het ons zal gaan als de Indonesiërs: er zal wel een politionele actie of zo te*-.- «egen ons worden ondernomen Het is de vraag of we daar tegenop zullen kunnen. Maar zelfs een even tuele overwinning zal even onvolledig zijn als die daar ginds in de Oost. Want de zin voor vrijheid is niet uit te roeien, zolang er fiére mensen op aarde rondwandelen, wier hele persoonlijkheid in verzet komt. zodra zij de menselijke waardigheid in ge vaar zien gebracht doo^ wie of wat dan ook. A ERIKS NIEUWE AANVAL OF MOHAMMEDANEN Gewapende dorpelingen hebben Woensdag ongeveer 15 km. ten Wes ten van Amritsar een aanval gedaan op ongeveer 100.000 Mohammedaanse vluchtelingen, die op weg waren van Amritsar naar Lahore, aldus deelde een militair woordvoerder te New Delhi mede; 45 Mohammedanen wer den gedood en 25 gewond. Ook zes aanvallers werden gedood. Siarifoeddin: Linggadjati kan geen basis meer zijn" Sjarifoeddin heeft volgens radio Djocja een verklaring afgelegd, waar bij hij o.m. zeide, dat hij Linggadjati geen basis voor de toekomstige onder handelingen met de Nederlanders achtte. „All€ overeenkomsten met dc Nederlanders", zo meende hij, „moeten worden gegarandeerd en onder toe zicht gehouden van een derde partij" Hij herhaalde nog eens, dat terugtrek king van de Nederlandse troepen nood zakelijk was. Volgens hem had de re publiek vertrouwen in de toekomstige onderhandelingen met Nederland. Hij kondigde aan, dat de republiek plannen heeft voor de export met de buitenwereld, voor welk doel twee nieuwe havens met een capaciteit voor schepen van 8000 ton zijn geprojec teerd. Ook een uitbreiding van de spoorwegen is in studie. AFP meldde nog nader, dat Sjari foeddin zeer tevreden was over de door de Veiligheidsraad genomen maatregelen, maar het betreurde, dat Nederland „nog niet de hoop schijnt te- hebben opgegeven een koloniale oor log voort te zetten". Hij ontvluchtte „voor zijn gezondheid" Voor het Byzonder Gerechtshof te Den Haag stond gisteren terecht de SS-r an Gerardus Mooyman uit Voor burg, die als 16-jarige knaap in Duitse krijgsdienst trad, grote lauweren oogst te aan het Oostelijke front en deswe ge door de Duitsers in Nederland als reclame-object is gebruikt. HU werd door dc hoogste autoriteiten ontvan gen en de toenmalige burgemeester van Wassenaar, de Block van Schel- tinga, wenste zelfs een plein naar hem te noemen, hetgeen door Mooy man geweigerd werd. Naar hij ter zittnig verklaarde, be rustte die weigering op de overweging dat andere kameraden evenzeer moe dig waren geweest, maar in de strijd gevallen waren. Intussen werd Gerar dus door de Duitsers overladen met hoge onderscheidingen. Hij zeide, dat hij van mening was, dat na de capi tulatie van Nederland er geen oorlogs toestand meer bestond. Hij had geen invloed op de reclame, die om hem heen gemaakt werd, (volgens zijn zeg gen). De advocaat-fiscaal beschouwde Ge rardus als een gewone militaire colla borateur en eiste 8 jaren gevangenis straf met aftrek der preventieve hech tenis. De president vroeg nog, waarom Mooyman onlangs ontvuehtte uit de voorlopige bewaring, waarop het ant- i wo^-d luidde: „Ik vond het voor mUn gezondheid nodig, er een poosje tussen uit te gaan". De uitspraak werd be paald op 16 October. NOODLOTTIGE BURENRUZIE Door 'n ruzie om de kinderen ontstond gister 'n vechtpartij tussen de fami lie B en van der S te Nieuw Amster dam bij Emmen. De strijd nam een ernstige omvang en eindigde toen de 18-jarige J. B. met een stuk hout de 24-jarige gehuwde P. van der S. zo danig verwondde, dat hij bewusteloos neerviel. Later op de morgen is het slachtoffer ,dat vader van een kind is, overleden. De dader werd door de po litie gearresteerd. Twee schepen met 3850 illegale im migranten aan boord hebben zich na gering verzet aan Britse mariniers ter hoogte van Haifa overgegeven. De opvarenden zullen naar Cyprus wor den overgebracht. De Britse kapitein Farran, beschul digd van moord op een 16-jarige jood se jongen, is van rechtsvervolging ont slagen. Hij heeft in zijn auto, die ge ëscorteerd werd door gewapende Jeeps Jeruzalem verlaten. Gandhi is op 2 October 78 of 79 jaar geworden. Dat weet men n.1. niet ze ker. Geheel India vierde de dag als een nationale feestdag, terwijl de ja rige een etmaal vastte. VROUW KRIJGT LEVENSLANG De advocaat-fiscaal had daarvoor le venslange gevangenisstraf geëist tegen Mej. C. J. Frankfort te Rotterdam, die in bezettingsjaren eigendommen van Joden in bewaring nam. deze weer var de hand deed en om haar daden weer „goed" te maken tegenover de bezetter, de betreffende Joden ging aangeven. Men kan nog bandenbonnen aanvragen Het CDK deelt mede, dat zij .die g nimmer een bon voor een fiets- buitenband hebben ontvangen en ver zuimd hebben zich onlangs in het be zit te stellen van een irochrijvings- bewijs voor fietsbanden voor eerste montage, tussen 1 en 15 October a.s. alsnog een inschrijvingsbewijs voor banden voor eerste montage bij de distributiedienst kunnen aanvragen. De distributiediensten zullen plaat selijk bekend maken op welke dagen deze aanvragen ingediend kunnen wor den. Alleen zij die de beschikking heb ben over een bruikbare fiets mogen een aanvrage indienen. weerbericht RUSTIG HERFSTWEER Enkele overdrijvende wolkenvelden. Onreveer dezelfde temperatuur als gisteren. Weinig wind

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1