r 4 October: Werelddierendag fyuruny, fëJUUJUfl als voetbalter De leeuw van Jimmy Helpt de kettinghond bevrijden Het goede werk van de „Sophia-Vereniging" OP ZEKERE DAO maakte ecu walt de omgeving ven het Italiaanse dorp je GubUo onveilig. De Inwoners wend den zich om raad cn hulp tot de mon nik Franciscus. Deze Besloot met de wolf te gaan praten De ontmoeting tussen het door dc honger gedreven roofdier en de een voudige monnik dreigde voor laatst genoemde fatale gevolgen te hebben. Reeds maakte het ondier zich tot dc sprong gereed, toen hij de monnik hoordo zeggen: ..Broeder Wolf. je hebt iedereen tot vijand gemaakt. Je doodt schepselen, die toch ook Jouw broe ders zijn. Maar ik weet dat je ge dreven wordt door angst en honger en deze heide wil Ik van je wegnemen Ik wil vrede maken tussen jou en de mensen. De wolf legde zich aan de voeten van de monnik en verdween kort daarop beschaamd in het bos. FRANCISCrS VAN ASSI- sre DEZE LEGENDE ia een van de vele uit het leven van Franciscus van As- sisië. die van 1182 tot 1226 in Italië leefde. Door zijn goedheid Jegens mens en dier was hij een zeer bemind persoon en toen hij op 4 October 1226 stierf, rouwde heel Assisië. Het is dan ook geen wonder, dat tal van verenigingen var dierenbe scherming vroeger en thans hem als hun patroon hebben gekozen en het is daarom evenzeer te begrijpen, dat de datum der Werelddierendag juist op 4 October is gesteld. Op deze dag werken alle verenigingen van die renvrienden samen om de belangstel ling op haar streven te richten. Dat ..Werelddierendag" moet overi gens niet al te nauwgezet worden op gevat. Op 4 October krijgen de Ita liaanse ezeltjes geen hapje hooi extra, spaart de toreador tn Spanje de stie ren niet en krijgt de Hollandse trek hond geen zweepslag minder. Maar toch gaat er op en door die dag een invloed ten goede uit op allen, die met dieren te maken hebben. Het is dit jaa.- voor de tweede maal dat alle verenigingen over de gehele wereld samenwerken om het doel ..die renbescherming" te bereiken. Ook in ons land bestaat een vereniging die speciaal op deze dag op de voorgrond treedt. EEN N urn GE INSTEL- LINO. We bedoelen de Sophia-vereniging to* Bescherming van Dieren. Zij is ge ZATERDAG 4 OCTOBER 1947. Hilversum 1 301 m. - Nieuws om 7, 8. 18, 2© ro ^3 uur. VARA 7.30 Gram.platen; 8.15 Silves trikwartet; 835 Lichte Morgenklan ken; 9.15 Handel en Bach; VPRO Morgenwijding; VARA 10.20 Kook- praatje; 10.35 Schubertliedercn; 11.00 Operaconcert; 12.00 Orkest Carlo Car- cassola; 12.33 Omroep-operettekoor, 13.30 Millersextet; 14.15 Marinierska- pei; 15.15 USA discoparade; 16.15 Ama teursprogramma; 16.45 Om en nabj) de twintig; 17.15 Omroepkamerorkest; 18.15 Werelddierendag; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Pianorecital; 20.15 Het seizoen begint; 21.15 Socia listisch commentaar; 21.30 Vindobona Schrammel'n; 22.00 Don Quichotte, vervolghoorspel; 22.30 The Ramblers. Hilversum U - 415 m. - Nieuws om 7, I. 13. 19. 24 en 2* nar. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag: 9.0Q Operaprogramma; 9.35 Sym phonie van Mczart; 10.00 Voor de kleu ters; 11.00 De Zonnebloem; 12 03 Lie deren; 12.33 Danaorkest; 13.40 Film praatje; 14.00 De toneelkijker; 14.10 en 14.40 Dansorkest Klaas van Bceck; 14.20 Engelse les; 15.00 Jongelui; 15.15 Pianovoordracht; 15.45 KRO-kiosk, 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 De Wigwam; 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht; 18.30 Lord Jumpatit; 19.20 Kareolsoptct; 20.30 Lichtbaken; 21 00 Negen heit de klok; 22.10 Stoelen aan de kant; 22.45 Avond gebed. vestigd in Amsterdam (N. Z. Voor burgwal 153) en heeft tevens een af deling in Amsterdam Zuid (Amstel- kade 109 huis). Op laatstgenoemd adres, waar een uitgebreide biblio theek en de afdeling propaganda on dergebracht is .hebben wij een bezoek gebracht De actieve secretaris, de heer B. J. Smit, was gaarne bereid voor de le zers van ons blad het een en ander over de Dierenbescherming in het al gemeen en de voorbereidingen voor 4 October in het bijzonder te vertellen. De Sophia-vereniging hoopt dit Jaar haar 80-jarig bestaan te herdenken, doch men zou over dit respectabel aantal jaren meer tevreden kunnen zijn. indien het ledenaantal gelijke tred had gehouden. Dit is echter geens zins het geval. Vele dierenvrienden hebben geen idee van het leed dat nog steeds in de dierenwereld wordt geleden, vertel dc ons1 de heer Smit. „Buitengewoon Jammer is -het, dat dat leed in de meeste gevallen door de mens zelf wordt veroorzaakt". Aan de hand van enkele voorbeel den lichtte de heer Smit ons dat toe. Weten onze lezers, dat het geen zeld zaamheid is. dat kippen, die bestemd zijn voor de poelier, vaak nog levend geplukt worden? Weet u dat bij het transporteren van pluimvee en klei ne huisdieren het herhaaldelijk voor komt dat zij in veel te kleine krat ten of manden worden geperst, waar door niet zelden vele bezwijken? Heeft U er wel eens aan gedacht, dat een zweepslag bij ëen flinke slag een druk van 35 tot 75 k.g. uitoefent? U was. toen u op school een klap met een li- neaal kreeg, nog goed af, want toen werd er slechts 2 en een halve kg. druk op u uitgeoefend. Velen onzer zal het niet bekend zijn dat inverband met de beperkte vlees voorziening, dikwijls allerlei vogels zoals eenden, meeuwen, houtduiven bemachtigd worden door middel van lijnen met vishaken. U staat verbaasd te kijken als u leest dat het doden van konijnen door ophanging in Neder land geen zeldzaamheid is. Dit waren slechts enkele uitzonde ringen. Wat is hiertegen te doen? Wat doet de Sophia-vere niging? DE SOPHIA-vereniging heeft ver schillende wapens, waarmee zij haar vreedzame strijd voert en zij heeft in heel ons land vertegenwoordigers, die haar steunen In de uitoefening van deze taak. Zij heeft zeven Inspecteurs in haar dienst, die een volledige taak hebben. Wat deze mensen doen? Zij sporen gevallen van dierenmis handeling op; zij houden toezicht op de te verrichten arbeid, opdat die de krachten der dieren niet te boven gaat. Op veemarkten en slachtplaat- s dtt zijn zU aanwezig en controleren de manier waarop de dieren worden getransporteerd. Zij controleren of de bepaling van de Jacht-, Vogel-, Trek honden- en andere dierenbeschermen- de wetten worden nageleefd. Op het Amstelveld in Amsterdam kijkt een inspecteur toe, dat de die ren handelaren hun beesten ook bc hoor]ijk be- en verhandelen. De specteurs hebben de control tegen gebruik van kreupele, gewonde en onvolwaardige paarden en zij verlenen hulp aan dieren, die door ongelukken op straat zijn getroffen. Wist u dat de Sophia-vereniging ai in Amsterdam 16 drinkwaterbakken voor vogels, paarden en kleine dieren heeft geplaatst? Dat zü in de „lon gen van de stad" de parken. 4 tot 500 ne. ikastjes neeft aangebracht, die zij op bepaalde tijden controleert? Het zal u, lezer, waarschijnlijk onbekend zijn dat aan de Amstclkade 109 huis jen zgn. plaatsingsbureau is ingericht waai- u een bond of een kat kunt aan vragen of opgeven, dit laatste in nau we samenwerking met h?t Dierenasyl aan de Polderweg. U weet misschien niet dat er door de SopHn-vereniging beloningen wor den uitgekeerd voor het redden van dieren in nood en dat zü prijzen uit looft voor ongecoupeerde honden op tentoonstellingen, (Dit in aansluiting op de actie tegen het couperen van paardenstaarten). In Amsterdam mogen paarden geen oogkleppen meer dragen en op tal van plaatsen zet de Sophia-vereniging de ze actie voort om de oogkleppen ook daar te verbieden. De verbreiding van de 'denkbeelden der Dierenbescherming en de kennis daarvan bevordert de Sophia-verent- ging door het houden van tentoonstel lingen en lezingen; door het geven van cursussen voor EHBO voor die ren, voor wetskennis op het gebied der dierenbescherming. Dat deze in stelling een prachtige bibliotheek heeft op het gebied van het dierenrijk daar van hebben wij ons ten huize van de heer Smit kunnen overtuigen. De nieuwste aanwinsten op dierengebied staan er naast uitgebreide encyclo- paedieën; kalenders uit andere landen wyzen op het internationaal contact en een foto-archief geeft u een inzicht in de liefde voor het dier op veler lei gebied. Wil iemand dissertatie over een bepaald dier schrijven? Hij kan bij de Sophia-vereniging terecht Wilt u iets weten over uw hond, kat, kanarie, goudvis, konijn, kip, schild pad of witte muis? U bent aan -de Amstelkade altijd welkom. Een lid maatschap kost f 2.50 per jaar (post rekening 306958). En daneen voornaam propa gandamiddel is ook de Dierendag op 4 October. Verbreekt de ketens BIJ ONS BEZOEK aan de heer Smit zagen wij wat er voor die dag zo nl komt kijken. Duizenden folders, re clamebiljetten moeten voor die dag de deur uit. Vooral de scholen wor den van instruerend materiaal voor zien. want de Jeugd heeft dikwijls heel veel schuld aan het dierenleed. Er zal dit jaar getracht worden om een straatcollecte te organiseren. Be sprekingen hierover ten stadhuize wa ren, toen wij dit schreven, nog aan de gang. Men wil die collecte van 16 vaste posten uit, met 3 zgn. vliegende colonnes en bij bioscopen doen slagen Helpt u mede? De Sophia-vereniging stelt op Die rendag altijd een euvel uit het dieren rijk op de voorgrond. Thans breekt zij een lans voor de kettinghond. Het zal velen onzer lezers onbekend zijn, dat kettinghonden, afgezien nog van het feit, dat vele dezer stumpers haast geen bewegingsvrijheid hebben, aan dikwijls zeer zware kettingen geklon ken zijn en in hokken verblijven, die totaal onvoldoende beschutting tegen regen en wind bieden. De heer Smit Koe vrat voor f 130.- groente van buurman op... Indien alle rechters de gees tige gevallen, die zij te behan delen kregen, eens te boek stel den, zou het aantal humoristi sche boeken stellig binnen kor te tijd met enkele duizenden zijn vermeerderd. In het werk van rechter Whitmee uit Wat ford (Engeland) zou men dan waarschijnlijk het geval van William Marsh aantreffen, die enkele dagen geleden negentig gulden schadevergoeding eiste, omdat de koe van zijn dorpsge noot Jord-in meende in zijn tuin haar honger te moeten stillen. De koe had het volgende respectabele menu samenge steld: hors d'ofevre van zestig witte kolen en veertig bloem kolen. En daarna 250 sa- voye koolplantjes, een acht me ter lange dubbele rij doperw ten en een rij stamsn ij bonen. Tenslotte bij wijze van des sert de bladeren cn overge bleven vruchten van vijftig frambozenst ruiken. De rechter kende William Marsh een schadevergoeding van 130 gulden toe, met de op merking: Koeien kunnen ont zagwekkend veel eten, maar het moet toch wel een zeer hon gerig exemplaar zijn geweest, dat zo'n portie achter elkaar kon verwerken. (Dordtenaar). 21. Ja, als Jimmy er niet was geweest zou de voetbal van Billy vast en zeker over boord zijn geslagen, maar Jim my, die vol belangstelling had staan toekijken naar dat partijtje voetbal tussen vader en zoon, had met een ware tijgersprong, die de beste doel- verdediger ter wereld hem niet zou hebben verbeterd, de bal opgevan gen. En met een welgerichte trap speelde hij het ding vlak voor de voeten van Jan. Juichend trapte die terug en toen ging het maar heen en weer en heen en weer. Er werd geen bal in de verkeerde richting ge trapt. Krantenstrijd? Goed, maar laat Uw gedachten niet afleiden van de Stichting '40-'45 U weet waarom het gaat de vrouwen en kinde ren van onze gevallen makkers Offer I toonde ons een foto van een ketting waaraan een hond „ergens in Neder land" vastgeklonken was. Men zou er gemakkelijk een schip mee kunnen meren. Het gaat met de kettinghonden-ml- sere als met zoveel andere misstan den. Ze zijn ontstaan hoe laten wij in het midden en worden dan als „normaal" aanvaard. Wij letten er niet eens meer op. Wij zien de kettinghond bij de boerderij liggen, zoals wij er een bank naast de voordeur zien staan of een ploeg voor de schuur. Het is een voorwerp geworden, dat om zo te zeggen nu eenmaal bij de boerdrij behoort, een stuk van de inventaris. Wij denken er niet bij. dat daar een levend wezen op volkomen tegenna tuurlijke wijze wordt gevangen ge houden. De suggestieve platen, die dit jaar in den lande alom aangeplakt wor den, dragen dan ook het opschrift: „Helpt ons de kettinghond bevrijden". Doet u mee? Verklappen wij tenslotte nog dat de Söphia-Vereniging In verband met haar 80-jarig bestaan een tentoonstel ling organiseert in het Vondelpark- paviljoen onder de titel „Het dier in de Kunst" en vermelden wij tevens het feit, dat een vlag op komst is (blauw-geel-blauw) met de naam van deze zeer nuttige „dier-lievende" ver eniging er op. Waarschuwingsdienst tegen gladde wegen De vorige winter verzorgde de KN AC ten behoeve van de weggebrui kers iedere ochtend de uitzending via de radio van de berichten omtrent de toestand der wegen in ons land in verband met de gladheid en sneeuw val. Aangezien de noodzakelijkheid is gebleken, om op nog groter schaal dan verleden jaar mogelijk was een snelle berichtgeving te verzorgen heeft de KNAC contact gezocht met de EVO, de algemene verladers- en eigenver- voerdersorganisatie, teneinde geza menlijk deze verzorging ter hand te nemen. Daar de toestand van het aan het Nederlandse bedrijfsleven ter be schikking staande materiaal geen over belasting toestaat, zal met alle kracht worden gestreefd naar een volledige en vroegtijdige voorlichting van het publiek, opdat het ten tijde van win terse omstandigheden rekening kan houden met de toestand en bruik baarheid onzer wegen. KORT VERHAAL BENGALEN heeft voor vele Engelse piloten nog altijd de naam een ge vaarlijk land te zijn, waar het slecht landen is op het ongelukkige kleine, door de tropenzon verschroeide vlieg veld van Calcutta. Bengalen wekt on aangename herinneringen op aan moe rassen, aan muskieten en aan mala ria. Bengalen is een onbeschaafd ge deelte van de Voor-Indische wilder nis, waar slechts het heilig verklaarde modderwater van een vreselijk ver vuilde Ganges de buitenlander een veilige verkeersweg naar de binnen landen biedt. Tijdens de oorlog oefenden rond het vliegveld van Calcutta parachutetroe pen van de geallieerde legers, die de oprukkende Japanse legers straks in verwarring zouden moeten brengen. Piloten van de RAF cirkelden er met hun speciale toestellen over de on doordringbare oerwouden en boven de onmetelijke moerassen der rivierdelta. Engelsen en hun bondgenoten kam peerden er in afgelegen kampen, goed onttrokken aan 't alziend oog van de Japanse verspieders. Eenzaamheid en verveling begonnen er te dreigen. Toen arriveerde Jimmy op een goe de dag met een jong leeuwtje, dat hij zo, onverzorgd alleen, had aangetrof fen. Z'n kameraden haalden het diertje met gejuich in. Daar kwam een speel kameraad de verveling uit het kamp verdrijven .Spoedig sloten de piloten en de 'parachutisten vriendschap met dit roofdicr-ln-de-dop. Hun commandant zag dit eerst met gemengde gevoelens aan. Alles goed en wel, maar een leeuw is heel wat anders dan een regimentshond. Veel kwaad kon het nog wel niet, want zolang een jonge leeuw geen bloed geproefd heeft en er voldoende ander voedsel beschikbaar is, zal hij voor mensen niet gevaarlijk worden. Maar stel eens, dat zo'n diertje op een ge geven ogenblik de smaak wél te pak ken kreeg en iemand onverwacht naar z'n keel zou springen? Doch gelukkig hield het jonge dier zich rustig en spoedig bleek het niet alleen een gezellig speelkameraadje voor de niets omhanden hebben man schappen, het fungeerde tegelijk hoe vreemd dat ook moge klinken als eer trouwe waakhond. Want Al- bion, zoals de jongens hem al naar hun geboorteland noemden, gromde kwaadaardig als een niet-militair het kamp waagde te betreden. Het liefst LEVER LEDIGE SPIJSOLIE-FLES SEN WEER SPOEDIG IN! Bij de distributie van spijsolie in Augustus J.1. is een groot aantal fles sen onder het publiek gekomen, waar door de flessenvoorraad bij de fa brieken thans zeer klein is. Hoewel hieromtrent nog niet de minste ze kerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsolie-bon aan te wijzen. De uitvoe ring van deze distributie zou prac- tisch onmogelijk worden, indien de thans in omloop' zijnde flessen niet tij dig bij de winkelier terug bezorgd worden, opdat, indien het straks in derdaad mogelijk zal blijken te zijn weer spijsolie beschikbaar te stellen, deze distributie niet opgehouden zal moeten worden, wegens gebrek aan flessen bij de industrie. liep hij mee heen en weer naast de schildwacht. En vele burgers dorsten het kamp niet meer te naderen, afge schrikt door de vervaarlijke aanblik van de snel opgroeiende leeuw daar aan de ingang. MAANDEN later liep Jimmy na een. laatste oefenvlucht de lange weg af van het vliegveld naar het kamp. Het was te laat geworden om z'n „bus" te kunnen halen, maar de avond was mooi en hij genoot van de lange wan deling. Daar zag hij tot zijn verbazing Al- bion uit de verte naderen. Parmantig stapte de leeuw hem tegemoet alsof hij zijn meester bezorgd als een trou we knecht kwam afhalen, om geza menlijk de moeilijke tocht door deze onherbergzame streek te aanvaarden. Luidruchtig gesnuffel bij de ontmoe ting. Jimmy streek het dier over de kop: „Zo Albion, was jij daar? Heb ben ze je naar het baasje toegestuurd? Ja, stil maar, je hebt me gevonden. Koest, nee - niet bijten, zo, kom maar mee, dan gaan we gauw rug". De leeuw, die nu al aar'':g g oot geworden was, spinde als een enorme poes van welbehagen en liet zich rus tig leiden. Samen trokken de beide kameraden op in de richting van het kamp. Alhoewel Jimmy blij was, zulk aan genaam gezelschap te hebben op zijn vermoeiende mars, voelde hij zich toch ongerust, dat men in het kamp zo zorgeloos met hun kostbare mas cotte omsprong. Verbeeld je,"dat ie mand anders toevallig het makke dier tegen liet lijf gelopen was. Niet we tende, met welk bijzonder tam exem plaar hij te maken had, kon een be vreesd reiziger Albion uit angst voor zijn c'gen hachie wel eens een kogel toegezonden hebben. Nu was dat ge lukkig niet gebeurd, maar de kans bestond altijd en 't zou toe1 zijn hun zo gevaarlijk uitziende s; .came- raad niet los te laten lopen. Ze naderden het kamp. De leeuw vertoonde al tekenen van onrust en Jimmy hield hem stevig aan z'n nek vel vast. Vrolijk groetend passeerden zij de wacht. Jimmy liet Albion in het wachtlo- kaaltje achter en toog naar z'n vrien den om hen te verzoeken Albion niet meer los te laten lopen. „Los?" vroeg iemand .„Albion loopt bij ons niet los. En hij is het kamp niet uit geweest. Daar ligt hij Badkuurheid viel flauw Georges Delfanne, de uit vinder van de door de Ges tapo toegepaste „badkuur", waarbij de slachtoffers in ijskoud water werden ge dompeld tot zij het bewust zijn verloren, is te Parijs door de kogel terechtgesteld Toen de bewakers in zijn cel kwamen om hem naar de plaats van executie te brengen viel Delfanne flauw en hij moest op een bran card worden vervoerd. Met hem werden twee an dere Franse Gestapo-man- nen terechtgesteld. 86 Mouse dacht enige ogenblikken na. «Ja", zei hij met een korte lach, „ik kan Je direct enige tientallen plaatsen noemen.. Dit deel van hot land is let terlek gezaaid met grotten en verla ten mijngangen. Wij zouden minstens •en week nodig hebben om ze alle te doorzoeken". ,.In dat geval" zei mijnheer Chitter wick, terwijl zijn goedig gezicht een grimmige plooi kreeg „moeten wij on- we toevlucht tot een meer directe me thode nemen. Wij moeten Bcnson tot •#r. bekentenis dwingen". „Dan ben ik van de partij" zei Mou se enthousiast Daar mijnheer Chitterwick cn Mou se b^'-'-n mannen van klein postuur waren, besloten zij de hulp van een der huisknechten, een favoriet van Mouse, en een zeer stevige knaap bo vendien, in te roepen. Tegen dit drie tal zou Benson het wel moeten af leggen. Greggs, de huisknecht stond geluk kig juist bij het tuinhek, toen mijn heer Chitterwick en Mouse Rivers- mead bereikten. Mouse stopte en leg de de jonge man in het kort de situ atie uit Greggs bleek veel zin in het avontuur te hebben en lachte reeds bij voorbaat De rest kan in het kort verteld worden. Greggs en mijnheer Chitterwick stelden zich achter een boom van de oprijlaan op. Mouse reed voor het huis om zich van zijn taak te kwijten Benson naar de anderen te brengen. In verrassend korte tijd verscheen hij met de Amerikaanse neet Benson scheen te beseffen, dat er iets mis was. want toen mijnheer Chitterwick en de huisknecht te voor schijn kwamen, trachtte hij haastig naar huis terug te keren. Greggs was er echter a's de kippen bij om een harde hoek op Benson's kaak te plaat sen. Benson zakte als een zoutzak in elkaar en mijnheer Chitterwick boog zich onmiddellijk over hem heen. „Waar heb je juffrouw Goole gelaten, schurk?" vroeg hij woedend. „Juffrouw Goole?" kreunde de ander „nooit van gehoord. Wat willen jullie in 's hemelsnaam van me?" „Sla hem, Greggs!" riep mijnheer Chitterwick, bijna buiten zichzelf van woede. „Heb geen medelijden met hem!" Greggs wachtte een ogenblik, liep toen naar de rand van de oprijlaan en brak een stevige tak van een ha zelaar at „Ik zal hem wel aan het praten krijgen" zei hij en t'.oeg er cp .'os. „Waar is juffrouw Goole?" herhaal de mijnheer Chitterwick. Een vijftal slagen bleek voldoende te zijn. „Houd op! Ik zal het vertellen!" Greggs staakte zijn aframmeling. „In het ijshuls" zei Benson gedwee. „Leeft zij?" „Natuurlijk!" „Het ijshuls?" vroeg Mouse. „Ik geloof, dat ik weet wat hij be doelt, uwe Genade" zei Greggs, „het is een kelder, die in een van de heu vels gegraven is. Vroeger werd daarin 's zomers het ijs bewaard. Zullen we er heen gaan, uwe Genade?" „Ja, en neem die knaap mee. Indien zij er niet is, zullen wij hem op A merikaanse wijze onderhand m ne men. Ik heb veel zin om hem op t« hangen!" Het bleek echter niet nodig te zijn om tot zulke uiterste maatregelen over te gaan, want juffrouw Gooi» was in het ijshuis. En wat eigenaar diger was zij scheen in het geheel niet dankbaar voor haar redding 7. zijn. Haar manieren waren verrs va» vriendelijk. Mijnheer Chitterwick wm zonder aarzeling voor een miezerig» steekneus uitgemaakt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2